Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#201) T_bee


T_bee
aktív tag

tudom hogy megint lámát kérdezek, de segítsetek plz.
szóval a kérdés, hogy milyen trafó kell (ha lehet pontos típus) kell ahhoz, hogy két db 70w.os 8ohmos erősítőt el tudjon látni 40 V tápfesszel.
kösz

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#202) biker válasza T_bee (#201) üzenetére


biker
nagyúr

szerintem, de ez nem mérvadó (:)))

toroid, 2x32V AC kimenet, ebből lesz kb 44V DC
teljesítménye pedig kb 200W legyen

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#203) T_bee


T_bee
aktív tag

Helló megint!

az a kérdésem, hogy ha van nekem trafóm számkítógépes tápból, azt meg lehet-e határozni, hogy milyen feszültségre transzformál.

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#204) biker válasza T_bee (#203) üzenetére


biker
nagyúr

abban teljesen más trafók vannak, nem 50Hz sinusra vannak méretezve, hanem kb 50-100kHz négyszögre, azért olyan pici.

ami neked kell, az kb 12cm átmérőjű, 2-3 kilós trafó :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#205) T_bee válasza biker (#204) üzenetére


T_bee
aktív tag

hogyhogy 2-3 kiló?
ugye nem súlyra??? :Y :Y

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#206) biker válasza T_bee (#205) üzenetére


biker
nagyúr

de.

pl EI magos hagyományos trafóm van, 160Va-es, az kérlek ugy 15x15x15cm, és 2-3kiló símán van.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#207) T_bee válasza biker (#206) üzenetére


T_bee
aktív tag

s milyen árban lehet venni mindezt?
egyébként számolni nem lehet a trafónál, hogy mit hogyan transzformál?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#208) biker válasza T_bee (#207) üzenetére


biker
nagyúr

dehogynem lehet, háhogyne...

venni amugy kb 5-6k egy ilyen toroid a conradban.

számoláshoz tudni kell pár dolgot, de rája van írva általában a trafóra az adattáblán minden érték.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#209) T_bee válasza biker (#208) üzenetére


T_bee
aktív tag

és trafó helyett nem lehet esetleg sima ellenállást használni? (bocs ha nagyxon láma kérdés)

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#210) biker válasza T_bee (#209) üzenetére


biker
nagyúr

tegyük fel hogy ezt nem is hallottam :)
mielőtt meghalsz, remélem rámhagysz pár dolgot :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#211) biker


biker
nagyúr

a trafó lényege a galvanikus elválasztás, ezt ellenállással nehéz megvalósítani.
főleg hogy uye ellenálláson csak akkor esik feszültség, ha áram folyik a körben, ezért a nyitott áramkör esetén az elenállás mindkét végén azonos feszöltség mérhető, ez nem egészséges dolog...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#212) T_bee


T_bee
aktív tag

jó bocsi, ez rossz ötlet volt :B
valami kisebb méretű dologgal nem lenne megvalósítható esetleg?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#213) biker válasza T_bee (#212) üzenetére


biker
nagyúr

nem.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#214) T_bee


T_bee
aktív tag

és ha előbb egyeniránytom úgy is rossz az ellenállás, meg akkor is ekkora tekercs kell?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#215) biker válasza T_bee (#214) üzenetére


biker
nagyúr

egyenirányítás után meg milyen tekercs? arra váltó kell.
de amugy igen, olyan rosz lesz!

veszel egy trafót, és kész, ne vacillálj annyit :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#216) T_bee válasza biker (#215) üzenetére


T_bee
aktív tag

jólvanna :)
azé vacilálok, mer 1 dobozba szeretnékl tenni erősítőt meg egyszerű keverőt, meg kivezérlésjelzőt, és ha három ekkora trafó kelél akkó igen méretes dobozba fér csak el a cucc

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#217) biker válasza T_bee (#216) üzenetére


biker
nagyúr

dehogy is...
kell egy nagy, ami a végfok, és kell ált. 2x15V 10-20Va körüli paneltrafó a keverő-előerősítő és egyéb dolgoknak.
az kb 5x5cm

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#218) T_bee válasza biker (#217) üzenetére


T_bee
aktív tag

aha...
ehhez valami rajz esetleg, mer így magas kicsit... :B

+ még valami : elég sok rajzon úgy van ábrázolva, hogy a hangszóró másik vezetéke mintha a földre lenne kötve. ezt nem értem. a másik bemenetéét földelni kell a hangszórónak? :F

[Szerkesztve]

