Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84201) cigam válasza tvamos (#84197) üzenetére


cigam
félisten

"Másrészt kikapcsolt UEFI mellett kellene megpróbálni a telepítést."
Hat... akkor be fog bootolni? Vagy telepitsem ujra az egesz OS-t?

Szerintem a Secure Boot-ra gondolt, csak már késő este volt ...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84202) lev258 válasza cigam (#84201) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ahogy mondod. Secure boot-ot akartam írni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84203) CPT.Pirk válasza cigam (#84201) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Yepp. Egyik előző cégnél jártam úgy, hogy a kollégától megörökölt gépen be volt kapcsolva a secure boot, ami a gyári nVidia driver telepítésénél probléma volt. Ki kellett kapcsolni, aztán már felment a driver a 710-es GeForce-hoz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84204) zoltanz válasza lev258 (#84199) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Emiatt erősen korlátozottak a driver képességei, de ez sosem volt titok."

Persze az nVidia a főkolompos nem vitatom, de azért egy stabilan működő 2D drivert nem hinném, hogy nem lehetne összehozni Linux oldalon (ugyan is Linux körben is vannak fizetett programozók, illetve tőzsdén is szerepel) Hamár cégeknek kemény pénzekért kínálják, nem kellene lenni alapvető funkcióknak működőképesnek?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84205) lev258 válasza zoltanz (#84204) üzenetére


lev258
veterán

Nincs dokumentáció, másrészt a kártya belső firmware-je is egy fekete doboz.
Cégeknél teljes támogatás van, ott a zártat hamar beüzemelik (vagy már úgy szállítják). Nincs szükség "alapvető" működésre.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84206) cigam válasza zoltanz (#84204) üzenetére


cigam
félisten

Nyugodtan hidd el. Hogyan írsz akár csak egy sort is úgy, hogy egy fekete dobozhoz készítesz eszközmeghajtót? Csak annyi infót van róla, amit az Nvidia developer guide-okban közöl (api hívások, amiket le kell programozni), meg amit a gépbe rakva megtudhatsz róla róla.
Nem véletlenül bináris az Nvidia által kiadott eszközmeghajtó. Ennek a visszafejtését a törvény tiltja. Plusz nem is praktikus, mert akkor már a fejedben van, hogy ők hogyan oldották meg ezt vagy azt a részletet, és önkéntelenül is úgy fogod megoldani ahogyan ők, márpedig ezt automatikusan pert von maga után. Nagyon leegyszerűsíted a problémát, és ezért rossz következtetéseket vonsz le. A fizetett programozó is csak a sötétben tapogatózik, ha ismeretlen, nem dokumentált eszközt kell működésre bírnia.
Nem véletlen volt pár napja "nagy" hír, hogy pubkussá vált az Nvidia GPU kernel moduljának forráskódja.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84207) zoltanz válasza cigam (#84206) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem.
Vannak olyan vezető programozók (ém is ismerek ilyeneket) akik képesek visszafejteni egy adatbázist vagy mást.
Vissza kell fejteni és Bsd liszenszen keresztűl megosztani, akkor kizárt apereskedés. De Bsd - n sem jobb a helyzet sajnos.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84208) tvamos válasza lev258 (#84200) üzenetére


tvamos
nagyúr

En csak futtattam ezt NVIDIA-Linux-x86_64-390.151.run filet, es latszolag hibauzenet nelkul lefutott.

$ glxinfo|grep OpenGL
OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: Quadro 4000/PCIe/SSE2
OpenGL core profile version string: 4.6.0 NVIDIA 390.151
OpenGL core profile shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 4.6.0 NVIDIA 390.151
OpenGL shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 NVIDIA 390.151
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20
OpenGL ES profile extensions:

Kezdem ugy erezni, hogy az OpenCL nem is kene, hogy mukodjon? En feleslegesen porgok ezen (IS)?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#84209) sh4d0w válasza zoltanz (#84204) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Cégeknek a profi kártyákhoz adják a drivert, nem a Geforce-okhoz.

https://www.coreinfinity.tech

(#84210) cigam válasza zoltanz (#84207) üzenetére


cigam
félisten

Nem az a kérdés, hogy képesek-e visszafejteni a működését, hanem az hogy ezt törvényesen megtehetik-e, és hogy az így megszerzett tudást megoszthatják-e másokkal.

