Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71351) májkimiki válasza ubyegon2 (#71349) üzenetére


májkimiki
őstag

Jól rémlik, hogy a Mint Cinnamon 500MB körül fogyaszt bekapcsolás után?
Ez a mix fölötte van az 1GB-nak.

(#71352) csixy válasza Bici (#71350) üzenetére


csixy
addikt

Ha kernelpánikos, akkor ezt is érdemes megnézni: [link] . Pont emiatt kerülöm a manjarót.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71353) ubyegon2 válasza májkimiki (#71351) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, telepítés után 540-560MB szokott lenni, most belakva már 700 felett van. Az 1giga azért kicsit húzós, de ebből is látszik, hogy mennyit számít, ha valami optimalizálva van vagy csak rácuppantják a DE-t egy unstable alapra.

A Cinnamon a 4.x verzió óta amúgy is kevesebb memóra állt be és pörgősebb is lett.

(#71350) Bici

Ez a Manjaro egyre jobb, nem hagyja eltunyulni a usert, mint a Mint.

(#71352) csixy

Ó a jó öreg megszokott kernel panic, amit csak a Manjaro tud, de azt legalább jó pár éve stabilan csinálja. Nemrég olvastam valakitől, hogy az a jó a Manjaro-ban, hogy a bugokat szinte azonnal javítják.....ahogy nézem, ez 3 évet már megélt hiba. :(

[ Szerkesztve ]

(#71354) Bici válasza csixy (#71352) üzenetére


Bici
félisten

Nem látok kernel pánikra utalást. Bebootoltam korábbi kernellel is, az is ugyanezt csinálja, kipróbáltam amd-microcode nélkül, ugyanez.

Eddig a random cucc a gyanús. Este azt is kipróbálom.

(#71353) ubyegon2: Az ilyen dolgok miatt tértem át eddig többször Fedorára, csak ott meg a féléves újratelepítési ciklus bosszant.
Ha a 20-as Mint faszán fog működni a Raven Ridge procival, akkor át fogok rá váltani. Eddig is csak a frissebb kernel tartott egy Arch származék mellett.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71355) cigam válasza Bici (#71354) üzenetére


cigam
félisten

Miért kéne újratelepíteni. Általában probléma nélkül frissül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#71356) CPT.Pirk válasza Bici (#71354) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amit linkeltem, ott az elején azzal kezdik, hogy volt egy hiba a Mesa csomagban, ami miatt nem jut el a GUI-ig a boot.
A nálad lévő jelenségnek valszeg semmi köze a random alrendszerhez, az azt hiszem nem feltétele a boot-nak. Kíváncsi vagyok megoldja-e amit linkeltem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71357) Bici válasza CPT.Pirk (#71356) üzenetére


Bici
félisten

Rendicsek, köszi!
Este kipróbálom, amint hazaérek.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71358) csixy válasza Bici (#71354) üzenetére


csixy
addikt

A Reborn os tökjó és kényelmes a telepítése.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71359) Storms


Storms
őstag

Végül a Zorin OS 15.2 jött be legjobban. Maradok ennél. A Manjaro KDE egyáltalán nem tetszett. Még a Linux Mint ami úgy ahogy...
Tudnátok ajánlani programokat ?
Amik hiányoznak:
Total Commander,
Media Player Classic,
Fastone Photo resizer,
Paint mint a Windowsba ami volt,
Aida64 vagy ehhez hasonló progi,
olyan program mint a Pop Peeper, ami a tálcán az óra mellett van és jelzi ha jött email-em,
Ccleaner helyettesítő?!
Sound Blaster Play 3 hangkártyához Pro Studiot helyettesítő (térhangzás, equalizer, stb..) :R

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71360) CPT.Pirk válasza Storms (#71359) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

TC - Gnome Commander, valamint terminálban Midnight Commander (mc)
MPC Classic - SMPlayer, esetleg VLC
Fastone Photo resizer - utoljára terminálból csináltam ilyesmit, sokkal gyorsabb mint programból csinálni, csak egyszer össze kell rakni a parancsot hozzá, némi guglizás után.
Aida64 - https://alternativeto.net/software/aida64/?platform=linux
CCleaner - szükségtelen, mert az egész rendszer máshogy működik.
Pro Studio - passz, fogalmam sincs. Wine felé nézelődj, hátha.

