Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84451) #68216320 válasza lev258 (#84449) üzenetére


#68216320
törölt tag

Bumblebee-t próbáltam nagyon régen, még valami GTX540M VGA-val. Ott jól ment.
De most már nem tudtam erre a kártyára bekonfigolni. Vagy azért mert tényleg nem kezeli ezt a kártyát (vagy éppen más lett valami a driverben) vagy én voltam lamer hozzá. Nem tudom.
A lényeg, hogy eddig minden ilyen jellegű nekifutásom sikertelen volt.

(#84452) BoB válasza lev258 (#84449) üzenetére


BoB
veterán

Nem csak az van ott: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84453) lev258 válasza #68216320 (#84451) üzenetére


lev258
veterán

Mondhatnám, hogy válts Ubuntura, de csúnyán néznél rám. ;]
Arch-on nem tudod átnézni a csomagokat? Most mik vannak fenn az Nvidia kártyához?
BoB: Itt már van szó prime-ról. Meg az a switch is ígéretesnek tűnik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84454) BoB válasza lev258 (#84453) üzenetére


BoB
veterán

Én a helyében ezt használnám: [PRIME render offload]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84455) #68216320 válasza BoB (#84454) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ehhez nem jó a zárt driver. Nem lesz problémás rtx2060 esetében a nouveau driverrel?
Valahol mintha azt olvastam volna, hogy elég problémás.

(#84456) lev258 válasza #68216320 (#84455) üzenetére


lev258
veterán

"Ehhez nem jó a zárt driver"
Pontosan mit értesz ezalatt?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84457) #68216320 válasza lev258 (#84456) üzenetére


#68216320
törölt tag

Azt, hogy a "gyári" nvidia drivert törölnöm kell és nouveau drivert kell feltennem. Ezzel kezdi a doksi:
"Remove any closed-source graphic drivers and replace them with the open source equivalent:"

(#84458) lev258 válasza #68216320 (#84457) üzenetére


lev258
veterán

Ugyanazt nézzük?
A link nem a nyílt driver-es részhez visz, hanem annál lentebb az oldalon. Ott pedig a zártról van szó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84459) BoB válasza #68216320 (#84457) üzenetére


BoB
veterán

Az egész bejegyzést kell nézni nem csak részeit.

Ha már fent van a zárt nvidia driver, már csak az nvidia-prime csomagot kell felrakni.

Utánna egyes programok a dedikált kártyán indíthatóak:

$ prime-run a_programom

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84460) #68216320 válasza BoB (#84459) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megcsináltam és alapvetően jó is lenne ez a működés.
Van viszont két problémám vele.

1. Gyakorlatilag minden olyan alkalmazás indításánál, ami valami render megoldást használ bekapcsolja a dVGA-t és 20-25mp-ig gondolom üresben, de üzemben van. Ez így nem tűnik soknak, de használat közben sűrűn nyitok ezt-azt és így összeadva és a teljes laptop üzemidőt nézve százalékosan elég sok időt jelent már. Ha lehet hinni a szoftveres mérésnek, akkor csak bekapcsolva, üresjáratban ~10-12W körül fogyasz a dVGA. Ez nem tűnik soknak talán, de mikor a cpu-m használ ennyit átlagos használat mellett, akkor soknak érzem.

2. Amikor dVGA van használatban (kell a hdmi/display port használathoz) akkor valamiért nincs a Kodi-ban HW Video Accel. Nem értem miért, mert emlékeim szerint eddig volt, amikor nvidia-t használtam direktben.

(#84461) Warton válasza Ueda (#84444) üzenetére


Warton
őstag

Köszönöm szépen sikerült telepíteni és elindítani a Bauh-ot, és egyelőre úgy tűnik működik is, egy csomagot próbáltam is telepíteni, de megakadt a dolog a felénél.

Kaptam egy Warningot, még a bauh telepítésénél, meg tudnátok mondani, hogy melyik fájlban van a PATH? Gondolom valami configos bashes valamiben? Lehet, hogy ez lehet a gond.

(#84462) Warton válasza Warton (#84461) üzenetére


Warton
őstag

Türelmetlen voltam és inkább kigugliztam:

export PATH=/home/marton/.local/bin:$PATH

(#84463) fatpingvin válasza Warton (#84462) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez ugye nem egy permanens változtatás, ha szeretnéd hogy minden bash sessionre érvényes legyen akkor ezt a .bashrc-be kéne betenned, abban van egy sor ami a PATH-t definiálja :)

mondjuk elég sok disztró alapból olyan .bashrc-vel jön amiben már benne van hogy mondjuk a ~/bin, a ~/.local/bin és hasonlók is az elérési útban legyenek ha léteznek.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84464) Warton válasza fatpingvin (#84463) üzenetére


Warton
őstag

Az enyémben nem találtam ilyet, de beírtam egy szimpatikus sorba.. A 69.-be. ;] Gondolom tökmindegy.

