Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94401) Grave_444 válasza laed (#94400) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Maradjunk annyiban, hogy sokat foglalkozom számítógépekkel és nincsenek jó tapasztalataim noname tápokkal. Sok üzemel sajnos így is a környezetemben.
Nem törvényszerű a meghibásodás, de sokkal nagyobb az esélye és ha tönkremegy visz magával mást is. Ha van dedikált kártya és/vagy értelmezhető összeget képvisel a gép egyértelmű legalább egy ajánlott bronz tápegység használata.

(#94402) mezis válasza v.tom (#94395) üzenetére


mezis
nagyúr

[link]
Volt egy laptop alaplap, aminél a bekapcsolást végző IC egyik lábánál volt zöldes korrózió.
Kezdett néha nem működni, aztán meg már soha nem kapcsolt be.

Látok zöldes árnyalatot az alaplapod kinagyított képén....

mezis

(#94403) Panthera válasza mezis (#94402) üzenetére


Panthera
őstag

A linkelt nyákot hogy lehet javitani, egy rézszál van ráforrasztva?

[ Szerkesztve ]

(#94404) Reggie0 válasza Aryes (#94398) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem a javitas es karbantartas fogalmaval nem vagy tisztaban. Pl. a motorhibat nem javitja meg az, ha kiveszed a motort.

(#94405) Aryes válasza Reggie0 (#94404) üzenetére


Aryes
nagyúr

Gondolom a bojler flexicsovet is csak akkor cserelned, ha mar elontotte a lakast a viz

Van a flexicsőnek hivatalos élettartama, ami után ajánlott cserélni? Akkor cserélem, ahogy cserélem az autóban az olajat, a fékfolyadékot, a vezérműszíjat stb. az előírt időközökben. Az előző lakásomban 10 év után se volt baja a flexicsöveknek, a mostani helyen az egyik szomszédnak fél évvel (!) a felújítás után durrant el. Akkor most mennyi a flexicső ajánlott szervizperiódusa, cseréljem fél évente, az szerinted megfelelően óvatos?

Egy jól üzemelő VGA drivert érdemes frissíteni, ha csak a verziószáma nőtt, és semmi bajod nincs a jelenlegi driverrel? De sokszor megszívtam már ilyenekkel...

Szabad-e újraírni egy legacy programkódot, ha jól működik, csak azért, mert elavult?
Egy hibásan megírt programkódot szabad-e refaktorálni akkor, ha véletlenül pont azt csinálja, amit eredetileg is kéne...? :DDD

Egy 5 éve hibátlanul üzemelő alaplapnál megéri szétkenni az eddig problémát nem okozó trutyit, hátha ettől hirtelen tönkremegy? :U

(#94406) leweegee válasza Aryes (#94405) üzenetére


leweegee
aktív tag

Annyiban megvédeném az álláspontomat, hogy ezek a trutyik szárzak, le lehet őket kapargatni szépen szinte nyom nélkül, ha nem teszed meg előbb utóbb "megeszi" a vezetősávokat amik alatta vannak. Persze lehet, hogy elmegy így is 100 évig... esetfüggő. Lejön könnyen egy kis fogpiszkálós noszogatásra, ha makacsabb meg izopropil+fogkefe.

[ Szerkesztve ]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94407) hcl válasza leweegee (#94406) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ebből még gond sem szokott lenni (ha igen, akkor hamarosan lett volna pucolás nélkül is).
A képen viszont baromira megfolyt ónnak nézett ki az a vízkő. :Y

Mutogatni való hater díszpinty

(#94408) Dr. Szilikát válasza Panthera (#94403) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Lehet éppen, de ilyen enyhébb esetben elegendő általában gyantás ónnal átfuttatni. Vagy lehet mérlegelni átfolyó áramot is, szükség esetén megerősíteni. Ha nem terhelt, akkor mindegy lényegében.

