Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71851) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!
hálózat megosztásban kérnék segítséget tőletek: Linux neon (a kde miatt). 2db wifi kártya van a gépben és wifi hotspotot szeretnék csinálni. Egyik wifi kártyán kapom a netet, a másikon pedig szórni szeretném. Networkmanager-t graf. felületen beállítottam, de gyakorlatban nem működik. Régen drótos netet két drótos kártya között megtudtam oldani NAT-al, de ezt nem vágom :( Tud valaki segíteni? Parancssoros megoldás érdekelne első sorban...

Köszönöm előre is!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#71852) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!
A mostani kialakult helyzet miatt Home Office -ba kell/lehet dolgoznom. A melóhelyen asztali gép van két monitorral. A távoli elérésem már beállításra került, de azt hogyan lehetne megvalósítani, hogy itthon is két kijelzőt tudjak használni? Itthon egy noti van és arra van kötve egy monitor, de csak az alapértelmezett képernyőn / monitor / lehet látni a benti tartalmat. A monitor FullHD a noti 1366 x 768 felbontásra képes. Munkahely: Win7 Itthon: Arch Vanilla Távoli asztal: CudaLaunch

(#71853) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
Kihasználom a karantént és megpróbálom visszaállítani az adataimat az elkeffentett laptop vinyómról. Csináltam róla egy copy-t dd-vel viszont miután megnéztem az md5sum-ot a drive sumja és a készített img sumja nem egyezik. Gondolom annak egyeznie kellene.
ezzel a paranccsal csináltam a dd-t:
sudo dd if=/dev/sda of=/mnt/backup/backup.img bs=1M status=progress && sync
A másik érdekes részlet, hogy az elkészült img 320GB-s viszont a lemez ha megnézem lsblk-val akkor csak 298GB-nak látszik :DD

Hello darkness, my old friend...

(#71854) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv. Technikai kérdés. Van itt valaki aki jártas a Linux kontra GPS modul témában? Van egy Fujitsu T730-am Gobi2000-res WWAN modullal. A mobilnet már működik, a gpscat-re irogál infókat, de a gpsctl nem akar lefutni se sudo-val, se su után,elkezd villogni a kurzor,aztán beáll... /dev/ttyUSB2-re települ a GPS port,gpscat-el ezt meghívva ír ki infókat

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71855) CPT.Pirk válasza Horvi (#71853) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a magyarázata számbéli eltérésnek:

"Hard drive manufacturers define a megabyte as 1,000,000 bytes and a gigabyte as 1,000,000,000 bytes. This is a decimal (base 10) measurement and is the Industry standard.
However, certain system BIOSs, FDISK and Windows define a megabyte as 1,048,576 bytes and a gigabyte as 1,073,741,824 bytes."

Szóval valójában mindkét szám ugyanazt jelenti, de a 320GB jobban mutat, mint a 298GB, ezért az szerepel a HDD-n. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71856) Horvi válasza CPT.Pirk (#71855) üzenetére


Horvi
őstag

Áhh értem, és akkor sem fog sírni a linux ha vissza akarom dd-zni a 320GB-s img fájlt a 298GB-s lemezre? :DD

Illetve másik kérdés, hogy ha simán felmountolom azt az img fájlt akkor azon tudok futtatni adatmentést vagy azt csak fizikai disken lehet tolni?

A photorec elvileg tud olyat hogy dd-zett raw img-ből állít helyre adatot.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#71857) BoB válasza Horvi (#71856) üzenetére


BoB
veterán

Linux alatt egy képfájlt fel tudsz csatolni mintha meghajtó lenne és a kedvence böngésződdel nézheted a tartalmát.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#71858) st3v3np3t3r válasza st3v3np3t3r (#71854) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Na sikerült a gpscat-tel lokációt kicsalni, nagyon pontos... viszont a térkép app azt írja, hogy GPS Signal Low... Lehet hogy az antenna kábellel lehet valami? Amúgy a 3G mobilhálózat jelszintje is csak 50-60% körül mozog

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#71859) Slownz válasza Slownz (#71673) üzenetére


Slownz
senior tag

Update!