(#84465) zoltanz


zoltanz
nagyúr

MX-Linux Debian 11 telepített a rendszer egy NTFS-3G csomagot, de csak a legfrissebb Kernel-hez fordítoott hozzá valamit. Ha én egy korábbi Kernelt használok az nem okozhat kondot? Köszi! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84466) Zsolt_16


Zsolt_16
tag

Sziasztok,

Lenne egy mappám amibe beleír x user majd ezt y user nem látja.
Mivel az írás folyamatos így chmod -R de innen jön a gond nálam, hogy nem tudom hogyan tovább mivel nem egy eseti megoldást szeretnék hanem mindig mikor beír x user az y mindig lássa azt.
Jelenleg ha lefutattom pl ezt chmod -R -f 777 mappa
akkor oké tökéletes de csak a jelenelgi szerkezetre igaz, amit mappa/mappa1-et létrehozza x user akkor már y nem látja azt

(#84467) hcl válasza Zsolt_16 (#84466) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vagy umask
Vagy pl. állítsd be a megfelelő csoporttagságokat+a mappára csoportjogot, és akkor gondolom látni fogja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84468) szucstom


szucstom
őstag

Sziasztok!

Anyám, de rég jártam erre :D Akadt némi problémám: Kellene most nekem dual boot-ba egy Manjaro KDE, de amikor elkezdene betölteni, beragad egy olyan kiírással, hogy "starting 250.4-2 arch version".
Keresgéltem google segítségével, még a manjaro fórumon is kutakodtam, de nem leltem megoldást. Tudna esetleg valaki segíteni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84469) CPT.Pirk válasza szucstom (#84468) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pendről bootoláskor, vagy telepítve? A 250.4 az a systemd verziója lesz, ez alapján valahol a legelején hal el a dolog.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84470) szucstom válasza CPT.Pirk (#84469) üzenetére


szucstom
őstag

Yepp, pendriveról bootolásnál. Amikor kiírná, hogy miket tölt be. Érdekes, hogy mikor készül a telepítő rufusban, semmi hibát nem hoz.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84471) CPT.Pirk válasza szucstom (#84470) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És a bootolás UEFI vagy legacy módban megy?

Olyat már láttam, hogy az adott alaplapon régi volt a biosz, volt benne valami bug és amiatt nem ment a boot, biosz frissítés után meg igen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84472) szucstom válasza CPT.Pirk (#84471) üzenetére


szucstom
őstag

korábbi Manjaro-t már telepítettem a gépre, ennél az új verziónál ez a baja. UEFI mode, legacy-t nem használok. BIOS-ból a legfrissebb van telepítve.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84473) CPT.Pirk válasza szucstom (#84472) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Úgy értem, egy boot erejére próbáld meg a legacy módot, hogy egyáltalán rendben van-e a telepítő.
Esetleg még megnézhetsz egy korábbi telepítőt: https://osdn.net/projects/manjaro-archive/storage/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84474) gregory91 válasza zoltanz (#84465) üzenetére


gregory91
senior tag

Az NTFS-3G a ntfs fájlrendszer támogatásához szükséges.Az átlag linux a ext(én pl a ext4)-et preferálja.
A régebbi kernelhez gondolom nem nyúlt hozzá így a régi fennállás marad(azokkal a paraméterrel stb).Érdekes is lenne ha ebből gond származna.A grub többféle kernelhez enged "belépést",ha gond származna ebből akkor indítsd el a legújabb kernellel.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84475) BoB válasza gregory91 (#84474) üzenetére


BoB
veterán

5.15 kerneltől kezdve nem érdemes telepíteni az ntfs-3g-t. (Nem tudom milyen verzió a szóban forgó)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84476) gregory91 válasza szucstom (#84468) üzenetére


gregory91
senior tag

Grub vagy syslinux a bootloader?
Kellene mellé egy "menuentry szakasz" a fájlból.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84477) gregory91 válasza BoB (#84475) üzenetére


gregory91
senior tag

Ez mond a frissítéskezelőnek.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84478) fatpingvin válasza gregory91 (#84477) üzenetére


fatpingvin
őstag

azért annyira ne szomorkodjunk már hogy a csomaglkezelő nem radíroz le egy csomagot ami önmagáért lett feltéve...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84479) szucstom válasza gregory91 (#84476) üzenetére


szucstom
őstag

GRUB a bootloader.

