Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71251) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#71250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

valahogy dupla hsz lett, de megoldottam

(#71247) anorche1

Ahogy majkimiki kolléga említi, sehogy. Általában a nem tárolós csomagok, például a .deb a /opt alá települ, ha megfigyeled, láthatod.

[ Szerkesztve ]

(#71252) májkimiki válasza ubyegon2 (#71251) üzenetére


májkimiki
őstag

A /opt az egy kicsit egzotikus téma. A .deb csomagok is a /bin /sbin alá, mint a többi apt-s csomag.
[link]

(#71253) vadkörte válasza Horvi (#71237) üzenetére


vadkörte
addikt

OMV

(#71242) Storms
:
A lelki békéd megőrzése céljából bízd a partícionálást a telepítőre! Hidd el, jobb lesz mindenkinek. :D

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#71254) Horvi válasza vadkörte (#71253) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi megnézem.

Hello darkness, my old friend...

(#71255) Storms válasza ubyegon2 (#71246) üzenetére


Storms
őstag

Akkor ha 50GB-ot adok a Manjaro-nak az bőven elég lesz? Hibernálni nem szoktam a gépet. a 12GB ram mellé ha 5GB swap-ot állítok be az elég lesz?

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71256) lev258


lev258
veterán

Az előbb még Mint-ről volt szó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71257) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok! Linux Mint 19 x32 CD ről futtatva szeretnék egy sata1 porton levő SSD-n levő szabad helyet végig trimmelni. (Mivel XP is szokott irogatni rá)

Milyen program/parancs a megoldás?
(lehetőleg a particionálatlan helyet is trimmelje, de az adatokat az ntfs-en ne bántsa)

[ Szerkesztve ]

(#71258) ubyegon2 válasza májkimiki (#71252) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a link már kicsit avitt, de amúgy jó. Anno a /mnt volt, ami ma inkább a /media. Ez egy vadi új telepítés, de előző Mint-ben tele volt az opt, gyakorlatilag minden oda települt.

Itt ennyi .deb csomag van még, a középső a Chrome:

Szóval Mint-nél nem annyira egzotikus az, Archklónon lehet. :D

(#71259) májkimiki válasza ubyegon2 (#71258) üzenetére


májkimiki
őstag

Lehet már egy kicsit avitt vagyok én is.
Bennem az opt még így él. :DD .

(#71260) ubyegon2 válasza Storms (#71255) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bőven elég 30 is, de adj 50-et, bár 5-6 évig úgysem fogod használni, hiába van ez a rolling mese. ;]

12GB ram mellé ha 5GB swap-ot állítok be az elég lesz?

Nem néztem meg minap, Manjaro csinál-e swap fájlt, de 12GB mellé Ubuntu-k 1GB-ot csinálnak a biztonság kedvéért. Sosem fog több kelleni, ha viszont ez is kevés a fizikai mellett, akkor valami anomália van, ott meg ki tudja mennyi lenne elég. Amúgy hasznos is lehet, ha 5GB-ot csinálsz, mert az is hozzáadódik az overprovisioning miatt fontos gyárilag félretett helyhez, így tuti meg lesz a minimum elvárt 7%. (ext4-ek is tesznek félre, etc.)

Szóval akkor legyen 50 és 5GB. :K

(#71259) májkimiki

Én meg főleg ősbölény vagyok. Pár éve kezdett feltünni, hogy egyre több csomag az /opt-ba fészkeli magát, de most már szinte csak oda.

