Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35051) Gyick válasza spammer (#35050) üzenetére


Gyick
őstag

ez nem végleges verzió amit felraktam 0.9.0 pre4 manjaro xfce

(#35052) spammer válasza Gyick (#35051) üzenetére


spammer
veterán

Jah, akkor ez van. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35053) Lathronos válasza Gyick (#35051) üzenetére


Lathronos
őstag

Nincs kedved kipróbálni a Voyager14.04-et? Kicsit hátrébb találod az általam remasterelt magyar nylvű 64 bites linkjét. Ez is XFCE, csak némi extrával fel van turbózva. :D

Ízelítőül egy kép:

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35054) camillus válasza Gyick (#35029) üzenetére


camillus
tag

A kompozitor a ludas. Ez egy árnyék akar lenni, csak odébb állt. ;]

http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

(#35055) Gyick válasza Lathronos (#35053) üzenetére


Gyick
őstag

már letöltöttem mielőtt irtad volna :D előbb vmware-ben megnézem...azt meglátom...

(#35056) lev258 válasza Dilikutya (#35044) üzenetére


lev258
veterán

ls meg a kapcsolói.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35057) Dilikutya válasza lev258 (#35056) üzenetére


Dilikutya
félisten

Biztos, hogy kell az ls, de a kapcsolói között nem találok ide megfelelőt, az ls-t még szűrni kell.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#35058) lev258 válasza Dilikutya (#35057) üzenetére


lev258
veterán

ls -al-lel listázol, majd ezt továbbítod egy másik programnak, amivel kikeresed a jogosultsági karakterekből a neked szükségest.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35059) spammer válasza Dilikutya (#35057) üzenetére


spammer
veterán

Egy kérdést egyszerre elég lett volna egy topikban feltenni. Ez inkább haladó kérdés, s mivel a haladó topikban is megkérdezted, ott válaszoltam.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35060) ubyegon2 válasza kovaax (#35026) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Ez az őrült disztróról disztróra ugrálás, amit itt nyomatnak sokszor, szerintem nem vezet sehova."

Szerinted! Szerintem meg segít megtalálni az adott gépnek és a felhasználó ízlésének legmegfelelőbb disztrót. :)

TG kérés:
Nem kezdő topikosoknak is figyelmébe ajánlom az 5 perces szerkesztési időt és ugyanazon kérdés több topikban való feltevésének elkerülését! :)

[ Szerkesztve ]

(#35061) Damateo


Damateo
aktív tag

Sikeresen felraktam a chakrát.
Nyílt drivert lecseréltem. driver: nvidia 346.35
Innentől le eset a felbontás 1280*720-ra.
Beállításbeli probléma vagy régebbi drivert kell használnom?
Nvidia nvs 5100m kártya van a laposban.

(#35062) God Vazzeg válasza Lathronos (#35053) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nagyon jól néz ki :R

(#35063) kovaax válasza ubyegon2 (#35060) üzenetére


kovaax
őstag

Ja, aztán talál valami egzotikus disztrót, aminek pont az aktuális verziója jó, de a következő már nem lesz az, persze feltételezve, hogy lesz még egyáltalán következő... A nagyoknál is van mindig valami reszelgetni való, ha kijön az új verzió, de azokat legalább sokan használják, többen tudnak segíteni, ha gond van. Szerintem.

-=- There's no place like /home -=-

(#35064) ubyegon2 válasza Lathronos (#35053) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Némi extra? :)
Nem próbáltam az eredeti Voyagert, de ez tényleg nagyon jó! Nem hagytál ki belőle semmit, home user ezt felrakja és kész, ráadásul modern kinézete van, a gyerkőcök se mondanák fapadosnak! :R

(#35063) kovaax Akkor megmondod, melyik az a disztró amit mindenkienk használni kéne kezdőként? :Y Nem kéne itt ennyit vacakolni, hogy ki milyen disztrót szeretne/ajánlana.
Lehetne csak egy Linux is és várnánk a 10- et belőle? Ilyen oprendszer már van. ;]

[ Szerkesztve ]

(#35065) Lathronos válasza ubyegon2 (#35064) üzenetére


Lathronos
őstag

Egy kis bemutató.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35066) ubyegon2 válasza Lathronos (#35065) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem könnyű ráismerni a jó öreg XFCE- re! Főleg testreszabhatóság szempontjából.

