Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94301) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Félszigetes hobbi napelemprojektbe vagyok, nem ez a lényeg hanem emiatt teljesen le tudom egy kapcsolóval választani az egész házat bejövőről. Csak PE van azaz a konnektorok védővezetője marad a bejövő PEN vezetőn és a levert földszondákon.

Indítom az invertert, ami teljesen földfüggetlen kimenettel rendelkezik és a 24V DC akku részről is galvanikusan elválasztott.
A két pólus és a föld között nem szimmetrikus amit mérek. 136V van az egyik pólus és a föld között és 90V a másik pólus és a föld között. 136+90=226 ez megvan, pontosan 226V az inverter kijövő jelenleg. Kihúztam minden földelt dugós smps tápos és földelt dugós egyéb készüléket, az asszimetria megmaradt. Bármelyik pólust a földre zárva halk pattanást hallok mint mikor egy kondit kisütök és eközben áramot nem tudok mérni, nulla az áram. Megfogtam, nem ráz. Okés hogy a vezetékek kapacitíve feltöltődhetnek de mitől asszimetrikusan?

(#94302) hcl válasza tordaitibi (#94301) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az inverter kimenete mind a két oldalt pont ugyanolyan? Valami eltérés lesz...

Mutogatni való hater díszpinty

(#94303) Tankblock válasza tordaitibi (#94301) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Egy kérdés jutott az eszembe - az invertert is leföldelted?

Ha nem akkor ez lehet teljesen normális is.... csak laikusként arra gondolok.... Teljesen galvanikusan izoláltat mérsz össze egy "föld" potenciállal.....

Release the Beast....

(#94304) Tankblock válasza Tankblock (#94303) üzenetére


Tankblock
aktív tag

[link] ezt találtam, remélem segít

Release the Beast....

(#94305) eladohardver válasza daninet (#94180) üzenetére


eladohardver
őstag

Műxik :C

¯¯̿̿¯̿̿'̿̿̿̿̿̿̿'̿̿'̿̿̿̿̿'̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ '̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿̿ Battlelog: Rohambili ¤

(#94306) tordaitibi válasza Tankblock (#94303) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Hcl,
helyesbítek, előkotortam azt a műszeremet ami nem csk 20A AC-t tud hanem 200mA-t is.
Bármelyik pólust földre zárva 6mA folyik.
Ami kimaradt a szelektálásból az a cirkó a pincébe meg asszem a kenyérpirító ami földelt. Holnap megnézem ezeket is, 6mA nem a világ de keresem az okát.
Az inverterről leválasztva a házat és úgy mérve a két kijövő meg a föld között nulla V és nulla mA vagyis nem az inverterbe van valami ami megközepelné a kijövőt. Abszolút földfüggetlen a kimenete, olyan mintha leválasztótrafóról csinálnám a mérést.
Valami a házba lesz de hogy mi, megvan a holnapi délelőtti programom.

(#94307) demars válasza Dr. Szilikát (#94300) üzenetére


demars
addikt

Nem tudom megforrasztani. Az ellenállást le tudtam venni, igaz alig jött le, azt hittem pikk pakk lejön, ha melegítem.
Egyik vezetéket sikerült ráforrasztanom, a másikat nem. :(

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94308) Panthera válasza tordaitibi (#94301) üzenetére


Panthera
őstag

Nagyon amatőr kérdés...
Kondit hogy töltesz fel, a névleges feszültséget rákapcsolod 1-2s időre? Valami védelem kell mellé? És kisütni?

(#94309) tordaitibi válasza Panthera (#94308) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kapacitás és feszültségfüggő.
Smps tápok primer kondijait, 325V DC-re van feltöltődve, vagy megvárom míg kisül, vagy pár100 ohmmal kisütöm.
Másik, nagyteljesíményű inverterek több 10000 mikrofaráddal kezdődnek belül, én otthon ha valamiért le kell választanom az akkuról, 3-4 ohmon keresztül indítok, majd áthidalom az ellenállást.

