Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#33851) serfozotibi válasza pali923 (#33849) üzenetére


serfozotibi
csendes tag

Ez a Scheppach márka, nekem is újdonság volt most, ezekkel a (látszólag) hiperszuper gépekkel. Nekem úgy él a tudatomban, hogy vettem tőlük egy merülőfűrészt, amit kis idő múltán el is adtam. Azóta már néztem pár gépüket a boltban, de nekem, némelyiket vizsgálva, az Einhell jut róla eszembe. Ha úgy összességében nézem, talán inkább a Güde szintjén van, de én attól magasabbra nem sorolnám. Jelenleg egy gépem van tőlük, az inverteres trafóm, de nem vagyok minősített hegesztő, arra kell, hogy ha két kis darab vasat össze kell gyógyítani akkor azt meg tudjam oldani házon belül, viszont arra tényleg hibátlan. Van itt a barkácsboltban egy szalagfűrész ami szintén Scheppach, és kb a Makita LB1200 méretének felel meg, de ahogy néztem egész jó minőségűnek tűnik rajta a megvezetés meg az asztal kimunkálása is. Hozzátenném, hogy az említett Makitát még nem láttam élőben, otthon meg csak kiskőrösi öntvényen dolgoztam, azokhoz képest meg egy ilyen mai Scheppach fűrész valóban csili-vili. :DD

(#33852) thomgrande válasza pali923 (#33849) üzenetére


thomgrande
tag

Az első linked itthoni verziója más címkével.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#33853) pali923 válasza thomgrande (#33852) üzenetére


pali923
tag

:)
Hát nem könnyű manapság eligazodni, akinek nincs elég pénze egy jó gépre.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#33854) aszamóca válasza pali923 (#33849) üzenetére


aszamóca
aktív tag

Nekem egy lombfűrészem van tőlük. Használtan vettem, hiányosan a vaterán. öntvény ház, erős 225W-os motor, PIC-vezérelt konstans fordulatszámtartása van. Alapjaiban minden adott egy jó konstrukcióhoz, mégsem az igazi valamiért. Nagyobb fordulaton rezonál a húszkilós gép, és ha tovább növelem a fordulatszámot, még el is mászik az asztalon.
Ezek a Bernardos gépek meg az "azt hiszed persze, közbe meg dehogy" érzést keltik az emberben... :)

[ Szerkesztve ]

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33855) Drebil


Drebil
csendes tag

Urak, mit mondtok, ez [link], vagy a Bosch GTS 10X C?

(#33856) serfozotibi válasza Drebil (#33855) üzenetére


serfozotibi
csendes tag

Nézegetem ennek a Makitának a specifikációját, de semmi különlegeset nem véltem benne felfedezni. Ráadásul én ebben az árban már hiányolom a tolószánt. Nem egy nagy dolog, de sokszor hasznos, és olyankor bizony áldom az eszem hogy a Bosch-t választottam.

(#33857) Karthmann válasza mdk01 (#33812) üzenetére


Karthmann
csendes tag

Az a gondom a magasfényű festékkel, hogy nem tudom kifújni tökéletesre kettes dűznivel megfolyik, 1,8-as dűznivel meg narancsos lett. Nem tudom merre induljak inkább egyszer vastagon, vagy kétszer vékonyan, vagy még kisebb dűznivel próbálkozzak?

Happy wife happy life

(#33858) aszamóca


aszamóca
aktív tag

Home made.

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33859) Winner_hun válasza serfozotibi (#33843) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ilyen burkolást nekem is kellett csinálni de teljesen máshogy csináltam. 4 anyag a gerenda 4 oldalára, összelamellózva, szerelőhabbal felragasztva, utána a széleken átcsiszolva, végül lakkozva.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#33860) serfozotibi válasza Winner_hun (#33859) üzenetére


serfozotibi
csendes tag

Hát azt nehéz lett volna kivitelezni, az Y alakú bekötések miatt. Valamint a deszkaburkolatnak a furnérral ellentétben, van látszó éle, ha csak nem vágtad gérbe hosszában, minden illesztésnél. Így a furnérozással tényleg tömör gyalult gerendáknak tűnnek a beburkolt tartóelemek.

