Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Grat, ez szép munka :) :R
Ilyen cikkeknek van ide értelme.

"Pusztán anyagi oldalról vizsgálva, semmiképp sem. Gyakorlatilag " meg nem érdemes innen nézni. Hányan tudják ezt megcsinálni itthon? Elég kevesen :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#2) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

koszi a leirast es elmenybeszamolot! elvezet volt olvasni.

elnezve a cikket ugyan necces projekt, viszont hobbiprojektkent egy elmeny aminek gyakorlati haszna is van.

a dokumentacio hianya valamennyire engem meglepett, bar azert latni, hogy a vegen kb kiderultek a kiosztasok.

energiahatekonysagi para pedig lehet az eltero chipek miatt: ahogy irtad, valoszinuleg a 18asnak ilyen baja nem lett volna, de ennyi rafizetessel kis tulzassal mar feljebb tudtal volna valtani egy 4070re.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#3) antiapaladin


antiapaladin
csendes tag

Köszönöm. :)
Azt a kis megjegyzést az objektivitás jegyében írtam. A lényeg a "mert lehet" volt.

Egyébként a legjobb az egészben, mióta megcsináltam, annyira nincs kapacitás elmerülve játszani, hogy be is szereztem egy N100-as procival szerelt minigépet. :DDD

(#4) antiapaladin válasza proci985 (#2) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Köszönöm.

Egy ponton már fel akartam adni de szerencsére győzött a makacsság.

Utólag agyalva, valszeg 18-as modulokkal is ugyanez lett volna az eredmény. Kézzel nem lehet olyan alacsony szintre állítani az órajeleket mint amire az nv hangolja a cuccait.

Ha egyszer rendesen megtörik a 3000-es széria vbios védelmét, talán azt is megcsinálom.

(#5) proci985 válasza antiapaladin (#4) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

lehet egyebkent, hogy dinamikusan vezerli az orajel-frek parokat, ami megmagyarazza, hogy miert a high performance (ertsd, forced magasabb orajelek) a megoldas.

utolso 10 evben emiatt stabilitastesztelni kb egy remalom OCnel, nem eleg a max OCn tesztelni, hanem gyakorlatilag muszaj az osszes staten ES a state changeken is vegigmenni. elony, hogy a biosban altalaban elore tesztelt curve be van adva, szoval GPUnal 10 eve kb a vizesblokk szeriatol fuggoen magaban 15-25% OCt jelent.

mondjuk nekem kb 15 eve nem volt forrasztopalka a kezemben, es a hardverreteg kimerul abban, hogy a custom PC vizhutest mai napig ossze tudom rakni, meg adott esetben mondjuk tudom mit kell a feszultseggel csinalni, ha a ram instabil.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#6) shteer


shteer
titán

grat! szép munka! és számodra nagyon hasznos gyakorlás :R

..szerintem jónak tűnik

(#7) antiapaladin válasza proci985 (#5) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Nem lehet, hanem biztosan. Win alatt is ugrál a freki, alapból a gpu le tud menni asszem valami 210 MHz környékére, feltételezem a ram órajel is ezzel párhuzamosan változik. Játék alatt is összevissza ugrálnak az órajelek. Plusz nyílván a feszültségek is. Ezt fogják meg a fixált órajelek, feszültség.
Ezek gondolom nem lettek finomhangolva lévén a 16 gigás verzió max egy nyitott lehetőség volt.

(#8) proci985 válasza antiapaladin (#7) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

jaja, ezt értettem a dinamikus órajel - frekvencia párosok alatt.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#9) MasterDeeJay

Minden tiszteletem a munkádért!! :R
Több ilyen kellene!

