Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36151) lionhearted válasza bajnokpityu (#36150) üzenetére


lionhearted
őstag

Kérlek, gondolkozz egy picit. Ha rebuildelni akarsz, mert vesztettél egy lemezt, akkor vagy 1 adat stripe, vagy a paritás stripe hiányzik. Nem derül fény a hibás adatra. Rebuildnél nekem most alap az a feltételezés, hogy 1 lemez kiesett. Normál működés esetén igazad is lehetne, csak akkor is fenáll a helyzet, hogy nem tudod, hogy a paritás vagy az adat a hibás, de legalább adsz esélyt újraolvasni. :)

Deluge stabil. Be kell tudni állítani. Tűzfal engedélyezi a külső elérést? Ha van fent UFW, akkor ennyi a beállítás:
# ufw allow 8112/tcp
A deluge-webet pedig célszerű daemonként futtatni.
deluge-web -f

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#36152) spammer válasza spammer (#35041) üzenetére


spammer
veterán

Na, ma próbáltam remastersyst, lényegében magamnak installálható mentést akartam csinálni a jelenlegi Ubuntu 14.04-ről. Az még hagyján, hogy nem sikerült neki, de szépen le is gyalulta az alapértelmezett mappákat a gépről szó nélkül. :W Mármint a Documents, Music, Videos mappákat, benne mindennel. Szerencsére a nagyon fontos dolgokról volt backup, de volt pár dolog, ami szépen elveszett. Ahhoz képest, hogy külön könyvtárba dolgozik (és még ki is írta, hogy nem bántja a cuccokat), valamit nagyon elszart közben, hogy a saját home könyvtáramból elkezdte legyalulni a cuccokat. :(

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36153) BoB válasza spammer (#36152) üzenetére


BoB
veterán

Továbbra is javaslom az rsync-et gzip-el. Tudom, az túl egyszerű és szimpla :)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36154) spammer válasza BoB (#36153) üzenetére


spammer
veterán

És ezzel tudok installálható .iso-t (telepítőt) is készíteni a kész rendszerről, amit kiírok pendrive-ra, belökök egy másik gépbe, és már települ is? :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36155) BoB válasza spammer (#36154) üzenetére


BoB
veterán

Nem, ezt nem kell installálni csak belökni a másik gépre, kibontani adott partícióra, feltenni /frissíteni grubot, fstab-ot és kész.

Bár ez a linken is le van írva amit linkeltem. :)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36156) spammer válasza BoB (#36155) üzenetére


spammer
veterán

Végül is csak saját használatra kell, úgyhogy megfelelhet így is. Na majd legközelebb. A remastersyst pedig ezek után bottal se... Még jó, hogy nem pucolta ki a egész home könyvtáramat. Ahogy látom volt ilyen másnál is [link] :(((

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36157) Lathronos válasza spammer (#36152) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Én egy éve használom a remastersys-t, de még sosem nyúlt egy rendszeremhez sem. Valami más lesz a gond. A remastersys-ben nincs törlés funkció. Persze azt nem árt tudni, hogy a remastersys futtatása közben tilos bármit is futtatni, az idő alatt ne csináljunk semmit. De ha ez nem felel meg, tehetsz egy próbát a systemback-kel is.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36158) spammer válasza Lathronos (#36157) üzenetére


spammer
veterán

Bezártam előtte mindent, nem csináltam közben semmit. Már a home kiválasztásnál is vacakolt, kiválasztottam a sajátomat (az volt az egyetlen), kiírta, hogy copying, de csak ment, ment, ment, és sosem ért véget, se 'Ok' se 'Cancel' nem volt aktív a GUI-n (bezárni viszont lehetett). Másodjára már úgy tűnt okés, aztán rányomtam a Dist gombra, el is kezdte, csinálgatta, aztán jött egy hiba, hogy nem tudta megcsinálni. De azért közben lepucolta a home-ból a cuccaimat. Nem tudom, mi volt a gondja, de nem is kísérletezek vele.

Systembacket próbáltam régebben, de az nem tud installert készíteni, csak visszaállítási pontot és live lemezt, nem? Vagy a live lemezről ugyanúgy telepíthető vele a mentett rendszer, mint egyébként a "normál" disztróknál?

