Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-05-05 09:36:50

LOGOUT.hu

Az alábbi téma IT szakmai jellegű kérdezz-felelek topik. Megkérünk benneteket, hogy a nem szakmai kérdéseket az Azonnali (fáradt gőzös) kérdések topikjában tegyétek fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#131601) inf3rno válasza King Unique (#131600) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Közben eszembe jutott, hogy más célra is tudnék ilyen pendrive-ot használni, azért kérdeztem. De baromi jó, hogy itt játszod a moderátort, pedig csak félisten vagy. :D

Buliban hasznos! =]

(#131602) King Unique válasza inf3rno (#131601) üzenetére


King Unique
titán

Akkor kipróbálod ha meglesz a cucc és kiderül, mert normál esetben nyilván nem írásvédett meghajtóról futtat a user komplett OS-t, max. annak telepítőjét (lásd pl. a Windows telepítő DVD, pendrive is read only gyárilag), vagy esetleg normál (nem perzisztens) live rendszert.
Nem világos miről hablatyolsz, itt nem ugyanazon kérdés egyszerre több topikba spammeléséről volt most szó, csak a tisztánlátás végett lett linkelve a másik hogy miről volt szó eredetileg, de azért örvendetes, hogy ilyen "okosan" sikerült ennyire félreértelmezni, pedig már veterán vagy. :B :DDD

[ Szerkesztve ]

(#131603) King Unique válasza King Unique (#131602) üzenetére


King Unique
titán

Apropó Linux live rendszer, az alapértelmezetten többnyire a RAM-ból szokott futni, vagy van olyan beállítása is, vagyis nem a pendrive-ot nyüstöli, ilyen alapon működhet akár read only pendrive-ról indítva is. :K

(#131604) #85619712 válasza King Unique (#131603) üzenetére


#85619712
törölt tag

Persze hogy működik, ha CD-re van kiírva az ISO arra sem írogat semmit a Linux. Csak a beállítások meg egyebek mennek a levesbe minden újraindítás után.

(#131605) King Unique válasza #85619712 (#131604) üzenetére


King Unique
titán

Igen, valóban, azért is írtam utána, hogy úgyis a RAM-ból fut és úgy pláne működhet.
Ha perzisztens live rendszer van létrehozva, akkor amúgy a beállítások is megtarthatók, de akkor értelemszerűen írni kell a változásokat a perzisztens területre és nem lehet read only a pendrive.

(#131606) inf3rno válasza King Unique (#131602) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja hát pont ezt a próbálgatást akartam megspórolni, mert azzal elmegy néhány délután.
Örülök, hogy örülsz. :D

Buliban hasznos! =]

(#131607) inf3rno válasza #85619712 (#131604) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem feltétlen, mert amíg beállítom, addig írható, aztán ha be van állítva, onnantól lenyomom a kapcsolót, hogy legyen írásvédett. Igazán izgalmas egyébként nem is ez a feature lenne, hanem ha látnám a naplókban, hogy valami próbált írni a rendszerbe, de nem jött össze neki, mert akkor mehetne egy reboot automatikusan is akár, aztán akkor a malware ki is került a memóriából. Nyilván ez sem 100%-os védelem, de egy kis extra.

Buliban hasznos! =]

(#131608) King Unique válasza inf3rno (#131606) üzenetére


King Unique
titán

Na, akkor a válasz is már megvan, vagyis hogy működhet a live rendszer akár read-only pendrive-ról indítva is, meg ha ugye optikai lemezről is működik ami eleve olyan.
Egyébként meg túlgondolod ezt az egészet... Világosan le lett írva, hogy egy windowsos vírus alapesetben nem tudja megfertőzni a Linuxot, mert szimplán nem kompatibilis vele és le sem fut rajta, + itt eleve külön bootolt live rendszerről van szó, + több antivírus szoftvernek is van pendrive-ról bootolható Linux-alapú live változata, nem véletlenül. ;)
Szintúgy, meg legalább akkor ez megy, ha már a szövegértelmezés nem a legjobban. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#131609) RVR400 válasza Meggyi001 (#131598) üzenetére


RVR400
veterán

[link]
Ez meg egyértelműsíti, hogy valójában az a lap nem alkalmas 8 magos FX-ek normális használatára.

(#131610) Doky586 válasza inf3rno (#131607) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem igazán érthető mitől félsz.
Egy pendriveról bootolt linux-live vagy win-pe nem fogja elindítani a célgépen levő vírusokat. Egyedül az mbr vírusokkal lehetne gond, de olyat már 20 éve nem látott senki.