Lehet, hogy feleslegesen dolgoztál vele ennyit, de azért még várjuk meg, hátha ez lesz a javasolt disztró, amit mindenkinek használni kéne, kovaax ft. mindjárt írja!

(#35067) Lathronos válasza ubyegon2 (#35066) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem felesleges munka volt, torrenten is osztogatom és van rá igény(a Minteket is általában ötvenen letöltik). Na meg az ubuntusok is szeretik, kb. 60-70 letöltés biztos lesz.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35068) ubyegon2 válasza Lathronos (#35067) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! Látom, nem jött át a poén! :D

Itt is említve lett párszor, hátha még többen kipróbálják!
Ubis topikban említetted már?

[ Szerkesztve ]

(#35069) Lathronos válasza ubyegon2 (#35068) üzenetére


Lathronos
őstag

Annyi linux topik van már, hogy nem tudom követni. :D Nem említettem, de írok oda is egy ismertetőt.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35070) kovaax válasza ubyegon2 (#35064) üzenetére


kovaax
őstag

Valamelyik nagyot. ;)

Ha valami gondja van egy kezdőnek, akkor próbálja megoldani azt, ne akarjon váltani, mert a másik disztrónak meg más problémája lesz...

Ha meg jön valaki a problémájával, akkor a "haladók" ne a saját disztrójukat nyomassák, hanem próbáljanak a megoldásban segíteni a kezdőnek...

Szerk.: KFerinek az LXDE és XFCE közti különbség megtapasztalásához az én megoldásom adja a legoptimálisabb megoldást, szerintem. Nem pedig az, ha előszedi a disztróvaccs ezen a héten legfelül lévő disztróját....

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#35071) ubyegon2 válasza kovaax (#35070) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen igazad van, de azt az állapotot is meg lehet érteni, amikor valaki Win után szembekerül a Linux-bőség zavarával. :)

Én egyébként nem tapasztalom a segítőkészség hiányát! A saját jól bevált disztró ajánlása is inkább az ismert problémakör elkerülését célozza sok esetben.

Valamelyik nagyot! - ez kicsit félreérthető, mert kezdőknek szerencsére kifejezetten nem javallotta senki a Debiant vagy az Archot.

"KFerinek az LXDE és XFCE közti különbség megtapasztalásához az én megoldásom adja a legoptimálisabb megoldást"
Meggyőztél, ebben az esetben tényleg az a legjobb javaslat! :R Úgy láccik, mi sem vagyunk mindentudók!
Mondjuk én is egy ilyen hibasorozatba történő belefutás után találtam rá kedvenc disztrómra!

[ Szerkesztve ]

(#35072) ubyegon2 válasza kovaax (#35070) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ha előszedi a disztróvaccs ezen a héten legfelül lévő disztróját....

Azzal speciel pont jól jár bármelyik kezdő :D Nekem úgy tűnik, mindig ugyanaz van első helyen egy ideje. ;)

(#35073) kovaax válasza ubyegon2 (#35071) üzenetére


kovaax
őstag

Nem tudom miért félnek a Debiantól, az utóbbi néhány kiadást kipróbáltam, sok enter-rel fel lehet rakni (next-next-finish), és lesz egy gnómikus deszktop belőle. Mondjuk friss vason nem biztos, hogy menni fog minden, az igaz.

Ha megnézed az adatlapomat, most is van fent egy pár deszktop disztró nálam, de egyikkel sem úszom meg a konfigok matatását. Szóval egyik sem működik klikkolgatva, minddel szopcsizni fog előbb vagy utóbb, akár kezdő, akár haladó. A jelenlegi Fedorát pl. kénytelen vagyok paracssorból frissíteni, mert a saját megoldása nem akar működni az istennek sem. Mindig van valami gebasz. Nem a probléma kikerülését kell támogatni, hanem a megoldását.

Nem is a segítőkészség hiányával van baj szerencsére, hanem azzal, ha valaki nem a problémára koncentrál, hanem másik disztrót ajánl. Azzal csak tévútra viszi a delikvenst.

