Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71201) májkimiki válasza csixy (#71197) üzenetére


májkimiki
őstag

Arch vonalon van mostmár hazai illetőség is, nem is akármilyen szinten.
[link]
Az ismeretlenség takarásában nem látható magyar fejlesztőktől elnézést kérek, akik így vagy úgy részt vesznek az Arch fejlesztésében. Akiket nem ismerünk, azokat nem tudjuk név szerint említeni.

(#71202) májkimiki válasza moleculez (#71199) üzenetére


májkimiki
őstag

Mi a gond?

(#71203) moleculez válasza májkimiki (#71202) üzenetére


moleculez
veterán

Most épp semmi, majd generálok problémát :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#71204) vadkörte válasza Neil Watts (#71169) üzenetére


vadkörte
addikt

Külső 2,5"-es háznak az 500-as SSHD-mnek egy ORICO transarent-et, az 1TB-osnak meg egy Maxtor házat (nálam maradt egy haver vinyódöglése után, sajnáltam kidobni)
Kifogástalanul működik mindegyik. Az alaplap egy Gigabyte GA-B150-D3H

Üdv. V. Körte

(#71205) májkimiki válasza moleculez (#71203) üzenetére


májkimiki
őstag

:)) :DD

(#71206) Storms


Storms
őstag

Manjaro Linux-ról mi a vélemény? Nemrég jött ki a 19.0 verzió.
Melyik verziót ajánljátok? [link]
Múltkor itt a Linux Mint-t ajánlottátok. Tudásban a Manjaro is tudja azt amit a Mint?
Igazából netezni, képet szerkeszteni, office-t használni,videót nézni , zenét hallgatni, és egy-két játékot futtatni szeretnék rajta.
Úgy nézem frissebb is több csomag a Manjaro-ban : [link]
Ezen a videón pedig úgy nézem ,hogy van windows-os kinézet is?! [link] :)

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71207) CPT.Pirk válasza Storms (#71206) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen mindent és talán jobban is, mert az Arch-nál kipróbált, működő csomagokat kapja rögtön, az arch meg rolling disztró. Én ezen játszok és fasza.

A KDE-s Manjaro-t nézd meg, az a Gnome verzió hááááát nem igazán javasolt, ha engem kérdezel. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71208) májkimiki válasza Storms (#71206) üzenetére


májkimiki
őstag

A Manjaro az Arch alapból kifolyólag, mindig előrébb jár csomag frissesség terén az Ubuntu LTS alapú Mint-hez képest.
Az asztali környezet meg személyes preferencia, szimpátia alapján dől el.
Próbáld ki live-ban vagy VBox-ban őket.
Windows kinézetet szinte mindegyikre lehet varázsolni.

(#71209) Storms válasza CPT.Pirk (#71207) üzenetére


Storms
őstag

A KDE Manjaro-nál is lehet a layout-ot állítani mint a Gnome-nál? [link]

A tálcán az ikonokat be lehet állítani, hogy ne vonja össze őket, hanem írja ki a futó programok nevét is?

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71210) vadkörte válasza Storms (#71206) üzenetére


vadkörte
addikt

Napi szinten használom, nekem nagyon bevállt. Szokni kell a rolling update-et, cserébe frissebb ropogósabb a rendszer.
Az asztalkezelő meg egyéni preferencia. Az asztalimon KDE Plasma van, végletekig testreszabható de elég nyakatekert a beállítópanel. A megdöglött notebook-omon XFCE-vel használtam. Gnome-aml és LXDE-vel is próbáltam. Számomraanyagolósak
"Igazából netezni, képet szerkeszteni, office-t használni,videót nézni , zenét hallgatni..."
Erre bármelyik disztró megfelel. A játék személy szerinte nem érint, arra Pirk kapitány a Te embered.

A Mint-et az miatt ajánlották/~tuk, mert egy kiforrott és viszonylag "hülyebiztos" rendszer.

