Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#33601) yooccoo válasza thyeby (#33600) üzenetére


yooccoo
aktív tag

vagy szalaggal elvágja hosszába, belemarja a nútot, aztán csapolja, ragasztja a gerendát

(#33602) thyeby válasza yooccoo (#33601) üzenetére


thyeby
őstag

Igen. :K

Bár szerintem felesleges ekkora feneket keríteni egy vezetéknek.
No, meg azért is szerencsésebb simán kívülről bemarni, mert kültéren a vezeték ha elöregszik, és cserélni kell, nem kell újfent hosszra vágni miatta egy gerendát (benne egy vezetékkel!) - ami ugye nem sokszor ismételhető attrakció. A nút takarólécét viszont akárhányszor újra le lehet marni.

Több fa van, mint asztalos!

(#33603) jimy_l válasza Pompiere (#33599) üzenetére


jimy_l
tag

Kétméteres, félcolos cső, kilapítod a végét, kicsit meghegyezed és mehet a móka. Tokmány, és fúrógép kérdése. Vagy felmelegíted a csövet vörösre, és belenyomod a fába forgatva, fogakat is köszörülhetsz a végére.

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#33604) thyeby válasza jimy_l (#33603) üzenetére


thyeby
őstag

Te megélsz a jég hátán is! :DDD

Bár én nem vagyok abban biztos, hogy nem fog kibújni a cső valahol oldalt. :F

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#33605) bim válasza jimy_l (#33603) üzenetére


bim
veterán

Te csináltál is már ilyet vagy egy isteni szikra volt ez az elvetemült ötlet? :Y

Ha körfűrésszel belevág akkor élén befér egy sima két eres mzs. Persze ne hegesszen róla.

(#33606) Speciali válasza thyeby (#33604) üzenetére


Speciali
tag

Szerintem csak viccelt jimy kolléga. :)Egy éles fúróval sem lehetne irányt tartani már 50 cm után sem. Egy "bottal" meg... ?
Esetleg egy olajfúroronnyal kéne megpróbálni. :DDD

A nútolást tartom a legjobb megoldásnak.

[ Szerkesztve ]

(#33607) Pompiere


Pompiere
csendes tag

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

(#33608) yooccoo válasza thyeby (#33602) üzenetére


yooccoo
aktív tag

én mindenképpen becsövezve gondoltam
van még kérdés? :DDD

(#33609) thyeby válasza yooccoo (#33608) üzenetére


thyeby
őstag

Addig faragjuk ennek a fiúnak a gerendáját, míg fogpiszkáló lesz belőle. :DDD

Több fa van, mint asztalos!

(#33610) Loobelt70 válasza Pompiere (#33599) üzenetére


Loobelt70
csendes tag

Magam "T" hornyot marnék bele. A "T" szárába menne a vezeték, -akár csövestől- aztán gyalulnék egy olyan lécet, ami pont olyan széles, mint a "T" kalapja és beragasztanám.
Bár a napokban kérdeztem egyik asztalos barátom műhelyében járva, hogy mit kezd ezzel a közel másfél méteres (maszekolt) fúróval? -Filagóriákhoz használja a könyökfák és egyéb merevítők fúrására a vezetékek eltüntetéséhez. Kérdeztem tőle, hogy hogyan tudja tartani ilyen hossznál a helyes irányt?
-Jó gyorsan! :) -felelte.

"Nincs bedugva és mégse' forog!"

(#33611) generatoros válasza Loobelt70 (#33610) üzenetére


generatoros
tag

Irigylem az ilyen éleseszű fazonokat. a ki vagy beszólásaik mindíg megnevetettnek.

(#33612) jimy_l válasza Pompiere (#33607) üzenetére


jimy_l
tag

Megoldás lehet még a ragasztott gerenda, colos lécekből, középen meg hagysz egy lukat.

