Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94601) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nemrég írtam a szinuszinverter projektemről.
Tegnap hozzájutottam egy hiteles 50A söntellenálláshoz és méregettem pár paramétert.
Kimenő 747W, cosfi 1, a terhelés egy 750W villanyradiátor.
Akku oldal 33,34A 24,46V, ez 815W és ebből a hatásfok hajszál híján 92%, pontosan 91,65.
A legjobb 300-400W környékén, itt eléri a 94%-ot.

Szerintem egész jó lett :K

(#94602) Barret001 válasza demars (#94598) üzenetére


Barret001
addikt

Több lépésben :) Először alkartészek,aztán vezetékelés. Majd egyszerűsítés,hogy átláthatóbb legyen. Már ha az fontos.

(#94603) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kedves tagok, tudnátok ajánlani valami nagyon olcsó szkópot, akár usb is megfelelne, max. a hangfrekit kéne megmérnem vele, nem kell több 10-100Mhz.

(#94604) demars válasza Barret001 (#94602) üzenetére


demars
addikt

Köszi. Ezek szerint jó úton járok, csak egy kis kitartás kell még. :)

tordaitibi: én szívesen kölcsön adom neked az enyémet, el is postázom. Hantek dso2d15

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94605) mezis válasza tordaitibi (#94603) üzenetére


mezis
nagyúr

[link] Kétsugaras

[ Szerkesztve ]

mezis

(#94606) tordaitibi válasza demars (#94604) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nagyon rendes vagy de ezt nem fogadhatom el.
Nem használod, jó kis masina nagyon.

Mezis,
nem jó a PC szkóp, 230-at is kellene mérnem és nem szívesen engedem bele a gépbe a 230-at még leosztva se.
Az usb szkópok meg leválasztottak, a hagyományos minik meg vagy elemesek vagy az asztaliak elválasztott hálózattól.

[ Szerkesztve ]

(#94607) demars


demars
addikt

80 uF kondinál a multiméter 126 uF ot mutat.
Cseréljem? Hogy lehet nagyobb a kapacitás mint a ráírt érték? Még nem találkoztam ilyen esettel.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94608) ViZion válasza demars (#94607) üzenetére


ViZion
félisten

másik multival is rámérnék, vagy más kondikkal, h mi a bánat van.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94609) mezis válasza tordaitibi (#94606) üzenetére


mezis
nagyúr

Néztem a 230-at egy régi analóg szkóppal. Ellenállás osztóval és csengő trafóval leválasztva. Nem láttam különbséget a jelalakban. Az ellenállások "köszörültek" voltak (indukció). [link]

mezis

(#94610) tordaitibi válasza mezis (#94609) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Találtam itt helyben a faluba 14ezerért egy 2 csatornás 2x20MHz szkópot, asztali. Ennyiért ingyen van, le is csaptam rá. Made in Csájna de fenét érdekli, évi 15-20 mérésre tökéletes lesz.

(#94611) laed válasza tordaitibi (#94610) üzenetére


laed
kezdő

Hány voltig mér?

(#94612) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jöttem megint notebook-akksi ügyben nyafizni :)). Szóval kerestem, de teljesen bíztatót nem találtam, tud valaki linkelni jó leírást/videót, ahol zacsis cellás akksit újítanak fel, komplett eljárás tokkal vonóval?

Ha jól olvasom, programozni is kell a végén, nem csak sima csere :F?

Rájöttem, hogy nincs óccó utángyártott akksi, használt akksit árulnak nem kevés pénzért :(((

A célpont egy pana CF-20 akksija (termékazonosító: CF-VZSU0QW)

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94613) tordaitibi válasza laed (#94611) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom, egy elég vacak képet kaptam a szkópról, fesz.osztót meg tudok csinálni ha kell.
Ez lenne,