No de mindegy is, az rsync is megfelel backupra.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36159) Freel


Freel
tag

Skacok! Ha Ti itt a szerver oldali RAID5, meg táveléréses telepítéses, mittudomén miről folytattok rettentő kemény diskurációt a 'Linux abszolút kezdőknek' topicban, akkor az én helyem melyik topikban van ha egy teljesen hivatalos (realtek) hangkártya drivert nem tudok föltenni Debian alá? :D :N :B :Y

A kérdésem természetesen csak költői. Megnyugodtam, mert olyan embertől hallottam most, hogy nem boldogul a Debian-nal, aki 2008 óta Linux-ozik, szervert üzemeltet évek óta hibátlanul, weboldalt működtet, és cikkeket ír a Linuxról több éve...

[ Szerkesztve ]

(#36160) Vladi válasza Freel (#36159) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na ba+, még a végén be tudjuk azonosítani, ki az. :DD

Amúgy mi a gond? Miért nem megy?
Mutassá már egy elespíciájt, azaz:
lspci

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36161) Lathronos válasza spammer (#36158) üzenetére


Lathronos
őstag

A hiba valószínűleg abból adódott, hogy nem volt elég hely. Legalább 10 GB kell neki a /home-on. Na mindegy, ha nem hát nem. Én azért használom továbbra is. A systemback-nél annyi, hogy az elkészült LIVE lemezről elindítod a systemback-et és a rendszer telepítésére kattintasz. Onnan meg már egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36162) CPT.Pirk válasza Vladi (#36160) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majdnem stimmel rám, de nekem nincs szerverem, meg weboldalam se. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36163) Lathronos válasza Freel (#36159) üzenetére


Lathronos
őstag

Konkrétan kiről van szó? Mert ha rólam, én nem vagyok rendszergazda, nincs weboldalam, nem is tudom, hogyan kell készíteni, abszolút kezdő vagyok, cikkeket pedig végképp nem írok, csak olykor-olykor néhány remaster formájában bohóckodom mintha tudnám mit csinálok. Viszont a debiant kerülöm messzire, az nem az én világom, ahogy a KDE se az.Na meg a RAID az végképp nem az én asztalom :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36164) Vladi


Vladi
nagyúr

Fúúú mennyi arc. Egyből mindenki magára vette. :)) ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36165) Lathronos válasza Vladi (#36164) üzenetére


Lathronos
őstag

:DDD :DDD :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36166) Freel válasza Vladi (#36160) üzenetére


Freel
tag

"Na ba+, még a végén be tudjuk azonosítani, ki az. :DD"
:Y

Miért? Olyan sok ember van magyarországon akire illik a leírás, hogy már ki is találtad kiről van szó??? :Y
Mert akkor már vetődök is a Win8.1 DVD-m után és install ezerrel vissza... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#36167) spammer válasza Lathronos (#36161) üzenetére


spammer
veterán

381 GB szabad. :D Majd kipróbálom a Systembacket is azért, csak előtte mindenről csinálok backupot. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36168) bajnokpityu válasza Vladi (#36164) üzenetére


bajnokpityu
félisten

csak akinek kellett volna... :D
de bevallom újrakezdő vagyok. még a 2.0s kernelekkel volt egy köröm, de főleg arra használtam, hogy zenét hallgattam. Valamiért sokkal jobb volt a hangja a win95/98nál :)

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36169) Vladi válasza bajnokpityu (#36168) üzenetére


Vladi
nagyúr

Most is jó a hangja, meg tudsz rajta zenét hallgatni. NIncs semmi fejlődés.... sóhaj.... :(

:DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36170) Lathronos válasza spammer (#36167) üzenetére


Lathronos
őstag

Az egész világról az utolsó atomig, biztos ami biztos. :D Már megint elgurult a gyógyszer és nem találom. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36171) bajnokpityu válasza lionhearted (#36151) üzenetére


bajnokpityu
félisten

sima iptables-em van, meg webmin-em.
mindkettő szerint nyitva a 8112 port, ahol a webuinak kéne futnia. de EMPTY_RESPONSE.

