Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84901) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Atyaég, ti csixy komámmal alapíthatnátok egy IT-rettenet barkácsklubot! ;] Hasonló szörnyeteg van a képeden, mint amit csixy mutatott anno! :D

(#84902) Warton válasza májkimiki (#84888) üzenetére


Warton
őstag

Úgy érzem, hogy valószínűleg ebben a válaszban lesz a megoldás vagy legalábbis a problémának az oka.
Nincs duál boot nálam, külön gépek. A kérdéses alaplap típusa: ASUS P5QL-E
P43-as chipsete van. Nekem ez nem sokat mond. Mondjuk az vicces, hogy az USB-ről mindig elmondják, hogy backward compatible. Ezek szerint akkor lehet, hogy mégse teljeskörűen. :((

A legacy support már minden állásban volt, bár az szerintem inkább a régebbi USB-s eszközökhöz valók, nem pedig az alaplapénál újabbakra.

Most már azon gondolkodom, hogy veszek egy PCI-E USB3-as bővítő kártyát, aztán az hátha megoldja a problémát, végülis nem a világ pénze egy olyan. :F Így legalább megduplázom a gép összértékét!!! :DDD

(#84903) fatpingvin válasza ubyegon2 (#84901) üzenetére


fatpingvin
őstag

testvérem az úrban... ezek még a kulturált mérnöki megoldások. szeretnél valódi borzalmakat látni? csak szólj és mutatok párat :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84904) ubyegon2 válasza fatpingvin (#84903) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jajjj....van még ezeknél galádabb is? :D

(#84905) urandom0 válasza #68216320 (#84900) üzenetére


urandom0
aktív tag

Milyen telefonról van szó?

(#84906) #68216320 válasza urandom0 (#84905) üzenetére


#68216320
törölt tag

Samsung. De szerintem konfigurálni kellene a szervert is. Nem hoztam létre klienst, mert nem tudom hogyan azonosítsam.
A web port meg lett változtatva 80-ról, de a dns maradt 53-as porton.
[kép]

(#84907) urandom0 válasza #68216320 (#84906) üzenetére


urandom0
aktív tag

A szerver fut?
Ha a routerben a DNS-nél a szerver IP címét adod meg, működik a névfeloldás? Van net?

(#84908) #68216320 válasza urandom0 (#84907) üzenetére


#68216320
törölt tag

A routerben megpróbáltam mindkét helyre a vps-em (amin fut az 53-as porton a dns elméletileg) ip címét megadni, de nem működött. Nem volt net. Van ufw, de a portok (amire a webui-t tettem és az 53) át vannak engedve ipv4/ipv6-on is.

(#84909) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

Van egy régi laptop (még core2-es cpu-val) mint 19.3 xfce-vel. 20-asra már nem is lehetett frissíteni.

Van rá lehetőség, hogy friss telepítés helyett "gyári" visszaállítást csináljak rajta? Ha igen, hogyan?

(#84910) urandom0 válasza #68216320 (#84908) üzenetére


urandom0
aktív tag

A VPS-en kiadva lsof -Pn -i UDP kimenetében látod az 53-as portot?

Vagy ezzel: netstat -tunlp

(#84911) #68216320 válasza urandom0 (#84910) üzenetére


#68216320
törölt tag

A "netstat -tunlp" paranccsal látom:
...
tcp6       0      0 :::53                   :::*                    LISTEN      -
...
udp6       0      0 :::53                   :::*                                -
De nem kéne ennek ipv4-en menni?

update:

Újrakonfiguráltam és megjelent. (Az ip-t xxx-el kitakartam)
tcp        0      0 xxx.xxx.xxx.xxx:53        0.0.0.0:*               LISTEN      -
...
udp        0      0 xxx.xxx.xxx.xxx:53        0.0.0.0:*                           -
Most már működik a net a router-ben beállítva és az AdGuard kliens listában megjelenik az ISP által kapott IP-m.

