Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36751) olivera88


olivera88
veterán

Panaszkodott ma az ismerősöm akinek a harmat gyenge ( Dual Core 2.0 ghz, 1.5 GB RAM ) gépére telepítettem az Betsy-t Mate környezettel h katasztrofálisan belassult a gép. Most így kapásból halvány gőzöm sincs mitől lassulhatott be. Ha csak nem attól h fájlrendszernek csupán 4 gb szabad helye maradt. Vagy az nem gond? Atnézek Teamon aztán, feltéve ha átbírok menni, elbírja a gép. :DDD

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36752) Lathronos válasza herdsman12 (#36742) üzenetére


Lathronos
őstag

Feltöltöm SurDoc-ra is, holnap reggeltől elérhető lesz. Majd küldöm a linket.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36753) Lathronos válasza olivera88 (#36751) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha a rendszerpartíción 20%-nál kevesebb hely van, úgy belassul mint a 100 éves reumás csiga. Vagyis 20%-ot mindig szabadon kell hagyni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36754) olivera88 válasza Lathronos (#36753) üzenetére


olivera88
veterán

Hmm. Akkor az lehet a baja nyilván. Nem figyeltem a telepítéskor, nem lett elég nagy a rendszer partíció. :W

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36755) CPT.Pirk válasza olivera88 (#36751) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés, hogy nincs-e valami 3D gyorsítás probléma. Majd nézd meg, hogy mi a kimenete a
glxinfo parancsnak, van-e direct rendering. Meg persze, hogy nem pörög-e valami processz a háttérben. A 1.5GB ram nem sok, de ahhoz bőven elég, hogy ne ram gond legyen.

Lathronos: ezt cáfolnám. Az elmúlt másfél évben sosem volt 20% felett a szabad helyem a root partíción a fő Linux telepítésemen, mégsem lassult be semmi. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36756) #98452736 válasza SATA_boy (#36750) üzenetére


#98452736
törölt tag

Szia. Köszönöm szépen a te segítségedet is :)
Nézelődök, és ha találok valamit és lesz még kérdésem, akkor írok ide :)

(#36757) olivera88 válasza CPT.Pirk (#36755) üzenetére


olivera88
veterán

Oks. Köszi. Megnézem. Sztem a Windowson jelent az inkább problémát ha nagyon kevés a hely a rendszerpartíción, mert nem tudja használni a lapozófájlt akkor. De Linuxon ugye meg külön partición van a SWAP.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36758) olivera88 válasza olivera88 (#36751) üzenetére


olivera88
veterán

Ehh, félrebeszélt a kolléga. :W A böngészés lassult be megint Chrome-val. Múltkor már egyszer megoldottuk pedig. Az Adblock Plus volt a ludas. A 9.7 Gb ból 4.1 gb van szabad, azaz 45 % szabad hely van.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36759) ubyegon2 válasza #98452736 (#36756) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jókat írtak a fórumtársak, pár hasznos linket említek én is:

http://distrowatch.com/
A Linux Mint topikja, Összefoglaló, benne a Linuxmint.hu leírásaival
Magyar nyelvű blog jó sok disztró leírással.

Telepítés előtt lesznek még kérdéseid, tedd fel, mielőtt nekiugrassz! :)

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36760) CPT.Pirk válasza olivera88 (#36757) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Már amikor egyáltalán van swap partíció. :) Amúgy rakjál neki Firefoxot, pont most jött ki egy aranyos kis tweak hozzá a héten.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36761) herdsman12


herdsman12
őstag

Jessie mellé telepítettem a már ismert LXLE-t. A grub most vacakul mutat, de működik rendesen. Az LXLE rész rendben, de a Debian részt átnevezte, jó hosszú dolgokat írt oda.
Javítható?
Egyáltalán melyik partióról használja (/etc/default/grub), jól sejtem, hogy az utoljára telepítettről?

(#36762) lionhearted válasza SATA_boy (#36750) üzenetére


lionhearted
őstag

A 32bitesek rendszerek java része 36bitnyi memóriát kezel PAE-n keresztül.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#36763) growler válasza lionhearted (#36762) üzenetére


growler
őstag

"A Linux kernel tartalmazza a teljes PAE mód támogatása verziótól kezdődően 2.3.23, [18] hozzáférést lehetővé tevő akár 64 GB memória 32 bites gépek. A PAE-alapú Linux kernel megköveteli, hogy a CPU is támogatni PAE."

