Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24851) #71562240 válasza Dorian (#24847) üzenetére


#71562240
törölt tag

Pedig, ha feltennél egy tényleg vastag sötétítő függönyt, valószínűleg meglepően sokat javítana. Én meglépném, szerintem megérne egy próbát otthon levő pokrócokkal, aztán ha beválik, lehet függönyt venni... Iszonyú sokat rontanak a hangon az egyenletes fal visszaverődései, főleg a magas és középsávban, amelyeket még egy (vastagabb) függöny is kordában tud tartani.

(#24852) Dorian válasza #71562240 (#24851) üzenetére


Dorian
félisten

Ki fogom próbálni!

Tonyo:
A saját fejlesztést elkészülte után elméletben tovább gondoltam, mielőtt nekiállsz, beszéljünk.

Király u-ban a Sanpsz-ba szoktunk ilyesmit inni.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#24853) bajnokpityu válasza Dorian (#24852) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Majd ez engem is érdekelne,ha még haverok vagyunk :)

Tonyonak volt egy asszonybarát ötlete, sztem valahogy össze lehet hozni a szépséget a hatásfokkal. Egyelőre én sem félek, h stúdiósan zajcsillapitott lesz a szobám :(
A függönyök amúgy egyértelműen működnek. Szerencsém volt,mert a nagy álló ablakokat anno direkt oda terveztem,de kordában tartható a 10kilós függönyökkel.

Lancerboy:a csapolt korsó Bud hogyhogy 150Ft körül van Prágában? Annyiért ásványvíz helyett...

[ Szerkesztve ]

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24854) Tonyo válasza Dorian (#24852) üzenetére


Tonyo
őstag

Köszi, rendben, mindenképp!

(#24855) #03969024 válasza Dorian (#24845) üzenetére


#03969024
törölt tag

Az a gond, hogy a jóféle nedűket itthon nem forgalmazzák, Graz környékén mindenki Puntigamer-t iszik, Brüsszelben pedig jóféle Jupilert, a főtéren cserépkorsóból, nem is emlékszem, miként jutottunk vissza a szállodába... Szerintem sörből is inkább az alját kapjuk, vajon a 10 koronás Krusovice miért kerül itthon 400-ba? Nade, ez azért mégiscsak Hi-Fi topik, a sörökről meg szívesebben elmélkednék veletek asztal mellett, talán egyszer eljutok odáig...

(#24856) Dorian válasza bajnokpityu (#24853) üzenetére


Dorian
félisten

Persze, hogy azok.

Néhány éve a 3 napos prágai kiránduláson vizet nem láttunk. Szomjasak sosem voltunk, igazi csapdahelyzet volt: városnézés közben 1-2 sör után rövidesen wc-t kellett keresni, ami sörözőben volt található. Ilyenkor azonban illik inni is valamit, szóval láncreakció szerűen ment a dolog :D

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#24857) blattida válasza #71562240 (#24851) üzenetére


blattida
nagyúr

Magas frekvenciás visszaverődéseken nem sokat javít egy puha függöny.
A mélyhez és a közép aljához viszont jó.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#24858) Dorian válasza blattida (#24857) üzenetére


Dorian
félisten

Elvileg oldalt inkább középfrekis van, hiszen a hangdobozok hallgató felé vannak enyhén beforgatva, a magassugárzó pedig nem olyan nagy szögben sugároz.
Mindenesetre a hallgató mögötti (hátsó fal) és a két hangfal közti rész (50" plazma) csillapítása volt a legfontosabb nálam.
Esetleg a hangfalak mögé valamilyen diffúzor félét még kitalálok.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#24859) blattida válasza Dorian (#24858) üzenetére


blattida
nagyúr

A dobozok mögötti diffúzor jó ötlet, és a sarkokban is hasznos lehet!

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#24860) Deadzone41 válasza blattida (#24857) üzenetére


Deadzone41
őstag

rosszul tudod, a mélyebb hangok csillapítására jóval vastagabb és tömörebb anyag szükségeltetik mint pl közetgyapot. a vastagabb függönyök a felsőbb tartományokban érnek valamit de ott se túl nagy frekisávban.

Dorian: én úgy tudom a hangfalak mögé inkább hangelnyelőket alkalmaznak, diffúzorokat pedig a hallgatózási hely mögé.

[ Szerkesztve ]

(#24861) bajnokpityu válasza Deadzone41 (#24860) üzenetére


bajnokpityu
félisten

mi értelme hangelnyelőt alkalmazni pl egy hátsó reflex doboznál?

