Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71451) ooszi válasza lev258 (#71450) üzenetére


ooszi
senior tag

sziasztok az alaplap egy 50 rugós gigabyte, alaplapi hangkimenet, de tárgytalan mert most felraktam a QMMP nevű hanglejátszó progit és itt nincs ez a jelenség, itt nem recseg a hang.

BY ooszi

(#71452) FoxiestFox válasza FoxiestFox (#70881) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Megvan a megoldás, hátha valakinek egyszer jól fog jönni. (T61 @ Linux Mint és egyéb Ubuntu Linuxok).
Ahogy nálam zajlott.

Linux Mint fel, frissít, kérdezi, hogy melyik graf drivert tegye fel, az open source-t, vagy az nvidia zárt forrásút?
UI lassú, görgetés szaggat mindkettővel.
Az nv-félénél mikor megnyitottam az nv x server settings-t, nem voltak a hardverre vonatkozó infók, beállítások.
Itt kezdett gyanús lenni.

Letöröltem terminálból minden nv-féle, utólag feltett csomagot, majd az nvidia oldaláról a legújabb, a hardverhez való drivert (.run csomag) leszedtem.
Kérdezett pár dolgot, többek között, hogy szeretném-e, hogy kernelváltásnál is maradjon ő, és újjáépítse magát -naná.

Kiugrottam az x-ből, driver fel, reboot, tádá, nvidia logo felvillant a login képernyőnél, ettől kezdve volt hw gyorsítás, az UI gyorsabb lett, az x server settings megtelt opciókkal.
Ezután szétnéztem, hogy mit lehetne kikapcsolni még a UI kapcsán, hogy még gyorsabb legyen.
Desktop settings - compositing kikapcsolása. Ez akkorát hozott sebességben, hogy hú.
A UI működése, a görgetés böngészőkben, Discordon, Spotify-ban, mind kisimult.

Öreg hardver esetén érdemes kikapcsolni, hogy a GPU besegítsen az ilyesmiben, mert nem marad szufla a proramoknak, ha az OS UI elviszi.

A másik, hogy a rendszer saját választó menüjében nem szabad bízni, mikor azt állítja, hogy ő majd felteszi az nvidia drivert és jó lesz az úgy. ;] Lószart tesz fel.

Így most perfekt, gyors, ügyes, minden működik, akku töltési küszöbök, ujjlenyomat, Youtube fullhd (60fps kikapcsolva), minden megy.

(#71453) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Ubuntu server 16.04:
Próbáltam frissíteni a pythont (3.7), meg el is távolítottam a régit ( purge 2.7-minimal). Azóta nem érem el az EGL Kodi-t. A service fut. Hogy kell rendbe tenni a pythont, Kodit? Egyelőre nem tudom, hogy egyéb alkalmazásnál is gond lenne.

Köszi!

(#71454) lev258 válasza szuszinho (#71453) üzenetére


lev258
veterán

Egy fontos megjegyzés hozzá. A Python 3 visszafele NEM kompatibilis. Ezért is vártak sokat (éveket), hogy meglépjék a váltást az egyes rendszerek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71455) szuszinho válasza lev258 (#71454) üzenetére


szuszinho
őstag

Hogy tudom visszacsinálni?

(#71456) lev258 válasza szuszinho (#71455) üzenetére


lev258
veterán

Azt neked kell tudnod. Lényegében azt kell visszacsinálni, amit eddig tettél.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71457) szuszinho válasza lev258 (#71456) üzenetére


szuszinho
őstag

Most (talán) sikerült visszatennem a 2.7.12-t. Hogyan fog(nak) működni az alkalmazások újra?

(#71458) szuszinho válasza szuszinho (#71457) üzenetére


szuszinho
őstag

Úgy néz ki, sikerült.