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#33613) jimy_l válasza bim (#33605) üzenetére


jimy_l
tag

Valahogy Kolumbusz is elkezdte,pedig sokan kételkedtek benne. :C

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#33614) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Budapesten van szerszámpiac?
Felső maró, gérvágó, állványos fúró, kézi gyalugép, fúrógép, kompresszor, tűlövő, kapocslövő, az érdeklődési kör.
Jó állapotú használt, bevált ipari típusok.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#33615) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Üdv urak!

Kérdésem egyszerű volna a tapasztaltaknak. Aluminium lapok párhuzamos vágása 10mm-ig szalagfűrésszel. Erősitődobozoláshoz nagyon szép esztétikus munkákhoz. Megoldható ez egy kis güde géppel vagy nagyobb güde géppel vagy egy makita lb1200-zal?
Esetenként 40-60mm magas hűtőborda bordáinak 45fokos levágása?
Köszönöm a válaszaitokat.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33616) thyeby válasza gordonfreemN (#33615) üzenetére


thyeby
őstag

Igen, megoldható a vágás. De ha ebből nagyon szép esztétikusat gondolsz ezután kialakítani, kösd fel a gatyádat! Ahhoz már eleve formára öntött hűtőborda kellene. A sorják esztétikus eltüntetése, a vágáskép felpolírozása a nagy feladat, nem az alu alakra vágása.

Több fa van, mint asztalos!

(#33617) thomgrande válasza gordonfreemN (#33615) üzenetére


thomgrande
tag

Szerintem jobban járnál ha a méretre vágást plazma - lézer - vizes vágással csináltatnád. A bordást meg inkább sűrű fogú gérvágóval. A fém szalagfűrésznek is van költsége. Kenni is kell vágás közben és a felület sem lesz túl sima.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#33618) Speciali válasza gordonfreemN (#33615) üzenetére


Speciali
tag

mi a cégnél körfürésszel vágjuk az alut, lapszabász gépen, meg egy speciális körfürészen, amin egy pneumatikus szorito leszoritja az anyagot, majd feljön lassan a fürészlap az asztalbol.
Egy kis odafigyeléssel egész szépen és pontosan lehet vágni. Citlingel finomitjuk az éleket
.
Nincs szükség semmi specko dologa, csak egy megfelelö körfürészlap kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#33619) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Köszönöm mindhármótoknak a választ. Kérdezném, hogy szalagfűrészből melyikkel tudnám ezeket a munkákat kivitelezni? Végül is a lényeg, hogy a fűrészlap ne imbolyogjon vágás közben, igy gérbe is tudnám vágni véleményem szerint.
A körfűrészes dologhoz: milyen körfűrészlapot ajánlanál ehhez?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33620) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#33619) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Illetve, a vágázi felület ha már egyenes a többit megoldon, élsorjázóval szépen el lehet huzni esetleg polirpapirral meghuzni.
Ugye a lézeres/vizes vágás itthon nem megy, azt vágatni kell én pedig törekszem az itthoni megoldásra.
Van 20km körzeten belül lézeres vágás de jelezték hogy tizedes ráhagyást adjak meg... hát tényleg ugy lett, két tizeddel hosszabb lett...
Hát ezért gondoltam, hogy itthon megoldom, illetve ha valami változik vagy igazitanom kell akkor is jól jön az itthoni megoldás.
Amúgy szerintem a hidraulikus lemezvágás talán a legszebb felület, persze itt az él nyomódik meg kicsit.. Az is van 15km-es körzetben, de alapvetően az a gond, hogy ha belefogok egy doboz épitésbe, akkor este 5kor vasárnap nekem senki nem fog gépet beinditani egy ilyen helyen.
Kellene valami praktikus itthonra. A körfűrészen már én is agyaltam, csak nem tudom mennyire lehet az veszélyes.
Elsősorban nekem a méretre vágás a lényeg, a gérvágás már másodlagos szerep lenne, ha vennék egy szalagfűrészt, akkor olyan kellene amit erre is tudnék használni.

