Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36501) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#36500) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 [B]discard,noatime[/B],errors=remount-ro 0 1

Valamiért ez a sor rosszul jelent meg, így helyes:

UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

szóval az errors elé írod be a discard opciót s ha gondolod, a noatime- t is, mentesz, újraindítod és manual TRIM újra

Ha log fájlokat akarsz majd nézegetni hibakeresés miatt, akkor a noatime opciót ne írd be! :)

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36502) #93794560 válasza ubyegon2 (#36500) üzenetére


#93794560
törölt tag

A sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported" parancsra kiírja, hogy támogatva a trim. Swap partíció van.
Most, hogy így belekezdtem a Linuxozásba, feltettem a Wine-t. Amikor rájöttem, hogy hogyan kell használni, feltettem néhány programot, ami Linuxon nem elérhető. Kipróbáltam egy régi, MS Office 2000-t, valamint az egyik kedvenc grafikai programomat, a Neopaint for Windows-t. Tökéletesen működnek.

[ Szerkesztve ]

(#36503) erhas01


erhas01
tag

Kérdéseim, észrevételeim volnának, úgy általában és személyhez is:
Apróságok melyek a használatot könnyítenék meg szerintem minden konfigon.

1
Lathronos:
Ubuntu 14.04.2 Cinnamon 32bit HU All In One Edition
Ebben hol találhatom meg a mindent eltüntet és az asztal látható. Az az ikon, nagyon hiányzik.
Lehet én, hogy tüntettem el valahogyan. Mi annak a neve?

2
Az Ubuntu, Mint Linuxon hol lehetne beállítani, rögzíteni egységesen pl.: a mappáknál:
Az ikonnézetet listanézetté úgy, hogy a másik könyvtárba átlépve ott is listanézet legyen.
Ne az egyik könyvtárba ilyen, a másikban meg újra be kell állítani.

3
Az Ubuntu verzióknál: - Talán kárt nem okoztam vele -
Az az alsó panel vagy mi, minek oda? Azok a gombócok. Nem tudom hogy hívják, vagy sehogy verziótól függ, mit kell ki, vagy beikszelni. Én eltüntettem, hasznát nem találtam.
pl.: Az Ubuntu Studió-ban rátakar a teljes ablakos felületen a megnyitott ablakra, megbénítva azt amit éppen használtam.
Felül is van vízszintes csíkban menü, meg alul is van fontos menü.
Az ablak bal sarka, jobb sarka, le fel, sok idő, hatalmas a terület.
Szóval ... van a startmenü panel, meg ez a panel. Startmenüt hagytam meg, alulra tettem.

4
Nagyon sok ablakon látom, különböző verzióknál:
Nincs bezáró x , egész ablak gomb, kicsinyítés gomb.
Nekem oké, Alt+f4, vagy jobb egér gomb és bezár,
de egy hetvenöt évesnek telefon.

5
Próba képen direkt az összes betűtípust 1cm körülire, szemüveg nélkül is jól olvasható méretűre tettem:
Erőforrás hiányában lehetetlen tesztelni, tudom. pl.: Elválasztás: Számítógé-p!
Az angol szöveg ugyanolyan "bizonytalan" olvashatatlan.
A szövegablakban ha kijelölöm a szöveget, általában nem lehet végigolvasni kurzorral, vagy eltolja a középre rendezés miatt és semmi sem látszik, ha egyáltalán több sorba jeleníti meg.

6
Érdekesség:
Eddig semelyik 32 bites verzió nem ismerte fel a kettő azonos IDE íróm, csak egyet lát, egyazon kábelen!

7
Az Ubuntunál:
Az ablakon kívüli görgető, még jó, hogy olvastam róla. Nem látom, de ott van. Telefonon keresztül ... elmesélni.

8
Egy dicséret:
Vajon a Linuxon miért van jobban beállítva a VLC. Pontosan úgy, ahogyan a Windowson is kellene. Szinte hozzá sem kellett nyúlnom.

9
Volt olyan telepítő - együtt mind egyik sem- amely:
- anyanyelven magyarul jelent meg,
- megnézhető live, telepítés nélküli, kipróbálható - verziófüggő -,
- telepítés után kiadta a lemezt,
- Enter-rel újraindítást kért, sajnos csak angolul.

10
ubyegon2
Minden próbám üres HDD-re p4-en, vagy az üres SSD-n AM1 -en , teljes törléssel végeztem.
Fontos adat telepítéskor kiiktatva.

A TRIM parancsot rábíztam a telepítő szoftverre.
Az ext4 és a swap, azaz kettő partíció. Feltételezem pl. az Ubuntu 14.04.02 jól elkészíti ezt.
A következő telepítéskor elvileg elég lenne az ext4 tartalmát felülírni és a particionálás kimarad.
Álmodoztam, ezért volt az előbbi ötlet:
pl.: a Chakra-2015.03-euler-x86_64 ezt használná és elmondhatnám láttam már olyat. Ennyi.

Többet megnézek, előbb rögzül a logika, meg minden.
Ez okból a kész All In One rendszer is az elején nagyon sokat segített nekem.

Köszöntem!

