Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) elttiL válasza Cardinella (#100) üzenetére


elttiL
senior tag

...akkor nem sikerült az átalakító???

(#102) Cardinella válasza elttiL (#101) üzenetére


Cardinella
aktív tag

Dehogynem; csak a kártyára csatlakoztatás volt kérdés, de már elmúlt...:)

(#103) gesuz válasza eziskamu (#31) üzenetére


gesuz
senior tag

Grand joymate...

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#104) sonar


sonar
addikt

Üdv! skubizzátok meg az oldalamat!
Van rajt pár szép íves videó :))
Bővebben: link

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#105) Bazsesz


Bazsesz
őstag

Hi

Szal lenne néhány kérdésem.

Vettem ma egy egy kilós potit, amivel ventit szeretnék majd szabályozni.

Milyen kapcsolást kell ahhoz csinálnom, hogy mondjuk ezekkel 12V és 5V között tudjam beállítani a feszültséget?

A potikra ez van írva:
alulra: piher
oldalra: 1KB 010M

Előre is köszi!

Üdv: Balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#106) And válasza Bazsesz (#105) üzenetére


And
veterán

A potmétert sorba kell kötnöd a ventivel. A dolog nem úgy működik, hogy a poti majd 5V-ot csinál, hanem áramot korlátoz. A fordulatszám/ellenállás a venti teljesítményétől (áramfelvételétől) függ. Erről többet: Bővebben: link
A te potidhoz annyit, hogy szerintem egy kicsit nagy az értéke, nagyobb ventilátornál csak a skála elején használható ki, ráadásul logaritmikus (erre utal az érték utáni 'B'-jelzés).

(#107) ftc


ftc
nagyúr

Ha itt mindenki segít:én moment egy hangszóró védlmet keresek az erősítőhöz.

(#108) Bazsesz válasza And (#106) üzenetére


Bazsesz
őstag

Azt hiszem, hogy nem érted.

Szal én olyan kapcsolási rajzot keresek, amit úgy tudok szabályozni egy potival, hogy a kimenő feszültség 5 és 12V között legyen.

Tehát egy kapcsolás, ami teszem fel áll 15 ellenállásból, egy kondiból meg két diódából, no meg egy ilyen potiból, és ógy szabályotta a feszültséget.

Érted, hogy hogy gondolom?

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#109) And válasza Bazsesz (#108) üzenetére


And
veterán

Igazad van, félreértettem ;). Ha egy korrekt állítható feszültségforrásra vágysz, akkor egy normális állítható fesz. stabilizátor IC kell neked, ezeket szép számmal lehet kapni az elektronikai alkatrészboltokban. Pl. L200-as típus, 2.8-36V / 2A, Lomexben 500Ft körül van. Egy ilyen kapcsolásnak viszont nem a potméter a leglényegesebb eleme. Ha mondjuk árlistáról kikeresel egy nagyjából megfelelő típust, akkor annak az adatlapján találhatsz jó kis példakapcsolásokat, kevés külső alkatrésszel.

(#110) Bazsesz válasza And (#109) üzenetére


Bazsesz
őstag

Nos, az a gond, hogy már megvettem 3 darabot, mert csak ilyent lehetett kapni a helyi kisboltba.

Szal valami olyasmi kellene, ami ilyennel megoldható, hogy ne vesszen kárba.

Addig eljutottam, hogy a három láb közül a középsőre és a bal szélsőre kell kötnöm a cuccot, hogy ha balrafele tekerem, akkor növekedjen a sebesség. Az a gond, hogy tényleg kis részen tudom állítani a sebességet, ezért kéne valami maszek kis kapcsolás.