Üdv. V. Körte

(#71211) ubyegon2 válasza Storms (#71209) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha szeretsz megoldani és itt a topikban kérdéseket feltenni, akkor neked a Manjaro való, ha csak azt akarod, hogy felrakod a disztrót és nem akarsz topikozni, akkor Mint-et használj. Amikor működik, mindkettő szuper rendszer. Persze gépfüggő, nekem szerintem már sosem lesz működő Manjaro-m, nem is értem, miért b*sztatnak, ha azt írom, örök kezdő vagyok. :Y

Átlag felhasználónak amúgy a Cinnamon beállítási lehetőségei is bőven túlmegy az igényeken, a KDE meg aztán bőven, viszont az tényleg szénné konfigolható, max a nagyon egyszerű beállításokra nem gondol senki. A panel például nagyon mostohagyerek náluk. Próbálgasd, amennyit csak gondolsz, úgy találod meg majd Te is a megfelelőt.

[ Szerkesztve ]

(#71212) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok nem rég vásároltam egy új gépet, vagyis karácsonyra megleptem magamat (Intel+AMD Vga), régről volt nekem egy Win-Fos 8.1 Pro eredeti, így nyugodt voltam mert felrakom rá és hasítani fog pár évig a machina.
Hát ez nem jött össze mert nem támogatott, ezért hirtelen vásároltam egy Win-Fos 10 Pro-t, települt-kompatibilis-működik, elkezdtem használni nagyon boldog voltam csináltam Microsoft fiókot és élveztem a legális szoftver előnyeit és kényelmeit, míg egy napon azt vettem észre hogy ülök a gépem előtt............. Úgy döntöttem hogy mégsem írom le mert túl hosszú és nem fogok senkit rongálni a problémámmal, de egy biztos!! Felháborodva elkezdtem túrni a netet, sok cikket elolvastam, és hogy rövidre fogjam a mondandómat IGEN biztos vagyok abba hogy a Win-Fos 10 kémkedik-adatokat és információkat gyűjt és küld a felhasználóról !!

Biztosan törli? IGEN (enter)

Régen már foglalkoztam linux-al, már jártam a fórumon, idő hiányában mindig feladtam és ment vissza a Win-Fos, de most patt helyzet van.
Mint kezdő Linux-os szeretnék egy stabil op.rendszert, mostanság meg próbálok több időt száni a tanulásra, youtubon találtam Linux-os csatornákat sok hasznos infók vannak Pl.: LinuxMind, így előre is elnézést kérek mindenkitől de próbálom magamat fejleszteni, és ha problémámra nem találok megoldást a neten akkor hátha itt segítenek.
Az első nagy hibám a PC-konfigba mint az az elmúlt napokban kiderült számomra, hogy Intel mellé Nvidia vga-t kellet volna vásárolni, mert erre van támogatás Linux alatt (vagyis jobban támogatott, nem kér beavatkozást), ha esetleg ez nem így lenne akkor elnézést kérek, a netről tanulok.
Szeretném megérteni a könyvtár struktúrát, a meghajtókat hogy kell felcsatolni, mért kell felcsatolni, mért nem ismeri fel magától mint a Win-Fos-ba, kell-e swap, ha kell mennyi és miért és mire jó, vagy esetleg swap fájl kell, ha jól értem csinálok /home csatolást akkor az esetleges újra telepítésnél csak a /root csatolást kell-e törölni és a stb......... ( ezekre a kérdésekre nem muszáj válaszolni, utána járok )
Na mindegy, lényeg hogy az adott PC-konfig-hoz mit javasoltok, 1151-es Z alaplap - I3-9100F - 16 GB memó - amd vga (tervezem hogy lecserélem Nvidia-ra), ami még nagyon fontos számomra hogy dual systemes házam van, hamarosan bele kerül az MiniItx is HomeServer gyanánt, erre ubuntu szervert szeretnék rakni.

Bocs ha hosszú lett.