(#94614) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Közelmúltban ismerős gépe nem indult majd gyors keresztpróbázással kiderült, hogy a táp adta meg magát. (FSP 400W)
Minap szétszedtem kíváncsiságból, hogy mégis mi adta meg magát benne. Ránézésre nem találtam problémás alkatrészt, égés nyomot...
Bizti rendben van, kondik nem púposak, 1-2 gyanúsat kiforrasztottam és van ilyen kinai LRC mérőm az szerint
jó az ESR és a kapacitás is. Greatzig fesz rendben van.
Viszont itt elfogyott a tudomány. Mit tudnék még kimérni (multiméterrel) ami közelebb vihet a megoldáshoz?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#94615) razorbenke92 válasza t72killer (#94612) üzenetére

Nagyon függ attól, hogy milyen az akku vezérlője. Pont itt beszéltük ki korábban, hogy bizonyos vezérlők számolják a ciklust, és nyilvántartják az akku állapotát.
Vannak olyanok, amiket ha újracellázáskor nem jól választasz le, brickelik magukat.

Egyébként biztos vagy benne, hogy tasakos cella van benne? Több helyen, is azt olvasom, hogy LiIon van benne.

Nem lehet, hogy olyan, mint az én strapa-tabletemben is? Szentül hittem, hogy a ráírt LiIon-al ellentétben tasakos LiPo van benne a vastagsága miatt.
Ezzel szemben:

Ezek Sanyo UF103450FN cellák, rendes keménytokos LiIon cellák, csak nem hengeresek. Kb. hozzáférhetetlenek már. Gondolom ezért nincs utángyártott akksi belőlük, mert senki nem tudja aftermarket összerakni.

Az én akkumban a vezérlő asus, az nem nagy etwas lenne, de a cellák már nem kaphatóak, vagy csak aranyárban.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#94616) t72killer válasza razorbenke92 (#94615) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az akksi tényleg 7.6mm "vastag" lapos szerkezet, ebből gondoltam :R.

Van új akksi hozzá, de ránézek ki csinálja - nem óccó, 150 font.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94617) Barret001 válasza razorbenke92 (#94615) üzenetére


Barret001
addikt

(#94618) t72killer válasza Barret001 (#94617) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+még a vekkert rászigszalagozni, átlátszó nejlonzacskóba benyomni és mehetünk is a reptérre becsekkolni :DDD :C

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94619) ViZion válasza Barret001 (#94617) üzenetére


ViZion
félisten

aranyos cucc, amcsi filmekben van ilyen... ;] buuuummm...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94620) t72killer válasza t72killer (#94616) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Közben rájöttem: a pana gyártja ezeket még mindíg. Lehet a cellákat, amiket belepakolnak is ők csinálják - kérdés, adnak-e el másnak is belőle :F?

Pici optimizmus: az E7450-emben is Li-Ion akksi van, gyártanak hozzá óccó utódot és az is 7.5mm vastag, 54Wattórás (a cf-20-é csak 30Wh), szóval lesz ott valahol cella...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94621) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Szeretnék régi ikarus kapcsolókból gyerekjátékot csinálni, ehhez keresnék valami extra kicsi, extra olcsó 24V-s akksit, van esetleg bármi ötletetek? Vagy keressek két 12v körülit és kössem össze őket? :)

(#94622) Barret001 válasza t72killer (#94620) üzenetére


Barret001
addikt

Nem a cellával lesz gond,hanem a processzorral,ami felügyeli az akku használatát.

(#94623) t72killer válasza Barret001 (#94622) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Azt nem lehet újraprogramozni, mindenképp újat kell belőle venni?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94624) Aryes válasza Babetta-X (#94621) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez így nagyon kevés infó. Mihez kell ilyen feszültség, hiszen te kapcsolókat írtál, ahhoz 1,5V is elég. :)
Mekkora az áramigény? Ha kicsi, akkor egy li-ion cella + stepup konverter is jó lehet. Ha nagy, akkor 20db ceruzaelem. ;]

(#94625) Dr. Szilikát válasza razorbenke92 (#94615) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Szentül hittem, hogy a ráírt LiIon-al ellentétben tasakos LiPo van benne a vastagsága miatt.