Aki mondjuk AI-val dolgozik annak rohadt nagy előny lenne sok vramos modern kártya. Igazából alig van megoldás ilyenre. RTX3000 szériából a 3060 van olcsón 12gb vrammal de mekkora királyság lenne 24gb-al.
Gyakorlatilag nincs is olcsó sok vramos kártya a piacon. Intel van A770-el a legolcsóbb 16Gb kártyával csak annak szoftveres oldalra rohadtmód macerás, szinte mindenki cuda-val számoltat.
Nvidia bios lock kegyetlenül korlátoz, gyakorlatilag a gpu védelmük (falcon) miatt a mining kártyákat alig lehet valamire használni, hiába van velük tele a piac. Nekem most érkezik egy Tesla v100 mining verzió 12gb vrammal és valószínű ott eleve 16gb-al volt szerelve a kártya esélyesen rajta is van de kérdés hogy feloldható-e vagy ugyanígy a tensor magok lehet hogy tiltva vannak. Dokumentáció 0-róla, speceket is elhalgatják úgy kell mindent vadászni.
Undromány amit ez a bios lock okoz, gyarkorlatilag totál gát minden komolyabb moddolásnak.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#10) proci985 válasza MasterDeeJay (#9) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

3060ra tobb memoriat nem tudnal tenni, alapbol 2GBs chipeket hasznal. Maradek ket socket pedig a fizikailag tiltott reszehez kapcsolodna a kartyahoz, ami jo esellyel hibas.

Tehat meg se tudod cimezni oket (NV direktben van kotve, AMD hasznal ringbust ahol a direkt cimzes nem hatarolja be a memoria-konfiguraciot).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#11) MasterDeeJay válasza proci985 (#10) üzenetére

Álmodozok. Igen kevés a lehetőség ha valaki sok vramot szeretne és nem kell neki nagy GPU.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#12) antiapaladin


antiapaladin
csendes tag

Most kíváncsiságból ránéztem egy 3060 kapcs. rajzra, ott is csak 16G-ig van lehetőség variálni.

(#13) MasterDeeJay válasza antiapaladin (#12) üzenetére

Kis érdekesség bár nem teljesen tartozik ide. Bányászkártyáknál lehet feloldani szoftveresen tisztán bios moddal vramot. Tudom totál furcsa de bányászkártyáknál teljesen normális volt hogy a kiadott kész kártyákat butították lefelé.
P104-100 4-ről 8Gb ramra
P102-100 5-ről 10Gb ramra
De ugyanígy lefelé is lehet korlátozni ha valami hibás, pl volt ebayen V100-as tesla 12Gb vramra redukálva.
Vagy TitanV 6Gb vrammal talán ott is fizikailag rajta van.
Ami még extrém érdekes az a 170HX kártya 8Gb rammal aminél esélyes hogy messze több van fizikailag rajta.
De többféle butítás volt pcie sávokra (némelynél javítható hiányzó smd-k pótolásával) de a verziót azt keményen gpu-ba írták falconnal.
Toolok vannak régi kártyákra vram tiltásra techpoweruppon de ekkor a sávszél is veszik.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#14) proci985 válasza MasterDeeJay (#11) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

NV oldalon olyan kártya nem lesz, a bus nem bír többet.

Arra is gondolj, hogy NVnél architektúrális okok miatt ha a GPU egy része le lesz tiltva, akkor onnantól fizikailag se fogja tudni kezelni az összes memóriaslotot, hiába forrasztod utána rá a modult.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#15) lowzor válasza MasterDeeJay (#9) üzenetére


lowzor
veterán

"Gyakorlatilag nincs is olcsó sok vramos kártya a piacon."

RX 6800

(#16) MasterDeeJay válasza proci985 (#14) üzenetére

Visszamegyek kicsit az időben. GM107 nagyrészt itt GTX750 és 750Ti néven ismerik 8Gb vrammal is volt tesla kártyán ugyan ez a mag. Ez egy alsóközépnek mondható GPU volt és mégis sikerült ennyi vrammal is működtetni. Ugyanígy GK104 is volt 8Gb-al. Ha jobban visszamegyek akkor ferminél amikor 768-1.5gb volt az asztali kártyáknál akkor a teslák quadrók meg 6gb-al is voltak bár ezek inkább csúcskártyák.
Ha nagyon visszamegyek akkor itt van az asztalon egy Quadro FX5600-as 1.5Gb vrammal ami ugyan nem sok mai viszonylatban de akkoriban 768 volt a csúcskártyákon (G80 2007-ben) de inkább 256-320-512 volt a jellemző.
De én most itt csak egyszerű módon számolok, azaz volt egy asztali kártya x vrammal és annak nagyobb megfelelője x*2 vrammal is lehetséges volt.
Egy mai asztali kártyán arányaiban sokkal kevesebb vram van mint akkoriban volt.
AMD-nél egy időben lehetett kapni wstore.sk-ról 32gb-os kártyákat igen olcsón. (használtba talán 20-30eft körül is ment. )[link] Igaz ez 512bit azaz van mit pakolni rá. Sajnálatos módon pont amire nekem kell arra nem alkalmas, ez sem mai azaz 2015-ös. (LLM)

