Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Apple notebookok (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-01-31 18:13:27

LOGOUT.hu

Gyakori kérdések és alkalmazás ajánló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#106051) kidy


kidy
csendes tag

Sziasztok!

Egy kérdést szerettem volna feltenni, úgy keveredtem ide, de elolvasva az utóbbi 2 oldalt itt, szemet szúrt ez a ramkezeléses dolog.
Másfél éve vagyok az “új” m1-es MacBook air tulajdonos, kíváncsiságból váltottam hosszú évtizedek után (plusz azért mert tetszik maga a környezet amit ki lehet építeni a márkán belül). Meghatároztam anno hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnie a gépnek es azokat 80-90%-ban tudta. Egy dolog ami fájó, az a gaming. Ezt úgy oldottam meg hogy van amit natívan támogat(pl. Wowozok), amit pedig nem azt GeForce now-on keresztül.
DE!
Fentebb írtátok sokan hogy x típusú felhasználás mellett hogy megy a gép 8gb rammal. Nekem is az alap verzió van, 256gb SSD, 8c cpu, 7c GPU.
Szimpla példával fogok élni: wowozok, semmi extra, safariban fut 5-6 tab a wowhead oldalon, és megy a Discord.
A gép konkrétan el hasalt és újraindult hirtelen, ezt megelőzően pedig egyre lassabbá vált és szaggatni kezdett mindenféle felhasználást tekintve.
Utólag vissza nézve több mint 6gigát írt az ssd-re (gondolom ez a swap) mert a ram már elfogyott. “Feladatkezelőben a ram rész csutkán vörösben végig.
Úgy látom valahol itt lehet a korlát.
DE!! 2nd run:
Kicsit jobban belemászva azt lehetett látni hogy a wowheades tabok gyakorlatilag fezabálták a ramot, mert tele vannak hirdetésekkel és miniatűr videós ablakokkal amik automatán elindulnak, persze kinyomhatóak.

Ezekből kifolyólag úgy látom hogy az sem mindegy hogy a böngészőn mik futnak a háttérben miközben Te mással foglalkozol.

Élménybeszámoló Off.

A kérdésem pedig egy újabb példával kell feltennem:
vettem egy type-c csatis hubot a géphez [link] (nem pont ezt a márkát, hama vagy trust úgy emlékszem, csak így néz ki, most hirtelen ezt találtam mert nem vagyok otthon hogy lecsekkoljam), gondoltam kirakom 4K tv-re ha játszok. Hdmi-n keresztül sajnos késik a kép. Pont annyit hogy zavarjon és játszhatatlan legyen, kb fél-1 mp között. Érdekes módon párom laposát rákötve(Lenovo legion 5) ez nem fordul elő, gondolom mert az nem hubon keresztül lett csatlakoztatva.
Ezért úgy gondoltam veszek hozzá egy monitort csak attól tartok hogy ugyanígy fogok járni ha hdmi-n keresztül használnám. Sajnos nincs lehetőségem le tesztelni előtte.
Ha olyan monitort veszek amin van type-c csati és közvetlenül úgy kötném össze őket, a hubot kihagyva a sztoriból, akkor ez működhetne? Mert utána olvasva külföldi fórumokon azt találtam hogy az illető vett egy olyan monitort amit fentebb írtam, és neki elkezdte tölteni a gépet, ahelyett hogy a képet jelenítette volna meg, és a gép sem ismerte fel külső monitornak. Másnak viszont működött rendesen. Nem értem. :F

Bárminemű tippnek, tanácsnak nagyon örülök. :R

(#106052) -mugen-


-mugen-
tag

Paragon és a Tuxera közt van valami különbség ami indokolja, hogy a Paragon kb. dupla annyiba kerül?