Az elektrolízis nyomait műszerolajos, illetve olajos kontakt spray is jól letisztítja, a további kémiai folyamatokat leállítva. Mechanikai tisztításra üvegszálas toll / ecset és hasonlók is szóba jöhetnek, ha van kéznél.

(#94409) leweegee válasza hcl (#94407) üzenetére


leweegee
aktív tag

Akár az is lehet, a fogpiszkáló majd megmondja. :D Ha láttál már lekólázott/borozott/sörözött/hányt lapost belül, amit tovább használtak, tele van ilyenekkel. Ha nem hal meg azonnal, megy pár hónapig aztán gatya, de ha átmosod ipával szinte mindig menthető.

[ Szerkesztve ]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94410) mezis válasza Panthera (#94403) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha mechanikai igénybevételnek van kitéve (hőtágulás, összeszerelés,...,), akkor jobb ha van rézszál is az ón alatt.

mezis

(#94411) p2pp


p2pp
őstag

Sziasztok!

Csináltam egy akksi adaptert, amiről mobilt szerettem volna tölteni.
Jól van bekötve.
Jó a polaritás is megmértük este melóban.
De akkor sem tölti.
Nekem ez egy 20V-os barkács akksi. amire nyomtattak adaptert.
Tettem rá akksi védő (ami beállítva 18V alatt bont) és dc-dc down adaptert 2 db Usb C-vel. 2 szál drót jön ki belőle fekete - piros + polaritással.
Be van állítva a feszültség és az áram is. Labor táppal mérve mindegy mekkora a bejövő fesz. Fixen tartja a beállított értéket 5,25V beállított értéken.
De akor sem tölti.
5,25V DC a fesz.
300W bírna az elektronika.
Se Samsungot se Iphone nem hajlandó tölteni.

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#94412) Aryes válasza p2pp (#94411) üzenetére


Aryes
nagyúr

2 db Usb C-vel

Kérdés, hogy az USB C csatlakozó mely lábaira van kötve a + - vezeték, és milyen telefont szeretnél tölteni vele. A legtöbb telefon az USB C csatlakozó 2.0 lábait használja töltésre, és valamelyik csak akkor tölt, ha az adat lábak is be vannak kötve. A Samsung töltőben például az adat lábak rövidre vannak zárva, ha jól tudom.

(#94413) aujjobba válasza p2pp (#94411) üzenetére


aujjobba
addikt

Nade varj, ennek USB-C a vege amit a teloba dugsz?
Mert ugye az ketfelekepp is bedughato, de 2 szal drottal ezt nem latom hogyan ered el.

(#94414) p2pp válasza Aryes (#94412) üzenetére


p2pp
őstag

Csatolok majd pár képet ide.
Power Bankban párat már használtam belőle.
Ott simán működnek.
De itt vmi gigszer van. [kép] [kép]

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#94415) p2pp


p2pp
őstag

[kép]
Vmi ilyesmi kellene nekem állítólag.
Vagy ez
[link]

[ Szerkesztve ]

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#94416) razorbenke92 válasza p2pp (#94415) üzenetére

Ha telefont szeretnél tölteni, akkor nem ilyenek kellenek neked. Ezek PD triggerek, a telefontöltőt fogadják, és alakítják stabil feszültségszintekké.

Lehet olyat is kapni, amit te keresel, [link] ez 6-32V feszültségből csinálnak QC4 kompatibilis USB töltő kimenetet, amihez a telefont megfelelő kábellel kötve elérhetsz töltést.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#94417) leweegee válasza p2pp (#94415) üzenetére


leweegee
aktív tag

Törölhető, megelőztek :) :R

[ Szerkesztve ]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94418) draco31


draco31
veterán

Hello!

