Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58451) bandi94 válasza darvinya (#58450) üzenetére


bandi94
tag

Au. Hát...sok szerencsét :D Ilyen taknyolós légszerelős játékkal lehet hogy be is fér. Egyetlen cellát akarsz vele figyelni?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#58452) HoTaZo válasza pjen (#58448) üzenetére


HoTaZo
őstag

Szerencsére a háztartási cuccaink utóbbi évben lettek lecserélve, a legöregebb áramzabálóm egy 15 éves erőlködő. Gyerek már nem piszkálja a konnektort. :)

darvinya: Most erre mit mondjak? Össze nem fogom rúgni vele a port, hogy "ugyan miért nem tettél be nekünk Fi relét?" Ha visszakérdezne, hogy azt tudom-e hogy mire való, csak nyomogatnám a telót, mert fogalmam sincs róla. :D
Az indukciós főzőlapról lebeszélt (pedig már itt volt), hogy nem elég neki (meg, ha egyszerre futtatnék mosást, mikrót, sütőt, sz.gépet) a hálózat. Nincs 3.fázis.
De semmi nem füstölt vagy szállt el, mert ne jó hálózatot csinált volna nekem. Szerintem.

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#58453) darvinya válasza bandi94 (#58451) üzenetére


darvinya
titán

Kösz. :D

Emiatt keresek azért nem betaknyolóst, hogy később cserélhető legyen az akku.
Igen 1db hengeres Li cellához kellene.

(#58452) HoTaZo

Annyira nem rossz szerelő, mert:
-figyelt betáp és kiépítendő hálózat teherbírására
-költségekre

Mindent megvalósítható, csak legyen rá keret.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58454) Kernel válasza HoTaZo (#58432) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért ellentmondásos, mert ezek elvileg igen egyszerű áramkört tartalmaznak.

Van egy kétáramkörös kapcsoló (ebben az esetben világító), utána a termosztát megszakító érintkezője, utána a fűtőbetét, azzal párhuzamosan egy visszajelző lámpa. Hogy ez glimmlámpa vagy LED+ellenállás, mindegy is.

Mivel a fűtőbetét ellenállása igen alacsony, holmi kis kapacitív szivárgóáramok miatt azon nem keletkezhet gyakorlatilag semennyi feszültség. Így emiatt a lámpa sem világíthatna, mert söntöli a fűtőbetét.

Vagy valamilyen komolyabb, belső átvezetés van a védőföldhöz képest, de akkor elvileg még a fűtőbetétnek is langyosodni kellene, ha már világít a jelző is.

Vagy valamilyen más, trükkös bekötés van a belsejében, csak az meg szinte életszerűtlennek tűnik. Nyilván mindenre van magyarázat (pláne ez nem atomfizika), csak valakinek meg kellene vizsgálni közelebbről.

Először másfajta probléma vázolódott fel bennem, amikkel szintén találkoztam, de az nem olajsütő, tehát kicsit más téma. Ezért írtam utána a másik hozzászólást, a söntölés szempontjából megközelítve.

(#58443) pjen

Erős nyomkodással azt is ki tudják nyírni, de UPC távot nem is érdemes javítani, mert a UPC tulajdona, ki kell cserélniük, ha hibás. Ezt szoktam javasolni ügyfeleknek is. Volt már ugyan, akit megtévesztő módon leráztak, de azt nem kell hagyni. Másnak meg simán cserélték.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58455) dave0825


dave0825
őstag

Üdv.!
2 dolog miatt fordulnék hozzátok.

