Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35751) woodworm válasza Tim82 (#35746) üzenetére


woodworm
veterán

Routerre csatoltam már webdav meghajtóként, szerintem ez bármelyik linux disztribúción működik, ha még elérhető a lehetőség.

(#35752) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Szerintetek van kulonbseg a disztrok kozt jatekok szempontjabol? Ugy ertve, hogy egyik jobban optimalizalva jatekokhoz, mint masik, vagy igazabol teljesen mindegy?
Masik kerdesem, hogy meg lehet-e azt csinalni, hogy egyik particiora menjen a linux, masikra meg a telepitett programok, hogyha lesz valami a rendszerrel, akkor csak azt a particiot kelljen csak legyalulnom es ujraraknom, a programokat, jatekokat nem, vagy ugyis ujra kell telepitenem mindent, hogy fel is ismerje oket?

(#35753) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#35752) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha játék, akkor Steam. Igaz a Steames játékok mennem más disztrók alatt is, de esetenként össze kell vadászni a kellő librarykat, így érdemes olyan disztrót használni, amit alapból is támogat a Linuxos Steam, ott nincs ezzel gond. Ez a Debian és a rá épülők.
A Steam esetében meg tudod adni, hogy hol legyen az a mappa ahová letölti a játékokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35754) Sonja


Sonja
veterán

Na, egész szépen belaktam 1 nap alatt ezt az Ubuntu Studio-t. :C Sajnos egyedül a Sambát nem bírtam beállítani, de ki tudtam váltani NFS-el. Igaz, jó lenne megoldani a Sambát is. :U

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35755) lev258 válasza CanibelZ (#35752) üzenetére


lev258
veterán

A grafikus felületek tekintetében lehet némi különbség a teljesítményben. De nem olyan mértékű, amit játékra optimalizáltnak nevezhetünk a többihez képest. A telepített programok emlékeim szerint a /usr mappába mennek, ha csak a programnak nincs egyéb prefernciája, vagy esetleg választási lehetőség. A Steam meg a saját mappádba pakolja a cuccokat. Utóbbi dolgait én egy külön patícióra raktam egy symlink segítségével.
Sonja: samba-hoz van valami grafikus beállítóprogram is, mások gyorsan megoldották vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35756) Fenyő válasza Sonja (#35754) üzenetére


Fenyő
őstag

system-config-samba csomagot tedd fel, ezzel könnyen be tudod állítani, ill. ha van tűzfalad, engedélyezd a samba által használt portokat (137-139, 443).

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35757) BoB válasza CanibelZ (#35752) üzenetére


BoB
veterán

Játékok teljesítménye függ a telepített driver-től (kernel-től) és mesa-tól. Van amelyik disztrón régebbiek vannak, van amelyiken újabbak.

A különbség lehet elenyésző is, vagy kicsit több. Van ahol így összemérik a cuccokat.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35758) CanibelZ válasza lev258 (#35755) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Nem egyszerubb, ha kulon particiora adom meg a /home-t? Vagy igy kezdokent inkabb ne szorakozzak meg ezzel?
Nektek melyik debian alapu disztro jott be? Most a Mint-et probalgatom, de valahogy, nem igazan tetszik.

(#35759) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#35758) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nektek melyik debian alapu disztro jott be?

A Debian. :D Elég kezdőként azt használtuk, mikor C programozást tanítottak a suliban. Egy kicsit több dolgot kell benne elsőre megcsinálni mint mondjuk a Mintben, de szerintem megéri főleg ha tanulni szeretnél, van hozzá jó wiki oldal. Ráadásul mindössze egy hét múlva jön ki a 8-as kiadás belőle.

Egyébként mindegyik nagyobb asztali környezet elérhető rá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35760) CanibelZ válasza CPT.Pirk (#35759) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Mondjuk erre en is gondolhattam volna. :DDD Ha most letoltom a 7.0-t es telepitem, azt konnyen fogom tudni frissiteni 8.0-ra, vagy majd ujra kell telepitenem?