(#71257) Doky586

Az fstrim a szabad helyeket is trim-meli, úgy tudom, de értelemszeráen nem bántja az NTFS-en lévő adatokat, hiszen ugyanaz a vezérlő dolgozik Linux alatt is, mint Win alatt, de ezt Te jobban tudod nálam.

sudo fstrim -a parancs TRIM-mel minden csatolt meghajtót, erre érdemes odafigyelni, mert jártam úgy, hogy live Linux alatt TRIM-meltem volna, de elfelejtettem felcsatolni a meghajtókat. Fura volt, hogy túl hamar végzett. :D

[ Szerkesztve ]

(#71261) anorche1 válasza ubyegon2 (#71251) üzenetére


anorche1
őstag

Igen, tudom, ezert kerdezem, hogy te hogy csinaltad?
Mert en hard link -kel oldottam meg, mikor ssd -n kifutottam a helybol.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#71262) ubyegon2 válasza anorche1 (#71261) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja hogy emiatt kérdezted, értem már. :) Sose csináltam még ilyen furfangos dolgokat. Nem is biztos, hogy jó így máshonnan linkelni, mert lassú lesz. minimum

mikor ssd -n kifutottam a helyből

Emiatt meg nem csak a linkelt program lesz lassú, lásd imént érintett overprovisioning téma. 7-28% használaton kívüli hely. consumer - professional a két érték végpontja.

Sose közelítsd meg azt az állapotot, hogy kifutsz a helyből SSD-n!

[ Szerkesztve ]

(#71263) Doky586 válasza ubyegon2 (#71260) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ok kösz. Akkor 'csinálok oda' egy partíciót amit fel tud csatolni ha csak a felcsatolt dolgot tudja trimmelni. (utána majd törlöm) A lényeg hogy ezek mind ntfs partíciók.

Ha a hdd-ket trimmeli az meg gondolom nem zavarja a hddket.. :U

[ Szerkesztve ]

(#71264) ubyegon2 válasza Doky586 (#71263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit. :)

sudo fstrim -v -a

inkább a -v paramétert is rakd be, mert az előbbi esetén nem ír ki semmit, ezzel meg láthatod, mennyit trimmmelt.

-v nélkül:

ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo fstrim -a
[sudo] password for ubyegon:

ubyegon@WD-HP8570p:~$

-v paraméterrel:

ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo fstrim -v -a
/media/ubyegon/Torr: 0 B (0 bytes) trimmed
/: 609,4 MiB (639021056 bytes) trimmed

Ja, kell a felcsatolás mindenképpen!

-a, --all
Trim all mounted filesystems on devices that support the
discard operation. The other supplied options, like --offset,
--length and --minimum, are applied to all these devices.
Errors from filesystems that do not support the discard
operation, read-only devices and read-only filesystems are
silently ignored.

forrás

Ha a hdd-ket trimmeli az meg gondolom nem zavarja a hddket.

Azzal szerintem nem is tud mit kezdeni a fstrim. Ezen még amúgy sose töprengtem. :N Egyszerűen nem hajt végre rajta semmit.

Vezérlőt nem érdekli a filesystem sem. Ez így marhaság, vagyis nem biztos, de az NTFS-t akkor is támogatja az fstrim, hirtelen a fat32 ugrik be, amit nem. (biztosan van még pár ilyen)

[ Szerkesztve ]

(#71265) Horvi válasza ubyegon2 (#71260) üzenetére


Horvi
őstag

Három opció van. No Swap, Swap(without hibernate), Swap(with hibernate). Úgy rémlik, hogy ha kéred a swapot hibernálás nélkül akkor kb a RAM mennyiségének a fele lesz a swap mérete, hibernálással pedig a swap mérete a RAM méretével egyezik meg.

Hello darkness, my old friend...

(#71266) ubyegon2 válasza Horvi (#71265) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ez a 3 lehetőség elég is bőven. Már beugrott, miért nem emlékszem! Mindig "Valami más" opcióval manuálisan particionálok telepítés alatt/előtt, nem hagyom ezt az automatára.