Elméletben már az alsó kategóriának is arányaiban 10Gb+ felett kellene járnia. Azaz 8Gb vrammal nem is szabadna kiadni kártyákat csak low end kategóriában. Lehet jönni tesztekkel hogy de igen elég a 8gb vram, igen lehet most elég valamire de aki nem 1-2évre vesz kártyát annak nem mindegy.
Szóval itt a 3070-nél a 8Gb gyári vramot eleve limitesnek tartom, de már a 3080-asnál is eléggé gáz a 10Gb.
Mondjuk szeretek moddolni és már most a skyrimem hiába 10+ éves játék, lezabál 10+Gb vramot az extra textura pakkokkal. Starfield meg mesterségesen van visszafogva, az is simán használna többet mint 8-9Gb.

lowzor
Jó lenne és valóban játékhoz jó áron van, de se tensor mag se cuda. AI-hoz meg valamiért azt használják (talán elterjedtebb az nvidia ilyen téren). Oké van ROCm de AMD-től ilyen téren kissé félek. Ennél olcsóbb Intel A770 16Gb használtba (ugyan ennyi ramsávszéllel) bár az ugyan úgy nem támogatott rendesen.

~150eből kijön két tesla P40 24gb azaz 48Gb vrammal használtan, igaz barkácsolni kell és nincs tensor mag.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#17) Lenry


Lenry
félisten

mindig élmény ilyen hackelésekről olvasni, ez is az volt, köszi :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#18) fatpingvin


fatpingvin
őstag

őszinte örömmel látom hogy van még aki foglalkozik ilyesmikkel és a modding nem azt jelenti hogy megveszi a n+1-edik előregyártott csilivili lóf*szt.

elismerésem :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#19) Sanya


Sanya
nagyúr

Gratulálok, szép teljesítmény volt!

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#20) Csupingo


Csupingo
veterán

A klasszikus jut eszembe. Húú, öcsém te tudsz, te tényleg tudsz.
Le a kalappal, szép teljesítmény!

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#21) Fjoe válasza MasterDeeJay (#13) üzenetére


Fjoe
tag

P104-100-nál a memória feloldás így működik, viszont játékra nem használható ennek ellenére sem sajnos, a pcie sávok le vannak korlátozva és azt eddig nem sikerült feloldani. Legalábbis erről nem találtam eddig semmi infót, pedig van 1 amivel kísérleteznék, még rejtett HDMI csati is van rajta :)
A cikkhez pedig: gratulálok, tényleg kitartás kellett hozzá, hogy ne add fel! Meg azért ilyenkor ott van az öröm az emberben, hogy amit kitalált, sikerült megvalósítani és működik.

[ Szerkesztve ]

(#22) MasterDeeJay válasza Fjoe (#21) üzenetére

Használható az de ahol kell pcie sávszél ott gyengébb. [link]
P102 és p104 ezen pcie limit miatt szinte egyformán teljesít. Cmp 40hx-nál javitható 16x 1.1re, 170hx-nél is. A többinél nem sajnos...még. érkezik 100hx is majd tesztelem.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#23) Fjoe válasza MasterDeeJay (#22) üzenetére


Fjoe
tag

Köszi a linket, pedig szoktam nézni a logoutot, de a cikked felett valahogy elsiklottam. Át is olvasom rögtön :)