(#35761) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#35760) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Simán tudsz frissíteni. De van már RC2 állapotú Debian8 telepítő, ennyire közel a megjelenéshez valószínűleg simán használhatod azt is, és akkor egyből az újat kapod meg. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35762) Fenyő válasza CanibelZ (#35760) üzenetére


Fenyő
őstag

Debian 8 ápr. 25.-én jön ki szóval azt az 1 hetet érdemes akkor már megvárni, amúgy a Mintnek is van Debian 8 alapú variánsa, LMDE 2 Betsy néven, pár napja jött ki...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35763) lev258 válasza CanibelZ (#35758) üzenetére


lev258
veterán

A /home külön partícióra rakásának épp az az előnye, hogy újratelepítésnél a felhasználói beállítások, oda települt programok, letöltések, ... megmaradnak, ha nem bántod. Persze lehet ennél tovább is menni a szétválasztással.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35764) Sonja válasza Fenyő (#35756) üzenetére


Sonja
veterán

Feltettem azt is tegnap, de azzal se bírtam beállítani úgy, ahogy szerettem volna. :( Leírom a pontos szituációt, talán lesz valakinek ötlete, hogy mit rontok el.

Adott egy Dune HD média lejátszó, amiben be lehet állítani Samba és NFS megosztásokat is. Eddig Win 8.1-et használtam, ahol a Samba megosztást úgy állítottam be, hogy ne legyen jelszókérés, és a Sorozatok mappát osztottam meg. Ennyi elég is volt, ezután a Dune HD-ban úgy kellett beállítani, hogy lássa a Sorozatok mappát, hogy megadtam egy nevet (Sorozatok), majd a gépem IP címét, végül magát a megosztott mappa nevét (Sorozatok). Utána már látta is a sorozataimat. Nos, itt Linux alatt ezt sehogy se sikerült elérni, ezért állítottam be NFS-t, azt rögtön látta is.

Samba megosztásnál a GUI programban annyit csináltam, hogy megadtam a Sorozatok mappát (Ez egyébként NTFS partíción van!), csak olvasható, majd a hozzáférés fülön kiválasztottam a Hozzáférés mindenkinek opciót. Sajnos semmi. :o

Amikor még az alap Ubuntut használtam Unity-vel, akkor ott a filekezelőben (Nautils, ha jól emlékszem) a mappán állva jobb gomb -> megosztást választva tökéletesen látta a Dune HD.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35765) CPT.Pirk válasza Fenyő (#35762) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jobb mint az előző? Sokan panaszkodtak itt az LMDE-re.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35766) ubyegon2 válasza CanibelZ (#35758) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Most a Mint-et probalgatom, de valahogy, nem igazan tetszik." :F

A Mint működésével vannak problémáid, vagy az a DE nem tetszik, amivel a Mint- et telepítetted?

A Mint arra nem jó, hogy tanulj, gyakorolj. Azt felrakod és működik. Debian kell, ha tanulni szeretnéd a Linuxot, legalábbis ezen a vonalon.

Indulásnak a kérdésedre:
Fájlrendszer Hierarchia röviden és hosszan

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35767) lev258 válasza Sonja (#35764) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem. fstab-ban be van állítva, hogy automatikusan csatolja azt az NTFS partíciót?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35768) Fenyő válasza Sonja (#35764) üzenetére


Fenyő
őstag

Ez eddig stimmel, kiszolgáló beállításoknál a munkacsoport egyezik, ill. a biztonságnál ezek vannak beállítva?

Ill a Windows alap irpstacksize mérete gyakran nem elegendő, érdemes lehet legalább 16-ra állítani (de akár 18-20-ig is el lehet menni a cél érdekében).
Tűzfal (ufw/gufw) aktív? Ha igen engedélyezni kell a samba által használt portokat is. (137-139, 443)

CPT.Pirk: Pár nap után merész lenne messzemenő következtetéseket levonni, de Lmde 1 esetében a legtöbb galibát az okozta, hogy a testing repót a Mintesek nem minden esetben tudták lekövetni, míg az Lmde 2 alapból a stable repóra épül így alapvetően megkönnyítve a fejlesztést/karbantartást.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35769) Sonja válasza Fenyő (#35768) üzenetére


Sonja
veterán

Igen, így van beállítva. :K

Tűzfalat még nem aktiváltam, szóval azzal nem lehet probléma. Az irpstacksize értékét nem Windows alatt gondoltad beállítani? Mert az nekem nincs. :N Csak egy Linuxos gépem + Dune HD Media Player.

