Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84701) #08299776 válasza ubyegon2 (#84699) üzenetére


#08299776
törölt tag

Az új generációs Intel cuccoknál már nincs BIOS mód, csak UEFI, szal kénytelen leszel előbb-utóbb elfelejteni a legacy installt...
És nem hiszem hogy nagyot tévedek, sztem az AMD is hamarosan ebbe az irányba mozdul.

(#84702) growler válasza #08299776 (#84700) üzenetére


growler
őstag

Ha az az egyetlen hibaja hogy nincs ingyen, akkor egyertelmuen
ez a legjobb, leghasznalhatobb OS ! :)
Nem is ertem, hogy kinek es mire kene mas.

(#84703) #08299776 válasza growler (#84702) üzenetére


#08299776
törölt tag

Ezt én sem értem... ;)

(#84704) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84699) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Pont itt ülök a felpöckölt Dell-em előtt, bent a PopOS Live USB-ről és... azon gondolkodom, hogy inkább Mint-et fogok erre is tenni! :DDD
Szépnek-szép, de valahogy olyan érzésem van, mintha nem én lennék a célközönség. Vagy már megszoktam a terminálozást meg a farigcsálást és ebből mintha "hiányozna" ez az érzés. Még gondolkodtam egy EndeavourOS-en, régebben használtam is, de nem akarok átállni rollingra. (Vagy kap egy dualboot-ot.)

Egyébként Uby, a Gentoo-ból lehet, hogy Funtoo lesz! :P Még neki sem kezdtem, mert eddig az alkatrészekre vártam.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84705) cigam válasza Rimuru (#84689) üzenetére


cigam
félisten

Igen, az. Miután nem ment az expressz, jött a normál telepítés, de azzal sincs szerencsém. Ott induláskor már megjelenik a Windows logó, aztán egy kicsivel később fekete lesz a kép, és csak várunk. A processzort véletlenszerűen pörgeti, ahogy az expressz esetén is. Mintha valamit mégis csinálna a háttérben, de látszólag nem történik semmi, de a háttérben csinál valamit.
Gondolom a W11-el ne is próbálkozzak, hiszen eleve olyan HW környezetet keres, amit emulálni (még) nem lehet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84706) urandom0 válasza CPT.Pirk (#84662) üzenetére


urandom0
aktív tag

Mióta a Canonical már nem fektet akkora munkát az Ubuntuba, azóta egyre jobb ;]
Bár konkrétan Ubuntut én sem használok, hanem Xubuntut szoktam lecsupaszítani és feltelepíteni rá, amire szükségem van...

Most kipróbáltam ezzel a videóval, elindul, megy, nincs vele semmi gond. Ki akartam próbálni ezt a híradót is, itt a Firefox kiírta, hogy DRM-t engedélyeznem kell, utána pedig azt, hogy most telepíteni fog valami összetevőt, ami kell a videó lejátszásához. De a videót már nem néztem meg, ahhoz regisztrálni kéne...

[ Szerkesztve ]

(#84707) urandom0 válasza cigam (#84650) üzenetére


urandom0
aktív tag

Megoldódott az RTL-es videós problémád?
Én Fedorát használok, ha linkelsz egy videót amihez nem kell regisztrálni meg feliratkozni sehova, megnézem, nálam mit mutat.

Jajj, elcsesztem a szerkesztést...
Ez ide jön, nem az előzőbe:

Most kipróbáltam ezzel a videóval, elindul, megy, nincs vele semmi gond. Ki akartam próbálni ezt a híradót is, itt a Firefox kiírta, hogy DRM-t engedélyeznem kell, utána pedig azt, hogy most telepíteni fog valami összetevőt, ami kell a videó lejátszásához. De a videót már nem néztem meg, ahhoz regisztrálni kéne...