(#24) Komplikato


Komplikato
veterán

A Taobaon nézelődtem, hátha van még valahol 22GB-os RTX3080. Na ilyet nem találtam, de helyette volt RTX 3070M 16GB kártya. Ez persze egy RTX 3060 és 3060Ti között van teljesítményben, cserébe ugye a fogyasztása nudli. De sokára lesz olyan barkács kártya, amin pl. egy Mistral 8X7b elmegy (100Gb+ Vram). ;]

[ Szerkesztve ]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#25) myckey


myckey
veterán

Fele megvolt ...folyt köv !
Zsír munka, elismerésem :C Nagy élmény lehet egy ilyet megálmodni, eltervezni és kivitelezni , RESPECT :R

"Biztos mint a halál! Sóhaj, Szobaasszony, Fárosz.. 2, 9, 11. " Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye "

(#26) SaPeter


SaPeter
kezdő

Grat! Ez kiváló modding volt.
Kicsit bővebben olvastam volna arról, hogy milyen teljesítménynővekedést jelent ez a mod.

(#27) antiapaladin válasza SaPeter (#26) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Köszönöm.

Alapból marginálisat. Akkor van előnye ha a kártya kifut a vram-ból és elkezd droppolni. Max a tuningnak van hatása ha hozzám hasonlóan 8000-es ramok pakolódnak fel bár az is főleg azért mert egy mozdulattal maximális 9 GHz-ig lehet rántani az órajelet. Ahogy kicsit próbálgattam, úgy tűnt annak önmagában több értelme van mint az összes többi opciónak együtt. Aztán komolyabban nem mélyedtem bele a tesztelésbe mert nem láttam értelmét. A memória sávszél nem növekedett, számítási teljesítmény uge megint nem, innentől kezdve...

Link1
Link2
Link3

(#28) Desy


Desy
tag

...szerintem ez felvet több kérdést is.
Például azt, hogy miért elégedjek meg az akár 16gb mennyiséggel?
Miért kell a küszöbtől messze toporogni és miért nem a küszöböt akarjuk átlépni?
Határok biztosan vannak, persze.
De miért kell mindig messziről szemlélni?
És, igen.
Én a boltokba pakolt minimális kínálatra gondolok és a lényegében érthetetlenül magas árakra.

Az ár fogja vissza a fejlődést vagy a szoftver képtelen lepést tartani?
Nem tudom.

Ez a munka viszont rámutatott. A barkácsösztön az élmény mellett tudást és tapasztalatot is kínál.

Эволюционные станции: Free Country, Slave Country, Terrorist Country....

(#29) antiapaladin válasza MasterDeeJay (#13) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Szia

Erről van valami közelebbi infód? Mármint a szoftveres lehetőségről.
Tehát jól értem, hogy bányászkártyáknál van lehetőség moddolt bios alkalmazására? Értem ezalatt azt hogy valamilyen, általam editorral buherált biost szabadon rá tudok rakni bármilyen cmp karira?

(#30) MasterDeeJay válasza antiapaladin (#29) üzenetére

Csak vramot lehetett feloldani úgy hogy más gyártó eleve feloldott biosát rakták rá.
Elméletben már lehet moddolt biost rakni de az alábbiakat nem tudod moddolni bios szinten:
Pcie sávok és verzió (pcb szinten sem!)
Akár milyen core unlock
Akár milyen feature unlock
Amit lehet az tdp, órajelek, ram méret. Amiket nem az mind gpun belül van tiltva a saját falcon lockjával.

Magyarán rárakhatsz akár milyen biost a kártyára a moddolt nvflashel ami aláirja falconhoz hogy ne tiltsa le az indulást de ettől még nem oldódik fel amiket leírtam csak azt engedi amit a gyártók írhatnak át.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#31) antiapaladin válasza MasterDeeJay (#30) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Áh, akkor ez nem az ami nekem kell.
Köszönöm az infót.

(#32) Tamás88 válasza lowzor (#15) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Nekem is RTX 3070-em van, de a linkelt kártya megtetszett.