Nem szeretek csavarhúzóval kisütögetni és nagy kapacitásokat csattogva szikrázva a biztosíték betolásával feltölteni.

Ha jól értelmeztem a kérdésedet.

(#94310) Panthera válasza tordaitibi (#94309) üzenetére


Panthera
őstag

Ezekre gondoltam, köszönöm.
Egy primernek mennyi idő kell hogy magától kisüljön?
SMPS esetén a gyakorlatban PC jön szóba nálam, akkor azt egyszerű elvégezni a power gombbal. Jártam már úgy, hogy kikapcsolás után rögtön arrébb akartam vinni, rosszul fogtam meg és az ujjammal sikerült zárni a táp érintkezőket.

(#94311) Dr. Szilikát válasza Panthera (#94310) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az a primer puffer konkrétabban, de én inkább mérni is szoktam, mert mi van, ha az ember csak azt hitte, hogy kisütötte?

KΩ körüli ellenállás is megfelel, pár másodperc, utána mérés és meglátod. Amit találsz a lomtárban, pár wattos ellenállást.

(#94312) hcl válasza Dr. Szilikát (#94311) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

1k 0,25W úgy füstöl el egy nagyfeszpuffertől... :) Nagyobb ellenállás és/vagy teljesítménytűrés ajánlatos :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#94313) Dr. Szilikát válasza hcl (#94312) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Azért is fogalmaztam úgy, hogy "pár wattos", ami magában foglal minimum 2 W-ot (kettő egy pár). De lehet nagyobb is.

(#94314) demars válasza demars (#94307) üzenetére


demars
addikt

Nem szép, de működik.
Kép1
kép2

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94315) hcl válasza Dr. Szilikát (#94313) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#94316) laed válasza demars (#94314) üzenetére


laed
kezdő

Mi ez, akkutöltő?? Nagy megoldás..... :DD

(#94317) demars válasza laed (#94316) üzenetére


demars
addikt

Igen. :DDD Univerzális.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94318) aujjobba válasza ekkold (#94167) üzenetére


aujjobba
addikt

Talaltam egy sokoldalu tap tervet a 94-es hobbielektronikaban, erosen leegyszerusitve ez lett belole.
Ha az atrajz kb helyes akkor nagyjabol ertem mi tortenik, kiveve az R3 47ohm szerepet.
Az R3 nelkul nem jelenik meg az RL-en a kivant feszultseg.

A ket Rset hivatott egy potit reprezentalni, azzal be tudom allitani 0-23V koze a kimenetet.

Jol ertelmeztem ezt szerinted?

(#94319) laed válasza demars (#94317) üzenetére


laed
kezdő

Kicsit kulturáltabb:

(#94320) aujjobba válasza aujjobba (#94318) üzenetére


aujjobba
addikt

Ez az eredeti.

(#94321) Jumpalaja12


Jumpalaja12
tag

A TP link-es adaptert ki lehet cserélni a másik képen látható adapterre?

(#94322) demars válasza laed (#94319) üzenetére


demars
addikt

Nyilván.
Amit küldtél tippet múltkor, az jó. Csak addigra rendeltem néhány dolgot. (Meg kihívás volt számomra)
Ez a foglalat milyen méretű akkut fogad? Átmérő számit, magasság pár mm eltérést szerintem elvisel.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94323) 1stVikman


1stVikman
senior tag

Sziasztok!
Még nem találtam jobb topikot, ha van kérlek irányítsatok oda.
A kérdésem a Lidl 3 in 1 multifunkciós lámpájára irányulna, ez az ami konnektorba dugva éjszakai irányfényként (mozgásérzékelésre vagy fixen bekapcsolva), áramszünet esetén vagy kézbe véve önállóan világít.
Van már itthon pár darab, Livarno lux, crivit, livarno home néven is forgalmazták.

