Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84251) Ueda válasza Wait4it (#84242) üzenetére


Ueda
senior tag

Archon van downgrade, tehát hogy visszaváltasz régebbi verzióra, ha valami nem jó.
[https://magyarlinux.hu/arch-csomag-downgrade/]
Én is élek vele, bőszen pakolgatom be a konfig fájlba, hogy melyik csomaghoz ne nyúljon. :DD
(pl. mert kivan a tököm vele, hogy sokáig tart a forrásból fordítás, ugrep, palemon-bin ilyen.)

/etc/pacman.conf fájlban :

IgnorePkg = libtorrent-rasterbar qbittorrent qownnotes ugrep palemoon-bin zpaqfranz linux-lts510 linux-lts510-headers linux-lts linux-lts-headers thunderbird dolphin nvidia-utils

sorba kell felsorolni.

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#84252) #68216320 válasza Ueda (#84251) üzenetére


#68216320
törölt tag

Koszi, ez nekem is jol jon, hogy van ilyen lehetoseg.

(#84253) KISDUCK válasza CPT.Pirk (#84249) üzenetére


KISDUCK
addikt

Na ez jól hangzik, közbe a pop os lett mégis, mert ez a beépített nvidia driver megvett kilóra, steam már fennt van és jön lefelé az xcom 2.

(#84254) CPT.Pirk válasza KISDUCK (#84253) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majd nézz be a steam workshopba is, az Xcom2 szabályosan kívánja a modokat. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84255) KISDUCK válasza CPT.Pirk (#84254) üzenetére


KISDUCK
addikt

Ja a modolás az alap, van már benne 100 órám, csak pont múltkor néztem az acsivmenteket és kicsit felhúztam magam hogy ott van 2 multit igénylő acsi amit windows alól nem tudok megszerezni és azt néztem hogy linuxon és macen van még multi úgyhogy most azért megy a monyák, persze redditen olvastam hogy kissé kihalt a lobby, max keresek valakit wintradelni. A nehezebbek meg ráérnek még bőven.

(#84256) zoltanz válasza zoltanz (#84188) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Megnéztem Buguntu 16.04 -en még rendben működőtt minden:
(20.04, 22.04 -en kikapcsol a képernyő induláskor)
Graphics:  Card: NVIDIA G84 [GeForce 8600 GT] bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10de:0402
           Display Server: X.Org 1.19.6 drivers: nouveau (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1024x768@60.00hz
           GLX Renderer: NV84 GLX Version: 3.0 Mesa 18.0.5 Direct Rendering: Yes

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84257) cigam válasza KISDUCK (#84255) üzenetére


cigam
félisten

Sejtem, hogy magyarul van de nem értem. acsivment, monyák, wintradel :F Ez gondolom valami hunglis gémer szleng ... :D

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84258) KISDUCK válasza cigam (#84257) üzenetére


KISDUCK
addikt

acsivment - achievement (csak simán fonetikusan írtam)
monyák - hasonló mint a sufnituning, de ez inkább kényszer szülte balfa## megoldás
wintrade - itt csak egybeírtam mert eredetileg külön van "win trade" ez pedig ismert fogalom a gamer világban amikor 2 fél megegyezik hogy melyik fél fog nyerni és melyik veszíteni, esportban tiltott dolog és sok competitive játékban is

(#84259) lev258 válasza zoltanz (#84256) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset-tel indítod?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84260) #68216320 válasza lev258 (#84259) üzenetére


#68216320
törölt tag

Én régebben amikor még Ubuntu-ztam, akkor "nouveau.modeset=0"-val indítottam. Az miben más, mint a nomodeset?

