Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28251) kjani18 válasza Tomaaasz (#28249) üzenetére


kjani18
őstag

Itt hosszú vitát olvashatsz itt pedig egy rajz.
Vigyázz, egyik sem szereti a túltöltést.
A vitát olvasd végig, mindenre választ fogsz kapni.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#28252) Lompos48 válasza FireKeeper (#28250) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rendben levőnek tűnik. :)

(#28253) FireKeeper válasza Lompos48 (#28252) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

közben a headampos topikban már elláttak pár tanáccsal úgyhogy módosulni fog a cucc. amúgy elég jó progi ez a Sprint Layout, mert mindössze 10MB és kényelmesen lehet vele tervezni, az egyetlen hátránya, hogy egyből a layout-ot kell megcsinánia az embernek, nem kapcsolási rajz alapján dolgozik a program.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#28254) CPT.Pirk válasza FireKeeper (#28253) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Wow, ultra minimalista füles erősítő!

Én csövekkel csináltam egy OTL-t, csak kellene valami DAC-ot elé tennem, hogy legyen miről használni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#28255) FireKeeper válasza CPT.Pirk (#28254) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

még így a DIY pályafutásom elején nem akarom túl nagy fába vágni a fejszémet, ezért választottam ezt az egyszerű, kompakt, de azért már emberi fogyasztásra alkalmas kapcsolást, mint az első komolyabb megvalósítandó projektet :)

[ Szerkesztve ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#28256) Lompos48 válasza FireKeeper (#28255) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sikert!

(#28257) CPT.Pirk válasza FireKeeper (#28255) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ne izgulj, a bolti erősítők többségében sincs ennél komolyabb füles erősítő. Nagy és komoly Marantz erősítőben is ott figyelt egy tök átlagos kis IC egy mini nyákon a füles csatlakozóval.

Am sok sikert!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#28258) didyman válasza CPT.Pirk (#28257) üzenetére


didyman
őstag

Én TPA6120-at használok a célra, annyira bevált, hogy kis alakítással előerősítőnek is meg fogom tenni (a végfoknak egy olyan 2x-es előerősítő kellene, a kapcsolásba nem akarok belenyúlni, mert a komplementer-szimmetrikus FET-es végfoknak eléggé kényes pontja ez). Évek óta van elkészítve pár NYÁK-om egy +-24V-ról ketyegő, sok tranzisztoros, gyönyörű paraméterű, sokak szerint remek hangú kapcsoláshoz, meg az alkatrészek zöme is megvan, de ennek külön doboz kéne. Ez a kis vacak meg belefér a végfok dobozába mindennel együtt, a műszaki paramétereiről beszélni sem érdemes, a hangja meg valami döbbenetes.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#28259) #22145024 válasza didyman (#28258) üzenetére


#22145024
törölt tag

titkos, vagy publikus a kapcsolás?

(#28260) tornas


tornas
őstag

Üdv Mindenkinek!

Ismeri valamelyikőtök az alábbi képeken látható egyenirányítót? Valóban 25 A-os és 700 V-os? Eddig egy 100 VA-os trafó (Pri: 230V, szek: 2x12V) szekunder köréhez volt csatlakoztatva, autóakksi-töltő gyanánt. A töltőáram ellenőrzésére egy 24 V-os izzó szolgált (ami pontosan ugyanúgy nézet ki, mint a hagyományos 230 V-os körteizzó) a Graetz-híd után. Eddig nem mertem 24 V-nál nagyobb feszre kötni. :N A neten semmiféle infót nem tudtam összevadászni róla, és a dióda-katalógusokat is hiába bújtam. :(

Eddigi megállapításaim:
-CKD gyártotta (a címkéje szerint) talán 20 vagy 30 éve is akár.
-Látható ez a felirat rajta: D25/700 Typ07. Ebből elsőre arra következtetnék hogy 25 A-os és 700 V-os lehet.

Egyéb feliratok rajta: TAKF2 vagy TAHF2 és bekeretezve a 07 (talán).

