Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#48001) pali923 válasza Armahun (#47999) üzenetére


pali923
tag

Ez a lenolaj olyan becsípődés a magyar barkácsolós fejekben, mint a wd40, ami mindenre jó. Legalábbis ezt a két anyagot mindig feldobja valaki, különösen pl. a facebookon. Én sem kedvelem a lenolajat, sokkal jobb anyagok vannak ma már gyakorlatilag bármire.
Egy barátom kente le lenolajjal az akáckerítését. 3-4 év múlva már nem bírták elviselni a megfeketedett felületet, és újat csináltak. Legyalulták, vagy kicserélték, már nem emlékszem, de a lényeg, hogy szerintem is felejtse el mindenki a lenolajat.

[ Szerkesztve ]

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#48002) pali923 válasza thyeby (#47988) üzenetére


pali923
tag

Érdekes találatok jöttel elő a gugliban a vak anyára. Nem a csavar az első találat. :)

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#48003) Grizzlu


Grizzlu
tag

Na, lenolaj sehogyse lesz, csak kivancsi voltam, masok is az en velemenyemen vannak -e.

Thyeby: az oszlopokra gondoltam, igen.

Marad valamilyen Milesi xgt az eddig nekem minden bevalt.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48004) Grizzlu válasza Armahun (#47999) üzenetére


Grizzlu
tag

Festo haverok szoktak szidni az aaztalosokat, higy ezek a buzik ra vannak gyogyulva a lenolajas beeresztesre, aztan ok meg utana nem tudnak rendesen festeni kb semmivel sem. Mindegyik azt mondja, alapozonak fakonzervalo alapozo az igazi, mar ha festes a cel utana.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48005) Grizzlu válasza Armahun (#47999) üzenetére


Grizzlu
tag

En a kis ajandek diszdobozaim mindig azzal, vagy annak es mehviasz keverekevel kenem le. A vegeredmeny kivalo. Szoval van azert letjogosultsaga

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48006) kapu2006 válasza Grizzlu (#48005) üzenetére


kapu2006
tag

Méhész ismerősöm mondja, hogy méhviasz és étolaj összeolvasztott keverékébe mártják a kaptárkereteket. És jó nekik. Pedig az étolaj hajlamos az avasodásra és ragacsosodásra.

(#48007) thyeby válasza kapu2006 (#48000) üzenetére


thyeby
őstag

Hú, príma. Nem kell gumi alá, olyan csendes (még 1200 rpm-nél is), így a pulttal meg a köztük levő lufttal se vagyok bajban.
Úgy tűnik, eldőlt, hogy nem lesz ajtó előtte - legalábbis a páromnak kicsúszott a száján egyszer. (Ez a mosószeradagoló dolog, tudod. Ráadásul úgy emlékszem, hogy ez a típus van döntött előlappal is, meg egyenessel is. Mi melyiket rendeltük meg? Persze, hogy a döntöttet. Amíg Balázs nem szólt, hogy a mosószerizé, addig még a döntött jobban is tetszett.)

Mostanában minden napra jut valami megoldhatatlan, amit meg kell oldanom. Most perpillanat a konyhaszekrény sarokmehanikájával érzem magam meglőve. Kevés a hely neki a leírása szerint, ki kell találnom valamit, ami 450-es korpuszmélységgel is jó. (470-est már találtam- igaz százezerért, basszameg - úgyhogy momentán két centi csípi a szememet.)

Több fa van, mint asztalos!

(#48008) thyeby válasza Grizzlu (#48005) üzenetére


thyeby
őstag

Ha a méhviaszt paraffinolajjal teszed kenhetőbbé, szaga se lesz.

Több fa van, mint asztalos!

(#48009) thyeby válasza kapu2006 (#48006) üzenetére


thyeby
őstag

A méhészek nem riadnak vissza semmitől, ami egy forinttal olcsóbb, mint más alternatíva.
A szememmel láttam, hogy rendesen kisütötte forró olajban a kaptárdeszkát - mondom, vazze, panírozd be, hátha mégjobb lesz a darazsaidnak.

Több fa van, mint asztalos!

