Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84851) hoffman_


hoffman_
nagyúr

sziasztok,

remélem nem rossz helyen, irányítsatok tovább, ha van jobb topic kérlek.
teljesen laikusként szeretnék elkezdeni ismerkedni a Linux disztrókkal. pár amatőr Oracle VM-en túl estem régebben, de most konzolból szeretnék qemuval nekiállni. pár cikken és videón túl vagyok, de Win10Pro alatt nem jutok el a Kubuntu telepítőig, mert köhög a VM.

esetleg tudnátok tippet adni, hogy a powershell miért nem eszi meg ezt a sort?

./qemu-img.exe create -f qcow2 -o cluster_size-2M C:/VMs/Kubuntu/Kubuntu.img 40G

amivel gondja van, az cluster, azt dobja rá, hogy Invalid parameter 'cluster_size-2M'

másnál ez gond nélkül lefutott, nem nagyon találtam rá eddig magyarázatot.

köszönöm előre is, ha akad tipp.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#84852) Rimuru válasza hoffman_ (#84851) üzenetére


Rimuru
veterán

cluster_size=2M akar az lenni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#84853) hoffman_ válasza Rimuru (#84852) üzenetére


hoffman_
nagyúr

és akkor talán még értelme is lenne...
ha nem néztem át két gépen 12-szer, akkor egyszer sem és nem akadt meg a szemem rajta.
ezer köszönet!

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#84854) májkimiki válasza hoffman_ (#84853) üzenetére


májkimiki
őstag

Több szem többet lát. Mindenkivel megesik ez, hogy nem látja. :B

(#84855) Warton válasza tordaitibi (#84847) üzenetére


Warton
őstag

Nálam a distrohopping a Manjaronál állt meg, az a gép, amire egyszer felkerült arra már mást nem telepítettem. Egyszerűen csak működik. :)) Most már Windowsról átköltöztem Manjarora napi használósra, kivéve géming, ott nem tudok szabadulni Redmond öleléséből sajnos. Bár már elég sok, főként régebbi játékot sikerül beizzítani rajta.

(#84856) májkimiki válasza Warton (#84855) üzenetére


májkimiki
őstag

Én örök hopper vagyok. Ahogy telik az idő és gyűlik a tapasztalat, mindíg más szemszögből nézem a disztrókat és a GUI-kat. :DDD

(#84857) Horvi válasza májkimiki (#84856) üzenetére


Horvi
őstag

Jólvan akkor nem csak nekem vannak ilyen bajaim. Most épp Manjaro KDE van, előtte Fedora Gnome volt szóval össze-vissza :DD

Hello darkness, my old friend...

(#84858) májkimiki válasza Horvi (#84857) üzenetére


májkimiki
őstag

:DD Én már nem annyira összevissza. KDE4 óta a Plasma5 nem tudott megfogni, pedig anno a 4 az király volt számomra. Sokáig Xfce4, Pantheon és most Cinnamon. Az alatta lévő disztrók meg Debian, Mint, Arch, Fedora.
De ezek már nyüansznyi különbségek a számomra, nagyon finomhangolás korban vagyok.
A beta Mint az 5.4.4-es Cinnamon-al, most visz mindent. Még Arch-on sincs minden ebben az állapotban.

(#84859) csixy válasza májkimiki (#84858) üzenetére


csixy
addikt

Nekem már mindig cinnamon, de most éppen Porteus desktop 5.0.
Kicsit nehéz vele, de hordozható telepített és mintha live lenne.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84860) lev258 válasza Vasti74 (#84819) üzenetére


lev258
veterán

Talán ez: [link]
Az Adobe mappájába kell másolni a fontokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84861) Warton válasza májkimiki (#84856) üzenetére


Warton
őstag

Csekély igényeim vannak:
Pl. a gép indulásnál ne az fogadjon, hogy a Cinnamon összeomlott , ha leállítom a gépet, akkor álljon le és ne maradjon úgy.(LinuxMint) Ha Steamet akarok telepíteni akkor a Steam települjön és ne kezdjen el okoskodni az OS, de hogy előtte még töltsem le ezt, meg azt a puppystorbólvagyhonnanatökből (PuppyLinux). Ha fheroes2-t akarok letölteni a gépre akkor lehessen, anélkül, hogy még húsz másik programot kelljen telepíteni.