(#71267) csixy válasza szucstom (#71239) üzenetére


csixy
addikt

Ha ennyire szeretnél arch linuxot , de még enyire problémás, akkor kompromisszumként miért nem próbálsz meg ismerkedés céljából egy reborn ost? Majdnem tiszta arch és működik mint a karikacsapás.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71268) Rimuru válasza anorche1 (#71261) üzenetére


Rimuru
veterán

Hard linkkel hogy oldod megy azt hogy nincs helyed?
A hard link az fajlrendszerhez kotott (nem tudsz egyikrol a masikra csinalni, a hatterben igazabol csak az inode kap egy uj hivatkozast, egy masik fajlrendszer (particio) ezt nem tudja ertelmezni mert nincs rajta az az adat), igy nem tudsz uj helyet szerezni.

A symlink az mas kerdes, ezt sok helyen hasznalom en is (hardlinknek szerintem szignifikansan kevesebb felhasznalasi teruletei vannak).

Vigyázat, csalok!

(#71269) Doky586 válasza ubyegon2 (#71264) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Kösz. A végén sudo sem kellett csak simán fstrim -v -a és megcsinálta. (kipróbáltam utána sudo-val is de nem volt különbség. DVD-ről futva.)
Mint alatt pedig működött az automount. (hdd-vel nem foglalkozott)

A linux indítása ment kicsit nehezen mert vagy a busybox leállt hibával vagy komatibilitásmódban a megszakítások detektálásánál végtelen ciklusba kezdett. De aztán megtaláltam az okát a bios ATA enhanced/ide módnál csak a sata eszközöket szabadott kiválasztani (pata-t nem) és akkor a linux is elindult. Windows mindét beállítással tökéletesen futott mindent detektált, eszköz/lemez-kezelőben sem mutatott kölönbséget..

[ Szerkesztve ]

(#71270) 789 válasza ubyegon2 (#71264) üzenetére


789
csendes tag

Kérdésem:
Most akkor mit csinált ?

bash-4.2# fstrim -v /
/: 40.5 GiB (43494580224 bytes) trimmed
bash-4.2#

Csak a rendszer van SSD-n.

(#71271) ubyegon2 válasza Doky586 (#71269) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) nm

Sudoban nem voltam biztos, lehet csak live-ban nem kell, elég rég használtam már, de szerencsére csak felesleges ilyenkor.

De aztán megtaláltam az okát a bios ATA enhanced/ide módnál csak a sata eszközöket szabadott kiválasztani (pata-t nem) és akkor a linux is elindult.

Pata....ez jó régi BIOS lehet, úgy látszik a Linux már nem csak a nagyon új hw-ekkel kényeskedik, hanem a régiekkel is. systemd, homed, koronad, vannak jócskán fenyegetések. ;]

(#71272) májkimiki válasza ubyegon2 (#71271) üzenetére


májkimiki
őstag

Koronad :O . Te beteg vagy :D .

(#71273) csixy válasza májkimiki (#71272) üzenetére


csixy
addikt

[link]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71274) ubyegon2 válasza Doky586 (#71269) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) nm

Sudoban nem voltam biztos, lehet csak live-ban nem kell, elég rég használtam már, de szerencsére csak felesleges ilyenkor.

De aztán megtaláltam az okát a bios ATA enhanced/ide módnál csak a sata eszközöket szabadott kiválasztani (pata-t nem) és akkor a linux is elindult.

Pata....ez jó régi BIOS lehet, úgy látszik a Linux már nem csak a nagyon új hw-ekkel kényeskedik, hanem a régiekkel is. systemd, homed, koronad, vannak jócskán fenyegetések. ;]

(#71270) 789

Erre a parancsra a root particiót TRIM-elte.

(#71272) májkimiki

Beteg? Dehogy, nem voltam a Velencei karneválon. Különben meg amihez odabiggyeszted a d-t, az ördöngtől való, ez mára világossá vált. :K

Rettegő topik

[ Szerkesztve ]

(#71275) májkimiki válasza ubyegon2 (#71274) üzenetére


májkimiki
őstag

Pont nem a vírusra gondoltam, hanem a homed után így össze birod hozni a koronát. Kiegészítve a d-vel.
Szofisztikáltan arra utaltam, hogy lököd a láncot. :))

(#71276) gigabytman


gigabytman
tag

Linux Mint Cinnamon 19.3 frissen telepítve.
Intel HD-4600 (i5-4590s) + 1 monitor (DVI) + 1 TV (HDMI) + XRandR kijelzővezérlő kisalkalmazás.