[ Szerkesztve ]

(#84708) urandom0 válasza urandom0 (#84707) üzenetére


urandom0
aktív tag

Fedora telepítés után ez alapján szoktam hozzáadni a free és nonfree repókat:
https://rpmfusion.org/Configuration

És utána még a "Multimedia post-install" részben leírtam szoktam megcsinálni, az feldobja a kiegészítő kódekeket is.
Illetve még ennyit:

dnf install libva-intel-driver
dnf install intel-media-driver
dnf install ffmpeg libva-utils libva
dnf install *-firmware

A "Tainted repos" szekcióban lévőket én nem szoktam feltelepíteni, de ártani nem árthat.

[ Szerkesztve ]

(#84709) lev258 válasza cigam (#84705) üzenetére


lev258
veterán

Ezek az új Windows-ok igénylik az UEFI, Secure boot, vagy akár TPM beállításokat is. Érdemes lenne megnézni, hogy van beállítva a mögöttes KVM.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84711) ubyegon2 válasza #08299776 (#84701) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az új generációs Intel cuccoknál már nincs BIOS mód, csak UEFI, szal kénytelen leszel előbb-utóbb elfelejteni a legacy installt...

Sajna sejtem én ezt, de kicsit gyüjtenem kell még, hogy egy új Dell Precision M4700 szintű új gépet vegyek vagy akár HP Elitebook 8xxx szint is elég lenne....addig még elvagyok ezekkel. :)

(#84712) ubyegon2 válasza K0zm0 (#84704) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont itt ülök a felpöckölt Dell-em előtt, bent a PopOS Live USB-ről és... azon gondolkodom, hogy inkább Mint-et fogok erre is tenni!

:D Hányszor voltam már én is így ezzel! Viszont van, hogy a PoP OS témáját átemelem Cinnamonba, mert az tetszik. Rollingos csodákkal is így vagyok, mindig visszahúz a megszokott csomagkezelés....ez van.

Egyébként Uby, a Gentoo-ból lehet, hogy Funtoo lesz!

Kár, mert szórakoztatóbb lett volna nekem legalábbis, ha belevágsz a Gentoo-ba! ;]

(#84713) #68216320


#68216320
törölt tag

Egy macbook air (7.2 - 2017) laptopra tettem fel Arch-ot.
tudnátok abban segíteni, hogy mivel lehetne kikapcsolni az intel cpu turbo boost-ot vagy legalább limitálni 1800Mhz-re?
Gui cucc nem kell, service-ből csinálnám fixre.

(#84714) Sonja válasza #68216320 (#84713) üzenetére


Sonja
veterán

Arch fórum

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84715) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84712) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Kár, mert szórakoztatóbb lett volna nekem legalábbis, ha belevágsz a Gentoo-ba!

Azért írtam, hogy "lehet"! Még semmi nincs kőbe vésve, csak nem tudom mennyire akarom magamat megszivatni! :DDD
A dokumentációt olvasgatva egyébként eszembe jutott, amit beszélgettünk, pontosabban írtál nekem, miszerint: örüljek, ha karácsonyra lesz egy működő, belakott Gentoo-m! :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84716) #68216320 válasza Sonja (#84714) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi, igen, ezt közben megtaláltam:
echo -n 1 > /sys/devices/system/cpu/intel_pstate/no_turbo
Ha jól nézem akkor ez valóban megcsinálja.
Már csak azt kellene elérnem, hogy induláskor lefusson.
Gondolom egy ilyen egyszeri meghívásra felesleges volna service-t csinálni.
Régebben mintha létezett volna valami rc.local vagy ilyesmi fájl, amiben ilyeneket megadhattam. Most ezt nem találom.
Hogyan lehetne ezt a parancsot kiadni su-ként induláskor még a gdm betöltődése előtt?

Vagy lemaradtam egy körrel és systemd óta rc.local már nem létezik?