A gondom az lenne vele, hogy világítás helyet elkezdett villogni, és ez már talán a második, amivel így jártam. Igazából 2 fényerőn tud világítani, és e kettő között váltakozva villog.
Van valakinek ötlete, hogy a nyákon mehetett - e valami tönkre, vagy mi okozhatja ezt a fajta meghibásodást?
[kép] [kép] Közelebbről : [kép] [kép] [kép]
És egy videó a hibáról : [link]
Érdekes, hogy csak a nagyobbik rész villog, és az sem mindig. Van, hogy rendesen ég a magasabb fényerőn, és kb.10mp után kezd villogni. De van, hogy rögtön villog és van, hogy kisebb fényerőn kapcsol csak fel és nem villog...
Ha valaki tud segíteni, szívesen meghallgatom. :)
Előre is köszönöm: Vikman

(#94324) mezis válasza Jumpalaja12 (#94321) üzenetére


mezis
nagyúr

A "képek" alapján csak azt tudom mondani, hogy TALÁN. ;]

mezis

(#94325) mezis válasza 1stVikman (#94323) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

- Még garanciális?
- Akku feszültség rendben?
- Konnektor, 230V rendben?

mezis

(#94326) hcl válasza 1stVikman (#94323) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mit csinál, ha lekötöd az akkut? Nekem inkább olyan, mintha lekapcsolna.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94327) 1stVikman válasza mezis (#94325) üzenetére


1stVikman
senior tag

Szia!
Igen, még garanciális az egyik, pont ma egy éves vásárlás, csak hát ugye nem állandó termék, így cserélni nem tudnák.

Akku feszültséget nem mértem, és most sajnos nem is tudok, mert sikerült ampert mérnem (volt helyett) az autó akksiján, amit nem köszönt meg a multiméter. :N
Viszont ha kézbe veszem, és kézzel kapcsolom a lámpát, akkor nem villog hosszabb idő után sem.
Konnektor rendben (először erre gondoltam én is), más dugaljba dugva is csinálja, illetve csak akkuról működtetve is villog, ha a mozgásérzékeléses irányfényként van használatban. Másik videó, kb. 51MB[link]

Hcl
Most leforrasztottam az akkut a régebbről, ami már amúgy is döglött volt, és akku nélkül egyáltalán nem működik. Ellenben kicsit gányolva feldobtam tölteni, nagy nehezen elindult, és úgy néz ki a kapacitás is rendben.

(#94328) Dr. Szilikát válasza 1stVikman (#94323) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Próbáld meg átcserélni a LED-sort, LED-hibák tudnak okozni jelenségeket, például nem bírja a nagyobb áramot, ezzel együtt megzavarhatja az áramfigyelést, amire reagálhat így a vezérlés.

(#94329) laed válasza demars (#94322) üzenetére


laed
kezdő

Ez pont 2450-es. Ha jobban megnézed a képet, bele is van írva felül fejjel lefelé.
Néha barkácsoltam én is hasonlókat..... :)

(#94330) Dr. Szilikát válasza aujjobba (#94318) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Eredetinél mindkét 47 ohm rövidre van zárva a szaggatott vonallal jelzett átkötéssel. Ez az egyik üzemi állapot.

Másik lehetőség a távérzékelés, amikor a tápegység vezetékén eső feszültség is kiszabályozható. Ekkor a két figyelővezetéket oda kell kötni a figyelni kívánt pontokra / fogyasztóra.

47 ohmos ellenállások csak az ideiglenes átvezetést biztosítják, hogy ne szálljon el a viszonyítási potenciál a semmibe, amúgy mindkét esetben rövidre záródnak.

Egyébként profi autóakku-töltők tudnak ilyet, amikor az akkuról vékony vezetéken visszamenő feszültséget figyeli, ezáltal a nagyáramú kábelen eső feszültséget eliminálja, rászabályoz, közvetlenül az akku pólusait figyelve.

Magam is fantáziáltam egy tirisztoros orosz akkutöltő ilyen irányú felokosításán, csak persze nem csináltam meg.

[ Szerkesztve ]

(#94331) aujjobba válasza Dr. Szilikát (#94330) üzenetére


aujjobba
addikt

Igazad van, amikor nem hasznalod a sense-t a 47 ohm rovidre van zarva.
Akkor viszont miert nem all be a tap kimenete nélküle (szimulacioban)?
Azert mert akkor nincs ellenállás az opamp invertalo bemeneten?