Ubuntu Gnome alatt tökéletesen megy minden program, na ez meglepett :D

Manjaro XFCE alatt ugyanaz a hiba, lehet, hogy akkor Manjaro specifikus bug?! :F

Most kipróbálom egy másik Arch alapú diszto-val a Chakra OS-el, kíváncsi vagyok

(#71860) CPT.Pirk válasza Slownz (#71859) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jelenleg nem tartom jó ötletnek a Chakra-n tesztelni. Annyira régi a telepítő, hogy lehet fel sem fogod tudni rakni / frissíteni. Haldoklik jelenleg. Inkább Manjaro KDE, ha KDE-s dolog érdekel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71861) Slownz válasza CPT.Pirk (#71860) üzenetére


Slownz
senior tag

Valóban el sem indul. Ha elolvasod az eredeti posztom, akkor pont egy olyan distro-t keresek, ami nem Manjaro, de Arch alapú. Mit javasolsz? Pure Arch-al most egy teszt erejéig biztos nem szenvednék, olyan kéne, amiben van live USB. DE az most tök mind1.

(#71862) CPT.Pirk válasza Slownz (#71861) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Testing-es szeptemberi Chakra ISO-t nézd meg szerintem: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71864) Slownz válasza #20749568 (#71863) üzenetére


Slownz
senior tag

kell hozzá kódolni vagy bedugom a pendrive-ot és megy a live USB?

(#71866) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

KDE ügyben lenne kérdésem (kubuntu). Miként lehet azt beállítani, hogy normál méretben jelenjenek meg az új ablakok? Mindig olyan, mint ha nem méretezné a tartalomnak megfelelően az új ablakokat és mindig szét kell húzni a legtöbbet, hogy normálisan látszódjon ami benne van, mert összetolja.

[ Szerkesztve ]

(#71867) #12901120


#12901120
törölt tag

Sziasztok!
Van egy régi HP Elitebook 6930p, amiben HDD van. Most Windows 10 fut rajta, és azon gondolkodtam, érdemes lenne rátenni valami "könnyebb" linux rendszert.
Melyiket ajánljátok? Ubuntu vagy Debian alapúra gondolnék elsősorban.
Az említett gép csak böngészésre van használva...
Köszönöm a javaslatokat előre is!

(#71869) #12901120 válasza #20749568 (#71868) üzenetére


#12901120
törölt tag

Köszi! Egyébként a Lubuntuval van tapasztalat? Talán az jöhetne még szóba, ha esetleg a Mint nem jön be...

(#71871) csixy válasza Slownz (#71864) üzenetére


csixy
addikt

Reborn

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#71872) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71840) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Ferfiui kivancsisagtol hajtva felpakoltam a Fedora helyett egy Manjarot.
Eddig nagyon tetszik.
Az alignment is rendben van:

A sudo blockdev --getalignoff /dev/sda, sdb, sdd

(ugrott a betujel, nem tudom miert), 0-t ad vissza, tehat a telepito jol vegezte a dolgat.

Az fstab-ban a rendszer alkalmazott discard opciokat, mind a HDD-k mind az SSD-k eseteben. Ezeket mindenhonnan eltavolitottam, mert azt olvastam, hogy ez folyamatosan TRIM-el, igy engedelyeztem az fstrim service-t.
/etc/fstab:
UUID=D72B-22EB                            /boot/efi      vfat    umask=0077 0 2
UUID=e0f19ede-8a6c-499a-a6a1-b5f72e93cfdc /              ext4    defaults,noatime 0 1
UUID=6070260d-4eb6-4075-84ae-68ee25d1c35f swap           swap    defaults,noatime 0 2
tmpfs                                     /tmp           tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
# Internal HDs
UUID=78254e28-4f38-490a-ad5b-c2d1e87706c3 /mnt/78254e28-4f38-490a-ad5b-c2d1e87706c3 ext4 defaults,noatime 0 0
UUID=bb4fd23d-7a2e-4729-a327-4b443935324a /mnt/bb4fd23d-7a2e-4729-a327-4b443935324a ext4 defaults,noatime 0 0
UUID=e10ca82f-302c-4063-91d7-6fb16e3ad4ea /mnt/e10ca82f-302c-4063-91d7-6fb16e3ad4ea ext4 defaults,noatime 0 0
UUID=0a20e9a8-f876-40eb-88ad-24c17a0e1aef /mnt/0a20e9a8-f876-40eb-88ad-24c17a0e1aef ext4 defaults,noatime 0 0

sudo systemctl status fstrim.timer:
● fstrim.timer - Discard unused blocks once a week
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/fstrim.timer; enabled; vendor preset: disabled)
     Active: active (waiting) since Sat 2020-03-21 06:32:35 CET; 15min ago
    Trigger: Mon 2020-03-23 00:00:00 CET; 1 day 17h left
   Triggers: ● fstrim.service
       Docs: man:fstrim
Mar 21 06:32:35 armand-x570aoruselite systemd[1]: Started Discard unused blocks once a week.