(#35767) lev258: Persze, az volt az első, hogy a 2 NTFS HDD-met beállítottam az fstab-ban. :K Aktívan használom azokat is, így fontos is volt.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35770) Fenyő válasza Sonja (#35769) üzenetére


Fenyő
őstag

Igen azt hittem Win is a képben van ezért írtam az irpstacksize-t, elvileg akkor mennnie kéne, esetleg még ezt a guide-ot nézd át, hátha, amúgy meg az smb.conf-od tartalmát ide másolhatnád, hátha vki kiolvas belőle vmi okosat.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35772) Melack


Melack
veterán

Mint Linux noob kérdem, Mint fent van, szép is, jó is, megy is. De a meghagyott stuff partíciómat hogyan tudná automatikusan behúzni induláskor? Transmission folyton problémázik, hogy a fájlok nincsenek meg.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35773) ubyegon2 válasza Melack (#35772) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez kell neked most Fstab

ntfs-3g alapból fenn van Mint- en, nekem nincs már ntfs partícióm, nem ugrik be, milyen opcióval volt csatolva.
Lényegében nyitsz ALT+F2 lenyomásával egy kis indítóablakot és beírod

gksu gedit /etc/fstab

(a linkben terminalba írják be, de ne úgy csináld)

egy ilyen sort kell beillesztened a root partíció után, az UUID- et és a tárhely pontos nevét cseréld ki és az ext4 helyett ntfs-3g vagy simán csak ntfs kell:

UUID=2fa88d20-a201-40d2-a081-be1a74000197 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

A felcsatolandó állomány helyét a (I)sudo fdisk -l (/I) parancs, az UUID számot pedig a sudo blkid parancs segítségével kapjuk meg.

jól emlékszem, hogy ntfs- t csatolsz, remélem!

Ez esetben újraindítás szükséges és látod is, ha sikerült!

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35774) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#35773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt egy anno működő Fstab SSD optimalizálással megspékelve, a kinézete miatt.

Lehetnek Hozzáférési jogosultságok- kal is problémák.
Nagyon kezdőknek ezt fájlkezelőben is meg lehet oldani. Itt a képen a Manjaro nevű partíción mutatom be:
Ha az Eszközöknél látható partíció sorára jobb kattal nyomunk, akkor az látható, hogy nem módosíthatjuk a jogosultságokat!

Ekkor a mappa lista ablakban jobb kattal előhívott panel Megnyitás rendszergazdaként sorát kiválasztva már tudunk változtatni a jogosultságokon

A felső ablakban lévőket átállítjuk a világos ablakban látható módon, a man helyet persze saját felhasználó nevet kell bejelölni a felső panelen. Bezárjuk, újraindítunk és most már működnie kell a torrentkliensnek, ha mindent jól csináltunk!

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35775) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv újra,
Egy ismerős be szerzet egy IBM T42-es gépet.
-Intel® Pentium® M Processor 740 processzor
-2GB ram társaságában
Elsőre Lubuntura gondoltam, vagy Bodhi Linuxra gondoltam.
Az illető akinek lesz, még soha nem használt Linuxot. Szóval fontos hogy egyszerű legyen.
Nettezni és filmezni lesz 90%-ban.
Én sem ismerem ezek, szerintetek jók lesznek, vagy mást javasoltok?

Win 8.1 is szóba jöhetne, csak nem vagyok hogy egy ilyen régi gépen menne

Előre is köszönöm a segítséget

Szerk.: Fontos hogy tudjon magyarul a rendszer

[ Szerkesztve ]

(#35776) Tim82 válasza Damateo (#35775) üzenetére


Tim82
nagyúr

A PAE-flag hiánya miatt valóban nem fog (vagy csak mókolással) menni a Win 8.1 a T42-n.

Ugyanezen okból Linuxból is valamilyen 32 bites telepítő kell, amit jó eséllyel -forcepae opcióval kell indítanod.

