Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94351) Dr. Szilikát válasza Salex1 (#94349) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Igen, amit nem jelöltem nyíllal, azt nem is figyeltem, hogy ott hiányzik egy rész.

(#94352) aujjobba válasza ekkold (#94343) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem biztos hogy teljesen ertem, mindenesetre ha a ref. feszt. atengedem egy ellenallason a neminv bemeneten majd az igy keletkezett aramot atvezetem egy potmeteren, akkor a potin eso feszultseg jelenik meg a terhelesen/kimeneten is.

Itt most 1mA*1kohm = 1V, mivel ugye a noninv. bemenetre nem folyik be aram (idealis esetben).

(#94353) ekkold válasza aujjobba (#94352) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Így van, de az arány lehet olyan is, hogy mondjuk R2 = 1k, Rset = 100K. Ebben az esetben a V4 feszültség százszorosa jelenne meg a kimeneten. A V4-et meg előállíthatja mondjuk egy poti, vagy akár egy MCU is.

(#94354) aujjobba válasza ekkold (#94353) üzenetére


aujjobba
addikt

Ertem! :)

Szoval ha digitalis vezerles iranyba akarok menni, akkor erdemes lenne a V4-et allitani mondjuk MCU-bol egy PWM filterrel vagy DAC-cal, es R2/Rset aranyt fixalni.
Analog pedig talan jobb a V4-et es R2-t stabilan tartani, a beallito meg lehetne az Rset helyen egy poti.

Koszonom!

(#94355) leweegee válasza Salex1 (#94349) üzenetére


leweegee
aktív tag

FPC connector néven keresd. [link]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94356) eladohardver


eladohardver
őstag

Üdv! Esetleg valakinek ötlet, hogy honnan tudnék leakasztani egy ilyen trafót, vagy mivel tudnám helyettesíteni? Olyan amper szaga van, hogy csak na... ésss és cicereg...

Gyártó nem foglalkozik a kérdéssel, és én nem találtam sehogy se :(


¯¯̿̿¯̿̿'̿̿̿̿̿̿̿'̿̿'̿̿̿̿̿'̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ '̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿̿ Battlelog: Rohambili ¤

(#94357) Grave_444 válasza eladohardver (#94356) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Biztos érdemes ezzel foglalkozni? Amúgy sem való normális gépbe egy ilyen gagyi táp.

(#94358) eladohardver válasza Grave_444 (#94357) üzenetére


eladohardver
őstag

Őőőő... Nemvágom amit leírtál...

Annak a tápnak a testvérkéje nálam 2013 óta műxik egy Athlon x2 235e 45W TDP konfiggal hibátlanul....

Esetleg tudnál javasolni helyette szerinted nem gagyi tápegységet... egy 18W TDP-s rendszerhez :P

¯¯̿̿¯̿̿'̿̿̿̿̿̿̿'̿̿'̿̿̿̿̿'̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ '̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿̿ Battlelog: Rohambili ¤

(#94359) Pötyi válasza Grave_444 (#94357) üzenetére


Pötyi
őstag

Emlékeztek még a legendary "Vargáné" tápokra? :DDD

QNX is cool!

(#94360) hcl válasza eladohardver (#94356) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Fojtótekercs. Kb. ugyanilyen tápban lesz szerintem ugyanilyen :S :(

Mutogatni való hater díszpinty

(#94361) ekkold válasza aujjobba (#94354) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Mindig az a jobb, ha fix az osztó, és a vezérlő feszültséget állítod. Akár MCU-val, akár egy potival - ez csak részletkérdés. A poti után lehet egy követő opamp, hogy ne terhelje le az osztó (ha számít, hogy lineáris maradjon a karakterisztikája).

(#94362) aujjobba válasza Pötyi (#94359) üzenetére


aujjobba
addikt

Tobb gepemben is volt olyan, az volt kb. az alapertelmezett a boltban, ha tap kellett.
Nekem igazabol semmi problemam nem volt veluk, igy utolag visszagondolva.

