Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58751) And válasza zeix (#58749) üzenetére


And
veterán

"Ha nekem 200mA terhelésem van a két led miatt, akkor az adatlap szerint 200mA-nél 160%-os a Hfe kb. ha a 25C-os görbét nézem."
A rajzodon a ledek sorosan voltak kapcsolva, vagyis az átfolyó áramuk megegyezik. Ezt a 160%-ot meg felejtsd el, el nem százalék, hanem egyszerű hányados. Egyébként az értéke minden példánynál erősen szór (a görbén is csak tipikus érték látható) a megadott munkapontban 50..300 közötti (min..max) tartományt említenek.
"A bázisra kötött ellenállásnak mi is a pontos szerepe? Azt már tudom, hogy ezeken a tran. 0.6-0.7V esik. Tehát, ha nekem van egy 3.3V-os vezérlő kimenetem, akkor kb 2,6V fesz kell hogy essen a bázisra kötött ellenálláson."
Pontosan az a szerepe, hogy ezt a 'maradék' feszültséget ejtse. Vagyis azon az ellenálláson a bázisáram folyik, amely épp akkora feszültséget fog ejteni rajta, hogy a bázis-emitter között a szilícium tranzisztorokra jellemző tipikus nyitófeszültség maradjon.

(#58752) zeix válasza Lompos48 (#58750) üzenetére


zeix
senior tag

Köszönöm a gyors választ és a segítséget!
1. ok.
2. ok.
3.
A ledek kapcsolásához való tranzisztor bázis ellenállása: R2
IC/hFE=100mA/40=2.5mA
Válasszak valamivel nagyobbat. =3mA
3.3V-0.6V=2.7V
2.7V/0.003A=900Ohm
Tehát 900Ohm-os ellenállás kell a bázisra. R2.

Az optocsatoló kapcsolásához való tranzisztor bázis ellenállása: R3
az optocsatoló: KB817 = EL817C
IC/hFE=20mA/40=0.5mA
Válasszak valamivel nagyobbat. =1mA
3.3V-0.6V=2.7V
2.7V/0.001A=2700Ohm
Tehát 2,7kOhm-os ellenállás kell a bázisra.
4.ok
5. elvileg standard-nek kell lennie. ok.

Remélem jól értettem.
Az R5-öt is kiszámoltam ezzel a módszerrel.
A javított rajz:
Az R1-et is javítottam.

[ Szerkesztve ]

(#58753) tvamos válasza Lompos48 (#58750) üzenetére


tvamos
nagyúr

1. 2 darab 100mA-t igénylő LED sorbakötve ugyancsak 100mA-t fog igényelni, ha az a tápfeszed feszültségtartaléka megengedi.
Ha sorba koti, ez tenyleg igy van.

Olyan, hogy 160%-os Hfe nincs.
A szazalek nem mertekegyseg, tehat barmit atvalthat %-ba. 160=16000%. De gondolom, csak eltevesztette.

3. A kettővel való osztás értelmetlen és butaság. Ahhoz, hogy a LEDek világítsanak, a tranzisztornak vezetnie kell.
Szokas a tranzisztorokat telitesbe vinni, kapcsolo uzemben, hogy kicsi legyen a szaturacio rajtuk, es hogy gyorsabban kapcsoljon a tranzisztor, ezaltal kevesbe melegedjen. Ezert szoktam a katalogusbol kinezett h erteket elosztani kettovel. (Nekem bevalt ez, mint tapasztalati ertek, amugy a teljesitmenyelektronika tanar is ezt tanitotta a foiskoln.) En ezt hasznalom 20 eve, es eleg sok aramkort fejlesztettem mar, nekem mukodik.

A @tvamos által emlegetett "kimeneti szivárgó áram, meg a tranyó max. szivárgó áram" értelmetlenek.
Hogy forditod magyarra ezt: "ICBO is reverse leakage current going from the Collector to the Base" ?

5. 3.3V-os vezérlő kimeneti feszültség esetén, ha a "0" állapot legalább a TTL standardok szintjét hozza (max. 0.4V) az R3 ellenállás elfelejthető.
Ez egy hibas gyakorlat, amit en nem tamogatok. Amig az a kimenet nem kimenet, hanem bemenet, (pl. a reset folyamat alatt,) addig a processzor pin allapota nem meghatarozott, ezert elofordulhat az, hogy folyik valamekkora bazisaram, ezaltal kollektor aram is fog folyni, es melegszik a tranzisztor.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58754) Lompos48 válasza zeix (#58752) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindkét számítás jó. Választhatod akár standard sorozatból az eggyel kisebb értéket is. Amit okoz, az a mélyebb telítés, ami ebben az esetben jó, káros csak a rettenetesen gyors kapcsolások esetén lehet.