(#33861) serfozotibi


serfozotibi
csendes tag

Alakulóban van a kerék a GTS10XC-re.
Majd festés után is mutatok róla képet.

(#33862) mdk01 válasza Karthmann (#33857) üzenetére


mdk01
addikt

Minden autófényező 1,0-1,5 dűznivel fúj és nem hiába. Sztem nem jó a viszkozitása a lakkodnak azért nem terül és nem tudod vékonyan fújni. Többször kell átfújni vékonyan majd a rétegek szépen "összeolvadnak". Ha pedig elkezd térhálósodni a lakk, magyarul megkötni, (kb.fél óra, de lakkonként változik és hőmérséklet függő is) akkor szokták mégegyszer átfújni, hogy kifeszüljön a lakk és akkor lesz tükörsima. Persze ehhez sok négyzetmétert meg kell fújni, hogy az ember kitapasztalja ezt és természetesen lakk és lakk között is van különbség.
Érdemes megnézni pár autófényező videót abból is sokat lehet tanulni.
Mi egyébként magasfényű lakkból autólakkot használunk.

(#33863) arvaiz69 válasza pali923 (#33849) üzenetére


arvaiz69
csendes tag

Szia!
A két említett két gépet itthon is meglehet vásárolni, csak más márkajelzéssel. Az elsőnek linkelt gépet itthon Bernardo TK200RS néven lehet megvásárolni. A Nax gépkernél lehet alkudni. http://www.naxgepker.hu/bernardo/faipar/korfureszgepek/tk200rs.html
A másodiknak linkelt gép a Bernardo TKS250 körfűrészgép. Szerintem a különböző márkanevű gépek között nincs minőségi különbség. https://www.google.hu/search?q=bernardo+tks250&biw=1536&bih=764&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiRoqz4it_LAhULCnMKHUEMAdUQsAQIGw#imgrc=6a4YZVf_T0DodM%3A
Szerintem a Nax-gépker megrendelésre ezt is beszerzi.
Üdv.: Zoli

(#33864) arvaiz69 válasza Drebil (#33855) üzenetére


arvaiz69
csendes tag

Szia!
Biztos nagyon jó ez a Makita fűrészgép, de az ára is elég húzós, 340.000 Ft-ért nagyon meg kell gondolni. A Bosch GTS10XC fűrészgép legalább annyira jó, és ha jól láttam most 280.000 Ft-ért megvehető a

http://www.zakanyszerszamhaz.hu/termek=6163_Bosch-GTS-10XC-asztali-korfuresz-+-GTA-6000-allvany

Zákányszerszámháznál. Ráadásul most még a fűrészgép mellé adnak egy munkáscipőt és egy GTA6000 fűrészgép állványt.
Minőségben szerintem a két gép egy kategória. Azonban számomra az a 60.000 Ft árkülönbség igen jelentősen érv a Bosch fűrészgép mellett. És még állványt is adnak hozzá.

Üdv.: Zoli

(#33865) Karthmann válasza mdk01 (#33862) üzenetére


Karthmann
csendes tag

Köszönöm a segítséget, megpróbálom kisebb dűznivel.
Nagyon ritkán fújok magas fényt, inkább selyem vagy matt megy, de azt kettessel ajánlott és nincs is baj vele, mindegy hogy függőleges vagy vízszintes, csak a magas fényűvel nem boldogulok, vízszintesre kifújva tükörsima a felület.
Autólakkal is dolgoztam régen de az lassan szárad, és a felület is puhább mint a bútoripari lakkoknál.