Eddig a Manjaro volt a legzökkenőmentesebb OS, előretelepítve minden ami kell (biztos, hogy egy csomó minden is, ami nem kell, de az SDD elbírja. A Manjaron eddig két dolog volt, ami nem tetszett az egyik a KGet, az szerintem béna, illetve, hogy leállításnál random kiírja néha, hogy a kpgfile error van, nemtom mi az, nem is érdekel, mert működésben nem tapasztalok problémát. :F

(#84862) sh4d0w válasza Warton (#84861) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Isten hozott a függőségek világában. Nem heccből mondják a programok, hogy ez is, meg az is kell, hanem mert a működéshez szükséges. Van egyébként olyan, amit emlegetsz, snap, flatpak, appimage néven keresd és készülj fel rá, hogy sok gigát foglalnak majd egyszerű programok is.
Ugyanez egyébként nem zavar Windows-ban, amikor a 200. c redist kerül fel, meg a 3. .NET?

https://www.coreinfinity.tech

(#84863) gregory91 válasza sh4d0w (#84862) üzenetére


gregory91
senior tag

Azok a analfabéták által írt telepítők - akik nem tudnak egy jó telepítő-scriptet írni a telepítőprogramokhoz a windows rendszeren belül - előszeretettel írják hogy töltsd le ezt, töltsd le azt,de nem ám automatizálással - letöltsem neked a keretrendszert ha már ennyit szenvedsz miattam? A linuxos telepítések esetében beszélhetünk automatizálásról mert magában (pl: deb) a telepítőfájl control bejegyzésében szerepelnek a függőségek amiket le kell szedni és azokat leszedi ha szerepel a tárolóban - ami 99.99999999...%-ban benne is lesz.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84864) #68216320


#68216320
törölt tag

Üdv.

Talán kicsit off a téma egy része, de mivel nincs jobb ötletem, hát itt kérdezem meg tőletek.
Kicsit linux, kicsit átfogóbb IT, kicsit hardver.

Adott egy relatív nagy teljesítményű desktop pc (12c/24t) amin Arch Linux fut. A root partíció titkosított. Viszont ez a pc a nap nagy részében semmit nem csinál, időnként lenne csak szükség a számítási teljesítményére. Akkor viszont egy összerakott project keretében akár egy teljes napot is terhelve lenne.
Van a hálózaton egy fájlszerver (Debian) amit samba megosztáson érnek el a kliensek jelszó segítségével.
Vanak a hálózaton laptopok, amelyek a nap nagy részében bekapcsolva vannak és ezeken folyik az érdemi munka.

A feladat:
Azt szeretném kivitelezni valami hw-sw megoldással, hogy 1-1 laptop (leginkább a sajátom) ssh-val be tudjon lépni a nagy teljesítményű pc-re és oda a fájlszerverről egy tartalmat átmásoljon, a gép feldolgozza azt, majd az eredményt visszamásolja a fájlszerverre, a feldolgozott tartalmakat pedig a pc-ről törölje.
Ez alapvetően egyszerű feladat, de...

Azt kellene kivitelezni, hogy normál esetben a desktop pc kikapcsolt állapotban legyen. Ergo ha napokig nincs feladat, akkor csak pihenjen. Illetve ez a pc boot közben kér egy jelszót a root partició titkosítás feloldásához. Ez gondolom olyan probléma, amit nem lehet távolról megoldani, szóval kellene egy másodlagos ssd egy saját rendszerrel luks nélkül.
Viszont ilyenkor mi van a gépben lévő hdd-vel, pontosabban az azon lévő fájlok jogosultságával-tulajdonosával, amit normál desktop linux rendszeren is használnék, ha éppen leülök a gép elé és a jelenlegi Arch-ot indítom el? A user neve ugyanaz lenne a két rendszeren, de gondolom ettől még két külön user és a fájlokat folyton chown-al kellene állítgatni?

Jó lenne, ha ez a desktop gép nem sleep módban lenne alaphelyzetben (áramszünet és egyéb okok miatt), hanem teljesen kikapcsolt állapotban. Kizárólag akkor indulna el a gép és a rendszer, amikor laptopról erre utasítást adok. Aztán a boot végén be tudnék lépni ssh-val és mehetne a feladat.

