Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84401) sh4d0w válasza #08299776 (#84400) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ha ez a fétised, hajrá :D

https://www.coreinfinity.tech

(#84402) #08299776 válasza sh4d0w (#84401) üzenetére


#08299776
törölt tag

Mandrake 7 óta... ;)

(#84403) lev258 válasza artru60 (#84399) üzenetére


lev258
veterán

Próbáltál esetleg másik csatornát (frekvenciát) használni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84404) sisi22 válasza fatpingvin (#84324) üzenetére


sisi22
tag

:))

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84405) tcsaba007


tcsaba007
tag

Sziasztok!
Kollégám, aki a szervereinket kezelte felmondott és rám maradtak ezek a feladatok. Rögtön el is akadtam egy hibánál. Sajna nem vagyok nagy Linux guru, de ezt szerintem fel is tudjátok majd mérni a hibaleírásomból is... :)
Adott egy Debian linux 9.13, amin a levelező szerver fut.
A webszerver wildcard SSL tanúsítványa lejárt, de a kolléga még a lejárat előtt feltette az újat a helyére, nekem már ne legyen vele gondom, meg ezzel meg is mutatta, mit kell ilyenkor csinálni.
A kolléga távozott, a régi tanúsítvány lejárt, így most kiderült, hogy valami nem ok, a thunderbird és a böngészők nem töltik le az új tanúsítványt.
A tanúsítvány der formátumban érkezett, amit a https://www.sslshopper.com/ssl-converter.html online konverterével alakítottunk PEM formátumúra. Ezt átneveztük, az apache leállítása után (service apache2 stop) bekerült a régi helyére (/etc/apache2/ssl/domain/), ugyanazzal a névvel, mellette maradt a régi key fájl.
Apache2 indítása (service apache2 start).
Thunderbird-ben ez a hibaüzenet jön:
Ha a megtekintésre kattintok, akkor a már lejárt tanúsítványt látom.
Ha a tanúsítvány letöltésére, akkor azt írja: Nem áll rendelkezésre információ.
Megpróbáltam linux alatt openssl-el átkonvertálni a .der állományt, hátha hibázott az online konverter:
openssl x509 -inform der -in domain.der -out domain.crt
A végeredményt betettem a helyére (ugyanakkora lett, mint az online által konvertált), változást nem hozott.
Az /etc/apache2/ssl/domain/ könyvtárban van még 1 fájl, domain-ca.crt, amit nem tudom hogy kellene legenerálni. A cég akitől a tanúsítványt vásároltuk, azt mondja, hogy csak windows platformon tudnak segíteni, linux alatt nem...
Mit rontottunk el vajon, hol keressem a hibát?

[ Szerkesztve ]

(#84406) sisi22 válasza #08299776 (#84402) üzenetére


sisi22
tag

pőtyőgjük be…

Jajj, ez fajt! :(

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84407) tcsaba007


tcsaba007
tag

Igen kimaradt, hogy a PEM fájlt domain.crt-re neveztük át.
A mappában így van 3 fájl:
domain.crt
domain-ca.crt
domain.key

(#84408) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Valamilyen tabletre való felületet (ha létezik ilyen Ubuntura, vagy egyébre), vagy disztrót tud valaki?

A KDE neon Plasma Mobile-ja még nagyon nem tökéletes, de más lehetőség esetleg...?

Android x86 is jó lenne, de végigpróbálva kb. mindet, nem nagyon működnek, és OTA frissítés sincs.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84409) ubyegon2 válasza hcl (#84408) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem ódzkodsz nagyon a kínaitól, akkor próbáld ki a JingOS-t!

Meglepett, de fenn van a DW-on is! :K

[ Szerkesztve ]

(#84410) hcl válasza ubyegon2 (#84409) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Attól eléggé :D A Phoenix is gyanús, de az elvileg nem kínay.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84411) ubyegon2 válasza hcl (#84410) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

duplikáció ...... kőkorszaki a fórummotor

[ Szerkesztve ]

(#84412) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#84411) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én direkt fárasztom őket, figyeljetek csak sárgamakik! :K  Az aktív meg másik telóm is kínai, OS is kínai és még a Mi cloud-ot is telerakja a két teló.