(#36764) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#36761) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debian alatt add ki a sudo update-grub parancsot, az visszaállítja a Debiános grubot, beletéve az Lxle-t is. Lehet, hogy az Lxle alatt le kellene szedni a grub csomagot a gépről, mert attól függően mikor melyiken lesz grub frissítés, átírhatják egymás bootloaderét mint ahogy történt most is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36765) kovaax válasza CPT.Pirk (#36764) üzenetére


kovaax
őstag

Ha az LXLE rontotta el a grub-ot, akkor a Debianos update-grub nem fogja tudni rendberakni. A Debian alatt kiadott grub-install /dev/akármi fogja rendberakni.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#36766) CPT.Pirk válasza kovaax (#36765) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tényleg! :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36767) whbear válasza SATA_boy (#36750) üzenetére


whbear
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#36768) kovaax


kovaax
őstag

Kérdésem volna, van ez a link (a tartalmon nem röhög!):
http://velvet.hu/gumicukor/2015/05/31/a_baratok_kozt_jocsajai_a_facebookon_cukiskodnak/

Firefox alatt nem jelenik meg a kép, chrome és opera alatt megjelenik. Mitől lehet, nem tudjátok?

Ha kiszedem a forrásból a hivatkozást, azt meg tudom nyitni firefox-szal is:
https://www.facebook.com/nyaridianafanclub/posts/816627841766950:0

Jessie, Firefox 38.0.1 (és nem Iceweasel!)

-=- There's no place like /home -=-

(#36769) spammer válasza kovaax (#36768) üzenetére


spammer
veterán

;]

FF 38 alatt nálam megjelenik a beágyazott post. Adblock esetleg?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36770) kovaax válasza spammer (#36769) üzenetére


kovaax
őstag

Nincs adblock...

-=- There's no place like /home -=-

(#36771) kovaax válasza kovaax (#36768) üzenetére


kovaax
őstag

Megtaláltam a hiba okát: http://index.hu/tech/2015/05/27/letiltott_kovetessel_44_szazalekkal_gyorsabb_a_firefox/

Pedig tényleg gyorsabb tőle a firefox... :(

-=- There's no place like /home -=-

(#36772) spammer válasza kovaax (#36771) üzenetére


spammer
veterán

Érdekes, nálam a tracking protectiont bekapcsolva is megjelenik az embedded post.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36773) herdsman12 válasza kovaax (#36765) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, a grub-install /dev/sda visszaállította a Debian normál elnevezést, az LXLE-t Ubuntunak írja, de legalább röviden.
Persze előtte megpróbáltam az sda1-et. :N

(#36774) CPT.Pirk válasza spammer (#36772) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Biztos be van kapcsolva? Nálam sem tölti be azt a képet bekapcsolt protectionnel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36775) spammer válasza CPT.Pirk (#36774) üzenetére


spammer
veterán

fb embedded post screenshot

szerk: újra is indítottam a browsert.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36776) CPT.Pirk válasza spammer (#36775) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg a cache-t töröld.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36777) spammer válasza CPT.Pirk (#36776) üzenetére


spammer
veterán

Töröltem, újraindítottam, ugyanúgy megjelenik. :D Rányomtam még egyszer egy force refresh-t is, de megjelenik. Ráadásul nálam a cookie-k is le vannak tiltva (csak külön kézzel engedélyezettek tárolódnak). Lehet, hogy nem is működik nálam a tracking protection? :F Pedig nálam is mintha gyorsult volna picit. :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36778) jimmy399 válasza Fenyő (#36664) üzenetére


jimmy399
senior tag

régi gépen, egy Arch linux alaptelepítés, Openbox ablakkezelővel, boot után 38 MB ramot eszik összesen. Kicsit felkonfogolva, esetleg többet... :) Azért az elég sovány memória igény, Facebook, Index, Origo együtt megnyitva 300 MB ram + 42mb Swap... :)

--- N/A ---

(#36779) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok, szép hétvégét! :)

Próbáltam több disztrót, de az Ubuntu alapú rendszerek számomra a legszimpibbek. Konkrétan jelenleg Ubi 15.04 van fent a gépemen, nincs is vele semmi gond. A Unity is egészen megszokható számomra. Egyetlen probléma, hogy a gépemben lévő 2 GB RAM valószínűleg nem túl sok számára, mert egy idő után, ha több lapon, párhuzamosan Chome-ban is Firefoxban is böngészek, esetleg fut valami flash/java, akkor teljesen lelassulunk. Tudom, tudom, tegyek a gépembe még ugyanennyi RAM-ot, meg SSD-t. A tervek közt ez szerepel. Ezen kívül tudtok valami tanácsot adni, amivel az Ubi memóriahasználatát tudom kicsit csökkenteni? Vagy nincs mese, ezzel a mennyiséggel jobban járok, ha Mintet vagy egyéb Ubi variánst választok? Esetleg Ubi gnome felülettel?