Valami olyasmi nincs, hogy van egy 12V-os és egy 5V-os stabIC, az egyiket úgy kötüm, hogy mindig legyen zárva az áramkör, a másik 12V-ossal meg adagolom rá a cuccot?Tehát sorba pakolná rá. A végén meg kilyukadna 17V-nál? Mert az se sok egy 12cm-es ventinek... (gondolom én) Mindjárt rajzolok egy kicsit, hogy hogy gondolom. :)

Üdv: Balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#111) Bazsesz


Bazsesz
őstag

Megoldottam köszike szépen! :)) Rosszul kötöttem be. :B Most hogy jól van bekötve, sokkal precizebben be lehet állítani. :B

(Ha most belegondolok, hogy közgázra járok, és mennyire mást csinálok.... :)) )

Üdv: Balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#112) T_bee


T_bee
aktív tag

hello

az lenne a kérdésem, hogy szerintetek lehet-e olyat építeni, ami a gép hátuljából kijövő jack dugón kijövő hang jelet ellövi nekem a 3 szobával arrébb lévő HiFi torony hátuljához, és ha lehet akkor úgy, hogy semmi TV/rádiót ne zavarjoon
kössz

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#113) PeliScan válasza T_bee (#112) üzenetére


PeliScan
addikt

Koax kábel jó lesz erre, szerintem. Bár várj még vkit, aki jobban ért hozzá.

(#114) T_bee válasza PeliScan (#113) üzenetére


T_bee
aktív tag

áááááá mennyi eszem van :((
nem írtam oda, hogy vezeték nélkül kéne :Y
húdehüjevagyok :B

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#115) T_bee válasza T_bee (#114) üzenetére


T_bee
aktív tag

senki?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#116) T_bee


T_bee
aktív tag

egy bátotalan esti UP... :U

[Szerkesztve]

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#117) And válasza T_bee (#112) üzenetére


And
veterán

Építeni lehet, csak nem érdemes - ahogy sokminen mást se. Ezt a dolgot már kitalálták, AV-jelek továbbítására kapható készen ilyesmi, a 2.45GHz-es sávban működnek, mint a wlan.. Biztos van olyan is, ami csak hangjelet továbbít. Nem olcsó cuccok, 10e HUF-os nagyságrend. Építeni nagyon macerás lehet, nem éri meg a sok munkát, nem biztos hogy elfogadható minőségű lesz, és rengeteget lehet vele szívni. Talán egy egyszerűbb sztereó rádiós fejhallgató moddolása járhatóbb, és olcsóbb.

(#118) sonar válasza T_bee (#112) üzenetére


sonar
addikt

Kb 2 évvel ezelötti Rádiótechnika évkönyben volt egy rádiós fejhallgató. Azt kisebb átalakítással meg lehet csinálni hifihez is. Eccer régen én is gondolkoztam ilyenen, de inkább letettem róla.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#119) T_bee


T_bee
aktív tag

Hi again!

most egy 40V-60Vig szabályozható tápegységre lenne szükségem, 100Wos 8ohmos erősítőhöz, de ha lehet két ilet vigyen, mer ez csak az egyik csatornája. ha van link az is yoó. kösz

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#120) T_bee válasza T_bee (#119) üzenetére


T_bee
aktív tag

valaki?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#121) atus


atus
senior tag

Két dologra lenne szükségem, hátha ti tudtok segíteni. :U

60-100 Wattos ATX rendszerű tápra, olyan, amit mini PC-kbe szoktak tenni. A lényeg, hogy a lehető legkisebb legyen. Ilyenhez való kapcsolási rajzot is jó néven vennék.

A másik, amit már keresgéltem, de nem jártam sok sikerrel, az egy VFD (vákuumfluoreszcens kijelző). 2×20-as vagy 2×16karakteres kellene, de eddig sehol nem találtam eladót.

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#122) And válasza atus (#121) üzenetére


And
veterán

VFD ügyben keresd meg a W*rld c*mponents Kft.-t: Bővebben: link.
Ők foglalkoznak például Futaba VFD-k forgalmazásával (Bővebben: link), azok között pedig látni pl. 2x20 karakteres pontmátrix kijelzőt.

(#123) atus válasza And (#122) üzenetére


atus
senior tag

Imába foglalom a neved ezért a linkért. Köszönöm!

