Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36701) ux1 válasza spammer (#36696) üzenetére


ux1
addikt

1. Nem kell szarakodni a telepítésnél :B
2. Igen, AnDROiD-ozom is.

Az "sima" ARCH, na az borzalom. Nehogy már a XXi. században még a grub configot is nekem keljen megírni telepítés közben.... Semmilyen beállító felület vagy script. Anno még '97-ben az IBM AiX-en is volt (smitty), pedig az elég puritán junix. :K

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#36702) spammer válasza ux1 (#36701) üzenetére


spammer
veterán

Evo/Lution
Antergos

szerk: persze ha megfelel a mostani, akkor oké, csak azért linkeltem, mert van script és GUI installer is, igaz, más néven, de lényegében Arch. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36703) Rimuru válasza ubyegon2 (#36685) üzenetére


Rimuru
veterán

Mind a ketton. :DDD

ux1: grub-mkconfig-rol nem hallottal meg? az legeneralja, alapbol az az ajanlas hogy kezzel ne szerkesszuk a grub.cfg-t. Nekem is fent vannak androidhoz kello dolgok, nem kellett vele sokat foglalkozni.

Vigyázat, csalok!

(#36704) Lathronos válasza ux1 (#36695) üzenetére


Lathronos
őstag

:D Nem rossz, szerintem én is kipróbálom. Nem, nem vagyok android fejlesztő, mielőtt valaki megkérdezné. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36705) King Unique válasza Rimuru (#36703) üzenetére


King Unique
titán

Nézegettem napokban néhány disztrót, látvány tekintetében (fontos az is) igazán a Cinnamon és KDE felület volt szimpatikus. Utóbbinál a Chakra és fórumtárs ajánlása, a Netrunner viszi egyelőre a pálmát. Előbbinél akadtak partícionálásnál másik topikban említett nyűgök, tehát inkább utóbbira szavazok. Bár, ahogy látom az LTS is csak 24 hónapig támogatott....Plasma 5 miatt a 16-ost néztem ki, mert a Kubuntu 15.04 egy bughalmaz. Vagy ilyen felülettel, inkább mást?

- aki használ Netrunnert, nem tudja, hogy a Start menüjét, hogyan lehet átszabni, pl. nagyítani, v lecserélni?
- KDE felületen hogyan lehet beállítani, hogy a külső, cserélhető meghajtók ikonját megjelenítse, mint pl. az Xfce, Mate, Cinnamon?

(#36706) lev258 válasza King Unique (#36705) üzenetére


lev258
veterán

LTS kétévente jelenik meg, de 5 évig támogatott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36707) King Unique válasza lev258 (#36706) üzenetére


King Unique
titán

Értem, akkor ennél is.
Többire esetleg vmi ötlet,, vagy másnak?

(#36708) lev258 válasza King Unique (#36707) üzenetére


lev258
veterán

Elnézést, nem volt világos számomra, mire érted. A Netrunner LTS 2 év támogatást biztosít a saját dolgaira, de amennyiben használ Ubuntu LTS tárolókat, azokból 5 évig kap frissítéseket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36709) camillus válasza spammer (#36699) üzenetére


camillus
tag

Visszaváltás a saját felhasználódra: su oliver

Ha tényleg visszaváltás, akkor ctrl+d gyorsabb. Jó dolog ezeket megtanulni, bár a ctrl+w-nek nem értem mé' az alt+d az ellentéte (a ctrl+u/k pl nagyon logikus).

[link]

http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

(#36710) olivera88 válasza spammer (#36699) üzenetére


olivera88
veterán

:DDD A Chown-t h lehet visszavonni?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36711) herdsman12 válasza Lathronos (#36688) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszönöm, megnézem a 32bit-es verziót, meg olvasok is.
A Debiant már kíváncsiságból is megtartom, szívatom még magam egy darabig.