[ Szerkesztve ]

(#84912) urandom0 válasza #68216320 (#84911) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én is kipróbáltam egy Fedora 36-os asztali gépen. Először lefuttattam ezt, ahogy Githubon le van írva:
curl -s -S -L https://raw.githubusercontent.com/AdguardTeam/AdGuardHome/master/scripts/install.sh | sh -s -- -v

Lefutott, a vége ez volt:

AdGuard Home is now available at the following addresses:
2022/07/22 21:19:37 [info] Go to http://127.0.0.1:3000
2022/07/22 21:19:37 [info] Go to http://[::1]:3000
2022/07/22 21:19:37 [info] Go to http://192.168.1.2:3000
2022/07/22 21:19:37 [info] service: action install has been done successfully on linux-systemd
AdGuard Home is now installed and running
you can control the service status with the following commands:
sudo /opt/AdGuardHome/AdGuardHome -s start|stop|restart|status|install|uninstall

Utána egy laptopról felléptem a http://192.168.1.2:3000-es címre, és ott írta a felület pirossal, hogy bind error, az 53-as porton fut valami ("validating ports: listen tcp 0.0.0.0:53: bind: address already in use"). Az lsof -nPi UDP paranccsal megnéztem, és lám, tényleg futott:

systemd-r 720 systemd-resolve 16u IPv4 21594 0t0 UDP 127.0.0.53:53
systemd-r 720 systemd-resolve 18u IPv4 21596 0t0 UDP 127.0.0.54:53

A netstat -tulpn kimenetén is látszott:

udp 0 0 127.0.0.54:53 0.0.0.0:* 720/systemd-resolve
udp 0 0 127.0.0.53:53 0.0.0.0:* 720/systemd-resolve

Fogtam, és egyszerűen leállíottam:

systemctl stop systemd-resolved.service

A böngészőben újratöltöttem az oldalt, megadtam a kért adatokat (usernév, jelszó, stb.), majd a laptopon beállítottam DNS-nek az asztali gép címét, tehát 192.168.1.2., lecsatlakoztam a wifiről, vissza, majd megnyitottam néhány oldalt, és a webes felületen már szépen látszik is, hogy nekiállt blokkolgatni ezt-azt:

[ Szerkesztve ]

(#84913) #68216320 válasza urandom0 (#84912) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ez most annyira nálam is működik, hogy a router-ben van beállítva dns-nek a VPS-em.
[kép]
Viszont jó lenne, ha a kliensek (mobilokra, laptopokra gondolok) a router-től függetlenül használnák ezt a DNS-t. Laptopon még beállítom, de mobilon az istennek sem jövök rá, hogy hol tudok wifi vagy épp mobilnet esetére saját DNS-t beállítani.
Bár ez itt már off, szóval ezt a részét elengedtem.
Az AdGuard "Beállítások/Kliens beállítások" részben mit lehetne beállítani?

[ Szerkesztve ]

(#84914) urandom0 válasza #68216320 (#84913) üzenetére


urandom0
aktív tag

Milyen routered van, és abban a routerben lehet-e állítani DNS-t? Mert ha a routeren be tudod állítani az Adguardhome szerver címét, akkor onnantól az összes arra a routerre csatlakozott eszköz már a szűrt DNS-t fogja megkapni.

mobilon az istennek sem jövök rá, hogy hol tudok wifi vagy épp mobilnet esetére saját DNS-t beállítani.

Most nincs előttem Android, de elméletileg így be lehet állítani: https://www.androidpolice.com/2020/03/26/make-android-use-dns-server-choice/
Redmi 8-on (ez ugye MIUI) ez így néz ki:
[kép]

De ha lehet, érdemesebb a routerben beállítani, mint egyesével a klienseken.

Az AdGuard "Beállítások/Kliens beállítások" részben mit lehetne beállítani?

Pl. a szolgáltató által osztott DNS címet lehet megadni, vagy egyet az ismert DNS szerverek közül (1.1.1.1, 8.8.8.8, ... itt van egy rakás). Mert az Adguardhome tulajdonképpen egy DNS proxy. Amikor te beírsz a böngésződbe egy címet, azt a router megkapja, továbbítja az Adguardhome-nak, az továbbítja a külső DNS szolgáltatónak, tőle visszakapja az IP címet, ha bent van a blacklistben akkor megszűri, ha nincs, akkor továbbítja a routerednek, a routertől pedig megkapják a kliensek.

[ Szerkesztve ]

(#84915) #68216320 válasza urandom0 (#84914) üzenetére


#68216320
törölt tag

Routerben ket dolog miatt nem szeretnem beallitani. Megtettem es hasznalhato is, de inkabb visszaraktam az 1.1.1.1 (cloudflare) es 8.8.8.8 (google) dns-eket.

1. Ha a laptop/mobil itthoni neten van, akkor a router valoban megoldja a dolgot, de amint mas halozatra kerulnek ezek a kliensek, akkor mar nem azt a dns-t hasznalja. Akar idegen wifi, akar mobilnet.