Volt egy kinzo márkájú oszlopos kinai fűróm. Ez annyira gázos volt (négyszögtengely a hajtáshoz...) hogy megvettem a bosch oszloposát, ez már azért élvezhetővé tudja varázsolni a munkát!

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33621) thyeby válasza thomgrande (#33617) üzenetére


thyeby
őstag

Pont ilyenekre gondoltam. De miért írod offba? Mert nem fa?
Ha a szalagfűrészre fémvágó szalagot teszünk, vághatunk olajozás, emulziózás nélkül. Szerintem.
Az olaj megölné a bandázst, csúszna a szalag, a víz, vagy egyéb emulzió megölné a csapágyat. Meg nehézkes is lenne megoldani a takarékos hűtést. Nyilvánvaló persze, hogy léptékkel tovább tartana úgy az él.
Oszlopos fúrón láttam már a tárgyasztalon vájút kialakítva az emulziónak, szalagfűrészen még nem.

Több fa van, mint asztalos!

(#33622) thyeby válasza gordonfreemN (#33619) üzenetére


thyeby
őstag

Elvileg a pici Güde is megoldja, de inkább a nagyobbik lenne jó szerintem erre. Azonban ha a nagyobbik, akkor meg már inkább a Makita. Szerintem ebben a kategóriában a Makita verhetetlen. Fémvágó szalagot kell beletenni, és mehet a móka. (A Makitához kapsz is egyet tartozékként.)

Vettem régebben egy DeWalt 702 gérvágót. Pilana lapot kaptam hozzá, ami kifejezetten puhafémek vágására lett kihegyezve.
Tehát ha gérvágóban gondolkodsz, és pontos gérvágót veszel, simán vághatod vele az alumíniumot. Egy erre használatos tárcsa kell rá. Nem olcsó, csak a lap ára közel húszezer forint. Meg jó gérvágó se nagyon van 200 ezer alatt. Mondjuk átgondolandó, hogy miként tudsz kisebb (pici) darabokat a vágáshoz stabilan rögzíteni egy gérvágón!
A DeWalt például kínál olyan komplett vídiás darabolót, amivel ipari léptékkel a vasat is lehet vágni. Na, ebbe már jó drága a gyári fűrészkorong.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#33623) gordonfreemN válasza thyeby (#33622) üzenetére


gordonfreemN
addikt

A te irásaid alapján lőttem ki a metabo-t :)
A kis güde nagy güde és amakita között azért van némi különbség árban is, részemre egy-egy nagyságrenddel. Tehát nem mindegy. Tudni kell szerintem azt is, hogy egy évben elkészitek egy erősitőt jó esetben, ami 6 oldalból áll, tehát elég keveset menne a fűrész. Viszont akkor semmi értelme se a 40ezresnek se a 130ezres güdénekvagy a 220ezres makitának ha imbojogni fog a lap, nem jó a megvezetése és nem tudok szép egyenest vágni. A legnagyobb lap mérete sem lenne nagyobb 500x400nál.
Ezért jutott eszembe a körfűrész is, na azzal tuti egyenes de hát lehet félnék használni...

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33624) thyeby válasza gordonfreemN (#33623) üzenetére


