Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94551) t72killer válasza Barret001 (#94546) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Hmm, így valóban meggondolandó akár a két komplett 30Wh-s akksi komplett újraépítése :R. Bár nem vagyok benne tuti biztos, hogy ilyen mini-vékonyka méretben meg tudnám itthon csinálni :F

#94549: amíg nincs valami missön kritikus nagy dobás, mint pl Namíbiai csillagrúra, addig hagyom ezeket ketyegni. Mezei 5-6órát simán bírnak, ami sokmindenre elég - és akkor nem azon rágom a körmöm, hogy épp tönkrehasználok két új/felújított pakkot :R

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94552) Aryes válasza tordaitibi (#94550) üzenetére


Aryes
nagyúr

:C

(#94553) Tamy válasza Dr. Szilikát (#94544) üzenetére


Tamy
senior tag

"HP javaslata szerint, asztali használatnál ne használd asztalon, hanem a szekrénybe tedd el az akkut, félig töltött állapotban."

Ezt ismerettségi körömben is sokan csinálják, én meg mindig megkérdezem tőlük, hogy oké, nem megy tönkre az akkud, és mit csinálsz a jó akkuval x év múlva, amikor tönkre megy/elavul a laptopod? Előveszed az akkut és nézegeted? Sohasem voltam ennek a híve, tapasztalatom szerint még régebbi laptopokban is elég sokáig bírja, munkahelyemen most is van jópár 10+ éves laptop folyamatosan hálózaton. Maga a laptop már elavult, de a benne lévő akku némelyikben még mindig bírja. De ha tönkre is megy, legalább azalatt a pár év alatt volt némi haszna áramszünet esetén., nem a szekrényben porosodott.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94554) ViZion válasza tordaitibi (#94550) üzenetére


ViZion
félisten

:Y Nagyon durva... Olyan lehet a házad, mint a Johnny Mnemonicban a LoTek HQ...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94555) aujjobba válasza Tamy (#94553) üzenetére


aujjobba
addikt

Pedig csak szoftver kerdese.
A macbook altalaban csak 80%-ig nyomja fel az akksit (neha teljesen, hogy tovabbra is jol tudja saccolni a kapacitast), es engedi 80 ala merulni madzagon is.

Miert a felhasznalonak kellene ezzel tervezni?

(#94556) Barret001 válasza razorbenke92 (#94548) üzenetére


Barret001
addikt

"Amivel nem tudok együtt élni, hogy a gép lekapcsol, mert "alacsony az akku töltöttsége", majd visszakapcsolva elmegy még egy órát 0%-on." Igen,így működik. Két hétig játszottam egy laptop akkuval. Akármit csináltam,az akku elektronikáját nem érdekelte. A laptopot meg nem érdekli az akku...Amit az elektronika mond,az van! 4,1V-nál simán behazudja,hogy nullára merült! 6 cellát 18-ra bővítettem,az elektronika nem vett róla tudomást.

(#94557) Aryes válasza Tamy (#94553) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én részemről 20 éve asztali gépként használok laptopokat, a fent leírt módon, időnként "megjáratom" az akksit, csak akkor teszem be, ha viszem is a gépet valahová, ilyenkor pedig jól tud jönni egy 100%-os akksi. Ha nem muszáj, már tönkretenni egy akksit akkor is, ha (éppen) nincs rá szükség. :)
A legelső laptopomban (2004 táján) még benne hagytam az akksit asztali gép módban, talán egy fél év sem telt el, amikor megadta magát. Azóta tartom őket a szekrényben. :))

(#94558) t72killer válasza Tamy (#94553) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Most vettem egy 7 éves modell laptopot a meglévő 9éves mellé. Mindkettő tökéletes a feladatra, ulta keveset fogyasztanak ulv prockókkal. A 9évesen konkrétan a nagyfiam játszik Civ VI-ot és blizzard játékokat.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94559) Tamy válasza Aryes (#94557) üzenetére