[ Szerkesztve ]

(#84717) csixy válasza K0zm0 (#84715) üzenetére


csixy
addikt

A belevágás előtt vágjál be a bevásárlókosaradba a patikában egy 100 darabos frontint, vagy xanaxot és előre derítsd fel a lelkisegély szolgálat éjjel-nappal hívható telefonszámát. Jól jöhetnek ezek olykor-olykor. ;)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84718) K0zm0 válasza csixy (#84717) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Pont erről beszélek... :DDD Egyébként köszi a tanácsot! Mondjuk a dokumentáció elején megemlíthetnék, hogy ilyen dolgokat az ember tegyen a keze ügyébe, mielőtt kényszerzubbonyban viszik a vigyorgóba.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84719) Sonja válasza #68216320 (#84716) üzenetére


Sonja
veterán

Írva van ott, hogy systemd-tmpfiles-t kell ilyen esetben használni. Arch Wiki ;)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84720) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nemrég ment el tőlem egy kolléga egy laptoppal amire a W7 mellé nem sikerült neki Linux Mintet telepítenie.
Nekem sem sikerült, 4 órai cumi után sem.

MBR lemez, legacy bios, telepített W7. Ez elfoglal 3 partíciót, win boot, maga a W7 és egy külön adatpartíció.
Ez így 3 partíció azaz semmi akadálya nem lenne a 4. partícióra telepíteni a Mint Cinnamont. Nincs swapfile, a home a / alatt azaz 1 partíciós telepítés.
De ez lehetetlen, vagy meghaladja a képességemet.

Legfrissebb Mint Cinna, telepítő indít, Valami más. Kiválasztva a lemez végén a szabad 22GB helyet,
kiválasztva hogy a rendszerbetöltőt a sda helyre tegye azaz a lemez master boot recordjába.
Telepítő indul, telepítés hiba nélkül lefut, a legvégén közli hogy telepítő összeomlott és kilép.
Rebootra természetesen se W7 se Mint nem indul, bootképtelen a rendszer.
Ránézve a lemezszerkezetre, a lemez valóban MBR, megvan a win boot partíció (nem efi!! hanem ami a winnek kell)
megvan a W7 és az adatpartíció.

És most jön a csavar. A Mint telepítő létrehozott egy extended, kiterjesztett partíciót amire tette saját magát, /, ÉS létrehozott egy EFI partíciót.
És erről többszöri próbálkozással sem sikerült lebeszélni.
Azaz elvan a kis világába, az extended partíción, jó is lenne ha a mbr elérné az extended partíción a Mintet vagy az EFI-t.
De mivel ez nem megy, így meghal a boot.

Miután ráment a fél napunk, feladtam, visszaállítottuk a Windows bootbejegyzést a mbr-be, így az tökéletesen bootol, működik.

Kérdésem, egy Mint telepítő mi a fenéért nem hajlandó a mbr-be, azaz az sda-ra pakolni a rendszerbetöltőt, és miért csinál magának mbr alatt külön efi partíciót, és uefi rendszerindítást? Mindezt egy kiterjesztett extended partíció létrehozásával.

(#84721) #68216320 válasza Sonja (#84719) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm. Erről nem tudtam, hogy ilyet is lehet a systemd-től kérni.

Csináltam egy fájlt:
/etc/tmpfiles.d/disable-cpu-turbo-boost.cfg
#       Path                                            Mode    UID     GID     Age     Argument
w       /sys/devices/system/cpu/intel_pstate/no_turbo   -       -       -       -       1
Viszont valamiért nem csinálja meg a turbo kikapcsolást. Hogyan lehet ilyenkor valami log-ot nézni? (systemd óta kicsit megkeveredek a log-okkal)
A systemd-tmpfiles-setup.service rendben fut.

[ Szerkesztve ]

(#84722) urandom0 válasza tordaitibi (#84720) üzenetére


urandom0
aktív tag

Csak tippelek, de nem lehet, hogy mégiscsak UEFI boot van beállítva, a lemez pedig MBR? Vagy épp fordítva, legacy boot mellett GPT-s a lemez? Az ilyen vegyes kombók szoktak furcsaságokat okozni egyes laptopokon.
Azért is gondolom ezt, mert a Windows legacy bootnál biztosan nem csinál magának indító partíciót. MSR partíciót csinálhat, de az nem indításhoz való.

[ Szerkesztve ]

(#84723) cigam válasza urandom0 (#84707) üzenetére


cigam
félisten

Köszönöm! Sikerült. A #84669-ben írtam, hogy idővel nekem is beugrott az RPMfusion... :)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84724) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#84720) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azon múlik, hogy mikor bootolsz a telepítőről, akkor azt EFI-vel, vagy legacy módban csinálod.