Na megyek, mert a másik topikban azt ígértem, hogy elteszem magam holnapra, még a szavamon fognak! :B

-=- There's no place like /home -=-

(#35074) CPT.Pirk válasza kovaax (#35073) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ráadásul prebuilt isok vannak belőle mindegyik asztali környezetre amik egyben live rendszerként is mennek, meg rendes wikije is van. Én szoktam ajánlani akár kezdőknek is, jó és stabil alap mindenre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35075) #21078528 válasza kovaax (#35073) üzenetére


#21078528
törölt tag

A Debian az egyik legjobb/ legmegbízhatóbb terjesztés, én is csak ajánlani tudom mindenkinek (mondjuk én KDE-vel használom).

Messze egyetértek veled, az össze-vissza disztró telepítgetésnek sok értelme nincs egy kezdő esetén. Egy rendszert kell felrakni normálisan (teljesen mindegy melyiket), aztán neki kell állni az alapok elsajátításának, és ha ez megvan, lehet keresgélni a számunkra legmegfelelőbb terjesztést!

[ Szerkesztve ]

(#35076) agy73p válasza #21078528 (#35075) üzenetére


agy73p
senior tag

Érthető a ti álláspontotok is, de bizony hiába teszel oda a legtöbb laikusnak bármilyen linuxot, ha egyszer nem fog neki tetszeni elsőre, akkor tovább fog lépni.

(#35077) Gyick válasza Lathronos (#35053) üzenetére


Gyick
őstag

Felraktam élesben a manjaro helyére.Nagyon szép alapból is.Ezt mar tényleg csak customizálni kell,letölteni semmit nem kell hozzá.Azért még helyenként vannak bent a francia nyelvnek nyomai.Olyan szempontból is jó ez hogy nagyon sok program van bent aminek én eddig a felét sem ismertem.Szóval sok olyan programnak látom a müködösét amiről nem is tudtam hogy létezik hiába volt bent akármelyik repoban.Remlem majd frissités jön hozzá mert kicsit még le van maradva

(#35078) KFeri22


KFeri22
tag

Tegnap kipróbáltam a Linux Mint 17 Qiana Xfce 32 bit-es verzióját és azonnal feltelepítettem annyira bejött. Ez más kategória, mint a Lubuntu, tetszik a dizájn, tele van programokkal -igaz ezek közül egyenlőre csak néhányról van elképzelésem, hogy mire való- gond nélkül települt, hardver probléma sincs, a magyarítás is teljesebb körű, működik minden.

Ezt a gépet csak én használom, a gyerekek elvannak egy gamer gépen, tableten, telefonon. Múlt héten a gépem mellett megállva mondták, hogy " Apa ez a linux? Jó csak kicsit öreges a kinézet" Na tegnap este a Mintet látva már nem ezt mondták, nekik is tetszett.

Erről a gépről eddig sosem sikerült Win 7 alól a telefonomra (Nexus 5) verzió váltások alkalmával feltelepíteni a gyári image-t. Nagyon sokat szívtam vele korábban. Most Linux alól egyből sikerült (igaz távsegítséggel a terminál használathoz) A Linux egyből felismeri, nincs semmiféle driver probléma.

Tehát úgy tünik, hogy megtaláltam, amit kerestem :)

(#35079) spammer válasza KFeri22 (#35078) üzenetére


spammer
veterán

:C

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35080) Lathronos válasza Gyick (#35077) üzenetére


Lathronos
őstag

Örülök, hogy hasznosnak találod. Ami a francia nyelvet illeti, csak a saját scriptjeiben maradt, azokat már lusta voltam lefordítani. Na de majd a következőnél lefordítom azokat is, ne érje szó a ház elejét. :D A csomagoknál nem az a lényeg, hogy a legfrissebb legyen, hanem hogy működjön ahogy kell, gondolom ebben mindannyian egyetértünk. Ha a Voyager debian verziójából készítettem volna remastert, na ott aztán találtál volna őskövületeket. :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35081) Klusi86


Klusi86
tag

Nekem az lenne a kérdésem, hogy lehet a logót visszaállítani betöltési képernyőnél, mert amint feltelepítem a xorg helyett az ajánlott zárt nvidia drivert, újraindítás után betöltődésnél már nem a logót hanem a linux disztró nevét és verziószámát látom, alatta négy darab ponttal.