(#36504) ubyegon2 válasza #93794560 (#36502) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy a swappines témát át kéne nézned, ha virtualizálsz. Nem használok laptopot és igazából swapot se az SSD- n, így ebben érdemes mások javaslataira hagyatkozni. hozzáértők segítsetek!

swappines változtatása [link] [link] [link] [link]

ebben 10- es értéket javasolnak 4 GB RAM mellé:
[link]

(#36503) erhas01
TRIM- et ne bízd a véletlenre, csinálj ellenőrzést, hogy működik- e. A tegnap esti hsz- ek pont erről szólnak.

A következő telepítéskor elvileg elég lenne az ext4 tartalmát felülírni és a particionálás kimarad.
Ha úgy érted, hogy formázni kell és utána telepíteni rá, akkor igen.

Chakra-2015.03-euler-x86_64 ezt használná és elmondhatnám láttam már olyat

Próbáld ki, nagyon klassz, de első frissítéskor vegyél fel úszósapkát, ha nem vagy kopasz. Ha túljutsz a telepítésen! :D no, kapok ezért Kapitánytól

Többet megnézek, előbb rögzül a logika, meg minden.
Érdemes előbb egy vonalon többet megnézni, ha Debian/Ubuntu vonalon kezded, akkor alőször azon kéne rutint szerezned. Az Arch vonal azért kezdőnek teljesen más . Archosok szerint jobb, szerintem az a jobb, amit használni is tudsz. :)

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36505) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#36504) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak annyit mondok, hogy te is próbáld ki, mert megragadnak nálad a fals infók. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36506) #21078528 válasza ubyegon2 (#36496) üzenetére


#21078528
törölt tag

Mint látod, alapból az 'exec fstrim-all' parancsot tartalmazza, tehát csak Samun és Intelen fut, le kell cserélni az 'exec fstrim-all --no-model-check' parancsra.

A 12.04 LTS-ben még nem volt ez a cronból futó opció, és én amúgy sem szoktam az Ubuét használni, mindig lecserélem a cikkben lévő másik példára, mert ott készül napló, és látom mi történik.
Az új Ubunál akkor valószínűleg tényleg fut alapértelmezetten, de ezt nem tudom, meg kell hívni a szkriptet manuálisan és kiderül.

Debiant szakértői módban telepítem mindig, így már telepítés közben beállíthatóak az fstab opciók, és én továbbra is a discardot favorizálom. Egyébként a 2. cronos példa változtatás nélkül használható Debiannál is.

Globálisan nagy változások nincsenek az SSD kezelés terén, pár aprósággal kiegészítettem a cikket, de a lényeg maradt.

(#36507) ubyegon2 válasza #21078528 (#36506) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm az infókat! Gondolom, kijavítasz, ha nagy falsot írnék a fórumtársaknak. Utánanézek mindíg, ha javaslok valamit, de nem vagyok szagértő ebben sem.

Mint látod, alapból az 'exec fstrim-all' parancsot tartalmazza, tehát csak Samun és Intelen fut, le kell cserélni az 'exec fstrim-all --no-model-check' parancsra.

Látni látom, de gözöm se volt, hogy abból kiderül, amit írsz! Megnézem majd az Új ubin, hogy tényleg működik- e mégse, mert Intel működni fog. ;)

swappines témában javasolhatnál valamit gb4400 ft- nak!

(#36505) CPT.Pirk Igazad lehet! Kipróbálom8- adszor is. Egyszer csak összejön az én gépemen is. :P

(#36503) erhas01 Egyre több hasznos tapasztalatot szerzel! :)

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36508) Lathronos válasza erhas01 (#36503) üzenetére


Lathronos
őstag

Asztal mutatása (Show Desktop) gomb panelen megjelenítése:

1. Jobb egérgombbal kattintasz a panelen, majd + Kisalkalmazás hozzáadása a panelhez

2. A menüből kiválasztod a Show desktop kisalkalmazást, majd Hozzáadás a panelhez gombra kattintasz.

Alsó panel vagyis Plank dokk eltüntetése: rendszerbeállítások -> indítópult -> Plank -> Törlés a listából

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36509) #21078528 válasza ubyegon2 (#36507) üzenetére


#21078528
törölt tag

A swappines nagyon felhasználói szokás függő, a 10 jó kiindulási pont, aztán lehet variálni, ha mégsem OK.

(#36510) ubyegon2 válasza erhas01 (#36503) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2
Az Ubuntu, Mint Linuxon hol lehetne beállítani, rögzíteni egységesen pl.: a mappáknál:

Cinnamonra egyszerű, ill. Nemo- ra - Szerkesztés/ Beállítások menüben Nézetek

(#36509) berus.berus Gondoltam, köszi!

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36511) ToMmY_hun


ToMmY_hun
senior tag

Sziasztok!

Új linuxos felhasználó vagyok és egy Samsung NP900X3D laptopra telepítettem a Mint legújabb verzióját. A WiFi ki-be kapcsoló funkció gomb nem működik alapból, de meg van a fájl amit módosítani kellene vele. Írtam is egy perl szkriptet, ami a megfelelően módosítja a fájlt, azonban a probléma az hogy csak sudo-val képes ellátni a feladatát és így nem tudom normálisan mappelni keyboard shortcutra. A fájl a sys mappában van és azon belül hiába módosítom a fájl jogosultságait, nem tudom elérni ha nem rootként szeretnék hozzáférni. Ezzel kapcsolatban kérnék tanácsot, Ti hogy oldanátok meg?