thyeby
őstag

A kis Güde csak elvben jó erre. A gyakorlatban gyenge. Egy vastagabb fával simán le tudom állítani a motort. A nagy Güde szalagvezetése csúszótüskés (magyarul nem igazán frankó). A gép amúgy viszonylag rendben lenne. Kínálnak hozzá igazán horror áron profi szalagvezetőket, de akkor árban már olyan közel került a Makitához, hogy bolond, aki megveszi.
Nos, igen, ez a szűk keresztmetszet számodra. Hogy igazán keveset használnád. Akkor viszont a körfűrészt javaslom.
Pontosíts, hogy miket is akarsz vágni, és miből? Milyen vastag alumíniumot, milyen széles, milyen magos? Hogy évente hányszor, az már lejött.
Talán ha építesz magadnak egy célgépet vídiás fűrésztárcsával, az lehet a legolcsóbb, és legpontosabb megoldás. Egy jó gérvágó igen drága ehhez a feladathoz, hiába teljesen megfelelne. A munkadarab rögzítését kell megoldanod. Gondolom, több apró dolgot is vágnál.
Gérvágóval alumíniumot már többször is vágtam - jóllehet, nem pici darabokat. Még csak nem is alura való korong volt benne. Ugyanolyan könnyen és balesetmentesen lehet vele dolgozni akkor is, ha nem is cél lap van a gépen. Csupán lassabban kell vágni, és több a sorja.
Mondjuk egy 500x400 mm-es lapot egy tábla aluból ki lehet vágni kézi tolással is szépen. Szerintem nem kell jobban félni tőle balesetvédelmi okokból, mint ha mezei furnérlemezt vágnál. A veszélyek ugyanazok, csak annyival több, hogy a (profi!) védőszemüveg nagyonnagyon javallott, mert a fémforgács könnyebben sérti fel a szemet, mint a fa. Nem is annyira az éle miatt (hiszen a fa is nagyon éles, ha a szem sérülékenységét tekintjük), hanem a súlyából fakadó tehetetlenségi energia okán.
Írok itt egy nagyon óvatos offot arról, hogy mit tud a szemünk:
Még gimnazista koromban biosz órán boncoltam szemet. Marha szemet. Tűéles szikével is nagyon komoly munka volt belevágni. Valami őrült erős hártya védi. Ez valamennyire megnyugtató, mert a mi szemünk is hasonló.
De senkit fel ne bátorítson ez, mert ha az a qrvaerős hártya mégis megsérül, hát abból igen könnyen, ráadásul nagy valószínűséggel vakság lesz. Volt nekem olyan munkatársam, akit fél szemére egy Crova kulcsból kipattanó icipici fémdarab vakított meg a félszemére kerékszerelés közben. A fémdarab olyan pici volt, hogy a szemészet meg se találta. Viszont ennek a picike darabnak a mozgási energiája akkora volt, hogy képes volt átszakítani azt, amit nekem szikével csak nehezen sikerült.

Szóval, ha tudnánk pontosabban, hogy mi is lenne a feladatod, lehet, hogy könnyebben találnánk számodra élhető alternatívát. Thomgrande például vasas, és jó rálátása lehet az esetedre. De vannak itt többen is, akik értenek a fém megmunkálásához is.

Ja, majd el felejtettem:

A lap imbolygása.
Ha kellően meg van feszítve egy fémvágó lap, az valószínűleg nem fog imbolyogni, legfeljebb tizednyit. És azt is csak akkor, ha nem jól tolod. De fontos tudnod, hogy szalagfűrésszel steller mellett nem szeretek egyenest vágni, inkább szabadkézzel teszem. Szerintem szerencsés lenne, ha ki tudnál valahol próbálni egy szalagfűrészt. Akkor nagyon könnyen tudnál dönteni felőle.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#33625) Armahun válasza thyeby (#33621) üzenetére


Armahun
addikt

Láttam szalaggal tűzifát fűrészelő embert, aki ecsettel motorolajjal megkente a fűrész asztalát, hogy jobban csússzon a fa rajta, majd ugyan ezzel az ecsettel jól bemártva kívül belül nekinyomta a futó szalagnak.
Én akkor azt hittem, hogy most fogja ledobni a lapot, de érdekes módon nem, sőt sokkal jobb hangja lett a gépnek, csendesebbé vállt a futás.
Aztán, hogy az olajtól letapadó por mennyit árt a gépnek nem tudom.

