Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94451) hcl válasza laed (#94450) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Volt valami noname hosszabbodóm. Egy idő után kb. megától megszakadt. Levágtam a végét, hajszálvékony, feketére oxidálódott réz.
...vettem szerelhető dugót, lengőaljzatot,meg brutál vastag kábelt, összeraktam. Drága volt, de ez rézből van...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94452) tordaitibi válasza leweegee (#94447) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tökéletes, köszi!

Simán csinálnék is balanszert, a BMS túláramvédelmek teljesen feleslegesek de 950+1500=2450Ft-ból nem jön ki 6db tranyó, 6 TL431, 6 nagyobbacska ellenállás meg a többi sallang. És még össze is kellene dobnom.

[ Szerkesztve ]

(#94453) tordaitibi válasza hcl (#94451) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Piacos "sárga" 20 méteres hosszabbító klón, keresztmetszet 2*0,75 alatt, valami vasnak tűnő vezető és a 3. a védővezető-földelés nuku. Igaz mit gondoltam 2500 forintért?
De így meg életveszély.
Akkor vagdostam szét és jöttem rá hogy übergagyi amikor bedugtam a fűnyírót, nekitoltam a gaznak és leállt a fűnyíró.
Mondom szakadj meg, most halt be benne az indítókondi. Kiszed cserél, ugyanaz. És akkor tűnt fel hogy tűzforró a hosszabbító. Simán el lehetne adni fűtőkábelnek :) :D

(#94454) mezis válasza attiati (#94448) üzenetére


mezis
nagyúr

Az elejéből bármelyik.

mezis

(#94455) hcl válasza tordaitibi (#94453) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen... ugyanez fúróval, és az abba befogott drótkoronggal, felni ellen :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#94456) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Nintendo Switch töltő kérdés: [link]
"When using a third-party USB cable, ensure it has a 56 kilo-ohm resistor."
Azaz a töltő kábelnek legyen 56k ellenállása.

Ez mi? Vagy hogy? Ezt nem értem.
Valaki segítene, hogy megértsem?
Honnan tudom hogy a kábel 56k vagy sem?
Kábelban ellenállás?
Vagy maga a kábel ellenállása legyen 56k?
Vagy mi? :F

(#94457) hcl válasza lanszelot (#94456) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem, valamelyik adatszálhoz vagy közéjük kell egy 56k, mert atz azonosítja a kábelt... csomó gyártó szemétkedett így 2010 körül, hogy csak a saját kábelükkel töltsön rendesen a cuccuk, míg bármi mással csak mondjuk 500mA-el.

Egy gyors kereséssel nem igazán találtam értelmezhető rajzot, hogy mit is kéne hova kötni. :W

@draco31 : De hozzá való kábellel?

Ja, nem a C a lényeg. Valami kell a kábelbe, aszongya a gúgli.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94458) draco31 válasza lanszelot (#94456) üzenetére


draco31
veterán

Nekem 3 éves elmúlt a gépem, mindig az aktuális telótöltővel töltöm, eddig egyszer találkozott a gyári töltőjével.
De kérdezz be a topicjába.

@HCL
Szabvány C csatija van.

[ Szerkesztve ]

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#94459) lanszelot válasza draco31 (#94458) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen a választ mindenkinek.

Nem a Nintendo Switch megoldás érdekel. :N
Az 56k kábel érdekel. :)
Találtam google-t [link] , de borzasztó bonyolultan magyarázza el .
Gondoltam itt valaki egyszerűen leírja :)

(#94460) hcl válasza lanszelot (#94459) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"This applies to USB-A to USB-C adapter cables. 56k resistor signals to the device that this is a legacy USB connection,"
Ezt mondtam én is.
BTW a D- D+ összekötése jelenti általában az 500mA-t, de jelen esetben nem tudni, hogy a Switch mit szeretne.

Ez itt egész érthető :
https://www.chargerlab.com/the-reasons-behind-the-nintendo-switch-bricking-situation/

Meg ez :
https://gbatemp.net/threads/replace-switch-ac-adapter-cable.581128/

Annyit veszek ki, hogy PD képes táp és kábel kell.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94461) lanszelot válasza hcl (#94460) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen a választ.

Engem nem a Switch érdekel. :)
Switch működik a leggagyibb kábellel is, nincs benne tiltás.
Csak gondolom hosszú távon nem tesz neki jót.