(#84261) lev258 válasza #68216320 (#84260) üzenetére


lev258
veterán

A nomodeset univerzális, a tiéd meg csak a nouveau-ra vonatkozik. Jelen esetben nincs különbség.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84262) #68216320 válasza lev258 (#84261) üzenetére


#68216320
törölt tag

Tényleg. Leeshetett volna magától is. :B
Köszönöm az info-t.
Anno nekem is folyton gondom volt az újabb verziókkal és amíg zárt drivert nem raktam fel, addig ezzel tudtam boot-olni. Például telepítéskor. (GTX 540M)

(#84263) Wait4it


Wait4it
újonc

1 teras az SSD-m es fent van ket disztro is. Most tervezek feltenni egy harmadikat. Szerintetek ha gparted-ban leviszem a meglevo kettonek a meretet fog gubancot okozni? (Nincs sok cucc egyiken sem. Talan a harmadat laktam be mindkettonek)

(#84264) zoltanz válasza lev258 (#84259) üzenetére


zoltanz
nagyúr

MX-Linux-on próbáltam a Failsafe-modsetting -gel indítani, ugyanúgy lekapcsol a monitor.
Azért köszönöm!

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84265) lev258 válasza zoltanz (#84264) üzenetére


lev258
veterán

Nem vagyok biztos benne, hogy az ugyanezt csinálja. De nem is zárom ki a lehetőségét.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84266) tvamos válasza Wait4it (#84263) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lehet mashogy is csinalni? Mindig igy szoktam. (Windows particiot is gparteddel szoktam.) Meg sosem volt belole gondom.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84267) Wait4it válasza tvamos (#84266) üzenetére


Wait4it
újonc

Koszi akkor nekiesek.
Utalom hogy nem tudok egy disztronal megallapodni. Hajt a kivancsisag.
:DDD

(#84268) cigam válasza tvamos (#84266) üzenetére


cigam
félisten

Lehet. pl. [link] De oda kell figyelni. Egyszerűbb a partíciókezelő csúszkáját húzogatni, de parancssorban is megoldható. Ha jól tudom a ext4 esetén is működik a dolog, csak a partícionáló programmal módosítani kell a partíció végének helyét. Igaz ez már nem a kezdőknek való móka.

Ugyanakkor a gparted használata előtt mindig menteni kell a fontos adatokat. Menet közben bármi baj lehet, egy rakoncátlankodó szektortól kezdve a programhibán át az áramszünetig bármi tönkreteheti a módosítást.

Wait4it
Ezt hívják distro hopperkedésnek. Hol ezt használod hol azt, 1 óra múlva már a harmadik tetszik jobban. Van aki kinövi, van aki minden hónapban másikat használ. Ilyenkor érdekes lehet, hogy a /home mappát egy külön partícióra tenni, és a telepítéskor megadni, hogy van egy külön /home partíciód. Ekkor minden felhasználó beállításod, adatod megmarad(hat).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84269) tvamos válasza cigam (#84268) üzenetére


tvamos
nagyúr

"Egyszerűbb a partíciókezelő csúszkáját húzogatni"
Pont ezert. Rendetlen vagyok, probalok kevesebb eselyt adni magamnak az elrontasra.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84270) sh4d0w válasza cigam (#84268) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

:K

Egyszer nagyon ráfaragtam vele, minden adatom ment az örök bitvadász mezőkre...

https://www.coreinfinity.tech

(#84271) ubyegon2 válasza tvamos (#84269) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont ezert. Rendetlen vagyok, probalok kevesebb eselyt adni magamnak az elrontasra.

Akkor felejtsd el a csúszkát, mert azzal simán tudsz rossz kezdőértéket is beállítani! :K

Mint amit a képen láthatsz:

A képen látható méretezőablakot kell használni, a világ legegyszerűbb dolga kerek GB értékeket megadni, ha a partició kezdeti értéke nem osztható 1024-gyel(8-cal), akkor gondban vagy, erre kell figyelni! Meg MBR esetén a max 4 elsődleges praticióra, de ez más téma.