(#94363) eladohardver válasza Pötyi (#94359) üzenetére


eladohardver
őstag

hmm... LC power-ék profibban csinálják.... Német cégnek álcázzák magukat... support válaszlevelében meg ez vót:
"Amtsgericht Krefeld, HRB 15650
Geschäftsführer: Bo Zhong, Xuesen Chen"

"Ügyvezető igazgatók: Bo Zhong, Xuesen Chen"

[ Szerkesztve ]

¯¯̿̿¯̿̿'̿̿̿̿̿̿̿'̿̿'̿̿̿̿̿'̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ '̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿̿ Battlelog: Rohambili ¤

(#94364) demars


demars
addikt

Pici alkatrész cserénél, forrasztásnál használtok nagyítót, vagy nagyítós szemüveget?
Én vettem egy Handy szemüveget még tavaly, de lofütyit ér.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94365) laed válasza demars (#94364) üzenetére


laed
kezdő

És amúgy jó a látásod??
Én sima dioptriás szemüveget használok.
Esetleg próbálhatsz venni 1 "harmadik kezet".
(Csipeszes állvány nagyítóval.)

(#94366) aujjobba válasza demars (#94364) üzenetére


aujjobba
addikt

Kozelre jol latok, a SOT363 tokozasu IC-t kicsit keservesen de sikerult a helyere forrasztani.
Egyebkent tervben van valami kijelzos nagyito, mert jobb szeretem az SMD-t, viszont eleg picurkak az alkatreszek.
(utálok nyákot furkálni)

(#94367) demars válasza laed (#94365) üzenetére


demars
addikt

Jó a szemem szerencsére. Látom amit csinálok. Azt nem veszem észre, ha valami rossz (szakadt fólia)
Hétvégén az smd megtréfált. Nem jól vettem le, egyik forrszem leszakadt, ezért nem tudtam a helyére forrasztani a vezetéket. Egy műszerész ismerős két perc alatt megoldotta. Ö mindig szemüveggel dolgozik (nagyítós).
Van 3. kéz is, de abból is gagyi, :DDD

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94368) aujjobba válasza demars (#94367) üzenetére


aujjobba
addikt

Ja annyit hogy jelenleg a telefon Nagyito appjaval kb lecsekkolom a muvet :)

(#94369) laed válasza demars (#94367) üzenetére


laed
kezdő

Közben még az jutott az eszembe, hogy ha valami NAGYON aprót csinálok, akkor ahhoz van órás nagyítóm.

(#94370) hcl válasza demars (#94367) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én le szoktam makrózni (mármint fordított objektívvel), ha valami nagyon kérdéses. :DDD Egy microUSB csati lábai kitöltik a képet. Elég rossz itthon a világítás. :(
Ha ennyire nem durva kell, akkor sima kézi nagyító.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94371) demars válasza hcl (#94370) üzenetére


demars
addikt

Jó ötlet a makró.
R3 szívatott meg. Kép
Felette a vezérlő két lábára forrasztotta rá a vezetékeket.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94372) Grave_444 válasza eladohardver (#94358) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Nézz utána... Minden esetre olyan HDD ne legyen rajta, amin fontos adatok vannak. ;)

Pötyi Nálam Danubius tápok szerettek felrobbanni, akár újak is első indításra.

(#94373) hcl válasza demars (#94371) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Teljesen jó az úgy. Lehet én is azt tettem volna. Úgy odafér egy kisebb furatszerelt ellenállat is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94374) leweegee válasza demars (#94364) üzenetére


leweegee
aktív tag

Én ezzel [link] nyomom a pici dolgokat, ár/értékben verhetetlen, 12K postával/vámmal együtt, 2 hét alatt itt van.

Ne nőj fel! Csapda!

(#94375) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekifutnék sokadszorra :D

LG plazmatévé. Kép zizis, főleg pirosan. Valamelyik sustain board lesz, de hogy jöhetek rá, hogy melyik?
A ZSUS tápja megvan, 196V. Nem szedtem ki a FET-eket, de beforrasztva mérve nem volt zárlat. Diódákon sem.