(#58755) Lompos48 válasza tvamos (#58753) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szazalek nem mertekegyseg,

Én azt írtam, hogy: Ennek a paraméternek mincs mértékegysége se

Szokas a tranzisztorokat telitesbe vinni, kapcsolo uzemben, hogy kicsi legyen a szaturacio rajtuk, es hogy gyorsabban kapcsoljon a tranzisztor, ezaltal kevesbe melegedjen

Itt kicsit zavarosan fogalmazol. Azt mondhatjuk, hogy kisebb a szaturációs feszültség, de az mindig mélyebb szaturációt jelent. A melegedéssel igaad van. A sebesség ezzel sajnos csökken. Szaturációból kilépni hosszabb időbe telik. Előbb ki kell üríteni a töltéshordozókat a bázisból, ez pedig a "ts", azaz storage time, ami hozzáadódik a kapcsolási időhöz. Gyors áramkörökben ezt egy plusz diódával védik ki, de ez már egy másik ügy.

Ezert szoktam a katalogusbol kinezett h erteket elosztani kettovel. (Nekem bevalt ez, mint tapasztalati ertek, amugy a teljesitmenyelektronika tanar is ezt tanitotta a foiskoln.) En ezt hasznalom 20 eve, es eleg sok aramkort fejlesztettem mar, nekem mukodik.

Mindez érvényes pont az előbb vázolt helyzet alapján. Ha nem akarod használni a nanoszekundumos sebességeit egy tranzisztornak, ipari alkalmazásoknál - mint írtam - a mélyebb szaaturáció nem zavar. Természetesen beválik. De én soha nem tanítottam így.

Hogy forditod magyarra ezt: "ICBO...

Nem fordítom, mert egyértelmű, hogy a C-B között folyó visszáram, miközben a harmadik láb (lásd "0") nincs jelen.

Ez egy hibas gyakorlat, amit en nem tamogatok.

Nem tudom milyen a kimeneti áramkör. Ezért nem cáfolok, nem bólintok rá. Feltételezem, hogy bemeneti szerepet játszva nem tud leadni egy bázisáramnyi vezérlést a külvilág felé. Egy three-state kiképzésnél a HighZ állapot se. A reset állapotnak ugyancsak nem tudom az időtartamát és ez mennyire észlelhető egy LED vezérlésénél. Tehát passz!

(#58756) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Szerintetek 12V/1.3Ah zselés akkura kicserélhetem akkus fúró akkuit? [link]
Akkus fúrógép töltője jó lenne hozzá 12V/450mA?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58757) PHM válasza darvinya (#58756) üzenetére


PHM
addikt

Nem fogja bírni a tartós terhelő áramot.
A töltő sem lesz jó, hiszen szinte biztos, hogy nincs a kimenő
feszültsége korlátozva.
A zselés akkuk kapocsfeszültsége töltés közben sem mehet 14,4 V fölé,
mert tönkremennek tőle. (vízbontás)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#58758) darvinya válasza PHM (#58757) üzenetére


darvinya
titán

Kösz

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58759) bandi94 válasza darvinya (#58756) üzenetére


bandi94
tag

Egyszer próbáltam ilyenekkel bohóckodni, pc táppal is, meg böhömnagy trafóval is.Egyik sem nyert.Lehet kicsi volt a trafó :D

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#58760) tvamos válasza Lompos48 (#58755) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jol van.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58761) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Lehet hülye kérdés, de nincs mód NiCd aksi cella felélesztére?
10db van ad akku pakkban amiből 3-4db még leadja 1.2V-ot a többi.max. 0.2V van.
Mikor rátöltök, akkor félig tudtam feltölteni és működik gép, de érezhető nem teljes kapacitás.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58762) PHM válasza darvinya (#58761) üzenetére


PHM
addikt

Lehet próbálkozni, az eredmény azonban nem garantált.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#58763) darvinya válasza PHM (#58762) üzenetére


darvinya
titán

Kösz

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58764) mezis válasza darvinya (#58761) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem érdemes az áramot pazarolni az ilyen akkumulátorokba. Kapacitásuk töredéke a névlegesnek, viszont az önkisülésük annál gyorsabb. Visszafordíthatalan vegyi folyamatok zajlottak le benne.