Ez igy megfelelo? :)

Koszi!

Udv. core2

(#71873) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71872) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Manjaroval nem voltak sosem TRIM gondok, a mostani kemenetek is megfelelőek. Egyébként az Archklónok valóban default a discard opciót részesítik előnyben, semmi gond nincs ezzel sem, max nagy fájlokkal való gyakori műveleteknél nem javallott, így értelemszerűen az NVME tipusoknál sem. Fstrim ütemezett is tökéletes, de bármilyen meglepő is, az online és az ötemezett is teljesen jól megfér egymás mellett.

Egyszóval ha csak felrakod a Manjaro-t, már rendben van az SSD-k kezelése.

Alignálással sincs gond jó ideje, max legacyban telepítéskor hibásnak jelzi a kiterjesztett particiót.

Az fstab-ban a rendszer alkalmazott discard opciokat, mind a HDD-k mind az SSD-k eseteben

HDD esetén kicsit érdekes, de lényegtelen, úgysem hajtja végre semmi ezt a parancsot merevlemezeknél. :)

Ha valaki discard-ot alkalmazna, a /boot esetén ne legyen, ennyire érdemes odafigyelni.

És igazán nincs mit! Hasznos látni, melyik disztró hogyan kezeli a TRIM-et. :K

(#71874) ubyegon2 válasza csixy (#71871) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyre inkább a Te területeden lenne megnyugtató használni ezt az OS-t! :( Már ameddig vannak működő dokik egyáltalán......de sebaj, legalább jól fizetett focistáink vannak. :(((

(#71875) zoltanz


zoltanz
nagyúr

MX Linux nyílt nVidia nouveau, ha bekapcsolom a Firefox OpenGL gyorsítást pár másodperc után fagyizik teljesen a rendszer. :R
Egyébként minden más 3D app rendben megy, Kodi stb.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#71876) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, Dotnet Core kérdésem lenne.
OS: Raspbian

Van egy cross platform appom, ami userként simán fut, a crontab viszont ezt közli:
/bin/sh: 1: dotnet: Permission denied

Azt kiderítettem, hogy nem csak a .dll fájlnak van szüksége végrehajtási jogra, mivel próbaképp az összes fájlnak megadtam (sudo chmod +x *) és úgy már működik. Mivel nem hiszem, hogy ez a legelegánsabb módja a dolognak, kérdezném, hogy tudja-e valaki, a dll-en kívül melyik fájltípusnak kell még a +x, vagy nézzem végig egyesével.

Előre is köszi! :R

(#71877) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!

Kubuntu 18.04 LTS-t használok.
Rákötöttem az Xbox-ot egy Jack-Jack kábellel a PC-re a line-in keresztül (kék jack), hogy a PC-n keresztül hallhassam az xboxot. Viszont nem tudom rávenni sehogy, hogy működjön.
Rendszertelepítésnél kipipáltam a 3rd party-t, azóta semmilyen drivert nem tettem fel, csak a programokat amiket használok.
Hol lehet a gond ? Win7 alatt plug'n'play működött, tehát nem hardveres a gond.

[ Szerkesztve ]

This is the way

(#71878) #92691712


#92691712
törölt tag

Sziasztok!

Ezzel mit lehet kezdeni?

Minden új indításkor előjön. Idegesítő. :o

(#71879) herdsman12


herdsman12
őstag

Chrome Remote Desktop távoli elérés, támogatás kérése nem működik.
Elindul a telepítés majd jön a következő üzi:
"Hmm… már régóta tart a folyamat. Ellenőrizze, hogy nem vár-e a telepítő az Ön válaszára. Várhat kicsit tovább, illetve újra elindíthatja a telepítőt az állapotsávból vagy a Letöltések mappából."
A támogatás nyújtása az működik.
Volna valami jó ötlet erre?