2. Nem szeretnem minden eszkozt ezen a dns-en hasznalni. Peldaul van itthon egy home server, ami tobbek kozott torrent klienst is futtat. Nem akarnam ezt a fix ip-t torrentre hasznalni.

Szoval emiatt inkabb a klienseket, a laptopokat es mobilokat egyenkent allitanam be.

Mobilon neztem ezt a privat dns beallitast, de ip-t nem fogad el, ha domain-t allitok be, akkor pedig nem mukodik. Nincs net kapcsolat.

[ Szerkesztve ]

(#84916) urandom0 válasza #68216320 (#84915) üzenetére


urandom0
aktív tag

Mobilon neztem ezt a privat dns beallitast, de ip-t nem fogad el, ha domain-t allitok be, akkor pedig nem mukodik. Nincs net kapcsolat.

Igen, mert TLS-es domain kell hozzá.
Ha nincs a domaineden TLS, akkor marad az, hogy az IP, átjárót és subnet maskot is statikusan állítod be:

https://devilbox.readthedocs.io/en/latest/howto/dns/add-custom-dns-server-on-android.html#change-dns-server-in-android-directly

Vagy keresel olyan alkalmazást, ami át tudja állítani CSAK a DNS-t, pl. a DNS Changer. Én nem értek annyira az Androidhoz, hogy ezt hogyan lehetne szépen megoldani.

[ Szerkesztve ]

(#84917) #68216320 válasza urandom0 (#84916) üzenetére


#68216320
törölt tag

Sajnos amit linkeltél csak régi Droidokon működik. Újabbakon már nem így megy a beállítás.
DNS Changer-t megnézem, hátha...
Nézegettem, hogy a domain regisztrátor DNS-ében miket tudok létrehozni hozzá.
Van valami TLSA bejegyzés, de tanusítványt akar és abból generálna valamit ha jól nézem. Azt hiszem külön futamot jelentene, mert nem világos mi zajlik a háttérben. Gondolom amiatt kell valami tanusítvány, hogy egy DNS-t eleve domain és ne IP alapján lehessen elérni, ami alapvetően biztonsági kockázatot rejthet magában.

(#84918) #68216320 válasza #68216320 (#84917) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ehh, valami kínai szerver megtalálta az enyémet. Nem jó ez így jelszó nélkül használva. Hagyom a fenébe szerintem ezt a DNS megoldást.

(#84919) urandom0 válasza #68216320 (#84917) üzenetére


urandom0
aktív tag

VPS-hez certifikációval elaátott domaint én certbottal szoktam csinálni, azzal elég egyszerű. Let's encrypt tanúsítványt ingyen lehet csinálni, maga a program Debian esetén ott van a repóban. Mondjuk én csak SSL-el csináltam, de ahogy nézem, tud TLS-t is.

(#84920) #68216320 válasza urandom0 (#84919) üzenetére


#68216320
törölt tag

En is azt hasznaltam a domain-ek ssl eleresehez. Szoval az van.
De inkabb nem hasznalom a vps-t dns funkciokra.
Zavar, hogy rarepultek kinai kliensek.
Szoval koszonom, de elengedem a dns kerdest.
Kizarolag vpn volna jo jelszavas hasznalattal.
Nem akarom, hogy mindenfele bot-ok hasznalni tudjak.
Szoval csak teljesen privat mukodes volna jo.
De felretettem kicsit a project-et.

[ Szerkesztve ]

(#84921) csixy válasza ubyegon2 (#84901) üzenetére


csixy
addikt

Az én verzióm beleférta dobozba.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84922) growler válasza csixy (#84921) üzenetére


growler
őstag

A hűtés szempontjából viszont előnyösebb ha kilóg. :DD

(#84923) tordaitibi válasza growler (#84922) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kilóg ebből már minden, a passzív borda is elég nagyra sikeredett, 2 centi híján akkora mint maga a mini PC.
Nem is melegszik 55 fok fölé, és venti csak most, 39-40 fokokba kapcsolt csak be félpercekre.
Ez egy tesztállapot fotó, ház nélkül.
Itt is volt flex, maró, vasfűrész egyebek mire rákerült a borda.

(#84924) growler válasza tordaitibi (#84923) üzenetére


growler
őstag

Az a légszerelésű ellenállás meg kondenzátorok azért elcsúfítják az összképet. :)
Remélem ezeket nem hagytad így - lógva !