Korábban valaki írta, hogy hol lehet az arányt állítani, hogy mikor kezdje a swap-et használni a rendszer. Ha ezen állítok...?

Köszönöm a segítséget!

(#36780) CPT.Pirk válasza wopi (#36779) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem a swapiness értéke a megoldás neked, hanem egy kisebb étvágyú asztali környezet használata. Az elmondottak alapján a Unity ram fogyasztása túlmegy a KDE igényein is, mert a melóhelyen 2GB ramos gépen KDE-s Debiánnal nem fordult ilyen még elő, mint amit írsz. Pedig az nem csak netezésre, hanem programok fordítására meg időnként ARM-re fordításra is használva van.

Ha nagyon Unity párti vagy, akkor max azt tudod tenni, hogy megpróbálsz kikapcsolni neked nem kellő szolgáltatásokat, biztos van rá valami grafikus felület a Unityben is.

spammer: ha ABP nélkül látod a PH!-s reklámokat, akkor valszeg nem működik, mert elvileg azokat is elrejti a tracking tiltása.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36781) Lathronos válasza wopi (#36779) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Ezzel nem tudsz mit csinálni, a Firefox és a Chrome memóriakezelése van elqrva: nem kicsit, nagyon. Nálam is addig zabálja a RAM-ot amíg el nem fogy, aztán kifagy. A Maxthon-nál ilyen gond nincs, az megy ahogy kell. Vividet mivel még nem csak beta, nem próbáltam. Amúgy a Unity étvágya is határtalan ahogy Cpt. Pirk is írta, próbáld ki talán a blogomban található Cinnamonos ubuntu valamelyikét(a Gnome-nál kevesebbet fogyaszt). Alapjártaton 700-800 MB-tal jól elvan, Maxthonnal is csak 1, max.1.2 GB-ot eszik.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36782) spammer válasza CPT.Pirk (#36780) üzenetére


spammer
veterán

Nem ABP-t használok, hanem uBlockot, de kikapcsoltam teljesen és nincs reklám, tehát akkor (elvileg) működik a tracking protection. De a faxbukos nyavalyát mégis betöltötte nekem, aminek már nem örülök. :U No mindegy. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36783) BoB válasza wopi (#36779) üzenetére


BoB
veterán

2GB RAM-al hagyd az ubuntut, tegyél fel xubuntu-t helyette. Az is ubuntu csak másik, jóval kevesebb erőforrást használó asztali környezete van. Attól már csak a Lubuntu eszik kevesebbet, azt is megnézheted, illetve van még az új ubuntu MATE-el.

Cinnamon felesleges, az is sokat eszik.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36784) kovaax válasza spammer (#36782) üzenetére


kovaax
őstag

Leírnád az összes beállításodat?

Szerk.: A prefs.js jobb lenne. :K

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#36785) spammer válasza kovaax (#36784) üzenetére


spammer
veterán

Válasz inkább a FF témában [link], hogy ne itt offoljunk. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36786) King Unique válasza Lathronos (#36781) üzenetére


King Unique
titán

A blogodban lévő saját készítésű, átszabott változatok mennyire stabilak és megbízhatóak?
Live módba bootol be alapból és onnan kattintva az asztalon, a telepítés menete és beállításai 1-1-ben uaz, mint a hivatalos verzókban?