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36172) lionhearted válasza bajnokpityu (#36171) üzenetére


lionhearted
őstag

deluged && deluge-web -f -p 8112
Ha el van indítva a daemon és a webui is, nem akarsz SSLezni, és kapsz (ezek szerint krómban) respone-t, de üres... akkor ennyiből fogalmam sincs mi van elállítva.
Küldd el privátban a ~/.config/deluge/web.conf -ot. (pastebin-en)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#36173) .Benett


.Benett
tag

Sziasztok !
Szeretnék egy Banana PI-ra ,egy linux (még nem tudom milyet) disztribúciót felrakni, és ebből egy 0-24 szerver születne. A kérdés az , hogy a SATA portos HDD-t meg lehet-e osztani a linux alatt, úgy, hogy a Windózok a hálózaton lássák a tartalmát ? (NAS). :F

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#36174) Horvi válasza .Benett (#36173) üzenetére


Horvi
őstag

Persze. Felraksz pl egy SAMBA-t és azzal működik a dolog. Nálam is úgy megy otthon.

Hello darkness, my old friend...

(#36175) F34R


F34R
nagyúr

Ideteszem mert nem epp a halado topikba valo.

Nagyon regen csinaltam mar windows boot pendrive-t, es most megint sor kerulne ra.
Egy W8.1-t kellene linux alol feltolni dd-vel probaltam nem megy. unetbootin es tarsait nem szeretnem, valaki tud segiteni a temaban?

(#36176) lionhearted válasza F34R (#36175) üzenetére


lionhearted
őstag

Szerintem elég másolni... + boot flag a partisönre.

Tegnap még működött...

(#36177) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok!
Kis segítséget kérnék.
Adva van egy raspberry pi b+2 Szeretnék vele összehozni egy 3.5 inch es kijelzőt.

Ezen és ezen leírások alapján.De sajnos falba ütközöm.
Sehogyan nem akar összejönni.

(#36178) bajnokpityu


bajnokpityu
félisten

hogy rohadna meg a chrome.
megvan a megoldás. minden beállítás jó volt a delugável kapcsolatban, csak a chrome szivatott meg a windowsos kliens gépen.

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36179) ubyegon2 válasza Freel (#36159) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"A kérdésem természetesen csak költői." Nem annyira, inkább logikus!
Látom, most már elhiszed: a Mint használatra, Debian tanulásra, ~használatra.

Nem neked
Ahogy látom nem mindenki ismeri a haladó topikot Linux - haladóknak . Célszerű lehet oda írni a haladó szintű kérdéseket, már csak a későbbi keresések miatt is.
Ne értséték félre, ide is fel lehet tenni a kérdést, az átjárás miatt a guruk itt is megválaszolják, legfeljebb az abszolút kezdők sűrűbben pislognak. :)

Ki tudja miért van amúgy két külön topik? ez a költői kérdés

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36180) bajnokpityu válasza ubyegon2 (#36179) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Az ezzel a baj, hogy én tényleg nem értek a linuxhoz- se.
Nagy szükségem van arra, hogy amit kigondolok, és megpróbálok megcsinálni, azt egy pro véleményezze, és jó irányba tereljen. Na a raid 5ben pont különbözik a véleményünk, de a többiben elkélt a segítség. Ami egy pro topicban túlzottan kispályás lenne, sztem.

Gondolom ott mindent maguk fordítanak forráskódból, betéve tudják melyik konfig lehetőség hol van. Mi mivel szeret összeakadni, stb.. Nekem meg, mint a többi frisshusinak sok órás utánaolvasás minden egyes probléma.

Elolvastam a haladóknak iródott 0. HSZt, és nem gondolom, hogy a kérdéseim oda valók lennének.

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36181) Vladi válasza lolka1980 (#36177) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hol akadsz el.
Ezek biztos, hogy erre vonatkozó leírások? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36182) Vladi válasza bajnokpityu (#36180) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Gondolom ott mindent maguk fordítanak forráskódból"
Francnak van arra ideje. :DDD

"betéve tudják melyik konfig lehetőség hol van"
Vaaagy: hol a válasz a kérdésre.