Viszont az aláírásod... hmmm.... ;]

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#124) Elvis23


Elvis23
csendes tag

Segítség kellene,érdekelne a nem play gombos cd rom-ok,tehát az újjabbakat,tisztán kívülről, hogyan lehet rábirni lejátszásra?

Elvis

(#125) elttiL válasza Elvis23 (#124) üzenetére


elttiL
senior tag

feltételezem csak a play gomb hiányzik, más igényed nincs

1. meg kellene nézni a nyomtatott áramkörét a cdromnak hátha ki van rajta hagyva a helye.
2. ide felületről el lehet érni, de kell hozzá némi elektronika. van egy leírás,
Bővebben: link de csak a play gomb miatt ezt megépíteni hát talán nem kéne; egy tipp, kérdezd meg e-mail-ben a srácot, hogyan lehetne kiváltani minimális ráfordítással a ''play'' funkciót.

egyébként én megépítettem azt az áramkört, ami a linkelt oldalon van és tök jó, csak kicsit válogatós (ide állítólag szabvány) nem minden cdrom-mal okés.

- szerintem keress 1-2 ezerért egy müködő, régebbi (értsd) cdromot, amiben még volt anyag, és máris megoldottad.

(#126) Sunyi Sanyi válasza biker (#2) üzenetére


Sunyi Sanyi
senior tag

Hogyan lehet az aláíráshoz képet berakni??
Pls Help!!!

(#127) Elvis23 válasza elttiL (#125) üzenetére


Elvis23
csendes tag

köszi a segítséget,egyenlőre csak barátkozom a gondolattal.igazából autóba lenne.még egy kérdés,ezek a cd romok mennyire érzékenyek a rázkódásre?
üdv.

Elvis

(#128) Sunyi Sanyi válasza Sunyi Sanyi (#126) üzenetére


Sunyi Sanyi
senior tag

Vki tudna akkor segíteni???:O

(#129) elttiL válasza Elvis23 (#127) üzenetére


elttiL
senior tag

Szia!
Nekem egy LG 52x-es van a Golfban (I.-es Golf, nem egy repülőszőnyeg a magyar utakon) Kisebb rázkódástól nem akad meg, nagyobbtól (persze relatív, egy kicsit kiáló aknafedéltől persze nem akad) kihagy, de ott folytatj, ahol abbahagyta (na jó lehet, hogy 1 mp-et kihagy)

(#130) biker válasza T_bee (#119) üzenetére


biker
nagyúr

bocsi, de ez elég gáz lenne.
ha azért kell kétféle táp, mert 8-4 ohm átváltás kell, akkro két kivezetéses trafó kell

szabályzott táp ilyen teljesítményen
1: irgalmatlan drága
2: többet fűt mint a végfok.

vagy amugy miért kell?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#131) KAQXAR


KAQXAR
csendes tag

HI!
Van valakinek eladó VS1001k icéje????

.....................................1011FF..............................

(#132) Sunyi Sanyi válasza biker (#130) üzenetére


Sunyi Sanyi
senior tag

Hogyan lehet az aláíráshoz képet berakni??
Pls Help!!!

(#133) biker válasza Sunyi Sanyi (#132) üzenetére


biker
nagyúr

sehogy.
akinek volt az előző-előző verzióban, annak megmaradt, de onanntól többé nem lehet :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#134) Sunyi Sanyi válasza biker (#133) üzenetére


Sunyi Sanyi
senior tag

De kár!!!:O

(#135) T_bee válasza biker (#130) üzenetére


T_bee
aktív tag

nem fontos az átváltás, lényeg hogy 50V legyen. azé írtam a váltást, hogy esetleg ha van olyan az is jó lenne. Venni hol lehet egyben? vagy esetleg van ilyesmi rajzod?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#136) Ronyman


Ronyman
aktív tag

Üdv!
ITT digivision 3876 OSCAR/HIFI TVhez kapcsolási rajz kellen! Ha van valakinek rajza vagy tapasztalata ezzel a TV-vel akkor légyszi segítsen!
Köszönöm!