Engem az érdekel hogy honnan tudom meg, hogy a kábeleim közül melyik 56k kábel, és melyik nem?
Van egy szatyor kábelem, szeretném tudni melyik 56k kábel és külön rakni.

(#94462) Dr. Szilikát válasza lanszelot (#94461) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Eszerint kellene kimérni:

https://electronics.stackexchange.com/questions/503384/simplest-adapter-resistors-to-charge-a-phone-while-the-phone-is-an-otg-host

https://wandkey.com/usb-c-pinout-guide-and-features/

Ez a Nintendo 5 V / 2,6 A dugasztápot igényel. Amennyiben a tápforrásunk nem bír ennyit, a kábelben lennie kell az 56 k ellenállásnak, ami a Nintendót az áramfelvétel korlátozására utasítja, 500 mA-ig legfeljebb, ha igaz.

Ezt lehetne mérni úgyis, hogy beiktatok egy USB-tesztert a dugasztápnál, amivel mérem az áramot. Ha egyik kábelt alkalmazom, nagyobb áramot akar felvenni, ha másikat, akkor korlátozza önmagát a Nintendo.

(#94463) Tamy válasza hcl (#94460) üzenetére


Tamy
senior tag

Érdekes ez a D- D+ összekötés, többször olvastam már ezt, viszont itt van egy elég részletes, és saját tapasztalatom szerint hiteles leírás a különböző töltési megoldásokról (máshol is fellelhető lényegében ugyanez a megvalósítás). Ez alapján az összezárt adatlábak már a dedikált töltőportot jelentik (DCP) ami egyfajta gyorstöltés (még ha mára már lényegesen gyorsabbak is vannak), míg a standard 500 mA-es töltés (SDP), amit mindennek támogatnia illene az ellenállásokkal testre zárt adatlábak lennének. Ugyanakkor van egy régi Nokia E6 telefonom, amit pont erre az 500 mA-es töltőáramra kellene korlátoznom, múlt hétvégén órákat játszottam ezzel, de sehogy se sikerült rávennem, se üresen hagyva az adatlábakat, se rövidre zárva, se ellenállásokkal testre kötve. Próbáltam feszültségosztóval is, de vagy nem tölt, vagy nagyobb árammal töltődik. Más telefonoknál viszont működött az üresen hagyott adatlábakkal az SDP töltés (ideértve a jóval újabb Androidos Xiaomit is), illetve rövidre zárva beálltak 1-1,5 A környékére. Utóbbi a Nokiánál is működik.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94464) hcl válasza lanszelot (#94461) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem "hosszú távon"
Amiket láttam, azoknál az volt a baj, hogy a gagyi töltő zárlatos lett, és kinyírta. A Switch tápvezérlője meg nem túl túlfesz- és túláramvédett :Y Esetleg a hibás működésű PD (vagy zárlatos, PD képes elektronika) okoz gondot, mert az a kommunikáció, amin letárgyalja a PD tulajdonságait, 5V felett megsül a táp IC-ben :W

"Ugyanakkor van egy régi Nokia E6 telefonom,"
Pont a Nokiák hisztiztek be a Symbian időszakban, ha nem volt összekötve a két adatláb, akkor nem volt hajlandó tölteni, hiába volt elég a táp :D
Viszont olyan dologgal még nem nagyon találkoztam, ami ezzel a bekötéssel ne töltött volna (max. lassan).

@Dr. Szilikát : És egy csomó eszköznél meg a D- D+ összekötve az 500mA :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94465) Tamy válasza hcl (#94464) üzenetére


Tamy
senior tag

Igen, pont azt írom, hogy ha nincs összekötve a két adatláb, akkor a Nokia egyáltalán nem hajlandó tölteni. Viszont ha össze van kötve, az meg már a gyorstöltés (ahogy a linkelt leírásban is szerepel), nem az 500 mA.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94466) lanszelot válasza Dr. Szilikát (#94462) üzenetére


lanszelot
addikt

a Switch nem 5V/2.6A -t igényel. Azt ott rosszul írták.
5V 1.5A-t normál töltésnel,
15V 2.6A -t gyors töltésnél / max 45W

De még mindig nem a Switch -ről beszélek :)

Nem csak a Switch -hez ajánlják az 56k kábelt. pl itt: [link]

A mérés ábrát nem értem.
Tegyek be egy 56k ellenállást? Akkor hogy 56k a kábel ellenállása, ha nekem kell bele raknom?