(#84925) tordaitibi válasza growler (#84924) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az a ventilátor hőfokkapcsoló, mivel az alaplap nem pwm-es ventivezérlős, külső on-off vezérlést építettem, 57fokon be, 47fokon kikapcsolja.
A képen a jusztírozási üzemmód látható, a beállítás után meg lett normálisan csinálva és be van építve a pc házába. Semmi nem látszik belőle.

(#84926) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#84925) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Régebben még a PWM-es korszak előtt az egész számítógépem hűtését ilyen áramkörök irányították, még a tápba is tettem egyet. Úgy be volt állítva minden (a tápot kivéve), hogy böngészés alatt csaknem zajtalan volt a gép. Egy mosfet, egy ntc, egy poti, azt kész. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84927) Vasti74


Vasti74
aktív tag

berus.berus, lev258:
köszönöm az Acrobat Rader-es ötleteket. Már kipróbáltam őket, de nem segítettek :-(
Lehet, hogy az újabb Mint-hez kellene valami, ami így még mindig nincs fent / nem úgy van fent (mert a netes leírások is addig jutnak, ameddig már eljutottam, és eddig a régebbi verziókkal mindig megoldódott a dolog) , de nincs most kedvem vele szórakozni.
Igazából már nem is tudom, hogy miért akarom még mindig használni ;-)
Üdv: Vasti

(#84928) Dot


Dot
őstag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Adott egy ubuntu gép. Ezzel szeretnék torrentet letölteni egy share-re.
A következő hibát írja:
Jul 24 11:35:00 lnx transmission-daemon[2745]: [2022-07-24 11:35:00.475] Couldn't open "/mnt/nas/_torrent/ubuntu-22.04-desktop-amd64.iso.part": Permission denied (fdlimit.c:195)
Jul 24 11:35:00 lnx transmission-daemon[2745]: [2022-07-24 11:35:00.475] ubuntu-22.04-desktop-amd64.iso tr_fdFileCheckout failed for "/mnt/nas/_torrent/ubuntu-22.04-desktop-amd64.iso.part": Permission denied (inout.c:95)

A share-en a következő jogok vannak rekurzívan:
drwxr-xr-x 2 dot root 0 Jul 24 11:32  _torrent

Próbáltam 770-et adni, de nem sikerült. Látszólag hiba nélkül lefut a parancs,
root@lnx:/mnt/nas# chmod -R 770 _torrent
de utána továbbra is ez látszik:
drwxr-xr-x 2 dot root 0 Jul 24 11:32  _torrent

Ha felmegyek a NAS-ra ott a következőt látom:
drwxrwxrwx  131 dot      everyone     20480 Jul 24 10:24 _torrent

Próbáltam a transmission daemon-t berakni másik groupba, ami látszólag sikerült:
root@lnx:/# groups  debian-transmission
debian-transmission : sudo root dot

Sajnos így sem megy.

Tudnátok segíteni?

élj a mának! sz@rd le a holnapot! szidd a tegnapot!!

(#84929) fatpingvin válasza ubyegon2 (#84904) üzenetére


fatpingvin
őstag

más tollával nem kenyerem ékeskedni, így ezek csak az enyémek:

a routerem eggyel korábbi hardvere:

random szerver, azóta némileg át lett alakítva, most nincs használatban:

neki meg azóta lett saját doboza, nem, ez nem egy rossz vicc, ez egy teljesen komolyan működő számítógép, ő volt az átkapcsoló interfész a firewire, a scsi és az ethernet hálózatok között:

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84930) ubyegon2 válasza fatpingvin (#84929) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aztabetyárját! :D Ezek aztán nem kevés handmade kreatívitást mutatnak, szerintem bőven aranyérmes lettél két komám előtt ezekkel a rettenetes szerkezetekkel! :DDD A 3. képnél eléggé alakadt a szavam.....

(#84931) fatpingvin válasza ubyegon2 (#84930) üzenetére


fatpingvin
őstag

köszönöm az elismerő szavakat :D az utolsó ráadásul igen mókásan jelezte hogy elkezdett bootolni: egy negyed fordulatot elforgott (ahogy a HDD tányérjának a perdülete áttevődött az egyetlen ponton felfüggesztett rendszerre).

a tákolás amúgy mindig is az énem egy szerves része volt, a közeljövőben lesz egy írásom arról hogy hogyan tudsz egy régi thinkpadbe beletákolni egy SAS HBA-t egy régi smartcard reader meg egy GPU riser összedrótozásával :D (van erre is gyári megoldás asszem, de az ugye unalmas meg relatíve drágább is.)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84932) ubyegon2 válasza fatpingvin (#84931) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kifejezetten irigylem, ha valakinek van affinítása az ilyesmihez plusz türelme, mert az is jó, ha van! Nekem annyira nincs, hogy egy használaton kívüli desktopon képtelen voltam rászánni magam, hogy NAS-sá alakítsam, pedig a Syno nagyon nem volt olcsó. Szerencsére vagytok páran, akik nem csak sw, hanem hw oldalon is képesek vagytok varázslatokra! :D :R

