Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84801) ubyegon2 válasza májkimiki (#84800) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen jó ötlet, aztán majd ilyent akarsz igaziba is!:DD

(#84802) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#84801) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen jó ötlet, aztán majd ilyent akarsz igaziba is!:DD
Ki kéne már nekem is írnom pendrive-ra lassan...

[ Szerkesztve ]

(#84803) májkimiki válasza ubyegon2 (#84801) üzenetére


májkimiki
őstag

Igazi lesz az így is. Amolyan hurcolászós, több gépen használható vészmegoldás, ha valamelyik lokális SSD krepál be. Épp egy Manjaro fogja átadni a helyét neki. :D

[ Szerkesztve ]

(#84804) ubyegon2 válasza májkimiki (#84803) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja értem, az egy jó ötlet egyébként, bármikor jól jöhet! Szerencsére már ezek a hordozható SSD-k veszik át a pendrive-ok helyét és fényévekkel jobbak is a peneknél. :K

Épp egy Manjaro-t túr ki.... ;] mondjuk ilyen célokra talán jobb is egy LTS.

(#84805) májkimiki válasza ubyegon2 (#84804) üzenetére


májkimiki
őstag

Mit használ a Cinnamon login manager-nek Mint-en? LightDM-et vagy GDM-et?

(#84806) ubyegon2 válasza májkimiki (#84805) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

20.3-ig tuti Light-ot használt. Bevált, gondolom 21-ben is ez van.

lightdm 1.30.0-0ubuntu5

Megnézetm az iso-ban és tényleg! :)

[ Szerkesztve ]

(#84807) csixy válasza májkimiki (#84805) üzenetére


csixy
addikt

Tedd fel GPT-re UEFI- val Grubbal , de csinálj egy 1MiB-es formázatlan partíciót is rá és erre akaszd rá a bios_grub flag-et. Igy utólag a Legacy boot-ot is fel tudod rá telepíteni grubbal, csak valahogy be kell hozzá legacyban bootolni pl a chroot-os módszerrel. Szükség lesz hozzá egy i386-pc mappára is a /boot/grub mappába. Akkor minden vason be tudod bootolni a telepített USB-SSD linuxodat. ..... persze én a Secure Bootot hanyagolom.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84808) májkimiki válasza csixy (#84807) üzenetére


májkimiki
őstag

Igazából 2 uefis noti közt hurcibálom, vagy ritkábban még egy harmadik is beesik. Végül is van egy legacy-t is tudó régebbi notim is, amit már nyugdíjaztam. Viszont bíbelődni jó lesz az ajánlásod.
Ha már itt vagyunk a külső SSD témánál. Valamelyik topikban volt róla szó, hogy kimennek-e a trimm parancsok az usb vezérlőn vagy nem. Arra volt ott okosság, csak nem találom.
Ami most van az egy EMTEC X200 USB3.1/mSATA [link] . De van még másik SATA/USB házam is, meg SATA-s SSD-m is. Aztán arra is jó lenne ránézni.

(#84809) májkimiki válasza ubyegon2 (#84806) üzenetére


májkimiki
őstag

Fedora/GDM-Cinnamon miatt kérdeztem, mert ott ugye default Gnome-al települ a rendszer. Arra húztam a Cinnamont, csak külső elsődleges monitorral használom a ZBook-omat. A login screen-t meg nem hajlandó kitenni a külső monitorra indításkor. Ami kicsit kényelmetlen, mert a monitor mögött van a noti.
Ezt viszont a LightDM/Xfce meg default megteszi Debian-non is és Manjaro-n is. Biztos bele lehetne túrni a GDM konfigba, de annyira még nem mentem utána.

A Warpinator meg belekerült az alaptelepítésbe [link] . Ott van a kellékek közt.