Tamy
senior tag

Az megint más, ha időnként akkuról kell használnod. Itt arról szólt a történet, ha kizárólag asztali gépként van használva.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94560) Aryes válasza Tamy (#94559) üzenetére


Aryes
nagyúr

De akkor se érdemes szándékosan tönkretenni az akkupakkot :N

(#94561) Tamy válasza Aryes (#94560) üzenetére


Tamy
senior tag

Szerintem meg inkább legyen használva, mint úgy dobd ki x év után, hogy nem volt használva se. Vagy mégis mit kezdesz vele majd amikor már a laptop se lesz jó? Illetve mivel ahhoz eleve nem kívánod használni, akkor pláne mihez kezdesz majd vele? Most itt a hobby elektronikát hagyjuk, még ha abban a topicban is vagyunk, maradjunk egy átlag felhasználónál. Jó esetben elviszi és kidobja a megfelelő gyűjtőedénybe, rosszabb esetben a kukába. Az miért jobb, mintha használat közben menne tönkre. De leírom újra: munkahelyemen több tucat laptop van, amiben még mindig bír pár percet minimum a több tíz éves akku, úgy, hogy ezek 100%-on tartják folyamatosan. Műszerrel ugyan nem ellenőriztem, így elvben előfordulhat, hogy amit a szoftver 100%-nak mutat, az valójában mondjuk csak 4 V/cella. De inkább menjen tönkre használat közben, mint kerüljön a kukába úgy, hogy sosem volt használva.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94562) t72killer válasza Tamy (#94561) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Én pl örülök neki, hogy amikor KELL a mobilitás, akkor 2 halott/félhalott helyett van egy 80 és egy 90%-os, valóban 4-5órát bíró akksim. A (9éves) gép még évekig nem lesz kidobva.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94563) Aryes válasza Tamy (#94561) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tegyük fel, nem tudod előre, de lehet 3-4 év múlva le szeretnéd cserélni a laptopot. Melyik ér többet:
- 4 éves laptop újszerű akksival?
- 4 éves laptop lefingott akksival?
;)

(#94564) Tamy válasza Aryes (#94563) üzenetére


Tamy
senior tag

Persze, ilyen esetben igaz :)

#94562t72killer: Te igen, mert Te hordozod időnként, de én még mindig azokról beszélek, akiknek a HP ajánlása is szólt: akik nem viszik soha sehová.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94565) tordaitibi válasza Tamy (#94564) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Beszállok már én is ebbe a nagy eszmecserébe :)

Az igaz hogy a halála (relatíve ) ha mindig 4,2 volton van. Így a tapasztalatom szerint 3-4 év alatt meghal, elveszti a kapacitását.
A litiumos akku egyébként a világ legnagyobb találmányai között van szerintem, életkora 15+ év is lehet ha kicsit odafigyelünk.
Ha ups módba van, több helyen olvastam a 3,96V/cella feszültséget, itt tartva elvileg évtizedig használható marad.
Ha ez nem lehet, valahol a középfeszültség felett, 3,7-3,8 voltra feltöltve, hűvös helyen tárolva és évente ránézve nagyon sokáig "eláll".

(#94566) Tamy válasza tordaitibi (#94565) üzenetére


Tamy
senior tag

Ha tárolni akarja valaki, akkor igen, az a jó. Ki tudja mi lesz mondjuk 8-10 év múlva, jól jöhet még az atombunkerban világítási célra, ha eljön az apokalipszis :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94567) Aryes válasza tordaitibi (#94565) üzenetére


Aryes
nagyúr

:K

(#94568) Reggie0 válasza Aryes (#94563) üzenetére


Reggie0
félisten

Egyik se, mert ugyis a lefingott akkus hirdetesekre fogna hivatkozni, amikor lealkudjak.

(#94569) t72killer válasza Tamy (#94566) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha valaki minden nap rohangál a laptopjával, akkorpersze ok, legyen benne az akksi. Én amúgy pont ezen gondolkodtam el az új szerzeménnyel kapcsolatban: ha van mód a haldokló régi darabokat a fentebb említett mondjuk cellája egy ezresért felújítani, annyit már nekem is megérne, hogy ezt a gépet (CF-20) felkapom és viszem bármikor, bárhova.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94570) Reggie0 válasza t72killer (#94569) üzenetére


Reggie0
félisten

Tok felesleges kivenni. Beallitod, hogy menyyitol meddig toltse max es lekapcsol a toltesvezerlo a laptopban.