"nankurunaisa"

(#106053) Parson


Parson
addikt

Gondolom az apple saját adapterével ez a külsö monitor képfrissitési szinkron probléma kisebb, vagy pedig teljesen elhanyagolható a késleltetés.
https://www.mediamarkt.de/de/product/_apple-usb-c-digital-av-multiport-2586751.html

Ha nem, akkor gebasz van, mert én ezzel használnám a 4K-s külsö monitorom.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#106054) Stauffenberg válasza kidy (#106051) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A videojáték pont egy olyan példa, ahol a swap nem igazán megoldás, mert azonnal kell az adat és ha a CPU/GPU nem kapja meg időben, akkor nem fog elkészülni a képkocka, megnő a frame time és szaggatni fog. Egy fotószerkesztésnél például már más a helyzet, mert _érdemben_ nem akaszt meg ha valamit a swapból kell kikukázni ilyen SSD sebességek mellett.

Az alap M1 meg amúgy sem erős 3D-ben, szóval többszörösen halmozottan hátrányos helyzetű ha videojátékról van szó.

(#106055) kidy válasza Stauffenberg (#106054) üzenetére


kidy
csendes tag

Nem tudom szoktál-e játszani de teljesen mindegy hogy milyen os van a géped alatt, ha elfogy a ramod akkor a fentebb leírtakat fogod tapasztalni, teljesen mindegy hogy a gép játszik-e a swapolással vagy nem, a vége ugyanaz lesz.

Véleményem szerint 3D-ben meglehetősen jó az m1, ha a többi piacon levő integrált csodához hasonlítod.

(#106056) csaba1203 válasza Smiley (#106037) üzenetére


csaba1203
addikt

Szóval az itt lévők többsége is ennyi alkalmazást használ megnyitva egy időben...... :D :DD
A hozzászólásokat olvasva nekem nem ez jön vissza és az itt jelenlévők nagy részének elégséges az a fránya 8GB is.

[ Szerkesztve ]

(#106057) Gempas 70


Gempas 70
aktív tag

MBP 14 megérkezett. Kíváncsi vagyok, kezdődik az ismerkedés . Eddig csak Win volt..

(#106058) #54597376 válasza Gempas 70 (#106057) üzenetére


#54597376
törölt tag

Akkor úgy állj hozzá, hogy felejts el mindent amit eddig megszoktál, és ne keresd benne a Windowst.

(#106059) moleculez válasza #54597376 (#106058) üzenetére


moleculez
veterán

:K úgy biza'
Én szeptemberben akarok venni egy 14'/32/512 konfigot. 2018-as Airt vált majd.
Amúgy Thinkpadeket nézegettem még, de 1500+£-ért nem fhd ips kijelzőt szeretnék nézegetni.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#106060) krisi047


krisi047
aktív tag

Sziasztok! Szemezek a Mac OS-sel, ezen belül is az M1 Airrel. Viszont a helyzet az, hogy soha nem használtam még a rendszert, kis túlzással csak videón láttam. Kezd kicsit elegem lenni a Windows indokolatlan belassulásaiból és aksizabálásból, és hasznosnak találnám, hogy ha a telefonommal is jobban együttműködne. Jelenleg egy Intel 11gen i5 Zenbook 14-et használok, ami szép és jó, ha szűz rendszer van rajta kb. pár hétig, onnantól fokozatosan és gyorsan nő a szenvedés, pedig alap dolgokra használom csak. Ami még zavaró, hogy a 8GB RAM-ot eléggé megbántam, nagyon szarul kezeli a memóriát a Windows.

A fentiek alapján összességében két kérdésem van hozzátok.

Az egyik, hogy memóriakezelés terén a Windowsnál hatékonyabb-e a Mac OS és az M1, ha 8GB-ról van szó? Árban barokkos túlzásnak érzem a 16GB verziót. A felhasználás alapvetően jó sok (akár 40-50) böngészőtab, office (pár word, pár excel, egyik sem túl nagy fájl) és a levelezőrendszer fusson nagyon jól. Ettől a Zenbook nagyon röcög, hangos, visít és pár óra alatt vége az amúgy tényleg 10-11 órás aksinak.