(#48010) jimy_l válasza Grizzlu (#48003) üzenetére


jimy_l
tag

Anno míg jártunk kutyával birkászni. A gazdának vót két segéggye, erdélyi magyarok voltak, Csináltak egy bazi nagy pajtát borovi fenyőből, tehát pajtások is volta. Kész lett, neki álltak lekenni, benzinben oldott lenolajjal.
Elmondásuk szerint kb. 30-70 arányban hígították. (a több volt az olaj) Aszonták odahaza is ezzel kennek mindent ami fa. Nálunk a szintetikus hígítót ajánlják.

Érdemes ellátogatni valami hajós topikba, nem lazúroznak, olajoznak, és a vízen nincs árnyék, meg esőtől védett hely.

Csak újíts fel egy milesis valamit, ha nem csiszolod le rendesen, szar lesz.
Egy olajat meg csak átkensz, és kész.

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#48011) jimy_l válasza kapu2006 (#48006) üzenetére


jimy_l
tag

Oliva olaj lesz az. :K

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#48012) pali923 válasza jimy_l (#48010) üzenetére


pali923
tag

Azt nem tudom, hogy a benzines lenolaj mennyire jó a fára, de abban biztos vagyok, hogy fent az erdélyi (és akármelyik más) hegyekben máshogy viselkednek a faházak és egyéb faépítmények, mint itt nálunk a medencében, a gödör alján. Más a flóra és a fauna, az időjárás, más gombák és rovarok vannak, ha más nem is. Ezt elég sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni, amikor ábrándoznak az ottani faházakról.
Szóval ne várjuk azt, hogy ami a hegytetőn jól működik, az itt is ugyanolyan jó lesz hosszú távon.

[ Szerkesztve ]

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#48013) hzsolee válasza thyeby (#48009) üzenetére


hzsolee
őstag

...A szememmel láttam, hogy...
Én szoktam a térdemmel is, de csak ritkán :D

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#48014) thyeby válasza hzsolee (#48013) üzenetére


thyeby
őstag

:DDD

Több fa van, mint asztalos!

(#48015) Grizzlu válasza thyeby (#48009) üzenetére


Grizzlu
tag

A mehesz erdekes allatfaj, apam is kozejuk tartozik :D. Ismerek sokat. Rettento sok hulyeseget kepesek osszehordani es veghezvinni, ami kaptar-, keret-, es egy kiegeszitok gyartasat illeti. Oregem mondjuk asztalos, o azert tudja, mit hogyan.

Lattam mar olyan sufnituning megoldasokat maszek gepekre "meheszasztalosmuhelyekben", korfureszre, marora, hogy a hajam az egnek allt. Ahogy mas mondta, minden az olcsosag jegyeben tortenik.

Persze, ha meg kell venni az ujabb merget az XY gyogyszergyartor 975 ezerert, semmi sem draga.

Erdekes, husz eve beteg az allomanya az osszesnek.

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48016) Grizzlu válasza jimy_l (#48010) üzenetére


Grizzlu
tag

Engem meggyoztel, olajozni fogok.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48017) mdk01 válasza st6969 (#47987) üzenetére


mdk01
addikt

Pont akkorára 759mm-re és akkor szorul, vagy 758mm és akkor lazán kicsit mozog. Függ a polctartótól is. A helyszínen mérd majd meg a polcot mert +-1mmen belül bármilyen méretet kaphatsz az elméletihez képest és polcnál nem mindegy. Ha van egy elekromos kézi gyalud azzal a polc hosszát kíválóan lehet alkítani ha mégsem stimmel valami.

(#48018) mdk01 válasza Grizzlu (#48016) üzenetére


mdk01
addikt

Nagyon fog fájni x év múlva ha az olaj mégsem úgy viselkedik mint ahogy azt gondoltad. Az MLS vékonylazúr biztosan működik hosszú távon.

[ Szerkesztve ]

(#48019) Grizzlu válasza mdk01 (#48018) üzenetére


Grizzlu
tag

:\

Na most akkor kire hallgassak?

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48020) thyeby válasza Grizzlu (#48019) üzenetére


thyeby
őstag

Higgy nekem, hogy az akácra nem kell semmi olaj, a milézi alá nem kell semmi olaj - de többet már nem győzködlek, elfogadom, hogy az olaj a becsípődésed.

Több fa van, mint asztalos!