[ Szerkesztve ]

(#94571) t72killer válasza Reggie0 (#94570) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Máramelyik vezérlőnek ezt meg lehet mondani... Amúgy a 40+fokos meleg se annyira jó az akksiknak.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94572) tordaitibi válasza Tamy (#94566) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Be vagyok biztosítva, bár nem túlélő célból de 9kWh akku van az udvarba, napelemes projekt +vegyeskazán és kb. 5 évre elég tűzifa.
Ezzel elleszek egy darabig.

De szerintem egy apokalipszisnél a kaja lesz a fő probléma.

(#94573) Dr. Szilikát válasza Tamy (#94561) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez már mindenkinek az egyéni megfontolása, én is csak azért írom le, ha valaki egy fórumon lát ilyen infókat, eldöntheti, hogy van neki célja mobilitásra is, ezért inkább kímélni szeretné, vagy nem foglalkozik vele. Már amennyiben ilyen régebbi laptop, ami még "butábban" kezeli az akkut, ennél fogva kicsit ellentmondásos is a dolog.

Műszerrel ugyan nem ellenőriztem, így elvben előfordulhat, hogy amit a szoftver 100%-nak mutat, az valójában mondjuk csak 4 V/cella.

Ez általában nem így nyilvánul meg, rendesen feltöltődik 4,2 V-ra, csak egy vagy több soros tag belső ellenállása annyira megnő, hogy a terhelést már nem bírja (sokáig).

Kisebb árammal terhelve kivehető belőle több Ah is, például ugyanaz a cella egy átlag zseblámpával még lehet használható, de a laptop nagyobb áramigényét már nem képes kiszolgálni.

100 % töltöttség annyit jelent, hogy a szabályzó figyeli az akku által felvett áramot, ami a cellánkénti 4,2 V-ot elérve egyre csökkenő. Amikor lecsökken mondjuk az Ah-kapacitás 5-10 %-ának megfelelő A értékre, a töltés leáll, ezt tekinti 100 % telítésnek az akkuban lévő BMS processzor, amit a rendszer felé az I2C buszon kommunikál.

A leállítás viszont hardveres, amit a laptopban lévő töltésszabályzó intéz (ezt sokan keverik a BMS-fogalmával).

Ekkor a feszültség csökken és példának okáért 4,1 V-on ismét visszakapcsol (automatic recharge) megint telenyomja az akkut, ami hosszabb távon ilyen káros hatással jár.

(#94574) Dr. Szilikát válasza razorbenke92 (#94548) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Amivel nem tudok együtt élni, hogy a gép lekapcsol, mert "alacsony az akku töltöttsége", majd visszakapcsolva elmegy még egy órát 0%-on.

Ilyenkor már nehéz is élni vele, de ilyen a kémia, kicsit melegszik a cella, valami megváltozik benne, váratlanul "életre kel" stb. Nem beszámítható. Töltés leállogat, mert valamelyik tagon túlszalad a feszültség és lekapcsol a BMS, de többszöri próbálkozásra ez is szeszélyesen viselkedik.

Utána cserélem a cellákat, elkezd normálisan működni, kalibrációval beméri az új kapacitást is, ez mit bizonyít? Tisztán akkuhiba, semmi gond nem volt az elektronikával (esetemben).