Szerintem már az internet is kínai...:DD

Ezt de utálom, mobilon írtam, hozzászerkesztettem még egy mondatot, erre külön hsz-t csinál ez a kőkorszaki PH motor....Parciiiiiiiiii :W

[ Szerkesztve ]

(#84413) hcl válasza ubyegon2 (#84412) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én azért ezt kerülöm ahol lehet :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#84414) Rimuru válasza hcl (#84408) üzenetére


Rimuru
veterán

Gnome vagy phosh (ami szinten gnome :)))?

Vigyázat, csalok!

(#84415) fatpingvin válasza hcl (#84408) üzenetére


fatpingvin
őstag

phosh.

én a postmarketOS által támogatott grafikus felületek környékén néznék körül.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84416) ubyegon2 válasza hcl (#84413) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem kerülöd el, mármint nem csak a kínaiakat kéne amúgy sem, de gondolom a netkábelt meg nem akarod elvágni....így aztán bakfitty!

Látom javasolva ezt a fura nevű Phosh valamit, láttam ebben az írásban, de a neve nem teccett! :D
Linux Based Operating Systems for Mobile and Tablet Devices

(#84417) Rimuru válasza ubyegon2 (#84416) üzenetére


Rimuru
veterán

Mi a baj a "fos" nevvel? :DDD

Vigyázat, csalok!

(#84418) ubyegon2 válasza Rimuru (#84417) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát igazán semmi, sőt, ha nem jön be, gond nélkül mondhatod róla, hogy ez egy fos!

Olyankor lenne ciki, ha kérdenék, milyen rencerthasználsz koma? :DDD

(#84419) tordaitibi válasza ubyegon2 (#84418) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nyugalom, a név nem kötelez, pl. nekem van Reisz Gabriella nevű hölgyismerősöm.
Néha nem egyszerű az élete... :P

(#84420) sh4d0w válasza tordaitibi (#84419) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Pláne, ha Reisz Rolls-szal jár...

https://www.coreinfinity.tech

(#84421) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84419) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát ugye vannak elég ciki nevek ez tény. :D Ilyen Reisz nevű faszi van valamelyik TV csatornán is, időjós talán. Azért fiúknál cikibb kicsit a reisz név! ;]

Anno kisiskolában engem is csúfoltak a nevem miatt, de ezeket én idővel megbántalmaztam és ez igen hatékony volt, legalábbis engem eléggé megnyugtatott.

[ Szerkesztve ]

(#84422) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84418) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Hát igazán semmi, sőt, ha nem jön be, gond nélkül mondhatod róla, hogy ez egy fos!

Meglehet, hogy erről inkább az ember a májkroszoft híres termékére asszociál. ;]

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84423) ubyegon2 válasza K0zm0 (#84422) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Esetemben ez már nem áll ugye, mert maholnap egy évtizede nem ismerem a Wint, asszociáljanak arra a ragyára a csodagyerekek, akik mégiscsak használják! ;] Tudom, sokaknak muszáj, de páran elég nokedli indokokat hoznak fel érvként, de nem bántanám most itt Tibikomámat! :N

Én meg akkora nagyeszű vagyok, hogy minap is meglepődtem, amikor kipróbáltam pár hangfelvevő programot és pislogtam, hogy jé ez a gép felvesz hangot, pedig sose volt mikrofonom! :D Annak ellenére voltam képes ezen meglepődni, hogy egy webshop szakijának anno én magyaráztam el, hogy default minden laptopban van valamilyen mikrofon, mégha szutyokszar is! (na jó, ezt qrva gyorsan felejtsétek is el) ;]

[ Szerkesztve ]

(#84424) hcl válasza fatpingvin (#84415) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Magát a pmOS-t se lenne hülyeség bepróbálni, de nem annyira támogatott az eszköz :S Bár igazából semmi más alatt sem működik mindene, ahogy most elnézem.
BTW a sima Gnome3 is összerakható, ma próbálgattam, egy dolog hiányzik : görgetés az érintőn bárhol húzgálással.