Ezt leszámítva, kb. bármelyik LXDE-s, XFCE-s vagy egyéb "könnyű" (nem Gnome, nem KDE, nem Unity stb.) ablakkezelős disztró jó lehet ízlés szerint.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35777) Thusor


Thusor
őstag

Feltelepítettem a lubuntu 14.04.1-re az eset nod32 víruskergetőt. Azóta viszont a csomagkezelőben és a terminálban is ezt a hibát dobja fel mindig:

ERROR: ld.so: object 'libesets_pac.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.

Hogy lehetne megoldani ezt a problémát?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#35778) lev258 válasza Thusor (#35777) üzenetére


lev258
veterán

Kell oda neked egyáltalán víruskergető?
Amúgy ha Eset specifikus, valószínűleg mi se fogjuk tudni megmondani, hogyan lehet korrigálni. Ők rontottak el valamit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35779) CanibelZ válasza CPT.Pirk (#35761) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Írtad, hogy telepítés után több dolgot kell beállítani, mint mondjuk Mint esetében. Tudnál erről egy leírást linkelni? Hamarabb kell feltelepítenem, mint ahogy szerettem volna, mert valamiért a Mint nem szereti a laptopomat. :( Debian 7.8 KDE iso-t töltöm le és majd azt frissítem 8-ra, mert az RC2-höz nem találtam torrentes lehetőséget, szerverről meg lassan jön.
Most nézem, hogy van CD meg DVD verzió is, de csak CD-hez írják, hogy KDE. A méretükön kívül mi a különbség a kettő között? Gondolom néhány csomag nincs a CD-ben, de erről nem találtam infót.

ubyegon2: Biztos te is voltál már úgy valamivel, hogy látsz/kipróbálsz valamit, és jó-jó, de valahogy neked nem az igazi, én is így voltam ezzel. De azóta már nem is működik normálisan, és már újra is raktam azóta 2x, hátha utána rontottam el valamit, de nem. Egy idő után megadja magát a Cinnamon, pedig csak azt az nvidia drivert raktam fel, amit a Mint írt "legjobnak".

[ Szerkesztve ]

(#35780) spammer válasza Thusor (#35777) üzenetére


spammer
veterán

Úgy, hogy nem raksz fel víruskergetőt. Ez nem Windows. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35781) bajnokpityu


bajnokpityu
félisten

Tudnátok segíteni disztibúció választásban?
Csinálni akarok egy NASt, raid5el (alaplapi intel vezérlő), és alábbiakaat kéne tudnia.
1. kényelmes web alapú konfigurálás
2. kettő hálókártya van a gépben, két kicsi hálózat van a két oldalon, ezeket static routinggal össze kell tudni kötni, és az egyik hálókártyán DHCP szerver is kell legyen.
3. java, és minimserver upnp szerver támogatottsága (sajnos csak ez jó nekem)

Freenast nézegetem egyelőre, de a 2. és 3. pontot nem nagyon tudom megcsinálni. Gondolom elég nagy korlát, hogy egyedi install csomagok vannak, és kiherélt rendszerről beszélünk.

[ Szerkesztve ]

eladó Kawasaki j300 robogó

(#35782) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#35779) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE, szeressük! :D

Innen töltsd le az úgynevezett hybrid iso-t: [link], ez egyben live lemezkép is, ki lehet próbálni telepítés előtt.
Telepítés közben egyébként lehet, hogy kérni fog firmware csomagot valamilyen eszközödhöz mint pl. wifi, ezt jegyezd fel valahová, majd telepítés után beadjuk neki, nélküle is feltelepül.

A másik részen amit találtál cd-t meg dvd-t, ott a cd az netinstallos telepítő, a teljes KDE plusz a Debian nem fér el egy cd-n, menet közben szedi le a csomagokat, meg a kiválasztott asztali környezetet, csak nem túl gyors a folyamat. A dvd-s kiadás meg offline telepítéshez való, ha jól tudom maga a Debian vagy 6 dvd-t is kitesz, ha a csomagokat is lemezről szeretnéd felrakni olyan helyen, ahol nincs internet. :)

Visszatérve h. mit kell beállítani, pl. emlékeim szerint nem települ magától a nyelvi csomag a KDE-hez. Ha szeretnél magyar nyelvet, akkor az apperben fel kell rakni a nyelvi csomagot, majd csak ez után lehet kiválasztani a beállításokban az új nyelvet.
Továbbá ha pendriveról telepíted, akkor ki kell törölni a pendriveos sort a /etc/fstab-ból, mert ő becsatolna magának minden pendriveot, mint csomag adatbázist, vagy valami ilyesmi.

