Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71751) vadkörte válasza edk- (#71750) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem az az AMD G-T56N kicsit vékony lesz Docker alá. De ne legyen igazam.

Üdv. V. Körte

(#71752) ubyegon2 válasza edk- (#71742) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva! Szervernél aztán sokat számít, hogy Ubuntu vagy Debian, ha egyszer működik. ;]

Debian felment szépen (annak a bootolásakor volt GRUB prompt)

Ubuntunál default, hogy ha csak egyetlen rendszer van, akkor nincs GRUB promt, mert ugye mi a fenének? Ha akarsz, beállíthatod, hogy legyen, még azt is, mennyi sec legyen.

Ez a hálózati dolog inkább a kérdés, de ehhez nem értek. :B

Most Comprehensive List of Linux Monitoring Tools For SysAdmin
2. Linux Network Monitoring Tools fejezet

Valamelyik tuti segít innen.

[ Szerkesztve ]

(#71753) Rimuru válasza vadkörte (#71751) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem a dockerhez keves. Max az alkamazashoz amit dockerben futtatna valaki, de akkor docker nelkul is keves lenne. :))

Vigyázat, csalok!

(#71754) edk- válasza ubyegon2 (#71752) üzenetére


edk-
őstag

Ez a hálózati dolog inkább a kérdés

Valamint az, hogy nem jön létre a telepítéskor beállított user.

"Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

(#71755) edk- válasza Rimuru (#71753) üzenetére


edk-
őstag

Emberünk gitlabot és minecraftot futtat két t610-en docker swarmban.

"Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

(#71756) vadkörte válasza Rimuru (#71753) üzenetére


vadkörte
addikt

(#71753) Rimuru:
Jogos. Én egy kalap alá vettem :) Mondjuk kerülöm a Docker-t, mint ördög a tömjénfüstöt.

Üdv. V. Körte

(#71757) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok tudnátok segíteni?
Arch Linux telepítést tanulok különböző oldalakról, jól is megy, de egy problémát nem tudok megoldani.
Telepiteskor belépek root -kent, a nano programmal szerkesztenem az fstab filet, de ez az üzenet fogad: bash: nano: command not found

Nem tudom megnyitni?

BY ooszi

(#71758) edk- válasza ooszi (#71757) üzenetére


edk-
őstag

Nincs nano a rendszereden. Fel kell tenned.

pacman -S nano

(ha jól gondolom)

"Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

(#71759) ooszi válasza ooszi (#71757) üzenetére


ooszi
senior tag

Bocsi megoldottam, nem volt telepítve, köszönöm

BY ooszi

(#71760) Slownz válasza Horvi (#71737) üzenetére


Slownz
senior tag

Nem hiszem, hogy spotify releváns lenne a probléma, mivel sok egyéb programnál is előjön. Azt nem tudom, hogy mi lehet a közös ezekben a programokban (pl. Spotify, Chrome, Atom, Rstudio), mert a többi program tökéletesen működik

(#71761) ubyegon2 válasza Slownz (#71760) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezekben az a közös, hogy közösségi tárolókból (AUR) kell telepíteni őket és külön helyre is települnek, nem oda, ahová a saját tárolóban lévő csomagok. Valami okból az ablakkezelő nem képes az ide települt programok helyes megjelenítésére. Ezt csak úgy tippre mondom, konkrét ötletem nincs, hogy mi a fene történik velük.

(#71762) bugizozi


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Virtuális interfészt szeretnék létrehozni hogy plusz IP címet tudjak adni az adapternek. ifconfig eth0:1 10.10.10.1/24 tökéletesen működik HA a halokabel a laptopba van bedugva. Ha az USB-c dokkolot használom akkor USB lan-nak ismeri fel a Linux Mint 19.3 és az előző parancsot kiadva beállítja ezt a fix IP-t az eth0-nak...
Létezik erre valami kerülő megoldás?