(#84810) Sonja válasza májkimiki (#84808) üzenetére


Sonja
veterán

Ezt keresed!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84811) májkimiki válasza Sonja (#84810) üzenetére


májkimiki
őstag

Lehet, hogy ez is linkelve volt. De frissebb, idei topikban is volt szó róla. Azért köszi. :K

(#84812) Sonja


Sonja
veterán

Persze, az Arch linux topikban volt erről szó múlt7en. Végül én ugyan ezt linkeltem.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84813) májkimiki


májkimiki
őstag

Nagy hirtelenjében futottam pár kört, amikor a Fedora/Cinnamon-GDM körben írtam. Akkor csaptam a fejemhez, hát hiszen van Fedora Spin is direkt Cinnamon-nal. Na lett is VBox install belőle, amiből kiderült, hogy ott már LDM/Cinnamon kombó van. Amire mérget vennék, hogy a másodlagos monitor hideg start login screen bajomat megoldaná.
De azért ha már ott voltam Pesten, villamossal mentem és megnéztem pár dolgot. A béta fahéjas mentával kapcsolatban.
Ubit most hájjal fogom kenegetni és Ő szeretni fogja.:DD

Röviden:
FC36/Cinna 5.2.7 + SELinux >> 750MiB
LM21beta/Cinna 5.4.2 (no SELinux) >> 609MiB
Nem tudom, amikor Gnome/Fedora-ra húztam a Cinnamont, akkor nagyon fluid volt, de ez a direkt Spin egy rakás fos. A DNFDragora-t kivágtam egyből (grafikus frissítés kezelő).
Kernelben igaz már előrébb jár az FC36, meg a default Gnome is ropogós. De más asztali környezetekből meg le van maradva a többi Spin néven kiadott verzió. (legalább is a Cinnamon)
Ez csak amolyan hirtelen megállapítás volt a részemről.
Az igazi nagy bödön zsír csak most következik, amiben Ubi fürödni fog. :DDD
A királynak meg kell adni, ami a királyt illeti.
Mondom ezt több féle rendszeren kipróbált Cinnamon után (Arch, Manjaro, Fedora, MX szörnyűség és régebbi LM Cinnamon élmények).
Ott vannak a szeren a srácok, hiszen Ők fejlesztik. Rengeteg olyan kényelmi apróság, amit most nem akarok részletezni. De ha van összehasonlítási alap, akkor észre lehet venni Őket.
Tényleg.

(#84814) ubyegon2 válasza májkimiki (#84813) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:DDD :K Teljesen jó!

Mondjuk ez a bödön zsírban fürdés ma kicsit meredek lesz, szerintem kimegyek most mászkálni kicsit, akár a saját zsíromban is képes leszek megsülni! ;]

(#84815) májkimiki válasza ubyegon2 (#84814) üzenetére


májkimiki
őstag

Kövér vagy vazze ? :))

(#84816) májkimiki válasza csixy (#84807) üzenetére


májkimiki
őstag

Így gondoltad? [link]

(#84817) ubyegon2 válasza májkimiki (#84815) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kövér??? Lófüttyöt, max a házidoki szerint magas az elhízós indexem, de tény, hogy most megjártam bedöglött klímájú szgjművel a X és XII kerület viszonylatot oda-vissza...hát nem élveztem. ;] Persze sovány sem vagyok 175/90 aránnyal, de inkább az a gáz, hogy mióta nem végzek mindennapi fizikai munkát, eléggé átalakulnak az izmok lazaizomzattá! :D Pocó főleg....

(#84818) csixy válasza májkimiki (#84816) üzenetére


csixy
addikt

Igen!
Majd a sudo grub-install /dev/sdc megtalálja magának és oda írja be az MBR helyett a Legacy bootot.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84819) Vasti74


Vasti74
aktív tag

Sziasztok!
Mint MATE 20.3 alatt használom az Adobe Rader-t (tudom, régi és vacak, vannak egyszerűbben jobbak, de én mégis ezt szeretem ;-)
Rendszer újratelepítés óta a szokásos font problémám van: bizonyos dokumentumoknál a nagybetűk túl nagyok...
Felírtam valahová egyszer a megoldást, és az elmúlt sok-sok évben újratelepítések után be is vált a dolog, de nem találom természetesen ;-)
Van valakinek ötlete, hogy milyen fontokat kell telepítenem? A ttf-mscorefonts-installer telepítve van, meg persze vele a fontok is ;-) , meg szerintem minden szokásos font, amit még fel szoktam telepíteni, de ez most kevés ;-)
Így néz ki, ami rosszul néz ki:

Üdv: Vasti

(#84820) urandom0 válasza májkimiki (#84813) üzenetére


urandom0
aktív tag

Gnome-ból a Fedorás változatt a legtutibb, Cinnamonból viszont a Mintes. Szóval ha az ember Cinnamont akar, akkor érdemes a Mintet használni.