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24862) #71562240 válasza blattida (#24857) üzenetére


#71562240
törölt tag

Pedig leginkább éppen a magashangokat fogja meg, minél mélyebb a hang, annál kevesebbet fog rajta egy függöny.

Szerk: hangdoboz mögé inkább hangelnyelő jó, kevésbé a diffúzor, még akkor is így van, ha hátsó, basszreflexes a doboz.

[ Szerkesztve ]

(#24863) Deadzone41 válasza bajnokpityu (#24861) üzenetére


Deadzone41
őstag

hát ez jó kérdés, Hivox Zoltit kéne erről megkérdezni, de úgy tudom az ököl szabályok szerint a dobozok mögé és a sarkokba hangelnyelő kell, az oldalfalakra az első visszaverődési pontra szintén elnyelő, és a hallgató hely mögé pedig diffúzor. ezen felül a körülményektől függően sok minden változhat, ezért ha profi eredményt akarsz sajna mérni kell. ez egy külön szakma, sajna a diy megoldásokkal nem lehett 100%-os eredményt elérni ha nincs mérve, kiszámolgatva, megtervezve minden.

(#24864) schawo válasza Deadzone41 (#24860) üzenetére


schawo
titán

Előre, hátra elnyelő, oldalra a reflexpontokra diffúzor.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#24865) Tamoo


Tamoo
MODERÁTOR

Akusztikával kapcsolatban (nekem mint kezdőnek) ez a cikk segített sokat. [link] [link]

(#24866) #71562240 válasza schawo (#24864) üzenetére


#71562240
törölt tag

Egy átlag lakószobában praktikus ökölszabályként általában ez a legjobb, amit mondasz, az más kérdés, hogy az ideális állapot az lenne, ha süketszobát tudnánk csinálni a lakószobánkból úgy, hogy emellett még lakható is legyen. Na, az már tényleg sok pénzbe kerülne... :D

(#24867) bajnokpityu válasza schawo (#24864) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Függönyöm szerinted mit csinál?
Sok bajom nincs. Oldalsó pokrócok kellettek.

Azon kívül, hogy nem marad lakószoba egy tökig berendezett stúdió, sztem valamennyi reflexió nem árt.

[ Szerkesztve ]

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24868) schawo válasza #71562240 (#24866) üzenetére


schawo
titán

A süketszoba határozottan nem jó, nem süketszobát kell létrehozni, hanem a szabályozatlan visszaverődéseket szabályozottá tenni, mert az adja a legkellemesebb hallgatási környezetet. Nem mellesleg a stúdióban sem süketszobai körülmények között alakítják ki a hangzást.

( #24867 ) bajnokpityu Izé, Pityu, én egyetlen hozzászolással sem kötöttem bele a te megoldásodba. Nem is a te hozzászólásodra válaszoltam. :F

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#24869) #71562240 válasza schawo (#24868) üzenetére


#71562240
törölt tag

A „jobbfajta” stúdiók, bizony süketszobák. Koncerthez jó a templom, meg a hangversenyterem, de otthoni zenehallgatáshoz én bizony a süketszoba felé próbálkozom haladni, azt szeretem, ha csak azt hallom, ami a hangszóróból kijön. Hogy ne általánosítsak indokolatlanul, akkor úgy mondom, hogy nekem süketszoba a cél.

[ Szerkesztve ]

(#24870) bajnokpityu válasza schawo (#24868) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Nem is gondoltam,h kötözködtél. De szemmel láthatóan jobban értesz akusztikához, mint én.
Ezért kérdem, hogyan működik a függönyöm? :D

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24871) Deadzone41 válasza bajnokpityu (#24870) üzenetére


Deadzone41
őstag

csökkenti a csörgő visszhangokat, a magasabb hangokat elnyeli, ablakok elé teljesen jó megoldás ahogy nálad van, de sajna a mélyebb hangokkal hatástalan, azokat basszus csapdákkal kell csillapítani főleg a sarkokban.