mezis

(#58765) darvinya válasza mezis (#58764) üzenetére


darvinya
titán

Mélyhűtős dolgot kipróbálom, s ha nem válik be annyira, akkor felújítás lesz.
Nem tartós megoldásként tekintek, csak most sem időm/pénzem nincs akku pakkra, viszont kell a gép.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58766) A214 válasza Zoja™ (#58748) üzenetére


A214
aktív tag

Janos250 és Zoja™ Köszönöm az útbaigazítást . :R

(#58767) tvamos válasza Lompos48 (#58755) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem fordítom, mert egyértelmű, hogy a C-B között folyó visszáram, miközben a harmadik láb (lásd "0") nincs jelen.
Az a baj azzal amit irsz, hogy a harmadik lab igenis jelen van:

Itt kicsit zavarosan fogalmazol.
Lehet, hogy zavarosan fogalmazok, altalaban fejlesztem az aramkoroket, de rosszul magyarazok, ez nem az erossegem.

én soha nem tanítottam így
Nekem? Nem emlekszem rad! Ha vallalod a neved, akkor el tudjuk majd donteni.

Addig szerintem ez slendriansag. Mint az elejen is irtem, lehet, akkor is, ha adott esetben mukodik, amit irsz.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58768) Lompos48 válasza tvamos (#58767) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az a baj azzal amit irsz, hogy a harmadik lab igenis jelen van

Tévúton jársz! Ott az ICE0 áramról van szó. Írja: "open base"

...altalaban fejlesztem az aramkoroket,...

Tettem én is több, mint negyven évig.

Nem emlekszem rad! Ha vallalod a neved, akkor el tudjuk majd donteni.

Vállalom. Pechedre nem tanultál Bukarestben. Jobban megtanítottam volna. :)

...ez slendriansag...

Nézz tükörbe! :(((

[ Szerkesztve ]

(#58769) tvamos válasza Lompos48 (#58768) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem, a masik B-betusbe jartam, Budapesten. Kosz, nem kell mar tanitanod.

Eppen errol van, szo, ha nyitva hagyod a bazist, (pl- egy tri-state kimenetre van rakotve,) akokr felerositi a tranzisztor a Icb0 aramot. Ezert kell azt elvezetni.

No, mindegy parttalan ez a tarsalgas.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58770) geotigris9


geotigris9
tag

Sziasztok!

Szerintetek menyire releváns, [?] hogy múlt-kor vásároltam egy ilyen multimétert és led dióda mérésnél folyamatosan "OL" felírat volt a kijelzőn a dióda sem világított közben persze. Viszont a polaritás jó volt a mérő kábelek jó helyen voltak a bedugva a készüléken és előtte is utána is tesztelve volt a led dióda ami világított rendben tehát nem volt hibás. (Egy 3 V gombelemmel.)

Amíg be nem krepált anno egy legolcsóbb távol-keleti multimétert használtam ott a led dióda tesztnél a led halványan világított. Szerintetek a fentebb említett készüléknél hogyan kellene normálisan működnie?

A dolog érdekessége, hogy mi után ezt tapasztaltam vissza vittem az üzletbe (ott nem értenek hozzá műszakilag online bolt), hogy szerintem nem jó a készülék. (ok. visszavették) Aztán rendeltem egy ugyan ilyen készüléket újra annál led tesztnél ugyan az volt az eredmény ... :F (ezt vásárlás után közvetlenül be teszteltem és rögtön vissza is adtam a boltba)

Tetszik a készülék és ár értékben (10 e. volt) amúgy nekem hobbi célra itthon tökéletes lett volna, de akkor már tudjak mérni ledet is vele ... :U

Szériahibás lenne, lett volna mind a kettő vagy mi a fene ..??? :F
Esetleg valaki használja itt fórumon a konkrét készüléket, nála mér rendesen ilyet ?

[ Szerkesztve ]

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#58771) Lompos48 válasza geotigris9 (#58770) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kisebb a feszültségtartaléka. Próbáld meg egy piros,sárga vagy zöld LEDdel!

(#58772) Kernel válasza geotigris9 (#58770) üzenetére


Kernel
nagyúr

Épp ez az, hogy típusjellemző a mérőfeszültség nagysága, egyik típusnál, ennyi, másiknál annyi.

Mivel a fehér LED nagyobb (3 V körüli) nyitófeszültséget igényel, ezt nem minden műszer biztosítja, de nem is kell neki, nincs erre specifikálva.