Köszi :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#71763) 0xmilan


0xmilan
addikt

Skype for Business (web app) meg mindig nem megy linux alatt, igaz?
Egy .msi filet szeretne letoltetni velem.

(#71764) Horvi válasza 0xmilan (#71763) üzenetére


Horvi
őstag

Úgy emlékszem, hogy a skype web-es appja csak chrome alól megy.

(#71761) ubyegon2 Áhh igen az AUR :DD

Hello darkness, my old friend...

(#71765) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv, lenne egy technikai kérdésem. A Tramsmission erőszakos 51413-as peer portját hol lehet átállítani? Az appon belül hiába írom át, a canyouseeme oldala nem látja nyitottnak a beírt portot, a routerben is nyitva volt a szükséges port. Viszont ha megnyitom az erőszakos 51413-as portot a routeren,akkor minden oké. A settings.json fájlban a használni kívánt port számát mentette el.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71766) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Adott egy noti, melynek a merevlemeze egy SSD rajta egy Win 10. Az optikai meghajtó helyén van egy másik SSD, ezen Arch vanilla van. A notira usb3 -on csatlakoztattam egy 500GB -os HDD, melyet két részre osztottam. Az egyik 250GB -ra raktam egy Linux Mint Cinnamont grub nélkül. A másik 250GB -ra raknék egy Manjaro KDE -t, szintén Grub nélkül. Eddig az Arch nagyszerűen boot -ol mindhárom OS esetében. A kérdés, hogy a Manjaro felrakásával számíthatok -e kernel panic -ra az Arch esetében? Illetve van -e jelentősége, hogy Grub -al, vagy nélküle kerül telepítésre a Linux Mint és a Manjaro KDE? Manjarot lehet egyáltalán Grub nélkül telepíteni?

(#71767) 0xmilan válasza Horvi (#71764) üzenetére


0xmilan
addikt

Ez nem bongeszo fuggo. skypeforlinux-stable-bin AUR-bol telepitve van, de ezzel Business hivasokra nem tudok csatlakozni.

(#71768) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Tudjátok esetleg, hogy miért jelenik meg néha két wifi kapcsolat indikátor xubuntu 18.04 alatt? Ezzel a buggal régebben is találkoztam, de úgy néz ki azóta se sikerült megoldani

(#71769) edk-


edk-
őstag

Megtaláltam az install logot és abból azt derítettem ki, hogy az esetem ehhez hasonlít. A hibaüzenet, aminél elbukik az install: Invalid BootOrder order entry value0004 . Az efibootmgr adja.

A linkelt fórumon az volt a megoldás, hogy nem a live, hanem a sima telepítőt használta az illető. Nálam ez sem ment le hibátlanul: nem tudta a GRUBot beállítani. Viszont reboot után bejön a GRUB prompt és ez alapján manuálisan tudok bootolni.

Holnap megpróbálom az update-grub és a grub-install segítségével beállítani. UEFI esetén mi lesz a grub-install paramétere? Vagy az nem is kell, csak az update-grub?

[ Szerkesztve ]

"Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

(#71770) Sweet Lou 6


Sweet Lou 6
addikt

A desktop PC-mre 2 kijelző van kötve, amelyek között a váltást szeretném egyszerűbben megoldani. Az egyik egy 24" FullHD Samsung, a másik pedig egy Hitachi 4K TV (Vestrel).

Gnome3 (Ubuntu 19.10) van a gépen, ott a Super+P csak a kijelző módok között vált (kiterjesztett asztal vagy klónozás stb), nekem viszont arra lenne szükség, hogy a 'Single display' mód maradjon, csak azon belül másik megjelenítő:

Key shortcutot nem találtam erre, esetleg meg lehet oldani valamilyen scripttel, hogy ne kelljen mindig előtúrni a Settingst?

sweetlou6.wordpress.com

(#71771) Slownz válasza ubyegon2 (#71761) üzenetére


Slownz
senior tag

Sajnos nem jött be a tipp, mert az Atom, az a Community-ben van fent és nem az AUR-ban :(

