Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35701) CPT.Pirk válasza Sub-ZeRo (#35695) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Firefox használható sebességet nyújt ilyen gépeken is. Adblock plus kieg legyen felrakva benne. Amit nem bírnak ezek a gépek, az a flash tartalom. Lehet rá megoldás a falshblock, amit írt Fenyő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35702) BoB válasza MasterMark (#35699) üzenetére


BoB
veterán

Nem elrontja (lol), hanem minden adat el fog veszni.

Viszont visszaformázni pl. FAT-ra majd alapból a windows nem fogja tudni (mert béna). Külön programmal lehet csak, vagy parancssorból.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35703) Rimuru válasza zsotesz81 (#35693) üzenetére


Rimuru
veterán

Az a baja hogy nem találja a modulokat (azért mert abban a könyvtárban keresi ahol kiadod a parancsot). Telepítsd fel "normálisan" akkor menni fog. Ez leírja hogy manuális mit hová kell tenni:
cat ~/Downloads/cherrytree-0.35.7/cherrytree/linux/manual-install.txt
Azt meg remélem hogy alapból nem root felhasználóval használod a gépet és most csak "véletlenül" csináltál vele mindent.

(#35696) Fenyő: Flashblock dolgot még mindig nem értem hogy miért jó mikor be van építve a böngészőbe is így -1 kiegészítő kell.

Sub-ZeRo: Ebben az esetben szerintem nézd meg nyugodtan a midorit. Fenyő adblock javaslatával nem teljesen értek egyet pl egy privoxy nem kér sokat, plusz érdemes lehet letiltani javasriptet is. Ha nem szemeteled tele akkor megnézheted Firefoxot is.

(#35697) MasterMark: A Lynx jó cucc, szépen lehet scriptelni bonyolultabb feladatokra is.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#35704) Nova96 válasza Sub-ZeRo (#35670) üzenetére


Nova96
őstag

Senki? :F

Asus k53by
AMD® APU E-450
AMD Radeon® HD 6470M with 512MB/1GB DDR3 VRAM
+3 GB ram

(#35705) lev258 válasza Sonja (#35700) üzenetére


lev258
veterán

Telepítsd nomodeset-tel, majd tedd fel a zárt drivert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35706) Sonja válasza lev258 (#35705) üzenetére


Sonja
veterán

De épp azt írtam, hogy nálam nem használ a nomodeset! Hiába adom meg, akkor is krikszkrakszal lesz tele az egész kép, így semmit nem látni abból, hogy mi történik a képernyőn. Telepíteni se tudom. :(

Szerk.: Megpróbáltam készíteni egy képet.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35707) lev258 válasza Sonja (#35706) üzenetére


lev258
veterán

Ha muszáj, tudod telepíteni nem grafikusan is, valószínűleg. Amúgy nincs abban a gépben egy integrált Intel vezérlő véletlenül?
Bár a nyílt nouveau driver képességei sajnos nem túl jók, de a minősítést kérlek mellőzd, mivel nem a készítői tehetnek róla (ők mindent megtesznek, amit tudnak), hanem az Nvidia.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35708) Fenyő válasza CPT.Pirk (#35701) üzenetére


Fenyő
őstag

Akarod mondani az Adblock plus ne legyen felrakva, pont az ami minimum megduplázza egy böngésző ramigyényét, ellenben a flashblockkal ami pedig csökkenti.
colomb2: Mert csökkenti a ramfogyasztást és jóval kényelmesebb mint a beépített flash ki-be kapcsolás, adblock rengeteg ramot felzabál (+ gyengébb proci esetén a procit is nagyon meg tudja enni) bár flashblockkal ez is mérséklődik vmenniyre, de 512 megával nem érdemes erőltetni még egy ublockot, nosriptet sem azokhoz sem árt legalább 1 gb ram.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35709) CPT.Pirk válasza Fenyő (#35708) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A dupláját biztos nem. Kipróbáltam az itthoni gépemen most, 9 tab van nyitva. Indulás után 283MB ramot fogyasztott a böngésző. Aztán letiltottam az adblockot minden lapon, ettől 20MB-al lett csak kevesebb a ram használat indulás után.