Mikor erre nem figyeltem, akkor az itthoni sima mbr-es gépemre W10 mellé dualbootban felraktam a Manjaro-t csak hát így nem volt rendszerválasztó, mert nem beszéltek egy nyelvet...
Mikor erre rájöttem, akkor csinálhattam újra, de legacy módban bootolva a Manjaro telepítését. Úgy már felment ahogy kell mbr módban és lett grub-om mindkét oprendszerrel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84725) tordaitibi válasza urandom0 (#84722) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem. A laptop egy őskövület, 10+ éves, azóta W7 van rajta.
A Windows és a Linux összes partíció és lemezkezelője egyöntetűen MBR lemeznek írja a hdd-t.
Biosba legacy van beállítva. Ha átállítottam uefire, ki se listázta a hdd-t.

(#84726) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#84724) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Telepítő bootolásnál 1 lehetőség van, uefi előtag nélkül írja ki a pendrájv nevét.

(#84727) urandom0 válasza cigam (#84723) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ja, okés. Jó ez a Fedora egyébként, én igazából két dolgot szoktam beállítani rajta, a promptot PS1-re ugyanúgy, ahogy Debiannal van (szép színesre), és a dnf.conf-ot így:

[main]
gpgcheck=True
fastestmirror=True
installonly_limit=3
clean_requirements_on_remove=True
best=False
skip_if_unavailable=True
max_parallel_downloads=10
metadata_expire=86400
basearch=x86_64
arch=x86_64
ignorearch=True

Itt főleg a max_parallel_downloads=10 és a fastestmirror=True sorok a fontosak, ezek kicsit felgyorsítják a dnf-et, hogy ne legyen olyan lassú... :K

(#84728) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#84726) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg a biost, hogy nincs-e tiltva a legacy boot az USB boot környékén. Előfordul, hogy by default ez tiltott, mert csak... -szerk: Illetve most látom 10+ éves a cucc. Hmm akkor valszeg úgy bootol, ahogy kellene.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84729) cigam válasza urandom0 (#84727) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippet!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84730) urandom0 válasza tordaitibi (#84725) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az a fura egyébként, hogy MBR+legacy BIOS indításnál a Windows NEM csinál magának sem EFI, sem MSR partíciót. Tehát amikor a Windows telepítették, akkor valószínűleg UEFI bootban volt indítva a gép, és GPT volt a lemezstruktúra, és később ez át lett állítva BIOS-ra.
Vagy esetleg még azt tudom elképzelni, hogy valamikor UEFI/GPT kombóval volt telepítve a Windows, le lettek backupolva, és amikor vissza lettek állítva, akkor már BIOS/MBR felállás volt. Én is futottam már bele ilyenbe, amikor UEFI/GPT-s disk image-et állítottam vissza legay BIOS-os gépre.
Vagy az is lehet, hogy egyszerűen egy olyan laptopból lett áthozva a HDD, amin eltérő felállás volt?
De ha a Mint létrehozott egy EFI partíciót, úgy, hogy sima MBR-es extended partícióval csinálta meg, akkor szerintem egyértelműen UEFI bootot érzékel, ki tudja, miért.
Én az ilyen gépeket le szoktam gyalulni teljesen, és mindent újratelepíteni, figyelve arra, hogy mindenhol minden beállítás fixen azonos legyen, még véletlenül se keveredjen sehol a legacy+UEFI boot, illetve telepítés előtt Gparteddel szoktam a partícióstruktúrát létrehozni.

(#84731) Sonja válasza #68216320 (#84721) üzenetére


Sonja
veterán

Az argument nem -n 1 kellene lennie?! Csak kérdezem. :B Ha úgy se jó, akkor nem tudom. :(

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84732) urandom0 válasza cigam (#84729) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nincs mit :D
Milyen DE-vel használod? Mert én részben pont azért szeretem a Fedorát, mert a "legauntentikusabb" Gnome élményt nyújtja, és még viszonylag frissek a csomagok is. De tudtommal te nem szereted a Gnome-ot.