Firefox pl. tökéletesen működik, Chrome vagy Chromium ellenben nem, érdekes. :F

[ Szerkesztve ]

(#71772) ubyegon2 válasza Slownz (#71771) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos nem jött be a tipp, mert az Atom, az a Community-ben van fent és nem az AUR-ban

A lényeg inkább az, hogy ezek máshová települnek, nem az, honnan jönnek. Community az nem a hivatalos tároló, azt hittem ezt nevezik AUR-nak. ;)

Akkor marad az utóbbi napok általánossága, valami van a Manjaronál, ez a pár nappal ezelőtti 1GB frissítés is erre utal, valami bug lehet az általad tapasztalt jelenség is, majd javítják. Erre várok én is a GRUB frissítés utáni kernel panic buggal kapcsolatban, még csak 2017 óta van meg. :U

(#71768) Pano

Ezekre a kis panel ikonokra jobbgombbal rákattintva mit ír ki? Ha ugyanaz a kettő, akkor töröld az egyiket, de lehet csomagban van egyik, másik meg külön, vagy ez is valami bug.

[ Szerkesztve ]

(#71773) májkimiki válasza ubyegon2 (#71772) üzenetére


májkimiki
őstag

Az AUR a nem hivatalos!
Arch Linux official stable repos:
-core,
-extra,
-community,
-multilib.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#71774) ubyegon2 válasza májkimiki (#71773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, akkor csak nem mondtam marhaságot. Az AUR kizárásos alapon akkor csak community lehet.

Slownz kolléga által tapasztaltak nálad nem jelentkeztek? Bár gondolom a Gnome felületen van akkor csak.

[ Szerkesztve ]

(#71775) májkimiki válasza ubyegon2 (#71774) üzenetére


májkimiki
őstag

Majdnem!
Az AUR az külön "tészta"
AUR=Arch User Repository
[link]
Ami itt van, az nem része az Arch-nak, csak felrakható rá. Nem bináris csomagok, a gépen fordulnak és belepiszkálhatsz egyénileg.
Az origi Arch csomagok binárisak.

ArchLinux Community Repo != AUR

A pacman nem is kezeli az AUR-os csomagokat, ehhez valamelyik AUR Helper-t kell telepítened. (Trizen/Yay/....... stb.)

[ Szerkesztve ]

(#71776) ubyegon2 válasza májkimiki (#71775) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arch User én emiatt gondoltam, hogy maguk az userek által alkotott csoport az megfelel a community definíciónak. De legyen, ezek szerint ez csak szemantikai vita lenne részemről, belátom, hogy az Archklónoknál még a közösség sem azt jelenti, hogy userek csoportja.

Feladom. :R (kell nekem belevauznom olyanba, amihez nem is értek)

A pacman nem is kezeli az AUR-os csomagokat, ehhez valamelyik AUR Helper-t kell telepítened. (Trizen/Yay/....... stb.)

Ezt tudom, de szerintem minden user azzal kezdi, hogy felrak valami AUR-helpert, nem?

[ Szerkesztve ]

(#71777) szucstom válasza ubyegon2 (#71776) üzenetére


szucstom
őstag

ööö... kezdők hülye közbeszólása:
A pacman nem is kezeli az AUR-os csomagokat, ehhez valamelyik AUR Helper-t kell telepítened. (Trizen/Yay/....... stb.)

Nekem volt olyan, felajánlotta pacman -S esetén az AUR-ból való telepítést. Akkor most mivan? :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71778) májkimiki válasza ubyegon2 (#71776) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát igen a "community" az több értelmű lehet. De az Arch official repo kontexusban csak egyet jelent. Hivatalos Arch tároló, ahová az AUR-ból emelnek be csomagokat. Hosszas tesztelés és előélet után. Nagyjából és tömören fogalmazva.