CKD logo

Képek róla (róluk, mivel 4 db van belőle és Graetz-hídba vannak kötve):

:R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#28261) Lompos48 válasza tornas (#28260) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, elméletileg 25 A-os és 700 V-os diódák. Normális körülmények között ha nem voltak "megkínozva" életpályájuk folyamán akkor a mai napig azok. A 700 V egy teljesen normális feszültség szilíciumdiódák esetén, ahogy a kicsike 1N4007 is 1000V-ot tud.
Ami megmosolyogtat az, hogy nem gondoltam volna, hogy a CKD annyira sóher lehetett, hogy nem gyártott tokokat diódáknak és tirisztortokba rakta azokat (tisztán kivehető a gate elektódának szánt kivezetés lenyuvasztva).
Egyébként semmi csoda nincs bennük, a '80-as években a KGST-ben (pontosabban Romániában) nagy mennyiségben gyártották még a 300A-es és 1400V-os egyenirányítódiódákat is villanymozdonyokhoz.

[ Szerkesztve ]

(#28262) zka67 válasza tornas (#28260) üzenetére


zka67
őstag

Manapság már ekkora egy 35A-es, 1000V-os graetz: GBPC3510

(#28263) tornas válasza zka67 (#28262) üzenetére


tornas
őstag

Ismerem ezt a típust is, és nekem meg a KBPC5010 típusú van 50 A-os és 1000 V-os változatban, azt hiszem 10 db van a fiókomban. Ha ezeket párhuzamosan kötöm be, akkor már egész jó vagyok --> 500 A :D

Az biztos, nagyot változott világ az elektronika terén. :K

Lompos48: Amikor először megláttam, én azt hittem hogy ezek tirisztorok akarnak lenni a Gate elektródák miatt. Érdekes... és kösz a választ is. :R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#28264) dvdbackuper


dvdbackuper
őstag

Sziasztok! Építeni szeretnék egy hődióda tesztert, ehhez kellene nekem egy kis kapcsolási rajz, valaki ebben tudna nekem segíteni? Egy kicsit konyítok az elektronikához, de kapcsolási rajzot még nem terveztem. Ez lenne a hődióda: WM502C, itt van a táblázat is: [link] alapjáraton 25 fokon 5kOhm, annyit kellene tudni az áramkörnek, hogy lenne benne pár darab LED, 5-6 mondjuk, és ha megfogjuk a hődióda fejét, esik az ellenállás, és sorban bekapcsolnának a LED-ek. Ez csak ellenőrzésre szolgálna, hogy biztosan működik az alkatrész. Nem kell nagyon kalibrálgatni, csak a látványosság a lényeg. Meg lehet oldani minimális alkatrészekből?
Előre is köszönöm a segítséget!

(#28265) kjani18


kjani18
őstag

Lompos48 , Dluinet, hcl

Sikerült az átkötéses módszerrel az USB-t meghosszabbítanom 14m-re,

Tökéletesen műxik, a sebessége nem változott észrevehetően :C

Minden segítséget köszönök!!!

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#28266) kiszsolt100


kiszsolt100
csendes tag

Sziasztok

Remélem tud nekem segíteni valaki, van egy kis generátorom és ehhez szeretnék egy olyan erősítőt
ami a generátorból jövő áramot fel tudja erősíteni egy elektromágnes működéséhez, a generátor 24VDc áramot (elvileg 400W teljesítmény van rá írva) biztosít az elektromágnes pedig percenként
1-2-szer húzna be. Valakinek esetleg valamilyen kapcsolási rajza ha lenne az nagy segítség lenne.
Előre is köszi