Köszi előre is!

C programmers never die, they are just cast into void.

(#36512) Rimuru válasza ToMmY_hun (#36511) üzenetére


Rimuru
veterán

Hálózatkezelő segítségével állítanám, cli felületüket rá tudod bindelni valamire. Esetleg dbus de ez nem kezdő szint.

Vigyázat, csalok!

(#36513) spammer válasza ToMmY_hun (#36511) üzenetére


spammer
veterán

Kicsit pontosabb infó nem ártana, mert lehet, hogy egyszerűbben is meg lehet oldani. Mit módosít a script konkrétan és melyik fájlban?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36514) ToMmY_hun válasza spammer (#36513) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

/sys/devices/platform/samsung/rfkill/rfkill2/status

Ebben a fájlban attól függően hogy 0 vagy 1 van ki, illetve be van kapcsolva a WLAN. Ezt kellene módosítanom kapcsoló jelleggel.

C programmers never die, they are just cast into void.

(#36515) spammer válasza ToMmY_hun (#36514) üzenetére


spammer
veterán

Elvileg Network Manager fut, szóval: [link]

Terminálba:

nmcli nm wifi off
nmcli nm wifi on

Kellene, hogy működjön. Ha működik, akkor tudod bindelni gombokra.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36516) ToMmY_hun válasza spammer (#36515) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Okés, ezzel megy. :) Köszi a segítséget! Esetleg még azt is meg lehetne oldani hogy a visszajelző LED ki és bekapcsoljon? Sajna most állandóan be van kapcsolva és úgy rémlik hogy install után követte a wifi állapotát.

Szerk: Rendben van ez is, a BT-t és a WLAN-t is jelző a LED, szóval mindkettőt ki kell kapcsolni ha a LED-et is ki akarjuk kapcsolni.

[ Szerkesztve ]

C programmers never die, they are just cast into void.

(#36517) spammer válasza ToMmY_hun (#36516) üzenetére


spammer
veterán

Egyébként lehet használni még az rfkill-t is, amit ha jól látom, akkor a wireless-tools csomag biztosít. [link]

sudo apt-get install wireless-tools

Eszközök listázása:

sudo rfkill list

Block/Unblock:

sudo rfkill block wifi
sudo rfkill unblock wifi
sudo rfkill block bluetooth
sudo rfkill unblock bluetooth

Ehhez persze jelszó kell, ami nem jó, viszont ki lehet kapcsolni a jelszókérést, és ezután ezeket is lehet bindelni bármire:

Terminálba:

sudo visudo

Majd pedig beírod a fáljba az alábbiakat:

felhasználóneved ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/sbin/rfkill

Elmented a módosítást: ha nano szerkesztővel nyílt meg, akkor Ctrl+o , Enter, majd Ctrl+x. Arra ügyelj, hogy a már meglévő sorokhoz ne nyúlj, ne törölj ki semmit, hanem egy új, üres sorba írd be.

Lehet, hogy ki kell lépni és újra be kell jelentkezni utána. Ha minden jól ment, akkor a fenti parancsokat tudod használni ugyanúgy sudo-val, de jelszót már nem fog kérni, ezért tudod bindelni is őket vagy akár össze is tudod fűzni a parancsokat és úgy bindelni, vagy lehet scriptet is írni rá... Ahogy tetszik. ;)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36518) Lathronos válasza ubyegon2 (#36510) üzenetére


Lathronos
őstag

Köszönöm, ezt az opciót már egy hónapja keresem én is. :DD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36519) ubyegon2 válasza Lathronos (#36518) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó poen. :) Én nem kerestem, ahogy rákattintottam a beállítások- ra, egyből ez ugrott a képembe és pont a legfelső opció. Engem is zavart, ez a viselkedése a Nemo- nak, de mindíg gyorsabbnak találom az ad hoc megoldásokat, mint ha elkezdenék mindent akkurátusan beállítgatni. Így én is köszönöm a kérdést a kérdezőnek!

Ez igazolja ősi közmondásunkat, hogy vak tyúk is talál szemet.
Voyageres blogot meg én kerestem, nem találtam. :P

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36520) Lathronos válasza ubyegon2 (#36519) üzenetére


Lathronos
őstag

Jól van na, most épp új PC-t tesztelek meg telepítek egy kollégámnál, ha hazaértem este 21:00 körül megírom végre. Őszíntén bevallom, tegnap lusta voltam megcsinálni, azért nem készült még el.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36521) ubyegon2 válasza Lathronos (#36520) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) Nem tudom, miért froclizlak ezzel, mert addig is felrakhatnám. Tatár se hajt!

Most viszont megint kezdek rakattanni a telefonra, szerencsére a custom romok világa most olyan nekem, mint anno a Linux disztrók világa, így 3 rom cseréje után pihentetem pár napja.