Ti milyen hardver és szoftver megoldással tudnátok ezt kivitelezni?
(Ha szükséges felhasználható egy folyamatosan üzemelő RPI is, mondjuk valami relé vagy egyéb cucc kapcsolására a hardveres ki-bekapcsoláshoz távolról)
Nem tudom, a wake-on-lan még létező technológia?

[ Szerkesztve ]

(#84865) sh4d0w válasza #68216320 (#84864) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nagyrészt megoldható lenne, de a titkosított lemez bajos, mert ott be kell pötyögni a jelszót (talán át lehetne irányítani USB-ről is, de akkor mi értelme a titkosításnak?).

https://www.coreinfinity.tech

(#84866) Rimuru válasza sh4d0w (#84865) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet remote is, pl archwiki

Vigyázat, csalok!

(#84867) sh4d0w válasza Rimuru (#84866) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Köszi. Én nem látok más pontot, ahol elhasalhatna, de jó sok melót kell belerakni, hogy jól működjön.

https://www.coreinfinity.tech

(#84868) #68216320 válasza sh4d0w (#84867) üzenetére


#68216320
törölt tag

A wake-on-lan hogyan mukodik? Mi hivja az adott mac address-t? Laptopon van valami command aminel megadom a mac-et es inditja a gepet?

(#84869) Horvi válasza #68216320 (#84868) üzenetére


Horvi
őstag

Van wake-on-lan program is. Vagy routerek is tudják(MikroTik pl). Igazából a megadott MAC címre küldesz egy magic packetet és azzal ébreszti a gépet.

Csak egy ötlet, de nem lenne jó neked valami hasonló?

Hello darkness, my old friend...

(#84870) #68216320 válasza Horvi (#84869) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megnézem akkor a magic-packet részt és kipróbálom valóban sikerül-e ébresztenem a gépet. Feltéve, ha sikerül a funkciót az alaplapon is bekapcsolni.

Jópofa az RPI, mint KVM egység és tényleg megoldást jelenthet a root encrypt feloldáshoz is, de első körben megpróbálkoznék (még át kell olvasnom a doksit) a Rimuru által linkelt remote megoldással.
Ha esetleg más ötlet nem fut be, akkor 1-2 napon belül tesztelem majd és sejthetőleg érkezem majd még ezzel a témával kapcsolatban.

Köszönöm mindenkinek az eddigi ötleteket.

[ Szerkesztve ]

(#84871) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
Belefutottam egy olyan problémába, hogy van egy RedHat7.6-os gép. Létre van hozva rajta egy külön user és azzal be tudok lépni fizikailag a gépre.
A probléma az, hogy besshzni viszont nem tudok rá. Próbáltam putty-val és ott access denied-ot kapok vissza. Amiket eddig megnéztem.
- A jelszó jó, puttynál is jól adódik át.
- az sshd service fut, a konfig is jónak tűnik
- engedélyezve van az ssh elérés a tűzfalon
- elérhető a rendszer/ping-re válaszol
Próbáltam keresgélni de egyelőre megakadtam, hogy merre kéne még nézelődni. Tudnátok még tippet adni mi baja lehet?
Köszi

Hello darkness, my old friend...

(#84872) fatpingvin válasza Horvi (#84871) üzenetére


fatpingvin
őstag

melyik porton van az ssd? default 22 vagy át lett rakva? esetleg nincs letiltva a jelszavas belépés?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84873) Horvi válasza fatpingvin (#84872) üzenetére


Horvi
őstag

Igen default 22-es porton van az ssh. Elvileg nincs letiltva a jelszavas belépés:
UsePAM yes
PasswordAuthentication yes
ChallengeResponseAuthentication no

Hello darkness, my old friend...

(#84874) fatpingvin válasza Horvi (#84873) üzenetére


fatpingvin
őstag

ha parancssorból csinálod, a SSH login prompt bejön egyáltalán?

felhasználónév-jelszó páros BIZTOS jó? júzernek mi a login shellje?

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84875) Horvi válasza fatpingvin (#84874) üzenetére


Horvi
őstag

Igen a user-pass tuti jó. Viszont köszi a tippet a prompt dologra. Az bejött putty-ból viszont ha egy másik szerverről próbáltam ott már promptot sem kaptam.
Tesztelés jelleggel kikapcsoltam a tűzfalat rajta meg újraindítottam és most úgy néz ki jó szóval valami hálózati/tűzfal anomália volt a dolog hátterében még majd nyomozom.
Köszi szépen az ötleteket.