(#71880) Keem1 válasza Keem1 (#71876) üzenetére


Keem1
addikt

Azt hiszem, megtaláltam a hiba okát, csak orvosolni nem tudom.

pi@raspberry:~ $ sudo whereis dotnet
dotnet: /usr/bin/dotnet /usr/local/bin/dotnet /usr/share/dotnet
pi@raspberry:~ $ whereis dotnet
dotnet: /usr/bin/dotnet /usr/local/bin/dotnet /usr/share/dotnet /usr/share/dotnet/dotnet

Pont az utóbbi a fizikai path, ha a cronban úgy kezdem, hogy /usr/share/dotnet/dotnet akkor semmi gond nincs. Miért tér el a root bejegyzése mint a sima useré?

[ Szerkesztve ]

(#71881) cigam válasza Keem1 (#71880) üzenetére


cigam
félisten

Két különböző user, két különböző path változó.
Az /etc/profile vagy etc/enviroment könyvtárakban módosítsd, azok globálisan minden felhasználóra érvényesek. [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#71882) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy linux mint xfce alatt feltelepítettem a MS fontokat (ttf-mscorefonts), de a böngésző mégsem hajlandó használni az olyan weboldalakon, ahol ms fontok vannak beállítva (pl Arial vagy Verdana) és szövegszerkesztőkben sem jelenik meg. Pedig synaptic-ban és a szoftverkezelőben is telepített csomagnak jelzi.
Mit kell tennem?
Köszi

[ Szerkesztve ]

(#71883) Pano válasza Pano (#71882) üzenetére


Pano
addikt

Nevermind.

(#71884) #92691712 válasza #92691712 (#71878) üzenetére


#92691712
törölt tag

Erre valaki?

(#71885) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71873) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

"Alignálással sincs gond jó ideje"

Friss GPT particios tablara telepitettem (ergo semmi nem volt az SDD-men), automatikus particionalassal, a Manjaro telepitovel.

Hatooo... :B Minden particiom megfelelo eltolasu volt, kiveve a swap. Azt KDE particioszerkesztovel LiveCD-rol elinteztem viszont.

Tehat:

Ha a sudo blockdev --getalignoff /dev/sdX
0-t jelez, az meg semmit nem jelent sajnos. Meg kell nezni az fdisk altal irott szektorcimeket is, es az a legjobb ha az ember maga elosztja. Kijott a swap-nal, hogy sem 8/16/2048/4096, stb-vel nem oszthato maradek nelkul, igy LiveCD-rol helyre kellett raknom. :) Megvolt par perc alatt mondjuk.

Mielott megcsinaltam, kerdeztem a forumon is, csekkoltam a parted ajanlott align-check optimal X (X a particio szama) parancsaval is. Sirt a harmadik particional azert, mert ugye a kezdocim nem volt oszthato 2048-cal. A KDE-s LiveCD-s helyrerakas utan mar ez sem ir hibat. :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#71886) I02S3F válasza #92691712 (#71884) üzenetére


I02S3F
őstag

Nyisd meg szövegszerkesztővel a /etc/default/apport fájlt és a úz enable értéket állítsd 0-ra. Ekkor el fog tűnni az üzi, de a hiba nem szűnik meg. Ha meg is akarod oldani a hibát, akkor itt tudod megnézni mi a baj :
cd /var/crash
ls

(#71887) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71885) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Kösz, hogy leírtad ezeket, úgy látom vissza kell vonnom, amit írtam, maradjunk annyiban, hogy normál esetben tökéletesnek kéne lennie a particionálásnak.

Manjaro, UEFI, GPT - lassan tényleg eljön az ideje, hogy ha ezek együtt szerepelnek, akkor inkább ne írjak semmit. :F

Egyébként a Manjaro nem csinál alapból swap fájlt? Azt hittem, modern disztróknál ez már megvan. Azért kíváncsi lennék nagyon, mi az oka, hogy egy telepítő nem képes 2020-ban egy alignálást normálisan megcsinálni. :W

[ Szerkesztve ]

(#71888) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71887) üzenetére


Neil Watts
veterán

Nincs semmi gond, magadra ne vedd! :) En is elcsodalkoztam. :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#71889) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71888) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogyis, nem veszem magamra csak egyszerűen bosszant, mert ez annyira alapfeladat egy ilyen automatikus particionálásnál......eszembe nem jutott volna ellenőrizni ezeket. Nem is tettem már jó ideje, igaz swap particiót se csinálok régóta. :N

Szóval kifejezetten jó, hogy leírtad!