Az alternativo.net oldalt javaslom egyébként.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71361) lev258 válasza Storms (#71359) üzenetére


lev258
veterán

Equalizer: [link]
A tálcás dolgoknak inkább az angol oldalakon nézz utána, a Zorin itt kevésbé népszerű (nem tudunk segítséget nyújtani hozzá).
A Gimp és a Krita a Paint hardcore változatai.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71362) milan26 válasza Storms (#71359) üzenetére


milan26
senior tag

TC-Double Commander, Krusader,
MPC-Smplayer
Faststone-Xnview MP
Ccleaner-Stacer, Sweeper, Bleachbit (privacy miatt)

Nekem az a Feren OS jött be nagyon, amit korábban linkeltél.

(#71363) Sonja válasza Storms (#71359) üzenetére


Sonja
veterán

Paint = Pinta

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#71364) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nektek megy a Heros of the storm Linux alatt? Követtem az itt leírtakat: [link] , de maga a játék nem indul el. A launcher az megy, de csak ennyi.
Próbáltam Steam Proton alól is, de ott meg valamilyen vulkan függvény nincs implementálva, ami kellene neki.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71365) evko


evko
aktív tag

Sziasztok!

Lehet off, sajnos nincs időm most keresni.
Live linuxot készítettem, hdd tesztelésre.
Jól is ment minden... Egy kikapcsolás (nem unmountoltam a meghajtókat) és következő indításnál látja rajta a cuccokat, olvas is, de nem tudok írni egyik meghajtóra sem.. Sőt, törölni sem.
Filekezelőt használtam... Előtte ment minden.

Mit lehet tenni? :) Miért nem enged?

Későbbieknek gondolkodom az egész linux téma legalább alap szintű tanulmányozására, de az már vár egy picit.

Köszönöm :))

--- 2013...Ha valaki valami jó bizniszt tud, írjon rám mindenképp!!! ---

(#71366) Bici válasza CPT.Pirk (#71356) üzenetére


Bici
félisten

Sajnos, nem jött be. Frissített két tök lényegtelen csomagot, és ugyanaz maradt minden. :(

(#71341) ubyegon2: Sajna, ez sem jött be. :(

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71367) csixy


csixy
addikt

Nos az antix fluxboxa nagyon kaffa, de azért csak letöltöttem a cinnamont és így most van egy debian buster cinnamonom. Szép. Segítsetek, a cinnamonnak fingja nincs a hangeszközről, de a you tube szépen szól. Alsa mixer van telepítve az működik. Az Antix hangkártya választója azt mondja hogy HDA Intel PCH van a gépben. Hogy tanítsam meg a hangkártyát a cinnamonnak. ????? Néha kibutul a wifi, újraindítás után megint működik.

#713366@Bici:
Az Antergos- RebornOs vonal nekem jobban bejött Arch oldalon mint a Manjaro , Majdnem tiszta Arch . Kevesebb a sallang benne.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71368) milan26 válasza evko (#71365) üzenetére


milan26
senior tag

Nekem akkor volt ilyen, amikor dualbootban volt windows mellett, és nem "szakszerűen" állítottam le a wint, hanem reset fizikai gombbal.

(#71369) csixy válasza Bici (#71366) üzenetére


csixy
addikt

Tényleg a Windows gyorsindítása ki van kapcsolva?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71370) evko válasza milan26 (#71368) üzenetére


evko
aktív tag

Én szakszerűen állítottam le, csak nem csatoltam le a meghajtókat. Nem értek hozzá. :W

--- 2013...Ha valaki valami jó bizniszt tud, írjon rám mindenképp!!! ---

(#71371) Bici válasza Bici (#71366) üzenetére


Bici
félisten

Ez a lagutolsó xorg logom.

Szerintem itt van a gond, legalábbis azt írja hogy nincs display.

(#71369) csixy: Nincs Windows-om.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71372) CPT.Pirk válasza Bici (#71371) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg próbáld meg amit itt írnak: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71373) ubyegon2 válasza Bici (#71371) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy látom ez a vesa driver felsomfordálása elég gyakori Manjaron, épp Papogány koma esete van itt terítéken. Erre érdemes elindulni.

(#64839) Aweriot-től ezt a thread-et is érdemes követni.

Legutóbbi frissítéssel települt a vesa is a Manjaro rendszeremre. Majd két órát szívtam mire rájöttem, hogy miért nincs kép a monitoron.

Gíakran frissül ez a Manjaro, inkább úgy mondanám, hogy túl gyakran. :D

(#71374) vadkörte válasza Storms (#71359) üzenetére


vadkörte
addikt

Én is beszállnék.