Az egyik, hogy kb. 1 éve vettem egy ilyen kocsiba való kilépőfényt, és pár hete meghalt bennük (egyszerre mindkettőben) a cree led. Kicseréltem sima 5050-es smd led-re, de azzal nagyon gyenge volt, rendeltem bele innen led-eket, utánanéztem, nagyjából mindenhol 300-350mA-t írnak, hogy fölvesz, kb. 2.8-3.4V között üzemelnek, így 12V-hoz nagyjából 30 ohm-os ellenállás kell ugye. Nekem a legkisebb ellenállásom van hozzá (talán 0.2W, 0.4W, nem tudom pontosan mi a legkisebb), a fényereje a led-nek így ugyanolyan volt, mint régen, viszont pár másodperc alatt forró lett az ellenállás. Gondolom sok az a ~300mA, ami átfolyik rajt, így nagyobb teljesítményű kéne (9*0.3=2.7W?). Vegyek 3W fölötti ellenállást, vagy mit lehet még kitalálni rá? A nagyobb ellenállást nehezebb úgy elhelyeznem, hogy ki is nézzen valahogy az egész, viszont ami alapból benne volt led, azon is egy nagyon kis ellenállás volt (legalábbis méretre, de azt nem mértem, hogy hány ohm-os).
Próbáltam egyébként nagyobb ellenállással (1k ohm, 330 ohm), ezekkel jóval gyöngébben világított, viszont nem is melegedtek annyira. Keressek egy aranyközéputat, vagy vegyek nagyobb teljesítményű ellenállást?

A másik problémám, hogy van egy Panasonic SA-PM45 mini hifim, ami aux-ról elég sűrűn pattog-recser-ropog-serceg, USB-n keresztül pendrive-ról és FM-en nem csinálja egyáltalán. Mindegy, hogy telefont, tv-t, vagy bármi mást dugok rá AUX-on keresztül, mindennel csinálja. Megnéztem ugyanazzal a zenével pendrive-ról USB-n keresztül, és tv-ről AUX-on keresztül, és pendrive-ról egyáltalán nem volt gond vele. Hangerőtől nem igazán függ, ha teljesen lehalkítom 0-ra, akkor nem csinálja, de 1-en már igen, és ugyanolyan hangosan, mintha 15-20-ason lenne. Hangszórót és AUX (jack) kábelt próbáltam másikat rákötni, ugyanolyan azokkal is, egyébként gyári hangszórók vannak hozzá.
Végfokra gondoltam, de akkor csinálná ezt a jelenséget USB-ről is, vagy rádióról.
Ötleteitek vannak, hogy mit mérjek ki, vagy mitől csinálhatja?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#58456) darvinya


darvinya
titán

Üdv (megint)

Mennyire életképes ötlet NCP300LSN34T1G IC-vel megoldani alacsony feszültség jelzését 1db Li henger akkunál?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58457) HoTaZo válasza Kernel (#58454) üzenetére


HoTaZo
őstag

Ígérem, hogy a következő pucoláskor szétkapom, hogy a belsejéből is kapjunk képet. Megnéztem, már nem garanciás.

darvinya: Ugye, hogy ugye?! Meg is dicsérem, amint összefutok vele. :DD

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#58458) Kernel válasza darvinya (#58456) üzenetére


Kernel
nagyúr

Arra (is) való, de egyébként biztos vagy benne, hogy jelzés nélkül túlmeríti az akkut, amire használni akarod?

Szimpla cellánál nem mindig fontos ez ellen védekezni, ha bizonyos feszültség alatt nem is működik az adott szerkezet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58459) Kernel válasza dave0825 (#58455) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vannak ilyen áramgenerátorok:

http://www.ebay.com/itm/152335329751

Azért ilyen a formája, mert halogénizzó kiváltására készítik, ezért egyenirányító is van rajta, ami ki is hagyható a bekötésnél. Kapcsolóüzemű, kis veszteséggel dolgozik.

A Panasonic hifinél le kell követni a jelutat, vagyis ezt így fórumon keresztül nem lehet kitalálni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58460) darvinya válasza Kernel (#58458) üzenetére


darvinya
titán

Lézer ceruzához kellene, ami most 3db LR44-es elemmel megy.
3V-nál kezd látszani, hogy gyengül, ez viszont nem tenne jót Li akkunak.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58461) tvamos válasza darvinya (#58460) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mi lenne, ha LiFePO4 aksit neznel bele? Az birja 2.5V-ig a kisutest.

Ahogy latom, push-pull kimentete van, 70mA-t bir, szoval veszel hozza egy megfelelo dc buzzert, rakotod, es jolvan.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58462) darvinya válasza tvamos (#58461) üzenetére


darvinya
titán

Tudsz ∅1cm×1cm hengerest belőle?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58463) Kernel válasza darvinya (#58460) üzenetére


Kernel
nagyúr

A rendelhető Li-ion / Li-po PCB-védelmek 2,5 V-nál kapcsolnak le.
Laptopok, telefonok integrált védelme 2,5 V-nál kapcsol le.
18650 adatlapokon sok esetben ott szerepel a 2,5 V alsó küszöb (lehetnek kivételek).