(#71459) Storms


Storms
őstag

Ki lehet valahogy kapcsolni , hogy ne kérje a jelszót "minden" műveletnél a rendszer?
Eléggé idegesítő :DDD

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71460) CPT.Pirk válasza Storms (#71459) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Konkrétan miért kér nálad jelszót, mi az ami zavar?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71461) Storms válasza CPT.Pirk (#71460) üzenetére


Storms
őstag

Például a szoftver letöltő áruházban elég sokszor. De egyéb műveleteknél is sokszor bejön egy kis ablak , hogy hitelesítés szükséges. Illetve ha hagyom a gépet pár percig és nem csinálok rajta semmit akkor megint kér jelszót úgy enged vissza a rendszerhez. (Zorin OS 15.2)

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71462) lev258 válasza Storms (#71461) üzenetére


lev258
veterán

A zárolást ki lehet kapcsolni, Ubuntu alatt a Képernyőkímélő beállításainál találod.
Szoftverek telepítése esetén pedig a rendszered biztonsága érdekében kéri. Ha már belaktad a rendszert, akkor gyakorlatilag csak néhány frissítéshez fog kelleni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71463) p.t.r válasza FoxiestFox (#71452) üzenetére


p.t.r
aktív tag

Nagyon köszönöm, ezt mindenképpen ki fogom próbálni, nálam is hasonló gondok vannak. Fagyás nincs, de jó lassúnak tűnik az nvidiás notim :R

(#71464) FoxiestFox válasza Storms (#71461) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Tőlem login keyringet kér, mikor indítom a böngészőt.
Agyrém. Még lusta voltam rákeresni, hogyan lehet kikapcsolni.. itt ráadásul az ujjlenyomatom el sem kéri, mint loginnél, vagy amikor a root jelszót kéri.

(#71465) Rimuru válasza FoxiestFox (#71464) üzenetére


Rimuru
veterán

Osszefoglalo: Linux: kulcstartó nélkül

szuszinho: python 2 es 3 megfer egymas mellett, pont az inkopatibilitas miatt mind a ketto ag fent szokott lenni.

Vigyázat, csalok!

(#71466) meggymagos21 válasza csixy (#71338) üzenetére


meggymagos21
lelkes újonc

Köszi, idővel áttanulmányozom! :D
Három kérdésem van, kedves fórumozók! Előre is köszi a segítséget nektek!

EGY:

Nem teljesen értem még, mbr kapcsán mi átalakítani való van -mivel nem vagyok hozzáértő-, de azért mutatom az lsblk-t (az user nevemet átírtam username-re, meg a számsorokat számsor-ra). Szóval, lehet, hogy nem jól értelmezem ezt, de már a linuxos hdd-men megy a grub.

Vagy mégse? Az igaz, hogy a vindózos hdd-n még lehet h rajta van az előző "grub maradvány", vagy ilyesmi...

lsblk:
[link]

KETTŐ:

A mikrofonos kérdésem meg továbbra is áll, előre is köszi, aki tudja a megoldást:

A Linuxmintem felismeri bár a mikrofonomat -"hangbeállításoknál" látható-, ha bedugom a pc-be (Intel Core 2, több, mint 10 éves asztali pc), de pár másodpercig reagál a hangerő "csíkkal", ha belebeszélek, de aztán abbamarad, már nem reagál hangra. Így böngészős alkalmazásokban "süket" a miki. Hogy lehet "szóra bírni"?

Még egy kérdés:

HÁROM (off) :

PayPal loginomat nem tudom helyreállítani, mert sose kerüli ki a telefonra sms küldést, márpedig amit anno PayPalra megadtam telószámot, már halott szám... Meg persze elfelejtettem a passwordöt. Patt. Hogyan tudnék oda új ps-t csinálni, és belépni, tudja valaki a megoldást? (Lehetőleg ne kelljen a vevőszolgálattal kínlódnom.)

Köszi előre is!

Nem erőszak a hagymás disztrótor. Linux-Mint 19.2 Cinnamon _ , 2006-2007 körül gyártott asztali PC-vel: Intel Core 2 _ , 2 x 2.40 GHz _ , 3.8 GiB RAM.

(#71467) FoxiestFox válasza Rimuru (#71465) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Kösz!

(#71468) #68216320


#68216320
törölt tag

Ismertek valami megoldást arra, hogy Ubuntu 18.04 default gnome felületen a lomtárat a dock aljára lehessen tenni, ahogy unity esetében volt? Desktopról szeretném eltüntetni.