Amit érdemes felrakni telepítés után, azok ezek:

sudo apt-get install firmware-linux firmware-linux-free firmware-linux-nonfree mc

Aztán ha Firefoxot használsz, akkor beállítani a http://mozilla.debian.net/ mozilla repót, valamint ha pl. friss LibreOffice-t szeretnél, akkor a debian backports tárolót. http://backports.debian.org/Instructions/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35783) ubyegon2 válasza CanibelZ (#35779) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amit a tanulással kapcsolatban a Debian/Mint- ről írtam, azt nem iróniának szántam. :)

Annyira megszoktam már a működő asztali disztrómat, hogy agyalnom kellett, miként vihetnék át egy csomagot az LMDE2 live kipróbálásához. :U Ha Debiant használnék Mint helyett, akkor ezek a dolgok jobban mennének.

Képtelen vagyok netkapcsolatot létrehozni LMDE2 live- ban, hiába írom be a megszokott párost a config ablakba, semmi.

ezt írja:
systemd-hostnamed[8656]: Warning: nss-myhostname is not installed. Changing the local hostname might make it unresolveable. Please install nss-myhostname!

Leszedtem Debian oldaláról a kért csomagot, telepítettem és mégse működik!

Valaki próbálta már DSL- es Digivel az LMDE2 live- ot?

Egy idő után megadja magát a Cinnamon, pedig csak azt az nvidia drivert raktam fel, amit a Mint írt "legjobnak".

Az, hogy mit írnak, sokat nem számít adott gépnél. Nvidia kártyákat dicséri mindenki Linux alá, nekem a régi ATI is jól működött Mint Cinnamonnal és az új APU is, méghozzá a nyílt driverrel, hiába írják sokan, hogy az APU- nak zárt kell! :Y A Mint XFCE viszont zárt drivert szereti. :F

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35784) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#35783) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz. Évekkel ezelőtt vettem egy routert, azóta az tárcsáz be a digihez, meg osztja a netet a lakásban. Egyszerűbb az élet vele.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35785) Fenyő válasza Damateo (#35775) üzenetére


Fenyő
őstag

Ahogy írták eleve non-pae kernelre vagy boot opció-ra (forcepae) lesz szükséged, hogy működjön a dolog, Bodhi linuxot én nem ajánlanám, nem igazán kiforrott dolog, helyette inkább Linux Mint 17.1 Lxde elég kezdőbarát és kulcsrakész, ill. Manjaro érhető még elég sok lájtos ablakkezelővel, de ha nem gond egy kis telepítgetés még install után akkor Fedora lxde spin vagy Opesnsuse is telepíthető lxde-vel. Amúgy ha kicsit fapadnak tűnne az lxde, xfce még talán bevállalható, a fentebb felsorolt disztrók mind elérhetőek vele, ill akkor még a Korora xfce is szóba jöhet, az is elég kulcsrakész.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35786) lev258 válasza ubyegon2 (#35783) üzenetére


lev258
veterán

LMDE 2-ben bug-nak tűnik. Külföldi oldalon, valamint a linuxmint.hu-n is írta valaki, hogy nem megy a DSL kapcsolat. Esetleg még pppoeconf-fal lehet megpróbálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35787) Fenyő válasza ubyegon2 (#35783) üzenetére