(#36712) ux1 válasza spammer (#36702) üzenetére


ux1
addikt

Megfelel a mostani, mivel teljesen készen kapom vele a Mint-et.
Nem kell gnome és xfce se.
Nálam vagy a Cinnamon, vagy a Mate a játékos. :K
És a BBQ is arch :K

(#36703) colomb2
Képzeld el hallottam róla ;) használom is. De ha van kb. fél órád hogy felállíts egy működő gfx-es linux desktop-ot, akkor nem a minimal arch-al fogod ezt tenni. :K

(#36710) olivera88
#> chown -R root:root /root

[ Szerkesztve ]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#36713) growler válasza King Unique (#36705) üzenetére


growler
őstag

Ha van hozzá kedved, próbáld ki ezt.:
[link]

(#36714) olivera88 válasza ux1 (#36712) üzenetére


olivera88
veterán

Köszi.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36715) King Unique válasza growler (#36713) üzenetére


King Unique
titán

Kösz az ötletet! :R
Bár ez KDE 4 ahogy látom, engem az új 5-ös érdekelne.
Amúgy ez is vmi nem hivatalos kiadás?

(#36716) growler válasza King Unique (#36715) üzenetére


growler
őstag

Igen, ez is egyfajta remaster.

(#36717) King Unique válasza growler (#36716) üzenetére


King Unique
titán

OK, majd megnézegetem talán ezt is.
Most Zorinnak is teszek egy próbát.

[ Szerkesztve ]

(#36718) spammer válasza camillus (#36709) üzenetére


spammer
veterán

Én mondjuk nem bash-t használok, hanem Vi módos zsh-t. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36719) olivera88


olivera88
veterán

KDE alatt milyen fájlkezelő van amibe be tud épülni a 7z? Mert Dolphin-ba nem épül be. Vagy használhatom a Gnome fájlkezelőjét? Mivel két asztali környezet van telepítve így bírom használni azt is ha nem baj a "keveredés"

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36720) BoB válasza olivera88 (#36719) üzenetére


BoB
veterán

Az ark miért nem jó?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36721) olivera88 válasza BoB (#36720) üzenetére


olivera88
veterán

Az nem tud 7zipben tömöríteni.

Szerk: Bocsi. Most látom h tud. Fájlkezelőből nem elérhető a 7z tömörítés.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36722) BoB válasza olivera88 (#36721) üzenetére


BoB
veterán

Töröltem a képeket akkor.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36723) Melack


Melack
veterán

Linux Mint alatt hogy tudok JAVAt installálni? Citrixhez kell, Chromiumhoz.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#36724) Sonja válasza Melack (#36723) üzenetére


Sonja
veterán

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#36725) Melack válasza Sonja (#36724) üzenetére


Melack
veterán

E: Nem sikerült zárolni: /var/cache/apt/archives/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: /var/cache/apt/archives/ könyvtár zárolása sikertelen

Ez mitől lehet?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#36726) spammer válasza Melack (#36725) üzenetére


spammer
veterán

Meg van nyitva a synaptics (vagy a software center)?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36727) CPT.Pirk válasza Melack (#36725) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Éppen dolgozott az apt a háttérben. (frissítéskezelő) - Vagy esetleg lehagytad a sudo-kat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36728) Melack válasza CPT.Pirk (#36727) üzenetére


Melack
veterán

És spammer: Csak a pajzs van kint az óra mellett, de nem fut. Viszont ezek után sem írja, hogy lenne Java a gépen. Faxa, most mehetek Wines géphez.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#36729) lev258 válasza Melack (#36728) üzenetére


lev258
veterán

Firefox
Chromium/Chrome-ban épp folyik az átállás új pluginkezelésre, addig viszont problémás.
Amúgy nálam OpenJDK-val is minden rendben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36730) CPT.Pirk válasza Melack (#36728) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom mit jelen a pajzs ikon a Minten, de mintha régen az lett volna a frissítés kezelő. Esetleg add ki a parancsot először a frissítésre, akkor majd nyilván elmegy onnan.

Amúgy tényleg, én sem találtam még semmi olyat, amit az openjdk nem vitt volna el. Max a böngészőbe beépülő részét kellett külön letölteni, az icedtea-web csomagot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36731) kovaax válasza CPT.Pirk (#36730) üzenetére


kovaax
őstag

ABEVjava megy vele? Régen nem ment vele a CIB netbankja, de már az is megy. Nem is raktam fel oráklis javát a gépre egyelőre.

-=- There's no place like /home -=-

(#36732) CPT.Pirk válasza kovaax (#36731) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt nem tudom, nekem a cég csinálja a bevallást. De azt hiszem másnak nem volt vele gondja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36733) ubyegon2 válasza kovaax (#36731) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tökéletesen működik vele az ABEVJAVA. Ügyfélkapun kersztül küldtem a bevallást és vissza is jelezték, hogy nincs gubanc. Icedtea kieg valóban kell ehhez is.