Van egy kis 4" es kínai láncfűrészem, 1 évig ment is hibátlanul, de elfáradt mind a két akkuja.
Gondoltam akkor újracellázom. Hiba mentesen ment is a dolog, persze sokkal erősebb lett, mint gyári állapotban. Ezt azzal hálálta meg, hogy elfüstölt a motor kb 1 óra ilyen használat után. Persze nem egyhuzamban az 1 óra.
Összefügghet ez a jobb akkuval, vagy pont így jött ki neki? A BMS maradt az eredeti.
Olyasmire gondolok, hogy a gyári gyengébb cellák ha meg volt terhelve a motor, nem tudtak annyi energiát adni, és akkor inkább letiltott a BMS. Az új cellákkal viszont nem nagyon lehetett így beterhelni, így meg a motor halt meg inkább. De ez csak az én elméletem, aztán meg lehet hülyeség.
Szóval mennyi az esélye, hogy így egy ilyen motor csere után sokáig fog menni, vagy inkább keressek combosabb motort?
Ha utóbbi, akkor hogy keressem? Nyilván a 21 voltot értem. A 28000 lenne a fordulatszám? Itt a képen a 210828 a gyártási dátuma elvileg.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#94419) Reggie0 válasza Aryes (#94405) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen.
5ev.

Erdemes, foleg, hogy szoftverbol konnyu visszallitani az elozo allapotot.

Szabad, ha megeri vagy fizetik.
Persze, hogy szabad, a refaktoralas a hibakon nem valtoztat.

Nem, csak eltavolitani eri meg. Kenni semmit sem erdemes ra, akarhany eves. Ugyanigy a port is erdemes idokozonkent eltavolitani, de ne kenj szet port rajta.

[ Szerkesztve ]

(#94420) Aryes válasza Reggie0 (#94419) üzenetére


Aryes
nagyúr

:R

(#94421) Ribi


Ribi
nagyúr

Be kellene üzemelni egy bojlert, elvileg 10A a max fogyi. Kérdés, hogy mi minden kell az órától a bojlerig? Normál hálózatba kell, gondolom kell fi relé, biztositek. Kérdés, hogy olvastam valahol, hogy kell valami kapcsoló. Illetve olyat is, hogy a fázist és a 0-t is szakítania kell. Ez valós, vagy hülyeség? Kell kapcsoló, vagy a biztosíték elég?
Van a neten valami hivatalos szabalyzas leírás erre?

[ Szerkesztve ]

(#94422) ViZion válasza Ribi (#94421) üzenetére


ViZion
félisten

van kifejezetten a bojlerekhez fi relé, B10 és megszakítja a fázist és a 0-át is. Ez maga a kapcsoló is. A ház bejövő fi relé után lehet kötni, ez egy plusz védelem.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94423) Ribi válasza ViZion (#94422) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hallottam ilyenről, a kérdés most inkább az, hogy mi az ami kell. Mi a "törvény"?
Kell-e egyáltalán mind2 ágat megszakítani vagy nem.

(#94424) Dr. Szilikát válasza Ribi (#94423) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem tudok ilyen szabványról, de értelmét sem látnám. Az nem védené a felhasználót semmitől, karbantartást pedig szakember végez, rajta sem segít semmit.

(#94426) [w] válasza Ribi (#94425) üzenetére


[w]
őstag

te szeretnéd bekötni?

cmdr PETER W. VOLKOV

(#94427) Ribi válasza [w] (#94426) üzenetére


Ribi
nagyúr

Igen, de igazából lényegtelen ki köti be, tudni szeretném mi a kötelező, mi a szabály. Jön béla a villanyos és kutyát macskát be akar kötni/ semmit sem akar bekötni mert ő úgy tujja.

(#94428) ViZion válasza Ribi (#94427) üzenetére


ViZion
félisten

villanyszerelős topikban linkelik a szabványt is, ha kéred. A linkelt szöveg a jó, 1P+N kellene, van fi relés amit írtam, 10k alatt.
Igen, átlag villanyászok ezzel sem foglalkoznak, nálunk a démász hivatalos beszerelők a számlás melónál mindenre C16 kismegszakítót raktak... villanyszerelő sok van, olyan, aki érti is, h mit csinál... na az kevés van.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94429) Ribi válasza ViZion (#94428) üzenetére


Ribi
nagyúr

Megkérdezem ott is akkor :R

(#94430) p2pp válasza Ribi (#94421) üzenetére


p2pp
őstag

Ez is megfelel [link] a célra.