(#35082) #82679040 válasza Klusi86 (#35081) üzenetére


#82679040
törölt tag

Grubot szerkesztve hozzáadod a köv. sort : GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep,majd frissíted.
Lehet,hogy a GRUB_GFXMODE sort is szerkeszteni kell a kívánt felbontásra ill aktiválni a sor eleji # törlésével.
Nem árt kérdésnél megadni a használt disztrót,sokat segít a segítségnyújtásban...

(#35083) Klusi86 válasza #82679040 (#35082) üzenetére


Klusi86
tag

Köszi. Az összes ubuntu alapú disztróm ezt csinálja: elementary, voyager, linux mint

(#35084) Klusi86


Klusi86
tag

GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
a keep-et nem kell idézőjelbe rakni? Így, hogy :GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="keep"
Csak mert ha megnyitom szerkesztésre a grubot, minden értéknél pl true, console vagy a felbontásnál: 640x480 idézőjel van.

Illetve a grub frisítése a grub update paranccsal történik a terminálban?

[ Szerkesztve ]

(#35085) #82679040 válasza Klusi86 (#35084) üzenetére


#82679040
törölt tag

Nem kell.
/etc/default/grub - ezt kell szerkeszteni

Pl:
GRUB_GFXMODE=1440x900x24
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

Ha több linux is van a gépen nem tudom mindnél lesz-e hatás,vagy csak aminek a grubja aktív.

sudo update-grub

[ Szerkesztve ]

(#35086) lev258 válasza Klusi86 (#35081) üzenetére


lev258
veterán

Ha jól rémlik, ez egy zárt driver specifikus probléma. Megpróbálok utánanézni, van-e rá megoldás. Amúgy nem okoz semmi gondot.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35087) Klusi86 válasza lev258 (#35086) üzenetére


Klusi86
tag

Köszi. Így sikerült megcsinálni. Tudom, hogy csak esztétikai hiba volt, de így azért szebb :)

@max4o4: Igen, csak annak a linux disztrónak vált be a fentebb lévő javítás aminek a grubja aktív volt.

Kérdés: Jelenleg két disztró van fent a gépen: Voyager HD 14.04 (ennek a grubja aktív és ennél sikerült megoldani a problémát) illetve Linux Mint Cinnamon 17.1 64bit. Lehet utóbbi grubját aktívvá tenni? Ha igen, hogy? És elképzelhető, ha ennek lesz a rendszerbetöltője aktív akkor sikerülhet a javítás itt is?

[ Szerkesztve ]

(#35088) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Az a baj vagyis nem baj, hogy egyre több linux változat van, de az már annál nagyobb gond, hogy a régi gépekre írt verziók a frissítések során egyre gyatrábban működnek. Pepper 5 van a régi notimon és most azon gondolkodom, hogy mire kell majd lecserélnem, mert ..arakodik. A Chromiumon csak két ablak volt megnyitva és majd 100% volt a procihasználat :F
Próbaképp AntiX 15 -öt raktam fel a desktopra és nincs magyar billentyűzet, persze amíg Live-módban hajtottam, addig nem volt ilyen probléma. :F

A végén még tényleg kell egy modernebb gépet vennem. :((

(#35089) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#35088) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Próbálj valami stabilat. Debian.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35090) agy73p


agy73p
senior tag

Manjaro, xfce. Feltettem a nyílt képernyő drivert is, de újraindítás után csak fekete képernyő fogad. Hogy tudnám eltávolítani?

(#35091) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#35089) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Volt már Debian is (pont az előbb volt a kezembe a dvd) a gépen és azzal is voltak problémáim, írtam is itt róla, már nem tudom mik, de a billentyűzet beállítással biztosan voltak gondjaim.

(#35092) spammer válasza teleahocipöm (#35088) üzenetére


spammer
veterán

Ha nincs magyar kiosztás, írd be terminálba: setxkbmap hu

Ha működik, utána be lehet rakni automatára a parancsot.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35093) teleahocipöm válasza spammer (#35092) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Nem működött. A Vezérlőközpontban is be lehet állítani a lokalizációt, rendben végig is ment, de semmi.