(#71469) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,

Van valakinek tapasztalata linux alatt memóra és cpu teszteléssel kapcsolatban? Vettem pár használt cuccot és azokat akarnám tesztelni. Láttam a memtestet, hogy benne van a legtöbb linuxban mint opció szóval az nagyjából megvan(uefi alatt nem elérhető a beépített). CPU-ra is van ilyen tool?

Hello darkness, my old friend...

(#71470) lev258 válasza Horvi (#71469) üzenetére


lev258
veterán

Ha komoly tesztelésre vágysz, akkor Phoronix Test Suite.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71471) ubyegon2 válasza Horvi (#71469) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Phoronix-nál egyszerúbb stress linux

(#71472) Horvi válasza ubyegon2 (#71471) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen és neked is (#71470) lev258 .
Közben találtam egy ilyet is, talán ez is jó lehet.
Hoppá :DD

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#71473) ubyegon2 válasza Horvi (#71472) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)

Vak tik is talál szemet, mint a példa mutatja! :D

Egyébként sokszor jártam már úgy, hogy maga a kérdés tartalmazta a választ Linuxnál. Anno felmerült, hogy mivel lehetne stresszelni a Linuxot, hasonlóan a Wines alternatívákhoz, szóval beírom ilyenkor, hogy stress linux.......ez amúgy nem vicc. :N
De gyanítom, valami hasonlóan ravasz módon kerestél megoldást!

Persze az igazán adekvát válasz a kérdésre, hogy mi stresszeli a gépünket leginkább? Hát mi más, a Winx.

[ Szerkesztve ]

(#71474) Horvi válasza ubyegon2 (#71473) üzenetére


Horvi
őstag

Hát jha néha nekem is lehet jobb napom :DD
De amúgy pontosan így találtam rá a dologra én is ahogy leírtad :DD

Hello darkness, my old friend...

(#71475) Horvi


Horvi
őstag

Látszik, hogy este már nem kéne semmit csinálni a gépen. Nyomtam egy olyan magic move-ot, hogy a stress linux-ot dd-ztem volna a pendrive-ra. Hát nem sikerült, helyette a vinyóra ment a dolog. Szóval a 300 gigás-ból csinált nekem egy 1,2 gigás tárhelyet. :W
Van rá esély, hogy megmentsem a cuccaimat vagy ide már az utolsó kenet kell?
Találtam egy ilyen toolt, hogy scalpel, ezzel esetleg működhet? Van valakinek tapasztalata vele?
Köszi

Hello darkness, my old friend...

(#71476) anorche1 válasza Horvi (#71475) üzenetére


anorche1
őstag

En getdataback nevu sajnos fizetos programmal alitottam vissza egy veletlenul formazott ext4 particioroo fajlokat.
Linuxos toolokkal is probalkoztam, de nem jartam sikerrel.
De lehet neked sikerul linux alaol vissza allitani, de azert ez leirtam, hogy legyen egy B terved is.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#71477) Horvi válasza anorche1 (#71476) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi a tippet, mintha réges régen használtam volna azt a progit csak nem tudtam, hogy kezeli az ext4-es partíciókat is.

(#71478) májkimiki Nem, de szerintem sejtetted te is :DD

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#71478) májkimiki válasza Horvi (#71477) üzenetére


májkimiki
őstag

Volt-e sudo fdisk -l a művelet előtt? :o

(#71479) májkimiki válasza Horvi (#71477) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, de nem akarok kárörvendő lenni.
Majd mostantól minden dd-zés előtt ez legyen az első. Sokat dd-zek, de ez nagyon bevésődött, hogy ne emlékezetből hanem az fdisk -l kimenetből vegyük a forrás és a cél eszköz azonosítóját. Legkopogom így még nem jártam, mint Te.