Elégett forrasztást csak a ZSUS-on néztem még (a YSUS-t nem szedtem még ki), de azon nem volt.

Amit eddig találtam javításról, abban csak "kondi, FET, tekercs forrasztása elégett" dolgok voltak... mi más tud ilyet okozni?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#94376) v.tom


v.tom
őstag

Sziasztok, van egy Asrock x570 phantom gaming X alaplapom, ami teljesen rendben teszi a dolgát, ma viszont észrevettem rajta szerelés közben egy furcsa forrasztást, amiről nem tudom eldönteni hogy gyári, vagy utólagos javítás eredménye, illetve nem tudom, hogy kellene-e foglalkozni vele.
Az alábbi képen megjelöltem hogy a lapon hol van a problémás elem:

Itt pedig egy közeli kép. Kell ezzel kezdeni valamit? Nem tudom hogy okozhat-e problémát. Mi a véleményetek?

Köszi!
v.tom

(#94377) Aryes válasza v.tom (#94376) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez nekem egy durva gyártási hibának tűnik, nem tudom hogy mehetett át a minőség(?)ellenőrzésen. Ha jól látom a megfolyt ón rövidre is zárt egy kondenzátort, mázli, hogy eddig nem okozott működési hibát. Ha észrevehető hibát nem is okoz (lehet azt a chip-et még nem használtad, nem tudom mi lehet a feladata) később még okozhat problémát, melegedést, esetleg élettartam csökkenést.

(#94378) ekkold válasza Aryes (#94377) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Azért mielőtt nekimennék a pákával, megnézném, hogy nem-e szándékosan ilyen. Amúgy a képnek elég kicsi a felbontása, próbáltam belenagyítani, de az ott nagyjából bármi is lehet...

(#94379) Aryes válasza ekkold (#94378) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem azon a képen van a hiba :)

(#94380) hcl válasza Aryes (#94377) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

FET amúgy. Ha rossz lenne, szerintem valami tápbaja lenne.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94381) Aryes válasza hcl (#94380) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt tudom, hogy FET, csak azt nem tudom, mire használnak egy alaplapon ilyen különálló FET-eket.

(#94382) daninet válasza Aryes (#94381) üzenetére


daninet
veterán

sok dolog van manapság már ami sok áramot fel tud venni és adott esetben FETekkel kapcsolni kell pl CPU hűtők. Bár ez elég közel van a ramokhoz és mindenféle szűrő kondik vannak ott, én RAM-ra tippelnék. :F

Mindenesetre az alaplap tervezésétől függően az a kis kondi lehet csak valami extra szűrés volt és áthidalva sem okoz gondot :F

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#94383) Dr. Szilikát válasza Aryes (#94381) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Közelében tekercs és kondenzátor, gyakorlatilag mindig a DC-konverterek ismertetőjele.

TV stb. alaplapokon általában a vezérlő IC is ott figyel.

(#94384) v.tom válasza Aryes (#94377) üzenetére


v.tom
őstag

Köszi a válaszokat!

A lap már 5 éves kb, eddig nem tapasztaltam hibát, viszont szerintem tesztelni fogom a ramslotokat.
Tuning lap, szóval simán lehet hogy a memóriák extra táp ellátása miatt került ez oda.

(#94385) ecaddsell válasza demars (#94364) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Nekem ehhez hasonló van forrasztáshoz, mikroszkóp esetleg utána.
https://vi.aliexpress.com/item/1005005953929967.html
Van egy kicsi rész ami extra nagyítást ad, több családtag használta már szálka kiszedésére is, szóval nemcsak forrasztáshoz jó.

A fordított obis nagyítás az sokkal többet tud, közgyűrűvel meg döbbenetes nagyítások érhetők el, akár mikron alatti részek is láthatók, de mivel ott a flange distance határozza meg a munkatávot az minden esetben túl kicsi bármi másra mint nézegetés.