"Mi mivel szeret összeakadni"
Hát tudja ezt a disztribútor, mi közöm nekem ehhez. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36183) ubyegon2 válasza bajnokpityu (#36180) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Az ezzel a baj, hogy én tényleg nem értek a linuxhoz- se."
Akkor a legjobb helyen vagy közöttünk! :D

Nem annyira kispályás ez ott sem, ott is mennek a kezdő- haladó kérdések meg itt is, ha megnézed, a haladók is bejárnak ide- szerencsénkre! :R

Annyira nem válik külön a két topik, inkább azért hozhatták létre az abszolút kezdőt, hogy ne ott tegyük fel a valóban abszolút kezdő kérdéseket.
pld.: telepítettem Win mellé az Ubuntut és nem indul el az oprendszer, csak fekete képernyőn villog egy kurzor. :)

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#36184) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Sikerült viszonylag jól belaknom a debian-t. Eddig nagyon tetszik, elég sokat tanultam ez a kevés idő alatt. A videókártya kérdésre a bumblebee volt a megoldás, az is szépen dolgozik.
Szerintetek hogyan lehetne azt megoldani, hogy működjenek a laptopon azok a billentyűkombinációk, mint pl touchpad ki-bekapcsolása, wifi kikapcsolása (ez a kettő a fontos).
Másik, hogy tudom-e valahogy aaz alap KDE-s naptárat szinkronizálni a google naptárammal, vagy ehhez külön modult kéne letöltenem?

(#36185) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#36184) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem próbáltam, de a rendszerbeállítások, személyes információ, ott meg az akonadi moduljai között van google calendar. Legalább is a Chakrán lévő KDE-ben van, de ez újabb mint a Debianos KDE.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36186) CanibelZ válasza CPT.Pirk (#36185) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Ez gyors volt, és meg is találtam. :C
Szerk: Ez így nem teljesen az amire gondoltam. :( Úgy szeretném, ha lehet, hogyha rákattintok az időre, akkor feljön a naptár, és ott mutassa azokat az eseményeket, amik vannak a google naptáramban. Magát a fiókomat sikerült ott a listához hozzáadni.

[ Szerkesztve ]

(#36187) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#36186) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg a letölthető plazma widgeteket, rögtön van kettő google calendár, meg pár egyéb google cucc is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36188) bajnokpityu válasza Vladi (#36182) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Hát tudja ezt a disztribútor:
debian 8on pl nyers install után a felhasználókezelő bezárhatatlanul kifagy, a lemezkezelő el se indul, csak így hirtelen. Ez még nem lehet user error :)

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36189) Rimuru válasza bajnokpityu (#36188) üzenetére


Rimuru
veterán

Rosszul állsz hozzá, terminálban kell csinálni. ;]

Vigyázat, csalok!

(#36190) herdsman12


herdsman12
őstag

Van egy WLAN USB stickem, ami nem működik Jessie alatt.
(Bus 003 Device 005: ID 0bda:8176 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188CUS 802.11n WLAN Adapter)
Firmware telepítést megcsináltam az itt leírtak alapján.
Csatlakoztatom, életjel nulla (nem világít).
Konfigurálni kellene (?), de az már magas nekem.
WICD szerint nincs vezeték nélküli hálózat, "iwconfig" ezt mutatja:

"root@eee901:/home/ggy# iwconfig
wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=off
Retry short limit:7 RTS thr=2347 B Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:on

lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions.

root@eee901:/home/ggy#
"

Hogyan tudnám beüzemelni?

