Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35651) Lathronos válasza Nova96 (#35648) üzenetére


Lathronos
őstag

Nincs üres DVD-d? Ha máshogy nem menne.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35652) Nova96 válasza Lathronos (#35651) üzenetére


Nova96
őstag

Ugyan az, nincs DVD írom ssd- van helyette. :DDD
És hülyeség, hogy kell hozzá dvd író mindig pendrive-ról raktam az előző elementary-t is. Szóval most az újabbhoz ne keljen már cd.

(#35653) Lathronos válasza Nova96 (#35652) üzenetére


Lathronos
őstag

Csinálj a Pendrive-on egy teljes formázást, a gyorsformázás nem elég. Talán attól észhez tér.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35654) Sub-ZeRo válasza Nova96 (#35652) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Teljesen formázd meg a pendrive-ot, lassan, ne gyors formázással, majd az unebootinnal ted fel rá az iso-t. Nekem is ilyen hibám volt, hogy nem találta a fájlt. Utána jó lett. Ja, még valami. A pendrive-ot fat32-re és alapértelmezett lefoglalási egységre rakd. Majd az unebootin megoldja a többit.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#35655) #68216320


#68216320
törölt tag

Ubuntu rendszerhez van olyan ablakkezelő, aminél megoldható, hogy sem felül, sem alul ne legyen látható infobar? Tehát ha van akkor rejthető legyen, vagy ne legyen és oldalt legyen mondjuk valami oszlopban minden, mint a Unity vagy Gnome esetében. A lényeg, hogy a laptopom képernyőjét függőlegesen teljes méretben szeretném használni.

(#35656) CPT.Pirk válasza #68216320 (#35655) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE, vagy KDE-s disztró. Ott ezeket (paneltálca) szabadon tudod pakolni, eltüntetni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35657) Nova96 válasza Sub-ZeRo (#35654) üzenetére


Nova96
őstag

Így is ez van. :W
Érdekes gép ez...nem lehet baj hogy amd apu-s? :B Bár akkor előző miért ment volna fel.

(#35658) #68216320 válasza CPT.Pirk (#35656) üzenetére


#68216320
törölt tag

Valamiért a KDE-t nem szeretem. Gnome vonalon nem megoldható a dolog? Gondolom Unity felejtős, pedig az tetszene igazán.

(#35659) spammer válasza #68216320 (#35655) üzenetére


spammer
veterán

Van, Openbox :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35660) #68216320 válasza spammer (#35659) üzenetére


#68216320
törölt tag

Openbox-ot már próbáltam1x. Csak a jobbklikk cuccokig jutottam el vele, de tetszett, hogy nincs semmi felesleges cucc a képernyőn. Viszont a képen van egy tálca a bal oldalon, azt nem sikerült elérnem vele. Hol találhatok valami segítséget a telepítéshez? Ubuntut netinstall formájában szoktam feltenni. Azzal felmegy a unity és sok egyéb cucc is. Van valami nagyon alap telepítési lehetőség openbox-hoz is? Arra gondolok, hogy csak azok a dolgok települjenek, amik a GUI-hoz kellenek, másokat majd feldobnék magam a repo-ból.

(#35661) CPT.Pirk válasza #68216320 (#35658) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Gnome2-vel még meg lehetett tenni, papámnak sikerült eltüntetnie mindent a desktopról. Hogy a visszafejlődött Gnome3 tudja-e, azt passzolom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35662) spammer válasza #68216320 (#35660) üzenetére


spammer
veterán

Pontosan úgy tudod feltenni: netinstall, avagy minimal CD, a végén pedg nem raksz fel DE-t, hanem manual package selectiont jelölöd be, lásd: [link]. Utána kapsz egy konzolt, onnan pedig a szokásos sudo apt-get paranccsal felrakod a csomagokat (pl.: xorg, openbox, tint2, slim stb.). A panel neve tint2, ez a unity style config itt van hozzá: [link] Lehet, hogy majd összedobok egy rövidke útmutatót az openboxos témához a napokban, ha lesz időm.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35663) #68216320 válasza spammer (#35662) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm. A napokban megpróbálom egy másik SSD-n, illetve szívesen olvasnék róla útmutatót.