Nagyon kezdő vagyok elektronikában. Pár Arduino projectet csináltam, de magamtól csak egy leddet tudok egy ellenállással elemre kötni :D
Tehát nekem azok a leírások nagyon bonyolultak.

(#94467) Dr. Szilikát válasza hcl (#94464) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Itt az előzmény az USB-C eszköz korlátozásáról szól, hogy ne akarjon 3 A áramot felvenni, hanem csak 500 mA-t, ha igaz.

Micro USB telefonok kapcsán, volt egy régi Lenovo, ami alapból 1 A töltésű, adatvonal rövidzár esetén. Megszakítva 500 mA-re korlátozta magát.

Redmi 9A megszakítva 1 A, míg zárva nagyobb árammal tölt (jobban melegszik), ezt pontosan nem tudom, de 2 A-os dugasztáp jár hozzá.

Van egy ilyen mérőm, ami átvezeti a két adatvonalat, de azt én megszakítottam, így a telefon kisebb áramra kapcsol. Éjszaka úgyis feltölt, csak nem melegszik annyira, ezért nem erőltetem.

(#94468) Dr. Szilikát válasza lanszelot (#94466) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Most már én sem vagyok biztos benne, mert más forrás szerint 56 kΩ kell 3 A terhelhetőség esetén, míg 5,6 kΩ 500 mA-ig.

Ez benne van a csatlakozóban:

(#94469) Gyakornok válasza razorbenke92 (#94449) üzenetére


Gyakornok
csendes tag

Wao! Nagyon szépen köszönöm! Akkor nem dobok ki feleslegesen több ezer forintot az 1300 mAh-s cellákra. marad az 500 mAh-ás. azzal is fut kb 10-11 percet :-) Tényleg hálás vagyok a sok segítségért!

(#94470) hcl válasza Tamy (#94465) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"ha össze van kötve, az meg már a gyorstöltés"
Én azt vettem észre, hogy nem, legalábbis egy cuccom se volt hajlandó így gyorstölteni.
A gyorstöltéshez az kellett eddig mindig, hogy a megfelelőt tudó töltő (1A és felette) tudjon kommunikálni az eszközzel, tehát ne legyen felszakadva a két adatszál pl. a családból rendszeresen hozzám jövő kínai tabletekben :O (Monitorozva a töltőáramot látszott, hogy amint megjött a D- D3 , felvettek 500mA-nál többet is.

@lanszelot : "Tegyek be egy 56k ellenállást? Akkor hogy 56k a kábel ellenállása, ha nekem kell bele raknom?"
Nem a kábel ellenállása 56k, hanem a kábelben (a csatlakozó 2 lába között) kell lennie egy 56k-nak.

@Dr. Szilikát : Hol találtad ezt? :D Mármint a C csatis képet? Sehol nem láttam még ennyit se :D
A Lenovo telefon is lehetett anomália, mert azt elég sok gyártó szabadon értelmezte microUSB esetén, hogy mire mit lép az eszköz.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94471) Tamy válasza hcl (#94470) üzenetére


Tamy
senior tag

Az adatszálak megléte annyiban kell, hogy nélkülük 500 mA a töltőáram. Hivatalosan ehhez ellenállásokon keresztül kellene a testre kötni, de szétszedtem több régi gyári töltőt, amik még csak 500 mA-t tudtak, ezekben mind szabadon volt a két adatláb, a nyákon sehová se volt bekötve. Teszteltem sok telefonon, többek közt a mostani Xiaomi MI9-en is. Ahogy Te is írod, ha fel van szakadva, akkor 500 mA (SDP), ha rövidre zárod, akkor áll be 1 A feletti áramra (DCP). A mai mindenféle ennél gyorsabb töltési módokhoz pedig már kommunikációra van szükség a töltő és az eszköz között.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94472) hcl válasza Tamy (#94471) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"ha rövidre zárod, akkor áll be 1 A feletti áramra (DCP)."
Hallod, de jó lenne :D
Ez amúgy szabvány? Mert nekem eddig úgy tűnt, hogy kb. minden eszköz mást csinál minden bekötésre. :W
Van töltőm, amiben az USB A aljzat adatlábai gyárilag egy fémlemezből vannak a csati hátulján (tehát nincs kivezetése, amit be lehetne forrasztani), a táp meg 500mA... :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94473) Tamy válasza hcl (#94472) üzenetére