(#48021) mdk01 válasza Grizzlu (#48019) üzenetére


mdk01
addikt

Nekem úgy jött le hogy olajat raknál vékony lazúr helyett, de thyeby mást ír. Mondjuk a lényegen nem változtat, se alá, se helyett nem raknék. Helyette azért nem mert mint a többiek is írták fentebb, kétséges a hosszú távú jó végeredmény. Alá meg azért nem raknék, mert nem odavaló. Oda az való amit a MLS mond. Hosszú tövon működik a MLS v.lazúr főleg ha odafigyelsz rá 2-5évente.

[ Szerkesztve ]

(#48022) Grizzlu válasza thyeby (#48020) üzenetére


Grizzlu
tag

Nekem az XGT a becsipodesem, a kedvenc anyagom ;) Olajozni csak a dobozaimat, kisebb disztargyakat, benti kisebb szobabutoraimat szoktam.

Reszemrol lezartam a temat, koszonom mindenkinek !

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#48023) kapu2006 válasza thyeby (#48009) üzenetére


kapu2006
tag

Pontosan. Szó szerint azt mondta, azért étolajjal, mert olcsóbb mint bármi másik olaj.

(#48024) jimy_l válasza mdk01 (#48018) üzenetére


jimy_l
tag

Ésapám csinát cseréplécbű kerítést, lekente egyszer fáradt motorolajjal.
Tizen évig jó volt.

Nemrég készítettem hajóra eszt-aszt, tulaj hozott valami dán olajat, mint a zongora lakk.
Asztán hozott, régi hajó korlátot, felújításra. Nyolc éve volt legutóbb kenve, csak a gyalu tudta leszedni a régi olajat. Minden más csak idő pocsékolás volt.

Ízlések és pofonok....

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#48025) jeriko2 válasza pacman_123 (#47959) üzenetére


jeriko2
tag

(#48026) varsam


varsam
őstag

sziasztok,

ha már felületkezelés...

A közeljövőben fog készülni a lépcsőnk, amelynek lapjai bükkfából lesznek, ezeket készíttetném, viszont a felületkezelést magam csinálnám.
Tudnátok ajánlani pár jól bevált módszert, anyagot amivel érdemes lenne előtte próbálkoznom és azokból válogatnom?
Mindenképpen matt felületet szeretnék és olyat ami nem csúszik és jól védi a fát.

köszi előre is

(#48027) Bakus


Bakus
tag

Ácsoktól kérdezném hogy egy 8x5 méteres autó beállónál ha elől 2, hátul pedig 3 oszlop lenne akkor mekkora gerendákat használjak a különböző szerkezeti elemeknél.

Ui. Minden oldalról nyitott lenne, teteje pedig sátor tető.

"A víz örök, de a gép változik"

(#48028) kapu2006 válasza varsam (#48026) üzenetére


kapu2006
tag

Két komponenses parketta lakk. Alapozóval.

(#48029) Peterhappy válasza jeriko2 (#48025) üzenetére


Peterhappy
őstag

Félig OFF
Akkuadapter lesz most elsejétől az itthoni boltokban.
Hátha valakinek jól jöhet.

[ Szerkesztve ]

(#48030) pacman_123 válasza varsam (#48026) üzenetére


pacman_123
tag

"és olyat ami nem csúszik "

Nagyjából egy éve csináltam öcsém faborítású gipszbeton-alapú lépcsőjét (ebből én csak a faborítást, ami nem bükk, hanem akác munkapult, az volt számára elérhető árú). Kifejezett kérése volt, hogy ne csússzon (akkor egy két éves és egy járni épphogy csak tudó 1 éves gyerekkel a háta mögött) De nem akart semmi csúszásgátló csíkkal sem belerondítani a képbe. Kikértük a parkettás haver véleményét is.

Olajoztuk.

Amúgy a munkapult előre olajozott volt, szóval adta magát az ilyen módú folytatás. A parkettás cimbi már vagy 25 éve nyomja kint (Németországban, ez csak azért érdekes mert ott nem nagyon lehet, csak minőségi anyggal dolgozni) , ő küldött vmi keményolajat egy 5L-es bödönban, a saját tapasztalatai után. De degeljek meg ha emlékszek a márkájára, tán valami R betűs bizbasz volt. Arra emlékszem, hogy amikor hazajött és beszélgettünk az olajokról, én mondtam hogy csak az Auro keményolajat ismerem és használtam már. Mondta hogy ismeri, jó cucc de kint ő nem ezt használja. Ha más ajánlat nem érkezik, neked is jó lesz. Ja, és nem fog csúszni, ami nálad az egyik fontosnak tűnő kitétel volt.