A magyar szerzői jog szerint visszafejtheted más szoftverének a kódját, ha az a saját fejlesztésedhez szükséges (megismerheted működését, meg ilyenek) csak az így szerzett információkat nem oszthatod meg mással.

Tehát hiába ismered meg a driver működésének részleteit, azt nem oszthatod meg a közösséggel. Vagyis nem publikálhatod mint nyílt forráskódú programot.

De ez nem csak az eszközmeghajtó programokra igaz. Szerinted azért faragják n+1 éve a LibreOffice fejlesztői az MS programokkal való kompatibilitást, mert nem elég jó programozók, vagy mert bele kell férniük egy elég szigorú jogi környezetbe, ami explicite megtiltja a védelem alatt áll kódok újraértelmezését?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84211) zoltanz válasza cigam (#84210) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"LibreOffice fejlesztői az MS programokkal való kompatibilitást, mert nem elég jó programozók, vagy mert bele kell férniük egy elég szigorú jogi környezetbe, ami explicite megtiltja a védelem alatt áll kódok újraértelmezését?"

Azért ez más kávéház. Egy vga driver 2D része ami a felbontásokért, színmélységért hasonlókért felel nemhinném, hogy tartalmaz olyan kódrészt ami különösebben brilliáns megoldás lenne, vagy nagyobb perspektívát nyújtana.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84212) BoB válasza zoltanz (#84211) üzenetére


BoB
veterán

Senkit sem érdekel egy kód mennyire briliáns vagy sem, a lényeg az hogy milyen licenszel rendelkezik.

Idézem: "No Reverse Engineering. Customer may not reverse engineer, decompile, or disassemble the SOFTWARE, nor attempt in any other manner to obtain the source code."
[link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84213) vzozo


vzozo
senior tag

Tervezési / elméleti kérdésem lenne jogosultságkezelés kapcsán.

Adottak:

- NTFS külső merevlemez NTFS3 driverrel mountolva (ez fontos, mert a -3G-vel szemben ez betartatja a linux jogosultságokat, és ha nem specifikálok usert vagy groupot a mountolás során, akkor csak a rootnak lesz írásjoga a fájlokhoz)

- Az egész meghajtó SAMBA share-en megosztva read/write, full jogosultságokkal egy külön erre a célra létrehozott nologin "samba" accounttal

- SSH-n / SCP-n távolról másolnék fájlokat a meghajtóra egy harmadik user accounttal (se nem root, se nem a samba júzer, hiszen annak le van tiltva a bejelentkezése)

Itt mi lenne a best practice? Mivel vagy az SMB megosztáson, vagy SCP-n kaptam access denied hibákat, egyelőre erre jutottam:

- sambagroup group létrehozása, ebbe belepakolva a samba júzert illetve az SSH-s másolós júzert
- sambagroup GID-jével mountolom a merevlemezt, és a csoportra adok rwx jogot
- profit?

Nyilván a következő probléma az lesz, hogy ha akarok read-only samba júzert hozzáadni, akkor azt pontosan hogyan tegyem meg. Vagy mivel az "other" kategória amúgy is r-x jogosultságokkal rendelkezik, olvasni kb. bármi fogja tudni, és így jó is vagyok?

drwxrwxr-x 1 root sambashare     0 Mar 22 10:02  Fotok

(#84214) cigam válasza zoltanz (#84211) üzenetére


cigam
félisten

Utánnajártál milyen problémákba ütköznek a fejlesztés során, vagy csak egy prekoncepciód van róla, mely szerint "nemhinném" :F

Persze akár meg is mutathatnád nekik hogyan kell csinálni, ha ennyire elhiszed, hogy egy driver megírása milyen egyszerű dolog, függetlenül attól, hogy 2D vagy 3D.

De meg is kérdezheted azokat az ismerős vezető programozókat erről. Nekik mennyi idő lenne az nVidia driver megírása 0-ról kezdve, támogatás és dokumentáció nélkül?

Arról nem is beszélve, hogy a fizetett profi programozók többsége a munkaidejükben elöbb kap egy nagyválalati rendszerekben hasznos (biztonság/sebesség/új szolgáltatás) feladatot, mint egy desktop VGA eszközmeghajtó faragást. Plusz még jogi problémájuk is lehet abból, hogy céges megbízásból, munkaidőben dolgoznak ezen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84215) tordaitibi válasza zoltanz (#84211) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Gondolj bele ha gyártasz usb-s hokedlit, 5 fizetett fejlesztő megírná a hokedli.1 nevű drivert, beletettek apait-anyit, 3 hétig tartott, a driver tökéletes.
Majd megdöbbenve látod hogy ugyanezek a kódsorok vannak ellopva másik cégnél, a Faülőke nevű hardvert ezzel a driverrel árulják és nekik nem kellett fizetni 5 darab programozót, ezért a Te hokedlidnél az ő ugyanerre a célra való Faülőke termékük 30%-al olcsóbb. Hogy esne?