(#24872) shalafi66 válasza schawo (#24868) üzenetére


shalafi66
veterán

Valóban, az ún. diffúz hangtér létrehozása/megközelítése tűnik a legkézenfekvőbb megoldásnak.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#24873) bajnokpityu válasza Deadzone41 (#24871) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Rajta vagyok a témán. A lépcsőn a pokrócok hibátlanul beváltak, csak éppen nem háziasszonybarát.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24874) shalafi66 válasza #71562240 (#24869) üzenetére


shalafi66
veterán

Ezután egy kérdés maradt. Vajon eláruljuk a hangmérnököknek, hogy a Magyar Rádió 6 és 22 esetleg a TomTom "D" nem is "jobbfajta" stúdiók? :F

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#24875) blattida válasza Deadzone41 (#24860) üzenetére


blattida
nagyúr

Igen, igazad, igazatok van, csak rosszul írtam le, amit akartam!
Tehát: igazán csak magas hangoknál és valamennyire a közép felső részében hatásos a függöny!
A közép tartomány alsó részében és a mély tartományban hatástalan. :R

schawo
Én sem kedvelem a házi süketszobát, akusztikailag mesterséges környezet, a zene nem ilyen.

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#24876) Ear001 válasza #71562240 (#24869) üzenetére


Ear001
addikt

Dehogy süketszobák. A felvételi helyiségek sem azok, esetleg egy-két hely ahol erősen közelmikrofonozva vesznek fel mondjuk dobot, de a lehallgató hely sem az, hanem többé-kevésbé pontosan beállított lecsengési idővel rendelkező helyek.

(#24877) KMT válasza #03969024 (#24855) üzenetére


KMT
addikt

Utálom ezt mondani, de Tesco. 290 Ft asszem.

(#24878) cipofuzo87


cipofuzo87
tag

Na válaszolt a ValhallA kábel gyártó mester, és sajnos ilyen alacsony árkategóriában nincs neki kábele (15-25k) :D.

(#24879) Tonyo


Tonyo
őstag

Holnap jön az izgalmas nap. :))

Bladelius USB DAC vs. Hivoc Lupus c + suricata...

[ Szerkesztve ]

(#24880) #56474624 válasza blattida (#24875) üzenetére


#56474624
törölt tag

Én sem kedvelem a házi süketszobát, akusztikailag mesterséges környezet, a zene nem ilyen.

Pedig nem tűnik logikusnak, hogy más hangot is hallj a hangfalból, mint amit a felvételre rögzítettek, ha tegyük fel, jól rögzítették, és minden rajta van a felvételen. :U

(#24881) schawo:

Akkor fejtsd ki bővebben, kérlek, mert múltkor DDL is csak ennyit mondott kb, de hogy miért, valaki talán arra is kíváncsi lenne. :P

[ Szerkesztve ]

(#24881) schawo válasza #56474624 (#24880) üzenetére


schawo
titán

Téves gondolatmenet. :)

A hang energiáját nem szabad elveszni hagyni. ;)

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#24882) blattida válasza #56474624 (#24880) üzenetére


blattida
nagyúr

Süketszobában is ugyanaz jön a hangdobozokból, csak a lehallgató helyiség akusztikája miatt nincs utózengés, ezt én otthon nem szeretném, a hangszerek hangjához ugyanis azok is hozzátartoznak. A süketszobás felvételek pedig vackok.
Hasznosak például hangszóró mérésnél, hiszen csak a szórók saját frekvenciái játszanak, de hallgatni borzadály, legalább is szerintem.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#24883) schawo válasza #56474624 (#24880) üzenetére


schawo
titán

Mert a természetes emberi környezethez hozzátartoznak a visszaverődések. Képgalériába sem szemellenzővel mész, hogy a világ többi részét kizárd. Igenis szükséged van a plusz bejövő fényre. Fényképezéskor sem úgy komponálsz, hogy a témát kiragadod a környezetéből, hanem kontextusba helyezed. Továbbá szükséged van a környezet által biztosított +3dB-re, ennyit megtakarítasz erősítéskor, ami azért valamivel kisebb torzítást eredményez.

A visszaverődéseket pedig azért kell kontrollálni, mert ellenkező esetben az akusztika beleszól a sztereó térképzésbe és elmásznak a hangszerek a helyükről. Emellett kellemetlen érzést keltenek a késői vagy többes visszaverődések, a kontextusból kiragadott hangfoszlányok megzavarják a nyugodt zenehallgatást (hasonlóan egyes fejhallgatók hibás térképzéséhez).

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#24884) dudika10 válasza schawo (#24883) üzenetére


dudika10
veterán

Nincs rajta minden 'szükséges információ' a felvételen, és a hangfalak/dobozok nem is tudnák tökéletesen visszaadni ezeket az információkat. Legalábbis ez az én elméletem.