Amit saját kútfőból tennék, az eddigi adatvesztéses történetek olvasása után. A legfontosabb most a nyugalom! Nem kapkodni, hamar, hirtelenjében cselekedni! Akkor tuti nagyobb kárt csinálsz, mint ami van.
Első körben kell legalább egy akkora lemez, mint ami elkeffent. Vagy minimum akkora szabad hely egy lemezen.
Az elkeffentett lemezről dd-vel egy komplett .iso mentést csinálni egy másik lemezre. Ha kész van, akkor sérült lemezt be vágni a fiók legaljára és az iso-n bűvészkedni az adatok visszanyerésével.
Meg lehetne próbálni TestDisk-el visszaállítani a partíciós táblát.
Vagy Photorec-el a fájlokat.
Ezzel a témával mehetsz nyugodtan a Linux haladóba vagy ha van az Adatmentő topikba.
Hagyd a fenébe most a lemezt, kérdezz sokat és légy körültekintő!!!

(#71480) lev258 válasza Horvi (#71477) üzenetére


lev258
veterán

Photorec/Testdisk részemről is. Csodákra képes.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71481) májkimiki válasza Horvi (#71477) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy jó tanács, ha következőleg dd-zel. Ezt én mindig így csinálom, a forrás és a cél most csak házszám:
sudo dd if=forrás elérési útja/a forrás of=cél elérési utja staus=progress && sync
status=progress ez mutatja a folyamat haladását a beolvasott és kiírt adatmennyiséget,
&& az írási folyamat végeztével az ezután álló paracs végrehajtása,
sync gyakorlatilag a cache-ből történő teljes kiürülése az egész írási folyamatnak (szinkronizáció). Amíg ez nincs kész addig nem kapod vissza a promptodat.
Ha vissza kaptad, nyugodtan kihúzhatod, eltávolíthatod a céleszközödet.
Amannyiben sync nélkül csinálod, hamarabb visszajön a prompt, de a cache-ben még ott a kiíratlan adat valamennyi része. Ha rendesen leválasztást használsz, addig a rendszer nem engedi el az eszközt. Viszont, ha kitéped, úgy lessz egy hibásan megírt pendrájvod, vagy .iso fájlod.

[ Szerkesztve ]

(#71482) zoltanz válasza Horvi (#71469) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Memtest pendrive telepítőkről is indul mindenhol. CPU-t én videokódolóssal tesztelem pl Handbrake-kel.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#71483) Horvi válasza májkimiki (#71479) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen a tanácsokat utánajárok ennek a két progival. Neked is (#71480) lev258
Szerencsére nem vagyok az az idegeskedős fajta. Most ki van húzva a HDD a laptopból, de ez a komplett .iso mentés jó ötlet, hogy azon próbálkozni.
Akkor szerintem bedobom addig a linux haladóba is a kérdést aztán a hétvégére valamennyire csak kikupálom magam adatmentésből és nekiállok :DD

(#71481) májkimikiIgen ezt a sync opciót használtam, legutóbb mikor linux iso-t írtam pendrive-ra.

Hello darkness, my old friend...

(#71484) Storms


Storms
őstag

Adott egy .iso fájl ami egy játékot tartalmaz, megnyitom a lemezképkezelővel szépen meg is jelenik minden benne, ott a setup.exe fájl, rámegyek jobb egérrel ,hogy windows alkalmazás futtatása.... de nem történik semmi!! :( Mégis ,hogy kell feltelepíteni egy windows-os játékot ? Wine, PlayOnLinux fel van telepítve. Azt hiszem alapból a Zorin OS-ben benne van a Wine is.
Kép: [kép]

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71485) CPT.Pirk válasza Storms (#71484) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyenkor nyiss ott egy terminált, majd indítsd el az exe-t wine-val.

wine Setup.exe

Mert ha valami nyűgje van a wine-nak, akkor azt kiírja a terminálba. Továbbá érdemes ránézni a wine appdb oldalára is, hogy egyáltalán az adott játék megy-e wine alatt. [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71486) Storms válasza CPT.Pirk (#71485) üzenetére


Storms
őstag

Ezt írta:
wine Setup.exe
it looks like wine32-development is missing, you should install it.
as root, please execute "apt-get install wine32-development"
it looks like wine32-development is missing, you should install it.
as root, please execute "apt-get install wine32-development"
wine: Rossz EXE formátum D:\Setup.exe.
:F

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71487) lev258 válasza Storms (#71486) üzenetére


lev258
veterán

Még sincs rendesen telepítve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71488) Storms válasza lev258 (#71487) üzenetére


Storms
őstag

De nem is tudom terminal-ból se. Hibát ír ki. :((

Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
winehq-devel : Függ ettől: wine-devel (= 5.3~bionic)
E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.