[ Szerkesztve ]

(#84272) ubyegon2 válasza cigam (#84268) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem hopperkedésnél inkább célszerű mellőzni a külön /home particiót. Egyrészt már a telepítés/particionálás is fejtörést okozhat pluszban, másrészt egy hopperdisztróban semmi fontos nem lesz, harmadrészt a különböző disztrók különböző konfig fájljai igen érdekes dolgokat művelnek, ha a friss disztróra felcsatolod az előző /home partiját! :K

Mondjuk egy Mint Cinnamon után feldob a user egy Manjaro XFCE-t.....

[ Szerkesztve ]

(#84273) cigam válasza ubyegon2 (#84272) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem meg hopperkedés közben fogja megtanulni hogy telepítés közben mi micsoda, és miért jó vagy éppen rossz a partíciókra osztás. Mi a difi a kézi, vagy automata partícionálás között.
A gyakorlatban lehet megtanulni úszni, kerépározni... telepíteni.

Plusz írod is, hogy hopperdisztróban semmi fontos nem lesz, vagyis baj esetén nyugodtan mehet a levesbe a /home is. A hibákból is lehet tanulni. Nem mellesleg azt is begyakorolhatja, ha valami végzeteset művel a rendszeréve, hogyan húzhatja újra úgy, hogy a /home alatt megmaradnak az adatok.

Mindeközben a mentést, és visszatöltést is begyakorolhatja, hiszen Linux alatt is fontos, hogy minden adat legalább 3 helyre legyen elmentve.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84274) Wait4it válasza cigam (#84268) üzenetére


Wait4it
újonc

Gondolkodtam hogy csinalok kulon home mappat es ott minden magmarad, de semmi szemelyeset nem tartok a gepen. Minden kulso vinyon van igy felesleges. Ha meg ujra huzom a rendszert akkor igy is ugyis ujra kell telepitenem az appjaim ha csak nem hasznalom a timeshift-et.

(#84275) tvamos válasza Wait4it (#84274) üzenetére


tvamos
nagyúr

Miért nem virtuális gépen hopperkedsz?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84276) sh4d0w válasza tvamos (#84275) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Mi lenne a host OS? ;]

https://www.coreinfinity.tech

(#84277) tordaitibi válasza Wait4it (#84274) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én mindent külső tárolóra irányítok át, másodvinyóra.
Az összes szoftver arra ment és arról dolgozik.
Több OS is így van beállítva, a/home és a C nekem gyakorlatilag gyári állapotú, szinte üres.
Bármelyik OS meggübbed, az összes eddigi eddigi adat, mentések, képek zenék videók stb. megmarad. Bármelyik os alól töltöttem le egy adott fájlt, a másik alatt a Letöltésekbe meg fog jelenni , ugyanaz a Zenék, videók egyebek mappaszerkezete stb.

Disztrók cserélgtése, dual-trialboot vagy akárhány rendszer használata esetén ajánlom a megoldást.

(#84278) #08299776 válasza sh4d0w (#84276) üzenetére


#08299776
törölt tag

Mi más? ;) :C

(#84279) ubyegon2 válasza cigam (#84273) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem meg hopperkedés közben fogja megtanulni hogy telepítés közben mi micsoda, és miért jó vagy éppen rossz a partíciókra osztás. Mi a difi a kézi, vagy automata partícionálás között.

Ezzel teljesen egyetértel, én is így tanultam, ami rám ragadt! /home particiót viszont sosem csináltam, ill nagyon az elején és amit akkor tapasztaltam, azt írtam le előző hsz-ben, nyilván nem voltak kompatibilisak egymással a két disztró /home-ban lévő konfig fájljai, de én már ugyanazon disztró két fő kiadása között is igen óvatosan használnám a meglévő /home-ot.

ha valami végzeteset művel a rendszeréve, hogyan húzhatja újra úgy, hogy a /home alatt megmaradnak az adatok.

Erre viszont valóban jó ötlet, ha külön van a /home! :K tényleg az a legjobb, ha még hopperkedés alatt történik a userrel minden katasztrófa!