[ Szerkesztve ]

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#33626) gordonfreemN válasza thyeby (#33624) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Köszönöm a részletes írást!!! Szìvesen fogadom bárki tanácsát a tied mellett.
Pontos leírás: L profilok 20*20*2- től 50*50*5-ig; 10-20as rudak hasábok; esetenként hűtőbordák méretre vágása, 500*400 széles es 3-10ig vastag lemezek vágása. Csak aluminium.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33627) thyeby válasza gordonfreemN (#33626) üzenetére


thyeby
őstag

Talán járható út lenne, ha a szalagfűrész helyett egy kisebb asztali körfűrész megépítésében gondolkodnál, amin egy drágább, minőségi, sűrű fogazású vékonyabb lap van.
A gérvágót azért ejtettem ki, mert a félméteres vágás sok neki.
Itt van egy videó, amin láthatsz igen pici alkatrészek precíz szabását. Természetesen esetenként komolyabb leszorítást kell megoldani a látottnál, de kis kreativitással simán kivitelezhető okos szorítót applikálni.
Így véleményem szerint minden sorolt vágás egyetlen géppel megoldható. (Védőszemüvegben!)

Több fa van, mint asztalos!

(#33628) Speciali válasza gordonfreemN (#33619) üzenetére


Speciali
tag

Mi ilyesmi lapokat használunk. Kicsi terpesztés, lapos homlokszög, sürü fogazás.
Körfürészlap aluhoz

Sokat vágunk mi is L profilokat, meg egyéb vastagabb profilokat is. Lemezeket csak ritkán.
Gérvágoval (fejezö füresz) helyszinen szoktuk vágni az alut, de ez minden, csak nem pontos vágás. Meg mivel ilyenkor csak kézzel tartjuk az anyagot, veszélyes is
.Elözö munkahelyemen a mühelyben egy gérvágo géppel sikerült pofán vágnom magam egy 40x40-es 10 cm hosszu L profillal. Bolond fönökömnek az volt a mániája hogy magasra tette a gépeket. Ez a gérvágo is kb mellmagasság körül volt. Szemüveg kötelezö alu vágáshoz.

Nekem az jött be , ha elöször egy kicsit ráhagyok a méretre, aztán vágom pontosra. Föleg vastagabb anyagoknál.
Körfürész pontosabb, mint a szalag.

[ Szerkesztve ]

(#33629) thyeby válasza Armahun (#33625) üzenetére


thyeby
őstag

Jómagam nem tennék ilyet - de nem tiltakozok, hogy ezt nem való tenni.
Az olajra tapadó porról azt gondolom, hogy szép diszkréten elkezdi feszíteni majd a szalagot, ahogy nő a kerék kerülete.
Azonban én nem ilyen egyszeri kenésről szóltam, hanem folyamatos hűtésről, amit úgy szoktak megoldani, hogy folyamatosan csorgatják a hűtőfolyadékot a vágóélre. Nem láttam még szalagfűrészen ilyen megvalósítást, pedig láttam már sokszor szalagfűrésszel vasat vágni.
Hogy nem dobta le a lapot, jelenti azt, hogy jól megépített gép lehetett. Ha a bandázs felülete nem sík, hanem domború, akkor automatikusan a domb tetején tartja a forgás a szalagot. Akkor is, ha csúszik. Én azonban nem ilyen csúszásra gondoltam, hanem arra a szükséges súrlódásra, amivel a kerék meghajtja a szalagot. Jelek szerint azonban nem fog csúszni a szalag, mint egy kuplung, mert a tűzifa vágásához olykor elég sok kraftra van szükség - bizonyára elég nagy felületen fogja a kerék a szalagot ahhoz, hogy akár meg is lehessen olajozni.

Több fa van, mint asztalos!