Bármikor ráírják, telefonok esetében is, mert minden Li-po akku Li-ion elven működik.
Csak nem minden Li-ion akku szilárd elektrolitos (Li-Po).

Igaz, hogy utóbbi is ki tud folyni, de alapesetben valamilyen zsírszerű vagy zselés anyag, ha jól tudom, ami fizikailag szilárd halmazállapotnak számít, így kapta a nevét.

(#94626) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94625) üzenetére


Barret001
addikt

Lithium polimer nem tartalmaz nedves elektrolitot. Ellentétben a lithium ion akkuval.

(#94627) laed válasza Babetta-X (#94621) üzenetére


laed
kezdő

Az O.K., hogy 24V; de mekkora lenne a kapacitás??

(#94628) mezis válasza Babetta-X (#94621) üzenetére


mezis
nagyúr

Gyerekjáték?
Kis elemek: lenyelheti a gyerek.
Akkumulátor: pár Aó-s akku is ki tud adni vezetéket olvasztó áramot.
Csak alaposan átgondolva!
Milyen kapcsolók azok, amik csak 24V-al működnek? :F

[ Szerkesztve ]

mezis

(#94629) ViZion válasza mezis (#94628) üzenetére


ViZion
félisten

Nem maga a kapcsoló, hanem az izzók szerintem. Ez a régi világítós az, gondolom...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94630) Aryes válasza ViZion (#94629) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt lehet ledesíteni és problem solved :)

(#94631) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#94626) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az elektrolithoz kell folyadék, hogy a töltéshordozók áramlani tudjanak benne, avagy áram létrehozható legyen. A folyadékot gélesíteni, zselésíteni is lehet, vagy épp felitatni (AGM).

https://hu.wikipedia.org/wiki/Elektrolit

Itt az angolban félszilárdnak mondja a gélt, ami fizikailag helytálló, ha úgy tekintjük, hogy egy edény alakját részben felveheti, részben nem (lefordítva másolom be):

https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_polymer_battery

A lítium-polimer akkumulátor vagy pontosabban lítium-ion polimer akkumulátor (rövidítve LiPo , LIP , Li-poly , lithium-poly stb.) lítium-ion technológiájú, újratölthető akkumulátor, amely folyékony elektrolit helyett polimer elektrolitot használ. Erősen vezetőképes félszilárd (gél) polimerek alkotják ezt az elektrolitot.

[ Szerkesztve ]

(#94632) razorbenke92 válasza Barret001 (#94617) üzenetére

Szép!

Mihez készült, és mi volt az indíttatás, hogy ilyen cellákat használtál? Honnan vannak?

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#94633) laed válasza Babetta-X (#94621) üzenetére


laed
kezdő

Tápegység nem lenne jobb megoldás?
Amúgy ajánlom az akksit olyan 5Ah környékén. Lehet venni 0,8 Ah-sat is; de az relatíve drága.

(#94634) Reggie0 válasza tordaitibi (#94603) üzenetére


Reggie0
félisten

Rigolt javaslom, pl. ds1052e. Vannak olcsobbak is, pl. owon, de azoknak nagyon hamar meghalnak a a tekeroik, gombjaik.

[ Szerkesztve ]

(#94635) Reggie0 válasza sonar (#94614) üzenetére


Reggie0
félisten

Standby 5V aramkorrel kezd, az elvileg kulon tap.

Ezek utan az optocsatolokat neznem meg, azok kellenek a bekapcsolashoz.

(#94636) sonar válasza Reggie0 (#94635) üzenetére


sonar
addikt

Köszönöm.
Opto csatolókon mit kellene mérnem?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#94637) Barret001 válasza razorbenke92 (#94632) üzenetére


Barret001
addikt

Kaptam valakitől,akinek még mindig van több száz darab :) Tablet erről megy,nem a saját akkuját gyilkolja.