(#84216) zoltanz válasza cigam (#84214) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Főleg én az nvidia-t hibáztatom, mi az a mester kód 2D képalkotásban ami nemzetbiztonságilag veszélyes, vagy gazdaságilag kétvállra fektetné a céget ha kiderülne. :DDD Főleg az újabb generációknál most megnyitották a forráskódot, így a 2D része úgyis ismert már. (gondolom ez a korábbi generációkban hasonlatos, ugye nem vihető át törvényesen rájuk. Miert? Csak)

Még a Wifi eszközöknél megértem a zártságot, (részben), hogy katonai eszközökben is használják különböző titkos kommunikációs berendezésekben.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84217) lev258 válasza zoltanz (#84216) üzenetére


lev258
veterán

Hogy pontosan mit nyitottak meg és abból mennyit, annak olvass utána. Egészen mások az elképzeléseid és nem fedik a valóságot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84218) Vasti74 válasza zoltanz (#84216) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Mit nem lehet ezen érteni?
Amikor valaki szoftverfejlesztésbe kezd, eldönti, hogy nyílt forráskódú lesz, vagy nem.
Ha nem, akkor annak a visszafejtése és felhasználása lopás. Jogellenes.
Ennyi...
Hogy mekkora feladat meg titok egy akármilyen program vagy driver, azt majd akkor tudod megítélni, ha legalább láttál olyan embert, aki beszélt már olyannal, aki csinált már ilyet ;-) És felméred azt, hogy mennyi erőforrás és pénz (beruházás, idő, bér, akármi) létrehozni egy olyan kis semmiséget.

(#84219) zoltanz válasza lev258 (#84217) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem én.
Azt a munkaórát, energiát, eszközt, anyagiakat amit nouveau driver 3D részére pazaroltak a 2D oldalra fordítottak volna, lennének stabilan használható eszközeink. Úgyis csak 3D lassításra alkalmas ez.
Rajtam kívül sokan panaszkodnak, hogy nem működik (vagy nem megefelően) nvidia Gpu-s eszköze.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84220) mefistofeles válasza zoltanz (#84219) üzenetére

Mihez kell az nvidia driver? Garfikai munkához, vagy játékhoz? Öreg vagyok és laikus de nekem a nouveau tökéletesen megfelelt, igaz én nem is nagyon játszok.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#84221) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#84220) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alapvető felhasználásra is gyakran elégtelen sajnos. Előző cégnél 2 monitor kezelése sem ment vele, pedig már akkor sem új kártya volt a gépben. 2 monitor meg eléggé kell, ha mondjuk programozó vagy.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84222) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#84221) üzenetére

Oké, ezért kérdeztem. :R Most más AMD-s vagyok de pár éve otthoni felhasználásra, egy monitoron tökéletesen elég volt.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#84223) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#84222) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én is AMD-s vagyok, de ott sem minden fasza. RDNA1-2, azaz RX5000-es szériától fölfelé még mindig gond van a firmware szinten, ami abban nyilvánul meg, hogy kicsit igényesebb játék (Cyberpunk, World War Z) alatt random összeomlik a megjelenítés és egyetlen lehetőséged átlépni konzolra majd ott újraindítani a gépet. Dolgoznak rajta, de ez csaknem állandó probléma volt az elmúlt 2 évben.

A GCN-es kártyák, azaz az RX5000 előttieket ez nem érinti, azok beton stabilak.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84224) lev258 válasza zoltanz (#84219) üzenetére


lev258
veterán

Ezek után csak azt tudom mondani, hogy nem akarod megérteni. Teljesen mindegy, hogy 2D vagy 3D (egyébként egy felhasználónak fogalma sincs, hogy egy adott pillanatban mit használ a rendszer, akár egy sima animációnál), mindkettőhöz szükséges megfelelő dokumentáció a driver készítéséhez. Nem lehet úgy szétválasztani, ahogy te elképzeled.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84225) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#84223) üzenetére