Hello darkness, my old friend...

(#84876) fatpingvin válasza Horvi (#84875) üzenetére


fatpingvin
őstag

nincs mit, örülök hogy sikerült megoldani

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84877) sh4d0w válasza Horvi (#84871) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Egyébként ssh bajok kiderítésére -vvv opció...

https://www.coreinfinity.tech

(#84878) Warton


Warton
őstag

Valószínűleg nem linuxos probléma, de azért megkérdem, hátha tud valaki itt segíteni.

Szóval vettem egy 32 GB-os pendrive-ot (kék színű USB-s foglalattal, nem értek hozzá, talán 2.0 :F ). És a régebbi E8400-as Manjaros gépbe bedugva nem történik semmi. Nem látja a gép, se partíciókezelőbe sesehol, de tudom, hogy a pendrive jó, mert másik, újabb gépben működik és a gép usb foglalata is jó, mert kisebb méretű pendrive-val működik. Elviekben FAT32-re van formázva. Biosban kéne valamit állítgatnom vagy máshogy formázni? :F Én azt hittem ezek oda-vissza kompatibilisek. Ötlet?

(#84879) CPT.Pirk válasza Warton (#84878) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kék színű port az usb 3-as port. A partíció mindegy lenne, Linux kezeli mindet. Azt is, ha több partíció van egy penen. Itt nálad valszeg kontakt hiba lesz.

Nézzél egy dmesg kimenetet terminálban, mikor bedugsz egy pent akkor ott azzal kapcsolatban lesz némi infó, bejön pár sor. Ha valamiért nem tud vele szóba állni, akkor arról. Ha tényleg kontakt hiba van, akkor meg semmi nem íródik be és akkor tudod az okot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84880) K0zm0 válasza Warton (#84878) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Másik gépen próbáld meg újraformázni. Nekem a Mint nem akarta felismerni, másik gépen újraformáztam, azóta működik flottul.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84881) Warton válasza K0zm0 (#84880) üzenetére


Warton
őstag

Nem vált be a formázás. Kipróbáltam több windowsos laptopon mindegyiken működik minden probléma nélkül, viszont egyik Manjaros gépen se. :F

dmesg:
[ 3579.385290] usb 5-1: new full-speed USB device number 10 using uhci_hcd
[ 3579.518622] usb 5-1: device descriptor read/64, error -71
[ 3579.758618] usb 5-1: device descriptor read/64, error -71
[ 3579.988626] usb 5-1: new full-speed USB device number 11 using uhci_hcd
[ 3580.121948] usb 5-1: device descriptor read/64, error -71
[ 3580.361945] usb 5-1: device descriptor read/64, error -71
[ 3580.468621] usb usb5-port1: attempt power cycle
[ 3580.615272] usb 5-1: new full-speed USB device number 12 using uhci_hcd
[ 3581.031938] usb 5-1: device not accepting address 12, error -71
[ 3581.155270] usb 5-1: new full-speed USB device number 13 using uhci_hcd
[ 3581.571932] usb 5-1: device not accepting address 13, error -71
[ 3581.571948] usb usb5-port1: unable to enumerate USB device
[ 3599.557780] audit: type=1100 audit(1658431749.906:121): pid=2678 u

Csak egy ILYEN ezeréves cuccot találtam, ami persze nem segített. :F Lehet, hogy valami mégiscsak a BIOSba van elfákkolva? :F

(#84882) gregory91 válasza Warton (#84881) üzenetére


gregory91
senior tag

Gparted-ben mit látsz(szükség esetén használd a legördülő menüt jobb oldalt ahol a meghajtókat listázza)?
UI: Hamár gparted: ntfs támogatást biztosító csomagok telepítve(ntfs-3g/ntfsprogs)?