A másik kérdés pedig, hogy az MS Office használható-e kompromisszummentesen? Excelből nem kellenek nagyon csilivilli funkciók, de a formázás, különösen a Wordnél alapvető, hogy pixelre ugyanúgy jelenjen meg Windowson is.

Köszi!

(#106061) vadászcsiga válasza krisi047 (#106060) üzenetére


vadászcsiga
félisten

Az utóbbi pár oldal pont a memóriáról szól, 8 vs 16Gb. Lelövöm a poént, nincs egyértelmű válasz. Valaki szerint erre amit írsz elég a 8, más szerint meg csak a 16Gb.

(#106062) SharpSA válasza kidy (#106051) üzenetére


SharpSA
veterán

Szia!

HUB helyett használj USB-C to Displayport vagy HDMI kábelt. Szerintem azzal jobb lesz a helyzet. Egyébként ez a gép nem játékra van kitalálva, de adott esetben kompromisszumokkal arra is lehet használni.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#106063) moleculez válasza krisi047 (#106060) üzenetére


moleculez
veterán

Szia, erre a felhasználásra bőven elég a 8gb. Feltételezve hogy az 40-50 tab a böngészőben nem valami komoly web app.
MS office jól fut, teljes pompájában (ha jól tudom natívan, nem emulalva)

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#106064) Stauffenberg válasza kidy (#106055) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Nem tudom szoktál-e játszani"

Szoktam játszani, de nem macOS-en, hanem arra van a konzol, korábban meg PC is.

"de teljesen mindegy hogy milyen os van a géped alatt, ha elfogy a ramod akkor a fentebb leírtakat fogod tapasztalni"

Most ezzel csak leírtad újra amit én, hogy a swap nem megoldás akkor, ha videojátékról van szó. Ha viszont az adat nem azonnal kell, hanem csak elég gyorsan, akkor abban a szoftverben nem fog földbe állni a teljesítmény, de ezek nem a videojátékok lesznek.

"Véleményem szerint 3D-ben meglehetősen jó az m1, ha a többi piacon levő integrált csodához hasonlítod."

Ez így igaz, de amíg egy PC esetében (még akkor is ha laptop) tudsz dedikált GPU-t kérni a rendszeredhez, itt ez maga a rendszer, így azért a 3D teljesítményt nem biztos, hogy csak a konkurens IGP-ékhez érdemes csak hozzámérni.

(#106065) huan válasza krisi047 (#106060) üzenetére


huan
őstag

Szia.
Én ugyan ilyen felhasználásra vettem márciusban M1 Air-t. Firefox van 30 tabbal nyitva, MS Office...stb. Ez a 8Gb nem "ugyan annyi" mint windowsnak a 8Gb :)
Az Office teljes értékűen nagyon kedvezően megvásárolható, de fellelhető máshol is ;]
Egy komolyabb paraméterekkel rendelkező notebookot váltottam erre, de a legfontosabb, hogy tudjuk mire akarjuk használni. Szvsz a felhasználók 98%-nak tökéletes az M1 Air "mindenre".

(#106066) Smiley válasza Stauffenberg (#106047) üzenetére


Smiley
őstag

Elengedtem. :R

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#106067) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Srácok!
Adott egy 2021-es Macbook pro. Sajna koppra merült az akksija. s 1%-on áll. HA jól tudom van valami reset/command akármi amit le kell ilyenkor futtatni, hogy vegye ismét a töltést, illetve hogy töltődjön.
Tudnátok segíteni ebben?

(#106068) Head88 válasza bacsis (#106067) üzenetére


Head88
addikt

M1 procis gépeken már nincs smc és nvram reset.

