Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) And válasza LineLord (#700) üzenetére


And
veterán

- Leosztott jel: ami változik, amikor tekered a potit (ezt vezeted tovább a tényleges erősítő felé), ezért a hangerőszabályozó potméter szempontjából ''kimenet'',
- Fix szintű jel: ez meg az a bejövő jel, aminek a hangerejét szabályozni szeretnéd (ezért ''fix'', ez lehet pl. egy komplett erősítő vonalszintű bemenete).
Most hogy a rajzot már javítottad, kicsit egyértelműbb. Egyébként azért van 2* 3 láb, mert ez gyakorlatilag két - áramkörileg - független potméter (ezt hívják sztereó potinak), közös tengellyel.
A front ábra szerint:
1(R), 4(L): szabályozni kívánt jel (ez a jelforrásod -> hangkártya kimenete),
2(R), 5(L): szabályozott jel (ezt viszed, amerre akarod),
3, 6: GND, jelföld.
Egyedül a GND-k közösíthetőek, merthogy az mindkét csatornánál ugyanaz, csak egy jelföld van. Az előbb, amikor a bal-középső-jobb kivezetésekről írtam, úgy képzeltem el, hogy a lábak lefelé mutatnak. A számozással már remélem egyértelmű a dolog.
Egyet viszont nem teljesen értek: Te most erre a sztereó potira közvetlenül fejhallgatót akarsz kötni :F ? Mekkora értékű amúgy ez a poti?

(#702) LineLord válasza And (#701) üzenetére


LineLord
tag

Hát a boltban mondtam mire kel, és ezt adtak, 10kA <- ez van rá írva

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#703) And válasza LineLord (#702) üzenetére


And
veterán

Eddig OK, mit adjanak szegények, ha egyszer hangerőszabályozót kérsz (hogy miért éppen lineáris, az más kérdés, ilyenre inkább a logaritmikus ''B''-s használatos). De visszatérve az előző kérdésre: ezzel közvetlenül egy kisimpedanciás fülest akarnál szabályozni??

(#704) djyuri


djyuri
őstag

Sziasztok!
Elakadtan a triakok és a tirisztorok világában.
Szal az lenne a gondom,hogy építeni akarok egy jelgenerátorral vezérelt áramforrást.Pontosabban egy UPS másolatot.
Viszont nem találok olyan alkatrészt,amit el lehet vezérelni pl: egy NE555-ös IC-vel kb 6-8 voltról úgy,hogy az kb 9V-ot kapcsolgasson kb 30-40Khz-en egy nagyfesz féle trafóra.
A másik problémám is hasonló:
De itt már kb + - 240V-ot kéne kapcvsolgatnia 50Hz-es szinusz alakban.

Valami típusszámot tudtok mondani,ami az első esetben kb 0.5-0A-t tud kapcsolni és a második esetben pedig stabil min 10A-t?

A segítségeteket köszönöm.

(#705) djyuri válasza djyuri (#704) üzenetére


djyuri
őstag

Amúgy ráér a dolog. Ma már úgyis csak este tudok itt lenni. De addig én is kérdezősködök,de szerintem nem fogok sikerrel járni.
Szal Help Me!

(#706) LineLord válasza And (#703) üzenetére


LineLord
tag

igen

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#707) LukE válasza DeeJay20 (#696) üzenetére


LukE
veterán

AVR-eket programoztam, nem egy agysebeszet, kell hozza egy lpt port es 5 drot. (komolyan:D)
89C, ARM, es egyeb atmel-ekhez nem volt szerencsem.

probalkozok nyak nyimtatassal, szerintem meg nehany proba, es normal labtavolsagu TQFP-hez mar jo lesz. Aar egyik-masik probanal mar QSOP-hez is eleg szep lett a vezetekezes, csak azt meg be nem forrasztom a jelenlegi pakaval.
2 oldalassal meg nem probalkoztam.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#708) LineLord


LineLord
tag

Hogy lehetne itthon nyákra Zu, Cink, Al-t futtatni? Házilag kéne, me az ocso :)

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#709) LukE válasza LineLord (#708) üzenetére


LukE
veterán

mi az a Zu? mert Cu a rez, es gyarilag 1 vagy 2 oldalas rez folias lapokat arulnak... Van kemiai onozo lotty, az elvileg arra van, hogy kemiailag onozza a rezet:)
Al asszem problemas lesz (==tudtommal nem tudod nyakra eroltetni max csavarral).