Happy wife happy life

(#33866) arvaiz69


arvaiz69
csendes tag

Sziasztok!
Visszatérve erre a Makita körfűrészgépre

http://www.megatool.hu/faipari_gepek_293/asztali_korfuresz_240/makita_asztali_korfuresz_1650w_260x30_karton_2704_6305

azt írják, hogy kifutó modell. Ennek a gépnek nem volt valami nagy vízhangja , vagy csak én nem hallottam róla semmit. Gondolom a magas ára miatt nem lett olyan népszerű, mint a konkurenciának számító Bosch fűrészgép.
Ha igaz hogy ez a Makita fűrészgép kifutó modell, kíváncsi vagyok milyen új gép lép ennek a helyére.
Illetve arra is kíváncsi vagyok mikor jelenik meg az új modell, már ha egyáltalán lesz ami a helyébe lép.
Üdv.: Zoli

(#33867) Karthmann válasza arvaiz69 (#33863) üzenetére


Karthmann
csendes tag

A naxgépről az a szóbeszéd, hogy megbízhatatlan a bernardo holzmann vonalra inkább a holzmetal kft jobb.

Happy wife happy life

(#33868) thyeby válasza Drebil (#33855) üzenetére


thyeby
őstag

Ha másért nem, már csak azért is a Bosch-t választanám, mert arról itt a Tibi jó tapasztalata, meg rajta a tolószám, meg olcsóbb is, meg plusz, hogy a GTS 10 XC még nem kifutó modell. Meg hozzá egy rossz asszociáció: A Makita MLT 100-am sok sebből vérzik. Igaz, ez nem az MLT 100-as, de ha ugyanazt a döntő mechanikát tették bele (mert szemre nagyon egy dizájnra hajaz), akkor ezen se 90°, se 45° ugyanúgy nem lesz nagyobb oktánszámú modding nélkül. No, meg kifutó modellként én túlárazottnak ítélem. Kifutó modell magyarra lefordítva azt jelenti, hogy hamarosan nem lesz alkatrész hozzá.

Több fa van, mint asztalos!

(#33869) dr.ac válasza arvaiz69 (#33864) üzenetére


dr.ac
csendes tag

Bocs, utoljára írom be, hogy nagyváradi kiruccanás esetén állvány nélkül 220.000 HUF-ból megvan a Bosch:
http://www.sculeprime.ro/produs/gts-10-xc?utm_source=compari&utm_medium=link&utm_campaign=gts-10-xc

Az állvány meg 43 euró (!) német címre a magyar 40.000 forint helyett. Ha ide kell szállítani, akkor +30 euró, de úgy is majdnem féláron van:
http://www.elektrowerkzeuge-bender.de/bosch-untergestell-gta-6000-arbeitstisch-fur-gcm-gtm-gts.html

[ Szerkesztve ]

(#33870) aszamóca válasza dr.ac (#33869) üzenetére


aszamóca
aktív tag

A Zákányhoz képest ~15ezer forintot nyersz rajta, ha az idődet nem számolod.
A garancia meg megint érdekesen alakulhat, ha szükség lesz rá....

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33871) mdk01 válasza Karthmann (#33865) üzenetére


mdk01
addikt

Én 1,8-cal fújom az egyéb lakkokat, de a magasfényhez nem vált be, arra van egy 1,5 pisztolyom.
Amúgy nem pihábbak az autólakkok csak nagyon lassan keményednek meg, hogy a polírozási időszak tág legyen, mert kell polírozni mindig. Ami lakkot én használok magasfényű autólakk az nagyon kemény lesz csak kell hozzá 2-3 hét mire megköt annyira, hogy nem sérül. Persze aztán még hetekig párolog belőle az oldószer, csak azt már nyitott téren nem érzékeljük.

(#33872) Drebil


Drebil
csendes tag

Köszönöm a válaszokat, akkor marad a Bosch. Illetve megvárom a kiállítást, hátha lesz ez mé g óccóbb is

(#33873) #03969024


#03969024
törölt tag

Uraim!
Egy kis segítséget kérnék: Csinálnom kéne kb 4m hosszú "stelázsit", illetve egy kb 5,5m hosszú, 60 cm mély, 290cm magas beépített szekrényt. Szimplán bútorlapból gondoltam, egyik sem lesz szem előtt. Milyen kialakítású vázat ajánlanátok hozzá? Nem kell komplett tervrajz, csak elméleti dolgokra lennék kíváncsi. A lényeg, hogy strapabíró legyen.