(#94332) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Két 3 fázisú mérőórám van (egyik H tarifa) és időszakosan szeretnék egy 3fázisú hőszivattyút a nappali óráról használni, mert ott van napelem.
Tudom, hogy ez szürke terület, de alapvetően tiszta a lelkiismeretem, mert nem használok a H tarifáról nem oda való eszközöket mint sokan :U
Nyáron a klíma szeretném ha napelemről menne hogy ne kelljen annyit fizetni.
Olyan kapcsolót keresek ami 2x3 be és 1x3 ki. Jobbra balra fordítva válthatok a két ág között.
Létezik ilyen? :R Alternatívaként a 3 relé + 6 kontaktor dolog gondolom működne, de nimcs annyi helyem a szekrényben. Egy fizikai tekerős kapcsoló jobb lenne

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#94333) Dr. Szilikát válasza aujjobba (#94320) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Van ott egy segédtáp, ami DC +/-16 V-ot biztosít, ennek közép, azaz GND pontja képezi az áramkör viszonyítási alapját, ami a főtáp szabályzott + kimeneti pontjára van kötve. Ez közvetlenül a műveleti erősítők +/- tápja is (stabilizálatlan).

A 723 IC GND-hez képest +16 V tápot kap és kimenetén 7,15 V-ot állít elő, mivel itt csak a saját belső referenciáját erősíti 1:1-ben. Ez a referencia biztosítja a tápegység stabilitását a feszültség tekintetében. Ide van kötve kimeneti feszültséget figyelő osztó felső pontja, míg az alsó pont a főtáp (DC 48 V) negatív ága.

Ennek műveleti erősítője invertáló bemenete a GND-re megy, kimenete a bázisfeszültséget húzza le a diódán keresztül, amit az R9 húz fel a referencia irányába.

Másik műveleti erősítő az áramfigyelő, ami az R21-en eső feszültséget figyeli az invertáló bemeneten, ami a GND-hez képest alakul ki, míg az invertáló bemenet osztója a + 7,15 V referencia és - 16 V szintek közé csatlakozik. Kimenete egy másik leválasztó diódán keresztül húzza le a bázist.

A szimulációt ennek megfelelően kellene összehozni, ahogy most így elsőre látom.

[ Szerkesztve ]

(#94334) leweegee válasza daninet (#94332) üzenetére


leweegee
aktív tag

Szerintem az összes 3 állású főkapcsoló tudja ezt. [link]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94335) Dr. Szilikát válasza aujjobba (#94320) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

R22 műterhelés is szükséges, ami leszabályzásnál kisüti a kimeneti kapacitást, ha épp nincs semmi a tápra kötve.

(#94336) q13579


q13579
senior tag

Sziasztok,
Ilyen kötést házilag el lehet-e készíteni és amennyiben igen, milyen alkatrészekre lenne szükség? (Normál esetben megcsináltatnám valakivel, de sajnos helyben kell megoldani, mert olyan eszközről van szó, amit mozgatni nem lehet).

Egy 10 eres adatkábelről van szó, meglehetősen vékony, több eres vezetékből áll. (Óvatosan meg tudom blankolni roncsolásmentesen, de nem tudom mivel tudnám ezt a vékony méretet "megfejelni", illetve mi lehet a neve ennek a csatlakozófejnek).

Köszönöm a segítséget előre is.


(#94337) 1stVikman válasza Dr. Szilikát (#94328) üzenetére


1stVikman
senior tag

Most egyelőre feltöltöttem az akkut, amelyik már másfél éve a szekrényben pihent.
Annak sajnos hideg fehér fénye van még. Tesztelem kicsit, aztán legrosszabb esetben nekiállok cserélgetni egyikből a másikba. Köszi a tippet.