Meg a win-pe nem alkalmas a célgépen levő programok futtatására (általában).
De vannak live bootolható vírusirtók minden gyártótól, használd azokat először.

(#131611) Top cat válasza inf3rno (#131607) üzenetére


Top cat
őstag

Hol találtál te írásvédett pendrive-ot?

#131609 RVR400
Ez a link ugyan nem egyértelműsít semmit. :)

(#131612) inf3rno válasza King Unique (#131608) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Miért, mit gondolsz, hogy Unix rendszerekre nem írnak malware-t? Nem is tudom hogyan jött ide a Windows... Hát ja egyetértek, nem nagyon megy neked a szövegértelmezés. :D

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#131613) inf3rno válasza Doky586 (#131610) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Gondolom ezeknél a live rendszereknél a pendrive-ra is be tudja írni magát a malware, hogy a rendszerrel együtt induljon ugyanúgy, mint egy normálisan telepített oprendszernél. Az írásvédettség ezt akadályozza. Ha még naplózás is van mellé, akkor meg abból kiderül, hogy a memóriában van e a malware és próbált írni a pendrive-ra, és a memóriából egy szimpla újraindítással eltakarítható mielőtt bármi bajt okozna. Legalábbis a jelenlegi malware-ek döntő többsége így működik.
Nem igazán félek semmitől, inkább csak próbálok kitalálni védelmi megoldásokat, ha már ez lett az egyik szakmám. Az azért remélem világos, hogy a vírusirtók messze nem mindenhatóak.

Buliban hasznos! =]

(#131614) inf3rno válasza Top cat (#131611) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Amazonon van egy pár, Kanguru nevű cégtől láttam eddig csak ilyet. Lehet még külön is csinálni, ha veszel forensics write blockert, de azoknak komoly ára van (100k), illetve úgy rémlik láttam Kangurutól külső SSD-t is ilyen kapcsolóval. Egyelőre még nem vettem, most azon agyalok, hogy mire lenne jó nekem és hogy mennyit vegyek. Az eddigiek alapján minimum 2db pendrive kell most, az egyik hagyományosan adat költöztetésre, a másiknál meg megpróbálom ezt a live rendszeres megoldást. Nekem még izgi az lenne, ha az utóbbihoz lenne SATA vagy NVM kompatibilis megoldás is, amit beépíthetek a gépbe, vagy esetleg belső USB-re dugom rá a pendrive-ot.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#131615) Hosssszu válasza inf3rno (#131614) üzenetére


Hosssszu
őstag

Hali!

Régebben (de lehet még most is) az SD kártyákon volt ilyen kapcsoló. Ha még mindig rajtuk van, az nem lenne megoldás? Nyilván egy olyan SD olvasóval, amiről tud bootolni.

(#131616) zolee001 válasza inf3rno (#131614) üzenetére


zolee001
őstag

Nem olvastam végig de windows by default ajánlás:
Nem admin joggal használjuk a gépet
Controlled Folder lassan 5 éve benn van
"S" mode bekapcsol tehát nem lehet telepiteni win32 programot persze miután készre van telepitve a gép
NTFS jogok megnyirbálása
Vállalati környezetben File Screening pl adott mappákban minden futtatható állomány (vagy akármi más file tipus) másolása,létrehozása értelemszerüen futtatása megakadályozva.

(#131617) inf3rno válasza Hosssszu (#131615) üzenetére


inf3rno
nagyúr

De persze az is működhet, az egyedüli hátránya, hogy az SD kártyák azért nem tudják ugyanazt a sebességet, mint egy USB3 pendrive. Nekem ami van Sandisk microSD kártya az 100MB/s körül tud, és az jónak számított, amikor vettem. Szóval az biztosan lassítja a bootolást egy jobb USB3 pendrive-hoz képest.

Buliban hasznos! =]

(#131618) inf3rno válasza zolee001 (#131616) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#131619) zozzo698


zozzo698
tag

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy ddr4 es memonál is rakhatok 2666 MHz mellé 2400 ast?
Mindkettő samu.

tel.:0630 942 (79) 13

(#131620) Doky586 válasza inf3rno (#131613) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Onnan indult a dolog hogy ezt írtad: "pendrive-ról bootolt live"...