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#710) LineLord válasza LukE (#709) üzenetére


LineLord
tag

Cu azer lett Zu me nemetmiatt, es nem tom me de nemeten jart az agyam. :D
Szal Nai ien lötyi amit rá a nyákra és hajrá? :)
Hol lehetne kapni iesmit?

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#711) LukE válasza LineLord (#710) üzenetére


LukE
veterán

gondolom tobb elektronikai boltban is, en speciel a ?bercsenyi utcai pince boltban (utca kb a budai skala mogott van) lattam. Gondolom bele kell logatni a kesz nyakot, es egy ido utan szepen beonozodik. Gyakorlatban meg nem hasznaltam.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#712) And válasza LineLord (#710) üzenetére


And
veterán

Én használtam már a kémiai ónozót (TN-akármi jelű, magyar gyártmány). Szerintem hosszútávon nem túl jó. Elég vékony rétegben rakódik csak le az ón, így akár már forrasztáskor is csúnya lesz a forrpont körül. Hosszú idő után eléggé megfeketedik, nehezen forrasztható. Ezenkívül a lötty elég drága, és nem túl hosszú idő alatt hajlamos a bomlásra, ekkor az alján szilárd mittomén' milyen csapadék képződik, még jól zárt üvegben is. Láttam már szép - fényes - házilag készült ónozást, de azt az illető célszerszámmal (TCP24-es Wellerpákába befogható réztömbbel) készítette. A kémiai ónozóra csak legyintett..

(#713) biker


biker
nagyúr

nagyon szépen lehet ónozni a köv. módon, akár nagy felületeket is!

- fogsz egy koax kábelt, és a külső szig. lebontod, majd a belső eret kihúzod a harisnyából. lehetőleg rézszövetesre gondolj, ne alufóliásra :):):)

- a harisnyát kilapítva kapsz egy ~10mm-es szövetet, jó hosszan.

- kell még egy tégelyben gyanta! jó bőven, ne sajnáld

- harisnya gyantába, beolvaszt, pákára egy borsónyi cin.

- mikor elég meeg, a harisnyán elfut az ón, lehet a nyákon húzni. gyantát ne sajnáld! annyit amennyit csak tudsz, mert ekkor fogy elég szép vékonyan elfutni az ón, kvázi annyi marad, ami a fémes kötés, a többit a harisnya mint az ónszívó zsinór felszívja.

mikor kész, a nyákot leosod denaturált szesszel. (ha ezt tálkában teszed, majd megtartod, akkor ha jól besárgult, később előkezelheted vele a lapot, nem kell annyi gyanta a futtatáshoz, illetve utólag a löttyel bekent nyák tartósabb, könnyen forrazstható lesz, és szép is lesz!)

ennyi, sok sikert!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#714) LineLord


LineLord
tag

Alaplapom leírásában a BIOs beállításoknál van ilyen cucc:

CPU Warning temp
System warning temp (opcional)

De az én biosomba egyik sincs. Nem lett frissítve se a bios. :((

Plz segítsetek! amúgy bocs az off-ért

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#715) Balint133 válasza LineLord (#714) üzenetére


Balint133
aktív tag

Figyi van olyan lap vagyis kézikönyv ami nem pont a te lapodnak a biosa!!!! Pl. Nekem Asrock alaplapomideobemutatója egy via chipsetes lapot mutat be amikor nekem totál más a lapom típusa! Hál istennek végre megszabadulok a laptól és lessz egy Asus P4C800-E Deluxe-s lapom! Vagy pedig ténleg nincs frissítve!! Akkor próbáld meg friss biossal!:DDD

Két küklopsz négy szem közt!!

(#716) rnagy


rnagy
tag

Sziasztok !