(#28267) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Hali
Kéne egy kis segítség alkatrész beszerzésben.
ECC88 cső kellene + foglalalt 4-5db. Priviben árat is küldhettek ha van eladó!
THX :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#28268) vodkaboy22 válasza Reggie0 (#28245) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kipróbáltam az alu zárt szelvényt mint ellenállást.
1méter szál 1.6os falvastagság 6065-ös MgSi ötvözet (rosszabb vezetési tulajdonságok) 40*40 szelvény.
Hegesztő trafó 200A AC (Ívgyűjtás nem volt csak rákapcsoltam az áramot.) lakatfogóval 188A mértem. Trafó melegedett szelvény alig... Sajnos pontos ellenállást nem tudtam mérni de 0.1ohm alatt van biztos mivel ez az oxidréteggel együtt mért adat volt.
Érdemes ilyen buta 1szerű dolgot is kipróbálni elrontani nem lehet :DD És 1méter ilyen szál nem tétel...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#28269) Lompos48 válasza kjani18 (#28265) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Észbetartandó! :C

(#28270) Lompos48 válasza kiszsolt100 (#28266) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A "generátor" inkább egy 24V-os egyenirányítónak vagy tápfeszforrásnak tűnik. Ellenben a tanácsadás előfeltétele lenne, ha tudnánk valamit az elektromágnesről is.

(#28271) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#28268) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egyetlen lépésre vagy a pontosabb méréstől. Ha az áramot ismered, akkor a vezeték végeinél, külön kontaktusokkal mérsz egy feszültséget is majd számolsz.

Vázlatosan:

(#28272) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

sziasztok!

kéne nekem egy abszolút minimalista kapcsolás a következő problémára: adott egy cucc (Cmoy) ami elem(ek)ről megy, azonban nem lenne rossz ha külső táppal is lehetne etetni. na most kéne egy kapcsolás arra, hogy alapjáraton az elemekről kapja a tápot, azonban ha a külső tápot rádugom akkor váltson át arra. nem akarok ehhez is külön kapcsolót ami ráadásul magában hordozza a user error lehetőségét... mivel elvileg hordozható lenne a cucc ezért fontos lenne a minimális számú és méretű alkatrész.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#28273) And válasza FireKeeper (#28272) üzenetére


And
veterán

Megoldások:
1.) Diódás közösítés, mondjuk 1-1 megfelelő áramú (értsd: a tápáramot elbírja) Schottky-diódával mindkét ágban. A nagyobb feszültségű ágat fogja a fogyasztó terhelni, tehát nem árt, ha a külső táplálás néhány tized volttal magasabb feszültségű, mint a telep névleges feszültsége.
2.) Kapcsolós tápaljzat, amely leválasztja a belső telepet, ha csatlakozót dugnak bele. Kábé mindegyik ilyen célra szánt aljzat képes ilyen lekapcsolásra.

(#28274) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#28271) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem volt kéznél a műhelyben mérőzsinor lakatfogósmultimanóhoz...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#28275) vodkaboy22 válasza vodkaboy22 (#28267) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Tudom nehéz téma de e-csövek valakinek eladó ahogy feljebb is írtam? :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#28276) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#28274) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Közönséges voltmérő is elég hozzá. Jó, ha a 2 leolvasás egyszerre történik.

(#28277) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítség kellene egy probléma felderítéséhez, megoldásához.

A helyzet:
Vásároltam egy régi PowerMac G4 MDD számítógépet, mert PPC alapú processzorra volt szükségem egy rendszerhez. Igen ám, de ezekben a gépekben a tápegység nem a szokásos PC formájú, hanem elnyújtott téglatest.
kép
Jól látszik, hogy 2db 6cm-es ventillátor hívatott beszívni a levegőt a gép belsejéből és a végén, ami egyben a gépház vége is kivezetni. Talán sejthető, hogy hőfok/fordulatszám vezérlés híján a hangja egy felszálló repülőgépre emlékeztet egy csendes szobában. Cserélni kell PC ATX tápra. Vettem is egy márkásabb fajtát (csak az öreg gép stabilitása miatt).
Viszont a PC táp lábkiosztása nem kompatibilis a PowerMac G4 MDD táp lábkiosztásával, bár a csatlakozó formája igen. Ezen lábkiosztás alapján csináltam egy átalakítót hozzá úgy, hogy 2db ATX táp toldót elvágtam és az ereket cserélgetve összekötöttem (egyelőre sorkapoccsal).