(#106069) bacsis válasza Head88 (#106068) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Ahha, és akkor milyen más megoldásom lehetne? :B

(#106070) Head88 válasza bacsis (#106069) üzenetére


Head88
addikt

Az égvilágon semmi lehetőséged nincs. Töltőre teszed és vársz. Ha nem javul meg akkor szerviz.

(#106071) kidy válasza Stauffenberg (#106064) üzenetére


kidy
csendes tag

Félre értések elkerülése végett bemásolom az eredeti posztom egy részét ami felett gyakorlatilag mindenki szemet hunyt :U

“DE!! 2nd run:
Kicsit jobban belemászva azt lehetett látni hogy a wowheades tabok gyakorlatilag fezabálták a ramot, mert tele vannak hirdetésekkel és miniatűr videós ablakokkal amik automatán elindulnak, persze kinyomhatóak.

Ezekből kifolyólag úgy látom hogy az sem mindegy hogy a böngészőn mik futnak a háttérben miközben Te mással foglalkozol. ”

Egyáltalán nem a swaptól vártam a mentőövet ha elfogyna valaha is a ramom :)

Tisztában voltam a gép vásárlásakor hogy milyen játékbeli teljesítménye van, főleg azt a részt ami engem érint.

Direkt nem írtam hogy mivel hasonlítom össze, és ha hasonlítanám, akkor fejben egy ryzen 5 3400g-re gondoltam, sry ez lemaradt. Nha, az is maga a rendszer része az integráltjával, és ahogy néztem az mellett sem kell szégyenkeznie. :R

(#106072) bacsis válasza Head88 (#106070) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Hát ez marha jó... Oké köszönöm :R

(#106073) sityupityu válasza bacsis (#106072) üzenetére


sityupityu
veterán

Egyáltalán nem veszi fel a töltést?

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#106074) moleculez válasza bacsis (#106072) üzenetére


moleculez
veterán

Már bocs hogy téged "vádollak" ilyenekkel, de kábel, toltofej, lánc többi darabja rendben van?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#106075) Stauffenberg válasza kidy (#106071) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nem hunyt senki szemet felette, csak édesmindegy, hogy maga a játék emészti fel a RAM-ot vagy egy háttérfolyamat, ugyanaz a végeredmény.

(#106076) sprX


sprX
tag

Beszálltam én is az M1-esek táborába, úgy voltam vele, szép és jó az M2, na de na ... 600 mátyás azért mégiscsak nagyon sok. ISTYLE-nál ha valakit érdekel, a 8c/8c, 8GB, 512 Air akciósan kapható 479-ért. Ha valaki együtt tud élni a silver/gold színnel, mert persze a space gray nem az... -

:DD :DD

Some days, I need House Music. And some days, I need more House Music ...

(#106077) KraX válasza sprX (#106076) üzenetére


KraX
őstag

Silver teljesen jo (persze, ízlések és pofonok), üdv a klubban. :)

For the God Emperor!

(#106078) Blizz


Blizz
őstag

Sziasztok,

hűtőpadot szeretnék majd venni a 13as macbook alá, de nem nagyon találok pontos méretben. Egyáltalán kell e neki és ha igen akkor jó a nagyobb hűtőpad is?

No mistakes, just happy little accidents

(#106079) bmakszim válasza Blizz (#106078) üzenetére


bmakszim
senior tag

Nem kell.

(#106080) moleculez válasza Blizz (#106078) üzenetére


moleculez
veterán

Fölösleges. Amúgy sincs semmi "kipufogó" amit meg lehetne vele támogatni.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#106081) krisi047 válasza huan (#106065) üzenetére


krisi047
aktív tag

Köszönöm a megerősítést, abból amit olvasok nekem is úgy jön le, hogy a 8GB RAM macen többet ér, tehát épp valami hasonló válaszra éheztem. :)

(#106082) Blizz válasza bmakszim (#106079) üzenetére


Blizz
őstag

Köszönöm, #106080moleculez neked is.