(#84933) niof válasza CPT.Pirk (#84926) üzenetére


niof
addikt

Szia! Tudnál adni egy kapcsolási rajzot erről a cuccról, alkatrésztípusokkal? Vagy egy linket róla? Lenne pár cuccom, amit meghűtenék aktívan. Előre is köszi!

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#84934) CPT.Pirk válasza niof (#84933) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én anno ezt építettem meg és frankó is volt: [link] - de n+1 verzióban létezik: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84935) demweb válasza CPT.Pirk (#84934) üzenetére


demweb
csendes tag

Nem tudom hogy elternatíva-e valakinek, de nekem bejött.
PWM Fan Temperature Detector Probe Controller

(#84936) CPT.Pirk válasza demweb (#84935) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Technikailag a pwm-es vezérlés a jobb, mert ott a nyomaték mindig megvan. A hagyományos megoldásnál a feszültség értéke változik a hőmérsékletnek megfelelően. Jellemzően egy 8cm-es, gyárilag 12V-os venti nem is indul el 5V alatt, míg egy szintén 12V-os, de 12cm-es már akár 3-4V-ról is be tud. Igaz ez csak annyit jelent a gyakorlatban, hogy máshová tekered a potit egyik meg másik venti esetén.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84937) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#84934) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nálam az on-off jobban bevált, persze nem atomerőművön ez csak egy passzívra átalakított kis dobozka.
A ventillátor jellemzően, 99%-ban áll, az 57 fokot eddig párszor érte el a gép, pl. 38 fokos teraszomon kinnt az asztalon használva.
Mezei használatnál, átlagos külső hőmérsékleten 45-48C fokos a SOC.

Munkahelyeimen jellemző az éjjeli totális csend és emiatt pár éve már száműztam az összes hdd-t a környékemről, valamint törekszem a passzív hűtésre.
Nekem már az agyamra megy, bármilyen csendesen is kattog, felfut, levegőt kavar bármi ami nem odaillő.
Madárcsicsergés nem zavar kinnt terepen éjjel, sem a szél susogása de egy kattogó vinyó igen. Ez lehet egyéni monománia, +valszeg. öregszem is :)

Ez az on-off ventivezérlés, R1 az a bekapcsolási pont, pl. 60C fok, az R2 a hiszterézis azaz mikor kapcsoljon ki, pl. 48 fok.
A venti így 8 volton megy, sokkal csendesebb mint 12-ről de a T1 kollektorát 12 voltra kötve semmi akadálya a teljes teljesítménynek.
A zenerrel megfogott táp és referenciafesz. és a schmitt triggerek eléggé pontos kapcsolási küszöbe miatt a kapcsolási pontok 0,2C fokon belül vannak bár itt ez pont nem lényeg ha 1-2 fokkal téved.
Nm egy nagy durranás de teljesen saját tervezés :)

[ Szerkesztve ]

(#84938) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

Valaki próbált már linux-ot telepíteni, használni Qualcomm Snapdragon SC7180-al szerelt laptopon?

Hirdetés dobta fel az Acer Aspire 1 - A114-61-S6V4 -et és felkeltette a figyelmem az akár egész napos akku és a passzív működés. Általános használatra lenne, semmi játék.

(#84939) fatpingvin válasza Sanyi.mTs (#84938) üzenetére


fatpingvin
őstag

hű, jó kérdés. Redditen találtam egy-két utalást, de nem túl sok infó van róla. ha kísérletező kedvedben vagy és nem egy anyagi csőd akkor érdemes lehet megpróbálni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84940) májkimiki válasza Sanyi.mTs (#84938) üzenetére


májkimiki
őstag

Óvatosan lennék vele. Emagon ezt a gépet 64GB SSD-vel hirdetik, az Acer hivatalos oldalán meg 64GB eMMC van, mint háttértár. A kettő meg nagyon nem ugyanaz.
Nagy valószínűséggel nincs is benne szabad, rendes SATA port. Hogy egy normális SSD-t tegyél bele. M.2 SATA vagy nVME meg szinte kizárt, szerintem.
Volt már dolgom, igaz nem Acer géppel. Ilyen mobilos platformos belsővel. A 14"-os házból kb. egy féltenyérnyi nyákon volt minden.
Nehezéknek szószerint egy horganyzott laposvas volt belecsavarozva a billentyűzet alatt.