(#24885) schawo: csak más megközelítésből. :)

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#24885) schawo válasza dudika10 (#24884) üzenetére


schawo
titán

Ugyanarról beszélünk. :K

Stúdióban sem akarják (jobb esetben) teletömni mesterséges reverbekkel, ez a hallgatói környezetre van bízva. Ezért sem használnak süketszobát.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#24886) blattida válasza dudika10 (#24884) üzenetére


blattida
nagyúr

Sok olyan felvétel/kiadvány van, melyen gyakorlatilag rajta van a szükséges infó, csak hát a dobozok...azok sosem voltak és valószínűleg sosem lesznek tökéletesek, de azért nagyon jó hangminőségre képesek, szerintem.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#24887) #71562240 válasza schawo (#24883) üzenetére


#71562240
törölt tag

A „természetes” emberi környezet a széles szabad térségekkel rendelkező dél-kelet-közép-afrikai szavanna, ahol gyakorlatilag nincsenek visszaverődések, ellenben a magas, fűxzerű aljnövényzet és a bozótok kiváló csillapító közeget képeznek, gyakorlatilag süketszoba körülményeket teremtve, könnyen behatárolhatóvá téve a hangforrás irányát, a hang jellegét. Az emberi fül ilyen körülményekre fejlődött ki. Mindez persze semmit sem bizonyít atekintetben, hogy milyen akusztikai körülmények között illendő hifiberendezést hallgatni, csak a tények kedvéért: az ember „természetes” akusztikai közege bizony a „süketszoba”.

(#24888) Patice válasza #71562240 (#24887) üzenetére


Patice
nagyúr

De a felvételek nagy része meg nem a természetes közeget akarja reprodukálni, hanem egy stúdióban felvett, és mesterséges zengetésekkel, visszhangokkal, pozicionálással teletűzdelt, vágott hanganyag.

Élő felvételeknél a felvétel része lesz a helyiség visszaverődött hangjai is, akármennyire próbálják elkerülni. Koncertfelvételeknél a mikrofonokkal felvette hangot keverik két csatornára és/vagy a közönséget is felveszik.

Az ilyen felvételek, stúdiómunkák, mesterséges anyagok hallgatásához nem olyan gáz, hogy egy zárt szobában hallgatunk zenét. A hangmérnökök is egy szobában keverik ki a hangot. Ott persze be van lőve úgy a szoba, hogy a visszaverődések, rezonanciák ne színezzék el a hangot, de mégis csak egy zárt szobában keverik.

A legjobb "stúdió" ezek szerint kint lenne a szavannán? :))

Mondjuk ott biztos csak azt hallanánk, amit a hangsugárzó leadni képes. No meg az oroszlánt a hátunk mögül, balról. :D

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#24889) shalafi66 válasza #71562240 (#24887) üzenetére


shalafi66
veterán

További kérdések. Te mikor jártál életedben süketszobában? Ha zenét kellett hallgatni, mindig bezárkóztál a csillapított helyiségbe, és a koncerttermek falait is bevonták tiszteletedre 0,5m vastagon széles spektrumú rezonátorral? Ha nem így volt, hogyan szocializálódott a te és a többi velünk egy országban élő emberi lény hallása szerinted a szavannán?

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#24890) #71562240 válasza Patice (#24888) üzenetére


#71562240
törölt tag

Én ezzel csak ténybelileg javítottam, amit kolléga a természetes emberi akusztikai közegről mondott, de hangsúlyoztam, hogy mindennek persze semmi köze ahhoz, hogy hifiberendezést milyen akusztikai körülmények között illik hallgatni, vagy hogy hangstúdiónak milyennek illik lenni.
Egyúttal akkor már felhívnám a figyelmet a hangfelvétel-technikával kapcsolatban arra, hogy míg a fül-agy rendszer igencsak flexibilis a távolról jövő hangok és a hangvisszaverődések "hangminőségmegtartó" detektálásában, addig a mikrofonok erre távolról sem képesek. Minél távolabbról jön a hang, a mikrofon hangminősége exponenciálisan riomlik. A mikrofon nagyon alkalmatlan eszköz a teremakusztika "hangminőségmegtartó" detektálásához, ellentétben a fül-agy rendszerrel. Ezért én úgy vélem, nem véletlenül szoktam a közelmikrofonozott, visszaverődésmentes környezetben felvett zenék hangminőségét a legjobbnak hallani.

(#24891) Patice válasza #71562240 (#24890) üzenetére


Patice
nagyúr

Csak hozzátenni szándékoztam, nem leszólni akartalak. :B Bocsánat.