Én férfiban ismertem Reisz nevűt... de vele senki nem viccelt, mert akkora volt, mint egy hegyomlás :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#84425) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84423) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Melóban nekem is használnom kell... sajnos. Nem mellesleg már a kolléganők is megjegyezték, hogy az elődöm is szidta mindig, mint szódás a lovát.
Mondjuk újabban a HP nyomtatókkal van tele a tököm a melóban. Otthonra asszony Canon-t kapott miután a HP beadta a kulcsot. :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84426) hcl válasza K0zm0 (#84425) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is muszájból használom melóban - az előző helyen még a kliensgépeken is Linux volt, de ott meg a hülyeség öltött olyan mértéket, hogy inkább Windowst supportálok :(
Mondjuk itt is dolgozom rajta, hogy lehessen Linuxom :D

HP->Canon-> Canon nyomtatók szidása záros határidőn belül...

Mutogatni való hater díszpinty

(#84427) tvamos válasza hcl (#84426) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem is win van a cégnél, nincs vele bajom. Ellenben a céges IT support... az igazi tragédia.

Viszont a Linux az itthoni gépen elég atom jó, pláne, mióta protondb is van. Így már tényleg nem kell win semmire.

Nekünk kszeroksz printer volt, és szerettük. Most tesó van... És ezt mégjobban szeretjük, mert lehet telóról IS nyomtatni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84428) hcl válasza tvamos (#84427) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem folyamat bajom van, főleg a 4 magos gépen tanúsított lassúsága miatt... Meg hogy nekem kell supportálni az említett lassú géppel :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#84429) K0zm0 válasza hcl (#84428) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Hát nem tudom... A HP saját baromsága, hogy a Smart progihoz regisztrálnod kell, hogy beszkennelhess egy dokumentumot... Mert persze a kolléga nőnél az az átok Win11 nem akarja kezelni az egyenesen PDF-be való szkennelést, de a fórumokon is sokan panaszkodnak a Win11+HP kombóra. (Valami driver gondja lehet, de nekem nem sikerült működőt hegeszteni rá.)
Feldurrantottam neki a NAPS2-t, de azzal meg nem akar dolgozni mert nem ismeri, úgyhogy mindig más szkennel neki.
Itthonra így inkább Canon lett HP helyett.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84430) hcl válasza K0zm0 (#84429) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ilyen görénységek a Canontól is kitelnek :D
Mondjuk ha valami a 10-en ment, annak illene a 11-en is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84431) gregory91 válasza K0zm0 (#84425) üzenetére


gregory91
senior tag

Nekünk HP nyomtatónk volt, nem volt vele nagy probléma: a tintagondot is lehetett orvosolni(reloaded),de aztán elöregedett, jött egy canon....Ekkora egy hisztis r*****ot sosem látott a világ: a hp volt olyan információ-kész hogy jelezte hogy a színes vagy a fekete fogyott el,a cannon a 'A' 'B 'C' valamelyike villantotta magát.Felmerült a tintagond? F**k yourself dear user. :C
Alig van nálunk ez a phosh' - halmaz de már egy életre megutáltam.....
A HP és a canon felismeri a generic driver.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84432) gregory91 válasza ubyegon2 (#84423) üzenetére