Ráadásul pont hogy csökkenti a proci terhelés csökkentését a reklámok meg egyebek nem kirajzolásával.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35710) Sonja válasza lev258 (#35707) üzenetére


Sonja
veterán

Van a prociban egy Intel HD4000, de az BIOS-ban tiltva. Ne is legyen nyílt, tökéletes a zárt.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35711) lev258 válasza Sonja (#35710) üzenetére


lev258
veterán

Ha az Intel-t engedélyezed, azzal menni fog a telepítés. Megpróbálhatod még az Ubuntu Studio 14.04.1-gyel.
Vannak okok, amik miatt a nyílt fejlesztése sem mellékes, még ha csak nagyon lassan haladnak is vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35712) Fenyő válasza CPT.Pirk (#35709) üzenetére


Fenyő
őstag

Ne menet közben tiltsd le úgy tényleg csak minimális különbséget fogsz tapasztalni, hanem miután letiltottad indítsd újra, most megnéztem nálam FF 10 tab ublockkal (ami sokkal lájtosabb az adblock plusnál) 400 megát eszik a böngésző, nélküle 290-et (minden lap betöltve ofkorsz), ha pedig a flashblock engedélyezve van akkor procit sem tekerik a reklámok, ellenben az adblock azért egy gyengébb procit meg tud fogni, persze kompromisszumos megoldás mivel a felugró reklám ablakokat ki kell időnként lövögetni, de 512 megával nemigen lehet máshogy normálisan böngészni.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35713) CPT.Pirk válasza Fenyő (#35712) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen volt újraindítás, de azonos értékeket produkált. Ha mind a 9 lap be van töltve, akkor 100MB-on belül mozog az eltérés a két mód között. Drasztikusan akkor nő meg a ram használat, ha menet közben engedélyezem az ABP-t és minden oldalt újratöltök. Viszont ha bezárom és újra elindítom a böngészőt, akkor meg beáll a normális 440-520 közé. Érdekes.
Viszont az biztos, hogy ABP nélkül lassabban töltődnek be az oldalak.

Na mindegy, ez már off.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35714) Lathronos válasza Nova96 (#35704) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

A géppel semmi gond nincs. Próbáltad a pendrive-odat mással is pl. ubuntu, stb.?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35715) szabonagyur


szabonagyur
félisten

Hello

Egy régi gépre keresek valami egyszerű Linuxot amin tanulgathatom, de a lényeg, hogy minél könnyebben el lehessen vele indulni. semmi extra nem érdekes számomra.

Gép:
P8400, 3GB RAM, AMD HD3470

Valami tipp? Ubuntura gondoltam de ahogy hallom eléggé öli a gépet, talán Linux Mint?

Eladó: DUPLO 10978 120 db-s bontatlan

(#35716) spammer válasza szabonagyur (#35715) üzenetére


spammer
veterán

Linux Mint jó lesz, lényegében bármelyik változatot el kell bírnia a gépednek, de a "MATE" jó középút.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35717) szabonagyur válasza spammer (#35716) üzenetére


szabonagyur
félisten

Épp azt néztem a Mint oldalán és kezdtem el szedni. Van valami beállítás amit érdemes elvégezni és a rendszer nem ajánlja fel egyből?

Eladó: DUPLO 10978 120 db-s bontatlan

(#35718) ubyegon2 válasza szabonagyur (#35717) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van, amit érdemes elolvasni. :)

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#35719) joecontra válasza MasterMark (#35699) üzenetére


joecontra
addikt

A Win32DiskImager-t nagyjából úgy kell elképzelni mint egy GUI-s dd megoldást Windows-ra.

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#35720) MasterMark válasza joecontra (#35719) üzenetére


MasterMark
titán

:R

Switch Tax

(#35721) alien0903


alien0903
tag

Üdvözlet!

Live verziót telepítettem egy laptop winyóra, majd visszatéve a laptopba az indításnál i686 hibaüzenet fogad:

"This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot .... "

Ez tényleg egy nagyon régi laptop. Van valami működőképes régi disztró amit fel tudok tenni?

(#35722) spammer válasza alien0903 (#35721) üzenetére


spammer
veterán

64 bites rendszert tettél a winyóra, de a gép amibe beraktad, csak 32 bites. Megoldás: 32 bitest kell telepíteni. :) Milyen gép, milyen specifikációk? Úgy lehetne okosabbat mondani.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35723) alien0903 válasza spammer (#35722) üzenetére


alien0903
tag

Az számít, hogy a gép amiben ráteszem az 64 bites?

http://www.weitronic.com.tw/Internet/NoteBook%20Computer/Image/PortNote/D470W.pdf
Ez lenne.

[ Szerkesztve ]

(#35724) spammer válasza alien0903 (#35723) üzenetére


spammer
veterán

A 64 bites gép tud telepíteni 32 bites rendszert, szóval jelen esetben nem lehet(ne) belőle gond.

szerk: 32 bites Lubuntu vagy Linux Mint LXDE, vagy maximum Xubuntu vagy Linux Mint Xfce, ha csak 1 GB RAM van.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35725) CPT.Pirk válasza alien0903 (#35723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. A disztró kernelje 64 bites processzort igényel. Ha van, akkor töltsd le a disztrónak a 32 bites változatát, az menni fog. Ha nincs már belőle, akkor másik disztrót kell nézned arra a gépre.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35726) alien0903 válasza spammer (#35724) üzenetére


alien0903
tag

512 MB RAM van

(#35727) spammer válasza alien0903 (#35726) üzenetére


spammer
veterán

Akkor Lubuntu vagy Linux Mint LXDE legyen első körben. Utóbbi nem hivatalos Linux Mint kiadás, de nincs vele gond, Így néz ki: [kép]

szerk: idézet magamtól egy másik topikból:

