Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94251) vmk válasza [w] (#94238) üzenetére


vmk
tag

15 méteren szerintem egyáltalán nem lesz ilyen jellegű probléma, hacsak nem valami batár nagy méretű az infra a kamerán.
Én régebben 4db analóg kamerát hajtottam egy 12v 3A-es tápról.
10-15-20 és 30 méteres távolságokon voltak CAT5e UTP-n. (Ráadásul a gagyib fajtán).
Ezek közül 2db volt infrás, a legközelebbi és a legtávolabbi és sosem volt velük gond.
Amikor felkerült egy elég komoly infrával rendelkező (1200mA áram felvételű kamera) a legtávolabbi pontra, akkor trükközni kellett, mert az infra bekapcsolásnál lehalt az a kamera: a tápfelöli oldalon step-up konvertert kötöttem a kábelre és elkezdtem szépen tekerni a feszültséget, amíg életre nem kelt (emlékeim szerint 16V körül volt ez). Ezt gyakorlatilag egyszer állítottam be és nem volt vele gond.
Nem azt mondom, hogy ez a tuti módszer, de működött.
Ami érdekes volt, hogy ezután ugyan ezen a kábelezésen le lettek cserélve a kamerák IP kamerákra, passzív POE-val (12v) hiba és trükközés nélkül teszik a dolgukat. Igaz kaptak külön egy-egy 12V 1,2A-es dugasztápot.

(#94252) Dr. Szilikát válasza demars (#94248) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az elméleti ideális áramgenerátornak ez lenne a lényege, bármilyen terhelésen egyforma áramot generál, zárlaton is.

Végtelen ellenálláson (szakadáson) már végtelen feszültség kellene, ezt már értelmezni sem egyszerű, úgyhogy ez "nem követelmény". Nyilván vannak gyakorlati korlátok.

A feszültséggenerátoros táplálás jobban ismert a köztudatban, pl. van 230 V vagy 12 V, ami állandó és a terhelés határozza meg az áramot. Az ideális feszültséggenerátor végtelen áramot tudna biztosítani elméletben, de a gyakorlat ezt is felülírja.

Amikor megjelentek a LED-ek, régen a számítógépes fórumokon is napirenden volt (még csak a kis jelző LED-ek voltak), ezt nem bírták megemészteni az emberek, hogy a LED nem zseblámpaizzó. Hány voltos a LED? Persze, van nyitófeszültség, csak az egy más fogalom. Stabil árammal kell meghajtani, nem fix feszültséggel.

(#94253) hcl válasza Dr. Szilikát (#94252) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Az ideális feszültséggenerátor végtelen áramot tudna biztosítani elméletben, de a gyakorlat ezt is felülírja."
Meg jó esetben az áramkorlát :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#94254) [w] válasza Tamy (#94249) üzenetére


[w]
őstag

és vmk:

ez jó ötlet!

táp oldalon bőven lesz hely mókolni, rosszabb esetben ott emelek ameddig kell, de remélem erre sem lesz majd szükség

cmdr PETER W. VOLKOV

(#94255) demars válasza Dr. Szilikát (#94252) üzenetére


demars
addikt

Köszönöm a válaszokat.
Egyszerű áramgenerátort már építettem Breadboard -on. :)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94256) Dr. Szilikát válasza hcl (#94253) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

De itt ideálison a tankönyvi / elméleti feszültséggenerátort értem, aminek 0 ohm a belső ellenállása és bármeddig terhelhető.

Ilyen nyilván nincs a gyakorlatban, az elvi megértés kedvéért említem csak.

(#94257) mzso válasza Aryes (#94228) üzenetére


mzso
veterán

Visszaraktam ki. De mire besötétedett megint nem működött a mozgásérzékelés. Behoztam, ma meg megint működik. Letakartam a napelemet, és normálisan érzékel megint.

Nem tudom, hogy a hideg hűvös nem tetszik-e neki, vagy nedvességet kap-e.
Mert ugye a világítás megint ment este. Fénybe raktam eltakart, és felkapcsolt egy másodpercre. Meg ki/be kapcsolásra is.