Esetleg ez érdekes lehet:

http://hobbybarkacsolas.mindenkilapja.hu/html/23583126/render/led-parameterek

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58773) geotigris9 válasza Lompos48 (#58771) üzenetére


geotigris9
tag

"ezt vásárlás után közvetlenül be teszteltem és rögtön vissza is adtam a boltba"
Lehet nem teljesen világos így elsőre, de a második készüléket rögtön vissza adtam ott az üzletbe szóval nem tudok tesztelni már.

Ilyen zöld leden volt tesztelve meg sima piros 5 mm is meg sima fehér 5 mm-n is, de semmi eredmény. És ha jól rémlik kis smd led is volt nézve vele ..

Anno még átolvasva nem találtam érdemi infót ezen mérésekre mi lehet nem jó, vagy mit tudom én ...
Extol Premium digitális multiméter
Dokumentáció

[ Szerkesztve ]

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#58774) tordaitibi válasza geotigris9 (#58770) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Semmi baja, eppenhogy ''ovatos''
A masik muszer 1voltnal joval tobbet ad ki meresnel, es nem a 200mV allast hasznalja, ez meg max. 2 voltot, mivel diodanal 0,8 voltnal tobb nem eshet, ha igen akkor az ugyis hibas. Gondolom a multimeter a szokasos 1,99 vagy 1,999 mereshataru, ezert a teljes merofeszultseg megjelenik, es tulcsordul.
A muszer hibatlan, nem szamit user errorra, azaz 2,3-3,6 v ledekre.

[ Szerkesztve ]

(#58775) Kernel válasza geotigris9 (#58773) üzenetére


Kernel
nagyúr

A fehér LED-ek sajátossága, hogy nagyon kis áramra is már képes minimális fényt adni, vagyis nagyon érzékenyek. A többi szokványos DIP LED nem annyira.

Épp kísérleteztem a LED-teszteremmel, amit LCD háttérvilágításhoz kreáltam, ahol 100-200 V-ot kell ráadni, mert sok LED van sorba.

Ha az áramot 0,1-0,2 mA-re korlátoztam, a LED már parázslik annyira, hogy a működése ellenőrizhető. Viszont ennyi áram még nem ráz, tehát nem gond, ha véletlenül megfogom, a több száz V betáp dacára.

Vagyis azt próbálom ebből kihozni, hogy ezek a LED-ek már olyan kis áramon világítani kezdenek, ami még nem életveszélyes nagyságú. Talán még fázisceruzát is lehetne vele építeni, bár arra nem teszteltem.

Hogy a multiméterek a klasszikus diódákhoz vannak tervezve, annak hagyománya is van, hiszen régen nem voltak ilyen LED-ek. Lehetne mondani, hogy ma már erre is gondolhatnának a tervezők (akár egy külön kapcsolható állásban, nehogy káros legyen más alkatrészekre), de egyelőre nem szokás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58776) PHM válasza Kernel (#58775) üzenetére


PHM
addikt

Konnektorba dugható irányfényt alakítottam át ledesre.
28 db 3528-as led került bele, kapacitív előtéttel.
Mivel sikerült fényerőben "kicsit" túllőni a célon, és amúgy is volt
a kütyü előlapján egy kapcsoló, sorba kötöttem az áramkörrel egy
470 Kohmos ellenállást, amit szükség esetén rövidre lehet zárni
a kapcsolóval. Még így is bőven elég fénye lett...
+1: Amikor beforrasztom a 0805-ös ledeket, gyakran halványan világítanak.
Egyszóval igen, szerintem simán lehetne fáziskeresőt csinálni ledből.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#58777) Kernel válasza PHM (#58776) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, épp ezekre a szerelés közben is néha megjelenő fényekre gondoltam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58778) Moleman válasza Kernel (#58777) üzenetére


Moleman
addikt

Ezeket sose értettem, áramtalanított foglalatban is képesek néha felvillanni, azt hogy csinálják? Gondolom, hogy az aljzat lengőkapcsolója a fázist kapcsolja, ez azt jelenti, hogy a nullán is van egy kis áram? Vagy a kapcsolón mászik át pár elektron? Amit én testelek le, mikor hozzáérek?

