Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35251) Lathronos válasza Jim-Y (#35247) üzenetére


Lathronos
őstag

Biztos, hogy rosszul emlékszel, mert az sda maga a merevlermez MBR-je. És ide kell telepíteni a GRUB-ot, akkor tuti jó lesz. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35252) Misi1980


Misi1980
senior tag

Sziasztok!Van egy kis gondom.Telepítve van egy ubuntu egy windows mellé.A windows volt eddig a fő oprendszer a gépen amit tegnap a gparted-el törőltem mert meghülyűlt.Szeretném most újratelepíteni a windowst ugyan arra a partícióra amin volt(/dev/sda1) de nem tudom bebootoltatni a géppel a telepítő lemezt.Próbáltam biosból is indítani de nem találja a lemezt.A grub az bejön a pc indításakor ahol még szerepel a törőlt oprendszer neve.Nem lehet hogy ez a grub zavar be?

(#35253) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#35252) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. Vagy a pendriveodon nem boot képes a telepítő, vagy a biosban van rosszul beállítva valami. Nagyon ritkán esetleg HW összeférhetetlenség is előfordulhat, de gondolom azzal a pennel azon a gépen már bootoltál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35254) growler válasza Lathronos (#35251) üzenetére


growler
őstag

+1
[link] :)

(#35255) lev258 válasza Misi1980 (#35252) üzenetére


lev258
veterán

Se a Grub, se az Ubuntu, se más rendszer nem befolyásolja a bootolást.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35256) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#35253) üzenetére


Misi1980
senior tag

Telepítőlemezről bootolnék de nem sikerül.Ezeket írja ki lépésrőllépésre a biosból indúlva.




(#35257) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#35256) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A második képen a press any key szövegnél megnyomtál egy gombot a billentyűzeten?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35258) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#35257) üzenetére


Misi1980
senior tag

Igen nyomtam egy billentyűt de az utolsó képen levő szöveg fogad.

(#35259) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#35258) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor nem tud bootolni a lemezről, lehet nem sikerült jól kiírni. Amúgy olyan korán már működik a billentyűzeted? Nekem az USB-s billentyűzetem nem mindig éled fel elég hamar ahhoz, hogy pl. belépjek a biosba, pár kör resetet kell nyomnom, mire sikerül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35260) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#35259) üzenetére


Misi1980
senior tag

Nekem a biosba lépéshez külön gombom van amit ha megnyomok elindúl nem kell bill.kombináció.Igen működik a billenytyűzetem akkor amikor kéri tőlem hogy nyomjak egyet.Egyszer már használtam ezt a lemezt és minden rendben volt vele.Kipróbáltam másikkal is de ugyan az van.Ubuntu alól tudok bootolható pendrive-ot készíteni?Vagy egy ubuntus pendrive-t?

(#35261) wopi


wopi
aktív tag

Korábban is volt már hasonló problémám... Hátha van rá ötlet. :)

Ubuntu van telepítve a HTPC-ként működő gépemre, és Kodi. Ha Kodiból állítom le a gépet, akkor rendben kikapcsol, viszont ha ssh-n keresztül (ami jellemzőbb volna), akkor nem kapcsol ki, megáll a leállítás folyamata. Böngésztem a logokat, de semmi hibára utaló jel nem látszik... Van ötletetek, hogy miért?

(#35262) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#35260) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Unetbootin elvileg gond nélkül meg tudja csinálni. Megtalálod a csomagkezelőben.

Wopi: használj egy jobb disztrót. :) agyp75 kollégának is ilyen baja volt vele. A kernel paraméterekkel játszhatsz az acpi terén pl:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=off"

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35263) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#35262) üzenetére


Misi1980
senior tag

Köszi a segítséget!Sikerült be bootolnom a telepítőlemezt.Most meg nincs grub és nem tudom az ubuntut használni.

(#35264) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#35263) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez természetes, a Windows gyalul mindent, nem néz más oprendszert. Itt a téma összefoglaló végén megtalálod, hogyan lehet visszahozni a grubot egy live Linux alól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35265) spammer válasza Misi1980 (#35263) üzenetére


spammer
veterán

Boot-Repair > 2nd option : install Boot-Repair in Ubuntu

live Ubuntura szedd le, fixáld a GRUB-ot és kész.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35266) wopi válasza CPT.Pirk (#35262) üzenetére


wopi
aktív tag

Pl? :) Ami alkalmas HTPC kiszolgálására. Mondjuk az Arch? ;] Régebben használtam Openelecet, ami nagyon jó célrendszer, de pl webszervert tenni rá nem lehet, amit szintén használok.