Ha kikapcsolod/újraindítod a vírusoktól hemzsegő gépet és pendrive-ról bootolsz akkor sem fut egyetlen vírus sem. Nyugodtan írható lehet a pen. Csak ne indíts el semmit a gyanús gépről. Nincs mitől tartani. Ezért nem értem miért akarod írásvédetté tenni, felesleges. Nincs kártevő a memóriában, nincs semmi ami veszélyeztetne.

Írásvédelem csak akkor kéne (elővigyázatosságból) ha nem a pendrive-ról bootolnál.

(#131621) Hosssszu válasza inf3rno (#131617) üzenetére


Hosssszu
őstag

Mondjuk ha a sebesség is lényeg, akkor valóban nem a legjobb választás az SD kártya.

(#131622) inf3rno válasza Doky586 (#131620) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja értem. Én ezt most egy mikroszerverbe tenném itthonra, aminél szeretnék tudni róla, ha valaki esetleg az internetről befertőzi a rendszert. Nyilván nem ez lesz benne az egyedüli biztonsági elem, inkább csak jött, mint ötlet, mert már egy ideje agyalok rajta, hogy hogyan lehetne jobban megvédeni. Szóval a biztonság növelése a cél vele. Ezért is írtam fentebb, hogy ez tök más téma, mint amit King Unique belinkelt, és hogy nem kéne összemosni a kettőt. [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#131623) Top cat válasza Hosssszu (#131615) üzenetére


Top cat
őstag

Az nem kapcsoló, hanem csak egy műanyag kis bizbasz. Annak az állása jelzi a meghajtónak, írhat e rá vagy sem. :)

(#131624) King Unique válasza inf3rno (#131612) üzenetére


King Unique
titán

Miért, mit gondolsz, a potenciálisan vírusos gépekre vajon mit jelent, Linux, BSD, macOS vagy inkább Windows? :)) Nyilván elsődlegesen az utóbbi és pont azért jön ide főleg az - bár normál esetben ott sem feltétlen törvényszerű, ha megfelelően van használva - , az előbbiekre meg nagyságrendekkel kevesebb vírust írnak és azon rendszereknél jóval kevésbé jellemző, normál esetben külön vírusirtó programot sem szokás ott telepíteni, stb... Továbbá ez nem a telejósda, hogy távolról kitaláljuk vajon mire gondolsz, hogyan érted pontosan, legközelebb leszel szíves világosan leírni. :B
Aztán ez a "rendszerrel együtt induljon ugyanúgy, mint egy normálisan telepített oprendszernél" okosság is nem világos mégis honnan jött, amikor már világosan leírták többen is, hogy a pendrive-ról bootol live rendszernél nem a local install, az utóbbin lévő OS van indítva, hanem egy másik OS, éppen ezért nem fog csak úgy elindulni az előbbin lévő kártevő az utóbbin, meg pláne ha olyan platform - lásd pl. Linux - amin nem is fut pl. egy windowsos kártevő. :B Aztán mivel ugye live rendszer ami a RAM-ból fut, leállítás/újraindítás után már nem marad meg a korábbi munkamenet, azaz ha netán volt is valami kártevő, az eleve törlődik.
Aztán az gondolom megvan, vagy a leírtak alapján úgy tűnik mégsem, hogy egy Linux/WinPE live rendszer futtatásához pont nem kell olyan gyors pendrive, mivel az többnyire a RAM-ról fut, sőt pont ezért elég oda akár még egy lassabb modell is. :B Ahol amúgy manapság az nem jelent kb. semmi extrát az adatátviteli sebességre vonatkozóan, hogy USB 3.0-s egy pendrive, attól még lehet tetű lassú, meg főleg írásnál... De ha már annyira gyors flash-alapú külső meghajtó kell, akkor az sem újdonság, hogy nyilván nem memóriakártyákkal és hagyományos pendrive-okkal kell vacakolni, hanem jóval gyorsabb külső SSD-t kellene használni. Sőt az utóbbinál lehetne venni pl. ilyen/egyéb M.2 SATA/PCIe NVMe - USB 3.X külső házat amin még írásvédelmi kapcsoló is van + ahhoz értelemszerűen egy megfelelő SSD-t és kész.