(#58779) Kernel válasza Moleman (#58778) üzenetére


Kernel
nagyúr

A falban párhuzamosan futó vezetékek közötti kapacitáson is átszivároghat az áram, de erősebb villanás akkor jön létre, amikor a lámpában a puffer lassan feltöltődik, emiatt elindul benne az aktív driver. Ettől viszont azonnal kisül a puffer és kezdődik elölről.

Ilyen már a kompakt fénycsöveknél is előfordult, vagyis ez nem a LED érzékenységével van összefüggésben.

Amikor folyamatos, halvány parázslás jelentkezik (egy passzív, tehát kapacitív előtétes lámpánál), az már viszont a LED érzékenysége miatt van általában. Ebben szerepet játszhat még a glimmlámpás kapcsoló is, ha olyan van felszerelve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58780) pjen


pjen
félisten

Üdv Urak.Van egy legrand Nilky 800V/A szünetmentesem+55Ah aksi.Kipróbáltam 380w dekopír simán megy róla.Viszont most előre bejelentett áramszünet van és a hűtöt nem birja elindítani.Pillanatra megindul ,de le is tilt ahogy a kompresszor felpörögne.Valamilyen trükköt nem tud esetleg valaki.Még egy:a hűtőnek mennyire kell valódi szinusz?Egy autós 12/230 inverterrel elmenne?

(#58781) darvinya válasza pjen (#58780) üzenetére


darvinya
titán

Azért egy kis hűtő is 1kW-os, azt meghajtani 800VA-val kevés, ennek min. 3x kellene.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58782) pjen válasza darvinya (#58781) üzenetére


pjen
félisten

Egy átlagos hűtőben 200W alatti kompresszor van.

(#58783) tordaitibi válasza pjen (#58780) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hutokompresszor az egyik leproblemasabb fogyaszto az indulasnal.
Az uzemi aramanak a 10 szereset kepes felvenni indulas pillanataban, erre minden 1-1,5kW alatti inverter letilt.
Van erre kihegyezett inverter, de az ara is sokkal tobb.
Es megegy. Neked szinuszos az invertered? ha nem, hanem kvaziszinusz, esetleg negyszog a kijovo, akkor plane nem megy. A dekopirba egy kommutatoros motor van, nem rajong a negyszog alakert, de megy rola.
Ugyanigy elmegy minden keszulek, ami egy graetz hiddal kezdodik es pufferkondival. Pl. szinte az osszes tv, a pc-k, monitorok. Ami transzformatorral szerelt, nem szereti, motorikus fogyasztok nem toleraljak.

(#58784) bandi94


bandi94
tag

Sziasztok!

Valakinek van tapasztalata az ebayen kapható Hakko koppintás pákákról? Nincsen túl sok pénzem ilyesmire, de pl erre vagy erregondoltam, meg vannak hozzá a led kijelzős vezérlések, szintén gombokért, hegyet meg akár eredetit is tudok bele venni.Esetleg vannak kitek is.Elvileg az ebbe passzoló fűtőbetét-hegyek 70w teljesítményűek.

Most egy barkácsolt forrasztóállomást használok ezzel a pákával, de már kinőttem sajnos.

Szerintetek megérheti kipróbálni összedobni egyet ezekkel a koppintás nyelekkel, meg olcsó vezérlővel?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#58785) xxxjjjkkk


xxxjjjkkk
senior tag

Üdv

A mikrosütős ponthegesztős projektem csináltam épp. Szétszedtem a trafót, de a videókon látható egyszerű megoldással nem lehetett kihúzni a primert, annyire feszült, hogy szét kellett vágni az egészet, ahogy a képen is látszik. Utána újra összehegesztettem, ami a hely adottságai miatt(pl egy normális szorító sem volt, nemhogy satu, nem lett 100% os, finoman szólva sem.
Azt tudom, hogy mindenféle örvényáramok vannak, meg ilyenek, amibe ez most jól belerondított, de a gyakorlatban ez mit jelent, egy ilyen egyszerű szerkezetnél?
youtube Így akartam csinálni, eredetileg, de itt nem sikerül. Kuka az egész, vagy egy próbát megér szerintetek?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#58786) bandi94 válasza xxxjjjkkk (#58785) üzenetére


bandi94
tag

Mi ezt a tekercselőműhelyben úgy csináltuk, hogy lefűrészeltük a tekercsnek azt a részét ami kilógott, aztán kiütöttük belőle.Ezzel az lesz az egyedüli bajod, hogy nagyobb lesz a vesztesége.