Tamy
senior tag

Amikkel próbáltam, azoknál ez működik, kivéve persze a Nokia, aminél a legjobban kellene :D Azt is csak az 500 mA-ra nem tudtam rávenni, úgy tudtam kicselezni egyelőre, hogy nem usb-n töltöm, hanem a régi Nokiás töltőcsatlakozón át, de oda is be kellett sorosan kötnöm egy (talán) 4 Ohm-os ellenállást, hogy korlátozzam az áramot, de ott legalább elfogadja. Ez sem a legkorrektebb, de jobbat jelenleg nem tudok. Minden másnál amit próbáltam így működött. Mondom, még az ebből a szempontból új Androidos, mindenféle gyorstöltést támogató Xiaomi-t is rá lehetett venni az 500 mA-ra.

Igen, az USB-A aljzat adatlábai az általam vizsgált régi gyári töltőkön se volt bekötve sehová, és így is ment az 500 mA-es töltés.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94474) lanszelot válasza hcl (#94470) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen a választ mindenkinek.

Én is úgy gondolkodtam, amikor olvastam a kábelről, hogy benne van.
De hogy lehet kimérni?
Mert csak usb -c oldalon van.
Usb-a oldalon rövidre kellene zárni, hogy mérni tudjam.
No de ott mit? A vcc-t a gnd-vel, azaz a két szélsőt?
Usb-c oldalon pedig A4 és A5 re mérek?

Van egy ilyenem: [link]
Itt mutatja valami?

(#94475) Aryes válasza hcl (#94464) üzenetére


Aryes
nagyúr

Esetleg a hibás működésű PD (vagy zárlatos, PD képes elektronika) okoz gondot, mert az a kommunikáció, amin letárgyalja a PD tulajdonságait, 5V felett megsül a táp IC-ben :W

Hallott már valaki ilyet, hogy ez meg tud történni? Szerintem amikor a szabványt kitalálták, gondoskodtak róla, hogy ez ne történhessen meg semmilyen körülmények közt. Persze, tudom, hogy mérnök tervez, isten végez, és isten nagyon kreatív tud lenni ilyenkor :DDD

(#94476) hcl válasza Tamy (#94473) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Káosz, na. :DDD

@lanszelot : Magában levő C aljzat, beledugod a kábeled C végét, másik végén semmi. a megfelelő lábak között kell 56k-t mérned.

@Aryes : Hát ami a kínai töltőkben szokott lenni, abból bármi is megeshet :(

Mutogatni való hater díszpinty

(#94477) Barret001 válasza Tamy (#94473) üzenetére


Barret001
addikt

Nekem van régi Nokiám,az usb-n nem tölt,csak adatkapcsolatra használható.

(#94478) Tamy válasza Barret001 (#94477) üzenetére


Tamy
senior tag

Az milyen Nokia? Ez tölt, de csak 1 A felett hajlandó.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94479) Dr. Szilikát válasza Tamy (#94473) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Alábbival is tudtam töltőáramot korlátozni, csak nem árt odafigyelni, mivel itt az USB és a csavaros kimenet párhuzamos, azaz szabályzott. Ha a feszültséget véletlenül 5 V fölé állítja valaki, abból kár lehet. Bemenetet 12 V dugasztáppal szoktam hajtani, ilyen esetben.

https://aliexpress.com/item/1005006144434961.html

[ Szerkesztve ]

(#94480) Tamy válasza Dr. Szilikát (#94479) üzenetére


Tamy
senior tag

Igen, ismerem/használom ezeket is. Most nem próbáltam, de korábban már játszottam ilyen megoldással is. Már nem emlékszem mi volt a baj, de valamiért ezzel sem ment, valószínűleg a telefon megpróbált több áramot felvenni, de az áramkorlát miatt nem tudott, leesett a feszültség, emiatt leállt a töltés. Gyakorlatilag most is labortápról kínáltam meg 5 V-ról a teszt során.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94481) hcl válasza Barret001 (#94477) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

C1-00? :D

@Dr. Szilikát : Ez az egyik fajta cucc, amiből nem tudtam még működőt venni :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#94482) lanszelot válasza hcl (#94476) üzenetére


lanszelot
addikt

Nagyon szépen köszönöm a segítséget :R

(#94483) lanszelot válasza lanszelot (#94482) üzenetére


lanszelot
addikt

Készítettem egy videót a mérésről, ha valakit érdekel:
[link]

A videón a board -ot csak a mérőpontok miatt használtam, nincs bekapcsolva. USB-A nincs sehova bedugva.
USB-C to USB-C kábelt kontrollnak használtam, mert tuti nem törött, és tuti nincs benne ellenállás.