Remélem nem Win- t raksz fel arra a pc- re, mert akkor nem lesz kedved már blogolni! :DD

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36522) Lathronos válasza ubyegon2 (#36521) üzenetére


Lathronos
őstag

Ubuntu Cinnamon került rá, csak a gyerekeknél van Windows a játékok miatt.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36523) ToMmY_hun válasza spammer (#36517) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Köszi, de a network manageres megoldás teljesen jól működik szóval az megfelel nekem. Viszont lenne újabb kérdésem. GUI applet-et találtam, amivel lehet a kernel governort állítani, de nincs erre parancssoros megoldás? Szívesebben írnék erre is egy gyorsgombra beállított szkriptet, nem mellesleg azért, mert a GUI app hajlamos kifagyasztani a cinnamont.

C programmers never die, they are just cast into void.

(#36524) erhas01


erhas01
tag

ubyegon2, Lathronos
Köszöntem minden beállítás működik.
Chakra: sikerült eljutni a dos ablakig. Hurrá!

Lathronos:
Plank dokk:
Azt láttam, ahány fajta Linux, annyi elhelyezése, és majdnem annyi neve van ugyanannak.
A beállítási panelen: Volt olyan, ahol azt éreztem nincs is kész maga a beállítási panel.
Nem volt olyan lehetőség, hogy felül elhelyezés - vagyis négy sarka van a monitornak ebből hármat megadhattam -, vagy kikapcsolni, vagy rejtve marad végleg. Kell, nem kell választás hiányzott.

Nem jöttem rá az akadálymentesítés fülnél a hangos olvasás, vagy képernyő olvasás program kikapcsolására. Le kellett törölnöm.

További, apró észrevételeim - Linuxonként változó - :

1
A hang beállítások:
- Néhol nincs normál, erősítetlen szinten a hang ,vagy nagyon halk.
- A hang kijelző a menüsorban, - amire kattintunk elsőre - néhol úgy jelzi pl. 66%, pedig a beállításoknál 100% -ot mutat. Ekkor az éppen gép előtt ülő mit tesz, maximumra húzza a hang beállítását. Innentől zajos és darabos lesz a hang. Kettő nap eltelt, mire erre rájöttem.

Hang beállítások az általános tevékenységekhez: -Levelek, bezár, figyelmeztetés, stb.
Nem kell, alapból néma legyen.
A vakoknak kell a billentyűzet mellé, oda igen. Az autónál sincs figyelmeztető hang mindenre, meg se vennék.

2
Firefox Beállítások, szigorításaim: Szerintem!
A Beállítások megnyitása új fülben ez nagyon jó, pofonegyszerű.

Általános, Indítás, Kezdő lap:
Alapból ne legyen üres, valahova mutasson.Lássa a kezdő, van internet, működik.

Letöltések:
Rákérdezés a fájlok letöltési helyére. Ezt az alapnak beállítani.
Ha ezt sikerül átadni a felhasználónak, megtanulja az adatmentést, az adatai helyét, rájön az a hely az övé! Ha összeomlik a rendszer képes lesz megmondani, mi a neve és az elérési helye az adattárolójának. A család csak a háttérkép változását látta nálam, minden másról azt hitte, ugyanaz. Csak egy adattároló volt, ami végig ugyanúgy működött, ezen kívül minden mindig formázva, törölve volt.

Keresés:
Google lehetne az alap, vagy elérhető a kiválasztáskor, vagy legyen ott .
Ha nekem kellene beállítani elsőre, nem menne. Yahoo > keres > Google.com, így megy.
Európában működőképesebb a Google eddig. A jogi csatához, monopóliumhoz nem szólnék.

Adatvédelem:
Nem akarom, hogy a webhelyek kövessenek.
Nem jegyzi meg az előzményeket.
Minden előzmény törlése kilépéskor.

Jelszavak:
Nálam nincs kijelölve .... Nem jegyez meg semmit.

Speciális:
Adatküldés
A Firefox állapotjelentés bekapcsolása
Hibajelentő bekapcsolása
Hálózat
Gyorsítótár korlátozása: 0MB
- Ez érdekes, nálam a lassú 1999-es HDD-s gépnél, ha nem 0MB, akkor 20 - 30 lap körül lefagy a böngésző, Linux, Windows mindegy.

(#36525) spammer válasza ToMmY_hun (#36523) üzenetére


spammer
veterán

Ez passzolom sajnos. De ha leírod konkrétan melyik program/applet az, akkor lehet, hogy valaki tud okosabbat mondani. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36526) ToMmY_hun válasza spammer (#36525) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Sikerült megtalálni a megoldást. A program, amire szükség van cpupower néven fut. Ez a Mint-ben nincs benne alapból, ezzel a paranccsal lehet telepíteni:

sudo apt-get install linux-tools-common

Nekem a kernel miatt nem telepítette ezzel, de kiírta hogy milyen parancs fogja megoldani a problémát. Ha fent van, akkor mehet a parancs:

cpupower frequency-set -g ondemand

C programmers never die, they are just cast into void.

(#36527) Lathronos válasza erhas01 (#36524) üzenetére


Lathronos
őstag

Plank

"A beállítási panelen: Volt olyan, ahol azt éreztem nincs is kész maga a beállítási panel." - Nem igazán értem ezzel mit szeretnél mondani.

"Nem volt olyan lehetőség, hogy felül elhelyezés - Kell, nem kell választás hiányzott." - El lehet helyezni felül. Kattintasz jobb egérgombbal a horgony ikonon, Beállítások -> Elhelyezés: a legördülő menüben kiválasztod a pozíciót - lent, fent, jobb, bal. Ha az indítópultból kiszeded ahogy tegnap is leírtam, nem idul többet a rendszerrel. Egyébként ha fut is, bármikor kikapcsolható: jobb egérgomb a horgony ikonon -> Kilépés.