Annyit tudni kell azért, hogy egy ilyen "olajos lépcső" kényesebb. A gyerekek rá lettek nevelve hogy cipőben a lépcsőre SOHA. Komolyan, ha megyek hozzájuk látogatóba és a bejárattól 2 m-nél messzebb merészkedek cipőben, az azóta 3 évessé cseperedett kismókus rámförmed: Cipőt le! Az asszony se járkál fel tűsarkú dominacipőben. A "felmosás" abból áll, hogy éppen nedves ronggyal törlik át a lépcsőt. Viszont: az olaj soha nem fog felrepedezni, szépen kihozza a faanyag mintáját, és elég néha, 2-3 évente épphogy olajos ronggyal áttörölni, felfrissíteni. Ennyi a "felújítás".

Kapu2006: a lakk az nem csúszik? Nálunk harmincX évvel ezelőtt készült az emeletre vezető lépcső, bükkből. Lakkozva. Tartósnak tartós, de zokniban azért ... és a fent említett öcskös nagyobb kölke is, ha nem épp csúszásgátlós zokniban rongyol fel-le, láthatóan csúszkál. Plusz egy esetleg feltöredezett lakkfelületet felújítani... Nemtom. Nekem lesz-e valaha saját falépcsőm, de ha lesz: lakkozni én soha nem fogom az biztos. Vagy .. .van olyan lakk ami nem csúszik? Komolyan kérdem, nem vagyok szakmabeli, azért érdekel - lehet hogy csak az "én lakkjaim" csúsznak.

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#48031) bim válasza Bakus (#48027) üzenetére


bim
veterán

Pár hete készítettem ezt a kennel fölötti tetőt. Szelemen külső 555x340cm 15x20-as gerendát rendeltem rá és az 550-en meghajlott egy centit a könyökfák között. 8 méteres szabad nyílásban nem is gondolkodnék max ragasztott tartóban vagy zsalukőből pilléreket raksz kibetonozva/bevasalva és valami IPE240-et raksz rá amit körbeburkolsz utána. Szarufázat 10x15 és szelemennél meg kell fognod a kihajlást fogópárral. Ekkora alapterületű 5 oszlopon álló szerkezetet már statikusnak kellene számolnia. Nem csak a szerkezetsúly hanem a szélnyomásra és szívásra is. ;)

(#48032) Oktaan válasza Bakus (#48027) üzenetére


Oktaan
csendes tag

A mi kocsibeállónkhoz ezt a megoldást találtuk ki, a fesztáv kb. 5,5 méter. 5 éve van meg, nem süllyedt egy centit sem, télen a havas sem húzom le róla.

...

(#48033) varsam válasza kapu2006 (#48028) üzenetére


varsam
őstag

Van valami bevált márka, amit ajánlanál?

(#48030) pacman_123

Köszi szépen a tippet! Szép lett a lépcső!

Egy akác azért keményebb mint egy bükk pl, nem lesz nagyon kényes a lépcső az olajtól?
A lakk tartósság szempontjából jobban vonz, de abból tényleg olyat szeretnék ami nem fénylik és nem is csúszik. Az olajjal viszont tényleg jobban megmarad a fa mivolta, számomra természetesebb.

(#48035) kapu2006 válasza varsam (#48033) üzenetére


kapu2006
tag

Nincs tapasztalatom, mert egykomponensest használok félfényes, mattot.