Az AUR-ba mindenki pakolhat fel csomagokat, de ott is van egy ellenörző mechanizmus. Ha kétes szándékú csomagokat vagy rossz minőségű progikat tolsz fel. Hamar kivágnak a cuccoddal együtt. Továbbá a sokáig karban tartatlan csomagokat is szelektálják.

Manjaro-nak is vannak "community" edition-jei, de ezek csak grafikus környezeteket adnak, amit az official Manjaro nem.

AUR helper akkor kell, ha nincs már fenn egy olyan GUI-s csomagkezelő, ami kezeli az AUR-t is.
KDE/Plasma > Octopi általában a pacman GUI-s felülete. Nyivákol az AUR ellen, de be lehet kapcsolni benne (nem default).
Minden más GTK-s felületen > Pamac szokott lenni GUI-nak. Ebben sem default az AUR kezelés, de bekapcsolható.

Az ész nélküli AUR használattal össze lehet rogyasztani a rendszert az tény. Ha rendszer komponenseket is telepítenek onnan, vagy függőségként valami hoz magával pl. egy eltérő ffmpeg verziót. Aztán egyszer frissítéskor meg összeveszik a kettő. Itt szokott megállni a tudomány, mert nem tudják, hogy a tyúk vagy a tojás volt előbb.

Jó, hogy ez így itt elő jött. Mert a kezdők legalább tudnak az ilyen és hasonló finomságokról. Miután kisujjból verik az apt update-t meg a PPA vadászatot. :DD

(#71779) Slownz válasza ubyegon2 (#71774) üzenetére


Slownz
senior tag

Asztali gépemen ugyanaz a Manjaro Gnome van és tökéletesen futnak ugyanazok a programok :D Szerintem valami HW specifikus (nagyon új a beépített VGA-m) Manjaro bug lehet.. de kiderítem majd, ha lesz pár szabad órám, kipróbálom más disztroval, illetve DE-vel is

(#71780) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#71776) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Manjaroban be van építve a program az AUR-ből telepítésre. A nevét meg nem mondom fejből. Snap csomagokat is szed le.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71781) Horvi válasza CPT.Pirk (#71780) üzenetére


Horvi
őstag

A pamac lesz az csak be kell neki állítani mert default nem keres ott, ahogy májkimiki is írta.

Hello darkness, my old friend...

(#71782) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Huha, köszönöm a sok Archklóner kolléga gyorstalpalóját, valóban buta Debian/Ubuntu vonalasként azt hittem csak úgy leírom, hogy community, akkor az a nem hivtalos tárolókra értendő! Kezd tisztulni a kép. :R

(#71779) Slownz

Aham, valami nagyon új VGA, így már érthetőbb a helyzet, ilyenekkel szokott gond lenni, mondjuk most jött Manjarora is friss mesa, de lehet egy következő kernel/mesa frissítés lesz ott is a megoldás. Nem valószinű, hogy más DE megoldja a gondjaidat, de Wayland-mentes DE-t azért kipróbálhatsz, de Gnome-ban is átválthatsz reloginnal X-re. (ez is csak egyszerű gondolkodású Mint-es ötlet) ;]

[ Szerkesztve ]

(#71783) #92691712


#92691712
törölt tag

Sziasztok!

Kérhetnék egy linket, hogyan kell splittelni ubuntu alatt a windows10 iso fájlban található install.wim fájlt?

(#71784) CPT.Pirk válasza Horvi (#71781) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valami egészen más neve van, és csak az aur-el meg a snap doglokkal foglalkozik. Pamacot szerintem még nem is láttam.

Szerk: jah, az!

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71785) Horvi válasza CPT.Pirk (#71784) üzenetére


Horvi
őstag

Akkor az a bauh lesz.

Hello darkness, my old friend...

(#71786) májkimiki válasza #92691712 (#71783) üzenetére


májkimiki
őstag

Mákod van, nem rég csináltam. Csak elő kell keressem, ha addig más nem jön.

(#71787) #92691712 válasza májkimiki (#71786) üzenetére


#92691712
törölt tag

Megvárom, köszi!