Automata particionálás viszont csak akkor érdemes alkalmazni, ha egy szűz meghajtóra kizárólag egy disztrót rak a user és nem is akar semmit utána felrakni. Egyébként is jó, ha minél hamarabb megtanulja a kezdő a kézi particionálást. Egyszóval majdnem teljesen egyetértünk! :)

(#84280) #08299776 válasza ubyegon2 (#84279) üzenetére


#08299776
törölt tag

Igen, ha van is külön /home, akkor is disztró váltás előtt érdemes nagytakarítást végezni a pontfájlok között, és csak a tényleg fontosakat megtartani (mert mondjuk 1 hetet tököltél a vifmrc megírásával)... De egyszerűbb ezeket elmenteni, aztán a telepített rendszerre ésszel visszamásolgatni.

(#84281) tordaitibi válasza #08299776 (#84280) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hacsak nem valami überrendszerfüggő kellék,
nálam az NTFS másodvinyón van az összes szkriptem. Amiket tényleg hetekig írkáltam meg finomhangoltam. A /home közelébe se engedem őket és még fel vannak szinkronizálva Megára is ha minden kötél szakad.
Simán mennek innen, az elérési utak megadásával. Ami sh az mind ilyen,
meg az almappákba is van bőven. Nagy kincsek számomra :)
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok$ ls
 08_03_20_USB_Ventoy.pdf             hdmi_audio_restore_auto.sh   opera_ffmpeg.txt
 1by1_start.sh                       hdmi_audio_restore.sh       'opera start maximized.txt'
 4kvideodownloader_inditofajl_hiba   isorespin.sh                 org.kde.brighty.7z
 bootinfo                            jog_mindenkinek.txt          poweroff.sh
 brightnesdown.sh                    linuxium-32bit-patch.sh      proba.sch
 brightnessup.sh                     Linux_parancsok.pdf          pstartold.sh
 bt_start.sh                         logfile_delete               pstart.sh
 cenovo_wifi_linuxdrivers            manjaro_boot_grub.txt        Rubbish
 desktop.ini                         mario.joystick.amgp          samba_user.txt
 EFI                                 monitor_light                SCPH1001.BIN
 filmek.txt                          monitoroff.sh                smplayer_osd_kozepre.txt
 fstab_leiras                        onedrive_beallitas.txt       szkenner.txt
 gtk3-nocsd_3-1ubuntu1_all.deb       onedrive_magyar_leiras       táp.sch
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok$
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok/monitor_light$ ls
'Fényerő kicsi'    'Fényerő nagy maximum'   monitor_light30.sh
'Fényerő közepes'   monitor_light0.sh       monitor_light66.sh
'Fényerő nagy'      monitor_light100.sh     sudoers_modositas
tibi@TibiXubuntu:/media/tibi/ADAT_1TB/OS/linux/linux_cuccok/monitor_light$ 

(#84282) ubyegon2 válasza #08299776 (#84280) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De egyszerűbb ezeket elmenteni, aztán a telepített rendszerre ésszel visszamásolgatni.

Igen, bőven elég ennyi, anno én is mentettem a szerintem fontos konfigokat, ha esetleg szükség lenne rájuk. Ahhoz egy kezdő tudása úgyis kevés, hogy a szükséges korrekciókat végrehajtsa, mielőtt ráereszti az egész konfigállományt az új rendszerre.