(#94484) Ton-ton


Ton-ton
tag

USB-C...
Alapvetően ha sima kábellel csatlakozol, akkor alapból 5V 500mA -re áll be. Illetve kábel csatlakoztatásakor minden esetben.
Ha jól emlékszem ellenállással csupán azt lehet szabályozni, hogy mekkora áramerősséget tud teljesíteni a madzag. A tápegység és az eszköz közt aktív kommunikáció zajlik, illetve ennek hiányában marad az 5V 500mA.
Ha jól értelmeztem korábban az olvasottakat, akkor elég magas feszültségig felmehet (ha mindkét eszköz támogatja), és emlékeim szerint 3A a max.
Annyira viszont biztosan emlékszem, hogy amennyiben magasabb feszültséget tud a töltő, akkor az ez alatti szabványos feszültségek mindegyikét is kötelező támogatnia. Tehát egy 20V-os töltőfejnek mindenképp tudnia kell a 9-12-15V-ot is (lehet hogy van még ezen kívül is néhány feszültség...

Igen, manapság is szemétkedik néhány telefongyártó, hogy csak a saját töltőfejével hajlandó a gyorstöltésre...
Ilyen a Samsung.

Nos nem csak a kínai csodákkal lehet gond.
Alapvetően a USB-C szabvány tudtommal nem szabályozza azt az esetet, amikor egy töltő/energiafelvevő eszköz (egy csatlakozós power bank, vagylaptop), csatlakozik egy tápegységhez. Tehát ilyen esetben is lehetnek gondok...

http://qtp.hu

(#94485) hcl válasza Ton-ton (#94484) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Igen, manapság is szemétkedik néhány telefongyártó, hogy csak a saját töltőfejével hajlandó a gyorstöltésre...
Ilyen a Samsung."
Nem. Tölt az akármiről gyorsan, ha lekommunikálja a töltő, hogy ő 2A-t tud.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94486) Reggie0 válasza hcl (#94485) üzenetére


Reggie0
félisten

Igy van. En a lenovo laptop toltojerol szoktam es felveszi a maxot.

(#94487) Ton-ton válasza hcl (#94485) üzenetére


Ton-ton
tag

Nos az enyém nem.
Elvben tudna "extra gyors" töltést is a teló. De ezt csak a samsung töltővel... Normál és gyorstöltés (15w) megy mással is.
(Az extragyors töltés alatt 25w-ot értenek, már ez is vicc, de ezt lehetett tudni amikor megvettem)

http://qtp.hu

(#94488) hcl válasza Ton-ton (#94487) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tehát akkor a gyorstöltés megy ;)
Nem szabvány ez igazából, szóval ők tudják, mit csinálnak meg a cuccaikba.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94489) setup


setup
junior tag

hali dc dc step up konverterrel hajtok egy előerősítőt egy basszusgitárban. A Lithium-polymer cella 3,7V és 18V a konverter kimenete, az a tápfesz az opampoknak. Elvileg minden szép és jó, de
Lehet, hogy csak behaluzom, de mintha mégis a hirtelen nagy mélyeket mintha icipicit vágná, ezért
betettem 1200 mikrónyi 25V-os elkot (két 20 éves 680-as párhuzamosan, amiket 630-nak mérek), hogy töltse fel őket a konverter 18V-ra, de mire feltölti le is lövi magát. Tehát ahogy bekapcsolom szól 3 másodpercet aztán elhallgat. Mondjuk ebből tudom, hogy kb. eddig tart, amíg kisülnek a kondik, szóval ennyi kapacitás elég is lenne.
Túl nagy az áramot vesznek fel a kondik és emiatt lövi le magát a konverteren az IC vagy más a baj?
Hogy kell ilyenkor azt egyszerűen megoldani, ha azt szeretném, hogy legyen egy kis extra kapacitásom 18V-on?