(#84821) gregory91 válasza májkimiki (#84800) üzenetére


gregory91
senior tag

Én már feltettem,egy "ssdtousb"-ről el tudom indítani.Gyorsan bootol(de használat előtt leválasztom fizikailag azt ami a gépen van - jobb a békesség).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84822) csixy válasza gregory91 (#84821) üzenetére


csixy
addikt

Én sok ilyen USB-re telepített linuxot használgatok. Nem kell tőlük félni. Csak tudni kell, hogy melyik partíció hová tartozik.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84823) tordaitibi válasza csixy (#84822) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezt megerősítem.
Most csak 10 de volt és lesz is 14-15 is... ;)
A label sokat segít ha célratörő a név.
Pláne ha ezt még bedugom a gépembe amibe 2 ssd van összesen 8 partícióval.

(#84824) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nobara Project [link] https://www.youtube.com/watch?v=v3APRsnX8FA

Ez egy Fedora alapú disztró (de nem SPIN), amit a ProtonGE -t készítője csinál és benne van minden, ami gaming téren felmerülhet a kernel patchektől kezdve a ProtonGE GUI-s kezelőjéig.

Nem próbáltam, de ha valaki elkezdene játszani, akkor ez a disztró remek alap lehet. Gnome és KDE kiadásban létezik.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84825) Warton


Warton
őstag

Ha már a gaming szóba került. Próbálom elindítani a Fallout Sheltert Manjaro alatt, az alábbi hibaüzenetet kapom.

A vga egy 5750-es, aminek tudomásom szerint tudnia kéne a DirectX11-et. CPU: E8400, ram egyelőre 4GB, de gondolom nem ez a probléma.

A ProtonDB oldalán a játéknak minden faxni nélkül kéne mennie. Próbáltam GE protonnal is, ott is ugyanez a probléma. Esetlegesen valami ötlet, hogy merrefelé induljak el?

(#84826) BoB válasza Warton (#84825) üzenetére


BoB
veterán

A mesa és a lib32-mesa csomagok fel vannak telepítve?

Ha valamelyik hiányzik, rakd fel, nézd meg megy-e.

Ha mind2 fent van, akkor ezzel próbáld indítani:
PROTON_USE_WINED3D=1 %command%

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84827) Warton válasza BoB (#84826) üzenetére


Warton
őstag

:R :R :R
Fel voltak telepítve azok a csomagok, szerintem Manjaron alap, viszont az a parancs hiányzott. Érdekes, hogy a DukeNukem 3D-nél is ez a parancs kellett, viszont ott a ProtonDB oldalán írják.

Na mindegy ezt is sikerült elindítani. Köszönöm szépen. :R

(#84828) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
Egy olyan problémába futottam bele, hogy dual bootban használom a gépet(win10 és manjaro, külön ssd-n van mindkettő) és a win10 nyomott nekem egy kékhalált. Utána nem volt hajlandó elindulni se közvetlenül az ssd-ről bootolva se akkor ha a grub menüből választottam ki.
Próbáltam a win isoról bootolni és ott repair meg mindenféle de nem sikerült.
Linuxban ha kilistázom a diskeket akkor ennyit látok:
sudo fdisk -l
[sudo] password for bandibacsi:
Disk /dev/sda: 223.57 GiB, 240057409536 bytes, 468862128 sectors
Disk model: ADATA SX930
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x18e218e2


Disk /dev/sdb: 111.79 GiB, 120034123776 bytes, 234441648 sectors
Disk model: INTEL SSDSC2CW12
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 69655280-9A48-CF4F-9B6C-78028B15F8A5

Device Start End Sectors Size Type
/dev/sdb1 4096 618495 614400 300M EFI System
/dev/sdb2 618496 234436544 233818049 111.5G Linux filesystem

Az sda lenne a wines ssd viszont kicsit gyanús nekem, hogy a disklabel type az dos. Mert úgy rémlik, hogy anno még soksok éve uefi bootal telepítettem.
Van valami linuxos módszer, hogy helyrehozzam ezt a bánatot? Mert a windowsos helyreállítási dolgok egyelőre csődöt mondtak.
Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#84829) CPT.Pirk válasza Horvi (#84828) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Neked meghalt a FAT tábla a wines SSD-n és így a partíciók is odalettek.