A probléma:
Az új táppal elfelejti folyton a beállított időt. Található az alaplapon egy elem, ami mérés alapján tökéletes, de vettem is egy újat. A régi tápot használva nincs vele gond. Az újat használva, viszont amint leállítom a gépet (ki nem húzom) már el is felejtette.
Amit tudok, hogy az ATX táp nem ad -12V-ot egyáltalán, nincs +25V (ez tudtommal a mac videókártyához kell egy csatlakozóhoz, amit nem használok), a PowerOn kábelen kikapcsolt állapotban az ATX tápon +2.xV van, mac tápon +5V.

A feladat:
Szeretném megoldani, hogy ne felejtse el az időt. Olyan rendszer fut rajta, ami igényli a pontos időt.
Segítség kellene, hogy kiderítsem az óra reset-elés okát és megszüntessem.

[ Szerkesztve ]

(#28278) darvinya válasza #68216320 (#28277) üzenetére


darvinya
titán

"BIOS” óra nem a táphoz van kötve.
Azt általában 1 elem felel érte, hogy az időt számlálja tovább.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#28279) 14adam válasza #68216320 (#28277) üzenetére


14adam
addikt

cmos jumper nincs rossz helyre téve? csak az időt felejti el?

darvinya írta,hogy történt elemcsere

[ Szerkesztve ]

(#28280) #68216320 válasza 14adam (#28279) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nincs benne jumper, csak a resethez van. Kizárólag ezt a tápot használva felejti el. Ha a másik táp van az alaplapra kötve, akkor kikapcsolhatom, kihúzhatom, nem felejt. Ezzel már kikapcsoláskor elfelejti.

(#28281) darvinya válasza #68216320 (#28280) üzenetére


darvinya
titán

A lényeg, hogy elem.
Ezt berakhatom az alaplapra és a tápba is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#28282) #68216320 válasza darvinya (#28281) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nade az elem az alaplapon jó. A táp nem klappol valahogy.

(#28283) darvinya válasza #68216320 (#28282) üzenetére


darvinya
titán

Akkor a táp nem jól jump-erel.
Azaz az elemet nem kezeli le.

Így külső burkolaton keresztül nehéz meglátni mi az eltérés.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#28284) kiszsolt100 válasza Lompos48 (#28270) üzenetére


kiszsolt100
csendes tag

A tápforrás egy átalakítót szélgenerátor amit jelenleg egy vízfolyás hajt meg, és ahogy 22-26v között mozog, persze egyenirányító hidakkal dc jön belőle.
Az elektromágnesről gondolom a menetszám, ellenállása meg ilyesmi kellene?, mert ez egy házilag épített elektromágnes.

(#28285) Lompos48 válasza kiszsolt100 (#28284) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mekkora feszültség kell a behúzásához és ilyenkor mekkora áramot kér?

[ Szerkesztve ]

(#28286) moha21


moha21
addikt

Üdv!

CP61 230V 1000W NSP 220000 cd G16D

Halogén reflektort miről lehet üzemeltetni?

[link]

Szerk: valami ilyesmi ? [link]

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#28287) Lompos48 válasza moha21 (#28286) üzenetére


Lompos48
nagyúr

230V-os hálózatról. Nem jó az?

(#28288) moha21 válasza Lompos48 (#28287) üzenetére


moha21
addikt

CSak direktbe rákötöm és menni kellene neki?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#28289) Lompos48 válasza moha21 (#28288) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem látom miért ne lehetne. De meleg lesz!

[ Szerkesztve ]

(#28290) moha21 válasza Lompos48 (#28289) üzenetére


moha21
addikt

3 db-ot próbáltam és egy sem reagált semmit. :-) Bontatlan, fesz megvan rajtuk, hálózat bírja, azt tudom, hogy meleg.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#28291) kiszsolt100 válasza Lompos48 (#28285) üzenetére


kiszsolt100
csendes tag

12v feszültség, sajnos hogy mekkora áram kell hozzá, az egyik haver egy aksiról mért nekem de ö azt mondta hogy 20A-nál több mert tovább nem mért a műszere, nem tudom hogy ez valós adat vagy sem, mert nem voltam jelen. Én úgy 10A-ra gondoltam max. Bár valójában azt szeretném tudni hogy mi az a max áram erősség amit ebből a forrásból lehetne ráküldeni az elektromágnesre.