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#219) biker válasza T_bee (#218) üzenetére


biker
nagyúr

az a jel a test/0V
van ahol oda kell kötni, van ahol nem.
erre nincs törvény

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#220) T_bee


T_bee
aktív tag

van ám még kérdésem! :D

tehát... arra gondoltam, hogyx adva van egy sima csiptetős lámpa (tehát semmi trafó). Ennek a fényerejét szeretném szabályozni. erre sima poti megfelel? meg valami LEDet, ami akkor világít, ha a lámpa fel van kapcsolva. ez megoldható?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#221) DDL válasza T_bee (#220) üzenetére


DDL
őstag

220-at ne nagyon szabályozz potival az áramütés veszélye miatt!!!!

A bekapcsolást minek jelezni? Ha be van kapcsolva akkor világít a lámpa nem? Ez olyan, mint a napelemes zseblámpa :Y


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#222) biker válasza DDL (#221) üzenetére


biker
nagyúr

röhögni fogsz, de van olyan, sőt, napelemes kerti lámpa is :)
conrad a nagy terítője ezeknek

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#223) DDL válasza biker (#222) üzenetére


DDL
őstag

Tudom, hogy ki árulja. De attól még baromság.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#224) T_bee


T_bee
aktív tag

ok, akkor máshogy teszem fel a kérdést: lehet-e 22220V ra LEDet kötni?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#225) biker válasza T_bee (#224) üzenetére


biker
nagyúr

hát 22250V-ra nem, mert az már túl nagy fesz :D

de 220V-ra igen
bár kissé életveszélyes vele játszani, gyakorlatilag ugyanakkora, vagy hasonló az áramütés veszélye, mintha glimmel csinálnád, illetve mint bármilyen egyéb szerelésnél a hálózaton.

kell hozzája durván számolva 15kohmos ellenállás, ami 15-16mA nek felel meg, azonban az ellenállás minimum 3.5W-os legyen, mert ennyit fogyaszt el ehhez az áramkör, vagyis 5W-ost fogsz kapni. :(
ha kapsz egyáltalán.
de vannak ilyen előtétek is, lehet kapni, azokban kicsivel több alkatrész van, hatás ugyanaz.
(én ugyan nem tennék ilyet, de nem baj. és ilyen ellenállást ki tudsz szerelni használt 230V-os párologtató eszközökből, ha nem kapsz)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#226) hezso válasza T_bee (#224) üzenetére


hezso
aktív tag

22220V -ra? :DD

220V-ra igen lehet, de nem ajánlanám. Trafó+egyenirányító+pufferkondik és úgy ellenállás+led.

220V-ra is rá lehet nyomni, de egyenirányítani kéne sztem, meg kell jó nagy ellenállás, amit ki kell számolni, hogy mekkora legyen(sőt talán még egyenirányítani se kéne, de ezt nem merem biztosan állítani).

(#227) T_bee válasza biker (#225) üzenetére


T_bee
aktív tag

hát, 22250 télleg kicsit sok :D
na az a kérdésem még, hogy van-e oplyan kétpályás poti, amit tolni lehet, tehát mint a magnókon az euqalizernek a potijai?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#228) biker válasza T_bee (#227) üzenetére


biker
nagyúr

van, persze, sztereo poti :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#229) Sajtly


Sajtly
csendes tag

230 Voltot felejtsétek el!!!!!!!! Nem lenne jó ha bárki is meghalna azért hogy kipróbáljon egy ledet! Veszel egy 1000 forintos álíltható feszű 1A-s kistrafót a corában, és azzal nyugodtan kisérletezhetsz a ledekkel.

Csak a sajt

(#230) hezso válasza Sajtly (#229) üzenetére


hezso
aktív tag

biker: ''bár kissé életveszélyes vele játszani, gyakorlatilag ugyanakkora, vagy hasonló az áramütés veszélye, mintha glimmel csinálnád, illetve mint bármilyen egyéb szerelésnél a hálózaton.''

Szólt neki, egy szava sem lehet ha megüti...

[Szerkesztve]

(#231) biker válasza hezso (#230) üzenetére


biker
nagyúr

hát igen
bár 2 napja nem írt, lehet hogy már ..................:Y

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#232) DDL válasza biker (#231) üzenetére


DDL
őstag

Azért ez még viccnek is rossz...!! :(((

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#233) Sajtly


Sajtly
csendes tag

De télleg ti most ezt qrvára elviccelitek, pedig igen csak komolyan kéne venni!!!!!