"Indítás után 122 MB RAM. Azért az nem rossz, főleg úgy, hogy nagyjából minden alap dolgot tartalmaz. Kis nyomkodás után, pár ablakkal meg 138 MB RAM. Ha elindult a Firefox üresben, akkor olyan ~224 MB RAM körül állt." - [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35728) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Sziasztok!
Elkezdtem ismerkedni a linuxokkal, mert kicsit elegem lett a win-ből...
Szeretnék játszani is majd a laptopomról és ahogy nézem, a legtöbb ami kellene az linuxra is megjelent, vagy wine-ban vagy playonlinux-ban megoldható, hogy menjen. Viszont olvastam, hogy a videókártya driverre figyelni kell, hogy mi van felrakva, hogy minden simán menjen. Ha Mint-ben az Illesztőprogram-kezelőbe megyek bele, akkor egy nvidia-331-et ír ajánlottnak, viszont az nvidia oldalán van egy 346.59 változat is. Melyiket kéne felraknom?

(#35729) #82679040 válasza CanibelZ (#35728) üzenetére


#82679040
törölt tag

Az illesztőprogram-kezelő által ajánlottat.Tehát nvidia-331,mindig az OS kezelőjével tedd fel az nvidia drivert sose az nvidia oldaláról.

Playonlinux és wine telepítésekor elképzelhető lesz egy kis gubanc,lásd [link]
A linken találod a megoldást is.

[ Szerkesztve ]

(#35730) meoindil válasza CanibelZ (#35728) üzenetére


meoindil
aktív tag

Ha játszani is szeretnél, és fontos a teljesítmény, akkor célszerűbb a Winnél maradnod, vagy dualbootos rendszert kialakítanod. Játékra, munkára Win - böngészésre, egyébre linux.

[ Szerkesztve ]

(#35731) Lathronos válasza meoindil (#35730) üzenetére


Lathronos
őstag

Szerintem is ez a legjobb megoldás, én is így használom. Offine Windows 7 játékokhoz, netezésre és egyéb minden másra ott a linux.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35732) alien0903 válasza spammer (#35727) üzenetére


alien0903
tag

Sikerült feltenni működik is. THX!

Kérdés, hogy kell-e érdemes-e frissíteni a frissítéskezelővel?

Firefox-ot lehet benne magyarosítani?

(#35733) Lathronos válasza alien0903 (#35732) üzenetére


Lathronos
őstag

terminalba írd be a következőt a telepítéséhez:

sudo apt-get install firefox-locale-hu

A frissítéseket ajánlott telepíteni, ha naprakész rendszert akarsz használni. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35734) alien0903 válasza Lathronos (#35733) üzenetére


alien0903
tag

Köszi!

Még annyi, hogy 4.3 skype felment, de nincs hang. Esetleg erre van megoldás?

(#35735) zsotesz81 válasza Rimuru (#35703) üzenetére


zsotesz81
senior tag

Sikerült megoldani, a manual install-t tegnap megcsináltam, azután is dobta a hibát, viszont most reggel rájöttem, hogy az első lépést kihagytam :DDD , az executeable-t nem másoltam sehova, most átraktam a /usr/bin-be, megadtam a saját userem mint owner, ezt adtam meg a parancsikonnál, és most műxik.
Természetesen nem rootként használom a gépet, csak néha át szoktam su-zni

Köszi a segítséget

(#35736) spammer válasza alien0903 (#35732) üzenetére


spammer
veterán

Frissíteni érdemes időnként, de hogy a grafikus felületű frissítéskezelő megbízhatóan működik-e, azt passzolom, mert sosem használom.

Terminálból így frissítesz (ebben a sorrendben):

Csomagadatbázis frissítése:
sudo apt-get update

Csomagok/programok frissítése:
sudo apt-get upgrade

Firefox magyar nyelvi csomag:
sudo apt-get install firefox-locale-hu

Utána indítsd újra a böngészőt. Ha esetleg nem lesz magyar így sem, akkor próbáld meg innen feltenni a nyelvi csomagot (meg ott a szótár is): [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35737) lev258 válasza alien0903 (#35734) üzenetére


lev258
veterán

Laptop? Telepítsd fel a pavucontrol-t, nézd meg a mikrofon beállításait. Ott látod majd egy sávon, mennyire érzékeli a hangot. Ha két csatornát ír, próbáld az egyiket levenni 0-ra.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35738) Sonja válasza lev258 (#35711) üzenetére


