Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36251) Lathronos válasza F34R (#36250) üzenetére


Lathronos
őstag

WINE 1.7.38? Azzal már a legtöbb wines szoftver elég jól megy.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36252) ubyegon2 válasza F34R (#36250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

siman sudo lsblk -f el kiir mindent amit kell.

- nek valamelyik parancs csak működni fog.

Értem én, hogy nincs wined, de egy pen kis helyen elfér, vagy nem is vagy hajlandó megközelíteni olyan gépet, amin win van? ;] amúgy tényleg kuka szaga van

[ Szerkesztve ]

(#36253) Exom válasza ubyegon2 (#36234) üzenetére


Exom
tag

Köszönöm
Olyan módszer nincs esetleg, hogy megadok egy repót, és abból telepítem, hogy később frissülni is tudjon?
Ha van, akkor kérlek azt is áruld el, hogyan lehet rányitottan, megadott repóból a telepítést elvégezni!.

(#36254) F34R válasza ubyegon2 (#36252) üzenetére


F34R
nagyúr

Tudod nem szivesen akarnak segiteni ;]

Az csak egy dolog, hogy bedugom egy wines gepbe, de nem tudom ott megformazni mert onnantol hogy a lemezkezelo felismeri, formazni viszont nem tudja.
Mindenfele tool-t meg nem pakolgathatok mas gepere.

lsblk az en gepemen

(#36255) lionhearted válasza ubyegon2 (#36252) üzenetére


lionhearted
őstag

Egyébként, senki nem olvas manpage-t?
-f, --fs
Output info about filesystems. This option is equivalent to "-o
NAME,FSTYPE,LABEL,MOUNTPOINT". The authoritative information
about filesystems and raids is provided by the blkid(8) command.

UUID-ről szó sincs. 14LTS alatt (ami a Mint alapja) tényleg nem írja ki, az új Ubuntu-n már írja.
Téma zárható. ;]

Tegnap még működött...

(#36256) ubyegon2 válasza lionhearted (#36255) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#36254) F34R
Át lett vágva a gordiuszi csomó! Mindkettőtöknek igaza van, Debian 8 sudo- val mutatja.


Linux debian 3.16.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.16.7-ckt9-3~deb8u1 (2015-04-24) x86_64 GNU/Linux

Tényleg kevesen olvasnak man- okat. :)

(#36254) F34R Ezeket a programokat használja mindenki, aki pent akar rendbehozni. ;]

(#36257) KFeri22


KFeri22
tag

Sziasztok! Van valami megoldás, hogy az SMTube, vagy a Minitube újra működjön? Csak az a videó jelenik meg, hogy újabb verzióra frissült a Youtube, melyet ez az eszköz, vagy alkalmazás nem támogat.

(#36258) Damateo válasza lev258 (#36230) üzenetére


Damateo
aktív tag

Egy ismerős gépére kellet rendszert varázsolni. Véletlenül töröltem a másik partíciót is.
Fáradt voltam, és hagytam hogy a Mint ügyködjön. Megkérdezte hogy mit szernék.
Windows mellé vagy helyére tenni egy rendszert. Pillanatig átvillant az agyamon hogy törli a másik partíciót is, de nem találtam logikusnak.

Testdisk-el sikerült helyre tenni a dolgot, nem lett 100%. Pár kép és fájl nem megnyitható.