(#36787) Lathronos


Lathronos
őstag

Ha valaki kíváncsi lenne rá, itt a legújabb immár magyar nyelven is kommunikáló Vivaldi v.1.0.178.2. Én most tettem fel próbaképp, nagyon jó. ADBlock is felment simán igaz, fejlesztői módban kell felpakolni a vivaldi://chrome/extensions beírása után, de működik. És 1.12 GB-tal beéri Full HD Youtube lejátszás közben. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36788) Lathronos válasza King Unique (#36786) üzenetére


Lathronos
őstag

Pontosan. Minden ugyanúgy működik a telepítést is beleértve, mint az alap Ubuntu-ban. :) Nálam már 2 hete gond nélkül fut.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36789) King Unique válasza Lathronos (#36788) üzenetére


King Unique
titán

OK, akkor lehet, hogy kipróbálgatom őket, mert több, különféle hivatalos verziót tesztelgetve, itt-ott akadt némi hiányérzetem, illetve a pontos testreszabáshoz még nem értek annyira. Ezekben meg sok minden előre be van lőve, ahogy láttam, a Conky is jól jön.
Köszönöm magam és többiek nevében is. :R

(#36790) olivera88


olivera88
veterán

Létezik valami jó Youtube letöltő Debian-ra? Lehetőleg konvártálni is tudjon mp3 ba.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36791) spammer válasza olivera88 (#36790) üzenetére


spammer
veterán

youtube-dl. Én az mpv-vel párban ezt használom mindenre.

szerk: itt van 2 alias is rá, amit betehetsz akár a .bashrc-be is:

# letöltés és mp3-ba konvertálás
alias ytdla='youtube-dl --extract-audio --audio-format="mp3" --audio-quality=0 -o "~/Downloads/%(title)s.%(ext)s"'
# 720p videó letöltés
alias ytdl='youtube-dl -f "best[height=720]" -o "~/Downloads/%(title)s.%(ext)s"'

használat: Terminálba:

ytdl youtubevideourl
ytdla youtubevideourl

Természetesen az alias nevek átírhatók, ahogy a parancsok, kimenetek is, ha nem felel meg.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36792) cubix válasza olivera88 (#36790) üzenetére


cubix
tag

youtube-dl?

「시작이 반이다」

(#36793) Lathronos válasza olivera88 (#36790) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy ez az online konverter és letöltő? Én ezt használom.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36794) ubyegon2 válasza Lathronos (#36793) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Thnx! Ez nagyon jó :C , FF kieg. eszköztárba behúzom a javascriptet és a YT lejátszása közben egy gombnyomásra előjön ez:

ácédécé 4ever

és már csak ki kell választani, milyen formátumban akarod leszedni! Nem is akarok így anyira parancssoros ytdl- lel vesződni!

Akár saját fálj is könnyen konvertál.

más:
ez a 3. blog nem pont az utazó lett, mi van azzal?

(#36795) olivera88 Pont itt a nem fapados a kényelmi disztrók remasterének jóvoltából! :)

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36795) olivera88 válasza spammer (#36791) üzenetére


olivera88
veterán

Köszi. :) Lathronos neked is. De nem jól mondtad h kell használni a terminálból. Nem ytdl se ytdla, hanem youtube-dl.
Nem épp ilyen fapados módszerre gondoltam. :DDD De működik. :)

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36796) olivera88 válasza spammer (#36791) üzenetére


olivera88
veterán

Ja elfelejtettem, és mi az a .bashrc. ?

A Linux user legjobb barátja a terminál. :DD :K

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36797) Fenyő válasza jimmy399 (#36778) üzenetére


Fenyő
őstag

Persze akár 256 megával is lehet még kezdeni vmit, de az Arch meg az Openobox nem igazán kezdőbarát meg kényelmes, sovány gépes kezdőnek, amire már egy kényelmes és kézreseő xfce is sok lenne inkább antiXot szoktam javasolni, azzal ált. még boldogulnak, az is kb 50 mega körül eszik alapon, egy nyitott IceWeasel lappal 160 körül, tehát akár 256 megás P3-ason is lehet vele - ha kompromisszumokkal is - netezgetni is;

r

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#36798) wopi válasza BoB (#36783) üzenetére


wopi
aktív tag

Már fent is van az Ubuntu Mate edition. Az eredményt nehéz szavakban kifejezni, köszönöm a tanácsot! :)

(#36799) spammer válasza olivera88 (#36795) üzenetére


spammer
veterán

De jól mondtam, csak te nem tudod, mi az az alias. :) Alapismeretek át kellene futnod. .bashrc téma dettó. Röviden itt van leírva: [link], hosszabban meg gugli. Érdemes ezeket megtanulni, mert hasznosak.

"A Linux user legjobb barátja a terminál."

Ez pontosan így van, még ha a kezdők számára riasztó is. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36800) Lathronos válasza ubyegon2 (#36794) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezért szeretem én is, mert bármibe le tudom szedni. Nálam ez az örök kedvenc, ha AC/DC-ről van szó. :D

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.