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#58787) xxxjjjkkk válasza bandi94 (#58786) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Ez nem tudom, hogy nem jutott eszembe.

köszi, akkor összerakom, aztán kiderül

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#58788) bandi94 válasza xxxjjjkkk (#58787) üzenetére


bandi94
tag

Volt egy olyan eset, hogy éppen nem volt a közelben hegesztő, aztán az öreg saját magával hegesztette meg a trafót. :DDD

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#58789) Janos250 válasza xxxjjjkkk (#58785) üzenetére


Janos250
őstag

Honnan vettél hozzá hegyet?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#58790) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

sziasztok!

valaki használt már valamilyen ujjlenyomat-olvasó szenzort/modult? egy projekt-ötletem lenne, amihez kéne, de csak ilyet találtam, ennél pedig valami kisebb kéne.

[ Szerkesztve ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#58791) darvinya válasza FireKeeper (#58790) üzenetére


darvinya
titán

Ez megfelel?[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58792) FireKeeper válasza darvinya (#58791) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

valami olyasmi kéne amit egy arduino-val tudnék használni. amúgy méretben/kialakításban valami ilyesmi kéne.

[ Szerkesztve ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#58793) darvinya válasza FireKeeper (#58792) üzenetére


darvinya
titán

Mivel nem vagyok programozó, így csak Ő tudná ehhez programot írni.

Vagy keres android telefon alkatrészt, és annak már van kész driver/app/stb. csak át kell emelni.[link]

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58794) Balázs1621


Balázs1621
senior tag

Sziasztok!

Azoktól kérdeznék, akik otthon vannak multiméter témában. Lesz egy ANENG AN8002 tipusú multim. Nézegettem a belsejéről képeket, de nem látok egy potit sem, ezek szerint nem lehet kalibrálni?

(#58795) FireKeeper válasza Balázs1621 (#58794) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

nem hiszem hogy a kalibrálás lehetőségének hiánya túl nagy probléma lenne, amúgy se tűnik olyan műszernek, ami olyan pontosságú mérésre képes, ahol neked kalibrálnod kéne - plusz manapság már amúgy is gyárilag végzik ezt (jobb helyeken). engem sokkal inkább zavar, hogy a fesz/ellenállás/stb bemeneten van a mA mérése is, valamint a képek alapján a bemeneti védelem is nagyon gagyi - persze ha jól látom ez egy ultra-olcsó műszer, szóval sokat nem is lehet várni. persze attól is függ, mire szeretnéd használni?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#58796) Gyula84 válasza darvinya (#58781) üzenetére


Gyula84
veterán

mi számít nálad kicsinek? ;]

(#58786) bandi94
én is így csináltam :K

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#58797) Balázs1621 válasza FireKeeper (#58795) üzenetére


Balázs1621
senior tag

Persze, ez csak egy 3k-s multi. Lipo akksi feszt meregetnek vele. Az elozo 3,5 digites muszerem egy hitelesitet muszer erteke alapjan kalibraltam, otthonra elegendo, de ezen nem latok potit.

(#58798) FireKeeper válasza Balázs1621 (#58797) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

mondom, manapság már nem igazán raknak bele potikat (UNI-T-kben szoktam látni), gyárilag aklibrálják. az én 25ezres Brymenemben sincs egy darab se.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#58799) Kernel válasza Balázs1621 (#58797) üzenetére


Kernel
nagyúr

Trimert nem látok én sem, viszont alábbi fórumon rákötik az AD584 referenciát, ami 2,5 - 5 - 7,5 - 10 V-ot tud leadni, látható az eredmény:

http://kazus.ru/forums/showpost.php?p=1069409&postcount=787

Ha az AD584 kínai másolat, szokásos célokra akkor is jónak tűnik, a nem létező trimmer sem tud elállítódni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58800) Kernel válasza Balázs1621 (#58797) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később olvastam, ezek DTM0660 alapú műszerek, ahol a kalibrációs értékek is az EEPROM-ban vannak tárolva.

Gyakorlatilag ugyanaz, mint ahogy a korábban a képcsöves TV-kből is kipusztultak a trimmerek, szintén EEPROM-ba kerültek a geometriai beállítások stb.

Így egyszerűbb és olcsóbb gyártás, nem állítódik el. Ráadásul, mint a doksiból kiderül, méréshatáronként külön lehet kalibrálni, vagyis ez olyan, mintha sok trimmer lenne.

Életre szóló beállításnak tekinthető, hacsak az EEPROM nem hibásodik meg, bár annak tartalmát le is lehet menteni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.