Továbbá van egy olyan természetes jelenség (a növekvő belső ellenállás miatt), hogy amikor terhelés alatt 2,5 V-ig esik a feszültség, a terhelést lekapcsolom, a feszültség visszakúszik 3 V körüli értékre.

A cella károsodása szempontjából viszont a 2,5 V üresjárási feszültség mérvadó. Tehát hiába merítettem látszólag 2,5 V-ig, valójában ez még távol áll a kártékony kisüléstől. Ugyanis még mindig van benne energia, de az már csak kis árammal vehető ki, a nagyobb terhelést nem bírja.

Ezért felesleges például egycellás akkus csavarhúzóhoz védelmet alkalmazni, mert amikor beesik a feszültség, elfogy az ereje, azt nagyon jól lehet érzékelni. Ezután csak annyit kell tenni, hogy nem kínozni tovább, hanem feltölteni. Ettől még nem lesz semmi baja.

Nincs értelme sok zseblámpához védett cellát használni, amelyik a 3 V nyitófeszültségű fehér LED-et ellenálláson vagy lineáris (veszteséges) áramgenerátoron keresztül táplálja. 3 V alatt rohamosan halványul, észreveszed, nem kínozod. De ez nem is tudná túlmeríteni.

Azokhoz kell védelem, ami step up DC-konverterrel, illetve AA-elemről is működik és ténylegesen képes túlszipkázni.

Teljesen más a soros cellák esete, ahol leggyengébb cella túlmerülése, átpolarizálódása is fenyeget, ha nincs cellánkénti védelem.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58464) darvinya válasza Kernel (#58463) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm, akkor nem csinálok neki ilyen jelzőt, mert látszik már.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58465) fpeter84


fpeter84
senior tag

Sziasztok!

Egy régi Technics erősítő takarításakor tűnt fel, hogy 2 gold cap teljesen elfolyt benne: 2.3V 3.3F - legutóbb amikor pár éve használtam hallottam is már valami gyanúsat a hangjában, remélem ezek lehettek a bűnösök már akkor is. Itthon lehet ilyen kondikat kapni valamerre? Mindenhol csak a kisebb kapacitású, nagyobb feszültségű gombelem-formákat találom, ilyen hengeres elkó formát legközelebb eddig a tme-nél találtam csak. Illetve ott van még az ebay és ali, de ha itthon is lehetne kapni nem horror áron akkor nem várnék rá heteket inkább...

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#58466) dave0825 válasza Kernel (#58459) üzenetére


dave0825
őstag

Alapból van valami kis elektronika mindegyik lámpán, abban a hosszúkás műanyag burkolatban, kinyitható, ha érdekel, csinálhatok róla képet.
Mindkettőhöz kéne vennem ilyen áramgenerátort? :F Miért nem volt hozzá? Kisebb teljesítményű lehetett a gyári led benne? Nem értem, hogy ami megdöglött led, ahhoz miért nem volt más, csak 1 ellenállás, ha nekem meg ilyet kéne vennem bele. :U

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#58467) Kernel válasza dave0825 (#58466) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az is áramgenerátor, akkor viszont nem kell külön áramgenerátor, értelme sincs.

Az viszont természetes, ha az áramgenerátor kimenetére soros ellenállást kötsz, az ellenálláson is áramot generál és veszteségi teljesítményt képez. Ezért ilyenkor nem kell ellenállás, valójában semennyi. Milyen értékű volt beépítve?

Meg azt kellene tudni, hogy milyen nagyságú áramot generál / stabilizál.

Az eredeti tokban lehetett több soros LED is (sőt, az egyes tagok is több párhuzamos chipből állnak), 6 vagy 9 V-osnak is nevezik ezeket. De csak a megkülönböztetés kedvéért, egyébként az áramon van a hangsúly.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58468) Kernel válasza fpeter84 (#58465) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt vannak hasonlók, de ilyen szuperkapacitások a digitális beállítások tárolásában játszanak szerepet, az áramszünet áthidalására. Hangminőséghez nincs köze.