A FAT táblából 2 van, emlékeim szerint komolyabb partíció kezelők képesek átváltani a másodikra, ami egy backup. De a mivel azt nem tudom. Meg azt sem, hogy a 2. az nem ment a levesbe...

Ha nem volt nagyon fontos adat ezen az ssd-n, akkor egyszerűen csak rakd újra a rendszert rajta, aztán nézzél egy hdsentinelt majd, hátha valami hw probléma volt az ok, mint pl. kontakt hibás sata kábel. Nekem már halt meg ilyentől fájlrendszerem.

Ha valami fontos volt ezen az ssd-n, akkor a getdataback from ntfs progival tudsz róla adatot visszaállítani, egy másik eszközre, de ez már erősen wines téma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84830) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#84829) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Az lenne a kérdésem, hogy erre mi alapján jöttél rá? Ilyennel még nem találkoztam, az egyetlen adat ami nekem hirtelen szemet szúrt a Disk identifier: 0x18e218e2 bejegyzés.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84831) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#84830) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Abból, hogy az fdisk nem listázza a partíciókat azon az ssd-n. Kellene ott lenni legalább EFI meg rendszer partíciónak, de még talán többnek is.

A disk identifier nekem is gyanús, de konkrétan nem tudom megítélni, hogy rossz-e.

*szerk: de lehet, hogy benéztem! Ha gpt, akkor lehet, hogy gdisk-el kellene listázni a partíciókat. :F

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84832) #08299776 válasza Horvi (#84828) üzenetére


#08299776
törölt tag

Ha tényleg GPT volt rajta, akkor a gdiskkel meg lehet próbálni visszaállítani, de azt nem vágom, hogyan lehet egy GPT lemezből DOS...
gdisk -> r (recovery), b (fejléc visszaállítása), c (tábla visszaállítása), v (ellenőrzés), ha nincs hiba w (mentés).

[ Szerkesztve ]

(#84833) ubyegon2 válasza Horvi (#84828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha az van amit a Windowst ismerő kollégák mondanak, akkor ez a Boot-repair program javítja a Restore EFI backup opció használatával a megnyekkent boot sectort. Nem ismerem, de ránézésre jó lehet neked.

[ Szerkesztve ]

(#84834) #08299776 válasza CPT.Pirk (#84831) üzenetére


#08299776
törölt tag

Az fdisk már jó ideje támogatja a GPT-t.

(#84835) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#84831) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Értem, köszi a felvilágosítást!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84836) CPT.Pirk válasza #08299776 (#84834) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Óh, az frankó. Itthon nincs GPT-s rendszerem, meg a cégnél se, így hirtelen nem voltam benne biztos. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84837) Vasti74 válasza Vasti74 (#84819) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Sziasztok!
Esetleg erre a problémámra van valakinek ötlete?
Tök idegesít: amikor először jelentkezett a probléma, a Google segített, aztán fel is írtam a megoldást.
Most meg nem segít a Google, és nem találom, hogy hová írtam le magamnak... ;-)

(#84838) Horvi válasza #08299776 (#84832) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen ez megoldotta a problémát! :C Ismét bootolható ez a redmondi csoda :DD

Köszi mindenkinek a segítséget és az ötleteket. ubyegon2 ezt elteszem későbbre, ki tudja mikor jön még jól.

Hello darkness, my old friend...