Egy olyan dolgot szeretnék megvalósítani, hogy a régi PC-mmel külső, belső hőmérsékletet mérni a soros,vagy a párhuzamos porton. Ehhez tudtok valami kütyüt?
rnagy

Én bú alakban vejendészen

(#717) bandiras2


bandiras2
senior tag

Gyönyörűen ónozok foszforsawal, sósawal. drótvéget csupaszolok, bemártom, és rögtön mehet rá az ón. Azonnal befutja a drótvéget, gyönyörűen lehet így dolgozni, csak büdös a sav, amikor felforr.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#718) Minstrel


Minstrel
senior tag

Tudnátok mutatni nekem infrasorompó kapcsolási rajzot? Olyan 4-5 méteres érdekelne.

(#719) LukE


LukE
veterán

usb&radio Bővebben: link

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#720) biker válasza bandiras2 (#717) üzenetére


biker
nagyúr

és 1-2 év mulva meg szétrohad az anyag, amibe bejuttattál egy kis klórt.

sok sikert...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#721) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Irda kapcs. rajzot tényleg nem tud senki adni? Nagyjából átnéztem a topikot, nem találtam.
Első körben az alaplapi is jó, de a sorosnak jobban örülnék.

A másik, amit keresgéltem kevés sikerrel: telefonra egy jelző, ami pl. világít, ha valahol fel van véve. Elég rossz bír lenni, mikor az egyik helyen rajta vannak a vonalon, én meg modemezni akarok. Vagy állandóan próbálkozok, vagy sokat várok, és egyszercsak fel tudok menni.

(#722) Balint133


Balint133
aktív tag

Lenne egy kérdésem:
Az hogy nekem van egy 12 voltos trafóm, és egy 1A--es tápegységem, és azt írja, hogy a bemenőnek minimum 3V-tal többnek kellene lennie mint a kimenőnek, szal a kérdésem, létezik e olyan, hogy bemegy 12V, és kijön mittom én 20V
És ha igen akkor mi a neve!!
U.I: Előre is köszönöm!!:DD

Két küklopsz négy szem közt!!

(#723) plömplöm válasza ngabor2 (#721) üzenetére


plömplöm
őstag

irda alaplapra magyarul: Bővebben: link

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#724) golyani


golyani
addikt

rákötöttem a cuccot 1 9,6 voltos akkura.
Így még a 80W-os 6ohmos sony hangfalat is elég jól nyomja.

na akkor most hogy kell ezen teljesítményt számolni????????.

(#725) And válasza ngabor2 (#721) üzenetére


And
veterán

A második kérdésedre:
Bővebben: link, Bővebben: link, Bővebben: link, Bővebben: link.
Az elsőre: Bővebben: link. Bár itt csak elvi rajzok vannak, akad soros portra is megoldás (de sajna nem magyarul).

(#726) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Plömplöm, And, köszönöm a válaszokat. A linkek eltéve, igen tanulságosak. Ezexerint a haveromnál valamit elnéztem, vagy valamit nagyon jól eldugott (mondjuk az elektronika nagy részét, meg az elemeket), mert nem volt neki túl nagydarab a telefon-felügyelő. Bár lehet, hogy nem is tudott ennyit.A TávIR oldalán lehet olyat is rendelni, aminek nem kell külön táp. Megnézem az alktrészeket Debrecenben, ha túl drága, lehet, hogy mégis készre szerelve veszem meg mindkettőt.

(#727) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Ti mivel öntitek ki a kész elektronikákat? Csinálni fogok néhány infraportot, de elég hülyén néz ki az a néhány alkatrész rajta, és egyébként is, kopás ellen szeretném valamiféle műgyantába ágyazni. Jó neki a sima epokit, vagy lehet kapni kultúráltabb anyagot is erre a célra? kisdobozt csinálni nem igazán szeretnék, egy 2x2x1 cm-es cuccot egyszerűbb kiönteni, mint körbedobozolni.

(#728) sonar


sonar
addikt

Valaki nem foglalkozott régi telefon LCD-k hasznosításával?
3310LCD+PIC....?
Én most ismerkedem vele, de ha csinált már vki ilyet az postoljon v mailezen nekem.
THX

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#729) Tangerine válasza ngabor2 (#727) üzenetére


Tangerine
senior tag

Forró ragasztóval (Hot Glue Gun).
Az epokitt is jó, csak drágább, és nehezen szárad.