Gondolom, párhuzamosan kapcsolódnak, ha kisebb kapacitást teszel be, akkor kevesebb ideig tárol és fordítva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58469) pjen válasza Kernel (#58454) üzenetére


pjen
félisten

Nem is akartam javítani 3-4 évig elmegy 1 elem cserével.Persze ha nyomják mint süket a csengőt elem csere helyett akkor hamarabb meghal.De sok ismerősnél ahol kisgyérek van jól müködik a folia,egy próbát szerintem megér.

(#58470) dave0825 válasza Kernel (#58467) üzenetére


dave0825
őstag

Így néz ki, mint a kép alsó részén. Nem mértem meg, hogy mekkora ellenállás volt rajt, és nem is találom már azt a led-et, pedig tuti elraktam valahova. :F Hogy mérjem meg, hogy mekkora áramot generál? Kössem vissza bele a 30 ohmos ellenállást, és mérjem meg úgy?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#58471) Kernel válasza dave0825 (#58470) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy normális áramgenerátor zárlatra is pont annyi áramot stabilizál, mint egy LED-re, noha a gyakorlatban lehet kivétel. Miután ez a lényege, hogy korlátozza, behatárolja a maximális áramot.

Vagyis egy áramgenerátor kimenetét az ampermérővel rövidre lehet zárni és megmutatja a generált áramot. Ha kondenzátor van a kimenetén, akkor célszerű először ott zárni és csak utána rákötni a betápot.

Egyébként a kimeneten terhelés nélkül feltöltődő kondenzátor szikrázhat.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58472) fpeter84 válasza Kernel (#58468) üzenetére


fpeter84
senior tag

Igen, tényleg memória tárolásra van sajnos - sorba kötve a két 2.3V-os, és egy diódán keresztül tölti az 5V ág... Akkor oda cirka bármit berakhatok, ha tized akkorát találok itthon az is jó lesz, max hamarabb felejti el egy kihúzás után hogy melyik csatorna volt előtte kiválasztva - azon felül ez nem sok digitálisat tudhat, lévén hogy egy 20-30 éves darab... (SU-V2X)

Közben kivettem a két 8200uF-os tápkondit, rájukmértem, és a nagyságrendileg jól mérő (egyéb kisebb nagyobb értékekkel néztem) kínai LCM azt mondja rájuk hogy 8.05 meg 8.2mF, tehát nem tűnnek fáradtaknak - ennyi szórás már magában a gyártásban is van gondolom... Akkor mi okozhatja még a háttér búgást? Nyilván a trafó is lehet, de azt nem fogom cserélni, akkor megy levélnehezéknek. Esetleg az egyenirányító híd diódái fáradhatnak, okozhatnak még ilyet?

(#58473) Kernel válasza fpeter84 (#58472) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha önmagában, rövidre zárt bemenettel nem búg, csak bekötve, akkor földhurok is okozhatja.

Ha benne ered a búgás, akkor így távolról nehéz megmondani, lehet egyéb kondi, esetleg megnőtt nyugalmi áram, de akkor már melegszik is a végfok is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58474) jobbman


jobbman
tag

Sziasztok, esetleg ha valakit érdekelne. :B

Régi PH-n: jobbman felhasználónak 84 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Frissítve: 2013.09.14

(#58475) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Melyik USB fesz/áram mérő hitelesebb max. 12V töltőhőz?
[link1]
[link2]
[link3]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58476) mezis válasza darvinya (#58475) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A drágább biztosan hitelesebb. :DDD
Tök mindegy, szerencse dolga. (Egyáltalán a működés is.... ;] )

mezis

(#58477) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Lehetséges, hogy az alábbi képen látható, 0 Ohm-os, kisebb teljesítményű ellenállásnak kinéző valami biztosítékként működött egy 7W-os kompakt fénycsőben ? :F
(Az E27-es foglalat középérintkezője és az elektronika között volt.)

mezis

(#58478) mezis válasza mezis (#58477) üzenetére


mezis
nagyúr

Bocs, lemaradt: Most egy DVM 20MOhm-os állásban is szakadtnak mutatja.

mezis

(#58479) Kernel válasza mezis (#58477) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez bevett dolog, hogy védelemként alkalmazzák, de az általában nem 0 ohmos szokott lenni.