(#84941) csixy válasza Sanyi.mTs (#84938) üzenetére


csixy
addikt

Lehet óvatoskodni. Én nézek egy ilyet hurcolós gépnek, köszi az ötletet! Simán fog menni, miért ne menne !!! Legfeljebb egy USB-s SSD-re tolod fel a linuxot. Ha ez sem megy, akkor pedrájvra feldobsz egy Porteus 5.0 desktop OP rendszert. Ez nekem most egy Sandisk Extreme Go 128 Gigabájtos Pendrájvon ragyogóan működik, de szerintem egy kis körömnyi USB-s légy-x@ron is elmenne és meglenne és elmenne.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84942) tordaitibi válasza májkimiki (#84940) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az a helyzet nekem volt 2016-ba vett emmc-s Win10-es mini pc-m.
Nem mondom hogy villámboot volt de ha felállt teljesen használható volt.
Nonstop24 órába kb. 4 évet ment, (melóhelyemen, nem volt értelme kikapcsolni mert 5-6 wattot fogyasztott), cserélve lett jobbra, majd néhanéha bekapcsoltam aztán véletlenül megötlem a biosát, majd javítva lett és szerintem még most is működik valahol, el lett adva 1 éve.

csak az emmc-re reagálva.

[ Szerkesztve ]

(#84943) csixy válasza tordaitibi (#84942) üzenetére


csixy
addikt

Nekem is volt egy emmc-s kütyüm. Dualbootban egy manjaro jól ment rajta együtt windows10-zel. Mondjuk szemtekeredést kellett elviselni attól, hogy a linux telepítése közben kellett 90 fokot fordítani a képernyőn (közben az egerészés egy akrobata mutatvány volt átmenetileg). Semmi bajom nem volt vele. Mikor a menyemnek odaadtam, akkor visszaalakítottam sima windows10-es kötyüvé.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84944) fatpingvin


fatpingvin
őstag

az eMMC legnagyobb baja az, hogy ha megnyeklik akkor körülményes cserélni. amúgy a modernebbek már egész jók.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84945) Warton válasza Warton (#84902) üzenetére


Warton
őstag

Csak, hogy lezárjam ezt a USB-s történetet. Végülis vettem egy PCI-E - USB3 bővítőkártyát és azzal minden további nélkül működik a pendrive, ahogy kell. A tanulság számomra csak annyi, hogy az USB mégse annyira kompatibilis visszafelé, öreg vasakkal csak úgy nem biztos, hogy lehet használni az újabb USB-s pendrive-okat.

(#84946) sh4d0w válasza Warton (#84945) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ezt mondjuk írta más is...

https://www.coreinfinity.tech

(#84947) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

A jelenlegi Mint mellé szeretnék Win7-et feltelepíteni.
Telepítettem a gparted alkalmazást, viszont itt elakadtam.
Az 500gb-os ssd-n lenne szükség létrehozni egy 120gb-os partíciót a Win7-nek.

Látszik, hogy 341gb szabad hely van még rajta.
Próbáltam az átméretezést, azonban nem engedi.

1Mib értéket enged csak változtatni.
Kérném ennek a megoldásában a segítségetek.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#84948) májkimiki válasza moongoose (#84947) üzenetére


májkimiki
őstag

Ezt a futó rendszer alatt nem tudod megcsinálni. Bootolj be egy live Minttel és úgy méretezd át a gyökérpartíciót, de ne legyen felcsatolva, mert akkor se fogod tudni méretezni. A partíció végéről csípjél le a Win7-nek.

(#84949) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Apám, meglepődtem...
Ez egy W10-es telepítésről készült, Githubos projektet pakolok fel éppen.
Először az hittem magától átbootolt Linuxba de nem :)

(#84950) moongoose válasza májkimiki (#84948) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Sikerült beszereznem egy 250gb-os ssd-t, amire egy tesztgépen feltettem a win7-et.
Tulajdonképp a gépet teszteltem, viszont így nem kell lecsípnem particóként a linux ssd-ből a win-nek.
Ezt hozzá tudom illeszteni a rendszerhez úgy, hogy válaszható legyen boot után a mint, vagy a win7?
Mert az a gyanúm, hogy a linux csak különálló tárolóként kezelné.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.