(#94490) leweegee válasza Ton-ton (#94487) üzenetére


leweegee
aktív tag

Bármilyen töltővel megy egy samsungnál is a SFC (szupergyors töltés) ami PD 3.0 szabvány mellett még a PPS-t is tudja. Összefoglalva minden PPS töltő PD 3.0 is egyben, de nem minden PD 3.0 töltő PPS töltő, ezért nem tudja tölteni a samsungot, hiába tud 60W-ot is akár.

Ne nőj fel! Csapda!

(#94491) Ton-ton válasza leweegee (#94490) üzenetére


Ton-ton
tag

Ezeknek utánaolvasok. Köszönöm.
Ezek szerint nem volt szerencsém, több töltőfejjel is kipróbáltam (ismerősöknél), és nem ment...

http://qtp.hu

(#94492) demars


demars
addikt

Sziasztok.
Van egy régi Philips FW750C hifim. 17-18 évvel ezelőtt vettem használtan. CD és kazetta része már akkor sem volt jo, rádió és aux működött, PC re kötve nagyon jól szólt.
Egyik napról másikra elnémult. Se rádió, se aux -on nem jön ki hang (semmi sercegés).
Megpróbálnám megmenteni, ehhez kérnék segítséget. Mi okozhat ilyen hibát? Hol kezdjem a keresést?
STK IC dolgozik benne ha jól tudom, most töltöttem le a service manualt. (Kapcsolási rajzok , szétszerelés, minden benne van).
Köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94493) mezis válasza demars (#94492) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
A hibakeresést Paksnál kell kezdeni:
- Tápegység megkapja a 230V-ot (biztosíték rendben) ?
- Tápegység kiadja a törpe feszültségeket?
- .....

mezis

(#94494) cool13


cool13
őstag

Sziasztok! Egy parkside töltő került ma a kezembe. A képen látszik, hogy az ellenállások adták fel. A burkolaton is ott volt látható a nyoma. Mi a valószínűsége hogy ha cserélem, jó lehet? Nem használom, nincs is hozzávaló akkumlátorom, csak a kíváncsiság hajt. Köszönöm

(#94495) laed válasza mezis (#94493) üzenetére


laed
kezdő

Lehet már túlesett rajta, de én a primer tekercs mérésével kezdeném.
Az szokott idővel megszakadni. Aztán lehet a többit is ellenőrizni.

(#94496) demars válasza mezis (#94493) üzenetére


demars
addikt

Értem.
Azt gondoltam le tudjátok szűkíteni egy kicsit. :)
Kijelző, hangerő szabályzó működik. Bemenetet is lehet váltani, EQ is vált. Ezért bízok abban, hogy a kimenetnél lesz gond (mind a két hangfal elnémult).
Köszönöm

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94497) tordaitibi válasza demars (#94496) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha van külön relés hangfalvédelem, DC van valamelyik kimeneten és ezért tilt.
Végfok táp bizti ha külön van, az is lehet.
De így rajz nélkül vaktában tapogatózni eléggé nehéz.

(#94498) mezis válasza demars (#94496) üzenetére


mezis
nagyúr

- STK IC pontos típusa?
- Feszültséget tudsz mérni ? (DC 10 - 40V)

mezis

(#94499) Dr. Szilikát válasza cool13 (#94494) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mi a valószínűsége hogy ha cserélem, jó lehet?

Semmi valószínűsége.

Source-ellenállások a MOSFET zárlata miatt szoktak így kiégni, ráadásul ilyenkor a megemelkedő Source-feszültég miatt az oda csatlakozó alkatrészek, IC is kárt szenvednek általában.

Másik eset, amikor csak egy kerámia kondenzátor zárlata húzza fel a feszültséget, amit köthettek volna GND-re és akkor nem ég ki az ellenállás, elmaradtak volna a járulékos károk.

(#94500) mezis válasza cool13 (#94494) üzenetére


mezis
nagyúr

Parkside: Akkumulátoros lámpa viszonya a Parkside akkumulátorokkal igencsak bensőséges! Írva vagyon a dobozán, hogy "B" típusú akku a hozzá ajánlott. Az "A" típusúval hol világított, hol nem. A csatlakozó 3 vezetékes. A 3. vezeték feladata a nem hozzá való akku "fikázása". Hiába Parkside, ha csak "A" típusú, annak nem engedi bekapcsolni a LED áramát szabályozó IC-t.

Ha a töltő is ilyen finnyás, akkor még lehet vele további gondod....

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.