(#33630) yooccoo válasza thyeby (#33629) üzenetére


yooccoo
aktív tag

sokkal inkább amiatt kente, hogy ne tapadjon rá a gyanta
a többség gázolajat használ erre a feladatra

(#33631) thyeby válasza yooccoo (#33630) üzenetére


thyeby
őstag

Tényleg! :K

Több fa van, mint asztalos!

(#33632) gordonfreemN válasza thyeby (#33627) üzenetére


gordonfreemN
addikt

[link]
? Véleményetek?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33633) dangerzone


dangerzone
addikt

Sziasztok!

Ismertek valami olyan programot, amivel konyhabútorokat lehet tervezni? Olyasmi mondjuk a Kitchen Draw, csak picit fejlettebb.

(#33634) gordonfreemN válasza dangerzone (#33633) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Ikeának a honlapján van ilyen, én ezzel terveztem anno

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33635) thyeby válasza gordonfreemN (#33632) üzenetére


thyeby
őstag

Jómagam nem bízok meg ebben. A belépőszint valahol ennek a kék testvére.
Van egy Makita MLT 100-am. Az is száz sebből vérzik. A matabó TS 250-et már nem forgalmazzák, pedig kategóriájában azt tartottam legjobbnak. Pillanatnyilag a GTS 10 XC tűnik egy jó belépőszintnek, de az igen drága. A DeWalt kínál még egy pici gépet, de arról nem merek nyilatkozni, mert sosem láttam.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#33636) pjg


pjg
csendes újonc

Sziasztok! Üdvözlöm a társaságot.
Első éves asztalos tanuló vagyok. Minden érdekel. Szívom magamba a tudást, mint a szivacs. Jelenleg a SketchUp Pro programot tanulom. Sajnos nincs a közelben segítségem hozzá. Ha valaki tudna segíteni nekem szívesen venném. Ajánljatok hozzá valami jó, magyar nyelvű könyvet. Köszi.

(#33637) thyeby válasza pjg (#33636) üzenetére


thyeby
őstag

Szia!

Ide beregisztrálsz, és mindent kérdezhetsz, amit csak nem értesz.

Több fa van, mint asztalos!

(#33638) Winner_hun válasza pjg (#33636) üzenetére


Winner_hun
félisten

Alapok, tutorial, oktató... nem is tudom már melyik videót néztem de a programot nem ismertem, majd kb. 3/4 óra múlva kész volt az első szekrény (aminek nem csak oldalai és ajtajai voltak). Van külön topikja is.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#33639) pjg válasza thyeby (#33637) üzenetére


pjg
csendes újonc

Köszi. Sajnos nyelvi problémáim vannak. :-(

(#33640) Soká válasza pjg (#33639) üzenetére


Soká
senior tag

(#33641) thyeby válasza pjg (#33639) üzenetére


thyeby
őstag

Nézd át az oldalt jobban - magyar nyelvű fórumot linkeltem.

Több fa van, mint asztalos!

(#33642) pjg válasza Soká (#33640) üzenetére


pjg
csendes újonc

You are not authorised to read this forum.
Pedig regisztráltam és be is vagyok lépve.

Köszönöm! Sikerült.

[ Szerkesztve ]

(#33643) thyeby válasza pjg (#33642) üzenetére


thyeby
őstag

Különös.

Írnod kellene egy mailt Pozsárkó Csabának - ő a fórum gazdája. Biztosan kisegít. Priviben elküldöm a mail címét.

Több fa van, mint asztalos!