TC*: Double Commander
MPC: VLC Player
FastStone resizer*: XNView
CCleaner: Bleachbit

Barátkozz meg a Wine-nal és jópár Window-os programot különösebb probléma nélkül is futtathatsz linux alatt.
A FastStone Viewer pl. ilyen, gondolom a Resizer is működne

Üdv. V. Körte

(#71375) Neil Watts válasza King Unique (#71180) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Koszonom valaszod!

Eloszor azt gondoltam, hogy a haz elolapi portjai nem adnak eleg naftat a cuccnak (Front USB3.0 portba volt dugva az alaplapon, tehat maga a lap siman tudja). Igy betettem egy hasznalaton kivuli USB3 elolapi panelt a hazba (ment a masik Front USB3.0 cstlakozora).

5.5.5-os Linux kernellel probaltam mielott ide irtam, am azota jott egy 5.5.6-os frissites. Most megy mint a haz elolapi portjaival, mind a beszerelt elolap portjaival.

Tanulsag: felig meddig rolling rendszernel lehetseges, hogy a driverben lesz a hiba. Mivel az USB3.0-s pendriveomat meghajtotta az 5.5.5 is, igy arra tudok gondolni, hogy "felgozzel" mentek az elolapi USB portok.

Tehat az elolap jo, a beepitett cucc jo, a haz jo, az SSD jo, a kernel volt a hunyo.

Nem akartam szegeny SSD-re raakasztani egy SATA-USB3 atalakitot csak ugy, ez igy esztetikusabb, no meg lehet, hogy kesobb HDD-t is szeretnek benne hasznalni, akkor pedig nem kell egy kulon eszkoz ahhoz is. :)

Udv. core2

(#71376) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv... nemrégiben tértem át win10ről linuxra. Olyan kérdésem lenne, hogy az ssd főbb adatait(írt/olvasott adat,élettartam,hőfok) mivel lehetne legegyszerűbben lekérni?
illetve azt hol tudom átállítani, hogy a lemezkezelő a jó smart értéket olcasson ki a hőfokra? jelenleg azt írja ki, hogy 97fokos,valójában csak 36... valamiért rossz smart értéket olvas ki

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71377) lev258 válasza st3v3np3t3r (#71376) üzenetére


lev258
veterán

Igazából az a furcsa, hogy két Hőmérséklet sorod is van.
Mondjuk én a szektorhibák miatt jobban aggódnék.
A kérdésre visszatérve, a sensors.conf vagy sensors3.conf fájlokban lehet módosítani a kalibrálást. De előbb azt kell kideríteni, melyik szenzor hülyéskedik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71378) st3v3np3t3r válasza lev258 (#71377) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

szerintem azok a szektor hibák sem valósak. Majd DLC boot Win10Pe alatt is megnézem a smart értékeket. Amúgy a 3x°C a valós, az a 97°C fingom sincs hogy honnan van
sensors3.conf csak az alaplapi szenzorokat konfigurálja, az SSD szenzorait nem

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71379) Sinkapeter válasza st3v3np3t3r (#71378) üzenetére


Sinkapeter
tag

A 97 fok a 231-es SMART sorból jön, ami régen a hőmérséklet volt, most a kondíció, azaz most 97%-os az SSD. A 194-en van a jó hőmérséklet. Én addig jutottam vele, hogy a hddtemp jól jelzi ki, de a sima lm-sensors nem, nem találtam sehol, lehet-e állítani.

(#71380) st3v3np3t3r válasza lev258 (#71377) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

megvan a hiba.... a 231-es smart attribútum az nem °C hőmérséklet, hanem SSD Life Left %-ban...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71381) st3v3np3t3r válasza Sinkapeter (#71379) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

az nekem is feltűnt már...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71382) anorche1 válasza st3v3np3t3r (#71376) üzenetére


anorche1
őstag

Hdsentinel.
linuxra ugyan nincs gui, cserebe ingyenes.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#71383) májkimiki válasza ubyegon2 (#71353) üzenetére


májkimiki
őstag

Ma jött jó pár csomag frissítés a glibc-hez. Restrat után úgy néz ki lejjebb adta a fogyasztást memóriából 900 MB-ra. Ez még akár jobb is lehet, mire hivatalosan kiadják.

(#71384) st3v3np3t3r válasza anorche1 (#71382) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

az rendben,köszi, megnézem majd

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71385) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok kb. 1 hete használom az Ubuntu 18.04-t, eddigi tapasztalatom recseg a hang, csíkos a kép, 720 P videó kockás.
Hát nem tudom.