(#36259) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Van valakinek ötlete, hogy az mitől lehet, ha az alaplapi SB-re drótozott SATA portokra kötött SATA HDD-ken még egyszer sem volt semmi gond sem az 1 lemezes, single kötetes, sem a 3 lemezes, RAID-5 kötetes Btrf-el, az USB-SATA átalakítóval használt HDD-n viszont rendszeresen javíthatatlanul összeomlik szinte minden ki/be kapcsolás során? (Recovery paraméterrel sem csatolható és a btrfs check --repair is csak változatos hibákat listáz, amiket javítani nem tud).
Ennek a filerendszernek a létrehozásához és csatolásához pontosan ugyan azokat a paramétereket használom, mint a másik single kötethez, és a HDD is hasonló, csak az USB adapter játszik közbe (mert össz-vissz 4 SATA port van a deszkán), ami Jmicron vezérlős (és kipróbáltam már Windows-os géppel is, nem volt vele gond). De menet közben sincs gond, akár online scrub-olom véletlenszerűen, akár umount-olom és offline ellenőrzöm. Csak akkor száll el, ha ki/be kapcsolom a gépet. Még a szimpla reboot-okat is túl szokta élni, ezért arra gyanakszom, hogy az USB-SATA adapter mellett valamiért nem flush-olja a cache-t a korongra a HDD vezérlő, mert nem jön rá, hogy nemsoká megszűnik a tápáram. Bár ez is fura annyiból, hogy már próbáltam commit=1 paraméterrel is mount-olni és nem is írtam tudatosan a lemezre, mégis kampec van neki ki/be kapcsoláskor. :U

Kell ahhoz bármi extra kernel driver vagy rendszerszoftver script, ami az USB-(SCSI-)SATA HDD-ket kezeli, és shutdown alatt flush-olja a cache-t (és Gentoo-ban alapból nincs jelen)?
Bár most, hogy írom, azt még nem próbáltam, hogy hdparm-al letiltom az írási cache-t, de úgy piszok lassú lehet az írás.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#36260) ubyegon2 válasza Exom (#36253) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, ezt átugrottam tegnap.

Ahogy itt fórumtársunk írja is, nincs ilyen. ezt a hsz- t meg te ugrottad át
Pont ezekkel a tárolóban lévő változatokkal van bajod egyébként! ;]

(#36257) KFeri22 HW/SW környezetről írnál valamit?

(#36261) KFeri22 válasza ubyegon2 (#36260) üzenetére


KFeri22
tag

Bocsi :)
Linux Mint 17 Qiana Xfce 32 bites fut egy P 4-esen.
Eddig működött.

(#36262) ubyegon2 válasza KFeri22 (#36261) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére van megoldás, most próbáltam ki 64 biten, de ez nem számít. Szedd le Synapticban v. terminalban a 2.1 verziót és tedd fel a 2.4- et, hiába fog figyelmeztetni a gdebi, hogy van a csomagok között jobban támogatott! letöltő link Minitube 2.4 32 bit

Van PPA módszer is, ha az szimpibb.

[ Szerkesztve ]

(#36263) KFeri22 válasza ubyegon2 (#36262) üzenetére


KFeri22
tag

Este, ha hazaértem kipróbálom. Köszönöm :)

(#36264) ubyegon2 válasza KFeri22 (#36263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs mit! Nem próbáltam még azt a minitube- ot eddig, de nem is rossz! :) +legalább ránéztem a Mint FXCE- re is kicsit.

(#36265) Lathronos válasza KFeri22 (#36257) üzenetére


Lathronos
őstag

SMTube támogatását megszüntette a YouTube, azért nem működik. :(

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36266) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Üdv!

Gondolkozok rajta, hogy a Win8.1 mellé veszek a laptopba egy SSD-d rajta egy elementary OS-el mint fő oprendszer, a Win pedig marad a Win specifikus programoknak. Pendrive-ról kipróbáltam, viszont a venti zajával nem vagyok megelégedve.

Win 8.1 üresjárat: CPU használat 2-3%, 49°C, ventit alig hallani
elementary OS üresjárat: CPU használat 1-2%, 62°C, venti nagyon hangos

Természetesen mindkettőnél kivártam hogy ténylegesen beálljon minimumra. Emellett azt is meg kell hagyni, hogy elementary-n tényleg nem ment semmi plusz program, Win-en pedig még ment vagy 10 program a háttérben (vírusirtó, tűzfal, felhőkliensek, ProcessLasso, qBit, Teamviewer stb). Ezt mi a fene okozhatja?