A monitort HDMI-1-nek azonosítja, pedig az DVI- csatlakozás.

Alapon kiterjesztett asztalt állított be, ami nem jó. Csak egy megjelenítős üzemmódot akarok, váltási lehetőséggel monitor vagy TV.
Ez kivitelezhető egyszerűen az XRandR-rel, vagy le kellene töltenem valami progit hozzá?

(#71277) ubyegon2 válasza májkimiki (#71275) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értettem én pontosan, csak így jött ki elég idiótásra a válasz! ;]

(a hsz-om alapján más betegséget nem is tudnál detektálni, csak agyit)

[ Szerkesztve ]

(#71278) májkimiki válasza ubyegon2 (#71277) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát kell hozzá némi "sérülés", hogy ez így összeálljon egy kontexusba. :P .

(#71279) ubyegon2 válasza májkimiki (#71278) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azzal nincs is gond, de ha belegondolsz, hogy az előbb linkelt pandemic topikot meg a Linux Offtopikot olvasgattam utóbbi napokban/hetekben.......mi más állna össze e kettőből a fejemben?

Már csak egy kép kéne, amin ez a Pötteringd koma koronát visel a fején! Tiszta világvége. ;] Azt az embert lassan nagyobb ördögnek tartják o1g-nél is.

[ Szerkesztve ]

(#71280) májkimiki válasza ubyegon2 (#71279) üzenetére


májkimiki
őstag

Itt még tiszta a lelkek kútja.
[link]

(#71281) Rimuru válasza gigabytman (#71276) üzenetére


Rimuru
veterán

Amelyik kijelzot hasznalni szeretnet azt allitsd be elsodlegesnes (ha meg nem az), utana kattints at a masikra (az elrendezes reszen) es a kis zold pipas kapcsolo kikapcsolja, nem?

Ha cserelni szeretnel akkor ugyan ez a muvelet, csak elotte meg bekapcsolod a nem aktivat.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#71282) ubyegon2 válasza májkimiki (#71280) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Void meg ezek:

Érdekesség képpen ilyeneket említenék meg:
- Init rendszer: Runit
- Fájlrendszer: ZFS
- Csomagkezelés: XBPS
- Kiadási modell: Rolling

Háááát elég meredeknek hangzik így hirtelen. BSD mondjuk nekem totál idegen, de elég öszvér ez a ZFS is, amennyit olvastam régebben róla. LVM nekem már alapból rémisztő. Mindezt rolling rendszerben. Hát eléggé új színfolt, az már tuti.

(#71283) csixy


csixy
addikt

Üdv okosabbak (tőlem mindenki az !) ! Még mindig a vesszőparipámon ülök. Hátha tudtok most segíteni. Most csináltam egy tiszta GPT USB-s SSD-t az alábbi partíciókkal és Legacy módban feltelepítettem egy LMint13Cinnamon32-bit rendszert. Az 5. partíció a / és a 4. a /home. Szépen feltelepült és frankón újraindítottam. Nem volt semmi gond, a GPT lemez MBR nélkül Legacy módra működött. DE ! Az első teljes frissítés után csak a szép grub menü jön be és bármelyik opciót választva a manjaroban megszokott kernelpánikkal elszáll a boot. Meg lehet ezt gyógyítani? Mintha nem találná a saját / partícióját.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71284) Doky586 válasza ubyegon2 (#71271) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igen az. [kép] XP és W7 dual bootal retro célra.

Csak azért írtam meg a hibát hátha más is belebotlana.. Így javíthatja.

(#71285) májkimiki válasza csixy (#71283) üzenetére


májkimiki
őstag

13-as Mintnek mi a létjogosultsága? Már rég nem támogatott.