[ Szerkesztve ]

(#94638) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#94631) üzenetére


Barret001
addikt

Itt bontják! [Akku trancsírozás :) ]

(#94639) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nna ilyet még nem olvastam: egy akkufelújítás ellenes tag :))

Tény, az ember végezzen/csináltasson minőségi munkát... Bár belenézve: a boltocska utángyártott akksik forgalmazásával foglalkozik :DDD

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#94640) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Ennek a relének (12 VDC tekercs, 230-250 VAC) kellene valami 12-16 A változata, lehetőleg hazai forrásból, nem lenne hátrány ha a m,űködési hőmérséklet felső határa magasabb.
Nézegettem (Hestore, RS online, Distrelec, random böngészős bármik), de nem találtam.
Ha hunyorítok, akkor a 10 A minőségi is megfelel, végülis eddig is az volt, viszont néha 10,5 A is megy erre... valószínűleg ez lett ennek is a veszte. (Köszi Gorenje ;] )
Köszönöm! :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94641) tordaitibi válasza ViZion (#94640) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Este 20 óra után megnézem neked, van vagy 10 darab 40A relé de hogy ilyen-e a bekötése arra nem emlékszek.
Egy jakuzzit javítottam 4-5 éve és olcsóbb volt 12 darabos bliszterbe Ebayról mint itthon 2 darab úgyhogy valahol kell lennie 10 darabnak.

Amúgy szó nélkül kiváltanám egy ilyennel, még a 39ohm/10nF snubber tag se kell ha csak a fűtőszálat kapcsolja, az ohmos.
kéttucat ilyet építettem kb, még működnek. 16A triak bőven elég.

(#94642) Reggie0 válasza sonar (#94636) üzenetére


Reggie0
félisten

Kiprobalni, hogy rovidre zarodik-e a kimenete a bemenetet par mA-rel meghajtva.

(#94643) ViZion válasza tordaitibi (#94641) üzenetére


ViZion
félisten

:R Köszi előre is.
Kerámialapos tűzhely vezérlése, még nem 100%, h ez a baja, de erősen gyanús.
SSR relém az lenne, de hely nincs ilyesminek ott. Meg meleg is van. 16 A bőven elég, nem is vehetne fel annyit.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94644) leweegee válasza ViZion (#94643) üzenetére


leweegee
aktív tag

Omron G5LE , a felesleges lábát meg le kell nyesni. :DDD

Ne nőj fel! Csapda!

(#94645) ViZion válasza leweegee (#94644) üzenetére


ViZion
félisten

volt ilyen gondolatom, lecsippent, egy csepp FBS, mert ki tudja, h mi van ott a nyákon, kész. :R Nem túl elegáns, de ott nem nézi senki, ha működik. :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94646) tordaitibi válasza ViZion (#94643) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sajnos teljesen más a kivitele és 24V DC a behúzója.
Pedig szerettem volna neked adni egyet, akkor csak 9 maradt volna :)

(#94647) leweegee válasza ViZion (#94645) üzenetére


leweegee
aktív tag

Van 4 "lábú" változat is, ezzel heftelni sem kell.

Ne nőj fel! Csapda!

(#94648) ViZion válasza leweegee (#94647) üzenetére


ViZion
félisten

tordaitibi: nem gond, köszi, h ránéztél :R

leweegee: :DD jepp, a kistesója 10A-os van Hestore-ban.
De ez lesz az ami kell, jó márka, sok amper, hagy'szaladgáljon!
...és remélem ez volt a bánata. :((

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94649) leweegee válasza ViZion (#94648) üzenetére


leweegee
aktív tag

Nem kistesó az, hanem teljesen zárt verzió, de egy kis savmentes sziló megoldja a kérdést :DDD ha pl. mosógépbe kell, nyomok alá és körbe mellé 'azt örök élet ± 1 nap.

Ne nőj fel! Csapda!

(#94650) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

"A kérdezett akkuban az összes cellát cseréljük, az elektronikát programozzuk.

Az új pakk kapacitása 6400mAh lesz. < :Y

A felújítás: br.xxxFt

Üdvözlettel:

Lítium-ION Kft."

Az eredeti gyári 2600mAh...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.