(#84733) #68216320 válasza Sonja (#84731) üzenetére


#68216320
törölt tag

Az benne volt először, de aztán rájöttem, hogy az echo paraméter.
[link]
"-n Suppresses the trailing newline that is normally appended to each line of output."

Csúnya megoldás, de csináltam egy bash script-et amit service-ként hívok meg. Ezzel működik.

(#84734) tordaitibi válasza urandom0 (#84730) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Rossz a kép de kivehető.
Így nézett ki a Mint telepítése után.
Az első partíció a windows nt system reserved (nem efi!) , a második a W7, a harmadik az adatpartíció. És a negyediket csinálta a Mint telepítő, itt még külön swap és home meg a / és efi. De ha nem így hanem egy / akkor is létrehozta az efit.
És jól olvasható hogy a lemez Master boot record.

[ Szerkesztve ]

(#84735) #08299776 válasza tordaitibi (#84725) üzenetére


#08299776
törölt tag

Win alól egy diskpart kimenet jó lett volna, hogy lássuk mi merre van abban a gépben...

(#84736) #08299776 válasza tordaitibi (#84734) üzenetére


#08299776
törölt tag

Hmmm, ez így elég ufo jelenség... Kiterjesztett partíción létrehoz EFI partíciót, miközben EFI/GPT módban nincs kiterjesztett partíció (persze meg lehet erőszakolni)... Valami nagyon el van kefélve, én első körben GParted Live! alól manuálisan megcsinálnám a partíciót neki, és telepítéskor csak megmutatnám (amúgy is mindig így raktam Linugzot). Ha úgysem, akkor meg sikálnám az egészet...
Az viszont biztos, valamiért az hiszi, hogy EFI boot van, nézz szét azért a beállításokban...

[ Szerkesztve ]

(#84737) májkimiki válasza tordaitibi (#84734) üzenetére


májkimiki
őstag

Anno hasonlóan szívatott a 2010-es Lenovo notim (i3/SandyBridge). Win7 volt rajta, de dualban nem tudtam mellé 64bites linuxokat tenni, mert valami elfuserált kezdetleges uefi implenentáció volt rajta. Akkoriban már a 64bitesek tudtak hibrid módon uefibe is bootolni ha olyan volt a környezete, a 32-esek simán csak mbr-el mentek.
Majd aztán felupgradeltem a 7-est 10-re ssd-re és a W10 nem tudott leállni rendesen.
Biost kellett frissítenem a 7 alól, azóta pöpec minden.
A helyetekben utána néznék annak az Asus-nak van-e frisebb bios-a, mint ami fenn van. Mindegy milyen régi, csak verzióban újabb legyen az aktuálisnál. Azzal vsz. megoldódnak a problémák.

[ Szerkesztve ]

(#84738) growler válasza májkimiki (#84737) üzenetére


growler
őstag

UEFI classes: [link] [link]

(#84739) tordaitibi válasza #08299776 (#84736) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A világ legnagyobb hülyeségét mondom, olyan nem lehet hogy mivel a legújabb Mint Cinna volt, az esetleg már csak efibe települ?
Mással meg nem próbáltuk.

Miután feladtuk, W7 bootpendrive betol, cmd nyit, scanos, fixboot, fixmbr, ezután boot repair és reboot és indul a W7. Vagyis csak a mbr-be történt valami elkefélés. Hogy mi arról sejtésem sincs.
Illetve, lehet bepakolta magát a grub valamilyen töredéke a mbr-be de ahova mutatott volna, a 750GB hdd végére, ráadásul egy extended partíción csücsülő Linuxra, na ezt már nem találta meg és így lehalt a boot, érthetően.
De még épkézláb hibaüzi se jött, grub rescue és társai.

(#84740) tordaitibi válasza májkimiki (#84737) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Másutt is feldobtam ezt az érdekes anomáliát és ott is páran arra jutottak hogy az őskövület BOIS lesz a hunyó.
Hogy van-e frissítés rá azt nem tudom egy 10+ éves öreg laptop.
A gazdája meg örömtáncot jár hogy megy megint a W7 és egyelőre mereven elzárkózik újabb kísérletektől :D

(#84741) májkimiki válasza tordaitibi (#84740) üzenetére


májkimiki
őstag

Kéne a laptop pontos típusa. Meg az aktuális bios verzió.