(#71286) gigabytman válasza Rimuru (#71281) üzenetére


gigabytman
tag

Köszönöm működik, de vagy 8 kattintás mire megvan + a TV-n még a HDMI hangot is át kell állítani mindig. Windowsban lehet profilokat állítani külön a TV-re vagy a monitorra. Egy katt a megfelelő profilra és a kép + hang is megfelelő lesz. Ez így elég macerás.
Lehetne ezt profilozni Linuxban?

(#71287) csixy válasza májkimiki (#71285) üzenetére


csixy
addikt

Bocs elírtam 19.3 Triciáról van szó. Közben megnéztem azt, hogy a grubja elindítja a korábban felderített win10-et és a memtest 86-ot és a memtest86 serial conzolt is , tehát belát a /boot/grub mappáig, hisz másképp grub menü sem lenne. A grub2 core.img csak egy útjelző tábla ugye, ami rámutat a grub.cfg fájlra, vagy nem? Tehát az os prober a saját rendszerét rosszul deríti fel, vagy rosszul konfigolja be.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71288) májkimiki válasza csixy (#71287) üzenetére


májkimiki
őstag

Oké, a 32bit az valós? Ez miatt kell ez az egyedi megoldás neked? A 32 bites Ubuntu/Mint nem tud bootolni UEFI-ben.

(#71289) csixy válasza májkimiki (#71288) üzenetére


csixy
addikt

Igen ez 32 bites és ez legacyban bootol csak , illetve ez sem igaz, mert ha egy másik UEFI telepítés felveszi a grub menüjébe és azt UEFI-ben indítjuk, akkor annak a menüjéből elindul ez is UEFI körülmények között, ilyet már láttam, de nem ez a cél. Ez csak 32 bites masinákhoz lenne legacyhoz. A 3. partícióba majd teszek egy 64 bites UEFI telepítést szintén grubbal, aztán a /boot/grub mappába belemásolom a /usr/lib/grub/i386-pc mappát és ezután egy grub-install és egy grub-mkconfig -o művelettel bootolhatóvá tehető a 64 bites rendszer UEFI és Legacy körülmények között is. Szóval ezt a hűdebiztonságos rendszert is úgy meg lehet kavarni, mint a habart bablevest. Most újratelepítettem a 32 bitest , ez megint bootolgat. Már elmentettem a grub.cfg fájlt és most megint ráeresztem, hogy frissítse meg magát ...

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71290) csixy válasza csixy (#71283) üzenetére


csixy
addikt

Na most ujratelepítvén a 32 bites verziót nem hagytam, hogy formázza a telepítő az előkészített szűz ext4-es / csatolású partíciót és így nem rontotta el , most már frissítés után is működik. Nem értem, hogy ez hogy van, de ezt figyeltem ki.
noki@noki-HP-250-G1-Notebook-PC:~$ sudo gdisk /dev/sdb
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.3
Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with protective MBR; using GPT.
Command (? for help): p
Disk /dev/sdb: 234441644 sectors, 111.8 GiB
Model: Storage
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): 29B9639B-D402-4ACD-BA90-46464DB6126B
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 234441610
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2921 sectors (1.4 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 4095 1024.0 KiB EF02
2 4096 229375 110.0 MiB EF00
3 229376 63143935 30.0 GiB 8300
4 63143936 163137535 47.7 GiB 8300
5 163137536 226052095 30.0 GiB 8300
6 226052096 234440703 4.0 GiB 8200
Command (? for help): q
noki@noki-HP-250-G1-Notebook-PC:~$

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71291) májkimiki válasza ubyegon2 (#71258) üzenetére


májkimiki
őstag

Bekukkantottam az MX-em /opt könyvtárába. Nem üres, van egy firefox és egy ubuntu extras könyvtár.
Ami ha belegondolunk normális, mert a disztró készítők pont az opt funkcióját használják.
Lévén se a normal firefox sem az ubuntu extrák nem része a Debian 10-nek. FF-ból ESR-t szállít. Az ubis csomagot meg egyáltalán nem.