(#84283) sh4d0w válasza #08299776 (#84280) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Hja, kirakod Github repóba, aztán visszarántod, ha kell.

https://www.coreinfinity.tech

(#84284) cigam válasza sh4d0w (#84283) üzenetére


cigam
félisten

Ami azért is jó, mert ha publikussá teszed, más is tanulhat belőle, használhatja, adott esetben továbbfejlesztheti.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84285) sh4d0w válasza cigam (#84284) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az is lehetőség.

https://www.coreinfinity.tech

(#84286) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,
Cégnél "sikeresen" szereztünk egy zsarolóvírust, e miatt szeretném az alábbiakat megtenni:

Elővettünk egy ~2-3 hete nem használt desktopot, ami szeretnék legyalulni 0-ra majd a windows-t újra telepíteni (bízva abban, hogy a win10 licensz benne van a gép bios-ában, bár ebben nem vagyunk biztosak, de a global IT-val most nem tudunk kommunikálni, így meg kell próbáljuk, vagy jó lesz, vagy nem. Ha nem, akkor is kellene egy tiszta gép)

Réges régen próbálkoztam linux-szal, nem lettem nagy szaki, de az alábbi menetrendre gondoltam:
1) csinálok egy linux mint live pendrive-ot
2) leformázom erről a pendrive-ról a HDD-t, így 100%-ban biztos lehetek abban, hogy ha már itt volt a vírus 3 hete is, akkor nem tudom megfertőzni a windows telepítő pendrive-ot
3) majd telepítem a WIN10-et. (Vagy sikerül a bioson keresztül aktíválni vagy nem:)
4) ha nem, akkor veszünk új licenszeket, de az a lényeg, hogy a gépek tuti vírusmentesek legyenek (gyártástámogatásra kellenek, internet hozzáférés nem kell majd, csak, hogy lássák egymást a gépek, hogy az egyedi fejlesztésű programot tudjuk rajta használni)

Az egyes pont ment gond nélkül, live rendszerrel sikerült elindítani a gépet
Viszont nem látom live rendszer alól a HDD tartalmát. Amit próbáltam:
"start" gomb / disks: manage drives and media:
3 meghajtót látok:
- CD/DVD dirve
- 7.7GB nano pro --> ez a pendrive, miről bootoltam
- 2.1 GB Loop device --> ez gyanítom, hogy linux-hoz kötődik, de én egy min. 128 GB-os SSD-t szeretnék látni és leformázni.

Ebben tudnátok segíteni?
Segítséget kérlek részletesen írjátok le, mert nem értek a linux-hoz, csak én már láttam linuxot távolról...

(Ill. ha esetleg kihagyható a linux-os lépés és simán telepíthetem a win telepítő pendrive-ról a win-t, akkor azt is köszönöm ha megírjátok próbálnék nagyon óvatos lenni, de ha 100%-ban felesleges, akkor kihagyom a 1-2-es lépést)

Értelemszerűen a gép jelenleg nincs a neten, és a hálózat amit kiépítünk gyártástámogatásra az is internet kapcsolat nélkül lesz, amíg a global IT nem csinál valamit.

[ Szerkesztve ]

(#84287) cigam válasza Lasersailing (#84286) üzenetére


cigam
félisten

Jó lenne tudni pontosan milyen gép(melyik gyártó, melyik modell, mikori Mint kiadás) hogy tudjuk milyen a háttértár interface-e, az mennyire támogatott Linux alatt. Csak úgy lehet megmondani miért nem látja.
Honnan szedtek(gyártotok le) egy garantáltan vírusmentes W10 telepítőt?

Licence-et nem szükséges vásárolni, azt később is megadhatjátok, már a telepített rendszernek. Arra figyeljetek, hogy azt a nyelvi verziót, és kiadást telepítsétek, amire az eredeti licence szól. (pl. angol nyelvű Windows Pro)

Nem lenne célszerűbb, egy hozzáértő külsős cégtől segítséget kérni?
https://www.nomoreransom.org/hu/index.html vagy az NKI is segíthet, adhat tanácsot hova fordulj.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84288) tvamos válasza sh4d0w (#84276) üzenetére


tvamos
nagyúr

Csakis vindóz! ;]