Csak a sajt

(#234) Husky válasza Sajtly (#233) üzenetére


Husky
aktív tag

Én eddig csak ötször markoltam meg a 230-at. Ebből 2 alkalom volt, hogy fogalmam sincs, hogyan kerültem két lépéssel hátrébb, fekvő helyzetbe... Van ilyen alkalmakra valami eldugott szubrutin, ami akkor aktiválódik ha van hátrafelé mozgási lehetőség...

Annak függvényében, hogy mi van otthon, a nagy ellenállást egyébként lehet helyettesíteni kondival is, (6-700nF körülivel, 10 éve csináltam, nem árt utánaszámolni)... meg még esetleg egy 100 ohm-os 1/4 wattos ellenállás sorba, hogy legyen minek elfüstölnie ha gáz van...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#235) biker válasza Husky (#234) üzenetére


biker
nagyúr

hmmm, gyanítom nem vagy aktív villanyszerelő :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#236) Husky válasza biker (#235) üzenetére


Husky
aktív tag

Nem igazán... :D ... Nálam a magasfesz 24V-nál, a durungáram meg 1A-nél kezdődik... :DDD

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#237) T_bee


T_bee
aktív tag

Hi

arról a végfokos tápról meséljetek még kicsit bővebben plz.
meg kéne egy lábkiosztás egy LF356N műveleti erősítő IChez.
bocsi hogy csak most írok, de nem nagyon volt időm sajna :(

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#238) T_bee


T_bee
aktív tag

Ja...meg kíváncsi lennék a M'N'C hangszórókról alkotott véleményetekről is, meg arra, hogy jük-e az Urbán féle erősítőegységcsomagok.

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#239) biker válasza T_bee (#238) üzenetére


biker
nagyúr

MNC sokak szerint überállat, de nekem nem tetszik.
inkább eddig csak diszkózenéket hallottam rajta, és azok eleve nem tetszenek.
de amit én raktam össze, az se tetszett, a tulajnak meg igen.

van két fölös MNC 13cm-es hangszóróm :) ha érdekel.

urbánnál meg van jobb is, roszabb is, ez tág kérdés volt :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#240) T_bee válasza biker (#239) üzenetére


T_bee
aktív tag

akkor mondj plz valami jó egységcsomagot, mer nincs kedvem elb*szni a hangfalakat, amiket építeni fogok valami sz@r rajz miatt. télleg... van kerken 5 ohmos ellenállás? mer akokr a 8 Ohmos erősítőre ugye rá lehetne tenni a jelenleg meglévő kissé sz@r 3 ohmos hangfalakat

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#241) Husky válasza T_bee (#238) üzenetére


Husky
aktív tag

Személy szerint az MNC-t gagyibbnak tartom a Somogyinál... Igaz, ezt csak néhány hangszóró végigfogdosása után szűrtem le, de ebben a kategóriában meghallgatósdit játszani sztem felesleges, ráadásul ugyanazok a típusú hangszórók szériánként más-más paraméterekkel jönnek ki, a rájuk írt teljesítménynél meg már kezd szaguk lenni... (Monnyuk a Somogyi ebből a szempontból talán korrektebb, amikor anno vettem pár darabot - talán SBP25xx volt -, még 150W volt rámarketingelve, ez az elmúlt 5 év alatt 80W-ra mérséklődött...)

Az Urbán-féle csomagok közt van egy kis szórás, a TDA/STK-s kapcsolásokat bárki fel tudja pakolni egy nyákra, az is ugyanúgy fog szólni... Viszont mindegyik öreg, jól bevált kapcsolás, és a csomagban kapsz kimart-lelakkozott nyákot, ami lusta embereknél jól jön... A középkategóriás csomagokban elvileg párosított tranyók vannak, így ott megspórolhat az ember néhányszáz forintot mert nem kell mindenből tízet vennie... így hirtelen ránézve a weboldalára, az új VMOS (vagy csak nekem új, ritkán járok arra) cuccok egész jónak tűnnek, kezdő hobbistának tehát korrekt csomagok (alkatrészárban viszont néha alig feleannyiból kijössz)... assz'em az árban nincs benne a borda, azt gondolatban képzeld le a képekről...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#242) Husky válasza T_bee (#240) üzenetére


Husky
aktív tag

A 8 ohm csak egy közelítés, a frekvencia függvényében a hangszórók impedanciája vígan járkál le-fel néhány ohm-ot, nem kell oda 5.000000R...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#243) T_bee válasza Husky (#241) üzenetére


T_bee
aktív tag

és akkor a max 10kHuf/hangszóró árkateróriában mit érdemes venni, ami szépen szól, meg 70-80W körül van?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#244) Husky válasza T_bee (#243) üzenetére


Husky
aktív tag

Ez így elég tág kritérium... Milyen zenéhez? Mekkora erősítőhöz? Hány utas hangfalba, hány hangfalas rendszerbe?