BY ooszi

(#71213) májkimiki válasza Storms (#71209) üzenetére


májkimiki
őstag

Ilyen layout választó van a FerenOS-ben. Ők meg azt vallják magukról, hogy rolling LinuxMint.
[link]

(#71214) lev258 válasza ooszi (#71212) üzenetére


lev258
veterán

Ha a támogatás a fontos, akkor Intel és AMD. Ha a maximális teljesítmény elérése játékokban, akkor Nvidia.
A csatolásra egy egyszerű, de szubjektív gondolat. Ha a biztonságra gondolsz, elég rossz megoldás, ha minden partícióhoz és lemezhez azonnali hozzáférés van, felhasználótól függetlenül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71215) ooszi válasza lev258 (#71214) üzenetére


ooszi
senior tag

szia
akkor elvileg az úgy jó, hogy a Nvme ssd re megy efi-root-home és külön hdd re csinálok swap fájlt?
a többi hdd meg megy telepítéskor a /mnt/WdBlack500GB csatolás vagy a /mount/WdBlack500GB ? mi a különbség az mnt és a mount közt vagy ez tetszőleges? mert az mnt emlegetik állandóan.

BY ooszi

(#71216) lev258 válasza ooszi (#71215) üzenetére


lev258
veterán

Elnézést, media-t akartam írni korábban mount helyett. De valóban mindegy, hogy mnt vagy media.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71217) májkimiki válasza ooszi (#71215) üzenetére


májkimiki
őstag

A mount az egy parancs, az /mnt meg egy csatolási pont.
Ha kell swap, az legyen az ssd-n. A hdd-n ha swapolni fog a rendszer az piszok lassú lessz. Pont az ssd gyorsaságot veszted vele. Az ssd azért van, hogy használjuk. Nem kell bűvészkedni velük, mint a kezdetek kezdetén.
A trimmelés legyen rendben, meg a partíciók allignálása.
Ubuntuék amúgy is default swap fájlt csinálnak a /-ra. Nem kell partíció sem neki.

(#71218) CPT.Pirk válasza lev258 (#71214) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért kellene nVidia a maximális teljesítményhez?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71219) ooszi válasza májkimiki (#71217) üzenetére


ooszi
senior tag

oké köszönöm és értem, rendszer betöltésekkor ezek a hdd-k nem írhatóak jogosultság miatt, de lev258 kolléga megoldotta ezt a problémámat, a következő paranccsal:
sudo chown -R tefelhasználóneved /mnt/telemezed.
Kérdés az az hogy ez így helyes-e vagyis ennek így kell működnie vagy én cseszek el valamit telepítéskor?
Ha otthon vagyok akkor vissza térünk a trimm-re meg az allignálásra, vagy esetleg van valami írás róla?

BY ooszi

(#71220) lev258 válasza CPT.Pirk (#71218) üzenetére


lev258
veterán

Mert a videókártyáik jobban teljesítenek, Windows-on is. Van, aki az FPS értékeket kergeti. A legújabb szériákról viszont nem tudok nyilatkozni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71221) lev258 válasza ooszi (#71219) üzenetére


lev258
veterán

Amit írtam, azt nem írtam el (a mount-ot leszámítva). Úgyhogy a tiéd még hibádzik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71222) májkimiki válasza ooszi (#71219) üzenetére


májkimiki
őstag

A /home/felhasználó neved/ alatt minden a tied, ha nem a root hozza létre. Minden más helyen a root tulajdona default minden. Ez így normális. Amit lala mondott, az a saját tulajdonodba vétel. Ez is normális.
Windowsos szemmel fura, de hát a Linux nem Windows :D .

(#71223) CPT.Pirk válasza lev258 (#71220) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah értem. Azt hittem valami driveres nyűgre gondolsz, mert olyanról nem tudok. Én majd most egy 5600XT-ben gondolodom hosszabb távra. Drága, de muszály csinálnom valamit, miután vettem egy 2k monitort... :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71224) ooszi válasza lev258 (#71221) üzenetére


ooszi
senior tag

ááá bocs félre értesz vagy én írtam rosszul, a parancs az jó amit te írtál, a kérdés arra vonatkozik hogy telepítés után mért nem lehet automatikusan írni-olvasni rá-róla, addig míg ezt a parancsot ki nem adom ? mert én telepítéskor elcseszek valamit?