gregory91
senior tag

Én anno az általánosban tanultam linuxot(halvány emlékezetem szerint startmenü gombján egy tux volt,hálózati bootban indulhatott mert volt egy gép ami "szerverként" futhatott mert ha az nem fut akkor többi gép sem bootolt volna be) holott windows volt otthon,annak idején elidegenedtem tőle.Most meg vagy 2-4 éve csak linux fut a gépemen(lehet hogy lesz mellé windows de nemhiszem hogy tartósan lenne).
Durva ezt leírnom de nyomokban olyan mintha egy "tanár" lenne.Segített programozni,segített belemélyíteni a bootloaderek világába,ösztönöz arra hogy bizonyos szoftvert is előállítsak,vagy akár egy livelinuxos számítógépes-bicskát rakjak össze.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84433) hcl válasza gregory91 (#84432) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Virtuális gépen kényelmes, kevesebb macera, mint dualboot-tal, és a legtöbb dolog elfut rajta úgy is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84434) #68216320


#68216320
törölt tag

Mivel lehetne HDD-n felülettesztet csinálni Ubuntu Server-en adatvesztés nélkül?
Sajnos menet közben borult a gép és azon kívül, hogy éjjel futtattam egy mdadm checkarray-t 2db hdd-n (raid1), a többi még nincs tesztelve.
Nem tudom azt sem, hogy a checkarray ~10óra futása valóban megfelelő teszt-e ilyenre.

(#84435) hcl válasza #68216320 (#84434) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

smartctl mit mond? Elvileg az is tud valami ilyen tesztet, de a SMART adatokból is sok minden kiderülhet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84436) #68216320 válasza hcl (#84435) üzenetére


#68216320
törölt tag

Azzal nincs gond, minden hdd-n 0 reallocated sector van. Az egyik HDD smr-es azon képtelenség a raw errorok között kiigazodni.
Esetleg egy "badsectors" futtatás?
Igazából a legjobb az lenne, ha a hdsentinel pro-hoz hasonlóan linux-on is volna egy "surface reinitialization" megoldás. Csináltam már a 4TB raid1-ről backup-ot, szétdobtam a tömböt, töröltem a superblock-ot és csinálnék valami valós felület újrainicializálást.

(#84437) hcl válasza #68216320 (#84436) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha már úgyis szét van szedve, akkor bootolj egy Hiren's -ről, és HDD regenerator.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84438) #68216320 válasza hcl (#84437) üzenetére


#68216320
törölt tag

Biztosan van benne HDD Regenerator? [link]
Nem a HDDScan van benne helyette? Mert az csak valami mintával tölti fel write esetén, valódi "reinit"-et nem csinál tudtommal.

(#84439) hcl válasza #68216320 (#84438) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom, én kiszedtem egy régebbiből, amiben volt, és hálóról használom, ha kéne (a Hiren's -t is.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#84440) fatpingvin válasza hcl (#84424) üzenetére


fatpingvin
őstag

a pmOS-nél jobb hardverkompatibilitású rendszert nem nagyon fogsz találni csak mondom. x86 alatt pl teljesen hibátlan, telefonokon ha megnézed kb amiken megy azokhoz az összes patch pmOS-ből jön rá a mainline-re is.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84441) hcl válasza fatpingvin (#84440) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez a bajom, hogy amiken megy.
Ugyanaz a baj, hogy alig van amin rendesen működik, és HW 3D gyorsulás nélkül halott (próbáltam). Pedig marha jó lenne, mert mainline kernel=marha hosszú support.

Az a baj, hogy atombiztos rendszer kéne, mert napi használatra magamnak, vagy anyámnak csak olyat adok. És a pmOS pont ezt tudná, ha rendesen menne olyan dolgokon is, amik itt előfordulnak.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84442) Warton


Warton
őstag

Linux Mintre lehet az AUR-ból progit telepíteni? Ha igen hogyan?

(#84443) CPT.Pirk válasza Warton (#84442) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az AUR az forrásból fordít csomagot. Nem lehetetlen, hogy az AUR-es PKGBUILD alapján csinálsz saját telepítőt Mintre egy shell script formájában.