A Cinnamon panelt ugyanígy tudod mozgatni: jobb egérgomb a panelen -> Panelbeállítások -> Panbel elrendezése: alul, felül.

Hangok:

Ha a hangerő ingadozik mp3 zenelejátszásnál, az nem a linux hibája, hanem a kódolásé. Van egy easyMP3Gain nevű szoftver a Hang és video menüpontban ami a hangerő egységesítésre szolgál. Használati útmutató.

Hang beállítások az általános tevékenységekhez:

Ez nem windows, itt nem lehet legjobb tudomásom szerint hangokat rendelni az eseményekhez, kivéve a ki-bejelentkezést

Firefox Beállítások, szigorításaim:

A Windowsos Firefoxban sincs beállítva a Rákérdezés a fájlok letöltési helyére opció, ezért nem módosítottam.

Adatvédelem:

Alapból mellékeltem Firefoxhoz a Ghostery kiterjesztést, ami aktiválva blokkol minden nyomkövetőt. Az előzmény törlése kijelentkezéskor opciót meg azért nem kapcsoltam be, mert valakinek az előzmények fontosak.

Gyorsítótár korlátozása: 0MB
- Ez érdekes, nálam a lassú 1999-es HDD-s gépnél, ha nem 0MB, akkor 20 - 30 lap körül lefagy a böngésző, Linux, Windows mindegy. - 20-30 megnyitott lapnál ne is csodálkozz. Nincs az a PC ami ne fagyna ki ekkora terheléstől.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36528) CPT.Pirk válasza Lathronos (#36527) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tulajdonképpen miről beszéltek? :F

Btw, mi ez az 1999-es hdd?
"1999 – IBM releases the Microdrive in 170 MB and 340 MB capacities."

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36529) Tim82 válasza CPT.Pirk (#36528) üzenetére


Tim82
nagyúr

Btw, mi ez az 1999-es hdd?

Tegyél be egy vesszőt.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#36530) Lathronos válasza CPT.Pirk (#36528) üzenetére


Lathronos
őstag

Plankról, hangbeállításokról, Firefoxról érdeklődött erhas01 fórumtársunk, erre válaszoltam.

Btw, mi ez az 1999-es hdd?
"1999 – IBM releases the Microdrive in 170 MB and 340 MB capacities." - az nem semmi. Nekem már 1996-ban a Pentium 166 Mhz-es PC-mben 2.5 GB-os Fujitsu HDD volt. De a Microdrive hogy jön ide? :F De azt, hogy hogy varázsolta fel egy 16 éves HDD-re ami ráadásul működik is? Passz. Bár az évjárat szerintem a PC-re vonatkozott, de akkor se értem én sem, hogy csinálta. A Cinnamon egy akkori PC-n meg se szólal, az ubuntu 14.04-gyel karöltve.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36531) erhas01 válasza CPT.Pirk (#36528) üzenetére


erhas01
tag

Ez a teszt telepítő Hdd egyike, a fórumok olvasásához, gépeléshez tökéletesen megfelelnek.
Azért írtam ki, nehogy félreértés legyen. Kettő gépen dolgozom van a p4, és az AM1.
steagate barracuda ata ST320011A 20,4GB ez 2002 apr 12 ezen a másikon volt az xp.
A HDD a leglassabb egységem, továbbá büntetlenül lehet rajta gyakorolnom, törölnöm, particionálnom. A 720p -t VLC - vel sikerül összehangolni Linuxon is. Ennél erőforrás-igényesebb programot eddig gyakorlatilag nem használtam.

(#36532) erhas01 válasza Lathronos (#36530) üzenetére


erhas01
tag

A P4-es gépen a HDD: Tévedtem, nem 1999-es, hanem 2001-es.
A HDD 2001 N79 IBM DESKSTAR 20GB 7200 RPM P/N 07N7402 MLC: H32368 CHS 16383/16/63 REV: A03 A141211

Szeretném megkérdezni,mivel listázhatom ki a hardverek adatait?

(#36533) ubyegon2 válasza erhas01 (#36532) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo lshw
sudo lshw-gtk

további listázó parancsok:

ls lsblk lsdiff lsinitramfs lsof lsusb
lsar lsb_release lslocks lspci
lsattr lscpu lsmod lspgpot

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#36534) erhas01 válasza ubyegon2 (#36533) üzenetére


erhas01
tag

A p4-es gép: ..... Ezt mind be kell gépelnem?

A felesleges részeket, vagy mindet kérem a moderátor,topikgazda törölje!

Motherboard: Asus Rev1 P5P800-se 2005-07-09
Cpu:P4 3GHz Socket 775
width: 64bit ..... 64 bites a processzor? Lehet. ... Telepíthetek újra?
clock:200 MHz
Memory: 4X 512MB DDR
Display:RV635 Radeon HD 3650/3750/4570/4580
Multimédia: 82801EB/ER (ICH%/ICH5R) AC'97 Audio
Disk: ATA IC35L020AVER07-0 HITACHI 18GB !!! Cabel select jumper.
Volume: ext4
Logical name: /dev/sda1
Logical name: /
Version 1.0
Serial: 08cc4c34-b5e3-4ef-9c1f-82f8a6b8eeda
Size/Capacity: 16GiB ................ Jé lehet másolni is ...