(#35267) CPT.Pirk válasza wopi (#35266) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Ubuntura gondoltam, hát nem azzal van a baj? :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35268) wopi válasza CPT.Pirk (#35267) üzenetére


wopi
aktív tag

használj egy jobb disztrót

Pl mire gondoltál, ami ezen célra megfelelne?

(#35269) Vladi válasza CPT.Pirk (#35267) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fú ebből se jössz már ki jól.... ;] Vagy egy szakértőnek még a zubuntut is lehet fikázni? :P

wopi: fedora?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35270) CPT.Pirk válasza wopi (#35268) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akár a Fedora, amit Vladi mester ajánlott. Csak nem az alap Gnome-al. :N Ez a kodi csomag ahogy nézem kb. bármire felrakható.

Vladi: simán! :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35271) Misi1980 válasza spammer (#35265) üzenetére


Misi1980
senior tag

Ha jól értem kell csinálnom egy bootolható pendrive-ot amin ez a repair van?Miután be tudtam lépni az ubuntuba ott termonál parancsokkal a grubot fixálnom kell?

(#35273) spammer válasza Misi1980 (#35271) üzenetére


spammer
veterán

Van boot-repair disk is, de itt írta valaki nem rég, hogy jelszót kért vagy mi...

De nem, én arra gondoltam, hogy az Ubuntu-t kiírod pendrive-ra (ha éppen nincs kiírva), indítasz egy live rendszert, és arra szeded le a Boot-Repairt, ezek a terminál parancsok (lásd a már linkelt oldalt):

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

magyarázat:
1. tároló hozzáadása
2. csomagadatbázis frissítése
3. boot repair telepítése (-y kapcsoló azt jelenti, hogy nem kérdez rá, hogy tuti telepíteni akarod-e, hanem kérdezés nélkül telepíti, -y a "yes"-t jelenti) majd az && azt jelenti, hogy miután végzett a telepítéssel, rögtön indítja is (a boot-repair paranccsal).

Nekem így működött már, bár utoljára Lubuntura szedtem le, de az mindegy, mert az is Ubuntu.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35274) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Sikersen felraktam és belaktam a Chakrát.
Zárt nv drivert használok
-nvidia-340xx
-nvidia-340xx-libgl (+lib32 steam miatt)
-nvidia-340xx-utils (+lib32 steam miatt)
Kártya: Nvidia nvs 5100m
Olyat tapasztaltam, hogy filmnézés és görgetés közben mintha szétcsuszna a kép.
Egy egy pillantra. (Már telepítés után észrevettem, most van időm foglalkozni vele)

Más.:
Hogy tudom steamet rávenni hogy wine-ra rakja fel, a Windowsos programot?

(#35275) Lathronos válasza Damateo (#35274) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Ezen nem tudsz javítani, nálam sem kezeli rendesen a képfrissítést, se a 331-es(zárt/nyílt), se a 340-es(nyílt). Lehet, hogy van megoldás, de én nem találtam 1 óra google guberálás után sem.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35276) wopi válasza CPT.Pirk (#35270) üzenetére


wopi
aktív tag

Fedorából melyik verzió javasolt? Workstation vagy server? A Kodival az Ubuntu server verziónál is voltak gondjaim, nem győztem hozzá keresgélni a megjelenítéshez, zökkenőmentes hdmi lejátszáshoz szükséges cuccokat. Jobban járok, ha a Workstationt teszem fel? Milyen DE-vel? XFCE? Maga a DE felülete úgysem lesz használatban, szóval ebből a szempontból mindegy, csak írjátok, hogy a Gnome-t érdemes hanyagolni.

(#35277) gery2123 válasza wopi (#35276) üzenetére


gery2123
őstag

Erre én is kíváncsi lennék, mert tervben van, hogy a kis htpc /home server - en dobom az Ubuntut és megyek Fedorara. Ugyanúgy laptopon is szeretnék attérni . :)
Viszont jó lenne ha szerver raknék fel, és rá a Kodi. Milyen plusz csomagok kellenek majd? Ugyanazok mint ubuntu szerver alatt? Vagy más extra dolgok is kellenek ide.