(#33) mepet


mepet
addikt

Szep munka! :C

(#34) Robitrix


Robitrix
senior tag

De kevesebbet tudsz azért lásd a 8 GB-os 128 bit sávszélre levett verzió látványos teljesitmény esése. minusz 25-30%. :)

(#35) KROK640


KROK640
veterán

Szerintem a kártyád nemhogy áron alul vagy nehezen eladható lesz, hanem egyenesen keresett. Hány db 3070 16GB lehet a világon? nem sok.
és tudjuk, hogy ennél a kártyaerőnél bizony van jótékony hatása a plusz RAMnak.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#36) lowzor válasza KROK640 (#35) üzenetére


lowzor
veterán

Egy rossz vicc, hogy ezt a kártyát 8 giga VRAM-al adták ki.

(#37) KROK640 válasza lowzor (#36) üzenetére


KROK640
veterán

így van, az RTX3060-nak jó volt a 12GB, ennek nyugodtan mehetett volna a 16GB.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#38) lowzor válasza KROK640 (#37) üzenetére


lowzor
veterán

Az NV-nek így jobban megérte, így is megvették...
Nekem viszont deal breaker volt, míg a legtöbbeknek úgy tűnik nem.

(#39) KROK640 válasza lowzor (#38) üzenetére


KROK640
veterán

Én nekem a 3070 anno ezért került le a listámról. Az előző két VGA-m a kevés VRam miatt lett elavult, úgyhogy most ezért lett RTX3060 12GB.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#40) mindhunter


mindhunter
csendes tag

Én meg nemrég azzal szembesültem, hogy már van hogy a 16GB videómemória is kevés lehet :U Kijátszottam az Alan Wake 2-őt RTX 4090-en 4K-n, és volt olyan pályarész, ahol majdnem megevett 18GB-ot a játék :Y Ultra beállítás mindenhol, sugárkövetés ultrán, 4K textúra renderelés. Persze nem az optimalizáltságáról híres a játék, de akkor is :B

(#41) antiapaladin válasza KROK640 (#35) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Hát, nagyon max valami gyűjtőnek. A befektetés puszta önköltsége közelíti egy 16gb 4060ti HA árát. :)

Plusz azért macerás, így már nem plug&play, garit sem vállalnék rá mert ez az átalakítás számomra szürke zóna.

(#42) KROK640 válasza antiapaladin (#41) üzenetére


KROK640
veterán

Na igen, én is valami gyűjtőre gondoltam

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#43) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Jó írás lett, grat! :R
Én is gondolkodtam az MXM kártyám RAM Upgraden!
RTX 2080 Super 8GB helyett 16GB lenne, de nagy FUN volna! :))

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#44) scdlsc


scdlsc
aktív tag

Köszönöm, hogy megírtad ezt a cikket. Iszonyatosan jó volt olvasni. Le a kalappal. :R

(#45) weiss


weiss
addikt

Általánosságban hol lehet találni nyákterveket?

[ Szerkesztve ]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#46) antiapaladin válasza weiss (#45) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Gugliban. :))

Rákerestem az "rtx3070 schematics" meg az "rtx3070 boardview" kifejezésekre és nekiálltam szisztematikusan átnézni a találatokat. Volt ahonnan csak regisztráció után lehetett lehúzni bármit, volt ahol fizetni kellett valamennyi... nem is tudom, rubelt talán. De találtam google drive-ra feltöltött doksikat is amiker meg youtube videók leirásában találtam, szorgos indiai barátaink jóvoltából.

Oldal neveket nem tudok mondani így negyed év+ távlatából.

(#47) --HARDCORE--


--HARDCORE--
senior tag

[link] Egy éve már megoldották. De még mindíg szép munka attól függetlenül! :R

Csatlakozz a ReVoluthoz, ne fizess a semmiért a magyar bankoknak! ___Üdv.: Zsolt___ R.I.P. Ivett!

(#48) antiapaladin válasza --HARDCORE-- (#47) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Persze, hogy megoldották, a bevezetőben írtam is honnan az ihlet. Köszönöm. :R

(#49) Goblin12


Goblin12
őstag

Hali szuper írás, tetszett. :R

[ Szerkesztve ]

(#50) antiapaladin válasza Goblin12 (#49) üzenetére


antiapaladin
csendes tag

Köszönöm. :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.