Tulajdonképpen WoW-hoz akartam volna későbbiekben, remélem nem fog túlmelegedni több óra játék után

No mistakes, just happy little accidents

(#106083) Aaron14


Aaron14
őstag

Sziasztok!

13" 2014 mid rMPB-ra a Big Sur az utolsó frissítés. Megjelenéskor felraktam, de nagyon laggolt, főleg a Safari. Azóta van érdemi javulás?

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#106084) i400 válasza Aaron14 (#106083) üzenetére


i400
senior tag

volt ilyen gépem és calatinaról frissítve semmi ilyesmit nem tapasztaltam, nekem teljesen jól használható volt a rendszer.

(#106085) Aaron14 válasza i400 (#106084) üzenetére


Aaron14
őstag

Alap konfigurációd volt?

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#106086) i400 válasza Aaron14 (#106085) üzenetére


i400
senior tag

i5 256/8gb

(#106087) Aaron14 válasza i400 (#106086) üzenetére


Aaron14
őstag

Akkor lehet megpróbálom lefrissíteni, de tartok tőle, hogy nem lesz jó. :F

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#106088) KubanitoS


KubanitoS
veterán

Szerintetek MacBook Air M1-hez milyen méretű laptop táska az ideális? Szigorúan 13.3-as méretű legyen, vagy lehet a kényelmesebb parkolásért 14-es is jó lehet? Női táska szerű lenne a cél.

Nothing will stand in our way. I will finish what you started.

(#106089) sprX válasza KubanitoS (#106088) üzenetére


sprX
tag

Én egy olyan sleeve-ben hordom, amibe a 15" retina prom is belefért, - szerintem - a bélése inkább lényeges, mintsem a mérete... :K

Some days, I need House Music. And some days, I need more House Music ...

(#106090) Aaron14


Aaron14
őstag

Ha a Big Sur telepítő kevesebb szabad helyet érzékel a ténylegesnél, azzal mit lehet csinálni?

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#106091) Hegyirabló válasza KubanitoS (#106088) üzenetére


Hegyirabló
veterán

Thule között néznék szét. Hatalmas választékuk van, ráadásul kifejezetten MacBookhoz készítik a táskáikat.

Aquila non captat muscas.

(#106092) Schnorkel válasza Aaron14 (#106090) üzenetére


Schnorkel
tag

Néha egy újraindítás is segít, de pl a böngésző cache törlése is felszabadíthat elegendő helyet.

Személyi edzőt keresel? tutitrener.hu

(#106093) TigerCat válasza Schnorkel (#106092) üzenetére


TigerCat
nagyúr

Lekapcsolod, lecsukod a tetejét legalább 15-20 másodpercre.

♛ Kanapékirály Bútor és Kanapé Webáruház »»» https://kanapekiraly.hu

(#106094) Aaron14 válasza Schnorkel (#106092) üzenetére


Aaron14
őstag

Köszi! Végül áttettem a telepítő fájl egy külső meghajtóra és onnan tettem fel. Így simán ment a dolog.

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#106095) mattheus


mattheus
őstag

A héten kezdtem el az ismerkedést a frissen vásárolt, de még kedvezőbb árfekvéssel rendelkező MacBook Air gépemmel. Több évtizednyi Windows-os lét után azért bőven tartogat nekem kihívást és sokszor zavarba kerülök, hogy mit és hogyan kell csinálni.

Ehhez persze segítségül hívtam az internetet és amikor időm van rá és nem vagyok fáradt, akkor olvasom a különböző oktató videókat.

Elolvastam itt az összefoglalót is, de nem találtam arra utalást, hogy melyik vírusírtó javasolt.
Nekem az alap gép van (8 GB ram, 256 GB SSD) és olyan megoldást keresek, ami megbízható és kevés erőforrást igényel.