(#94258) rednifegnar válasza tököscsávó (#94240) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nade valami inditja azt az idozitot. nem arra irtad hogy amikor delejt kap a tolto?
de ha a tolto allandoan aram alatt van, akkor van tapod, viszont akkor mi inditja?

nyilvan ha a tolto es a taplalando cucc koze be lehet iktatni aramkort akkor nem olyan nagy dolognak tunik, mert indit egy monostabil 555-ot es amikor az lejar megszakajtja a kimenetet (pl relevel).
a trigger bementre nem mindig van szukseg, bar azt is hasznalhatnad, de van olyan modszer hogy a power megjelenesevel induljon a cucc, keresgelni kell hozza kapcsolasokat es beloni az idozitest magadnak.
https://electronics.stackexchange.com/questions/684951/ne555-monoflop-only-trigger-once-on-power

mondjuk en hamarabb megcsinalnam ezt az egeszet kvarc nelkuli microchip-el, de ahhoz kell programozo es fejleszto.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#94259) Aryes válasza mzso (#94257) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem tölt fel.

(#94260) mzso válasza Aryes (#94259) üzenetére


mzso
veterán

Akkor nem tudna világítani. No mindegy.

Egyelőre leragadtam a másik problémánál. Kiszedtem a fejlámpából a teljesen halott (0,3V körüli) akkut. És elkezdtem tölteni az említett 1,9V-osat amire lecseréltem. De már vagy négy órája töltődik, ami egy kicsit gyanús. Vagy 1-1,5 órája lecsatlakoztattam egy pár percre, megnéztem, hogy világít-e (igen), meg hogy mennyi a feszültség (4.1V). Egy hangyányit gyanús, hogy ilyen sokáig töltődik. Még akkor is ha 1,9-ről kezdte.

A cella még langyos sincs.

(#94261) hcl válasza mzso (#94260) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem gyanús, a végfázisa a töltésnek ilyen hosszú. Ha felment 4,1-ig, meg pláne ha egyszer megáll, akkor már talán használható is lesz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94262) Aryes válasza mzso (#94260) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor felmerülhet a belső zárlat, ha nem áll le a töltés (beindult a kristályosodás), de az is lehet, hogy a benne lévő cella sokkal kisebb kapacitású volt és olyan kis áramra van beállítva a töltőelektronika, hogy nem érzékeli a teljes töltöttséget. Ha nem melegedett, az is a kis töltő árammal magyarázható.
Vedd ki a cellát és tedd be a fiókba, 1-2 napra, és mérj rá időnként, hogy mennyire tartja a töltöttséget. Ha 2 nap alatt 4V alá esik, akkor kuka.

(#94263) Dr. Szilikát válasza mzso (#94260) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha hibás az akku, egyik megnyilvánulása lehet, hogy nem tud már 4,2 V-ra felmenni, hanem a példa kedvéért 4,1 V-on határolja magát.

Így viszont nem tud leállni a töltés, mert ahhoz 4,2 V-ra kellene húzni, utána az áram csökkenését figyelve leállni. Vagy 3 órás biztonsági időzítés után, az is egy módszer némelyik töltőnél.

Egyébként a BMS védelmek 4,25 V-on tiltanak ebben a kategóriában, egy jó cella még ezen a szinten sem határol.

(#94265) mezis válasza mzso (#94227) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem világítja meg egy másik fényforrás?
Az infra tartományban működhet az érzékelés. Nem öltöztél fel túlzottan? (Próbáld ki fürdő ruhában! :D )

mezis

(#94266) mzso


mzso
veterán

@hcl, @Aryes, @Dr. Szilikát

Végül vagy 4,5 óra után zöldre váltott. A feszültséget nem volt eszembe lemérni újra, de az elektronika szerint megfelelő volt. Beleerőltettem (több vezeték volt meg zsugorcsöveze volt amit nem akartam bontani) a fejlámpába és azóta működik.