(#94575) Tamy válasza Dr. Szilikát (#94573) üzenetére


Tamy
senior tag

Ezzel én is tisztában vagyok, nem az elhasználódásra írtam a 4 V/cella értéket, csupán annak kapcsán, hogy amik nálunk vannak 10+ éves laptopok folyamatosan hálózatra csatlakoztatva még mindig bírják valameddig akkuval, pedig ezek még 100%-ra töltik. Erre írtam, hogy elvben elképzelhető, hogy azért bírják még mindig, mert valójában a laptop töltőelekronikája eleve nem tölti őket 4,2 V-ra, hanem csak mondjuk 4 V-ra. Nyilván ez valójában nem 100% töltöttség, de, hogy mit mutat annak a gép, az csak szoftver kérdése. Ez nem az elhasználódás függvénye, hanem újkorától működhet így. De ezt nem tartom életszerűnek, a gyártók üzletpolitikája inkább az, hogy a lehető legnagyobb mértékben kihasználják az akkumulátor kapacitását, jobban muata az adatlapon az, hogy milyen sokáig bírja egy feltöltéssel, mint az, hogy az akku élettartama hosszabb lesz. Bár én így sem látom ezt olyan tragikusan, munkám során elég sok laptop megfordult már nálam, a tapasztalatom az, hogy hosszú évek kellenek ahhoz, hogy tönkremenjenek.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94576) Tamy válasza tordaitibi (#94572) üzenetére


Tamy
senior tag

Tudom, hogy nálad sok akku van. Mellesleg meg is akartam jegyezni, hogy a laptopakkuk mellé érdemes a szekrénybe pár kiló lisztet is rakni, az úgyis nagy divat volt nemrég :)

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94577) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94574) üzenetére


Barret001
addikt

Elsiklottál a mondat második része felett! Újra indításkor az elektronika beavatkozása ki lesz iktatva! Utána engedi merülni az akkut,nem csak mondjuk 3,9V-ig. Remélem így érthető.

(#94578) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#94577) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezt én műszeresen is lekövettem:

- Amikor terhelés hatására bármelyik tagon 2,5 V alá esett a feszültség, az akku lekapcsol.
- A feszültség, a terhelés megszűnése után visszaemelkedik akár 3,4 V-ra is, így a BMS ismét engedélyez.
- Újraindítunk, a cella már melegedett az áramtól vagy bármilyen kémiai szeszélyről beszélhetünk, amibe nem látunk, de a mérés azt fogja mutatni, hogy lassabban süllyed 2,5 V szintre, majd ott ismét kikapcsol.

Az elektronika csak végzi a dolgát, a kémia szórakozik ilyenkor. Megjegyzem, 3 V alatt egyre gyorsuló letörés van általában, de lényeg, hogy pontosan 2,5 V-on dobja le a gépet.

Mellesleg ezt nem úgy kell elképzelni, hogy soros 3 tagot figyeltem egyszerre, mivel akkor már tudtam, hogy melyik a gyenge tag, amelyik először esik össze.

[ Szerkesztve ]

(#94579) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94578) üzenetére


Barret001
addikt

Bekapcsolom a gépet,10 perc alatt kikapcsol,0 töltöttségre hivatkozva.  Újra indítom táppal,majd akkuról megy tovább! 5 órát simán,ami több mint a gyári üzemidő! Te meg tudod magyarázni,mert értesz hozzá.Mutatom az akkut,hegeszteni lehet róla... :)  Nem degradálódott hulladék.Háromszoros kapacitásra van bővítve. De az akku elektronika nem vette észre a beavatkozást.Szerinte 30% alatti az akku kapacitás.   Kívülről is tölthető,mert van napelemes rendszerecske.Azért van rajta a plusz csatlakozó.

(#94580) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94578) üzenetére


Barret001
addikt

Igazad van,de sajnos ezt nem lehet visszacsinálni a régi elektronikával.Mert az elektronika felülbírál mindent. Van egy beépített ciklus számlálója. Megsaccolja az akku állapotát. Az akku állapota hidegen hagyja.

(#94581) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#94579) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

De itt minden cella rendesen párhuzamosítva van, a BMS áramfigyelőn keresztül folyik az összáram?

Látom, hogy vannak átkötések, de a szélső tagot is be kell kötni belülre. Cellát a cellára.