Nem, a szövegértelmezés az láthatóan inkább neked nem nagyon megy, + az is hogy alapvető hiányosságaid vannak a témában, pont ezért nem feltétlen kellene itt nekiállni okosodni, ilyen egyszerű. :B ;) :))

[ Szerkesztve ]

(#131625) inf3rno válasza Hosssszu (#131621) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Annyira nem lényeg a sebesség ennél a mikroszerveres projektnél, inkább csak azért írtam, hogy ennek a módszernek is vannak előnyei és hátrányai. Azért a boot idő rendesen megnyúlhat tőle, ha mondjuk az egész OS-t fel kell nyalnia a memóriába, ami akár 1-2 GB is lehet. Nem tudom, hogy ezeknél hogyan megy pontosan a boot, hogy az egészet beteszi a memóriába, vagy csak azt, amire éppen szüksége van. Még azt is el tudom képzelni, hogy ez disztrónként változik.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#131626) Hosssszu válasza inf3rno (#131625) üzenetére


Hosssszu
őstag

"akár 1-2 GB is" Hát azért ha a 100MB/sec-et nézzük akkor 10-20mp talán nem a világ vége.
Persze nem akarlak rábeszélni SD kártyára, de én simán kibírnék akár fél percet is egy bootnál.

(#131627) inf3rno válasza Hosssszu (#131626) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Persze microSD lesz SD és SATA adapterekkel a szerverben. Nem akkora para 1 perc sem, mert 24/7 megy a szerver, talán szökőévente egyszer indítom újra.

Buliban hasznos! =]

(#131628) zolee001 válasza inf3rno (#131627) üzenetére


zolee001
őstag

Nem teljesen értem a projectet,ez valami home server akarna lenni live os futatással?

(#131629) inf3rno válasza zolee001 (#131628) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja erre gondoltam. A memóriát tudom bővíteni, és nem tudok róla, hogy lenne más hátránya egy live OS-nek. Igazából már egy ideje agyalok rajta, hogy hogyan lehetne ezt a lehető legjobban megcsinálni. A gépben párban vannak a meghajtók ZFS mirrorral, titkosítással, viszont az OS-nél legalább a boot loader és a kernel titkosítatlan kell, hogy legyen, és nem lehet ZFS fájlrendszeren. Szerintem baromi ronda lenne külön partíciót csinálni nekik, azért tenném vagy ezeket vagy a teljes OS-t egy külön kisebb meghajtóra. Egy 100+GB-os SSD-t sajnálnék erre az 1-2 GB-ra elcseszni, egy 16 vagy 32GB-os pendrive vagy a mikroSD kártya viszont jó megoldásnak tűnik, ha nem lassul be tőle az OS. Az meg csak extra, hogy az írásvédettség kapcsolót még tudom használni a biztonság növelésére is.

Buliban hasznos! =]

(#131630) zolee001 válasza inf3rno (#131629) üzenetére


zolee001
őstag

Aztán egy restart után lehet ujrakonfigurálni az egészet
Ujabb értelmetlen project

(#131631) inf3rno válasza zolee001 (#131630) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Már miért kéne? Meg lehet úgy csinálni, hogy elmented a konfigot.

Buliban hasznos! =]

(#131632) #85619712 válasza inf3rno (#131631) üzenetére


#85619712
törölt tag

Én valami puppy Linux szerű disztróban gondolkoznék a helyedben, elég kis méretűek, és feltelepítve is live rendszerként működik, be másolja magát a memóriába, elvileg mentett konfig fájlal működik írasvédett médiáról is. Pár száz mega és pillanatok alatt betölt egy sd/cf kártyáról vagy pendriveról teszem azt. Minden benne van nagyjából ami kell, ami nem azt meg rá lehet hegeszteni. Apám 1giga sdramos, p3-as ibm laptopján egy ilyen futott régen, kemény 256 megás CF kártyáról ide-cf átalakítóval. Utána elszabadultak az indulatok és felpaszíroztam rá egy core Linuxot az nem foglalt iylen sokat, valami 200 mega környéke volt, wifi/lan kezeléssel meg egy Firefox-al, azt csókolom. Amire neki kellett (fb/yt/netezni) tökéletesen megfelelt. Azóta se értem, hogy volt ez lehetséges, de görbüljek meg ha nem így volt. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#131633) RVR400 válasza Top cat (#131611) üzenetére


RVR400
veterán

Ha nem egyértelműsít, hogy tele van vele a net, akkor igazából felesleges ez a fórum is... ;)

(#131634) zolee001 válasza inf3rno (#131631) üzenetére


zolee001
őstag

Szemben az egész világgal....
A user okosabb mint AZ összes gyártó

(#131635) inf3rno válasza zolee001 (#131634) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én úgy vagyok vele, hogy sokféleképpen meg lehet csinálni ugyanazt, és ez a megoldás is érdekesnek tűnik, azért akarom kipróbálni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#131636) inf3rno válasza #85619712 (#131632) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Gondoltam én is Puppy-ra. A driver lehet a szűk keresztmetszet, mert elég egzotikus hálókártyát kell elvinnie.