-- PSN_ID: GerY2123

(#35278) Vladi


Vladi
nagyúr

wopi és gery:

2 út lehet.

egyik: felteszitek a szerver változatot. na azon nem lesz semmi, se gui se segédprogram se semmi. Ezzel is meg lehet csinálni, csak körülményes. Fel kell tenni a grafikus felületet xorg csomag csapat. meg login managert gdm vagy valami és magát az ablakkezelőt pl: xfce. Utána beállítod felteszed ami kell, teszteled, használod. az az előnye ennek, hogy tényleg csak az lesz fenn, ami kell is. minimalista alapra építkezés. Viszont sokkal munkaigényesebb, nagyon kell vágni a csomagkezelést pl.

másik: felteszel egy alapot, amin már van gui. Akkor csak a beállítás és lejátszó beizzítása kell. Meg ami még kellhet, fájlmegosztás ilyenek. így egyszerűbb, de hátránya, hogy sok felesleges dolog is marad. Én viszont nektek ez utóbbit javaslom kezdőként. lxde vagy xfce spint töltsetek le: link.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35279) gery2123 válasza Vladi (#35278) üzenetére


gery2123
őstag

Mivel az Ubuntut is szerverként raktam fel, és így építettem rá a kodit meg minden xorg és egyéb csomagokat, így itt is ezt szeretném. Még egy kicsit ismerkedem majd laptopon a fedoraval, és úgy az rmp alapú rendszerekkel, aztán ha úgy érzem, hogy megy annyira mint az ubi akkor szerveren is átállok. :)
A fedora topicban biztos foglak még zaklatni. :)

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#35280) lev258 válasza Damateo (#35274) üzenetére


lev258
veterán

A Wine alá kell feltelepíteni a Windows-os Steam-et és úgy használni. A Steam BPM-hez elvileg hozzá lehet adni külső programokat is (Linuxon, de nem Steam-en levőket, vagy Wine-os programokat, ha nem tévedek).
Próbáltad külső tárolóból a legfrissebbet feltenni?
Lathronos: egy nyílt driver van, zártból van több.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35281) agy73p válasza Gyick (#35029) üzenetére


agy73p
senior tag

Feltettem a Cairo-Dockyt Manjarora, nekem is ezt csinálja (két szürke csík).

(#35282) Gyick válasza agy73p (#35281) üzenetére


Gyick
őstag

szerintem ez a manjaro bugja lesz...melyiket a 0.9.0-t?

[ Szerkesztve ]

(#35283) agy73p válasza Gyick (#35282) üzenetére


agy73p
senior tag

8.12-es.
Ja, és Plankkal is csinálja!

(#35284) Gyick válasza agy73p (#35283) üzenetére


Gyick
őstag

Ugyanez volt nekem is,most Lathronos által módositott voyager(xubuntu 14.04) van fent,ezt eddig stabilnak érzem nincs vele semmi problémám

[ Szerkesztve ]

(#35285) agy73p válasza Gyick (#35284) üzenetére


agy73p
senior tag

Szerettem volna én is, de Ubuntu is, Mint is elvérzett nálam, egyszerűen nem kapcsolja ki a szgépet leállításkor. A napokban Minttel is megpróbálkoztam még egyszer, tettem rá (már tudom hogy kell) másik kernelt, állítgattam a grub-customizerben az acpi=off, meg hasonló, amit a neten ezzel kapcsolatban túrtam mindent, de nem jött össze. Azokban a napokban kérdeztem meg, h mi a titka a Mint népszerűségének. Mert nekem is megtetszett már, de sajna nem műkszik teljeskörűen.

Nekem maradt opciónak Manjaro mellé a Fedora és a Suse.

[ Szerkesztve ]

(#35286) wopi


wopi
aktív tag

Feltettem a Fedorát. Indítottam egy yum update-t... Hát ez nem egy idegbeteg dolog. Letöltötte gyorsan a dolgait, de maga a frissítés... 15 perce csinálja, most tart 61/921-nél... :U

Mondjuk találtam egy jó leírást, hogyan kell szerver verzióra feltenni a Kodit... Bár itt nvidia vga-ra tér ki... Ati driver (fglrx) hogyan megy fel rá?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#35287) gery2123 válasza wopi (#35286) üzenetére


gery2123
őstag

A Kodi oldalán is van fent róla írás, en onnan fogom majd megpróbálni. Tedd fel a fastet mirror csomagot, elméletben gyorsabban tölti az updatet.

-- PSN_ID: GerY2123

(#35288) wopi válasza wopi (#35286) üzenetére


wopi
aktív tag

Csak épp elfelejtettem belinkelni a howtot... Sorry, kifutottam az időből. :(

(#35289) growler válasza spammer (#35273) üzenetére


growler
őstag

A Boot Repair Disk, NEM ! kér felhasználó nevet - jelszót ( simán bebootol ).
(Frissíthető is ! )
[link]
[link]
[link]
Persze, egy live-cd-re (pl. Ubuntu) telepített "Boot Repair" alkalmazás is legalább ilyen jó !