Barna-barna-feketének tűnik, de életszerűbb a barna-fekete-fekete (10 ohm), csak valószínűleg kifakult.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58480) darvinya


darvinya
titán

Ez milyen típusú akku lehet?
Normál Li töltő egységgel tölthető?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58481) Kernel válasza darvinya (#58480) üzenetére


Kernel
nagyúr

A Li-ion felirat és a 3,7 V névleges feszültség egyértelműen arra utal.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58482) darvinya válasza Kernel (#58481) üzenetére


darvinya
titán

Ok, engem 3.7V felirat zavart meg.
(Ez megy lézer ceruzába, s úgy néz ki mint egy kondi.)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58483) Moleman


Moleman
addikt

Sziasztok, koca-villanyász kérdéssel fordulnék hozzátok. :)

Egy 55 wattos fényszóróizzónak szeretnék 12V helyett 6 V-t adni, hogy gyengébben világítson (mint nappali menetfény). Ez autónál pofonegyszerű volt, csak sorbakötöttem őket, tökéletes, viszont motornál csak egy darab van. Van valami járható út, vagy inkább felejtsem el? :) Ebayen néztem 12V-6V konvertereket, de azok csak 15 wattot tudnak, itt pedig közel 30 wattot kéne elfűteni. A komolyabb eszközök 4000 ft fölött vannak, annyit nem ér meg.

Köszi!

(#58484) darvinya válasza Moleman (#58483) üzenetére


darvinya
titán

Nem egyszerűbb kisebb teljesítményű izzót venni?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58485) Kernel válasza Moleman (#58483) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kapcsolóüzemű konverter lényege épp az, hogy nem kell elfűteni.

De egyébként a disszipatív megoldással sem annyit kellene fűteni, mert az áram felére csökkenne, az izzó teljesítménye negyedére (13,75 W). Pont ugyanennyit kellene elfűteni a szabályzóval.

Konverterrel is ennyit kellene előállítani 6 V-on, 2,3 A mellett. Az viszont sokkal kevesebbet fűt, csak ami a hatásfokból következik.

De itt kerekítettem és a meleg izzószállal számoltam, valamint 12 V-ra vonatkoztattam az 55 W-ot, holott menet közben 13,8-14,4 V-ra tölt a generátor. Kérdés, hogy gyárilag mennyi feszültségre értelmezik az 55 W-ot? Méréssel lehetne ellenőrizni.

Mindenesetre hidegen kisebb az ellenállás, nagyobb áram alakul ki, aminek leküzdésében segíthet a konverter túláramvédelme is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58486) Moleman válasza darvinya (#58484) üzenetére


Moleman
addikt

Az sajnos nem megoldás, egyrész H7 foglalatból csak 55, 65 és 100 wattost lehet kapni, másrészt meg akarom tartani a teljes erejű távolsági fényszórót, mint funkciót.

(#58485) Kernel
Igen, kérdés, hogy a 3 amperes olcsó konverter mennyire bírná, hogy folyamatosan a határait feszegetem. :) A kocsiban van pár ilyen, csak ott 5V USB kimenettel, a telefon fel tud venni róla 2.8-at, úgyhogy tudja, ami rá van írva, de ekkora teljesítményt félek kivenni belőle folyamatos jelleggel, az izzó bemelegedéséről nem is beszélve.
Mérni még nem tudok, még nincs meg a motor, csak előre tervezek. Ha nagyon nem egyszerű megoldani, legfeljebb járok tompítottal. :) A ledes menetfényt nem szeretem, a sárgán pislákoló halogén az én világom.

[ Szerkesztve ]

(#58487) darvinya válasza Moleman (#58486) üzenetére


darvinya
titán

Így érthető, hogy két funkciós legyen.