Buliban hasznos! =]

(#131637) zolee001 válasza inf3rno (#131635) üzenetére


zolee001
őstag

ok-ok
Majd érdekelne késöbbiekben az eredmény

(#131638) inf3rno válasza zolee001 (#131637) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Oké, majd megírom blogon.

Buliban hasznos! =]

(#131639) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Jobb topik híján itt kérdezek:
Hol lehetne legolcsóbban domain-t venni, ami támogatja a wildcard-ot? Nginx-en szeretnék docker alkalmazásokra mutatni
app1.domain.xyz
app2.domain.xyz
stb néven, de nem akarok egy tucat subdomaint venni, csak egy *.domain.xyz-re lenne szükségem, a többit pedig npm megoldja :R A lényeg az olcsósága, úgyis csak saját magam használom ,akármilyen béna is lehet a domain. Hosszútávra, tehát nem az első éves díj a lényeg, hanem az akció nélküli.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#131640) Top cat válasza RVR400 (#131633) üzenetére


Top cat
őstag

Megnézted a linkedet? Nem vezet sehova. :D

(#131641) RVR400 válasza Top cat (#131640) üzenetére


RVR400
veterán

Ehh, tényleg. Még jó, hogy beillesztésnél még ott volt. Na újra próba.
Szóval Asrock 970 Extreme 3 és drop, alias throttling.

[link]

(#131642) sziszi-fuszi válasza tonyrulez (#131639) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

Szia! Én itt tenném. Gyorsak, olcsók, rugalmasak!

Mi alá kell írás?

(#131643) Ispy


Ispy
veterán

Alaplap és proci cserénél gondolom nem uszom meg a win újratelepítést? Vagy esetleg valahogy be lehet cselezni csökkentett üzemmódban és uninstallálni a régi cuccokat?

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#131644) mezis válasza Ispy (#131643) üzenetére


mezis
nagyúr

Win10 nálam komplett hw. csere után (átraktam a HDD-t egy másik "házba") zokszó nélkül működött. A proc gyártója azanos volt.

mezis

(#131645) Pyttawrx válasza Ispy (#131643) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

90%-ban simán szokott menni. :)

(#131646) Ispy válasza Pyttawrx (#131645) üzenetére


Ispy
veterán

Munkagép, azért az a 10% aggaszt pöppet. :D

Mondjuk mindent a D partición tárolok, a rendszer és a programok kivételével.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#131647) Ispy válasza mezis (#131644) üzenetére


Ispy
veterán

A proci itt is intel->intel, de az alaplap msi helyett asrock lenne.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#131648) Marci112233 válasza Ispy (#131643) üzenetére


Marci112233
őstag

Simán működnie kéne, csak mivel lap váltás lesz az új drivereket fel kell tenni. Bár abból is a legfontosabbat maga a 10 fel fogja tenni update-n keresztül, de érdemes manuálisan felrakni az alaplap gyártói oldaláról leszedve. Én laptopot váltottam nemrég, ami szintén Intel->Intel, és szintén DELL mindkettő, de ugye jóval újabb az új laptop, és most is az a rendszer megy rajta mint a régin, csak a drivereket kellet felpakolni hozzá, hogy megfelelően menjen.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#131649) King Unique válasza Ispy (#131643) üzenetére


King Unique
titán

Számos alkalommal volt már arról szó a téma topikjában és itt is, hogy akár komplett hardvercsere és platformváltás esetén is megtartható a jelenleg telepített Windows 10 - gondolom az akar lenni ez a "win" - és nem feltétlen kell clean install a 0-ról, meg pláne ha a megfelelő előkészületek is megtörténtek (példa). Persze ha valaki nagyon ráér és az újratelepítés a hobbija, meg nem gond hogy mindent a 0-ról kell kezdenie, akkor nyilván újra is telepítheti, annak is meglehet bizonyos esetekben az előnye. :))

[ Szerkesztve ]

(#131650) Ispy


Ispy
veterán

:R

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.