(#33874) aszamóca válasza #03969024 (#33873) üzenetére


aszamóca
aktív tag

Bútorlapból én nem ajánlanám.
Sűrűn kellene alátámasztást alkalmaznod, mert könnyen elhajlik. Inkább rétegelt lemezből.

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33875) #03969024 válasza aszamóca (#33874) üzenetére


#03969024
törölt tag

Max 80cm széles polcokkal számolok. A bútorlapot levágatom, élfóliáztatom, aztán összerakom. A rétegelt lemezt még valamivel felületkezelnem kéne, vagy tévedek?

(#33876) dr.ac válasza aszamóca (#33870) üzenetére


dr.ac
csendes tag

15 rugóért talán én sem kocsikáztam volna, de én 35 ezer különbséget számolok akkor is, ha kell az állvány.
Magyar nyelvű jótállási jegyet kaptam, regisztráltam a garancia kibővítése miatt, illetve a Bosch ügyfélszolgálat szerint EU-n belüli vásárlásnál minden ugyanúgy működik, mintha Magyarországon vetted volna. De nem akarok meggyőzni senkit, csak sok időmbe került utánajárni ennek a megoldásnak, gondoltam hátha hasznos valakinek az infó.

(#33877) serfozotibi válasza #03969024 (#33875) üzenetére


serfozotibi
csendes tag

Szerintem nyugodtan csináld bútorlapból. Olcsó is, és alapjában véve szép, már főleg hogy egy kamráról van szó. Vagyis gondolom ott lesz a stelázsi. A 80 centis fesztáv az tulajdonképp elég sok egy bútorlap polcnak, főleg, hogy a kamrában nehezebb dolgokat szoktunk tárolni, pl befőttek. Épp ezért azt javasolnám, hogy legalább 5x5-ös, gyalult fenyőből készíts neki vázat, tehát lábakat és összekötőket, és azokra tedd a bútorlap polcokat, akkor nem fognak elhajolni. Az igazság az, hogy a rétegelt lemez polcok azért nem jók (szerintem), mert megdrágítja az egészet, és noha tényleg erősebb mint anyag, de hajolni ugyanúgy hajlik a terhelés alatt, kivéve ha van vagy 4 cm vastag, de olyan vastagságban meg a bútorlap sem hajlik el könnyen, már főleg 80 centin, és lényegesen olcsóbb is. Amúgy a favázat, ragasztóval meg nagy csavarral is összerakhatod, vagy hát lehetne domino csapokkal, ha rendelkezel ilyen géppel. Mindent összevetve ez így kimondottan stelázsi kinézetű lenne......

A beépített szekrény: Nos ez nagyban függ, a helytől ahová szánod, szóval ezt neked kell látnod, nem föltétlen muszáj, hogy legyen oldala, lehet hogy elég egy pár merevítő, meg összekötő. Ezeknél a szekrényeknél az ajtó fő alkotóelem, ami általában tolóajtó, és 5,5 méteren 3db-ot nyugodtan számolhatsz. Manapság már nagyon profi görgőket lehet kapni szerelvény boltokban, amiket a leszabott bútorlapokra rá tudsz csavarozni, esetleg a 3 ajtóból 1-re tükröt is lehet ragasztani. Erről így ennyit tudok elöljáróban mondani, ez tényleg több mindenen múlik. :)

(#33878) aszamóca válasza #03969024 (#33875) üzenetére


aszamóca
aktív tag

Én gyakorlati szempontból ajánlottam a rétegeltet. Merevítők nélkül sem hajlik meg. Próbáltam mindkettőt.
A 18-as bútorlap könyvek alatt elhajlott egy hónap alatt. Ismerőseimnél is problémát okozott. Persze lehet merevítéseket rakni rá, sűrűbben alátámasztani, egyéb óvintézkedéseket tenni, de számomra egyszerűbbnek, és tartósabbnak bizonyult a rétegelt lemezes megoldás. Hét éve tartok rajta vegyszereket hűtőbordákat transzformátorokat, stb, és semmi elhajlás. Én felsőmaróval legömbölyítettem az éleket, majd lelakkoztam.