(#94582) laed válasza Tamy (#94576) üzenetére


laed
kezdő

"a laptopakkuk mellé érdemes a szekrénybe pár kiló lisztet is rakni"

Meg néhány konzervet..... :)

(#94583) Aryes válasza laed (#94582) üzenetére


Aryes
nagyúr

Meg egy puskát, végül úgyis az dönt. ;]

(#94584) Tamy válasza laed (#94582) üzenetére


Tamy
senior tag

A dobozos sör belefér a konzerv fogalmába? :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#94585) t72killer válasza Barret001 (#94579) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Cuki :R . Nem egy alapos kalibrálás kell a rendszernek, hogy felfogja mi van alatta :F ?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94586) Pötyi válasza Tamy (#94584) üzenetére


Pötyi
őstag

Az én főhadiszállásom atomháború után biztos, hogy egy vastagon erődített pálinkafőzde lesz. Mindenki odajön majd és behódol egy kis ellátmányért cserébe.

:DDD

QNX is cool!

(#94587) 4D4M


4D4M
aktív tag

USB-re dugva nem ismeri fel a gép és forrósodik a kábel. (1 perc alatt szerintem 40-50°C)

Meg lehet azt így mondani vakon, hogy potenciálisan melyik alkatrész okozhatja a problémát? Vagy tudok valamit mérni, ami beszédes lenne? (Ez egy CC debugger)

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#94588) tordaitibi válasza Barret001 (#94579) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem érted.
Bizonyos idő után nem a feszültséget figyeli, ennek már köze nincs semmihez max. az alsó lekapcsolási határhoz.
Méri a bevitt-kivett töltésmennyiséget, minden ciklus után pár ezrelékkel növeli a kettő hányadosát.
Valahogy úgy lehetne átverni hogy merült cellákkal töltést indítani hogy számoja a bevitt töltésmennyiséget mert ugyanennyit engedni is fog kivenni.
Ha ezt nem írja felül az idő és az eltelt ciklusszám. mert akkor a leírtakba futsz bele.

(#94589) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94581) üzenetére


Barret001
addikt

Igen,be vannak kötve még két vezeték van,ami nem látszik a képen. 5 óra üzemet lazán bír,ha az elektronika már tiltott! Mert az lekapcsol mindenképpen.Egyszer .

(#94590) Barret001 válasza tordaitibi (#94588) üzenetére


Barret001
addikt

Senki nem érti,ha mást kérdezel meg róla...2 hetet játszottam az akkuval.Bármit csinálhattam,akkor is 30 százalékosnak látszik az a pakk,ami paksot elvinné 3 napig :D Az akku elektronika programjában nem szerepel a feljavulás fogalma,csak a degradálódásé. Hiába merítettem le kívülről,és a géppel tölttettem fel.Megcsináltam,mert valaki javasolta.

[ Szerkesztve ]

(#94591) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#94589) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Bekapcsolom a gépet,10 perc alatt kikapcsol,0 töltöttségre hivatkozva.

A Windows kapcsol ki?

Az elébb részletezett 2,5 V küszöbnél a MOSFET (pár) lekapcsol az akkuban, akkor hirtelen ledobja a gépet, se kép, se hang. (Azért van párban, mert egyik töltés, másik kisütés irányban tud megszakítani.)

Ez nem "könyörög" a Windowsnak és a százalék is mellékes, mert letörhet hirtelen is a feszültség és akkor azonnali lekapcsolás van.

De ha ezt a kikapcsolót megkerülöd vagy zárlatos, akkor a BMS processzor legfeljebb a Windows felé tud jelezni az I2C buszon, amitől az szabályosan leállítja a gépet, miközben az akku maga nem kapcsol le soha.

(#94592) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#94588) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Lehet ennek többféle megoldása, az általam vizsgált HP akku mindig rugalmasan mérte, illetve jelezte vissza az aktuális kivett Ah-kapacitást, hol többet, hol kevesebbet, az akku betegeskedése miatt is.

Ezt nem gyógyította az sem, ha lefuttattam kalibrálás céljából egy töltés utáni folyamatos kisütést, noha egyébként szakaszos kisülést is bemér magának, csak ne szóljon bele a Windows, még mielőtt megszakítana a BMS. Ezért lehet DOS-ban is meríteni stb.