BY ooszi

(#71225) ooszi válasza májkimiki (#71222) üzenetére


ooszi
senior tag

:R

BY ooszi

(#71226) lev258 válasza ooszi (#71224) üzenetére


lev258
veterán

Nem, nem rontasz el semmit. Ugyanaz, amit már említettem. Biztonsági ok. Nehogy minden jöttment felhasználó írhasson rá. Persze egy felhasználó esetén, ami a tipikus otthoni felhasználás, már kevésbé tűnik logikusnak. Viszont nem fogják ezért "gyengíteni" a rendszer működési elveit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71227) lev258 válasza CPT.Pirk (#71223) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként úgy láttam, a legújabb AMD-s cuccok még nem egészen támogatottak, legújabb kernel és Mesa sem feltétlenül elegendő. Van némi késés a fejlesztésekben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71228) ooszi válasza CPT.Pirk (#71223) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia nekem egy Asus R9 290X-em, sajnos már megérett amúgy is a cserére 2016 os vásárlás kopp-kopp még működik de a venti már csörög.
De térjünk a lényegre, tegyük fel én a gépemre fel rakom az Ubuntu Mate-t, kell-e bármit is csinálnom hogy megfelelően működjön, értsd: Win-Fos-AMD DRiver

BY ooszi

(#71229) CPT.Pirk válasza ooszi (#71228) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell semmit csinálnod, alapból menni fog a nyílt driverrel. Nem kell feltenned az AMD zárt driverét, azt csak a cég prémium ügyfeleinek csinálja.

lev258: passz, nem rémlik ilyen probléma. A Phoronixos srác simán tolta a teszteket már hetekkel ezelőtt is az új cuccokkal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71230) lev258 válasza CPT.Pirk (#71229) üzenetére


lev258
veterán

GamingOnLinux-on láttam pár negatív kritikát. Ezért nem jelenteném ki, hogy érdemes már most megvenni a legújabbat.
Nyílt driver mellé egyébként szerintem hasznos a kisak ppa.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71231) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#71229) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

muss sein

;)

j

(#71228) ooszi

A békesség kedvéért inkább írj annyit, hogy Win. Sokan használják még itt is, nem kell flamewar. :N

[ Szerkesztve ]

(#71232) ooszi válasza ubyegon2 (#71231) üzenetére


ooszi
senior tag

Nice

BY ooszi

(#71233) Rimuru válasza májkimiki (#71222) üzenetére


Rimuru
veterán

Default a letrehozo user-group paros kerul ra, nem a root. Persze ha elobbi a root akkor root lesz. ;)

A fajlrendszeren csak szamok vannak mentve, ha egyik rendszeren a 1000-es UID larry-t jelent masik rendszeren pedig 1000-es UID cow akkor "mindketto user (larry/cow) tulajdona lesz" igy viragnyelven. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#71234) Slownz


Slownz
senior tag

Tapasztalatok Intel UHD-620-al? Intel Core i5-1035g-al? Elsősorban Manjaro alatt.

(#71235) májkimiki válasza Rimuru (#71233) üzenetére


májkimiki
őstag

A teljesség igénye nélkül, nagy vonalakban próbáltam a jogosultsági viszonyokat vázolni. A probléma szempontjából, nagyjából. Általában a kezdők ilyenbe futnak bele, hogy nem lessz joguk bizonyos dolgokhoz.

(#71236) szucstom


szucstom
őstag

khm... nájszendízi kid.
Kénytelen voltam feltolni magamnak is a win10. persze összeakadt minden, totál használhatatlanná vált a boot rész... :(((
Teljes reinstall, 60 giga max elég a winfosnak, többi linux. Minden szép és jó, csak most megint kezdődik az nvidia driver vadászat, terminal-on keresztül :((( :W
Mondjuk azért az jó, hogy az arch linux nem képes egy grafikus kártyával se kezelni az alapokat, hogy lásd, hova a tökömbe kattintasz...