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33879) Speciali válasza #03969024 (#33873) üzenetére


Speciali
tag

egy korábbi munkám, beépitettszekrény. Butorlap váz és ajtok, semmi extra, de müködik. Szerintem a kamrapolc váznak elég a butorlap, saját magamnak is abbol csináltam anno, volt sok maradék butorlapom.

Ha nem akarod hogy meghajoljon a polc, rakd sürübben a függöleges tartókat. vagy a polcok alá élre állitva tegyél merevitöket.

(#33880) #03969024


#03969024
törölt tag

Köszönöm a válaszokat! A beépített szekrények egyrészt a gardróbba, másrészt két folyosóra kerülnek, ahová vendégek nem mennek, így nem akarok a kinézetükkel foglalkozni. Egyszerű bútorlap, a színét majd az asszony eldönti. A lényeg, hogy szeretném kihasználni a 290 cm belmagasságot, igaz, a takarítás miatt talán lábakra kéne tennem, s szeretném, ha a lehető legtartósabb lenne, persze elfogadható költségek mellett.
A tolóajtó nem rossz elgondolás. Merre nézelődjek vasalatot?

(#33881) Soká válasza aszamóca (#33878) üzenetére


Soká
senior tag

"és semmi elhajlás"

Esetleg megmérnéd az a semmit? :)
Én 70cm-es bükk rétegelt könyvespolcnál is tapasztalom az elhajlást. :( Igaz, a vaskos képes albumok igen nehezek tudnak lenni a regényekhez képest.

(#33882) aszamóca válasza Soká (#33881) üzenetére


aszamóca
aktív tag

Igazatok van, sokkal jobb a bútorlap.

Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

(#33883) AndrewBlase válasza Soká (#33881) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Rétegelt lemeznél nagyon nem mindegy, hogy hogyan rakták össze. Ha azonos a szálíránya a furnéroknak, akkor könnyen behajlik. (Bár ilyen szerkezetű táblát jobbára csak íves dolgokra csinálnak, tehát nem valószínű, hogy sík táblában találkozna vele a publikum.)
Az sem mindegy, hogy a belső lapok egészek, vagy darabokból van "összevarva", ne adj isten nincs is összevarva, csak bele van hányva. Ez utóbbi az éleken ellenőrizhető, folytonosság hiányokat (lyukakat) kell keresni.
Az se mindegy, hogy az adott lemez hány rétegű, milyen vastag furnérokból van összerakva. Keményfából (pl bükk) jellemzően 1 mm-es, míg puha fából (pl nyár) inkább 3 mm-es vastagságú lapokból rakják össze. Ebből adódik, hogy egy adott vastagságú rétegelt lemezhez bükkből több réteg furnért használnak, mint nyárból, ezáltal persze erősebb is. Tovább megyek, szokták " keverni" is a fafajokat, sőt, olyat is csinálnak, hogy elöször csinálnak egy 3 rétegű úgynevezett maglemezt (jellemzően keményfából), és erre építik a késöbbiekben a külső rétegeket.
A préselést is el lehet cseszni. Ha nem elegendő a prés nyomása, akkor " könnyen" széthullhat a lemez. Az csak hab a tortán, hogy az se mindegy, a csirizt milyen arányban keverik. Hideg prés/meleg prés, más-más csirizt kíván. Prés hőfok (meleg prés esetében), préselési idő szintén nem mindegy.

Szóval sok összetevös egy rétegelt lemez minősége, de ha jól van csinálva, akkor minimális a behajtása neki viszonylag vékonyabb lapok esetében is. (Főleg keményfából.) persze nem kell egy vaspolc merevségéhez hasonlítani.

[ Szerkesztve ]

Miért mindig én???