Vegyél nagyobb invertert, amit tudsz kapcsolni, ha másik funkciója kell.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58488) Moleman válasza darvinya (#58487) üzenetére


Moleman
addikt

A másik funkciójához nem is fontos külön táp, egy 5 lábú relé váltana a DRL áramkör és a gyári táp között, refi állásban kapná a gyári áramot. (Vagyis összesen két relé, egy 5 lábú és egy 4 lábú, de meg kéne néznem újra, mert már régen szereltem a kocsiba. :DDD)

[ Szerkesztve ]

(#58489) dave0825 válasza Kernel (#58471) üzenetére


dave0825
őstag

Megmértem, 0.47A van a kimeneten (labortápot ha följebb állítottam 2-3A-ig is ugyanannyit mértem), 13V-os feszültséggel a bemeneten olyan 12V körül volt a kimeneten. Viszont a led, amit rákötnék, nem bírja a 12V-ot gondolom, 2.8-3.4V-ig van írva, 300mA-rel, tehát az áramerősség még nagyjából megfelelő is lenne, de a 12V sok. Megmértem, hogy 3.2V-ra beállítva a labortápot (akár 0.5, akár 3A kimeneti árammal) 220mA volt az áramfelvétele a led-nek. Ellenállásnak így 2.1W-osnak kéne lennie legalább? Vagy az is melegedne eléggé? Csak azt nem értem, hogy ami alapból bent volt led, hasonló kis teljesítményű ellenállással, az miért nem forrósodott föl?! :F

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#58490) Kernel válasza dave0825 (#58489) üzenetére


Kernel
nagyúr

0.47A van a kimeneten... 13V-os feszültséggel a bemeneten olyan 12V körül volt a kimeneten.

De eközben mi volt a terhelés?

Itt egy alapvető elméleti dolgot kellene tisztázni, a feszültséggenerátor (CV) és áramgenerátor (CC) közötti különbséget.

A gyakorlatban az elsővel találkozunk legtöbbször, de itt ettől teljesen el kell szakadni. Az áramgenerátor bármilyen terhelésen ugyanannyi áramot igyekszik fenntartani, amíg ezt a betáplálás feltételei (áram és feszültség) lehetővé teszik.

Csak a példa kedvéért, 300 mA áramot generálok egy LED-en:

A LED nyitófeszültsége kb. 3,3 V-nál behatárol és ennyi, nem megy feljebb.
Ha két LED-et kötök sorba, akkor kb. 6,6 V-nál fog megállni a kimenet.

Üzem közben a feszültség változhat, ahogy a LED melegszik. A nyitófeszültség változása miatt változik a mérhető feszültség, de épp ezért elvárás az áram stabilizálása, a feszültség helyett. A feszültséggel pedig nem kell foglalkozni, az majd beáll rugalmasan.

Ha ellenállást kötök az áramgenerátor kimenetére, akkor az Ohm-törvény intézkedik, IxR feszültség áll elő.

Ez az ellenállás és a dióda közötti alapvető elvi különbség miatt van. Az egyik lineáris alkatrész ilyen szempontból, másiknak egy sajátos, feszültséghatároló jelleggörbéje van.

Hogy még rafináltabb legyen a dolog, ellenállással is lehet áramot generálni, korlátozni, ezért is használnak egyszerűbb esetben szimplán ellenállást, aktív áramgenerátor helyett.

Csak az aktív áramgenerátor pontosabban szabályoz, ha pedig PWM, akkor még a hatásfoka is sokkal jobb, mert a transzformációs elv érvényesül, a disszipatív helyett.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58491) tordaitibi válasza Moleman (#58483) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ajanlanam a mezei 555 megoldast,
esetedben P csatornas fettel, mert a + agon kell neked a kapcsoloeszkoz, a - az a test mindenkepp.
Vagy a legegyszerubb, haz izzo a dupla hosszu-tompitott, egy valtokapcsoloval elbontod a testet es a hosszufenyre testeled. Igy sorbakototted a ket izzoszalat,'kesz a fel fenyero.
Megoldando meg ekkor a fenykurt, es a hosszufeny tiltasa, mert azonnal kilovi a biztit.