(#71788) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv. vezetéknélküli kijelző kivetítésre van mód frissebb linuxoknál?

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71789) Pano válasza ubyegon2 (#71772) üzenetére


Pano
addikt

Köszi, megnézem ha előjön, mert nem állandó. Néha fogja magát, aztán megjelenik. :)

(#71790) szucstom válasza st3v3np3t3r (#71788) üzenetére


szucstom
őstag

chromecast

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#71791) zoltanz


zoltanz
nagyúr

MX Linux-on gondoltam ürítem a lomtárat, de mindenhol üres, nem shift + del-lel töröltem. Mi lehet az oka? :R
Asztalon lévő trash:/// és itt is:
/home/~/.local/share/Trash/

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#71792) Rimuru válasza zoltanz (#71791) üzenetére


Rimuru
veterán

Masik fajlrendszer? ott mashol van a trash (fajlrendszer gyokereben: /.Trash*)
Mivel torlod? lehet nem kezeli jol a dolgot. gtk alapu cuccoknal egyebkent gvfs szokta adni a trash supportot.

Vigyázat, csalok!

(#71793) Pano


Pano
addikt

Linuxos chromium olyan jó fej. :((

(#71794) st3v3np3t3r válasza Pano (#71793) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

én a firefoxot használom,meg már telefonon is...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71795) csixy válasza Slownz (#71779) üzenetére


csixy
addikt

Nekem a reborn os telepítő felrakott pamac-aurt és yay-t is. Én még tettem fel egy pikaurt is. Majd az idő megmutatja, hogy a yay , vagy a pikaur lesz-e nekem szimpatikusabb.

Létezik olyan téma, amelyik háttérképet is tartalmaz?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71796) Bici válasza Bici (#71535) üzenetére


Bici
félisten

Sziasztok!

Erre (eredeti) meglett a megoldás.
A kernel paraméterek közé kell tenni ezt: amdgpu.dc=0
Eddigi kutakodásaim alapján az történik, hogy a kernel bekapcsol egy csomó fícsört, amit a Carrizo APU tudna (freesync, hdr, 10bit, stb.), de az olcsó FM2+ alaplap ezeket nem tudja, és ezt a kernel nem kezeli le magától jól az 5.5-ös verzió óta.

Hátha más is belefut.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71797) CPT.Pirk válasza Bici (#71796) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az igen, ez kitartás! :R

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71798) májkimiki válasza #92691712 (#71787) üzenetére


májkimiki
őstag

Sorry! Sűrű volt a műszakom, nem tudtam fitetni a cucc után, de meg van.
[link]
Kiemelem a lényeget, de nézd át mind a két linket is.

"Ha az install.wim file nagyobb 4GB-nál akkor hibát fog dobni file másoláskor, ekkor kihagyást választ (ezen egy filera) (sőt lehetőleg ekkor ne is kezdd el azt másolni) majd ezen parancsok futtatása szükséges, mert fel kell darabolni a fat32 limitáció miatt a kimaradt install.wim filet.:
sudo apt-get install wimtools
wimlib-imagex split /mnt/iso/sources/install.wim install.swm 3000
A keletkezett két install*.swm filet bemásoljuk a pen /sources/ könyvtárába, és a penen felejtett hibás install.wim filet töröljük onnan."

[link]

(#71799) Bici válasza CPT.Pirk (#71797) üzenetére


Bici
félisten

Akkor határoztam el, hogy mindenképp a végére járok, amikor egy másik gépen, másik AMD VGA-val belefutottam ebbe. És itt meglett a megoldás is. Szintén az 5.5 kernel óta kell ez a két kapcsoló.

Mivel ez is AMD GPU, megkockáztattam, hogy összefügg (hasonló hiba). Ha a másik hiba és a megoldása nem lett volna, akkor feladtam volna ezt is. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71800) #92691712 válasza májkimiki (#71798) üzenetére


#92691712
törölt tag

Köszönöm! :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.