[ Szerkesztve ]

(#36191) lionhearted válasza bajnokpityu (#36180) üzenetére


lionhearted
őstag

Nem igazán a véleményünk különbözik, hanem egyszerűen csak felül akarod írni a józan logikat. Én figyelmeztettelek, hogy a 12TB-os RAID5 tömb már nem igazán tűri el a lemez vesztést, így nem látom értelmét a kialakításának sem. Persze, lehetséges hogy neked mégis van rá megalapozott okod. Amíg a teljes tömb működik, addig persze nincs gond.
A probléma a diszk vesztéskor van, amikor esetedben 3 diszkből akarod újraépíteni a 4 teljes diszkes tömböt. Ez nem fog menni, szinte biztos. Ennek az oka a sokat elhangzott URE.
Eszerint így is 38% esélyed van a sikerre. Ez azért nem sok. A múltkor feltételeztük, hogy a teljes pool 1 lemeznek számít, de ez rossz logikai döntés volt. Mentségemre legyen mondva, van amikor így kell számolni...

És erre számos szakmai, és kevésbé szakmai cikk is van, úgy mint:
Jó öreg Wikipedia, és a jelzett forrásai
ZDnet
Ez már RAID6, de a probléma azonos
DELL ajánlása
Érdekes, de nincs ajánlva a RAID5

A RAID nem backup. Ennyit akartam tudatosítani, meg hogy ne veszíts el 12TB anyagot, ha ennek nem vagy tudatában. Ha igen, de mégis máshogy döntesz, akkor meg legyen jó érved, még ha nem is osztod meg. De egyszerűen a RAID5 nem megbízható, alig tűri el az 1 lemez elvesztését is.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#36192) .Benett válasza Horvi (#36174) üzenetére


.Benett
tag

Ez remek ! :) Köszönöm :R
A teljes boldogságomhoz viszont kellene még egy olyan program is ami olyat tud, hogy én a Windózz alól távoli asztal eléréssel tudjam a linuxot irányítani a grafikus felületről. Szerver lévén néha szeretnék belenézni, viszont nem akarnék rádugni monitort. Ebben tudnátok még segíteni ? :)

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#36193) meoindil válasza .Benett (#36192) üzenetére


meoindil
aktív tag

TeamViewer?

(#36194) BoB válasza .Benett (#36192) üzenetére


BoB
veterán

Ha szerver akkor grafikus felület felesleges amit gondolom nem tervezel hogy futni fog mert értelmetlen, ergó marad az SSH.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#36195) .Benett válasza BoB (#36194) üzenetére


.Benett
tag

De igen szeretném , hogy fusson a grafikus(vagy nem?), mert a komplett linux tudásállományom csak a grafikus felület használata és sajnos nincs időm beletanulni. A cél egy NAS lenne otthonra, erre már van koncepció az előző segítségnek köszönhetően. :)
Viszont cél lenne az is , hogy monitor, bill, egér átdugdosás nélkül el tudjam érni és pl tudjak böngészni, C programozást is szeretném ezen csinálni, stb.. (teljes értékű gépszerűség) ezért gondoltam egy olyasmi megoldásra mint a Win-ben a távoli asztal elérés.

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#36196) spammer válasza .Benett (#36195) üzenetére


spammer
veterán

Remote Desktop, a megoldást már (#36193) meoindil megírta.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36197) bajnokpityu válasza lionhearted (#36191) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Ezért szokás időközönként teljes ellenőrzést csinálni. Előző rendszeremben is 12terányi raid5 volt (9tera hasznos területtel). tönkrement egyik HDD, kicseréltem, és visszaállított mindent. Az más kérdés, hogy belenyúltam :(

az inteles RST szolgáltatás win alatt pl úgy működik, hogy onnastól irja ki, hogy adatok védelem alatt állnak, ahogy csináltál ellenőrzést. és még inicializálás is volt előtte, amikor ugye végigír minden szektort.

és igen, volt, hogy talált hibát a heti rutin során, amiről a smart nem is tudott.

Linux alatt úgy látom, hogy használat közben ellenőrzi a szektorhibákat, és debian alapértelmezés szerint minden hónap első vasárnapján futtat teljes ellenőrzést. és, ha jól látom, a linuxos szoftveres raid nem inicializál, hanem rögtön használ. De lehet rosszul látom.

Szvsz, ha ellenőrzés során kiderül, hogy van szektorhiba, akkor onnastól az adott HDD rossz szektorát nem fogja használni, adatvesztés esélye meg minimális, mert, hogy az adott adat paritás párja rossz legyen a másik 3 HDDn, annak azért pici az esélye. de mindenképp biztonságosabb megoldás, mint ha egyáltalán nem menne a raid5, hiszen ott, ha olvashatatlan lesz a szektorod, akkor IJ, meg is van az adatvesztés. 12teránál meg beszéltük, hogy ennek esélye 96%.