(#33644) gordonfreemN válasza thyeby (#33635) üzenetére


gordonfreemN
addikt

És még egy kérdés.
A proxxon kis szalagfűrésze mennyire használható lenne az általam megjelölt feladatokra? :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33645) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#33644) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Tegnap amugy vettem egy aluminiumhoz valo olcsobb 215os tarcsat kiprobalasra. Hat eleg jol lehet vele vagni es a felulet igen szep lett. Egy baj volt. Elofordult hogy az utolso 1-2mm-t letepte a furesz de ez mondjuk a megvezetes hibaja mert csak kezzel toltam. Illetve eleg veszelyes ha csak 1-2mm-t kell lecsapnom mert feltem hogy kirepit valami eppen levagott tormeleket (egy kicsi einhell fureszre tettem fel hirtelen ez volt). A vagas ezzel tetszik a legjobban viszont ahogy irtatok, vallalhato gep 100e ft-ig egyaltalan nincs. Epiteni meg nem biztos hogy most van idom, talan kesobb lenne. De olyan kicsi a muhely, hogy lehet bele se fognek. Nem tudom meg lehetne-e egy ilyen epitessel bizni barkit is. Pedig lenyegesen jobban tetszik a vagasminoseg egy korfuresszel mint a szalagfuresszel.
Ha nem epitek hanem veszek, a korfuresszel is ott vagyok arban mint a szalagfuresszel.
Biztonsagtechnikailag pedig oszinten megmondom felve dolgoztam vele. Igy kb dontetlen....

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#33646) thyeby válasza gordonfreemN (#33644) üzenetére


thyeby
őstag

A Proxxon viszonylag vállalható minőséget gyárt. Mégis jó sokan csalódnak benne vásárlás után, ugyanis ezeket a gépeket modellezők számára fejlesztették. A pontosságra hajaz, de fel kell áldozni cserébe a termelékenységet. Türelemjáték Proxxonnal dolgozni.
Konkrétan nem tudom, melyik szalagfűrészre gondoltál, bizonyára erre. Sajnos nem találtam, milyen erős motor hajtja, így nem merek nyilatkozni. Annyit tudok, hogy ehhez kínál a gyártó gyémánt bevonatú szalagot is fém vágására, aminek a gyártói kódja ez: Proxxon 28 186
Elvileg ez szép felületet fog adni.

Másik gondolatom hozzád a balesetvédelemről szól.
Hogy félsz, az alapban nagyon helyén van. Ám ha megismered a balesetvédelmi alaptételeket, és azokat be is tartod maradéktalanul, nem kell félned többé.
Konkrétan most csak egy dologra gondoltam, persze sok más is van. Ha jól értelmeztem a leírásodat, akkor féltél, hogy a steller mellett tolva az anyagot, az vágás közben/végén pofánvág. Ez egy nagyon helyénvaló félelem, mert szok ilyen történni, pl, ha nem jól beállított, és nem stabilan rögzített a steller, illetve, ha nincs felszerelve hasítóék. Vannak is balesetek belőle szép számmal. Azonban ha a steller (vezetővonalzó) nem zár, hanem inkább picit nyit (de esetedben az a jobb, ha passzos párhuzamos), és van fent jó helyen, jó hasítóék, valamint tolófával tolod az anyagot, teljesen biztonságossá válik a vágás - egyszerűen nem tud tökönvágni. (A leeső darab, amit nem is fogunk, nem is tolunk, az képes visszatáncolni, szerencsétlen esetben ha belekap a fűrészfog, pl mert megemelte az anyagot mondjuk a motorszél, akkor nem csak visszatáncolni, hanem visszalőni is tud.) Tehát két tolófa, és túltolni mindkét elvágott darabot a fűrésztárcsán - teljesen biztonságossá válik menten. Meg aztán vannak olyan toló segédeszközök, amikkel fél kézzel is biztonságosan lehet dolgozni, mert mindkét darabot tartják egyszerre.
Érdemes tehát beleásni magad a balesetvédelembe, keresgélni videókat, amik erről szólnak, és akkor is végignézni mondjuk egy igazi csonkolásos balesetet, ha nincs idegzeted hozzá, mert azt kielemezve meg lehet mindig találni a szarvashibát.
Amikor kezdtem, és felismertem már azt, hogy jó sok balesetveszély van itt, bizony szorult munka közben olykor a sheggemlika. Ma már nem szorul. Viszont a mai napig nagy tisztelettel tekintek mindenféle vágóélre, mert tudom, hogy akkor történik meg a baj, ha lanyhulni kezd ezirányú tiszteletem.