De jogos a kérdés. Arra gondolomtam, aminek a rendszer particióját meg akarja piszkálni.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84289) Vasti74 válasza Lasersailing (#84286) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Helló!
Ha "brand" gép, és van rajta Windows matrica (valami hologramos Microsoft meg Windows feliratok vannak rajta ;-) , akkor biztos, hogy van digitális licence. Ilyenkor a verziót (Home, Pro) nem kell kiválasztani, de a megfelelő nyelvű telepítőt kell létrehozni (mármint amilyet használni akarsz, mert minden nyelvet el szoktak ezek fogadni)
A vinyó legyalulásához nem kell feltétlenül linux: vannak live partíció piszkáló programok (MiniTools, AOMEI pl.) , amiben van Wipe Disk funkció, na az még annál is jobb szerintem, mint linux alól "csak" particionálni ;-) Nem kell végigengedni, elég pl. 1%-ig, akkor már tuti, hogy nem marad vírus a vinyón.
Ha a live linux (a legtöbb telepítő az, nem kell külön trükközni) nem látja a vinyót, az eléggé furcsa: írd meg, milyen gép, milyen háttértár van benne?

Mondjuk ha a gép 3 hete nem volt használatban, nem sokat cicóznék vele... Használnám ;-)
Persze, fő az óvatosság, egy újratelepítés meg nem egy nagy dolog: de ha újra is telepíted, a partíció gyalulással nem kell foglalkozni, elég, ha a telepítőben törlöd az összeset, aztán telepítés - az majd létrehozza, amit akar.

A biztonság kedvéért amíg működik az a Windows, ami most rajta van, valamilyen progival olvasd ki a Windows kulcsot, és írd fel egy papírra ;-)

[ Szerkesztve ]

(#84290) #08299776 válasza Lasersailing (#84286) üzenetére


#08299776
törölt tag

Először is a Gparted Live! nevű kis terjesztést használnám a célra!
Nyiss egy terminált, és az lsblk vagy fdisk -l parancsok valamelyikét nézd meg, mit mutatnak!

(#84291) Dot


Dot
őstag

Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hogyan tudok csatlakozni egy CentOS Stream 8 (up-to-date) szerverrel egy PPTP VPN szerverhez?
Ez alapján próbáltam összehozni, de már a 3. lépésnél volna kérdésem:
require-mppe-128
ezt a sort kivettem mert nincs titkosítás. Vagy esetleg más értéket amivel helyettesíteni kell?
ipparam vpn.domain.com ide mit kellene írni? a target VPN szervert?
Aztán az 5. lépésben a require-mppe-128 maradt kikommentelve, mert ugye nincs titkosítás.
A 6. lépésnél, /etc/pppp könyvtáram nincs, csak /etc/ppp amiben nincs ip-up.d könyvtár.
Ezt a beállítást hol tudom elvégezni?

Nemigazán értek a linuxhoz, szóval aki ír megoldást az egy kezdőnek szóljon :)

Köszi.

élj a mának! sz@rd le a holnapot! szidd a tegnapot!!

(#84292) Lasersailing válasza cigam (#84287) üzenetére


Lasersailing
senior tag

A gép típusa dell optiplex 4050 (szám bizonytalan).
Linux mint cinnamon, legújabb elérhető verziója a linuxmint honlapról
W10 pro van rajta, az tuti, épp nemrég irattam fel minden gépre az op rsz típusát.
Az itthoni gépről szedtem le az MS honlapjáról, azaz lehet elvileg vírusos valóban... (bar itthon semmi jele a vírusnak). Viszont ez adott egy jó ötletet:
Most vettünk egy laptopot, ami 1 napos, az alatt szerintem ok kell legyen, van is rá virus irtó telepítve gyárilag: Akkor azzal csinálok egy új telepítő pendrive-ot, az új steril céges hálón keresztül.
A nyelvre, kiadásra figyeltem és figyelni fogok.

Külsős cégnél félek ,hogy olcsóbb lenne venni 2-3 új gépet, (nem kell nagy teljesítmény a sw-nek). Ill. Külsős céget a Global IT nem fog engedni, abból tuti balhé lenne. Bár így is lesz...