BY ooszi

(#71386) lev258 válasza ooszi (#71385) üzenetére


lev258
veterán

Ilyenkor illene beszélni a hardverről (videókártya, driver), illetve minden egyéb dologról, ami lényeges lehet. A recsegés például lehet bekapcsolva felejtett mikrofon miatt is.
Ha valami nem jó, annak oka szokott lenni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71387) Storms


Storms
őstag

Köszönöm az ajánlásokat, nagyjából minden meg is lett.
Már csak ez kellene :( [link] vagy helyette valami.

Valaki el tudná magyarázni ,hogy a Steam hogyan működik? Mit kell még felraknom mellé, illetve beállítanom? PlayOnLinux az mi tulajodonképpen?

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71388) lev258 válasza Storms (#71387) üzenetére


lev258
veterán

Equalizer-t már ajánlottam, de bele kell fektetni némi munkát, hogy neked megfelelő hangzást kapj.
A PlayOnLinux-ot egy időre felejtsd el. A Steam jó esetben a Szoftverboltodból (központodból) telepíthető. A Steam maga viszont egy bolt és egy indítókliens egyben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71389) Storms válasza lev258 (#71388) üzenetére


Storms
őstag

Igen tudom fel is telepítettem a Steam-ot de ha rámegyek egy játékra hogy telepítés mindig hibát ír ki, hogy ezt a platformot nem támogatja. Nem ehhez kell a Wine?A Proton amit sokszor említetek az is a Wine-hoz hasonló? Jó lenne egy két játék, mert azért hiányzik, pl.: GTA V, ETS 2, meg egy-két FPS.

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71390) vadkörte válasza Storms (#71389) üzenetére


vadkörte
addikt

Valószínűleg az adott játék, amit telepítenél, nem linux-kompatibilis.
Sajnos nem mindegyik Steam cím fut linux alatt

Üdv. V. Körte

(#71391) lev258 válasza Storms (#71389) üzenetére


lev258
veterán

Ha Win-es játékot próbálsz, akkor aktiválni kell a Proton-t a Steam-ben. [link]
Az ETS2 Linuxra is elérhető, jól is fut.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71392) szucstom


szucstom
őstag

No, szaktársak, újabb dilemma, amit már párszor kitárgyaltatok itt, de nem lelem a hsz-ek közt :D
Winfos 10 linux után mindig eltér egy órával. Ezt hogy tudom orvosolni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71393) Horvi válasza szucstom (#71392) üzenetére


Horvi
őstag

Ez volt kérdés már(én tettem fel :DD ) és Kapitány meg is válaszolta itt.

Hello darkness, my old friend...

(#71394) ooszi válasza lev258 (#71386) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia bocsi, Intel I3 9100f-intel 1151 es lap-16gb memoria-asus R9 290x.
Én nem raktam fel drivert, kellett volna?

BY ooszi

(#71395) lev258 válasza ooszi (#71394) üzenetére


lev258
veterán

A 18.04 naprakész? Minden frissítés fenn van? Melyik kernelt használja? Melyik Mesa verzió van fenn?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71396) klaca1978


klaca1978
tag

Sziasztok! Friss Debain 4.19 amd64.
sudo parancs problémám van. felhasználóként nem tudom futtatni.
Eddig ezt néztem meg:
root-ként: " adduser usernév sudo" kiadva sikeresen hozzáadja a csoporthoz a felhasználót. Legalábbis ezt írja. De nem működik ezután sem.
sudo synaptic parancsra ezt közli: user nincs a sudoers fájlban.
cat /etc/sudoers parancsra :
root ALL=(ALL:ALL) ALL de a hozzáadott user sehol
Mit csinálok rosszul?

[ Szerkesztve ]

(#71397) #45746688


#45746688
törölt tag

Ha a xubuntut a w10 mellé rakatom a telepítőjével, számíthatok gondokra? Ha igen, mire?

(#71398) ooszi válasza lev258 (#71395) üzenetére


ooszi
senior tag

Sajnos ezt most nem tudom megmondani, majd holnap.

BY ooszi

(#71399) moleculez


moleculez
veterán

Ha már Linux van fenn, tudok mellé Wint telepíteni? Tudom, hogy fordítva ajánlott, először Win aztán Linux, de ebben az esetben hogy kivitelezhető. Leválasztok neki egy particiót akkor mehet rá simán?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#71400) májkimiki válasza klaca1978 (#71396) üzenetére


májkimiki
őstag

Ki-be jelentkezés volt a hozzáadás után?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.