De egyszerűbb keresni PPA-t Mintre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84444) Ueda válasza Warton (#84442) üzenetére


Ueda
senior tag

[ https://magyarlinux.hu/bauh-univerzalis-csomagkezeles/ ]
(Sose próbáltam.)

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#84445) #68216320


#68216320
törölt tag

Van egy laptopom amin Arch Linux-ot használok. Az "Intel UHD630 + Rtx2060" VGA kombóval milyen megoldást javasolnátok, hogy tudjak váltani a VGA használat között?
Elfogadom azt is, ha csak reboot után tudok.
Zárt nvidia driver van használatban.
Jelenleg boot közben letiltom a dVGA-t ( [link] - Fully power down discrete GPU) és csak az Intel van üzemben azonban néhány probléma van ezzel kapcsolatban:

1. Elég macera folyton konfigot babrálni, ha át szeretnék váltani a f*ckvidia vga-ra vagy épp vissza.

2. Mivel minden monitor kimenet az nvidia-ról működik, ezért amint külső megjelenítővel használom ismét állítanom kell, akkor is, ha csak code editor-t nyitok munkához

3. Amikor csak az Intel van használatban (boot konfig alapján) akkor előfordul, hogy néhány esetben (mondjuk alvásból visszatér a gép) mégis bekapcsol az nvidia.
Szoftveresen továbbra sem látható ugyan, de a laptop jelzi egy led-el, hogy éppen melyik vga van használatban. A lényeg, hogy ilyenkor a fogyasztás megugrik a dVGA fogyasztásával, ami nem túl nyerő megoldás.

Szóval valami működő barkács megoldás volna jó, ami kényelmes és valódi váltás lehetőséget kínálna. (Bumblebee-n elvérzett a tudásom, nem sikerült beállítanom)
Van ötletetek?

(#84446) lev258 válasza #68216320 (#84445) üzenetére


lev258
veterán

Arch-on nem tudom hogy megy ez.
Nálam Ubuntu Mate alatt most On-Demand módban üzemel a zárt driverrel. HDMI működik, és ha átállítom Performance-ra (Nvidia only), akkor kijelentkezés kell csak.
Persze nem azonos hardver, de két VGA. Nálam egyébként AMD+Nvidia laptop.
nvidia-prime az egyik lényeges csomag, a driveren kívül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84447) hcl válasza #68216320 (#84445) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom, az hogy műxik, nekem a T400-on az AMD dVGA, meg a chipsetben levő is a BIOS-ban kapcsolható. Neked ez nem? (Nekem meg gyak. másképp nem kapcsol.)

Nem lenne nehéz írni egy script, ami pl. egy reboot alias, és azzal indítod újra a gépet, meg olyat is lehet, hogy sleep-ből ébredve fusson le, de nehezen hiszem, hogy így kéne workaroundolni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#84448) #68216320 válasza lev258 (#84446) üzenetére


#68216320
törölt tag

Régebben még Ubuntu esetében a driverben nekem is volt valami választási lehetőség.
Talán disable-adaptive-performace vagy valami ilyesmi. Itt ilyen nincs. Illetve emlékszem régről még prime-select parancsra is, de az sincs most.
Mondjuk nem ez a vga volt, valami másik nvidia laptop.

hcl:
De, teljesen nyitott a bios, át tudom kapcsolni abban is csak kényelmesebbre szeretném megoldani. Valami os-en belüli megoldással.

(#84449) lev258 válasza #68216320 (#84448) üzenetére


lev258
veterán

Nekem az a furcsa, hogy Arch-on, ahol elvileg nagyon jó a dokumentáció, bumblebee-t említenek. Ennek fejlesztése, használata már a múlté, több éve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84450) hcl válasza #68216320 (#84448) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor úgy látszik, sokat kell majd scriptelned :)

@lev258 : Mint a KDE neon, ahol egy majd' 10 éve outdated képernyő-billentyűzet az ajánlott? :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.