De pl.:

http://parkettawebshop.com/termekek/termekkategoriak/feluletkezeles/vizes-parkettalakk/forbo-eurocol-867-easy-parkettalakk-5l/

http://www.lambda.hu/sites/default/files/katalogus/murexin_parketta_lakk.pdf

http://www.parketta-zona.hu/Parkettalakk_vizbazisu_1komponensu_Bona_Novia_5l.html

https://teddyklarafestekbolt.hu/termek/plastdur-vizesbazisu-parkettalakk/

(#48036) monti0222w válasza varsam (#48033) üzenetére


monti0222w
addikt

Szia, a Bona vizesbázisú lakjait bátran merem ajánlani, mind a tartósság, mind a keménység miatt amit képvisel, matt selyem és magas fényű lakkok közül választhatsz. Igaz nem olcsó, de tényleg minőséget képviseli. :K

(#48037) MrChris


MrChris
nagyúr

A kerfmaker-nek van magyar neve? Használ ilyet valaki? Szép diy-ket csinálnak, aszem én is összeütök egyet.
35 nap alatt elkezdtek megérkezni az alu T-trackek és hozzávalók! Elég erősek, nem görbült el a szállítástól. Toll a fülükbe a hazai 'importőröknek', kizárólag egy méteresben, arany áron, előrendelve, előfizetve, szintén hosszat várakozva...

(#48038) civicfan


civicfan
tag

Helló, ajándéktárgyakra milyen lazúrt, vagy valamilyen festéket ajánlanátok?

(#48039) thyeby válasza MrChris (#48037) üzenetére


thyeby
őstag

Bevágáskészítőnek fordítanám.
Itt egy gyorsan elkészülő példány.

Több fa van, mint asztalos!

(#48040) Winner_hun válasza civicfan (#48038) üzenetére


Winner_hun
félisten

Olajat. Pl. Auro 126.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#48041) thyeby válasza civicfan (#48038) üzenetére


thyeby
őstag

Pontatlan a kérdés.
Mi az ajándéktárgy, mi a cél, és festék kell, vagy lazúr?

Több fa van, mint asztalos!

(#48042) civicfan válasza thyeby (#48041) üzenetére


civicfan
tag

Tál lenne, előszőr Milesi vízbázisú parkettalakkra gondoltam, aztán rájöttem hogy jobb volna szinezni

(#48043) thyeby válasza civicfan (#48042) üzenetére


thyeby
őstag

két eset van:

1 - Étel lesz benne: Paraffinolaj, majd méhviasz. (Esetleg Trilak festék, ami az EN 71 szabványnak megfelel - Trinát Unitop - Ezer színből választhatsz. Ám ez fed, alig látszik a fa textúrája alatta.)

2 - Nem lesz étel benne: Gyakorlatilag bármi, amit kigondolsz. A milézi xgt-től a keményolajon át a pácokig lakkal fedve.

Több fa van, mint asztalos!

(#48044) Winner_hun válasza civicfan (#48042) üzenetére


Winner_hun
félisten

Esznek is majd belőle?
Az olaj feltüzeli a fát, sokkal jobban néz ki vele - van olaj ami színezhető is.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#48045) thyeby válasza bim (#48031) üzenetére


thyeby
őstag

Milyen csuda cserép ez, Mester? (Még nem láttam ilyet - vagy csak nem figyeltem?)

Több fa van, mint asztalos!

(#48046) bim válasza thyeby (#48045) üzenetére


bim
veterán

Bramac Tectura. Van olcsóbb koppintása is a Terrán Zenit.

(#48047) MrChris válasza thyeby (#48039) üzenetére


MrChris
nagyúr

Szintén innen néztem. A gyártói fém változatnak vicces ára van.

(#48048) pacman_123 válasza thyeby (#48043) üzenetére


pacman_123
tag

"Étel lesz benne: Paraffinolaj, majd méhviasz."

Ehhez csatlakozom, én magam is szoktam ezt a mixet használni, de nemcsak élelmiszerrel érintkező felületre. Szépen kiemel, illetve a méhviasz miatt még kellemes illatú is. Én innen szereztem be anno. méhviasz pasztilla a paraffinolajat is, de azt most nem találom a termékek között, már csak az értékelő lapja van meg.

Plusz:
- tungolaj,
- Biopin mukalapolaj

Ezek szintén élelmiszerbarát megoldások.

Winner_hu, 48040: ehhez is csatlakozok, imádom ezt az olajat, olyan jó illata van mint egy frissen hámozott narancsnak.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#48050) kapu2006 válasza #46372352 (#48049) üzenetére


kapu2006
tag

Én vörösfenyőből fogom csinálni az új kerítésemet. Vékony lazúrral kezelve.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.