"lehet hogy a benne lévő cella sokkal kisebb kapacitású volt" Ebben mondjuk lehet valami, viszonylag hamar elkezdett halványodni az eredeti. De végül csak lekapcsolt a töltés.

A mozgásérzékelős lámpát is megnéztem, abszolút semmi gyanúsat nem láttam, a forraszát kicsit ronda. A cella feszültsége 3,7V volt. Viszont most bent sem akar érzékelni. Akkor kapcsolgat fel csak amikor fényből sötétbe viszem.

[ Szerkesztve ]

(#94267) hcl válasza mzso (#94266) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Sztem az lemerült simán :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#94268) mzso válasza hcl (#94267) üzenetére


mzso
veterán

De hát világít most is. csak érzékelni nem sűrűn akar.
A PIR elemnek kell a 4V feszültség, vagy mi?

[ Szerkesztve ]

(#94269) mzso válasza mezis (#94265) üzenetére


mzso
veterán

Nem.

(#94270) hcl válasza mzso (#94268) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tipp volt csak. De akor érdemes lenne átnézni a NYÁK-ot, hogy nincs-e hibás forrasztás, stb. Illetve telefonnal megnézni az infrát, meg pl. hogy van-e valami jele annak, hogy kapcsol. (Valahol egy feszültség változna...)

Mutogatni való hater díszpinty

(#94271) laed válasza PMoon (#93958) üzenetére


laed
kezdő

Na most ha 5V kell, akkor minek szenvedsz selejtes 6 v. 12 voltos akkuval?
Veszel egy 4es elemtartót, NiMh-val az kb. pont annyi.

(#94272) rednifegnar válasza tököscsávó (#94264) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nem tudom, nem ismerem ezeket. leirast tudom en is csak
elolvasni. nyilvan legegyszerubb lenne kiprobalni, de talan
az elsonel a P3.2 uzemmod ezt csinalja.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#94273) mezis válasza mzso (#94269) üzenetére


mezis
nagyúr

Szenzor tiszta, nem költözött oda be egy migráns (pók,...)?

mezis

(#94274) bepken


bepken
veterán

sziasztok!

lenne egy nagyon buta kérdésem, előre is elnézést érte. füles topikban már feltettem a kérdést, de itt hátha hamarabb tudtok válaszolni.

adott ez a Soundpeats Truengine 3 SE füles, ami anno 1 töltés után megadta magát. maga a füles rész tökéletesen működött, "csak" a töltő egység nem vesz fel töltést...vagy nem ad le töltést....nem tudom. most elővettem a fiókból és szétszedtem (szarabb már nem lehet alapon)

az aksi maga nincs felpuffadva, kábel nincs megtörve vagy szakadva, van bármilyen tippetek, hogy mit lehetne kezdeni annak érdekében, hogy magát a fülest lehessen tölteni?
és ami a buta kérdés: nem lehetne valahogy "megkerülni" az aksit és direktbe tölteni a fülest?

╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

(#94275) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Deszkamodell összeütve pár délután alatt, próba céljából.
Az alany egy 700VA LF trafós szinuszinverter, rádobálva az összetevők egy valamikori villanyóra bakelit táblájára.
Hibátlan.
Lehet elgondolkodnom nyákra átültetésen és kultúrált dobozoláson.

24/230V szinusz, 770-780 watt körül korlátoz, képes elindítani kompresszoros hűtőt is gond nélkül.
Nyugalmija 10,4W.

A kisszobából 2 akkuval tolom épp az egész házat tesztüzembe.

(#94276) hcl válasza bepken (#94274) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akku nincs túlmerülve?

Egy TP4056 modullal meg lehetne próbálni megtolni.