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#36267) spammer válasza tonyrulez (#36266) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem nézz rá egy Linux Mintre is, vagy akár más disztrókra is, aztán kiderül, hogy az elementary a gázos-e. Olyan disztrót is érdemes lenne kipróbálni, ami más kernelt használ, mint az elementary.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36268) lev258 válasza tonyrulez (#36266) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36269) Lathronos válasza tonyrulez (#36266) üzenetére


Lathronos
őstag

Én is arra tippelek, hogy a Bumblebee telepítése lesz a megoldás.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36270) lev258 válasza Lathronos (#36269) üzenetére


lev258
veterán

Most már a primus az elsődlegesen ajánlott, illetve vele együtt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36271) Lathronos válasza lev258 (#36270) üzenetére


Lathronos
őstag

A telepítési útmutatóban is fel van tüntetve, hogy a primust is telepíteni kell.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36272) olivera88


olivera88
veterán

Mit érdemes felrakni egy kezdőnek (nagyon kezdőnek :D )inkább, egy Debian-t vagy egy LMDE-et? Egy ismerősnek szeretnék valamilyen disztrót telepiteni Win 7 helyett mivel gyengécske gépje van eléggé. Átlagos felhasználó nincsenek nagy igényei, többnyire csak netezésre használja gépet. És ha nincs 4 gb RAM ra de 64 es bites a rendszer akkor 32 v 64 bites rendszert rakjak fel neki.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36273) Lathronos válasza olivera88 (#36272) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Ha leírnád a pontos paramétereket, a teljesítményhez leginkább passzoló disztribúciót tudnánk ajánlani. Debian és LMDE semmiképp sem olyannak való aki még életében sosem látott linuxot ezelőtt. Kezdésnek itt egy 64bites Zorin OS 9 Ubuntu 14.04 alapú Windows kinézetű könnyen kezelhető All In On verzió.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36274) tonyrulez válasza lev258 (#36268) üzenetére


tonyrulez
őstag

+Lathronos: Köszönöm, amint tudom kipróbálom és visszajelzek hogy esett-e a hőmérséklet :R

4 8 15 16 23 42

(#36275) lionhearted válasza Lathronos (#36273) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha ő állítja be a Debiant, akkor többet nem kell hozzányúlni. Úgy mindegy mennyit látott, aki használja. :)

Tegnap még működött...

(#36276) olivera88 válasza Lathronos (#36273) üzenetére


olivera88
veterán

Szia!

Majd később leírom mert nem tudom most fejből az egészet. A RAM 1.5 giga csak azt tudom. Nekem is azt mondták annak idején h LMDE nem való kezdőknek :DD A Debian-t Cinnamon felülettel gondolom mert KDE az húzósabb lenne.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36277) Fenyő válasza olivera88 (#36276) üzenetére


Fenyő
őstag

A Cinnamon nem sokkal lájtosabb a Kde-nél ha egyáltalán lájtosabb, a könnyebb de-k a Mate-tól kezdődnek inkább, ha az LMDE(2) nem kezdőknek való, akkor Debian még annyira sem, hisz az pont kezdő Debainosoknak készül, azzal viszont egyet értek, hogyha jól be van állítgatva akkor akár egy Debiannal is el lehet egy kezdő (bár azért ez függ az általános tudásszintjétől, tanulásra készségétől), de ha már Debian alapúban gondolkodsz kezdőnek valóban és viszonylag könnyebb súlyúban akkor én az LMDE 2 Mate-et mondanám így első körben, persze ez függ a konkrét vastól és személytől is.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36278) spammer válasza olivera88 (#36276) üzenetére


spammer
veterán

LMDE Mate, vagy Debian Xfce, ha beállítod neki, akkor tényleg nem lesz sok dolga, főleg, ha szinte csak böngészésre kell. Esetleg Linux Mint Xfce. Szerintem sem érdemes ezeknél "nehezebb" DE-vel nyomulni. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36279) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék "klónt" készíteni a HDD-mről.
Van rajta több (2)oprendszer meg partició meg adatok meg sok minden.
A dd parancs után érdeklődnék:

Az ok,hogy live indítok mindjuk linuxmint-tet-->terminal és:

dd if=forrás of=cél

Na de ekkor mindent másol A-ról B-re?
Úgy értem partíciókat,adatokat.
mbr vagy gpt számít-e

illetve inkább :clonezilla vagy partimage

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#36280) F34R válasza F34R (#36254) üzenetére


F34R
nagyúr

Most mar annyit elertem, hogy ezzel a kis kimenettel, CSAKIS ezzel teleirja zero-val a pendrive-t ugy hogy nem alszik ki a led es van disk write

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX iflag=nocache oflag=direct bs=4096

nahde meg mindig io error van az fdisk nem latja. a parted latja csak epp nem bir labelt letrehozni rajta.
gpared ugyanugy eldobja. szoval a zero fill utan mi kovetkezik?

(#36281) lev258 válasza F34R (#36280) üzenetére


lev258
veterán

Még mindig nem adtad fel? :F

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36282) Rimuru válasza F34R (#36280) üzenetére


Rimuru
veterán

dd-z rá egy live cd-t ha az elindul akkor lehet van egy ötletem (ami nem garantált hogy működik), egyébként szerintem kuka.

Vigyázat, csalok!

(#36283) F34R válasza Rimuru (#36282) üzenetére


F34R
nagyúr

dd se meg csak ezekkel a parameterekkel.

(#36284) olivera88 válasza Lathronos (#36273) üzenetére


olivera88
veterán

Na itt az adott a konfig.
Proci. [link]
RAM 1.5 gb
HDD valami régi Maxtor ami elég leharcolt állapotban van 62 % os kondícióval és csomó adatátviteli hibával.
Erre mehet 64 bites vagy inkább 32? Vagy nem lényeges?

Fenyő Hát én ahogy észrevettem a KDE hez képest sokkal fürgébb.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36285) lev258 válasza olivera88 (#36284) üzenetére


lev258
veterán

"elég leharcolt állapotban van 62 % os kondícióval és csomó adatátviteli hibával."
Netezésre még jó lehet, de nem tárolnék rajta képet vagy dokumentumot, semmi személyest.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36286) joecontra válasza hódmaci (#36279) üzenetére


joecontra
addikt

A dd parancshoz egy bs kapcsolót is adj hozzá ha nem a gép mellől akarsz nyugdíjba menni. Például bs=10M vagy bs=20M.

Üdv,
J

(#36287) Rimuru válasza F34R (#36283) üzenetére


Rimuru
veterán

Mert mit kapsz hogyha iso-t adsz meg neki? Amúgy akkor kuka, logban gondolom csak a próbálkozás megy és (majdnem) minden i/o műveletre error van

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#36288) KFeri22 válasza ubyegon2 (#36262) üzenetére


KFeri22
tag

Telepítettem a Minitube 2.4-et. Kíválóan működik és kib...tt gyors :) Köszönet érte.

(# 36265) Lathronos Eddig csak az SMTube-t használtam, de így már nem sajnálom, hogy a Minitube ennyire jó.

[ Szerkesztve ]

(#36289) Fenyő válasza olivera88 (#36284) üzenetére


Fenyő
őstag

1,5 Gigával 64bit max Xfce esetében életképes, Mate-tól már inkább a 32bitest választanám, erre a gépre amúgy kicsit már sok lenne a Cinnamon vagy Kde, azoknak minimum egy erősebb Core2-es kell 2Gb rammal és kompozit, ill hardveres videógyorsítás képes vgaval (amit még nem írtál) a kényelmes futáshoz, ehhez a konfighoz inkább egy Mate passzol, esetleg ha a sebesség nagyobb prioritású akkor Xfce, szóval egy LMDE2 Mate 32 bit esetleg Mint 17.1 Mate vagy Korora 21 Mate 32 bit jó lesz rá, ezek eléggé komplettek és kezdőbarátok is.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36290) Lathronos válasza olivera88 (#36284) üzenetére