(#33884) serfozotibi válasza Soká (#33881) üzenetére


serfozotibi
csendes tag

Nah erről beszélek. Nem okoskodni akarok, de nekem senki ne mondja, hogy egy 18mm-es rétegelt lemez polc, 80 centi hosszon, alátámasztás nélkül nem hajlik el. Persze súlyról beszélek, azért írtam hogy ha befőttekkel megpakolja az illető, biztos hogy behajlik, akkor meg olcsóbb a bútorlap és lakkozni sem kell. Nem vagyok ellene a rétegeltnek, van sok terület ahová az kell, de szerintem kamrapolcnak pénzkidobás. Tenni kell egy fa keretet, vagy több függőleges osztót, alátámasztásnak és már mehet is rá a mami lekvárja. :)

(#33885) AndrewBlase válasza serfozotibi (#33884) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Akkor nem mondom. :)
Én annak idején 15 mm vastag tiszta bükk rétegelt lemezből csináltam kolóniák lábakon álló tv-s polcot. Hosszú évekig egy 82 cm képátlójú hagyományos képcsöves (tehát elég súlyos) tv trónolt rajta, de nem hajlott meg.
Igaz, az csak 75×40 cm-es lapokból állt, tehát cirka 70 cm volt az alátámasztás.

Ettől függetlenül igaz, hogy a RL jóval drágább, mint a bútor lap.

Miért mindig én???

(#33886) generatoros válasza AndrewBlase (#33885) üzenetére


generatoros
tag

Na itt van az a pont amikor hozzászólok ehhez a be vagy meghajló rétegelt vagy bútorlap témához. A tv asztal azért nem hajlott meg , mert a terhelést is a lábak közelében kapta. A másik ,pedig az, hogyha a polcok végei rögzítve vannak és nem csak felülnek valami poctartó lábacskára, akkor a behajlás kisebb lesz. Nekem volt valamikor egy doboz a konyhafalán amiben volt egy polc középen (kivehető) .A doboz oldala is polcként üzemelt. A kivehető az mindíg meghajlott ( néha megforgattam), a doboz oldala ami az alsópolc az viszont nem, pedíg a porcelánok voltak rajta.Remélem érthetően írtam le az esetet. fesztáv talán 1méter is lehetett.

(#33887) föccer válasza generatoros (#33886) üzenetére


föccer
nagyúr

A röggzített azért hajlik be kevesebbet, mint a szabadon feltámaszkodó, mert a röggzítés a "csoklóban" fellépő nyomatékot is fel tudja venni. Rugalmasságtanilag ez úgy néz ki, hogy az anyag görbületének deriváltja, a röggzítéssel ellátott csuklóban 0, (tehát nem fordul el a befogásnál), míg a szabad csuklóban ettől eltérő (tehát az anyag elfordulása megengedett). Hinyne régen mennyi ilyesmit kellett statikából meg rugalmasságtanból számolgatnom. :o

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#33888) fasyrt válasza föccer (#33887) üzenetére


fasyrt
őstag

Meg is huztak mint a vihar. :D :B

(#33889) serfozotibi


serfozotibi
csendes tag

Nah, a rögzített polc biztos hogy kevésbé hajlik meg mint ami csak polctartó csapokon hever. Ezzel egyetértek. Hozzá tartozik az is, hogy ha mondjuk oldalról van becsavarozva az a polc, akkor egy rétegelt lemez pakolhatóbb, mint forgácslap társa, mert sokkal nagyobbat fog benne a csavar, a bútorlap kiszakadhat a súlytól. De! Én csak azt mondtam, hogy 80 centi hosszon, egy tizenakárhány millis RL, ha középtájt van terhelve, tuti hogy ugyanúgy meghajlik mint egy azonos vastagságú bútorlap. :K

Közben itt van a GTS10 XC, az új kerekekkel. Készen van, tesztelve, van itt kavicsos udvar azon is gördíthető szépen. :DD Ezért is akartam lehetőség szerint minél nagyobb kereket.


(#33890) thyeby válasza AndrewBlase (#33885) üzenetére


thyeby
őstag

Ne tedd az ilyet off-ba, mert témába vág.