Ez a kalibrálásnak nevezett dolog annyival is jobb, hogy így egy folyamatban pontosítja magát, de ezzel nem fejeződik be, utána is kalkulálgat a háttérben.

Ennél elvileg 600 ciklus után tilt le végleg, balesetvédelmi okból, ahogy szokták mondani.

300 körül cseréltem cellákat, ment minden tovább, ugyanakkor lemérte az újabb (emelt) kapacitást, úgyhogy nem akadt fenn rajta, hogy hirtelen "furcsán" megjavult az akku. Ezt kijelzi a HP program, hogy 300/600 vagy fordítva, már nem emlékszem, ebből lehet gyanítani, hogy 600 a vége.

[ Szerkesztve ]

(#94593) Jarod1 válasza 4D4M (#94587) üzenetére


Jarod1
addikt

Vezérlő, csekkold az usb + - részt

(#94594) Dr. Szilikát válasza 4D4M (#94587) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ilyen esetben a panelon is "kellene" melegedni valaminek, IC, tápszűrő kerámia kondi például.

Ezért szokták vizsgálni hőkamerával is, noha inkább bonyolultabb alaplapnál stb. jön szóba.

(#94595) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94591) üzenetére


Barret001
addikt

"A Windows kapcsol ki?" Igen.Előtte figyelmeztet,hogy kritikus az akku töltöttsége. Viszont az akku tele van! Ekkor le is állítja a gépet pár perc múlva.Én meg újra indítom hálózatról! Mert akkuról NEM indul,ott le van tiltva. Miután bootol,már húzom is ki a konnektorból a tápot. Innen számítva 5 órát gond nélkül megy a laptop, akár 100%-os terhelések beiktatásával is. Ekkor az akkut már induláskor 0%-nak mutatja,de nem foglalkozik vele. Mikor lemerül 9V alá az akku,csak akkor áll le.Így ki lehet venni a teljes akku kapacitást.Valamiért az akku elektronika már nem foglalkozik a saját programjával,mert egyszer beavatkozott. Lehet hogy ez egy bug? De ki lehet használni.

(#94596) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#94595) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

BMS-nek lehet olyan működése is, hogy letiltódás után csak rátöltés hatására kapcsol vissza ismét, amihez külső feszültség pillanatnyi rákapcsolása is már elegendő.

A Windows energiagazdálkodásnál be lehet állítani, hogy a lemerülést egyáltalán ne figyelje, hanem addig megy a gép, míg a BMS lekapcsol (figyelmeztetés nélkül), ezt a beállítást szoktál alkalmazni kalibrálás céljára is.

Így nem próbáltad, hogy mit csinál, illetve töltés közben nem mutatja a százalékokat?

(#94597) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94596) üzenetére


Barret001
addikt

" töltés közben nem mutatja a százalékokat?" De mutatja! 0-100% között százalékonként. Csak hazudik.4,1V-nál már azt hazudja,hogy teljesen lemerült. Mutatja az akku feszültséget pontosan,de a százalék nem valós. És még kultúráltan fogalmaztam.

(#94598) demars


demars
addikt

Megpróbáltam visszarajzolni egy áramkört. Belekeveredtem :(
Ti hogy szoktátok kezdeni?
Lemásoljam a vezető sávokat, vagy felrajzoljam az alkatrészeket és utána a huzalozást?
Utóbbit próbáltam de a vezető sávok több helyen is keresztezik egymást.
Kép

A trafó bekötése is kérdéses számomra:
Kép

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94599) 4D4M válasza Dr. Szilikát (#94594) üzenetére


4D4M
aktív tag

Én is gondoltam erre, de érdekes módon amikor a kábel már 60°C-os, a panelen még semmi nem érzékelhető ujjal.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#94600) Reggie0 válasza 4D4M (#94599) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nagy a keresztmetszet a panelen, vagy nagy planek vannak a szomszedos retegeken akkor nem is fog.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.