Sonja
veterán

Az Ubuntu Studio 14.04.1-el már normálsan jön be a Live rendszer, lehet telepítenem. :K :C Köszönöm! :R Előtte még azért kérdeznék. Utána elég a

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

parancs a 14.04.2-re való frissítéshez, vagy kell még valami? :F Illetve ilyenkor fel fogja tenni a nouveau driver-t is? Mert az nem lenne ugye jó. Hogy célszerű ezt kivitelezni? Elsőnek az Nvidia driver fel, majd frissítés .2-re? :B

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35739) lev258 válasza Sonja (#35738) üzenetére


lev258
veterán

A frissen telepített 14.04.2 és a 14.04.1-ről frissített 14.04.2 között az a különbség, hogy az elsőben frissebb kernel és Xorg van. Utóbbi helyzet esetén is van lehetőség teljesen azonos állapot elérésére. Nálad valószínűleg a friss kernel és nyílt driver egyik bug-ja jelentkezett. Ha felrakod a zárt drivert, a nyíltat nem fogja használni, frissítés után se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35740) Sonja válasza lev258 (#35739) üzenetére


Sonja
veterán

"Utóbbi helyzet esetén is van lehetőség teljesen azonos állapot elérésére."

Hogyan, milyen módon?

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35741) lev258 válasza Sonja (#35740) üzenetére


lev258
veterán

Felteszed az újabb kernelt, mesa-t.
Itt olvashatsz róla: [link]. Bár amennyiben nincs szükséged valami olyan funkcióra, driverre, ami az újabb kernelhez kötött, felesleges.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35742) CsikiRoli


CsikiRoli
tag

Szép napot mindenkinek!
Próbáltam visszaolvasni találtam is pár dolgoz de nem áll össze a fejembe.
Valaki legyen szives segítsen nekem a HD 7970 GHz-m hez drivert feltelepíteni Ubuntu 14.04.02 LTS

Egy igaz részletes tényleg kezdőknek való leírást kérnék valakitől!
Nagyon köszönöm!

Üdv: Roland

(#35743) Sonja válasza lev258 (#35741) üzenetére


Sonja
veterán

Ezt elmentem. :K Elméletileg az "alap" 14.04-el is tökéletesen ment minden, szóval akkor nem piszkálom/nem teszem fel. Köszönöm! :R

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35744) lev258 válasza CsikiRoli (#35742) üzenetére


lev258
veterán

Egyéb/További illesztőprogramoknál nem sikerül telepíteni az fglrx-et (zárt AMD driver)?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35745) Melack


Melack
veterán

Sziasztok! HP G62-es (AMD) laptopon meghalt a Win8.1, gondoltam akkor most valami Linuxot kipróbálnék. A data partícióm NTFS formázású, jelenleg 50 Gb szabad helyem van telepíteni. Melyik rendszer ajánlanátok, kb ennyire kellene:
- levelezés
- alkalmasint dokumentumok szerkesztése
- böngészés
- letöltés innen-onnan
- OneDrive az mindenképpen
- TeamViewer
És ennyi. Valami egyszerű grafikus felületű kellene. Köszönöm előre is a tippeket!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35746) Tim82 válasza Melack (#35745) üzenetére


Tim82
nagyúr

Használható OneDrive kliens nincs. Ha OD-t akarsz kezelni, csak böngészőből fog menni.

(Az OneDrive-D nevű kliens még erősen béta és kb. Ubuntun működik csak elvileg.)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35747) Melack válasza Tim82 (#35746) üzenetére


Melack
veterán

Akkor marad az, most már minden fontos cucc ott van. Akkor marad a többi pont. Köszi

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35748) Tim82 válasza Melack (#35747) üzenetére


Tim82
nagyúr

Szerintem egyik mainstream disztróval sem lőhetsz mellé, ezekre a feladatokra mindegyik jó.

Kezdetnek én valamilyen Ubuntu-származékot javasolnék (Linux Mint, Lubuntu, Xubuntu, LXLE stb.).

Vagy ha gondolod, valamikor mutogathatok CentOS 7-et, rövid ideig láthattad amúgy is. :) ("Testvér, csak egy szóra... Hallottál már a CentOS-ról?" ;] )

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#35749) Melack válasza Tim82 (#35748) üzenetére


Melack
veterán

Linux Mint Cinnamont néztem. NTFS partíciót gondolom gond nélkül kezel és csatol.

Hallottam róla igen, majd azt is megnézem magamnak, Win8.1 tabletről :P

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#35750) Tim82 válasza Melack (#35749) üzenetére


Tim82
nagyúr

NTFS-3G nevű csomag kellhet hozzá, de jó eséllyel ez alapból települ Mintnél.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.