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#84883) Warton válasza gregory91 (#84882) üzenetére


Warton
őstag

Nincs gparted, KDE partíciókezelő van, ott nem, illetve ott se jelenik meg az eszközök közt. ntfs-3g telepítve

(#84884) CPT.Pirk válasza Warton (#84881) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

unable to enumerate USB device

Ez akkor van, ha hardveres szinten nem tud az eszközzel szóba állni. Másik porttal próbálkoznék. Nekem a céges Windowsos gépem olyan, hogy gagyi a gépház, és az előlapi USB csatikból az USB3-as pen csak az USB3-as slotban megy, a 2.0-ás slotokban nem. Pedig azok is működő aljzatok, egyéb dolgok mennek bennük.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84885) csixy válasza Warton (#84881) üzenetére


csixy
addikt

Próbáld a pendrájv csatlakozóját lapjára picit összébb nyomni, hogy szorosabban , passzentosabban érintkezenn bedugás után.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#84886) urandom0 válasza Warton (#84881) üzenetére


urandom0
aktív tag

Pontosan milyen márkájú, típusú pendrive ez?

(#84887) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Nézd meg az lsusb parancs kimenetét, hogy melyik sor írja a pendrive-ot, hogy könnyebben megtaláld az lsusb -vvv kimenetében és az érintett kimenetet rakd be ide pastebin-nel, kb ilyen.....

Bus 004 Device 002: ID 0781:5590 SanDisk Corp. Ultra Dual
Couldn't open device, some information will be missing
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 3.00
bDeviceClass 0
bDeviceSubClass 0
bDeviceProtocol 0
bMaxPacketSize0 9
idVendor 0x0781 SanDisk Corp.
idProduct 0x5590 Ultra Dual
......

Nyilván sudo-val érdemes, ahogy nézem....

sudo lsusb -vvv

Bus 004 Device 003: ID 0781:5590 SanDisk Corp. Ultra Dual
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 3.00
bDeviceClass 0
bDeviceSubClass 0
bDeviceProtocol 0
bMaxPacketSize0 9
idVendor 0x0781 SanDisk Corp.
idProduct 0x5590 Ultra Dual
bcdDevice 1.00
iManufacturer 1 SanDisk
iProduct 2 Ultra
iSerial 3 4C531001390627114183

Az ID alapján akár rá is kereshetsz, hogy tényleg az-e, aminek eladták.

[ Szerkesztve ]

(#84888) májkimiki válasza Warton (#84881) üzenetére


májkimiki
őstag

Nekem nem egyértelmű, hogy a problémás gépen tudsz-e Windows-t bootolni és azon is megnézni? Nekem úgy jön le, hogy az a gép csak Manjaro-val üzemel.
A további csak hangos gondolkodás, a többiek majd hozzá tesznek valamit.
Van ez a procid meg a hozzá való chipset. [link]
Ez pont az a korszak az Intel életében, amikor már túl voltak a NetBurst platformon, már LGA775 foglaltot nyomták. De ezek talán pont azok a procik amik úgy voltak 2 magosak, hogy 2 lapka volt egy kupak alatt. Talán. Ezután kezdődött az egy chip-re integrálás meg a chipset-ek elhagyása. Amikor a memória vezérlő meg a GPU is bekerült egy lapkába.
Milyen chipset van a lapodon?
Aztán a másik dolog, hogy az Intel-nek egy jó darabig nem is volt saját USB3 implementációja . Külsős chip-ekkel oldották meg a működést. Ezekhez Windows-on is elég körülményes volt a támogatás. Plusz ehhez jön hozzá az is, hogy bizonyos e korabeli notik, bár van rajtuk USB3 foglalat, de bootolni nem tudnak róluk.
Továbbá asztali gépeknél még előjöhet az is, ha a "hitvány ház, hitvány előlapi panelje" szarja el az egész dolghot. Milyen házban van a cucc és előlapi panelbe vagy hátlapi portban van a pendrájv?
Én 100%-ra veszem, hogy Linux kernel support problémád van.
Mondom ezt azért, mert az 5-ös kernel óta kirúgtak sok "ódon" chipset támogatást.
Neked meg szerintem valami ősöreg VIA, nVidia, estleg SIS chipset-ed van.
Szóval jó lenne egy pontos alaplap típus is.
El ne kezd kalapálni a pendrájvot, szerintem!!

(#84889) májkimiki válasza májkimiki (#84888) üzenetére


májkimiki
őstag

Pontosítok. Nem a kernel support a hiba, hanem a régi chipset nem tud mit kezdeni az USB3 szabvánnyal.
Bár olyan is van az ilyen korabeli lapok biosában, hogy usb legacy support vagy hasonló. Amit tiltani, engedélyezni vagy automatikusra lehet állítani. Itt is szét kéne nézni.