(#71292) nonsen5e


nonsen5e
addikt

Az mennyire expected behaviour, hogy ha lemerül a laptop, akkor az magával rántja a GRUB-ot is, no boot device found, és mindig vehetem elő a pendriveot, hogy chroot, grub-install meg grub-mkconfig? :F

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#71293) CPT.Pirk válasza nonsen5e (#71292) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Semennyire. Az energiagazdálkodásnak kritikus töltöttségű akkunál el kellene vinnie alvó, hibernált vagy kikapcsolt állapotban, attól függően, hogy mit használsz.

Mit csinál a géped, ha eléri a kritikus töltöttségi szintet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71294) szucstom válasza szucstom (#71248) üzenetére


szucstom
őstag

No, visszatérve az én témámra: Manjaro KDE Kyria telepítés után egy alap mhwd -a pci nonfree 0300 parancs felpakolja a legújabb drivert és voilá, minden szép, minden jó. Még a tapipad is szépen műxik. Semmi mókolás, pusztán 1 sor az egész :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71295) szucstom


szucstom
őstag

Kicsit késői hsz, így kénytelen vagyok új HSZ-t írni. Mi a csipát kell csinálnom, ha állandóan a "nem sikerült zárolni az adatbázist" hibát dob frissítéskor?

Nem szóltam, megvan :D

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71296) nonsen5e válasza CPT.Pirk (#71293) üzenetére


nonsen5e
addikt

2015-ös laptop, de az akkumulátor elég gyenge már benne, tehát 0-70% között véletlenszerűen csak kikapcsol, és nem szépen szoftverből, hanem mint amikor az asztali gépből kitépem a kábelt / rákapcsolom a villanyóraszekrényt.

Dual-boot van rajta, de GRUB-ból indítom a WBM-et is.
Ugyanígy elszáll, ha Linux, vagy ha Win alatt merül le.

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#71297) CPT.Pirk válasza nonsen5e (#71296) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor aksi csere az egyetlen megoldás. Előbb utóbb ettől nem csak a grub fog ugrani, hanem rámegy az egész fájlrendszer is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71298) nonsen5e válasza CPT.Pirk (#71297) üzenetére


nonsen5e
addikt

Naccerű.

Amúgy erre lehet tudni mi a magyarázat?
Mármint, ha ez így van "normál esetben", akkor hogyhogy nem lett még javítva?
Értem én, winen jóó sok év alatt amíg OC-val játszogattam, biztosan rákapcsoltam a gépre szumma 1000+ az áramot a tápegységen, amikor kifagyott és unreszponzív volt az egész.

Ez meg 100%-os pontossággal, elmegy az áram, elmegy a bootloader. :F
Nem hiszem, hogy annyira normál eset lenne, sokkal többet találnék róla a neten.

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#71299) CPT.Pirk válasza nonsen5e (#71298) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pusztán szerencséd volt eddig, ennyi. Hardver hibát általában nem igazán lehet szoftverből megoldani.

Hogy miért pont a grub döglik be nálad ilyen esetben azt nem tudom, mert ha fájlművelet közben megy el az áram, akkor bárminek kampec lehet. Egy pontig véd az Ext4 fájlrendszer naplózó volta, de mindent az sem tud megoldani...

Amúgy véletlen nincs kimerülve a bios elem a gépben, hogy mikor elmegy az áram, akkor valami visszaáll alapra és azért tűnik úgy, hogy meghalt a grub?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71300) nonsen5e válasza CPT.Pirk (#71299) üzenetére


nonsen5e
addikt

Nem.
Teszt képpen kihúztam most az áramot, kiszedtem a sima és a cmos akkut is, attól nem vesztette el.

D4 klán: HunPH - invért privát rám

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.