A mikrofonokkal kapcsolatban egyet értek. Csak céleszközök. Közel téri hangfelvételhez vannak kitalálva leginkább. Vannak ugyan "térmikrofonok", de ahogy írtad a távolság növekedésével egyre gyengébben tudják csak detektálni a hangokat.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#24892) choler.


choler.
tag

Sziasztok!
Jack - Rca kábelt keresek (3-4méter) PC és erősítő közé.
Az egyéb vezetékek és tápkábelek miatt erősen árnyékolt és jó minőségű kellene.
Egyszerűen nem találok sehol a neten az adott hosszban.
Ha lenne valami tippetek...
Előre is köszi!

(#24893) #71562240 válasza Patice (#24891) üzenetére


#71562240
törölt tag

Dehogy, dehogy,, nincs is miért bocsánatot kérned, beszélgetünk, vitatkozunk, én így is érzékeltem a hozzászólásodat. Ráadásul többé-kevésbé még egyet is értünk, de ha nem, az is hasznos lehet. Akkor beszélgetünk baráti egyetnemértésben.
(Sőt engem az se zavar, ha leszól valaki, ha úgy érzem, hogy joggal teszi, akkor igyekszem javítani az álláspontomat.)

[ Szerkesztve ]

(#24894) Lompos48 válasza Patice (#24891) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valamikor a '70-es években a JVC kitalálta a Biphonic technikát. Ez műfejet és rajta hallgatóra szerelt mikrofonokat jelentett, ami a fül szintjére érkező hangokat vette fel.

Annak idején drágább kazettás magnókba (JVC 838L) szerelték az ún. biphonic processzort, amin élvezet volt így hallgatni a zenét, nem beszélve a demo anyagról.

Manapság a technikát elég elterjedten használják a videorecordereikben.

[ Szerkesztve ]

(#24895) KMT válasza Patice (#24888) üzenetére


KMT
addikt

"Az ilyen felvételek, stúdiómunkák, mesterséges anyagok hallgatásához nem olyan gáz, hogy egy zárt szobában hallgatunk zenét. A hangmérnökök is egy szobában keverik ki a hangot. Ott persze be van lőve úgy a szoba, hogy a visszaverődések, rezonanciák ne színezzék el a hangot, de mégis csak egy zárt szobában keverik."

Nem szabad ezzel azt mondani, hogy nem gáz a szoba. Az igenis egy szükséges rossz, ugyanúgy, mint felvételnél és az utómunkálatoknál. Persze, hogy zárt helyen veszik fel, és vágják, hiszen kell valami elhatárolódás a környezettől. Emiatt azért még törekednek a negatív hatásokat csillapítani. Következésképpen ez otthon is ideális cél lenne. Szóval szerintem rossz következtetést vontál le...

(#24896) MaTTeS


MaTTeS
senior tag

Sziasztok :)
Használt sztereó erősítőket keresek Dali Concept 6 mellé 35-40e környékén. Nemrég kaptam egy ajánlatot Sony TA-FB820R (QS) erősítő személyében. Ismeri-e valaki közületek ezt a gépet? Érdemes egyáltalán foglalkozni vele? Mennyit érhet?
Ha esetleg úgy döntök, hogy megveszem úgyis először kipróbálom itthon hogyan teljesít, csak érdekel hátha van valakinek tapasztalata vele :K

[ Szerkesztve ]

(#24897) Dorian válasza MaTTeS (#24896) üzenetére


Dorian
félisten

Sony-kból inkább csak az Esprit-eket szokták ajánlani.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#24898) python1 válasza MaTTeS (#24896) üzenetére


python1
veterán

Csatlakozom Dorianhoz,én is ES kategóriát ajánlom csak Sonyból.
Nekem volt mindhárom kategória,2 hónapja ment el egy QS, mára már csak ES maradt,viszont azok nagyon jól teljesítenek.Ha teheted ES kategóriából nézegess,azokkal nem fogsz mellé nyúlni.

[ Szerkesztve ]

(#24899) MaTTeS válasza python1 (#24898) üzenetére


MaTTeS
senior tag

Rendben, köszi az infót mindkettőtöktől. :R

(#24900) Pokzoli válasza MaTTeS (#24896) üzenetére


Pokzoli
tag

Ennyiből vehetsz használtan 8-9 sorozatú Rotelt. Később Hivox tuning(kb.15000) és nagyon jó hangminőségű erősítőd lesz. Erről Bajnokpityu többet tud mondani. Az egyetlen hátrány ezekhez nincs távirányító.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.