Nem arról van szó, hogy a rétegelt drágább sokkal, habár ez is igaz. Hanem a behajlásról 80 cm hosszon. Ilyen hosszon még a szögvas is behajlik, nézz csak utána.
Azért kotyogok bele, mert úgy vélem, szarvashiba abból következtetni egy hosszú polc teherbírását, hogy ráteszünk egy nehéz, ámde szintén hosszú tévét. Ugyanis te a tévével gyakorlatilag a hosszú polcod széleit terhelted javarészt. Rögtön más lenne a leányzó fekvése, ha arra a polcra akár mindösszesenben könnyebb dolgokat pakoltál volna, ámde szépen terítve, mint ahogyan a könyvek, és a nagymama befőttjei szoktak a polcon sorakozni. Minél közelebb teszünk valamit az alátámasztási ponthoz, annál kevésbé terheljük vele hajlító irányban a polc lapját, és minél messzebb tesszük ugyanazt a súlyt, annál valószínűbb a behajlás. Tehát egy befőttes üveg szélre téve nem tudja behajlítani, középre téve pedig de. Próbálkozz csak a tenyereddel - a polc széleire ha nyomást gyakorolsz, merevnek fogod érezni a polcot, középen viszont már kis nyomóerő hatására is szemmel látható, és kézzel is érezhető egy "rugózás".
Nyilvánvaló dolog persze, hogy rétegelt lemez és rétegelt lemez között lehet ég és föld különbség. Azt hiszem, tapasztalat kell ahhoz, hogy valaki képes legyen jól prognosztizálni egy adott rétegelt lemez adott hosszon való elhajlás nélküli teherbírását.

Több fa van, mint asztalos!

(#33891) thyeby válasza generatoros (#33886) üzenetére


thyeby
őstag

Úgy látom, sokan megelőztetek, elsiettem kicsikét azt a hozzászólásomat polcbehajlásügyben.
(Ártani nem árt, de így unalmas a fórum, ha egymást licitálva ismételgetünk - jelen esetben én iparkodtam legbutábban.)

Több fa van, mint asztalos!

(#33892) arvaiz69 válasza #03969024 (#33873) üzenetére


arvaiz69
csendes tag

Szia!
Ha kamrába polcrendszert szeretnél készíteni akkor én azt mondom, teljesen felesleges bútorlapot , vagy rétegelt lemezt használni, mert mind két anyagnak deszkából kell vázszerkezetet készíteni. Megítélésem szerint akkor már jobb és szebb is ha az egészet deszkából készíted. Én már készítettem hasonló polcrendszert ami 290 x 200 x 39 cm nagyságú volt. A lábak meggyalulva mindössze 4 x 3 centiméteresek, mégis tökéletes stabilitást biztosítanak. A lábak közötti távolság kb. 95 cm. A gyalult deszkák lenolajjal lettek lekenve ez adja azt a szép színt neki. A polc az olaj száradása után lett a kamrában összeszerelve. És szerintem így még olcsóbb is mint ha bútorlapot használnál.

Üdv.: Zoli

(#33893) thyeby válasza serfozotibi (#33889) üzenetére


thyeby
őstag

Okés, okos, de hol fogod meg, amikor toligálod, húzigálod? :F

Úgy tűnik nekem, hogy a jobb oldali kihúzható asztalrész esik leginkább kézre. Nem sajnálod így húzni? Megakad egyszer egy nagyobb kavicson a kerék, és oda lesz a párhuzam örökre.

Több fa van, mint asztalos!

(#33894) thyeby válasza arvaiz69 (#33892) üzenetére


thyeby
őstag

Mennyire a szívemből beszéltél!

Te vagy az első, aki nem száll vitába velem, hogy tömör fából ugyanannyi pénzből kihozható a bútor, mint bútorlapból, csupán több a munka vele. Kaptam érte a fejemre, mikor ezt itt stabilan kijelentettem.

Több fa van, mint asztalos!