(#94386) hcl válasza Aryes (#94381) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

+1 a RAM tápra, de a lap megnézése nélkül nem jelenteném ki :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#94387) Aryes válasza Dr. Szilikát (#94383) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ja, hát Te tudod, mit kell nézni, úgy könnyű. :DDD :R

(#94388) aujjobba válasza Dr. Szilikát (#94383) üzenetére


aujjobba
addikt

Mindig elcsodalkozok mekkora aramokat tudnak ezek menedzselni, ha pl. egy core i9 1.4V koruli feszultsegen uzemel, es kozben >100W-ot kepes elfuteni (ha jol ertelmezem a TDP fogalmat).

(#94389) leweegee válasza v.tom (#94376) üzenetére


leweegee
aktív tag

Az ott szerintem galvánkicsapódás valami odakenődött ami félig meddig vezetőképes, az egyenáram meg dolgozott vele. Egy fogpiszkálóval kapargasd meg, az a vezetősávokat/alkatrészeket nem bántja, de ezt a trutyit leszedi.

[ Szerkesztve ]

Ne nőj fel! Csapda!

(#94390) v.tom válasza leweegee (#94389) üzenetére


v.tom
őstag

Köszi a tippet! Ezzel mindenképpen tenni fogok egy próbát!

(#94391) Aryes válasza v.tom (#94390) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én úgy vagyok vele, hogy ami nem romlott el, azt nem szabad megjavítani. :))

(#94392) hcl válasza Aryes (#94391) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:K

Mutogatni való hater díszpinty

(#94393) Reggie0 válasza Aryes (#94391) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, az a magyaros hozzaallas :D Pont ezert megelozo karbantartast az autoszerelok hirbol sem ismerik, majd menjen vissza az ember, ha elromlott. Gondolom a bojler flexicsovet is csak akkor cserelned, ha mar elontotte a lakast a viz :)

[ Szerkesztve ]

(#94394) v.tom válasza Reggie0 (#94393) üzenetére


v.tom
őstag

Pont hasonló okok miatt postoltam ezt is ide. Ez az alaplap nem egy mai darab, viszont még ma is elég jelentős értéket képvisel, ráadásul nagyon ritka is, ezért szeretném megőrizni az eredeti állapotát.

(#94395) v.tom válasza Aryes (#94391) üzenetére


v.tom
őstag

Javíttatni csak akkor szeretném, ha tényleg hibára utaló jelet találok (még akkor is, ha egyébként működik). Ez egy pár dolláros alkatrész csere lehet legfeljebb, de ha mondjuk megadja magát, főleg egy komolyabb OC próbálkozásnál, akkor komolyabb gondjaim is lehetnek. :)

(#94396) Aryes válasza v.tom (#94395) üzenetére


Aryes
nagyúr

Csak arra gondoltam, hogy lehet, hogy a megfolyt cucc szerencsés formát vett fel és épp nem zár semmi olyat rövidre, ami működési hibát okozna, ellenben ha megpiszkálod, lehet, hogy épp azzal okozol vmi hibát.

De én félig kibic vagyok ebben a topikban, a szervizesekre hallgass. :R

(#94397) hcl válasza Reggie0 (#94393) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Csak arról van szó, hogy nem érdemes az ilyesmit piszkálni, amíg jól működik. Ha valamin látszik az elhasználódás, vagy tudható, hogy csereérett, azt nyilván érdemes cserélni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#94398) Aryes válasza Reggie0 (#94393) üzenetére


Aryes
nagyúr

Gondolom az epédet is még azelőtt kiveteted, mielőtt kialakult volna egy epeköved. ;]

(#94399) v.tom válasza v.tom (#94395) üzenetére


v.tom
őstag

Utánakérdeztem a témának egy alaplap szervizesnél, azt mondta hogy valószínűleg egy csepp folyadék okozta korrózió, izopropil alkohollal kell megnezni, hogy lejön-e.

(#94400) laed válasza Grave_444 (#94372) üzenetére


laed
kezdő

"Nálam Danubius tápok szerettek felrobbanni, akár újak is első indításra."

Lehet kifogtál 1 sz@r szériát??
Pont ilyen házam van, gondolom a tápot is ők gyártották (tartozéka volt a háznak) és már 1 jó ideje gond nélkül működik.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.