(#58492) Moleman válasza tordaitibi (#58491) üzenetére


Moleman
addikt

Köszi, ezen is gondolkoztam, nem duplaszálas az izzó, de összesen 2 db H7 van a lámpatestben (tompított és refi), azt a kettőt sorba tudom kötni, csak bonyolultabb utána a kapcsolás, még több relé kéne, hogy külön-külön is kapcsolhatók maradjanak. Az a cél, hogy ne maradjon benne manuális elem, a DRL funkció kikapcsolásán kívül. (Kár, hogy nem 2 db duplaszálas H4 van benne, mint az előző motorban, amit néztem. :D)

Sajnos az IC-khez és tranzisztorokhoz már nem értek, a reléknél véget ér a tudásom. :D

De pont most jutott eszembe, rákerestem, és beigazolódott, ezen a motoron nincs is lámpakapcsoló, helyből világít a tompított. :( Abból a folyamatos +12-ből nyilván lehetne DRL-t is táplálni, és egy külön rejtett kapcsolóval visszaállítani a gyári kapcsolást, de még bonyolultabbá teszi. Mindenesetre kísérleti jelleggel megpróbálom a 2 izzó sorbakapcsolását, hogy meglássam hogy mutatna, aztán meglátjuk, megéri-e továbbmenni.

[ Szerkesztve ]

(#58493) JAGER 10


JAGER 10
tag

Sziasztok!

Kapunyitó elektronikával kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Külső kontaktussal ugye lehet vezérelni.
Hogy működik ez a kontaktus vezérlés?
Egy kontakt indít, mégegy kontakt megállít, újabb kontakt fordított irányban indít és így tovább? Vagy hogyan kell ezt elképzelni?

(#58494) Rolly


Rolly
veterán

redőnyt szeretném automatizálni - sajnos raspberry pi-vel nem sikerült a távirányítókat "másolnom" így a távirányító emulálása sajnos nem megy :( ... - valaki csinált már redőny automatizálást? És ha igen vagy merre kellene utána olvasnom?

Amit szeretnék, hogy a nap járása alapján egy programot összerakni, hogy mikor melyik redőnyt használnánk árnyékolásra és melyik lenne felhúzva, így nyáron árnyékolóként használni a redőnyöket...

(#58495) pjen válasza Rolly (#58494) üzenetére


pjen
félisten

Okos ház vonalon próbálj utána olvasni.Például van az Elkónak,Siemensnek konyhakész megoldása.

(#58496) Kernel válasza JAGER 10 (#58493) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha erre gondolsz, ez csak a távirányítót helyettesítő kapcsoló:

Az elektronika a motor áramát figyeli ütközés / szorulás szempontjából. Kiskapuhoz csak az egyik szárnyat nyitja.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58497) Rolly válasza pjen (#58495) üzenetére


Rolly
veterán

konyhakész megoldásokkal nem nagyon vagyok előrébb mert kész házról beszélünk :$

(#58498) Batman2


Batman2
őstag

Lenne egy kérdésem !

Adott egy berendezés, amiben a ventilátor motor fordulatszámát relével kapcsolt, polarizálatlan előtét kondenzátorokkal szabályozzák.
Nemrégiben vették észre kollégáim, hogy két ilyen berendezésnek is, variál a fordulatszáma teljesen véletlen szerűen.

Lehetséges, hogy a fólia előtét kondenzátorok kezdenek tönkre menni ? :F
Az tudom, hogy zavarszűrő kondenzátorként alkalmazva idővel lehetnek zárlatosak a fólia kondenzátorok, átüthet a fóliák közötti szigetelés, ez lehet a gond ebben az esetben is ?? :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#58499) Ribi


Ribi
nagyúr

Az ilyen kondikról mit lehet tudni?
Van pár, de nem találom a nevüket sem, vagy hogy milyen tulajdonságaik vannak.

(#58500) JAGER 10 válasza Kernel (#58496) üzenetére


JAGER 10
tag

Egy szellőztető ablakot (vagyis többet is) szeretnék vele mozgatni. A hőmérséklet függvényében szeretném analóg módon nyitni illetve zárni.
A hőmérséklet figyelést és a vezérlést Arduino-val szeretném megoldani. Az áram figyelés, vagyis végállás figyelés miatt gondoltam egy ilyen vezérlőre és motorokra, mert így kész megoldást kapnék és nem kell a végállás figyeléseket és a vezérlést saját magam megoldanom.
Ha a kívánt hőmérséklet csak kicsivel több, mint a beállított, akkor csak kicsit szeretném nyitni, ha sokkal nagyobb, akkor többet szeretnék nyitni.
Ezért kérdeztem, hogy a kontaktus jelre hogyan reagál, mit csinál, mert nem ismerem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.