CPT.Pirk:
Manjaro 19-nél meg LVM driverek, mirrorok sornál döglik be. Szóval vmi nálam lesz gubancos, csak még rá kell jönnöm, hogy mi...

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84480) gregory91 válasza szucstom (#84479) üzenetére


gregory91
senior tag

Mi lenne ha egyszerűen átmásolnád a képfájl(ami a isoban van) tartalmát a pendrive-ra majd bios/uefi-ből (efimódban)indítanád a rendszert?
Az a gyanúm hogy a indítási paraméternél lehet a lúdas.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84481) szucstom válasza gregory91 (#84480) üzenetére


szucstom
őstag

kipróbáltam, nem is látta a pendrive-ot a gép. Szóval keresem tovább a hiba forrását...

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84482) #68216320


#68216320
törölt tag

Van arra valami egyszerű lehetőség, hogy Gnome-hoz letöltött icon-set esetén (Papirus) az App-ok ikonjait ne cserélje le? Kizárólag folderek, mimetype cuccok, stb.

(#84483) gregory91 válasza #68216320 (#84482) üzenetére


gregory91
senior tag

Beállításoknál van olyan hogy icon theme(talán Beállítások>megjelenés>ikonok fül?) kiválasztod(szükség esetén elmented a beállítást).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84484) #68216320 válasza gregory91 (#84483) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ha a gnome-settings-re gondolsz, akkor ott nálam nincs ilyen, hogy az ikonokat mutatná.
[kép]
A tweaks-ben (ezzel állítottam be az ikonset-et) szintén nem látok erre lehetőséget. [kép]

[ Szerkesztve ]

(#84485) gregory91 válasza #68216320 (#84482) üzenetére


gregory91
senior tag

Van egy meredek megoldás - de ha nincs valakinek jobb ötlete - de csak saját felelősséggel: Bemásolod a icon mappájába az előzőleg használt ikonokat.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84486) #68216320 válasza gregory91 (#84485) üzenetére


#68216320
törölt tag

A gond ezzel az, hogy rengeteg app van, összeszedegetni azoknak az eredeti ikonjait elég macera. Másrészt több méretben is megtalálható, szóval kvázi 10x meg kellene csinálni. Sajnos manuálisan nem kivitelezhető.
Próbáltam azt, hogy a Papirus ikonok könyvtáraiból minden apps ikont/linket töröltem, de akkor valami ronda ikont pakolt a helyére és nem az app eredeti ikonját.

[ Szerkesztve ]

(#84487) #68216320 válasza #68216320 (#84486) üzenetére


#68216320
törölt tag

Közben megoldottam az icon csomag könyvtárszerkezet átvariálásával és az index.theme fájl módosításásval.

(#84488) zoltanz válasza gregory91 (#84474) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Érdekes is lenne ha ebből gond származna.A grub többféle kernelhez enged "belépést",ha gond származna ebből akkor indítsd el a legújabb kernellel."
...
"Érdekes is lenne ha ebből gond származna.A grub többféle kernelhez enged "belépést",ha gond származna ebből akkor indítsd el a legújabb kernellel."

Köszi! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84489) #68216320


#68216320
törölt tag

Akadt egy kis problémám az Arch + Gnome rendszeremmel.
Azt vettem észre, hogy a laptopom minden indítás/újraindítás után a hangerőket visszaállítja egy alapértékre.
A hangszórót is és a mikrofon hangerőt is. Ez elég komoly probléma sajnos.
Hogyan lehetne kideríteni, hogy mi csinálja ezt és hogyan lehetne tárolni az utolsó állapotot, hogy azzal induljon?

(#84490) #68216320 válasza #68216320 (#84489) üzenetére


#68216320
törölt tag

Egyáltalán hogyan is néz ki egy hangrendszer? Mit csinál az alsa és mit a pipewire? A pulseaudio létező dolog még?
Sajnos nem tudom, hogy pontosan mi került a gépre, de láthatóan indulás után 1-2másodpercel állítja át valami a hangerőket.

(#84491) Angelotti


Angelotti
tag

Szaisztok!

Tudom láma kérdés..
Mint 20.3-at (Mate, de lehet Cinnamon) telepítenék win 10 mellé.
Mennyi helyet hagyjak neki? Mekkora legyen a partíciók mérete?
Egy 240es Ssd-n lenne a win mellett.
Köszönöm! :R

(*)(*)

(#84492) ubyegon2 válasza Angelotti (#84491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom láma kérdés.. :N

Nem láma, inkább értelmezhetetlen, mivel nem adtál meg csak egy adatot, az SSD méretét. ;]

No de mindig a legeccerűbb a legjobb, nem is kell több adat, a telepítés particionáló részében a nem Winnek formázott helyet mind kijelölheted EXT4-nek, csatolási pontnak megadod a /-t és nyomhatod is a telepítést, az majd a /-en belül mindent megcsinál, neked se /home se swap, semmi faxnit nem kell külön csinálnod.