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#94431) p2pp válasza razorbenke92 (#94416) üzenetére


p2pp
őstag

Köszi az infót!
Megrendeltem.

Iphone 14 Pro 17.4.1 Huawei Watch GT3 Giga B450 Amd 5600G 2x8 3000 Vengeance 3x1T M.2 Nvme

(#94432) Ribi válasza p2pp (#94430) üzenetére


Ribi
nagyúr

A célom még mindig a (hivatalos) információ lenne, nem egy eszköz.

(#94433) tordaitibi válasza Ribi (#94432) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

40 éve szerelek villanyt, pár családi ház kikerült a kezeim közül (nem most, évtizedekkel ezelőtt mert ma már mindenről pecsétes papír kell).
Mindig 2 pólusú kapcsolót raktam a villanyóradobozba a bojlerhez.

Nem tudok konkrét erre vonatkozó msz vagy bármi szabványt én se. De az biztos hogy mindkét vezetőt meg kéne szakítani. Paraszti logikámmal talán azért mert szerelésnél a vizes berendezés egy vacakabb nullán visszajövő 5-10V hatására is rázhat.


(#94434) razorbenke92 válasza tordaitibi (#94433) üzenetére

Vagy szerelés közben ha a leválasztatlan nullát lekoppintod a védőföldeléshez, akkor a házat védő Fi relé is le kéne hogy oldjon.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#94435) ViZion válasza Ribi (#94432) üzenetére


ViZion
félisten

parancsolj: MSZ 60364-7-701:2007
elvileg ez a legfrissebb.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94436) demars válasza ViZion (#94422) üzenetére


demars
addikt

FI relé után FI relét nem kötünk!
Ha van vezérelt óra, arra kell kötni:
1Fázisú FI relé + 2P kismegszakító
vagy
RCBO (ez hiba áramra és túláramra is leold)

Külön áramkör kell neki (teljesítményt figyelembe véve 1,5 vagy 2,5 réz vezeték, későbbi bövités miatt javasolt a 2,5 mm2)

Röviden ennyi.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94437) ViZion válasza demars (#94436) üzenetére


ViZion
félisten

Miért ne lehetne fi relé után fi relé? Ez hol van leírva? Nem szerencsés, mert mindkettő oldhat, de ez legyen a legnagyobb baj.
Kérdés is volt egy vizsgán, h sorba kötött fi relénél melyik old le előbb...

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#94438) Ribi válasza ViZion (#94435) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hát már az elején van egy kérdés, hogy a kazánházban se fűrdőkád de zuhanyzó nincs, szóóóval? Nem kötözködésként írom, csak tényleg fing sincs.

[ Szerkesztve ]

(#94439) tordaitibi válasza razorbenke92 (#94434) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez a tulajdonsága 1 napos munkát adott nekem a melóhelyen.
Mire rájöttem hogy volt egy kiépített de nem használt udvari világítás vezeték ami a föld fölött 40 centire ki volt hozva egy védőcsövön és a kábel karikába volt tekerve hogy majd egyszer ki lesz építve a a világítótest. Fázis nem volt benne érthetően, ki volt kötve még a lekapcsolt kismegszakítójából is az elmenő.
Na ezt a kábelt úgy rágta meg a kutya hogy összerágta a nullát a földdel.
1 napig kerestük :K

(#94440) demars válasza ViZion (#94437) üzenetére


demars
addikt

Leírtad a választ!
Semmi értelme! Hol az egyik, hol a másik old le.
Ha költesz kettő vagy több FI relére célszerű úgy beépíteni, hogy a hibaáramok szelektálhatóak legyenek.
A hibaáramok összege oldja le az AVK t, ezért nincs értelme sorba kötni.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94441) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Rosszul kereshetek mert nem találok,
6S liion bms kellene nekem. Nagyon kicsike áramra, a max. töltés 1,5, a max. kisütő 2,2A lenne.
Segítenétek?
Nem Ali meg Eby, itthonról.