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36734) kovaax válasza ubyegon2 (#36733) üzenetére


kovaax
őstag

Zsírkaraj! :C

-=- There's no place like /home -=-

(#36735) olivera88


olivera88
veterán

A gyári háttérképeket melyik mappába lehet megtalálni Debianon?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36736) kovaax válasza olivera88 (#36735) üzenetére


kovaax
őstag

/usr/share/wallpapers

-=- There's no place like /home -=-

(#36737) ubyegon2 válasza kovaax (#36734) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért ki ne csússz a jövő évi határidőből, az ideinek már min1! :)

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36738) olivera88 válasza kovaax (#36736) üzenetére


olivera88
veterán

Köszi. De azt nem találtam meg ami kellett. Ezt kellene ami bejelentkezéskor látszik. [link] Meg amik vannak Gnome alatt záróképernyőnek v minek.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36739) BoB válasza olivera88 (#36738) üzenetére


BoB
veterán

(#36740) olivera88 válasza BoB (#36739) üzenetére


olivera88
veterán

Szuper. Nagyon köszi. :R

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#36741) kovaax válasza olivera88 (#36738) üzenetére


kovaax
őstag

Mert az nem wallpaper, hanem login background:
/usr/share/images/desktop-base/login-background.svg

-=- There's no place like /home -=-

(#36742) herdsman12 válasza Lathronos (#36688) üzenetére


herdsman12
őstag

Megpróbáltam letölteni (Win és Linux is), de két gépen 3 böngészőt lenullázott, leginkább 99% letöltésnél 100%-on kergette a procit és 1 órán keresztül nem történt semmi.
Próbálok valami egyszerűbbet.

(#36743) spammer válasza herdsman12 (#36742) üzenetére


spammer
veterán

A MEGA egy szar: [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36744) herdsman12 válasza spammer (#36743) üzenetére


herdsman12
őstag

A fffrrrancba, pedig olvastam azt a hsz-od, de most nem ugrott be.
Win alatt megtaláltam a letöltött darabot, hogy töröljem, de a Linux megoldásra még gyúrnom kell.

(#36745) #98452736


#98452736
törölt tag

Sziasztok!
A napokban elhatároztam, hogy a laptopomat újratelepítem, mert már lassúcska, tele van "szeméttel".
A laptopom egy Dell 3531 kétmagos 1,9 ghz-s, 4 gb ramos, intel hd integrált vga-s UEFI/Legacy bios-os laptop.
Egyik ismerősöm, aki jobban benne van a számítógépek világában, mondta nekem, hogy érdemes lenne a laptopra valamilyen Linuxot tenni, mivel én panaszkodtam neki a sebesség és stabilitás miatt.
Ezért is vagyok most itt...
A laptopot átlag egyetemistaként használom, tehát pdf-eket olvasok, dokumentumokat szerkesztek word-ben és esetleg powerpointban, filmet nézek rajta, illetve internetezek.
Az lenne a fontos, hogy egy stabil, gyors, könnyen kezelhető rendszer kellene a gépemre. Nekem a Windows jó is volt még az elején, csak belassult idő közben, néha lefagy némelyik "alap" program, szóval már újra kellene rakni.
Itt jön a képbe a Linux, mivel ezt is megemlítették nekem, hogy érdemes lenne ezt rakni rá.
Az a kérdés, hogy milyet. Illetve a biossal kapcsolatban magyaráztak nekem ilyet hogy uefi meg legacy, secureboot, fastboot :F Illetve még a MBR meg GPT partíciókról.
Nagyjából tudom, hogy mik ezek, illetve tudom is hogy hol kell ezeket állítgatni (Win8 --> Win 7 cserénél kellett vele babrálni)
Ezek mellett még a 32 bit/ 64 bit kérdés sem világos nekem Linux terén, mivel nekem azt mondták, hogy tegyek fel 32 bitest, de eddig 64 bites win7 volt a gépemen.
A kérdés összefoglalva: Érdemes-e váltanom win 7-ről Linuxra, ha igen akkor melyik 32/64 típusra, illetve a fogalomzavar elkerülése végett, ha kicsit megmagyaráznátok nekem, hogy a Linuxhoz melyik beállítás jó (UEFI, Legacy, Secureboot stb.) :)
köszönöm előre is a segítséget és elnézést a hosszú fogalmazásért, remélem érthető, de nem akartam feltenni egymás után 100 kérdést, így egyben írtam meg az éppen aktuális kérdéseimet.
További szép napot kívánok! :)

[ Szerkesztve ]

(#36746) growler válasza King Unique (#36715) üzenetére


growler
őstag

Ezt találtam !
[link]

(#36747) CPT.Pirk válasza #98452736 (#36745) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Dualbootot javaslom. Rakd újra a Win7-et, majd rakj fel egy Linuxot mellé. Ne foglalkozz a 32 bites dolgokkal, nyugodtan mehet fel egy 64 bites.