(#35094) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#35093) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyik Debian verzió volt ez? Pontosan hol volt rossz a kiosztás?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35095) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#35094) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Debian Wheezy 7-es verzió. Vezeték nélküli billentyűzetet használok és angol kiosztásúnak látja, de a vezetékessel is ez a helyzet. A legtöbb disztróval nincs gond, de akad egy néhány, amelyikkel előfordul.
Volt valami terminálos megoldás, de azt minden indítás után le kellett játszani így így nem igazán vált be. Gondolom lehetett volna írni rá egy mittoménmit és akkor automatikusan indult volna, de nem értek hozzá.

(#35096) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#35095) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Úgy értem melyik környezettel próbáltad? Az alap gnommal?

A parancsodat a crontabba @reset paraméterrel be lehet írni azt, amit egyszer szeretnél lefuttatni. Nem egy bonyolult dolog, de van még pár egyéb megoldás is erre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35097) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#35096) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Most olvasgattam vissza és felejtem is a Debiant, többet kipróbáltam, mindegyiknek volt valami nyűgje, de az lxde volt fent legtovább. Az a baj, hogy a net egyre erőforrásigényesebb a régi vackoknak ezért egyre szűkül a lehetősége.

(#35098) Lathronos válasza teleahocipöm (#35097) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát igen. Főleg, ha valaki flash alapú online filmeket is akar nézni, nem árt egy 3Ghz-es Pentium 4 CPU, 1 GB RAM és egy jobb VGA pl. Geforce 6600. Viszont most nézem, hardveraprón már 16.000 Ft-tól lehet kapni elég jó dualcore gépeket 2 GB RAM-mal. Az pedig nem túl nagy összeg azért cserébe, hogy még 6-7 évig ne legyen gondod a teljesítménnyel ha csak alapvető dolgokra használod a PC-t.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35099) CPT.Pirk válasza Lathronos (#35098) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy kicsit többért meg kapni APU-t modern belsővel, ami a HD filmektől kezdve a flashen át mindent tud gyorsítani. Az még jobb befektetés a jövőre nézve.

1 éve raktam össze egy kicsit erősebb gépet egy olcsóbb A8-as APU-val, eléggé meglepődtem mikor nem telt el 30 másodperc és már a full KDE betöltött a Chakrával, legyorsulva a saját Phenom2 X4-es gépemet. Igaz az régebbi telepítés, de hát na, akkor is milyen dolog már ez? :D

Ezek az akkori árak voltak:
Alaplap: ASROCK FM2A75M-DGS R2.0 FM2 A75 FCH, DDR3 1866, D-SUB DVI+ PCIE, 6CH, GLAN 12 520 Ft
proci: AMD A8 5500/3700 SOCKET FM2 4MB INT VGA DOBOZOS 18 880 Ft
ram: 2 GB DDR3 1333 MHZ G.SKILL F3-10600CL9S-2GBNT CL9 4 560 Ft (két darab kell)
táp: ATX TÁPEGYSÉG 400W CHIEFTEC CTG-400-80P OEM 9 500 Ft
vinyó: 1 TB SEAGATE 7200 32MB HDD S-ATA III ST31000524AS 13 220 Ft

A teljes ár: 63040Ft.

Ráadásul a gyári ventivel kvázi zajtalan a gép. Nyilván ez a gép erősebb is mint amit a net megkíván, meg lehetne bele tenni SSHD-t is a sima vinyó helyett, de így sem kell majd jó sokáig hozzányúlni és a tulaj is nagyon elégedett vele.
Mondjuk visszaállt Windowsra a tulaj, mert nem nagyon ért hozzá és szeretné azt a rendszert használni, amit a cégnél is lát, az meg W7.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35100) Lathronos válasza CPT.Pirk (#35099) üzenetére


Lathronos
őstag

Kicsit többért... :D 47.000 Ft árkülönbség azért szerintem nem kis összeg(vannak akiknek majdnem egy havi fizetése). Nem kötekedésből írom, csak teleahócipőm fórumtársunk szerintem nem szán ennyit a fejlesztésre. De ettől függetlenül igazad van, ha valaki korszerű PC-t vagy HTPC-t rak össze igénytől függően, annak 10 évig biztosítva van a teljesítmény.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.