-volume:1
description: Extended partition
physical id: 2
bus info: scsi@0:0.0.0,2
logical name: /dev/sda2
size: 2045MiB
capacity: 2045MiB
capabilities: primary extended partitioned partitioned:extended
*-logicalvolume
description: Linux swap / Solaris partition
physical id: 5
logical name: /dev/sda5
capacity: 2045MiB
capabilities: nofs

Az íróból kettő van, egy ide szalagkábelen. Később megnézem a jumpert, és a bekötést.
-cdrom
description: DVD-RAM writer
product: DRW-1612BL
vendor: ASUS
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@0:0.1.0
logical name: /dev/cdrom
logical name: /dev/sr0
version: 1.06
capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
configuration: ansiversion=5 status=nodisc
*-scsi:1
physical id: 2
logical name: scsi1
capabilities: emulated
*-cdrom
description: DVD-RAM writer
product: DRW-1612BL
vendor: ASUS
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@1:0.1.0
logical name: /dev/sr1
logical name: /media/levego
version: 1.06
capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
configuration: ansiversion=5 mount.fstype=iso9660 mount.options=ro,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,mode=0400,dmode=0500 state=mounted status=open

Külső HDD USB és ESata vagy Firewire bekötéssel. Kettő adatkábel van csatlakoztatva egyszerre!
scsi:2
physical id: 3
logical name: scsi2
capabilities: emulated
*-disk
description: ATA Disk
product: SAMSUNG HD502HJ
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@2:0.0.0
logical name: /dev/sdb
version: 0001
serial: S20BJ90Z693579
size: 465GiB (500GB)
capabilities: partitioned partitioned:dos
configuration: ansiversion=5 sectorsize=512 signature=2a4bf086
*-volume
description: Windows NTFS volume
physical id: 1
bus info: scsi@2:0.0.0,1
logical name: /dev/sdb1
version: 3.1
serial: fca110ad-8a4d-374c-b1ec-81c1e972432e
size: 465GiB
capacity: 465GiB
capabilities: primary ntfs initialized
configuration: clustersize=4096 created=2010-07-24 20:39:23 filesystem=ntfs label=adat state=clean
Nyomtató:
scsi:3
physical id: 5
bus info: usb@3:2
logical name: scsi4
capabilities: emulated scsi-host
configuration: driver=usb-storage
*-disk
description: SCSI Disk
product: psc 2210
vendor: HP
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@4:0.0.0
logical name: /dev/sdc
version: 1.00
capabilities: removable
configuration: ansiversion=2 sectorsize=512
*-medium
physical id: 0
logical name: /dev/sdc

lsblk:
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 18,7G 0 disk
├─sda1 8:1 0 16,7G 0 part /
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
└─sda5 8:5 0 2G 0 part [SWAP]
sdb 8:16 0 465,8G 0 disk
└─sdb1 8:17 0 465,8G 0 part
sr0 11:0 1 1024M 0 rom
sr1 11:1 1 2,7G 0 rom /media/levego

lscpu
Architecture: i686
CPU op-mode(s): 32-bit, 64-bit
Byte Order: Little Endian
CPU(s): 2
On-line CPU(s) list: 0,1
Thread(s) per core: 2
Core(s) per socket: 1
Socket(s): 1
Vendor ID: GenuineIntel
CPU family: 15
Model: 4
Stepping: 1
CPU MHz: 2998.674
BogoMIPS: 5997.34
L1d cache: 16K
L2 cache: 1024K