Fenyő
őstag

unofficial német Lmde2-lxde-et próbáltam dsl-el, minden további nélkül ment live módban a net, amd-és nyílt driverek egészen jók már, érdekes, hogy xfce alatt neked csak a zárttal ment (amiből amúgy elég régi van fennt alapból a tárolóban, de az Amd oldaláról letöltött 4.12-es Ubunutus driver minden további nélkül telepíthető), nyílttal mi volt a gond?
CanibelZ: Ez nem Cinnamon, hanem Mint 17.1 specifikus dolog, a tárolóban levő 331-es nv driver újabb nv karik esetén összekad a Mint MDM-ével, 3 lehetőség adódik vagy 17-est vagy lmde 2-őt használsz vagy frissíted az nv drivert ppa-ból vagy cseréled az mdm-et pl lightdm-re.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35788) CanibelZ válasza ubyegon2 (#35783) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Azt, hogy írta, úgy értettem, hogy a Hardverkezelő (nem emlékszem hogyan hívják) a 311-es drivert jelezte ajánlottnak és onnan telepítettem is. De érdekes, hogy mindig más idő után adta meg magát. Most nem is azt írja, hogy összeomlott, hanem valamilyen csökkentett mód-szerűen indul el. A fene se érti ezt.
Nvidia driver telepítéséhez jó ez a leírás, vagy tudtok jobbat? [link]
Meg mi a különbség a # és $ használatában parancssorban?
Bocsi a sok kérdésért, de szeretném megtanulni, és jobban szeretek interaktívabban tanulni, mint főként leírásokat olvasgatva. :))

Fenyő: Ezt nem találtam így leírva, majd lesz időm, ki is próbálom, mert barátnőmnek tetszik a Mint, de így nem mertem még felrakni neki.

[ Szerkesztve ]

(#35789) Melack válasza ubyegon2 (#35774) üzenetére


Melack
veterán

Köszi, ezt kipróbálom.

Kicsit más: gyárilag telepített LibreOffice-t (4.2.x) hogyan tudok frissíteni 4.4-re? Mert terminálból lefuttattam a telepítést, de marad minden a régiben.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35790) Sonja válasza Melack (#35789) üzenetére


Sonja
veterán

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35791) Cyrin válasza Melack (#35789) üzenetére


Cyrin
addikt

sudo apt-get purge libreoffice*
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice

lecsúsztam :D

[ Szerkesztve ]

(#35792) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#35784) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is vettem pár éve a Defy miatt, de nem használom 2 éve, mert szerintem megfőtt, a kapcsolatot látja csak net nincs, még Win7 alatt használtam utoljára.

(#35786) lev258 Durva azért egy ilyen bug :W , cseréljem másik verzióra a network-manegert?
A román Digis ft- nál ugyanez volt, olvastam a linuxmint.hu fórumon én is.

(#35787) Fenyő A Mint 17.1 XFCE nyílt driver gondja az volt, hogy a FF görgetésénél nem folyamatos volt a mozgás, sávok maradtak le a képernyőn. Ez az ismert tearing lenne? Nem nagyon használtam azelőtt XFCE- t, Manjaroval régebben, de azzal nem volt gond.
Többek között a te írásaid alapján is ki tudnám küszöbölni, de nem lényeges, csak azért tettem fel, mert segítségre volt szüksége egy nálam is nokedlibb fórumtársnak, az sikerrel is járt! :) Amúgy a Cinnamonhoz képest durván pörgősebb az XFCE a gépemen. :Y

(#35788) CanibelZ
De érdekes, hogy mindig más idő után adta meg magát.
Frissítések miatt is lehet ez, múltkor nekem is fallback- ban indult újra valami gfvsd-metadata proci pörgetés kilövése után.

Meg mi a különbség a # és $ használatában parancssorban?
# ha root felhasználóként adod ki a parancsot

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35793) Fenyő válasza Melack (#35789) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem feltétlen érdemes mindig a legújabbat használni, hanem inkább már egy kiforrottabb, de még frissített verziót, pl;
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-4-3
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice
Így csak a 4.3-et fogja frissíteni, hiába jön mondjuk ki egy 4.4.3 / 4.5.1-es verzió (tehát pl mondjuk 4.3.7-re fog frissülni), de később ha már kiforrottá válik akkor a 4-3-et átírhatod 4-4 vagy 4-5-re és így tovább.
CanibelZ: Első körben az Lmde 2-őt próbáld ki, abban már alapból a 340-es nv driver van, nem kell semmit hegeszteni rajta...
ubyegon2: Igen ez a tearingelés, de xfce 4.11-től már az ablakkezelő hangolásánál a kompozitálásnál van egy olyan opció, hogy sync drawing to vertical blank, ami legtöbb esetben megoldja a dolgot, ha mégsem, akkor ott compton vagy compiz-xfce, de valóban a zárt amd driverben is van rá opció (szaggatásmentes asztal, ha jól rémlik), viszont ha nem játszol winés játékokkal viszont sok filmet nézel, akkor nyílt lehet jobb választás, ui. sokkal jobb a nyílt driverben levő vdpau videógyorsítás, mint zárt levő vaapi.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35794) ubyegon2 válasza Fenyő (#35793) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ezt úgy összefoglaltad, hogy minden benne van és még értem is elsőre! :)