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71237) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,

Megint én :DD Disztróválasztásban kellene tanács. A raspberry pi-t kiváltandó építenék magamnak egy hobbi NAS-t egy ilyenből. Túl nagy extra igények nincsenek(samba, torrent, openvpn server, ad blokker cucc mint a pihole pl, meg valami owncloudos dolog). Erre keresnék valami jóféle disztrót. Amikre gondoltam eddig az Debian, Ubuntu Server, CentOS, Red Hat.
Minden tanácsot szívesen fogadok, mire érdemes figyelni ilyesmik.
Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#71238) Rimuru válasza szucstom (#71236) üzenetére


Rimuru
veterán

Arch nem rak fel semmi ilyesmit alapbol, a user tudja mi kell neki es feltelepiti.
Vadaszat, egy parancs :DDD pacman -S nvidia

Slownz: Nem kellene problemasnak lennie.

Vigyázat, csalok!

(#71239) szucstom válasza Rimuru (#71238) üzenetére


szucstom
őstag

Rimuru szaktárs :D

Milyen szép is lenne, ha az a parancs feltenné, ami nekem kell. de sajnos nem. pontosabban kell megadnom a parancsot hozzá, ráadásul nem a pacman, hanem az mhwd-s parancs segítségével. No mind1, majd ma meló után megpróbálom összehozni.
Első telepítésnél legalább volt annyi mákom, hogy ha nem is mindent, de "random" kattintásokkal sikerült betalálnom a rendszerbeállításokba és ott felpakolni ami kell.
Arch nem rak fel semmi ilyesmit alapbol <- na ez a pici bökkenő, értem én, csak fel nem foghatom, hogy egy alap grafikus kártya kezelőt, mint ami a winfosban is van, miért nem raknak bele. Ott működnek az alapok, a többi meg akkor, ha a megfelelő progit leszeded hozzá.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71240) Rimuru válasza szucstom (#71239) üzenetére


Rimuru
veterán

A legacy kartyad van akkor ertelemszeruen azt kell felrakni, pl: nvidia-390xx, de amugy archwiki mindent elmond. Persze ha eleg a nyilt akkor ott a xf86-video-nouveau csomag is.

Pacman az egy csomagkezelo, az mhwd pedig valami manjaro csoda (nem arch, nem is archot hasznalsz? ;)) ami a vegen gondolom ugyanugy meghivja a pacmant. :)

Default Arch telepites utan amugy csak tty-t kapsz, semmi grafikus felulet, stb neked kell mindent felrakni. FAQ.

Vigyázat, csalok!

(#71241) szucstom válasza Rimuru (#71240) üzenetére


szucstom
őstag

Manjaro Linux, utóbb vettem észre az újabb ISO letöltésnél, hogy a 18.5 helyett már a 19-es van kint, Kyria.
Archwiki alapján csináltam első alkalommal is, ott az mhwd -a nonfree 300 a parancs, ha jól rémlik.

csak laza 20 perc volt a hsz megírása meló mellett :D :D :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71242) Storms


Storms
őstag

Üdv
Ma szeretném feltelepíteni a Linux Mint-et. Az lenne a kérdésem ,hogy particiónálásnál mekkora helyet hagyjak a rendszernek, illetve a swap területnek (cserehely)?
Gépem: Intel Xeon W3670 12 x 3.2Ghz, Geforce GTX 750 Ti 2GB, 12GB DDR3 ram, 500GB vinyó.
A csatolási pontoknál melyik mi legyen? A rendszer a /, a D:meghajtó a /home?
Mindegyik EXT4 legyen? A létrehozási sorrend mindegy?
Köszi

[ Szerkesztve ]

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71243) szucstom válasza Storms (#71242) üzenetére


szucstom
őstag

Hali

Swap nem kell ennyi RAM-nál. Ha teljesen kezdő vagy, ésszerűbb, ha automatán hagyod a partíciók elhelyezését, a méretét azt meg tudod adni manuálisan.
EXT4 a linux alatt mindegyik partíció.