[Szerkesztve]

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

(#730) ngabor2 válasza Tangerine (#729) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Ez a ''ragasztópisztolyos'' játéxer akar lenni? Bocs, nagyon zöld vagyok ezen a téren, sajnos pályaválasztáskor nem érdekelt az elektronika, most meg ''vén fejjel (28)'' megjött hozzá a kedvem...

(#731) Tangerine válasza ngabor2 (#730) üzenetére


Tangerine
senior tag

Nem játéxer. Kb. ilyesmi: Bővebben: link

tesco, baumax, praktiker,stb... hasonló helyeken kapható 1-2-3 ezer Ft, kis átlátszó rudak kellenek bele (ugyanott kapható) ez maga a ragasztó, ezt olvassza meg a pisztoly, ami később meghűlve ismét megkeményedik.

Ja egyébként sziloplasztal is ki lehet önteni dolgokat, de az nem folyik olyan jól, és sokáig szárad.

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

(#732) LukE válasza sonar (#728) üzenetére


LukE
veterán

Bővebben: link

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#733) ngabor2 válasza Tangerine (#731) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Igen, erre gondoltam én is. Csak sikerült ''sajátságosan'' kifejezni magam... De egyről beszélünk. :))

(#734) Balint133 válasza ngabor2 (#733) üzenetére


Balint133
aktív tag

Amúgy ha ilyennel akarja kiönteni az ember, (Nekem van[Anyám tanárnő]) Szal mivel vegyem körbe??

Két küklopsz négy szem közt!!

(#735) ngabor2 válasza Balint133 (#734) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Én a helyedben vastagabb polietilén-fóliával próbálkoznék. Elvileg ahoz nem ragad semmi. Esetleg teflonlemezzel/fóliával, ha tudsz szerezni. Hány fokon olvasztja ez a pisztoly a ragasztót? ...és hogy jön a ragasztópisztolyhoz jóanyás foglalkozása? :))

(#736) biker


biker
nagyúr

a PE fólia 160fok felett már lágyul, nem jó, azzsugorfólia...

gipszforma javasolt, szilikonnal.
vagy teflon.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#737) sirály12 válasza Balint133 (#722) üzenetére


sirály12
őstag

A neve inverter.
Lehet sok helyen kapni.

12V-ból 230V-ot, 12V-ból 24V-ot stb.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#738) And válasza ngabor2 (#727) üzenetére


And
veterán

Nem volna egyszerűbb kisméretű műanyag dobozkákat használni?
Ilyesmire gondoltam:
[kép]
Bp.-en több elektrós boltban is - Lomex, E.Kontha, stb. - kapni ezeket párszáz pénzért. Kis távkapcsolókhoz használatos, némelyiken még 1-2 nyomógomb is van. Én ilyenbe raktam a házi infrámat, a TFDS rögzítéséhez viszont tényleg jól használható az a Pattex-hőragacs. Különben nem, én sem vagyok pesti.

(#739) sonar válasza LukE (#732) üzenetére


sonar
addikt

Kösz szépen!
Ez nagyon cool! A googli nekem ezt ki se dobta

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#740) Balint133 válasza ngabor2 (#735) üzenetére


Balint133
aktív tag

Anyukám foglalkozása: Farsang, vagy bál vagy vmi ezzel a pisztollyal ragasztgat mindent:DDD Különben meg azt mondja h. most elromlott, majd hazahozza, és megnézem mi a baja, remélem nem sok, csak eldugult, vagy a melegítős részével van gubanc
A pisztoly kb 400-450Fokon, legalábbis a pisztolyra ez van írva, vagy várjunk csak 200-250 Lenne, most nem tom, de sok fokon!!!!:DDD

Két küklopsz négy szem közt!!

(#741) Balint133 válasza sirály12 (#737) üzenetére


Balint133
aktív tag

Örök hálám, Majd most lerohanok az elektronikai boltba, és megkérdem mennyibe erül, remélem nem sok!!!
U.I Mégegyszer köszike!!:)

Két küklopsz négy szem közt!!