Körülöttem - meg én is - mindenki Somogyiból barkácsol (nagy úr a pénz, ugye), a papírmembránoknak tiszta a hangja, a kevlároknak jó, a műanyagok meg jól néznek ki... :)

Házimozizni SA1010-DTF12-ből építettem hat kis kétutast (12L körül) meg SBX2030-ból mélyet (45L körül)... szól... én elégedett vagyok vele, mást meg minek kérdezzek meg róla... :D

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#245) T_bee válasza Husky (#244) üzenetére


T_bee
aktív tag

nah... elektromos zenéhez elsősorban, és ha az az Urbános vmos erősítő jó akkor ahhoz. 2utassra gondoltam, mer hát a pénz sztintén nagy úr. az az erősítő egyébként stereo? meg van benne valami, ohyg ne leheseen túlhajtani a hangfalakat?
kitöltöttem a kérdőívet. mihez kell neked? egyetem ?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#246) Husky válasza T_bee (#245) üzenetére


Husky
aktív tag

A VMOSt nem tudom, most láttam először, hogy árul ilyent is, de a képeken, ránézésre (alkatrészek típusa, mérete) korrektnek tűnik...
A ''60 W mono HI FI erõsítõ VMOS FET tranzisztorokkal'' nem sztereo...
Az árra meg még rájön 2-3000Ft-nyi borda, meg - pláne ha toroid - a trafó 6-9000Ft-ja...
Hangfalvédelmet vszeg neked kell még extrában csinálnod; az IC-s erősítők is csak túlmeleg/rövidzár ellen védettek, a VMOS-ok meg valószínűleg semmi ellen sem... (Túlhajtás ellen én az előerősítőre szoktam poti helyett trimmert rakni, egyszer belövöm rajta a max erősítést, aztán szabvány jellel égesse le, aki tudja...)

Egen, első, villanymérnöki szakdolgozatomnál még ambiciózusan arról írtam, hogyan lehet mikrohullámú mérőfejekkel nedvességtartalmat mérni tetszőleges sűrűségű stuffokban, aztán most - a harmadiknál - rájöttem, hogy senkit sem érdekel, miről szól... így menedzserként az internetes reklámlehetőségekről, azok megítéléséről, és a reklámok várható fejlődéséről írok...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#247) T_bee válasza Husky (#246) üzenetére


T_bee
aktív tag

várjácsak... te nem a 300Wos Vmos erősítőre gondolsz?
az HI-FI. HI-FI = sztereó? :F

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#248) Husky válasza T_bee (#247) üzenetére


Husky
aktív tag

Mono : 1 csatorna.
Stereo : 2 csatorna.
HI-FI: High Fidelity: széles(ebb)sávú erősítő, 30 évvel ezelőtt még azt jelentette hogy szépen, tisztán, tökéletes frekvencia-karakterisztikával, minimális torzítással, stb működik. Manapság már mindenre ráaggatják, ennek már nincs különösebb jelentősége.

Ez alapján a
60 W mono HI FI erõsítõ VMOS FET tranzisztorokkal és a 100 W mono HI FI erõsítõ VMOS FET tranzisztorokkal mono erősítő, a 300 W VMOS HIFI-erõsítõ-ről meg nem írja hány csatornás, de a nyákot elnézve az is mono.

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#249) T_bee válasza Husky (#248) üzenetére


T_bee
aktív tag

tehát ebből 2db kéne... jujj... az sokba van ám. esetleg majd benézek hozzájuk oszt érdeklődök a csöves dolgokról.

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#250) Husky válasza T_bee (#249) üzenetére


Husky
aktív tag

Úgy tűnik, sztereo rendszerben és elektronikus zenében gondolkodsz, meg sok wattban... akkor szerintem jobban jársz, ha építesz 2 kis sztereo kétutast, meg mellé egy böhöm subwoofert. A kétutasoknak nem kell nagy teljesítmény, pl egy-egy LM1875-tel (400Ft/darab) épített 15-20 wattos untig elég... a sub elé meg raksz pl egy TDA7294-est (1000Ft), az olyan 100 watt...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.