(#28292) Lompos48 válasza kiszsolt100 (#28291) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Fontos adat lenne, mert azonkívül, hogy egy jó, "teherbíró" relé meg egy LM555-ös IC-vel a kapcsolgatás megoldható, valamivel meg kell etetni a 12V és a generátor feszültsége közötti különbséget.

(#28293) kiszsolt100 válasza Lompos48 (#28292) üzenetére


kiszsolt100
csendes tag

Értem, ugy péntek magasságában leszek a helyszínen és akkor majd én személyesen mérem le, de lehetséges az hogy 20A-nál többet szívjon?

(#28294) kiszsolt100 válasza Lompos48 (#28292) üzenetére


kiszsolt100
csendes tag

Ja és előre is köszönöm a segítőkészséged!

(#28295) Lompos48 válasza kiszsolt100 (#28293) üzenetére


Lompos48
nagyúr

de lehetséges az hogy 20A-nál többet szívjon?

Nem tudom, az elektromágnestől függ.

(#28296) sörösló válasza moha21 (#28290) üzenetére


sörösló
aktív tag

A kuglin ami látható róla, sima halogén. Nem metal-halogén, azokhoz tényleg spéci gyújtó kell mint a nátriumlámpákhoz is. Mérjél rajta ellenállást, ha nincs akkor finoman rázd meg. Ha zizeg kicsikét akkor valszeg leesett a helyéről a wolframszál. Kínai cuccnál előfordulhat hogy nem élte túl a szállítást. Pláne ha mondjuk a nagy Russiában valami részeges vasutas kissé keményen tolta a gázt a gurítón! :K Ukrajnában a gyártól ahol dolgoztunk, kb. 1 km-re volt a rendező. Nemegyszer behallatszott a csarnokba a csattanás. Egyszer láttam, amikor a nyolcvanakárhány kocsit a gurítóról érkező kb. 10 méterrel odébblökte! Gondolhatod mekkora lendülettel jöhetett!

[ Szerkesztve ]

(#28297) kiszsolt100 válasza Lompos48 (#28295) üzenetére


kiszsolt100
csendes tag

és így ha 20A-t szív akkor is meg lehet csinálni valahogy hogy jó legyen?

(#28298) moha21 válasza sörösló (#28296) üzenetére


moha21
addikt

Mértem rajta ellenállást és totál szakad, de rázkódás nincs. MADE in USA van rajta, bontatlan doboz... értetlenül állok előtte.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#28299) #68216320 válasza darvinya (#28283) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem pontosan értem ezt a tápegység-elem lekezelést amit írtál. Inkább arra gyanakodnék, hogy az alaplapnak valamiért nem tetszik az alacsony energiaszintű állapotban (ATX-Off) állapotban kapott feszültség a táp részéről és ez bekavar valahogy az órába. Létezhet az, hogy a -12V hiánya okozza? Vagy a PowerOn fesz. különbség? Bár gondolom az inkább a tápnak szól, mint az alaplapnak. Nem tudnék valahogy -12V-ot kicsikarni a tápból?

[ Szerkesztve ]

(#28300) sörösló válasza moha21 (#28298) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha mégiscsak fémhalogén akkor megszívtad. Említés sem esik az esetleg szükséges előtét és gyújtó tipusáról. Ha kellene, akkor csak az ehhez a tipushoz illesztett a nyerő. Nem írnak hozzá semmit, azért gondolom hogy sima halogéngázzal töltött izzólámpa lehet. Ha meg Amerikából jött akkor esetleg magyarázat egy kényszerleszállás. A simán átlátszó búráson látható hogy teljesen hagyományos lampocska. Esetleg törj össze egyet, akkor többet fogsz tudni. Sorry...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.