Lathronos
őstag

Te jó ég, ez harmat gyenge. A RAM még nem is annyira, de a CPU és a HDD... Ezt az általam már magyarra konfigolt és beállított Bodhi-t nézd meg, hátha. Elméletileg P4-en is elmegy 512 Mb RAM-mal. Ha kell hozzá segítség, írj privátot.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36291) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Clamav tapasztalattal tudna valaki segíteni. [link]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#36292) Fenyő válasza Lathronos (#36290) üzenetére


Fenyő
őstag

A Cpu az nem olyan vészes, megy rajta a cnq energiagazdálkodás ezért ír csak 1 Ghz-et a cpu-z, "full gázon" a 3800+ X2 2 Ghz-en megy, nem egy erőmű valóban (kb E2140 szint ha Intelhez kéne hasonlítani), de azért egy Mate-t simán elvisz (a másik opció az Xfce lenne ami még gyorsabb/lájtosabb, de még nem fapad, ezalatt egy winről áttérőnek már kényelmetlen lehet), E17-et kezdőnek nem ajánlanék pláne nem Bodhit, annál sokkal kiforrottabb lájtos disztrók vannak.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36293) Lathronos válasza Fenyő (#36292) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez már E19. :D Sokkal kezesebb mint az E17, nem hülyül meg 5 percenként. Amúgy mi a baj a Bodhival? Én semmi problémát nem tapasztaltam.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36294) Fenyő válasza Lathronos (#36293) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát én még az E17-et és a Bodhi 2.4-et próbáltam, az meglehetősen bugos volt és abszolút nem ált kézre, cserébe stabilitással is voltak gondok és nem evett érezhetően kevesebbet az xfce-nél ami sokkal kezesebb, átgondoltabb, testreszabhatóbb, kiforrottabb és még sorolhatnám, szóval az eddig próbált disztrók közül ezzel voltam a legkevésbé megelégedve, azóta nem vitt rá a lélek, hogy megint kipróbáljam, de akkor ezek szerint a 3-as jobban sikerült, talán majd újra ránézek vmikor.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36295) olivera88 válasza Lathronos (#36290) üzenetére


olivera88
veterán

Igen harmat gyenge valóban :DDD Azért is akarom h ne Win7 et használjon ezen az erőgépen :D Bodhi Linux? Ez meg mi? Köszi de maradok saját választásomnál.
De választ továbbra se kaptam arra h hány bites rendszert telepítsek?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36296) lev258 válasza olivera88 (#36295) üzenetére


lev258
veterán

32 bites jó lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36297) Fenyő válasza olivera88 (#36295) üzenetére


Fenyő
őstag

#36289, 1,5gb ramon 64bit max Xfce-vel életképes, ennél nehezebb de esetén, tehát Mate és attól felfelé 32bit.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36298) olivera88


olivera88
veterán

Lev288 és fenyő köszi választ és a többieknek is.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36299) meoindil válasza olivera88 (#36295) üzenetére


meoindil
aktív tag

LXLE vagy antiX esetleg? Debiant semmiképp nem erőltetnék kezdőnek.

(#36300) Patice


Patice
nagyúr

Sziasztok!

A héten ki akarom próbálni, hogy Debian Jessie-vel megvalósítható-e az az ötlet, hogy egy gépben legyen a szerver, a mozi és a zene lejátszó PC.
NAS funkciókra OMV
Mozira XBMC (Jessie alatt még a legutóbbi XBMC van, nem a Kodi)
Zenére MPD

A zene és a mozi miatt is jó lenne a Real Time kernel. Lehetséges ez szerintetek?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.