(halkan mondom, remélem más gondod nem lesz ezzel a klóncsodával, tényleg klassz disztró, de szerintem a túlvállalás tipikus példája, szinte csak az Ubuntunak van ennyi hivatalos verziója és ott picit nagyobb a csapat)

[ Szerkesztve ]

(#71890) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71889) üzenetére


Neil Watts
veterán

Igen, mondjuk hogy egy maradekos osztast nem vegez a telepito az egy kicsit fura. :) Ezen kivul viszont fantasztikus a rendszer. Tenyleg. 15+ eve foglalkozom informatikaval, ennyire patent rendszerrel viszont meg eletemben nem talalkoztam. :D

"túlvállalás", "ott picit nagyobb a csapat"

Nem gondolnam tulvallasnak. Gondolom ha igy ereznek, akkor mar reges-reg csak a KDE verzio elne. Azt meg, hogy nagyobb lenne a csapat, nem gondolom. Az Ubuntu desktop vonala 5-10 eve nagyon ugy tunik, mintha kb. 5 ember csak muszajbol foglalkozna vele. A Unity7-nel nagyon innovativ megoldasaik voltak, aztan felresiklott minden IS.

Itt ennek fejtegetese erosen off szvsz, meg a segitsegre vagyo forumtarsakat sem szeretnem untatni, majd leirom gondolataimat az off topikban. :)

Udv. core2

(#71891) #92691712 válasza I02S3F (#71886) üzenetére


#92691712
törölt tag

Köszönöm.

(#71892) I02S3F válasza #92691712 (#71891) üzenetére


I02S3F
őstag

Nm! Mi volt a hiba? Mi crash-elt?

(#71893) #92691712 válasza I02S3F (#71892) üzenetére


#92691712
törölt tag

Semmi. Nem volt hiba. Mindenesetre kinulláztam. Köszönöm a segítséget!

(#71894) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71890) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

15+ eve foglalkozom informatikaval, ennyire patent rendszerrel viszont meg eletemben nem talalkoztam.

Örülök, hogy így tapasztalod az elején.....az a 15+ év azért hasznos lehet még. Ezt az Ubuntu-s dolgot nem értem, mivel nincs külön desktop alap, egy alapja van a szerver és desktop disztróknak. Utóbbinál akadnak javítani valók, ez nyilvánvaló.

(#71895) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71894) üzenetére


Neil Watts
veterán

Igen, tudom, mindenesetre a GNOME felhasznaloi elmenyen ez a teny nem valtoztat sajnos.

Valamennyivel jobban sikerult talan leirnom itt, desktop alatt a Unity-s benazast, a GNOME3-at, meg egyebeket ertettem. Regen voltak innovativ megoldasik, mostmar teljesen olyan, mintha kb. 5 ember reszelne a desktopot.

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#71896) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71895) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az kétségtelen, hogy Ubuntunál a Gnome verzió nagyon le van csupaszítva, ha erre gondoltál, mennyivel jobb a Manjaro, így már értem....vagyis nem tudom, mert 15+ évvel nem tök mindegy? Amiket említesz, a nulladik napos Linuxosoknak lényeges. Neked van egy stabil alapod egy alap DE-vel és azt csinálsz belőle, amit akarsz. Nem? De. ;)

Láttam az offtopikot, nem írtad ott sem, milyen felülettel varázsolt el a csodaklón. :N

Egyszóval Te inkább a DE-ről írtad, amit írtál én meg az alapokról írtam..... :F

Amúgy Manjaro nekem is bejönne, ha bármelyik gépemen lenne kedve működni és nem produkálná állandóan egy garagedistro amatőr hibáit.

[ Szerkesztve ]

(#71897) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71896) üzenetére


Neil Watts
veterán

Nem, ez annal osszetettebb, csak ugy lett volna kb. 20 oldal a hsz-em. Elkenyelmesedtem az idok soran. Megoldok (sok) mindent, ha mashogy nem, hat segitseggel (ezert is imadom a PH!-t), de ha lehet, akkor olyan rendszert hasznalok amit nem kell uton-utfelen rugdosni.