lsmod
Module Size Used by
nls_utf8 12493 1
isofs 39205 1
bnep 18895 2
rfcomm 58045 0
bluetooth 391253 10 bnep,rfcomm
6lowpan_iphc 18262 1 bluetooth
binfmt_misc 13140 1
usblp 18288 0
wl 6144840 0
cfg80211 418839 1 wl
snd_wavefront 34046 0
snd_cs4236 29209 0
snd_intel8x0 37321 2
snd_opl3_lib 18651 2 snd_wavefront,snd_cs4236
hisax_isac 13822 0
snd_hwdep 13272 2 snd_wavefront,snd_opl3_lib
snd_ac97_codec 105860 1 snd_intel8x0
snd_wss_lib 25739 2 snd_wavefront,snd_cs4236
hisax 498162 1 hisax_isac
snd_mpu401_uart 13865 2 snd_wavefront,snd_cs4236
snd_seq_midi 13324 0
snd_seq_midi_event 14475 1 snd_seq_midi
snd_rawmidi 25722 3 snd_wavefront,snd_mpu401_uart,snd_seq_midi
ac97_bus 12642 1 snd_ac97_codec
dm_multipath 22373 0
isdn 124492 1 hisax
snd_pcm 87194 4 snd_ac97_codec,snd_intel8x0,snd_wss_lib,snd_cs4236
crc_ccitt 12627 1 hisax
scsi_dh 14458 1 dm_multipath
snd_seq 56592 2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
serio_raw 13251 0
avmfritz 18593 0
mISDNipac 33594 1 avmfritz
lpc_ich 16877 0
mISDN_core 85986 3 avmfritz,mISDNipac
snd_seq_device 14137 4 snd_seq,snd_rawmidi,snd_opl3_lib,snd_seq_midi
snd_timer 28648 4 snd_wss_lib,snd_pcm,snd_seq,snd_opl3_lib
shpchp 32143 0
snd 66670 17 snd_ac97_codec,snd_intel8x0,snd_hwdep,snd_timer,snd_wss_lib,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_wavefront,snd_mpu401_uart,snd_seq_device,snd_cs4236,snd_opl3_lib
ns558 12598 0
gameport 15189 1 ns558
ppdev 17391 0
soundcore 14599 1 snd
parport_pc 32021 1
lp 13299 0
parport 40836 3 lp,ppdev,parport_pc
mac_hid 13059 0
btrfs 884298 0
xor 26221 1 btrfs
raid6_pq 97455 1 btrfs
uas 22631 0
dm_mirror 21756 0
usb_storage 52721 1 uas
dm_region_hash 20121 1 dm_mirror
dm_log 18072 2 dm_region_hash,dm_mirror
hid_generic 12503 0
usbhid 47035 0
hid 95946 2 hid_generic,usbhid
firewire_ohci 35647 0
radeon 1312439 3
psmouse 91277 0
firewire_core 61867 1 firewire_ohci
floppy 59708 0
e1000 121463 0
crc_itu_t 12627 1 firewire_core
i2c_algo_bit 13197 1 radeon
pata_acpi 12901 0
ttm 85257 1 radeon
drm_kms_helper 55007 1 radeon
drm 255469 6 ttm,drm_kms_helper,radeon

lspgpot
gpg: keyblock resource `/home/levego/.gnupg/secring.gpg': állománymegnyitási hiba
gpg: keyblock resource `/home/levego/.gnupg/pubring.gpg': állománymegnyitási hiba
# Ownertrust listing generated by lspgpot
# This can be imported using the command:
# gpg --import-ownertrust

^C
gpg: Interrupt caught ... exiting

Köszöntem.

(#36535) CPT.Pirk válasza erhas01 (#36531) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, irigylem a türelmedet. Emlékszem mekkora előrelépés volt mikor a hasonló kategóriás 40 gigás HDD-t lecseréltem sokkal modernebb de szintén pata-s vinyóra, onnantól egész más sebességet mutatott a P4-es.

*ilyen hosszú posztra használd a pastebin.com -ot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36536) erhas01 válasza CPT.Pirk (#36535) üzenetére


erhas01
tag

A 100. DVD írás vége felé egyszer csak megjelent a magyar K3b-n a magyar felirat:
Nem kell teljes DVD lemezformázás, - ami 1 óra! - felül tudom írni egy menetben. DVD/RW2x.

Én azt csodálom, ti mennyit gépeltek, próbálkoztok mindennel.

(#36537) CPT.Pirk válasza erhas01 (#36536) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdeklődés? Neked talán nem ezért van a próba vinyód? :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36538) Lathronos válasza erhas01 (#36534) üzenetére


Lathronos
őstag

Bizony, a CPU-d egy 64 bites 630-as P4, ami fényévekkel jobb egy átlagos P4-nél :K

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36539) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Szép estét mindenkinek és üdvözletem.

Köszönöm a munkádat.

Lathronos kolléga, Linux Mint 17 LXDE 32bit HUiso, amit te készítettél el prímán működik egy ős kövületen és végre nem akadozik a youtube, mint "win...fs-on", végre élvezhető kép és hang minőségben. :R :)

A linux kezelését még sokat kell gyakorolnom de nagyon tetszik a kezelhetősége, hogy miért mert stabilan működik már 2-napja hiba nélkül, pedig már sok mindent kipróbáltam már.

A win-es programjaimat is sikerült futtatnom és le a kalappal, úgy érzem megtaláltam a végleges oprendszerem verzióját.

Egy kérdésem lennemég mert még kevés a gyakorlatom, ha frissíteni akarja magát valamelyik program akkor mi a teendő, hagyjam frissíteni mert csak jobb lehet.

A kérdésem elég láma kérdés de szíves elnézésedet kérem, előre is elnézését kérem a többi kollégának is ezért.

Üdv. István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#36540) Lathronos válasza IstvánLászló (#36539) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Persze, a frissítések telepítése minden esetben ajánlott, hisz ezáltal marad naspra kész a rendszer, valamint nemcsak szoftver, hanem biztonsági frissítések is települnek, úgyhogy már csak ez okból is hasznos.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36541) IstvánLászló válasza Lathronos (#36540) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a válaszodat. :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#36542) herdsman12


herdsman12
őstag

Jessie Synaptic csomagkezelőben "Nincs telepítve (visszamaradt beállítások)", van itt 15 csomag. Mi a feladat ezekkel?

(#36543) Lathronos válasza herdsman12 (#36542) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Terminálba beírod:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

És szépen feltelepülnek a visszamaradt frissítések. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#36544) King Unique


King Unique
titán

Sziasztok!

Egy Lenovo notira szeretnék multi-boot megoldás keretében 64 bites Mint Cinnamon kiadást felrakni. A gépen van W7 és W8.1 is, amiket szeretnék megtartani.