[ Szerkesztve ]

(#84890) #68216320


#68216320
törölt tag

Ismertek valami megoldást, amivel saját szervert használhatnék VPN-nek?
Azt szeretném megcsinálni, hogy a saját szervert állíthassam be a mobilokon és a hirdetés blokkolást az végezze el. Nem szeretnék emiatt idegen VPN-t használni.
Tehát saját AdBlock VPN szervert szeretnék csinálni.

(#84891) urandom0 válasza #68216320 (#84890) üzenetére


urandom0
aktív tag

A legegyszerűbb talán, ha veszel egy routert, amire telepítesz OpenWRT-t, ahhoz van adblock csomag mindenféle szűrőlistával. Bár ez nem olcsó megoldás, egyszeri nagyobb kiadás, de működik.
Nekem két darab TP-Link Archer AC1750 routerem van, az egyiken fut adblock, de azt tudni kell, hogy ez a fajta megoldás nem tud minden reklámot szűrni, mert van, amit csak a böngésző tud.

Másik megoldás, ami hosszú távú kiadás ugyan, de kisebb, hogy bérelsz egy VPS-t valahol. Vannak egész olcsók is, de hosszútávon drágább lesz, mint az első megoldás.

A harmadik megoldás pedig, hogy otthon állítasz fel egy szervert, most ez lehet egy asztali gép, vagy egy bármilyen egyszerűbb eszköz, amiben van megfelelő (gigabites) ethernet adapter. Itt áramköltséggel kell számolni.

Most hogy milyen disztrót használsz, az szerintem nagyjából mindegy.

(#84892) #68216320 válasza urandom0 (#84891) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem így szeretném routerrel. Van évek óta egy saját VPS-em amire szeretnék feltenni valami blokkoló megoldást és azt a szervert használnám. Tehát a jelenlegi Debian rendszerrte tennék fel VPN-t és blokkolnám a hirdetéseket.

(#84893) ubyegon2 válasza májkimiki (#84888) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

El ne kezd kalapálni a pendrájvot, szerintem!!

Hát ugye csixy komám javasolta, akkor nem is annyira elvetendő, nála a lakatosműhely szerszámai priorítást élveznek számtech kütyük átalakításánál!

Lásd a vékony kliensbe flex-szel befaragott SSD esete! :DDD

(#84894) Rimuru válasza #68216320 (#84890) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem vpn de kesz megodlas, pi-hole.

Vigyázat, csalok!

(#84895) urandom0 válasza #68216320 (#84892) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én a pi-hole mellett tudom javasolni az AdGuardHome-ot is.

(#84896) K0zm0 válasza #68216320 (#84892) üzenetére


K0zm0
aktív tag

OpenVPS, pl. Nem ez a reklám helye, de épp mostanában keresgéltem VPS-t, hasonló célból. A Linode azt hiszem 2 hónapig ingyenes, aztán 5 euró, de van nekik "store"-uk ahonnan egyből fel lehet pöckölni rá az OpenVPN-t.
Még egy kis útmutató is van hozzá, hogyan tudod beállítani. [link]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84897) tordaitibi válasza ubyegon2 (#84893) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nalam 2242 m2 ssd, 256GB, nem fogad nagyobbat, dehogynem. Kellene nagyon az 1 tera. De az meg ugye 2280, problem solved. Tenyleg csak kicsit lóg ki! :D

(#84898) #68216320 válasza Rimuru (#84894) üzenetére


#68216320
törölt tag

Rimuru, urandom0: Koszonom, megnezem ezeket.

K0zm0: Mint emlitettem evek ota van VPS-em amire VPN-t szeretnek tenni. Nem ertem miert kellene vennem masik VPS szolgaltatast???

(#84899) K0zm0 válasza #68216320 (#84898) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Nem kell venni, csak itt ahogy nézem annyi előnye van, hogy natívan lehet rákonfigolni a VPS-re az OpenVPN-t. Természetesen, ha van VPS-ed akkor arra is megoldható, csak lehet hogy egy picit melósabb. (Sokakat ez el szokott tántorítani, de ha szeretsz mókolni, akkor hajrá!)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84900) #68216320 válasza urandom0 (#84895) üzenetére


#68216320
törölt tag

Fel is raktam az AdGuardhome-ot. Elérhető az admin felület a szerveren. Viszont elakadtam, hogy miként konfiguráljam, hogy a telefon rajta keresztül tudjon működni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.