(#33895) Winner_hun válasza thyeby (#33894) üzenetére


Winner_hun
félisten

Amint pénzt keresnél vele ez már egyáltalán nem igaz.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#33896) thyeby válasza Winner_hun (#33895) üzenetére


thyeby
őstag

Persze.
Ezt én soha nem is vitattam. A bútorpiacon van létjogosultsága még a 12mm-es bútorlapnak is, meg az egyszer használatos fiókgomboknak/fogantyúknak is. Sajnos.

Több fa van, mint asztalos!

(#33897) AndrewBlase válasza thyeby (#33890) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Tisztában vagyok vele, hogy egy adott polcra eső terhelés teljesen másként jelentkezik, ha azt a polc közepén ejtjük meg, mintha a szélein, az alátámasztás közelében.
A 33883-as hsz-ben is azt írtam, hogy behajlik a RL is, csak kevésbé, mint a bútorlap.
Teljesen más a szerkezeti felépítéséből adódóan a merevsége, rugalmassága.

Nem, nem óhajtok vitatkozni erről (ezért is raktam OFF-ba az említett hsz-t), pusztán arra igyekeztem rávilágítani, hogy RL és RL között is óriási különbségek vannak. Tudni kell, hogy milyen felhasználásra milyet válasszon az ember.
Bár erősen kétlem, hogy a halandó ember, ha bemegy egy lapszabászatra, akkor tud a saját igényeinek megfelelő lemezt vásárolni eszi nem eszi nem kap mást alapon.
Nekem szerencsém volt annak idején, közvetlen a gyárban tudtam legyártatni saját célra a lemezeket.

[ Szerkesztve ]

Miért mindig én???

(#33898) generatoros


generatoros
tag

Jó volna tudni ,hogy nagyapáink korában egy asztalosmester rendelkezett-e akkora tudományosan megalapozott ismeretekkel, mint manapság egy-egy hozzászóló ezt teszi. Nem hiszem , hogy egyedül vagyok amikor azt gondolom, hogy tanulhatunk tőlük, mert ma is működő használható tárgyakat készítettek, az általunk szeretett "fából". A bölcseség, iskolapadban nem tanulható, a tapasztalat is, valami nem könyvből olvasható fogalom. A fórumban olvasható hsz-ok, pedíg nem kőbevésett, örökérvényű szabályok hanem egy- egy ember véleménye. Minden esetben a jóhiszeműséget feltételezve. Mindenkinek saját döntése kell legyen, meglátni illetve kiérezni az itt olvasottakból, hogy mi az amit elfogad és mi az amit elutasít. Na , hogy a témánál maradjak, szerintem sem a rétegelt sem a bútorlap nem polcnak való. A fenyődeszka sem bírja nálam a kb 45 db könyvet itt a számitógépem fölött 105 cm hosszan, pedíg a végei is rögzítve vannak. A fölötte lévő polcon a Nagy Révai lexikon 21 kötete alatt is hajlik a fenyő polc----- na és akkor mi van? Amikor ezek a polcok készültek húszon éve akkor még nem volt tapasztalatom és a mester sem hívta fel a figyelmemet erre a behajlási lehetőségre mert nem is igazi mester volt hanem egy pénzt nagyüzemben előállíítani akaró FENYŐBÚTOR-os vállalkozó.Most amikor ezeket a gondolatokat leírom már van tapasztalat,és ezzel a lelkülettel írom a véleményem, tudományos megalapozottság nélkül.

(#33899) r.levente75 válasza generatoros (#33898) üzenetére


r.levente75
addikt

😊

(#33900) pali923 válasza serfozotibi (#33884) üzenetére


pali923
tag

Bútorlapból csináltam polcot annak idején a spájzba, éppen a kisebb munkaigény miatt. 60 centis polcokat raktam bele. Többe került nyilván, de nem akartam kockáztatni. 1-1 polcon akár 15-20 befőttes üveg is elfér, az meg már sok kilós súly. Sőt, az egyiken időnként vagy 30 literes tejesdoboz is van. Ezzel a 60 centis elrendezéssel nincs kockázat.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.