@tordaitibi : Az kemény 8-O

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94277) bepken válasza hcl (#94276) üzenetére


bepken
veterán

annyit tudok, hogy összesen 1x volt nagyjából negyedére lemerítve, majd újratöltve maga a töltő tok és azóta csak az USB aljzat melletti LED világít pirosan, a tokon belüli töltöttséget jelző LED-ek meg se mukkannak....illetve ezt követően már magát a fülest sem kezdte tölteni többé belehelyezést követően.

sajnos semmilyen tapasztalatom vagy műszerem nincs a javításhoz. pusztán felmerült bennem a kérdés, hogy vajon menthető volna e vagy kuka az egész :)

╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

(#94278) ekkold válasza tordaitibi (#94275) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Jól néz ki :) A toroid trafó saját tekerés?

(#94279) tordaitibi válasza ekkold (#94278) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem, 12V gyárilag és kellett még rá 6 menet hogy 14V legyen.
Az is egy gyors tekerés volt, ki lesz cserélve az 5 menet normális tekercselőhuzalra.

(#94280) hcl válasza bepken (#94277) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lehet menthető, ahhoz jobban meg kéne nézni.

Meg ha külső töltést kap, akkor lehet menne minden.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94281) mzso válasza mezis (#94273) üzenetére


mzso
veterán

Igen. Leszedtem a kupakot és tiszta volt.

(#94282) mzso válasza hcl (#94270) üzenetére


mzso
veterán

"Illetve telefonnal megnézni az infrát"

Ez alatt mit értesz? A pir szenzor nem bocsát ki fényt amennyire tudom, másra meg nem tudok gondolni.

"meg pl. hogy van-e valami jele annak, hogy kapcsol. (Valahol egy feszültség változna...)"

Hm. Ezt nem lenne egyszerű elérni. El kell kapni olyan állapotot amikor nem működik, és gyorsan rácsatlakozni

(#94283) demars


demars
addikt

Megérkeztek a TP4056 modulok. Nagyon picik, YT videón tök egyszerüen forrasztottak.
Jött flux is.
Kérdéseim:
A gyári R3 ellenállást azt ki kell venni ugye? (Számomra ez a logikus)
Forrszemeket ón szippantó szalaggal letisztítom, utána mosták híg folyadékkal fogkefével. Le kell mosni, mivel?
10k potit láttam eddig, ha szeretnék kb 50 mA töltő áramot, használjak inkább 15k potit? Vagy tegyek be sorosan plusz ellenállást?

Köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94284) hcl válasza mzso (#94282) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, azt nem tudtam, hogy a PIR nem világít, sry. :B (Mondjuk tényleg, miért tenné. :D )
(Viszont akkor egy hőforrásra rreagálnia kéne.)
Amikor működik, kapcsolgatod, és méred, hogy mi történik. Pl. a szenzor kimenetét, stb.

Ebben hátha lesz információ

@demars : Simán az ellenállás helyére a poti egyik vége+csúszka, mosogatni se feltétlen kell (izopropillal szokás), két vékony dróttal odakötöd :) Trimmerpotit érdemes használni, később nem tekergeted majd sokat :) De ha tudod, mekkora ellenállás kell, akkor tehetsz be ellenállást is, általában odafér egy furatszerelt is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94285) laed válasza tordaitibi (#94275) üzenetére


laed
kezdő

Na és mennyibe volt ez Neked?
Vagy minden alkatrész megvolt elfekvőben??

(#94286) Dr. Szilikát válasza demars (#94283) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Fix 24 kΩ egyszerűbb szerintem, de esetedben egy gyakrabban található 22 kΩ sem vészes. PDF

Amikor nekem kellett hasonló, csak ráakasztottam egy apró, viszont huzalkivezetéses ellenállást, mivel pont az akadt a kezembe, vagy kaptam ki bontásból valahonnan. Levéve az eredeti SMD-t.

[ Szerkesztve ]

(#94287) tordaitibi válasza laed (#94285) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem volt ingyen, amúgy bármi projekt amit a fiókba heverő alkatrészekből hozok össze az sincs ingyen mert valamikor, mégha évekkel ezelőtt is de meg kellett vennem.