Amennyiben te magad akarod létrehozni manuálisan a partíciókat, akkor az 500-ból 100 bőven elég a ROOT-nak, a többi mehet home-ra. (ha valamit kihagytam a szaktársak majd kijavítanak :D :DDD

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71244) Rimuru válasza szucstom (#71241) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem hiszem hogy Archwikin olvastad, legalabbis ez alapjan: [link]. :DDD

Storms: Ha nem akarsz hibernalni nem nagyon kell (nagyo) swap ennyi memoriahoz (persze ha hasznalsz sok memoriat igenylo alkalmazast akkor kellhet - ezt neked kell tudni). Amugy erdemes egy keveset csinalni, de nem kell kulon particio hozza, lehet siman swapfile.

Vigyázat, csalok!

(#71245) szucstom válasza Rimuru (#71244) üzenetére


szucstom
őstag

Passz, amit még ismerek, az az itsfoss oldal, lehet akkor onnan néztem. Gugli keresés volt, szal vissza kellene néznem, mit és hol találtam :DDD

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71246) ubyegon2 válasza Storms (#71242) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha már Mint, a topikjában épp hasonló téma volt, fésüld össze a kérdéseddelm jó részét érinti.

(#71243) szucstom

Amennyiben te magad akarod létrehozni manuálisan a partíciókat, akkor az 500-ból 100 bőven elég a ROOT-nak, a többi mehet home-ra. (ha valamit kihagytam a szaktársak majd kijavítanak

Ki hát! /-nek mi a ragyának 100GB? Mostanában adtam 30gigát a notebookon lévő 500-as SSD-n, de ennek spéci oka van, eddig mindig 21GB volt a max egy két év használatra szánt disztrónál. (Mint Cinnamon) Túl sok programot nem rakok fel és azok jó része sem a C-re települ*, így 13-15GB-nál többre sosem hízott a root.

*csakhogy jobban ércsétek! :D

[ Szerkesztve ]

(#71247) anorche1 válasza ubyegon2 (#71246) üzenetére


anorche1
őstag

Hogy allitod be, hogy egy program hova telepuljon?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#71248) szucstom válasza ubyegon2 (#71246) üzenetére


szucstom
őstag

Vazze, winfos beidegződés :D ott mindig többet hagytam rá, mert ha gyün egy vindózápdét, képes lefoglalni a terület jó részét.. Amit persze már csak akkor veszel észre, ha ordít, hogy kevés a hely. :DDD :DDD :DDD

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71249) májkimiki válasza anorche1 (#71247) üzenetére


májkimiki
őstag

Azt a csomagkezelö meg maga a disztró és a csomag készítő határozza meg. Egyedi esetekben /opt alá.
Forgatott csomagoknál is előre deffiniált, abba mondjuk belenyúlhatsz megfelelő hozzáértéssel.
Olyat nem nagyon fogsz látni, mint Winen a telepítőben a mappa betallózhatóságát.

[ Szerkesztve ]

(#71250) ubyegon2 válasza szucstom (#71248) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

WInes beidegződésú user is jár így, ha sok kernelt benne felejt a rendszerbe meg a millió frissítés előzmény programját is, de a 100 még így is durva. Max egy kernelt kell meghagyni, ha újat rak fel a rendszer, amúgy meg ez sem véletlenül van az Összefoglalóban:

Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)

Szóval minimum amikor a terminalos frissítés javasolja, célszerű lefuttatni a sudo apt clean (autoclean-t) - különbség a linkelt írásban. Az ilyen apróságok miatt is sokkal érdemesebb terminalt használni installhoz és upgrade-hez is. Hülyén hangzik, de mivel mindent kiír és javasol, figyelmeztet, még kezdőbarátabb is a GUI-s telepítésnél, frissítésnél, én ezért is szerettem használni már az első időktől koca kezdőként is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.