[ Szerkesztve ]

(#35290) spammer válasza growler (#35289) üzenetére


spammer
veterán

Okés :) Ubuntu rendszerrel volt gond, ha ki van írva még penre, akkor egyszerűbb arra letölteni, de ha nem, akkor lehet próbálkozni ezzel is akár, lényegében mindegy, ugyanaz a program. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35291) Tim82


Tim82
nagyúr

Sziasztok!

Linuxra (egészen pontosan Ubuntura) van valamilyen program (akár GUI-s, akár parancsoros utility), amelyik többé-kevésbé megfelel a CPU-Z-nek?

Még pontosabban: arra kellene, hogy meg tudjam nézni, hogy egy adott, az alaplapban lévő processzor milyen utasításkészleteket támogat, valami olyan eredménnyel, mint ami itt az "Instructions" sorban látható.

(Egy régi socket 775-ös gépből akarok négymagos mindenes gépet csinálni családtagnak egy Xeon procival, mivel amúgy is Ubuntu Studio kerülne majd rá hosszú távon, jó lenne, ha még csak próba erejéig se kellene rá Windowst telepítenem feleslegesen)

Köszönöm előre is. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35292) lev258 válasza Tim82 (#35291) üzenetére


lev258
veterán

I-Nex?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35293) Tim82 válasza lev258 (#35292) üzenetére


Tim82
nagyúr

Tökéletes lesz (a sourceforge-os homepage screenshot-jai alapján pont tudja ezt is, ugyanúgy áttekinthetően, mint a CPU-Z), köszönöm a tippet. :R

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35294) Vladi válasza Tim82 (#35291) üzenetére


Vladi
nagyúr

ad 1:
dmidecode -t 4
cat /proc/cpuinfo

ad 2: ubuntu? wtf :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35295) Tim82 válasza Vladi (#35294) üzenetére


Tim82
nagyúr

ad 2: ubuntu? wtf :F

Nem magamnak lesz, apámék meg eddig is elboldogultak a Kubuntuval notin, nekik kell egy desktop gép (miután apám vagy 6 évnyi notebook-használat - vagy inkább nem-használat - után szemérmesen közölte, hogy neki kicsi a kijelző). Az csak jó, ha nem kell újra tanulniuk mindent, így is nehezen álltak át Windowsról.

A low-latency kernel miatt kapna a gép egy Ubuntu Studio-t, mert elsősorban veszteségmentes formátumú komolyzene hallgatása, másodsorban DVD/CD lejátszás, harmadsorban meg netezés a cél.

Nekem tökéletesen megfelel a CentOS. :)

A tippet neked is köszönöm!

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35296) BoB válasza wopi (#35286) üzenetére


BoB
veterán

Azért ilyen kibaszott lassú mert alapból delta update-et csinál, vagyis csak a változásokat tölti le, és a gépeden készíti el a csomagokat. Ez időt vesz igénybe.

Ha viszont korlátlan és gyors neted van, sokkal gyorsabb lesz ha ezt kikapcsolod:

Ide:
/etc/yum.conf

Ez a sor kell:
deltarpm=0

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35297) spammer válasza BoB (#35296) üzenetére


spammer
veterán

Erre a telepítőnek rá kellene kérdeznie akkor, mert így jól beszopatják vele a júzereket.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35298) Vladi válasza spammer (#35297) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nincs ezen mit beszopni. A gépeden építi fel a csomagot. Ha a cpu-d nem 10 éves, akkor emberi időben végez.

Mondjuk ebben az esetben pont 3 raklap frissítést tesz fel.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35299) wopi


wopi
aktív tag

Köszönöm srácok, így már értem, miért ilyen lassú. Nem egy i7 ketyeg alatta, ez csak egy kis fogyasztású Asrock E350M1, integrált procival. De ezen nem rugózok, megvan a magyarázata, ez a lényeg! :)

Más: Tudtok segíteni, hogy Fedorára hogyan tudom feldobni az fglrx-t? Sajnos még nem találtam rá túl egyértelmű howtot. :(

Csak mert közben felbátorodva a fent linkelt leíráson, feltettem inkább a szerver változatot. :)

[ Szerkesztve ]

(#35300) Vladi válasza wopi (#35299) üzenetére


Vladi
nagyúr

Sajnos leginkább sehogy. :( A jó hír az, hogy a friss kernellel és nyílt driverrel elvileg minden htpc-s cuccod menni fog. Tehát az uvd engine. Csak a megfelelő csomagokat kell feltenned.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.