Ha nekem lenne feladatom eldönteni, hogy korong vs szalag, hát én hezita nélkül a korongot választanám. Mégsem javasolhatom, hogy tégy te is így. Mert lejön, hogy félsz a korongtól, a szalagtól nem annyira. Félve pedig nem szabad dolgozni. Apám motorversenyző volt ifjúkorában. Egyszer egy meleg helyzetben megijedt. (Nem volt bukás.) Nem tudott többé versenyezni, mert benne maradt a félelem. Niki Lauda azért engedte át a bajnoki győzelmet Huntnak, mert (méltán) félt attól, amitől Hunt nem félt.
Ha nem sürgős a döntés, akkor engedd azt érni magadban még.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#33647) thyeby válasza gordonfreemN (#33645) üzenetére


thyeby
őstag

Most olvasom, hogy a megvezetés hibáját úgy kell érteni, hogy nem is volt semmiféle megvezetés. (Magyarul nem hibája, hanem hiánya.)
Húú! Az tényleg veszélyes. Sohasem tesz ilyet olyan, akit profinak tart a szakma. Nem lustaság kihagyni a stellert, hanem vakmerőség. (Csak azért nem azt írtam, hogy "hanem butaság", hogy ne bántást érezz, hanem óvást.)

Több fa van, mint asztalos!

(#33648) Soká válasza gordonfreemN (#33645) üzenetére


Soká
senior tag

Alumíniumot úgymond kézből vágni körfűrésszel nem a legszerencsésebb. Keresztirányú vágásokhoz jó egy gérfűrész + a munkadarab rögzítése, de az, hogy az asztalon tolod az anyagot, az elég necces. Steller (mind a két oldalról, minél jobban fedő "tolófa", a lényeg hogy minél inkább kizárható legyen a munkadarab oldalirányú elmozdulása. És ügyes, egyenletes előtolás. Ha gebasz van kézből szerintem nem lehet korrigálni. Vagy repül a munkadarab, vagy lefullad a motor vagy rossz esetben repül a korong. Mindenképpen alapos védőöltözetben érdemes nekikezdeni.

(#33649) mdk01 válasza gordonfreemN (#33645) üzenetére


mdk01
addikt

Én még annyit tennék hozzá kiegészítésül, mert eléggé ki lettél, meg ki leszel itt oktatva mindenféléről, hogy mindig nagyon kell vigyázzni a környezetedre is. Olyanra gondolok, hogy ha a vezető mellett egy alumínium alkatrész befordul(ha jól gondolom rövid alkatrészeket akarsz megmunkálni, aminél ez fokozottan előfordulhat)és ne adj isten kivágja az anyagot hátrafelé akkor egyrészt ne állj mögötte, másrészt senki ne álljon a gép mögött. Ezt egyébként így is oktatják hogy a géphasználó soha ne álljon a munkadarab mögött legyen az bármilyen gép,de meg is kell neki győződnie a munka megkezdése előtt, hogy senki nem áll a gép mögött amerre a megmunkálandó anyag repülhet.

[ Szerkesztve ]

(#33650) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Persze mindenkit elzavartam a kornyezetbol es az s vilagos hogy nem allok a gep ele. Az volt a baj a parhuzamvezetovel hogy minden volt csak nem parhuzam. Probaltam korrigalni de a nagyon rosszbol csak kevesbe rossz lett, ezert a hosszu anyag kette vagast (egy L profilt vagdostam) vezeto nelkul vegeztem majd az igazitas ment "vezetovel".
Amugy nekem is jobban bejonne a korfuresz de valahogy ki kellene talalnom vagy meglatnom a biztonsagos felteteleket. Jol esik hogy ennyien valaszoltok es segitetek!!!

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.