Egyébként a fő oka, hogy RAIDelek az nem az, hogy biztonságban legyenek az adatok, hanem, hogy gyorsan elérjek mindent (ugye egyszerre 2 HDD olvas, kipróbáltam, kb 240Mb/seccel tényleg tud olvasni), és egy könyvtárba kerüljenek a filmek, ne legyen duplikáció. Az egyetlen egészen megbizható megoldás minden adat duplikálása két külön gépen.

[ Szerkesztve ]

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36198) lionhearted válasza bajnokpityu (#36197) üzenetére


lionhearted
őstag

És mi történik a teljes ellenőrzéskor? Lesz 2 ellentmondó HDD egymásnak, nem tudod, hogy melyik a rossz. Nem lesz ettől gömbölyű a világ. Egyszer egy kisebb(!) esetén szerencséd volt, később nem biztos. Én szóltam, innentől a saját hozzáállásod hibás a teljes adatvesztésért.
Gyorsítani a RAID0 is jó, és azt sem fogod tudni rebuildelni. ;]

Vagy csak simán kevered a szektorhibát az URE-vel. Az URE csak rossz adatot ad vissza 1 alkalommal, a szektor maga jó, és újraolvasva is jó adatot fog adni... Csak ezt már rebuildkor nem olvassa újra, mert nem tudja, hogy hibás volt. Ezért URE. Innentől akárhányszor ellenőrizheted, 2 ellentmondó lemezed lesz. És nincs olyan, hogy paritás pár...3 adat stripehoz 1, azaz 1 paritásod van.

Nem tudsz egyszerre 2ről olvasni, mert 3-an van az adat... alapvetően téves elképzeléseid/tudásod van a témáról.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#36199) bajnokpityu válasza lionhearted (#36198) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Háát, azz azért bőven feltűnik a vezérlőnek, hogy két adat különbözik ellenőrzés során (adat+paritás). a konfigban pl benne van, hogy ilyenkor 20 alkalommal próbálkozik kiolvasni. hibát csak akkor jelez, ha 20ból egyszer se sikerült eldönteni hogy 0 vagy 1.

a kisebb azért nem sokkal kisebb. ugyanúgy 12 terányi felületről van szó, csak a raid 5 miatt lett 9 hasznosítva. ott 96% volt az esélye, hogy URE legyen rajta.

igen, úgy értettem a paritást. pár: adat+paritás.

URE csak annyit jelent, hogy adat kikérésekor 2x egymás után más adatot ad ki.

[ Szerkesztve ]

eladó Kawasaki j300 robogó

(#36200) lionhearted válasza bajnokpityu (#36199) üzenetére


lionhearted
őstag

Nem, a 96% is téves, ezt már leírtam. Rossz adatból indultam ki.
20 olvasásnál sem fogja tudni eldönteni, hogy hibás-e vagy sem. 12.5TB olvasás után 1x fog megegyezni majd az általa várttal.
Rebuildelsz... kiolvasod a maradék 3-ról az adatot (most mindegy, hogy alkalmanként 2+1paritás)... ebből számolható a 4. diszk tartalma. De, erre 38% esélyed van, hogy így megy. A maradék szerény 62% eséllyel beugrik egy URE, nem tudja semelyik vezérlő, se hardveres, se szoftveres, se te, hogy mikor és melyik. Ekkor a 4. új lemezre egy olyan állás szerint kerül fel az adat, ami nem valós, hiszen 1 valótlan és 2 valós adat alapján számolta ki a 4. tartalmát. Ha ezt ellenőrizni akarod, akármikor és akárhányszor, már visszakapod a 3 valós tartalmat illetve a 4. valótlan(+valós) alapján kiszámolt korrupt tartalmat. Szerinted ez így egy egészséges RAID tömb? Ki fogja eldönteni, hogy melyik a hibás adat...

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.