4 lámpám van már, ebből a legrégebbi még más dizájn, hideg ledekkel, már púpos akkuval, de az még mindig úgy működik, ahogy kell. Az újabbakból 3 van, egynek döglött volt az akkuja (ezt töltöttem tegnap, most teszt jön), egy villog néha, és egy teljesen új. :)

(#94338) hcl válasza 1stVikman (#94337) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az akkut át tudod rakni, esetleg a LED-eket is.

@Q13579 :
Szétszedhető a csati. Lehet kapni is (nem jut eszembe a neve), az érintkezőket egyenként lehet rácrimpelni vagy forrasztani a drótokra, és összerakni a csatlakozót.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94339) leweegee válasza q13579 (#94336) üzenetére


leweegee
aktív tag

Vagy JST vagy XH mérd meg a pinek távolságát, és úgy keress rá. (Pl. XH 2.54 JST 1.25) Lehet kapni készre szerelve is, pár centi dróttal.

[ Szerkesztve ]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94340) daninet válasza leweegee (#94334) üzenetére


daninet
veterán

Tökéletes, kösz :R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#94341) q13579 válasza leweegee (#94339) üzenetére


q13579
senior tag

Köszi szépen, már meg is rendeltem!

(#94342) aujjobba válasza Dr. Szilikát (#94333) üzenetére


aujjobba
addikt

Koszonom.

A "lebego opamp" koncepciot igyekszem ezzel megfejteni, azt hiszem kezdem kapisgalni.
Kicsit atrajzoltam, egyelore az aramkorlat nelkul, es aramgeneratoros feszultseg beallitassal.
Most itt az Rset*1mA feszultseg jelenik meg az RL-en (ez lenne a kimeneten a terheles), es leviheto nullaig.

(#94343) ekkold válasza aujjobba (#94342) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Az az áramgenerátor nem kell. Az U1 + (nem inv.) bemenetére egy ellenálláson át mehet a ref. fesz. A referencia feszt szintén az opamp táp közepéhez képest kell adni. Ennek az ellenállásnak, és a visszacsatoló ellenállásnak az aránya határozza meg, hogy mekkora ref. mekkora kimeneti feszültséget állít be. V4 és V1 lehet ugyanaz a segéd táp.

[ Szerkesztve ]

(#94344) demars


demars
addikt

Némi zavart érzek az erőben. Itt egy kép(netes):

Szerintem ez nem ok, a jelölések nem jók. Javítsatok, ha tévedek!

Szerk. A Sziklai pair jelölésére gondolok.

[ Szerkesztve ]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94345) Dr. Szilikát válasza demars (#94344) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az eredőt kell nézni, vagy helyettesítő ábrát, akárhogy is nevezzük:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sziklai_pair

(#94346) Salex1


Salex1
senior tag

Redmi note 9 telefonnak elment a kijelzője. Szétszedtem és a kijelző szalagkábel csatlakozón észrevettem, hogy az egyik érintkező nincs a helyén (meg is találtam kiesve) Lehet ezt szerintetek javítani? Sajnos a másik vége a kijelzőben van, így nem lehet cserélni. Érdemes szerezni egy csatlakozót és megpróbálni kiforrasztani és vissza?
[Bal alsó arany csatlakozó]

[ Szerkesztve ]

(#94347) hcl válasza Salex1 (#94346) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A csatlakozót lehet cserélni, de biztos kéz+hőlég nem árt... De ebből nekem nem hiányzik semmi, bár lehet rosszul látom.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94348) Dr. Szilikát válasza Salex1 (#94346) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezeknek van szerepe egyáltalán, vezetett valahová?

(#94349) Salex1 válasza Dr. Szilikát (#94348) üzenetére


Salex1
senior tag

A bal oldali nyilad felett, a beforrasztott érintkezőn hiányzik az arany "pöcök", szerintem ez lehet a hiba forrása. (Hibajelenség: egyik percről a másikra elment a kijelző.)
Honnan lehet ilyen csatit venni?

(#94350) hcl válasza Dr. Szilikát (#94348) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vezet, látszik a via, amire megy.

@Salex1 : Ha ebayen, Alin találsz... Ez 99% hogy a hiba oka.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.