(#137) eziskamu


eziskamu
addikt

Milyen egyszerűbb áramkörrel lehetne egy 8 ohmos erősítőre 4 ohmos hangszórót kötni minőségromlás nélkül (az nem baj, ha csökken a hangerő)?

(#138) biker válasza eziskamu (#137) üzenetére


biker
nagyúr

csak fordítva szabad, 8ohmra 4ohmot ne köss, max ha lecsökkented a tápfeszt 15-20%-al!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#139) biker válasza T_bee (#135) üzenetére


biker
nagyúr

egy alap 50V-os táphoz rajz? hát az 4-5 alkatrész :)

készen meg sok amatőr boltban, pl baji elektronika, urbán elektronika, stb (mindkettőnek van weblapja, google)
de pl lomexben is lehet kész tápot kapni
de ha egyoldalas táp kell, keress meg emilben, van egy 160VA-es trafóm, meg egyenirányítóm, 2x10.000micros kondi, stb
csak doboztalan :)

[Szerkesztve]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#140) T_bee válasza biker (#139) üzenetére


T_bee
aktív tag

kb tudom hogy milyen hogy kell csinálni, csak a pufferkondiknak pl. nem tudom mekkora érték kell, meg azt nem tudom pontosan, milyen trafókell az ilyen cuccba.

csöves erősítőhöz esetleg van rajzod?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#141) Torry


Torry
addikt

Le akarom sz..ni magam.
Hogy kezdjek hozzá?:))

Bocsika...de nem hagyhattam ki:DD

(#142) T_bee válasza Torry (#141) üzenetére


T_bee
aktív tag

És ez hol hobby elektronika??? :((( :(( :((( :((

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#143) Torry válasza T_bee (#142) üzenetére


Torry
addikt

Ok bocsika... csak poen.
De látom csak nekem tetszik...
bocsi még1x!

[Szerkesztve]

(#144) biker válasza T_bee (#142) üzenetére


biker
nagyúr

hobbynak hobby, zenehallgatás közben meg...
:Y:Y:Y

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#145) biker válasza T_bee (#140) üzenetére


biker
nagyúr

durván 1A/1.000micro, de erősítőben nem árt a duplája sem.

nekem van a tápon 2x10.000micro, tápvezeték végén pedig 2x2.200micro helyileg, oldalanként azaz 4x a +-ágon nézve, az annyi mint 15.000micro /tápoldal
2x44W-on, nem is vilog a kijelző

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#146) T_bee válasza biker (#144) üzenetére


T_bee
aktív tag

LOL :DD

csöves erősítőhöz rajz?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#147) biker válasza T_bee (#146) üzenetére


biker
nagyúr

ja, nekem nincs, FET rullz. de küldök linkeket.

http://www.commlinx.com.au/schematics.htm
http://www.tar.hu/frameset.phtml?path=/kapcsrajzok/

hirtelen 2db, mazsolázz

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#148) T_bee válasza biker (#147) üzenetére


T_bee
aktív tag

kösz.
csöves cuccokat sokkal bonyolultabb építeni?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#149) biker válasza T_bee (#148) üzenetére


biker
nagyúr

igen, mivel kel egy kimenő trafó, amit csak nagy tapasztalattal lehet jól megcsinálni, mivel cső teljesítményt nem vis zát, csak jlet, és azt erősíteni kell trafóval.

FET a jelen (és a jövő?)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#150) And válasza biker (#149) üzenetére


And
veterán

''mivel cső teljesítményt nem vis zát, csak jlet, és azt erősíteni kell trafóval.''
Csak pontosításképp: természetesen áramkörileg a cső erősíti a jelet, az adja a teljesítményt, de a kimeneti impedanciája eléggé nagy: kOhm-os nagyságrendű. A trafó pedig - mint passzív elem - nem erősít (épp ellenkezőleg, valamennyit csillapít), hanem impedánciát illeszt: azért kell hogy az Ohm-os ellenállású hangszórókat illeszteni lehessen az erősítőcső/csövek forrásimpedanciájához.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.