Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39540) Exom


Exom
tag

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Sokat küzdöttem vele kezdőként, leírtam, hátha másnak is problémája volt vele. A problémám az volt, hogy miután elindítottam a Windowst, eltűnt mindig a GRUB indítómenü.

Az installálást egy 250 GB -os SSD -re végeztem, amin már korábban volt egy Windows 7. Ezt megfrissítettem Windows 10 -re, ezáltal jogot nyertem arra, hogy akár tiszta telepítést is végezzek, amely esetben törölhettem a meglévő partíciókat, és kialakíthattam a helyet a Linuxmint -nek.

Mi a [GPT] és miért van rá szükség?

Röviden: 2 TB -nél nagyobb vinyó esetében, illetve ha 4 -nél több elsődleges partíciót szeretnénk csinálni, szükségünk van GPT -re.

Először a Windowst 10 kell telepíteni, majd az követően a Linuxot. A Windows 10 installkészlet létrehozása:

Le kell tölteni a https://www.microsoft.com/hu-hu/software-download/windows10 címről a MediaCreationToolx64.exe programot. Ezzel lehet letölteni ISO formátumban a Windows 10 installkészletet.
Az ISO image -t ki kell írni egy Rufus 2.2 -es programmal USB pendrivére.
(A partíciós rendszer és fájlrendszer legyen: „GPT partíciós séma UEFI -s gépekhez.”)
A gép újraindítása után ki kell választani, honnét bootoljon a gép.
Meg fogjátok találni az USB pendrive hivatkozását 2 példányban. Az egyik úgy kezdődik „UEFI:” Utána következik a pendrive neve. Esetemben egy „Kingston datatraveller 100 G3” eszközről beszélünk.

A bootolás során mindenképpen az „UEFI:” kezdetűt kell választani, mert ha az „USB:” kezdetűről bootoltok, akkor nem lesz UEFI -s a gépetek.

A gép elindulása után feljön az első képernyő, amin bármilyen választás és módosítás nélkül először is nyomjatok egy SHIFT + F10 -et. Ennek hatására kaptok egy parancs promptot.
Ki kell adni a alábbi parancsot:
diskpart
list disk
A 2. parancs kilistázza a számítógépben levő lemezeket. Ezek után ki kell választani egy lemezt, amire a telepítést szeretnéd végezni! (a felhasználni kívánt lemez azonosítóját kell odaírni)
A parancsok a következőek:
select disk 0
clean
convert gpt
FIGYELEM !!! EZ mindent töröl az adott lemezről !

Erre a műveletre szükség van, ugyanis egy MBR rendszerű formatált lemez esetén, az hogy töröljük a meglévő partíciókat, és újakat hozunk létre, még nem változtatja meg a korábbi MBR -t GPT -re! Kilépéshez a parancs:
exit
Folytathatjuk a Windows 10 telepítését. Válasszátok az egyedi particionálást.
Én létrehoztam egy 112 GB -os partíciót (a 250 GB -ból), a Windows 10 pedig létrehozott mellé automatikusan további 3 -at.

Ne felejtsétek el későbbiekben custom telepítést választani és kikapcsolni minden információmegosztást a Microsofttal.

A Windows 10 telepítését követően megnézhetitek a számítógép BIOS- ában a bootlolási sorrendet. Azt fogjátok látni, hogy az elsődleges boot eszközötök a „Windows boot manager”. Ez a későbbiekben sem fog megváltozni.

Le kell töltenetek a kedvenc Linux disztribúciótok install lemezét. Ki kell írni ismét a Rufus -al
(A partíciós rendszer és fájlrendszer legyen: „GPT partíciós séma UEFI -s gépekhez.”)
Lehet bebootolni róla (UEFI módban), és utána elindítani a telepítést.
Én Linuxmint 17.2 -et telepítettem. NE lepődjetek meg, amikor azt írja, hogy „Ezen a számítógépen nem található operációs rendszer”

Válasszátok a „Valami más” opciót

Létre kell hoznotok minimum 2 partíciót a szabad területből.
partíció típusa: cserehely, mérete: memória mérete + egy kicsi (4GB RAM esetén: 5GB)
partíció típusa: ext4, csatolási pont: „/”, mérete: amennyit szeretnél, (de javasolt min 30 GB, akár a rendelkezésre álló összes)

A rendszerbetöltő erre az eszközre kerüljön: (sajnos a képen nem ez látszik)
nálam /dev/sda2 – ez az a partíció, aminek a típusa efi (mindenki ellenőrizze)

A Linux installálása után az újraindítást követően látszani fog a GRUB indítóképernyője. Itt válasszátok a Windows indítását. A Windows elindulását követően szüksége lesz egy rendszergazdai parancssorra.
Windows gomb + x
Parancssor (rendszergazdai)

Adjátok ki az alábbi parancsot

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

Készen is vagyunk. Sok sikert.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.