Ebben tudtok nekem segíteni, hogy mit érdemes? Akármennyi tesztelői oldalt nézek, mindig más van a top3 ligában :)

(#106096) #54597376 válasza mattheus (#106095) üzenetére


#54597376
törölt tag

Én soha nem használtam és nem is tervezem vírusírtó használatát. A józan ész sokat tud segíteni.

(#106097) Hegyirabló válasza mattheus (#106095) üzenetére


Hegyirabló
veterán

Szia!

Ezt ennek a topiknak az összefoglalójából vágtam ki.

Aquila non captat muscas.

(#106098) mattheus


mattheus
őstag

Köszönöm a segítségeket @FrankieNTDO és @Hegyirabló!

Akkor elsiklott a figyelmem, hogy itt explicit az vagyon írva, hogy nem kell, bár nem tudom, hogy mennyire aktuális ez a megállapítás továbbra is, hiszen ez a fórum 2006 óta aktív és feltételezem az összefoglaló sem havi szinten van karban tartva. Amennyiben így lenne, akkor elnézést kérek a téves következtetésemért.

Interneten rengeteg cikk van arról, hogy nem kötelező, de javasolt. Nem tudom, hogy mennyire csak eladni akarnak valamit, amire nincs szükség, de azért könnyen meg lehet téveszteni sztem az embert, így akár igazuk is lehet.......

@FrankieNTDO

Én azt megértem, hogy kellő körültekintés mellett meg lehet óvni a gépet, de mint friss MAC felhasználóként nekem még egy telepítés is szokatlan, nemhogy a teljes ökoszisztéma átlátása, így gondolom simán telepíthetek olyan programot, amit talán nem kellene.

Én amennyire lehet próbálok körültekintő lenni, viszont pont egy évvel ezelőtt kaptam egy levelet a "UPS"-től, hogy már több mint egy éve nem voltam bejelentkezve (ez valós is volt), így amennyiben nem szeretném töröltetni a regisztrációmat, akkor lépjek be. Ezekre mindig gyanúsan kattintok, mert jellemzően adathalász emailekről van szó. Még mielőtt bármit is csináltam volna, ellenőriztem az emai címet (customer-notifications@ups.com)" és a levélben szereplő hivatkozást is. Mindkettő legálisnak tűnt, így beléptem és kiléptem. Közben írtam azért egy levelet a UPS-nek, hogy ez micsoda, amire jött a válasz pár héttel később, hogy csalás áldozata lettem, mert nem valós email címről lett küldve. Ezt az email címet egyébként használják, de egy apró különbséggel, hogy customer-notification(s)@ups.com nincs benne s :((

Szóval igen, kellő körültekintéssel meg lehet úszni, de ha van rá mód, hogy ne csak én kontrolláljam a dolgokat, akkor hasznos tud lenni szerintem. Windows gépemen én már kezdetek óta használok, így emiatt is merült fel bennem.

[ Szerkesztve ]

(#106099) WhiteAngel89 válasza mattheus (#106098) üzenetére


WhiteAngel89
aktív tag

ha esetleg valamit be nyalnal, malwarebytes le töltöd az általában le pucol minden olyan kártevőt amit macen be lehet szedni, de ezen kívül tényleg felesleges ilyen programok után keresgélni, de majd ha már hosszabb távon használod ugyis ra jössz :)

iPhone 15 pro, Macbook Pro 13 m1 2020

(#106100) Stauffenberg válasza mattheus (#106098) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Az általad leírt adathalász módszer arra alapoz, hogy az alapvető dolgokat sem érted, hogyan szűrj ki egy olyan csalást, amikor egy valódinak látszó email cím a feladó nevének van beírva, de valójában nem onnan jön. Ezt nem fogja egy antivírus szoftver megakadályozni helyetted.

Amúgy innen tudod a gyári MacOS vírusirtót letölteni: https://apple.com/hu/antivirus

(A link nem hibás, hanem.....)

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Apple notebookok (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.