Lasd: mar akkor elavult csomagok vannak Ubuntuban, amikor megjelenik, ha meg ujabbak kellenek, akkor lehet PPA-zni. Ha rendszert akarsz frissiteni (verziougras), akkor sakkozhatsz a PPA-kkal. Jo esetben a frissiteskezelo automatan tiltja a nem kompatibilis forrasokat. Vagy nem. Na akkor jon a kaosz.

Fedoranal is ezert hasznaltam az alap repokat meg amit kellett azt COPR-bol, azokat legalabb karbantartjak, habar ott is van ellenpelda.
Nalam pl. az APT az utobbi idoben meg a leggyorsabb szerver kivalasztasa mellett is dog lassu volt 19.10-en. Vagy az apt haza tajan rontottak el valamit, vagy Ubuntuek hazibarkacsoltak valamit. A fuggosegek feloldasa meg dnf-fel is gyorsabb volt, pedig azert az nagy szo, meg a libsolv hatekonysaganak ellenere is lenne rajta mit dolgozni. (Megj.: inkabb allnanak be teljes gozzel az rpm-ostree moge, hogy a Silverblue-ban latott layered package modell altalanossa valjon. Majd talan 10 ev mulva.)

Tobb dologra akartam ravilagitani. Egyreszt a Canonical mentalitasara, a usereik velemenyenek semmibevetelere (jelentettem Launchpad-en bugot, ami vegul a verzio EOL statuszba kerulese miatt lezarult, erdemi valasz nelkul. Sajnos Fedoraekra is pont ugyanez igaz.)

"mert 15+ évvel nem tök mindegy?"

Nem. Hasznalhatnek LFS-t vagy Gentoo-t - ha lennek annyira /verz - de itt nezem azert a befektetendo munkat es annak megteruleset is. Jelen allas szerint kevesebbet kellett foglalkoznom a Manjaroval eddig mint barmelyik masik Linux disztribucioval, am ennek ellenere minden, igenyeim kielegitesehez szukseges app megvan (vagy ha nincs akkor egy kattintassal buildelheto AUR-bol). Itt az egy kattintas a lenyeg. Ellustultam volna? :D

"csodaklón"

KDE Plasma 5-tel hasznalom.

"produkálná állandóan egy garagedistro amatőr hibáit"

Erre mondom, hogy nalam kb. mindenki nagyobb Arch es Manjaro szakerto itt, de azert erdekelnenek a hibak... majd visszaolvasok. :)

Udv. core2

(#71898) ubyegon2 válasza Neil Watts (#71897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre mondom, hogy nalam kb. mindenki nagyobb Arch es Manjaro szakerto itt, de azert erdekelnenek a hibak... majd visszaolvasok.

Nagyon szórtak a hibák, elég hardverfüggő Manjaronál, milyen bugok vannak.

Nekem Manjaro KDE-n általános az iwlwifi felismerésének problémája, minden OK vele, csak első alkalommal negyedóra, mire feláll a kapcsolat, utána is 1-2 perc a wifi kapcsolat, ez rohadt zavaró ám.

Ha van fenn Debian/Ubuntu alapú disztród is, akkor tuti kernel panic, most már nálam alapból az lett, pedig nem volt Ubuntu vonalon GRUB frissítés!

Manjaro KDE alatt néhány napja lehetetlen volt a tapipad beállítása, hiába állítom be és mentem el, a Rendszerbeállítások bezárása után ugyanúgy visszaáll minden.

A tálcára lemenő programok esetén nincs ikon a tálcán, amivel megnyitom az adott programot, ha meg van is, akkor sem nyílik egykattintással fel az adott app.

(csak percekre szoktam átbootolni Manjarora, így nem sok bugot találtam még)

(#71899) Kempetlen


Kempetlen
tag

Hali! Friss Xubuntu alá tudnátok nekem egy WebDav (?) programot ajánlani?

Egyetlen, FTP-n csücsülő fájl szerkesztését szeretném megkönnyíteni azzal, hogy helyi mappaként érném el a távoli foldert. :R

(#71900) Neil Watts válasza ubyegon2 (#71898) üzenetére


Neil Watts
veterán

Na, tudod mit?

Holnap leszedem a Fedorat a laptopomrol, es megy fel a Manjaro. :D i5-6300U, 8G RAM, Intel HD Graphics 520, 250GB-os Samsung 850 EVO, Intel Dual Band Wireless-AC 8260, ha csuklani fogsz, akkor az miattam lesz. ;]

Udv. core2

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.