(#35664) lev258 válasza CsikiRoli (#35643) üzenetére


lev258
veterán

Elég érdekes probléma, ugyanis legfeljebb azt tudom elképzelni, hogy a videókártya váltás valami mélyebb beállítást is eszközöl és ez kihat arra is, hogyan érzékeli Windows alatt. De igazából még csak hasonlóról sem hallottam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35665) CsikiRoli válasza lev258 (#35664) üzenetére


CsikiRoli
tag

Semmi ötleted nincs, amit kipróbálhatnék?

Üdv: Roland

(#35666) lev258 válasza CsikiRoli (#35665) üzenetére


lev258
veterán

Ötletem nincs, de kérdésem igen. A zárt drivert használod Linuxon? Windows 8-ban a félhibernálásos leállítás ki van kapcsolva?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35667) CsikiRoli válasza lev258 (#35666) üzenetére


CsikiRoli
tag

Windows 8 ban a hibernálás ki van kapcsolva. Linuxon pedig még semmit sem álíltottam driver ügyileg. Kellene, merre állítsam, hogyan?

Üdv: Roland

(#35668) rii válasza BoB (#35633) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm

még ilyen nemes install-t nem láttam .. hogy install elején meglátja a wi-fi-t .-O

az első 3 indulás nem volt zökkenőmentes, de most tökéletesen működik már .... holnap viszem is havernek had örömködjön ...

(#35635) Lathronos:
köszönöm
ha nem ment volna, akkor ez lett volna a következő ....

nekem a manjaro install fagyott be még nyáron, 3 különböző pontban
de a rendszer talán 1x ha befagyott, pedig mindennap megy, van h több napon át is ...

de'hát gondolom nem így kellene Linux-ot telepíteni, hogy DVD be, aztán nextnextnextfinish ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#35669) rii


rii
nagyúr

kernelfordítást szoktatok még végezni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#35670) Sub-ZeRo válasza Nova96 (#35657) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Géped adatait le tudnád írni?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#35671) Blabcsi


Blabcsi
senior tag

Üdv.
Van egy Xerox 4800 szkennerem, amit a linux mint sajna nem támogat.
Így eladó / cserélhető.
Milyen készüléket tanácsoltok helyette?
USB csatolóst, mert alaplapon csak az van.
Olcsón!!!
:R

https://hu.pinterest.com/Blabcsi0911/ :) https://www.facebook.com/pg/Blabcsi.gravir/photos/?ref=page_internal

(#35672) ubyegon2 válasza Blabcsi (#35671) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Van egy Xerox 4800 szkennerem, amit a linux mint sajna nem támogat.
Így eladó / cserélhető."

Eladást kizárólag itt:

http://hardverapro.hu/aprok/hardver/

(#35673) #68216320 válasza spammer (#35662) üzenetére


#68216320
törölt tag

Felraktam egy nagyon alap ubuntu rendszert és az openbox-ot. Piszkosúl tetszik, hogy alapban nincs semmi a képernyőn :D

Viszont mosz olyan problémákba futottam, hogy nem tudom mit telepítsek/konfigoljak ahhoz, hogy a szokásos beállítási lehetőségek meglegyenek. Hálózat (wifi), egér, bill, stb.

(#35674) BoB válasza #68216320 (#35673) üzenetére


BoB
veterán

Ha így rakod össze a rendszered, akkor jobban jársz ha Arch-ot teszel fel, még most mielőtt belakod az ubuntu-t.

Arch wikiben minden le van írva.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35675) Nova96 válasza Sub-ZeRo (#35670) üzenetére


Nova96
őstag

Asus k53by, de leirom amint lesz időm.

(#35676) agy73p válasza agy73p (#35649) üzenetére


agy73p
senior tag

Esetleg elsiklottatok a kérdésem felett... tudtok/akartok válaszolni?

(#35677) spammer válasza #68216320 (#35673) üzenetére


spammer
veterán

:D Én ezeket használom:

Wifihez: network-manager
Openbox menü szerkesztő: obmenu
Openbox konfigurátor: obconfig
Bejelentkező képernyő, azaz Login/Display Manager: slim (nem kötelező, lehet mást is használni, vagy akár semmit, csak akkor mókolni kell még hozzá).
Fájlkezelő: thunar thunar-archive-plugin + lehet hogy kell a thunar-volman (pendrive és külső eszközök csatolásához)
GTK Téma/ikon beállító: lxappearance
Háttérkép választó, beállító: nitrogen
Panel: tint2
Akksi ikon és Power Manager (utóbbi nálam nem működik megfelelően, szóval csak az ikon miatt használom): xfce4-power-manager
Terminal: xfce4-terminal
Hang(erő) ikon: volumeicon-alsa
Naptár: gsimplecal
Értesítő buborék: xfce4-notifyd
Kompozitor: compton
PPA hozzáadáshoz szükséges: python-software-properties software-properties-common
Sleep/hibernate: pm-utils
screenshot készítő: gnome-screenshot
szkenner: simple-scan
nyomtató: cups system-config-printer-gnome + nyomtatótól függően egyéb dolgok kellhetnek (HP nyomtatóknál pl. hplips csomag, ezzel kellett kicsit küzdenem, nem akarta azonnal az igazságot...)
MS fontok (arial, times stb.): ttf-mscorefonts-installer

Automatikus indítás a ~/.config/openbox/autostart fáljba beírt dolgokkal történik, nálam pl.:

nitrogen --restore &
tint2 &
volumeicon &
xfce4-power-manager &
(sleep 3s && compton --backend glx --paint-on-overlay --vsync opengl-swc) &

Minden parancs után kell & , a comptont pedig ajánlott a végére hagyni egy kis késleltetéssel.
_

(#35674) bob.zxr: Nálam fent volt mindkettő. Az Arch-csal sokkal többet kell pepecselni, Wiki ide vagy oda. Persze én is azt használnám, ha menne ezen a nyomorult gépemen. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35678) Blabcsi válasza ubyegon2 (#35672) üzenetére


Blabcsi
senior tag

Ok, de mit ajánlanátok helyette?

https://hu.pinterest.com/Blabcsi0911/ :) https://www.facebook.com/pg/Blabcsi.gravir/photos/?ref=page_internal

(#35679) lev258 válasza Blabcsi (#35678) üzenetére


lev258
veterán

Hosszú a lista: [link]
HP, Samsung általában rendben vannak, de sokszor teljesen noname típusok is jól mennek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35681) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Böngészőnek mit használtok, ajánlotok?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#35682) BoB válasza Sub-ZeRo (#35681) üzenetére


BoB
veterán

Linux világban elég sok böngésző van használatban, itt aztán megy minden :D

Személy szerint chrome-beta használok.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35683) Rimuru válasza Sub-ZeRo (#35681) üzenetére


Rimuru
veterán

Amit általában Windowson is használnak, Firefox, Chromium, Opera. Van még sok de általában kevesebbet is tudnak, egyéni preferencia kérdése. Egy rövid lista.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#35684) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Köszönöm a válaszokat!

Midori? Erről tudtok valamit?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#35685) Rimuru válasza Sub-ZeRo (#35684) üzenetére


Rimuru
veterán

Fapad böngésző Webkit minden előnyével és hátrányával, van hozzá pár kiegészítő és ennyi. Ha a Webkiten javítottak már azon hogy hogy idővel megzabál minden memóriát akkor egy próbát megérhet. Régebben használtam mikor memória szűkében voltam mert alapból keveset kér, csak a korábbi hiba miatt néha újra kellett indítani (úgy mint a Webkites társait is).

Vigyázat, csalok!

(#35686) meoindil válasza Lathronos (#35638) üzenetére


meoindil
aktív tag

Üdv!
Nagyon szépen összeraktad az alaprendszerhez képest!
Ezeket az asztalon futó alkalmazásokat hogy lehet elindítani, Nálam live módban nem futnak induláskor...
Az hogy az elementary OS korlátozottan testreszabható igen-igen erős eufémizmus. (Főleg ha valaki KDE-hez szokott. :) ) Bevallom, kétségbeesetten jobbklikkelgettem mindenhol, de sehol nem úgy reagált mint vártam volna. Még arra sem jöttem rá, hogy lehet a legegyszerűbben háttérképet váltani. :D

(#35687) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv

Fedlet-et próbálnám kirakni pendriver-ra. Rufus-al csináltam, viszont körbe megy a kis karika, és valami hibával megáll.

Most olvastam, hogy egyébként nem ajánlják a Rufus-t az oldalon.

Ami baj, hogy UEFI-s boot kellene mindenképpen ugye. Amit ajánl azok linuxos megoldások, jó lenne win-ről megoldani.