230/12V toroid-ingyen, évekkel ezelő kaptam egy tápegységet amibe ez volt. Trafó pipa. (amúgy van mégegy ugyanilyen 550VA toroidom, az 12ezer volt használtan)
Fetek, ez Ebay rendelés, HY5608 80V/360A -4 darab 5000Ft postával.
EGS-002 spwm szinuszmodul-2500Ft
Hűtőborda volt de ha venni kellett volna kb. 3-4000Ft.
Apróságok, csavarok, kiegészítők, védelmek trimmerek legyenek összesen 10ezer bár ez erősen felülárazva.

Ez így durván felülsaccolva 35.000Ft.
Készen van ilyen 700VA sokkal olcsóbban viszont ez tényleg tudja amit elvárok tőle és tényleg 2x túlterhelhető 1-2 másodpercig. Nem is szólva a öröm amikor megy a házam már fél napja erről a gubanchalmazról :)

(#94288) Busterftw válasza bepken (#94277) üzenetére


Busterftw
veterán

Ezek az akkuk Alirol par eurok, lehet megerne egyet berendelni es kicserelni, azert az nem olyan bonyolult.

(#94289) bepken válasza Busterftw (#94288) üzenetére


bepken
veterán

pót aksi még igazából van is, ugyanennek a márkának egy régebbi modell töltő tokjából ki tudnám műteni. nem tudom, mennyire univerzálisak ezek az aksik (mindkettő 3,7V)

╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

(#94290) hcl válasza bepken (#94289) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Teljesen. Lítium, az névleg 3,7, amúgy 4,2V. Rövidre ne zárd, azon kívül átrakod, és meglátod.
De nekem gyanúsan nem az akku a rossz, hanem a töltőáramkör.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94291) aujjobba válasza aujjobba (#94247) üzenetére


aujjobba
addikt

megfejtes: logikai kapu

(#94292) Aryes válasza aujjobba (#94291) üzenetére


Aryes
nagyúr

:C

Nem inkább (logikai kapu)² ?

[ Szerkesztve ]

(#94293) demars válasza Dr. Szilikát (#94286) üzenetére


demars
addikt

Köszönöm szépen!
Neked is hcl!
Már egyszer írtam, valamiért nem jelenik meg a hozzászólásom.

Ma kaptam néhány dolgot.
Épített tápegységet (két vezeték szabadon van, így nem mertem használni. Át kell nézni. Illetve szeretném megfejteni a titkát (kapcsolási rajz), Arra gondoltam, végig követem a vezetékeket és lerajzolom. Az értelmezéshez majd kérek segítséget.
Egy kis 0,75 kW -os frekvenciaváltót, ez szinte új.
10 db BF SD 18650 akkut (téves rendelés volt, 3 éve állnak, hétvégén tesztelem őket).

Tápegység:




Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94294) Tankblock válasza demars (#94283) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Isopropyl alkohollal szoktam itthon és fogkefével...
lehet venni erre a célra gyártott Flux Cleanert. Mit mondjak cégnél szidni szoktunk pár fajtát, mert egy ragacsos anyag marad utána....

Release the Beast....

(#94295) demars válasza Tankblock (#94294) üzenetére


demars
addikt

Van itthon IPA spray.
Próbálok majd óvatosan kenyecelni, hogy ne kelljen mosni. :)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94296) Reggie0 válasza demars (#94295) üzenetére


Reggie0
félisten

Amugy aceton sokkal hatekonyabb, ha nincs ott olyan alkatresz, amit az aceton old.

(#94297) Aryes válasza Reggie0 (#94296) üzenetére


Aryes
nagyúr

Meg hozzájutni is sokkal egyszerűbb. Oh, wait... 😏

(#94298) ViZion válasza Aryes (#94297) üzenetére


ViZion
félisten

a "lidiben" van még acetonos körömlakklemosó :K

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94299) Reggie0 válasza Aryes (#94297) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem kb. mindenhol kapni, ahol IPA-t is.

(#94300) Dr. Szilikát válasza demars (#94283) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

...utána mosták híg folyadékkal fogkefével.

Annyira nem kell rátámadni, egy kis vattapálcikával megoldható. Törlőpapír stb.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.