Ez szerint próbálom: [link]

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71489) lev258 válasza Storms (#71488) üzenetére


lev258
veterán

Még nem volt dolgom Zorin-nal, de az, hogy opensuse-os tároló is ott van a lépések között, elég gyanús (érthetetlen).
Egyébként meg előbb szedd le a másik Wine-t, ha újabbat akarsz felrakni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71490) Bici válasza májkimiki (#71435) üzenetére


Bici
félisten

Kipróbáltam mindkettőt, de hatástalan. Egyik esetben sem javul meg. :(

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#71491) Storms válasza lev258 (#71489) üzenetére


Storms
őstag

Hogyan tudom a régit letörölni?

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71492) lev258 válasza Storms (#71491) üzenetére


lev258
veterán

sudo apt purge wine*

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71493) Storms válasza lev258 (#71492) üzenetére


Storms
őstag

Közben sikerült letörölni a Synaptic csomagkezelővel. Most ott vagyok ,hogy vissza se tudok tenni egy verziót se. De még a playon linux-ot se engedi. Ez mi akar lenni?

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#71494) lev258 válasza Storms (#71493) üzenetére


lev258
veterán

Amit írtam korábban. Nem tudom, ki írta azt a leírást, vagy mit művelnek a Zorin-nál, de az opensuse tároló hozzáadása marhaság. Amiatt van most baja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#71495) vadkörte válasza Storms (#71493) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha tudsz törölni tárolót (tudnod kellene) az opensuse-t távolítsd el. Ha nem, de inkaktiválható, tedd meg. Csak az alap saját tárolók maradjanak, esetleg az Ubuntu és a Debian tárolók.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#71496) CPT.Pirk válasza Storms (#71493) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahol keresi a Debian-os repót, ott most nincs. http://widehat.opensuse.org/repositories/Emulators%3A/Wine/

Mi szerepel az /etc/apt/sources.list fájlban? Annak másold be ide a tartalmát kérlek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#71497) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szeretném tőletek megkérdezni, hogy a Linux Mint 19.3 XFCE-nek van-e valamilyen előnye a Xubuntuval szemben (most az előre telepített dolgokat nem számítva, amit amúgy is feltelepít az ember xubuntun)?
Xubuntu mint ha valamivel gyorsabbnak tűnne, de lehet csak placebo, viszont kicsit talán a mintnek mint ha az "ökoszisztémája" összeszedettebb lenne, kevésbé fapados.

"A depressziósoknak van igazuk és azok a betegek, akik vidáman lubickolnak a szétrohadó világban."

(#71498) ubyegon2 válasza Pano (#71497) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Egyszer raktam fel Xubuntut, nekem ez tűnt fel akkor, a másik ami miatt nem raknám fel, az az Ubuntu marhasága, a default snapd vagy mi, Mint-nél max választhatod szoftverboltból a Flatpak-os telepítést, de nem épült be a rendszerbe. Plusz Mintnél az Xapps.

(#71499) Pano válasza ubyegon2 (#71498) üzenetére


Pano
addikt

Hali!

Tearinget én egy inteles xorg config file-al oldottam meg (tearfree), úgy tökéletes. A snapd csomagot gyökerestől irtottam ki, első lépésként :DDD.

"A depressziósoknak van igazuk és azok a betegek, akik vidáman lubickolnak a szétrohadó világban."

(#71500) ubyegon2 válasza Pano (#71499) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A snapd csomagot gyökerestől irtottam ki, első lépésként

Systemd services-ből is kiiktattad? Nekem Ubuntunál néha úgy visszahúzta a bootot, hogy hajam téptem. Ha kompozitorral nincs gondod, akkor az nem lényeg. Nekem ez a compiz Mint XFCE alatt nagyon tuti! ;)

Egyébként sokkal komfortosabb a Mint ebben a DE-ben, amit például Mate esetén nem tapasztaltam, kifejezetten az Ubis változat jön be.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.