Többiek válaszát is köszönöm szépen, azoknak még utána kell gondoljak...

(#84293) tordaitibi válasza Lasersailing (#84292) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Wines géppel felmésza Microsoft olfalára, rákeresel MCT ( Media Creation Tool), az a legfrissebb ISO-t rátolja egy pendrájvra ami a gépbe van dugva.
Ennél vírusmntesebbet nem tudok elképzelni.
Az aktiválás lehetetlen netkapcsolat nélkül vagyis 1x mindenképp ki kell engedni a netre a gépeket. Illetve lehet valahogyn de ezt én nem tudom hogy.

[ Szerkesztve ]

(#84294) sh4d0w válasza Lasersailing (#84286) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Tudjátok már, hogyan nyeltétek be a ransomware-t, vagy egy friss Windows-on ismét meg fog történni?

https://www.coreinfinity.tech

(#84295) Lasersailing válasza sh4d0w (#84294) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Szerintem azon dolgoznak kint, de nincs információ. Annyit tudok, hogy külső szakértő csapatot bevontak.

Amit most kiépítünk azon tuti nem fogjuk ismét benyelni, mert csak lokális hálózat lesz, internet kapcsolat nélkül. Csak azt kell elérjük, hogy induláskor tiszta gepeink legyenek.

(Nyilván utólag át kell majd mentünk adatokat, de azzal majd IT foglalkozik mikor már tudják, hogy mi történt. Most a cél az hogy tudjunk gyártani és nyomonkövetés meg legyen oldva, amíg IT megoldja a rendes gépeken)

[ Szerkesztve ]

(#84296) cigam válasza Lasersailing (#84295) üzenetére


cigam
félisten

Nem feltétlen az internet felöl kaptátok be. Kolléga beviszi pendrive-on a kedvenc programjait ... De olvastam már olyat is, hogy a fejlesztőkörnyezeten keresztül érkezett az áldás. Plusz elég régi modell, de most áprilisban is kiadtak hozzá BIOS frissítést, ami biztonsági hibát javít. Ha már újra lesz húzva, előtte a BIOS-át is frissítsd.

A nagy kérdés, hogy a Windows telepítő látni fogja-e a háttértárat ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84297) Lasersailing válasza cigam (#84296) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Nem tudni biztosan, de valószínűleg nem is itthon kaptuk be, hanem vmelyik külföldi leányvállalat. Igazából nem akarom kideríteni (úgysem tudnám), csak annyit akarok, hogy tudjunk valahogyan nyomonkövetést csinálni a gyártáshoz, amíg megoldják akiknek ez a dolguk. (ill. az lett volna, hogy ne fordulhasson elő ilyen...).
Mégegyszer köszönök mindenkinek minden infót!

(#84298) cigam válasza Lasersailing (#84297) üzenetére


cigam
félisten

Csak kíváncsiságképpen: Sikerült beazonosítani a zsarolóvírust ill. volt hozzá visszafejtő?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84299) swoody


swoody
senior tag

Sziasztok!

Abban kérhetnék segítséget, hogy adott egy intel celeron 4-es gép, 4gb rammal.

Szeretnék rá egy linux-ot, ami nem annyira erőforrás igényes, magyar és szinte csak netezésre lenne használva. Idősebb embernek lenne így nem probléma az egyszerű gui-s felület vagy ez minden linuxnál adott azt nem tudom. :)

Köszike a segítséget.

(#84300) cigam válasza swoody (#84299) üzenetére


cigam
félisten

Puppi linux itt rengeteg "verziót" találsz belőle. Mind magyar, és mindegyik egy kicsit más.
Pl. 64bites puli, 32bites puli
De megpróbálkozhatsz antix-al is. Ugyanakkor a Linux sem csodaszer, hogy új erőt adjon a mai WEBoldalak megjelenítésére. Ezt a gépet érdemei elismerése mellett el kell engedni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.