(#742) ngabor2 válasza Balint133 (#740) üzenetére


ngabor2
nagyúr

A 400-450 kissé sok lenne. Talán a 200-250 reálisabb. EGy hozzánemértő kérdés: kibírja ezt a hőmérsékletet egy elkó? Nem túl magas neki? Mert ha az, akkor marad a hideg technika, vagy a ki nem öntés.

(#743) biker válasza ngabor2 (#742) üzenetére


biker
nagyúr

kis rész rögzítést igen, mert máshol is használják erre, de nagyban fene tudja.
ált. 85-105fokot bírnak ki.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#744) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Túrom a netet egy olyan irda kapcs rajz után, amin TFDU 4100 van. Eddig igen kis sikerrel (magyarul nem találok). Mindenhol TFDS4500 van, olyan viszont monst nincs a Lomexnél.
Valaki talált már ilyen kapcs. rajzot? Vagy alternatív megoldás: van olyan pesti elektronikai bolt, ahol lehet ilyen kütyüt (TFDS4500) olcsón (<1000 Ft) kapni?
Köszi.
(ezt az Azonnali kérdések közé is feltettem, hátha valahol hamar kapok rá választ...:C)

(#745) Bigya válasza ngabor2 (#744) üzenetére


Bigya
őstag

Hm, érdekes. Amikor én vettem pár TFDS4500-at akkor még volt egy rakattal, igaz ez tavaly volt. De azért veszik, nem hinném, hogy már nem rendelnek belőle.
Lomex-nél lehetne megnézni van-e. De ezeken kívül van még bolt rendesen...

A tok rögzítése nem lehet gond, csak SM technológiát kell használni normál lábas alkatrészekkel. Igaz ide nem jön rosszul egy pici weller fej.
Megoldás lehet a fentebb linkelt doboz.
Csináltam egy-kettőt olyanba is.
Az alaplapról egy PCI takaró lapra épített csatlakozóval vezettem ki a cuccot.
Ezidáig nem volt gondom inkompatibitási gond, gép-gép, gép-teló, gép-pda.... ment mindennel

Egy kis segítség:
Bővebben: link
Bővebben: link

[Szerkesztve]

(#746) bandiras2 válasza Balint133 (#722) üzenetére


bandiras2
senior tag

Persze! egy megfelelően méretezett trafó mindenre képes, de persze csak váltakozóárammal, szóval bele kell számolni az egyenirányításból adódó fesznövekedést, és ha egyenáramot akarsz boostolni, akkor egy multivibrátort is használnod kell a bemenetre. Van elektronikus megoldás is, de csak a feszültségsoxorozó kapcsolást ismerem.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#747) Bigya válasza Balint133 (#722) üzenetére


Bigya
őstag

Én nem értem a kérdést. Mire van ráírva? A tápra? Ami 12V-os? csak azt írják, hogy a bemenetére legalápp 3V-al többet kell adni?
Mert akkor semmi gond. A trafód 12V AC.
Ezt egyenirányítanod kell, hogy rátedd a tápot. És ha egyenirányítottad akkor szűrni is kell. 1000 / 2200 / 4700 mikrofarados kondikat használva. (valamelyiket)
Akkor a 12 V-od kapásból 18V DC lesz, amire simán rárakod a tápodat.

Jól értem?

(#748) ngabor2 válasza Bigya (#745) üzenetére


ngabor2
nagyúr

A Lomexnél néztem... nincs raktáron.:O Csak a TFDU4100. Mindegy, azt rendelem, majd meglátom (valahol olvastam, hogy ehez kisebb elkó kell mindössze, ennyi a különbség).

(#749) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Van-e olyan vállalkozó kedvű, és az elektronikához, kapcsolási rajzokhoz nagyon értő személy, aki tudna egy kicsit segíteni? Van egy elvi kapcs. rajzom, ebből kellene 1 próbapanel-beültetési rajzot összehozni. Ez egy hőszabályozós venti: Bővebben: link (zLegolas oldaláról, utólagos engedelmeddel belinkelem... remélem nem baj :U)

(#750) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Van egy kapcs. rajz, amit az előző hsz-ban beidéztem.Ezen szerepel egy BD433/FZT605 tranzisztor. Ilyet viszont nem látok a Lomex árlistán. Mivel lehet helyettesíteni?:F
(fogok még hasonló hülyeségeket kérdezni...:B)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.