(#84839) #08299776 válasza Vasti74 (#84837) üzenetére


#08299776
törölt tag

Sztem az kevés, hogy telepíted az MS bötüket, mert az AR csak a saját font könyvtárában keres, próbáld bemásolni őket...
Amúgy tényleg miért, még Win alatt sem használom... :N

(#84840) peterattila válasza Horvi (#84828) üzenetére


peterattila
aktív tag

Mielőtt élesben hozzányúlnál a lemezhez, image fájlba mentsd le a lemezt, és azt kezd el piszkálni. Ha fontos adatok vannak rajta. Ha csak progik, akkor sok időt nem érdemes rá áldozni (hacsak nem akarsz tanulni!), egyszerűbb, ha újrarakod.

(#84841) tordaitibi válasza ubyegon2 (#84833) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez jó, bcdedit ingyen, teljes funkciókkal.
Ráadásul egy antiWines felhasználótól... :) Már le is öltöttem.
Köszi Uby!

(#84842) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84841) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök ha még Wines usernek is találok olyant, aminek örül, nagyon szívesen! :D Nem ismertem én sem ezt és egyszerűbb volt most egy GUI-s appot keresnem a problémára, mint a CLI-s, főleg, hogy azt Viszlát Linux... kolléga már írta is előttem! Erre mondom én mindig, hogy vaktyúkistalálszemet!

(#84838) Horvi

ezt elteszem későbbre, ki tudja mikor jön még jól.

Jó esetben soha nem lesz hasonló gondod, mert azért elég ritka, hogy kampeca lesz a boot sector! :)

[ Szerkesztve ]

(#84843) gregory91 válasza Horvi (#84828) üzenetére


gregory91
senior tag

Mit kapsz ha grub-al indítod?
A particiót eléred egyáltalán vagy hibát dob a mount-oláskor?
Látsz valami infót(bármit) gparted-el a kérdéses partícióról?
Testdisk-el egy "deep search"-et ajánlanék,mikor nálam a windows telepítő elszabta a partáblámat ezzel tudtam visszaállítani őket(egyenként).Ha vannak fontos dolgaid,akkor előtte mindenképp csinálj mentést róluk(a windows-os particióról is tudsz menteni - remélhetőleg).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84844) Horvi válasza peterattila (#84840) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi a tippet, igazából a tanulás része érdekelt a dolognak.

gregory91 ha grub-al indítottam akkor ilyen hibát dobott, hogy "error disk hd0 gpt2 not found".
Próbáltam ugye wines módszerekkel visszaállítani a dolgokat de nem sikerült. Aztán linuxon se látta már a disket csak /dev/sda-ként szóval semmi partíciót nem látott rajta.
Aztán kipróbáltam berus.berus javaslatát a gdisk-el és az működött. Most újra látja a linux a partíciókat azon az ssd-n is illetve lehet róla bootolni, simán indul a windows.
Szóval most jelenleg jó :)

Hello darkness, my old friend...

(#84845) gregory91 válasza Horvi (#84844) üzenetére


gregory91
senior tag

Akkor mégis magával rántotta partíciót. Még ilyet....
Már csak az a költői kérdés merült fel bennem hogy hogyan csinálta meg....

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84846) Horvi válasza gregory91 (#84845) üzenetére


Horvi
őstag

Fogalmam sincs, hogy sikerült neki. Volt egy kékhalál aztán utána ez fogadott már.

Hello darkness, my old friend...

(#84847) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lassan elkészül a mindennel felsufnitunugolt pc-m, nosza megnéztem egy Manjarot rajta, nem ár ha van az is.
Meghajtom fejem azok előtt akik az Arc-ot gyornak tiulálják, tényleg villámgyors, agasan veri az Ubuntut és a W10-et is sokszor leveri.
Legkellemesebb meglepetés, nem tudom ez kernel, energiamenedzsment vagy mi okozza de ezt a gépet eddig a Winen kívül nem tudtam sleep, altatás módba küldeni. Illetve igen csak nem jött vissza :)
Manjaro kartárs alatt csodásan működik az alvás, piros pont.

(#84848) Warton válasza tordaitibi (#84847) üzenetére


Warton
őstag

"gyornak"

Hogy minek? :F

(#84849) sh4d0w válasza Warton (#84848) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Gyorsnak

https://www.coreinfinity.tech

(#84850) tordaitibi válasza sh4d0w (#84849) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Thanks, telefonról voltam. Bocs az esetleges ékezethiány és az elütések miatt.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.