Switch Tax

(#35688) BoB válasza MasterMark (#35687) üzenetére


BoB
veterán

win32diskimager

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35689) spammer válasza meoindil (#35686) üzenetére


spammer
veterán

A beállításokban lehet mindent elvégezni, a háttérkép cserét is [link]. És annyi konfigurációs lehetőség van, amit ott látsz. Nem sok. :D

(#35684) Sub-ZeRo : Midori felejtős, fapad, de legalább bugos is. Ha fontos a részletes testreszabhatóság, akkor Firefox, egyéb esetben valamilyen Chrome/Blink származék (Chromium, Chrome, Opera).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35690) #68216320 válasza spammer (#35677) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi. Kipróbálom ezeket.

(#35691) zsotesz81


zsotesz81
senior tag

Sziasztok

Van egy érdekes gondom. Redhat 6.6-ot használok, felraktam a cherrytree-t. Egy apró gondom van, hogyha desktopra csinálok egy indítóikont akkor arról nem hajlandó elindulni (meg sem nyikkan, semmi hibát nem dob). Ha terminalból indítom akkor megy símán. Megnéztem az ikon jogosultságait, owner,group,other is rwx.
Van ötletetek, hogy mi lehet a gond?

(#35692) Rimuru válasza zsotesz81 (#35691) üzenetére


Rimuru
veterán

Mit tartalmaz az indítóikon?

Vigyázat, csalok!

(#35693) zsotesz81 válasza Rimuru (#35692) üzenetére


zsotesz81
senior tag

[root@oc0534151437 Desktop]# cat Cherrytree.desktop
#!/usr/bin/env xdg-open

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon[hu_HU]=gnome-panel-launcher
Name[hu_HU]=Cherrytree
Exec=/home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7/cherrytree
Name=Cherrytree
Icon=/home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7/glade/cherrytree.png

most kipróbáltam azt, hogy terminalba teljes eléréssel indítsam, akkor viszont ezt a hibát dobta:

[root@oc0534151437 bin]# /home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7/cherrytree
Traceback (most recent call last):
File "/home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7/cherrytree", line 65, in <module>
f_main(args)
File "/home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7/cherrytree", line 46, in f_main
import main
ImportError: No module named main

viszont ha belépek ide: /home/nyzsolti/Downloads/cherrytree-0.35.7 majd ./cherrytree-vel símán indul

[ Szerkesztve ]

(#35694) Csontbrigád


Csontbrigád
tag

Sziasztok,

Ubuntu-server 14.04.2 LTS rendszeren szeretnék qbittorrentet használni, ezen leírás alapján csinálom, de nem indul el a kliens a rendszerrel. Mi lehet a gondja?

Köszönöm!

(#35695) Sub-ZeRo válasza spammer (#35689) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Valami low web browsert keresek anyám lubuntjára, mert a chromium megzabálja azt a kevés 512 ramot.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#35696) Fenyő válasza Sub-ZeRo (#35695) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát olyan nemigen van (már ami rendesen használható is), de talán firefox esr + flashblock kieg (lehetőleg minden más addon nélkül) felállás eszi a legkevesebbet (Chorme/ium alapúak vmivel többett esznek, ami több nyitott lap esetén már nem is olyan kevés, ill adblockereket felejtsd el (még a lájtosabbakat is) 512 megán, azok zabálják fel a legtöbb memóriát), azzal néhány nyitott ablakkal még el lehet lenni 512 megával is (+ a felesleges/nem használt dolgokat vedd ki az automatikus indításból, panelről)

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35697) MasterMark válasza Sub-ZeRo (#35695) üzenetére


MasterMark
titán

Lynx :D

bob.zxr: Köszi, megpróbálom azzal.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#35698) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#35695) üzenetére


Lathronos
őstag

Midori? Opera?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35699) MasterMark válasza BoB (#35688) üzenetére


MasterMark
titán

Működik. :R

Habár kiírt valamit, hogy elronthatom vele a pendrive-ot? :F

Switch Tax

(#35700) Sonja


Sonja
veterán

Fel akartam tenni az Ubuntu Studio 14.04.2 LTS kiadást, de Live-ba már eleve garfikai hibákkal indult, alig látni valamit. Rákeresve a problémát az a hulladék nouveau driver (open nvidia) okozza, és elvileg az F6, majd a nomodeset segít. Sajna nálam nem oldotta meg a problémát, ugyan úgy grafikai hibáktól hemzseg, telepíteni se bírom. :( Egyszer már feltettem az Ubuntu Studio-t, de akkor a 14.04 LTS volt, és akkor semmi gond nem volt. Van rá valami (másik) megoldás? :F

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.