• Alap esetben a Linux telepítője felajánlja a Windows mellé telepítést [link], de azt nem tudom, hogy ilyenkor több rendszer, több partíció esetén melyikhez teszi? A default rendszerhez (W7), annak szabad tárhelyéből von le?

• Megfordult a fejemben, hogy ezen leírás alapján inkább egy megadott partícióra teszem fel külön. Viszont nem feltétlen szeretném, ha a GRUB lenne a default Boot Loader, így ezen video alapján EasyBCD-vel akarom később hozzáadni a Win rendszerbetöltőjéhez. Ez így ok, később akár más disztró is hozzáadható, vagy ne így csináljam?

• A partícionálás tekintetében, kb. 20 GB helyet szánok neki (semmi játék, semmi combos program nem lesz), elég annyi, vagy legyen több, illetve 4 GB RAM esetén elég 2 GB swap, vagy inkább 4 legyen? Valamint, amit a cikk is említ, hogy jó a fennmaradó tárhelyet egy gyökérbe rakni, vagy külön legyen Home?

• Maga a notebook UEFI-s, de még egy régebbi kiadás, nincs Secure Boot és társai. A Windowsok is kikapcsolt UEFI-vel lettek felrakva, MBR alapon. Mint telepítésénél is gondolom kapcsoljam ki és normál módban telepítsek, vagy ezen leírás alapján UEFI-s telepítést csináljak?

(#36545) lev258 válasza King Unique (#36544) üzenetére


lev258
veterán

Első és legfontosabb. Ha eddig nem UEFI-ben telepítettél, akkor meg se próbálj UEFI-ben telepíteni most. Ezzel mindent elveszítenél. (UEFI GPT partíciós táblát és egy EFI partíciót használ, MBR viszont nem.) Én is javasolnám, hogy manuálisan tedd fel, ne a Windows mellé megoldással. Így biztos lehetsz benne, hogy csak azon partíciókkal történik valami, amit te arra kijelölsz. Felmerült az az ötlet bennem, hogy amennyiben van még egy nélkülözhető pendrive-od, akár arra is ráteheted a Grub rendszerbetöltőt, így csak akkor indulna, ha arról a pen-ről bootolsz. Ha eleve kipróbálás a célod, akkor nem feltétlenül szükséges neked külön /home. Swap akkor fontos, ha kevés a memória és/vagy hibernálni is szeretnél.
Ezt is ajánlom, óvatosságból. [link]
Vedd figyelembe, hogy a dd minden mást töröl a cél adathordozón.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36546) spammer válasza King Unique (#36544) üzenetére


spammer
veterán

Nocsak. ;] :D

20 GB bőven elég. Ha hibernálni akarsz, akkor nem árthat, ha legalább annyi a swap, mint a memória, vagy inkább picit több. Egyéb esetben bőven elég az 1-2 GB is, átlagos használat során szinte hozzá sem nyúl.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#36547) King Unique válasza lev258 (#36545) üzenetére


King Unique
titán

Értem, akkor első dolgom lesz kikapcsolni.
A külön pendrive nem az igazi nekem, inkább ha megoldható a videó foglalt, az lenne a jó. Ha az előre leválasztott partícióra rakom a rendszert és ugyanoda a GRUB-ot is (pl. sda4), akkor az máshoz nem nyúl gondolom, mást nem gyalul le és megmarad a Win Boot Loader is?
4 GB RAM gondolom bőven elég neki, hibernálást nem használom másik rendszereken se, szal 2 GB swap is elég?
Nem csak kipróbálás a cél, az már megvolt régóta VB és VMware-ben, hanem xy eszközök tesztelése és vizsgálata a két rendszerben, illetve maga az élmény, mert korábban másik gépen tetszett élesben.

Illetve még annyi kérdésem lenne, hogy mivel notebook, xy drivereket felrak automatán, gyárilag tartalmazza, vagy nekem kell külön levadásznom? Intel HD Graphics 2000 és Realtec HD Audio van fent Winen. Illetve a fényerőállításhoz külön fel kell rakni xbacklightot [link], vagy ezzel a módszerrel célszerű csinálni [link].

(#36546) spammer : kösz az infót! :R
Jártam én már erre korábban is, használgattam így-úgy. :K Amik a másik topikokban voltak felhozva dolgok, az más...attól még maga a rendszer tetszik és öröm felfedezni, használni. Ha meg olyanra van szükségem, ami másik platformhoz kötött, akkor Win. Ezért is van multi-boot.

[ Szerkesztve ]

(#36548) lev258 válasza King Unique (#36547) üzenetére


lev258
veterán

Ha eddig is így használtad, akkor nem kell bekapcsolni (mármint az UEFI-t). :DDD
Az említett hardverek menni fognak, xbacklight sem kell szerintem. Az majd kiderül, kell-e a második link vagy még az sem.
Live alatt rögtön látod majd, mi a helyzet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36549) King Unique válasza lev258 (#36548) üzenetére


King Unique
titán

OK, köszönöm a megerősítést! Ha minden menni fog, az faja lesz. :K

(#36550) King Unique


King Unique
titán

Még annyi kérdésem volna, ha EasyBCD-vel hozzáadom a Mintet, akkor GRUB (legacy), vagy GRUB 2 opciót válasszam?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.