Kipróbáltam egyébként mindent, compizt is, mintha azzal futtatva nem lett volna ez, de csak amiatt nyúztam, hogy a kérdésekre válaszoljak.

Nem játszom egyik disztrón sem, bár a múltkor Cinnamonon kipróbáltam valami City Live v. hasonló játékot Linuxra volt megcsinálva, de az indításkor létrehozandó terület kialakítása egyszerűen megette a 8 GB memóriát, csináltam 8 GB swapot is, de úgy is szaggatott. :F Lehet, hogy nyílttal próbáltam, ki tudja

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#35795) bajnokpityu


bajnokpityu
félisten

xrdp-ben próbálok kapcsolódni távoli asztallal egy mint linuxhoz,amiben cinamon az alap asztal.
modulból kiválasztom a sesman-xvnc-t, beirom az user,passt, majd connection OK, és kilép. Ez mi lehet?

eladó Kawasaki j300 robogó

(#35796) Melack válasza Cyrin (#35791) üzenetére


Melack
veterán

és Sonja: köszönöm, végre a legfrisebb van fent. :R

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35797) BoB válasza Fenyő (#35793) üzenetére


BoB
veterán

Pont ezért van már libreoffice still (ez a régebbi, kiforrottabb ág), és libreoffice fresh (ez is stabil ág, de a legújabb).

Ki fog emlékezni arra hogy állandóan módosítsa a PPA-kat? Az ember egyszer akarja megcsinálni hogy jó legyen, nem állíndóan módosítgatni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35798) Fenyő válasza BoB (#35797) üzenetére


Fenyő
őstag

Igen, de ez egyelőre csak Arch alap alatt opció, a kérdés pedig Ubuntu alapúra vonatkozott, ott pedig vagy a tárlóban levőt használod, ami egy idő után elavul (bár biztonsági frissítéseket néhanap azért az is kap) vagy a ppa-ból felteszed a legfrissebbet (esetleg LO oldaláról egy fix verziót, de az biztos nem fog frissülni), a frissített stabil ágat csak a ppa szerkesztésével lehet elérni, de nem nagy munka mondjuk bő félévente átírni egy számot eggyel nagyobbra, mondjuk tény, hogy lehetne akár kényelmesebb megoldás is, de én sajnos nem tudok róla, úgyhogy hacsak nem tud vki vmit ezügyben addig ezzel kell beérni...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35799) erhas01


erhas01
tag

Üdv szakik!

Elakadtam a root joggal, jelszó megadásával.
Linux Mint 17 Mate 32v2 Qiana. ( kubuntun és ubuntun is próbáltam előtte. )
Telepítéskor megadtam: név, számítógép név, felhasználó név, jelszó.
Program frissítéskor - pl. firefox - , új program telepítésekor, szoftverkezelő elindításakor általában mi a teendő?
Felhasználóként léptem be: pl: endre . Hogyan leszek root?

Nézegettem az összefoglalót, de nekem régen volt linux a gépemen fenn -redhat,uhu,suse, 2001-
Még csak keresem a megfelelőt. Nekem az Ubuntu 12.04 a kevesebb, logikusabb, a több asztalos felülete nagyon tetszik, a Mint 17 Mate átlátható menüsorral szintén jó. Intel Pentium 4 Prescott kb: 1GB ram, 20GB hdd.
Köszöntem: erhas01

(#35800) spammer válasza erhas01 (#35799) üzenetére


spammer
veterán

Hogy érted, hogy mi a teendő? A felhasználói jelszavad kéri, amikor telepítesz. Nem kell rootnak lenned, azért van a sudo (emelt jogosultság), azért kéri a jelszavadat.

Egyébként terminálban a su paranccsal tudsz root lenni.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.