(#94442) Gyakornok


Gyakornok
csendes tag

Sziasztok!

Kaptam egy kezdő RC autót. Van hozzá egy SM csatlakozós 14500-as (AA) 3,7 V 500 mAh-ás Li-ion -os aksim. Adtak hozzá egy 3,7 V 500 mA -os töltőt.

Kinéztem ugyanilyen aksit csak 1300 mAh-s. Sajnos ugyanilyen töltőt nem találtam hozzá csak 7,4 V-os 1000 mA-est.

Én nagyon buta vagyok az elektronikához s ezekből max annyit tudok leszűrni, hogy az 1300 mAh-s akku tovább bírja.
Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy ha megveszem az akkut akkor a régi vagy az új töltővel fel tudom e tölteni? vagy tönkreteszem az akkut? illetve ha a régit rakom fel az új töltőre akkor mi történik?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségetek!

(#94443) tordaitibi válasza Gyakornok (#94442) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Használd nyugodtan.
Hosszabb idő alatt fogja feltölteni.

(#94444) hcl válasza Gyakornok (#94442) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A 3,7V egy cellás akkuhoz nem kéne a 7,4V-os töltő, mert túltölti, ha nem elég okos...
Ha egy cella, akkor 3,7 (4,2) volt a feszültsége. Ha nagyobb kapacitású, akkor is ugyanolyan egy cellához való töltő kell hozzá. A saját töltője fel fogja tölteni, csak kb. 3x olyan hosszú idő alatt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94445) Gyakornok válasza tordaitibi (#94443) üzenetére


Gyakornok
csendes tag

Köszönöm szépen!

(#94446) Gyakornok válasza hcl (#94444) üzenetére


Gyakornok
csendes tag

Nagyon szépen köszönöm! Akkor nem ruházok be a töltőre, mert nem tudom mennyire okos. :-D

(#94447) leweegee válasza tordaitibi (#94441) üzenetére


leweegee
aktív tag

Esetleg ez? [link]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94448) attiati


attiati
veterán

hosszabbítóból melyik márkák vállalhatóak be az alsó árkategóriában?

emos, panasonic?
somogyi gondolom nem

[ Szerkesztve ]

(#94449) razorbenke92 válasza Gyakornok (#94442) üzenetére

Ha még nem írok túl későn:

Óvatosan azzal az 1300mAh-s 14500 cellával.

Ebből a méretből a reálisan elérhető max kapacitás 1000mAh alatt megáll. Sajnos nem annyira népszerű mint a 18650, így ebben a méretben még tudnak hódítani a kamu értékek.

Térfogat arányosan ha nézed, a 18650 és a 14500 között egy ~3-as szorzó van. A legjobb elérhető valós kapacitású 18650 cella a Panasonic 3600mAh-s cellája, de az jelenleg ilyen state-of-art, az alatta lévő valósan 3000 fölötti cellák is már jónak számítanak.

Ehhez képest tehát a reális kapacitás 14500 esetén nem haladhatja meg az 1200mAh-t. Ebben a bizniszben pedig kicsit hazudni nem szoktak sajnos. Amikor ráírják a 18650-re hogy 5000mAh, akkor kb. 500-at tud.

Gondoltam szólok, persze nem lehetetlen, hogy nem lesz rossz cella amit veszel, de 1300mAh biztos nem lesz.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#94450) laed válasza attiati (#94448) üzenetére


laed
kezdő

Nem próbáltam, de teljesen jó a Somogyi is.
Piacosból lehet kisprórolják a rezet, így nem bírja el a 16A-t.
Easy Home-t vettem utoljára, az Aldi árulja (oda járok).

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.