(#84742) ubyegon2 válasza K0zm0 (#84715) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

örüljek, ha karácsonyra lesz egy működő, belakott Gentoo-m!

Akár húsvétot is írhattam volna, ugye az is van minden évben, de nem akartalak lelombozni! :D No de házidokinkkal ellentétben egyelőre csak citromfűtea beszerzését javallanám, hátha az is elegendő lesz. Kezdésnek. ;]

(#84743) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84739) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A világ legnagyobb hülyeségét mondom, olyan nem lehet hogy mivel a legújabb Mint Cinna volt, az esetleg már csak efibe települ?

Igen! Mármint a mondat első részére volt ez a válasz! Nekem tuti feltűnt volna két öreg legacy notebookon, ha így lenne.... Viszont van egy érdekes dolog, év elején volt nálam pár napig egy Lenovo A475 és akkor nem foglalkoztam vele, de a Win10 mellé raktam egy Mint Cinnamont és a BIOS-ban állítgattam, hogy ne UEFI-ben települjön, mégis felfedeztem az arra jellemző particiókat és ez csak akkor tűnt fel, amikor leszedtem a Wint és egyedül tettem fel a Mint-et, akkor is megvoltak ezek, mostanra ugrott be a dolog. Egyébként valamit szórakozott a Win bootkor, ezért is szedtem le, de sajnos semmi pontosabbat nem tudok már mondani.

Mindenképpen BIOS-nál kell keresni a megoldást, vagy beállításoknál vagy upgrad-del megoldva!

(#84744) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84742) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Vagy kamilla, de nem filteres. :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84745) K0zm0


K0zm0
aktív tag

Véletlen vagy sem, nekem is fent akadt a Mint 20.3-as telepítője! Live alól Install Linux Mint, tovább-tovább, és a partícionálásnál nem látja a HDD-t. Tuti, hogy működik, pár napja már volt rá OS telepítve, a BIOS rendben van.
Megpróbálom újra megcsinálni a bootable disk-et aztán meglátjuk.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84746) urandom0 válasza tordaitibi (#84734) üzenetére


urandom0
aktív tag

Simán lehet az is, hogy mivel régi a gép, nem teljes (vagy konkrétan hibás) az UEFI implementáció. És jó, hogy felhoztátok a Lenovókat, mert nekem volt olyan pendrive-ra telepített LVM-es Linuxom, ami többféle asztali gépen és laptopon is képes volt bebootolni, kivéve Lenovo Thinkpaden. Mindenesetre így ebben a formában baromi érdekes ez a partíciófelosztás :)

(#84747) #08299776 válasza tordaitibi (#84739) üzenetére


#08299776
törölt tag

Egész biztosan települ BIOS módban!
A mostani lapomon már nincs, de az előző Gigabyte AM3-ason még voltak ilyen beállítások hogy Legacy Only/UEFI Only, ezeket átbillentve az ilyen kutyulások elkerülhetőek voltak.

(#84748) Ueda válasza tordaitibi (#84740) üzenetére


Ueda
senior tag

Rufus beállítás régi biosokhoz. (csak berakom, ha számítana)

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#84749) májkimiki válasza Ueda (#84748) üzenetére


májkimiki
őstag

Jó ez a leírás. De én azt mondom, ha a bios rendben van, akkor nem kell mókolni semmivel. A telepítő ISO-t a lehető legpuritánabb módon, mindennemű köztes réteg nélkül ki kell pörkölni a pendrájvra. Akkor nagy gond nem lehet.
Nincs mese a dd-t be kell nyalni.
Ha nincs még élő Linux, akkor Win alól meg a legfrissebb Rufus-al kiírni.

(#84750) fatpingvin válasza Horvi (#84653) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez a beállítás elmentődik valamielyik konfig fájlba? ezt tudod ellenőrizni?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.