(#84493) Vasti74 válasza Angelotti (#84491) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Helló!
Nekem MATE van, néhány (1-2GB) pluszban telepített programmal az alap telepítésen felül.
A rendszer külön partíción van, és 14GB helyet foglal úgy, hogy kb. 1 éve csak használom, néha nyomok egy apt autoremove-ot, meg clean-t, és ennyi.
A /home partíción is gyűlnek azért cuccok (ami neked a rendszer partíción lesz, ha csak egy partíciót hozol létre a linuxnak) Nekem a .cache, .config, .mozilla stb. könyvtárakban van még úgy 3GB-nyi cucc.
Az adatok meg gondolom úgyis közös partíción lesznek a Windows-al: úgyhogy ha "csak" használni akarod, akkor 25GB biztosan elég lesz még olyankor is, amikor jön sok-sok frissítés.
Üdv: Vasti

[ Szerkesztve ]

(#84494) tordaitibi válasza Angelotti (#84491) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nálam 2016-os telepítésű, azóta minden upgraden átesett W10 28GB, a 3 éves Kubuntum meg 27GB.
Erre a kérdésre nem lehet konkét választ adni mert nem egyformák a használati szokások.
Pl. a fiam gépén csak a Steam könyvtár 600GB.

Ha a szorosan vett átlagos méreteket veszem, az kb. W10-50GB,
Linux-40GB.
De ez csak az OS, ekkor mindent másik helyre, partícióra, lemezre kell átirányítani mert ezeken a méreteken se videók se semmi nem fog elférni.

(#84495) Angelotti válasza tordaitibi (#84494) üzenetére


Angelotti
tag

Köszönöm srácok! Mindkettőtöknek.

Egy 3 éves linux mind vidit találtam az akkori legfrisseb Cinnamon Mint-ről.
Asszem 30 gigát osztogatott szét a home, a root és swap között. (elnézést, ha kihagytam, vagy rosszul írtam valamit.)
Azt hittem azóta megnőtt a Mint hely igénye.

Csak a rendszer és egy két dolog lesz amúgy a Linux partíciókon, nagyobb adatok külön vinyón.

Köszönöm! :R

(*)(*)

(#84496) szucstom


szucstom
őstag

Na jó, ez kezd eléggé frusztráló lenni. Megcsináltam az éves clean installt a gépemen. Friss windows, mellé Ubuntu/Mint/Manjaro trióból vmelyik. Hát, persze egyik se jutott el a live boot-hoz.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#84497) #08299776 válasza szucstom (#84496) üzenetére


#08299776
törölt tag

Ne aggódj, nekem jó 20 év kellett, hogy rájöjjek, sosem jön el a Linux Desktop éve, és hagyjam a francba az egészet... ;)

(#84498) ubyegon2 válasza szucstom (#84496) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne szórakozzatok már, ennyire meleg lenne? Olasz nicknevű ft nem tud háromig számolni, mégis Linuxot akar a gépére, Te azt írod, hogy clean install, de közben szennyezed a géped, mielőtt Linuxot próbálnál rajta bootolni.... :D Nem tudom modellezni fejben sem a dolgot, mivel már lassan 9 éve nem Win mellé próbálok telepíteni, de nyilván valami hardveres beállítás lesz nálad a gond, vagy a szokásos Windows akadályoztatás... :Y Szóval olyan nincs, hogy már egy Live sem jut el a bootig!

berus.berus kolléga sem látja soha meg a Linux Évét, mert azt csak azok látják, akik nem szennyezettt hardverre telepítik a Linuxot! Érdekes, én tök nokedli laikus vagyok, mégis 9 éve már eljött számomra a Linux Éve....no akkormostmivan? :P

[ Szerkesztve ]

(#84499) tordaitibi válasza ubyegon2 (#84498) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szennyezett hardver.... :C
Engedelmeddel plagizálhatom? Ez tetszik.

(#84500) zoltanz válasza ubyegon2 (#84498) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Linux éve nem úgy fog eljönni, hogy népszerűbb lesz mint a Windows, MacOS, inkább felnő hozzájuk, ez eljött.
Talán soha nem lesz az, mivel a fizetős szofver mindig úri privilégium lesz, presztizs-szimbólum.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.