Sceure boot / fast boot legyen kikapcsolva, az UEFI meg legacyra rakva. Ezek mellé még fusd át a téma összefoglalót, valamint a logouton is van több disztró bemutató, nézd meg azokat is.

*Linuxokon nem MSO, hanem Libreoffice van az irodai dolgokra. Én lediplomáztam a használatával, szóval bőven meg vagyok vele elégedve.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36748) spammer válasza #98452736 (#36745) üzenetére


spammer
veterán

Érdemes, ha:
- hajlandó vagy picit tanulni (nyitottnak lenni), mert előfordulhat, hogy nem megy minden flottul.
- nem szükséges az MS Office és jó helyette a LibreOffice (bár Wine alatt elvileg megy az MS Office is)

64 bites jó, UEFI vagy legacy, te döntöd el, én pl. minden legacy-ban telepítettem.

Linux Mint felé nézelődj szerintem kezdetnek, többféle felülettel van (KDE, Cinnamon, MATE, Xfce), utóbbi kettő kevesebbet eszik, előbbi kettő többet. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36749) #98452736 válasza CPT.Pirk (#36747) üzenetére


#98452736
törölt tag

CPT.Pirk és spammer, Köszönöm szépen a segítségeteket! :)

[ Szerkesztve ]

(#36750) SATA_boy válasza #98452736 (#36745) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Szia C0lumbo, üdv a Linux világával ismerkedők között.

A 32 bites rendszerek 4 GB-ig kezelik, látják a memóriát. Úgy látom a géped 4 GB-tal van felszerelve, de nem bővíthető, ennek ellenére mégis a 64 bites Linux verziókat javasolnám.

Kezdetnek megosztanám veled az egyik kedvenc weboldalam:
Linuxed - Exploring Linux distros

A blog írója részletesen bemutatja a különböző Linux disztribúciók telepítésével és használatával kapcsolatos tapasztalatait precíz és színvonalas módon. Kérlek nézz körül az oldalán hogy képet kapj arról, milyen Linux disztribúciók léteznek, valamint hogy el tudd dönteni, neked melyik tetszik a legjobban.

Ha megakadt a szemed valamelyiken, ajánlom a youtube-on a kiválasztott Linux disztróval kapcsolatos videók szemrevételezését, ott láthatod 'élőben' is, hogy mire számíthatsz.

Általában kezdőknek az Ubuntu vonalat képviselő disztribúciókat szokták javasolni, én ezzel teljes mértékben egyetértek.

A helyedben a kiszemelt Linux-ot a Windows mellé telepíteném, tehát ha bármi váratlan vagy ismeretlen dolog beüt, vissza tudsz térni a Windows-ra.

Nem tudom mennyire lenne sürgős az 'átállás'...ha van időd és kedved a tesztelésre, bátran tudnám ajánlani a VirtualBox oldalát, ahol a Windows alól virtuális Linuxokat tudsz létrehozni és kipróbálni -> így tudod a legalaposabban kipróbálni az adott disztribúciót, hogy végül letedd a voksod az 'igazi' mellett.

Ha ennyi időd nincs, akkor a legtöbb Linux disztró egy úgynevezett 'Live' módban is kipróbálható (amikor semmi nem települ a gépedre, minden a memóriából fut, a Windows-od 'sértetlen' marad).

Tehát összefoglalva:
- nézz körül, tájékozódj hogy melyik Linux, melyik felülettel tetszik neked a legjobban
- 64 bites, Ubuntu alapokra építkező rendszert telepíts a Windows-od mellé

Az UEFI-s témában biztosan tudnak segíteni neked itt a fórumon, de te is végigpörgetheted ezt a topic-ot, garantálom hogy ez már volt téma.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.