Persze, Nyilván mások a harverek az igények és a problémák. Én már szinte sosem játszok (ha igen akkor is 10 éves gamékkal 1-2 kör) nálam a csendes gyors kis gép a fősodor, Így csak egy Rysen 5 2400G proci terszi a dolgát a képi megjelentítést is beleértve. Linux felpakol, driverekkel nem is foglalkozok de minden megy flottul.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#84226) cigam válasza mefistofeles (#84225) üzenetére


cigam
félisten

csendes gyors kis gép a fősodor
Maximálisan egyetértek. Régóta nem érdekel az fps-ek száma (már évtizedek óta nem játszottam "komoly" játékkal), sokkal fontosabb számomra, hogy csendben legyen.

Ezért is sajnálom, hogy nagyítóval kell vadászni az olyan gépre, amiben nincs aktív hűtés.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84227) CPT.Pirk válasza cigam (#84226) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A mai vga-k böngészés közben passzív hűtéssel mennek, ha úgy állítod be akkor a procihűtő is. Ha jó a gépház, akkor a házhűtők alig vagy semennyire nem hallatszanak ki, szóval könnyen lehet olyan gépet építeni ami kussban van, de mégis alkalmas másra is xls táblák töltögetésén túl. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84228) mefistofeles válasza cigam (#84226) üzenetére

Egy picike házikóban van a cuccom és egyedül a procinak van aktív hűtése.

CPT.Pirk: Így van! A kis rysen procim pl. meglepően kellemes grafikai teljesítményt is tud.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#84229) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítségre volna szükségem. Valamiért nem sikerül az nginx-el php-t futtatni. Folyton csak letölti, mint egy sima fájlt. Mit szúrok el?
$ sudo systemctl status php-fpm
● php-fpm.service - The PHP FastCGI Process Manager
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/php-fpm.service; enabled; vendor preset: disabled)
     Active: active (running) since Tue 2022-05-24 19:35:27 CEST; 56s ago
   Main PID: 849 (php-fpm)
     Status: "Processes active: 0, idle: 2, Requests: 0, slow: 0, Traffic: 0req/sec"
      Tasks: 3 (limit: 18832)
     Memory: 15.6M
        CPU: 57ms
     CGroup: /system.slice/php-fpm.service
             ├─849 "php-fpm: master process (/etc/php/php-fpm.conf)"
             ├─863 "php-fpm: pool www"
             └─864 "php-fpm: pool www"
máj 24 19:35:27 pm-notebook systemd[1]: Starting The PHP FastCGI Process Manager...
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] fpm is running, pid 849
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] ready to handle connections
máj 24 19:35:27 pm-notebook php-fpm[849]: [NOTICE] systemd monitor interval set to 10000ms
máj 24 19:35:27 pm-notebook systemd[1]: Started The PHP FastCGI Process Manager.

nginx.conf
...
    server {
        listen       80;
        server_name  localhost;
        #charset koi8-r;
        #access_log  logs/host.access.log  main;
        location / {
            root   /usr/share/nginx/html;
            index  index.html index.htm index.php;
        }
        location ~ \.php$ {
                fastcgi_pass unix:/var/run/php-fpm/php-fpm.sock;
                fastcgi_index index.php;
                root /usr/share/nginx/html;
                include fastcgi.conf;
        }
...

(#84230) #68216320 válasza #68216320 (#84229) üzenetére


#68216320
törölt tag

Storno...

Rendben működik, de valamiért az egyik browser (opera non-incognito mode) letölti a fájlt.
Teljesen érthetetlen, mert ott van benne a forráskód. Ez így elég gáz...
Hogy történhet ilyen?

(#84231) urandom0 válasza #68216320 (#84230) üzenetére


urandom0
aktív tag

A HTTP kérés és a válasz hogy néz ki? Főleg a Content-Type lenne érdekes.
szerk: illetve amikor Operával nézed, hogy néz ki az URL? Nem lehet, hogy htps:// helyett véletlenü file:// protokollon keresztül nyitod meg?

[ Szerkesztve ]

(#84232) CPT.Pirk válasza #68216320 (#84229) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyesmit inkább a másik Linuxos topikban lenne célszerű feltenni. nginx és php az nem a kezdő téma. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84233) #68216320 válasza urandom0 (#84231) üzenetére


#68216320
törölt tag

Oké, valamiért a browser cache-ből szedi elő a fájlt. Még abból az időből, mikor nem volt php telepítve és tényleg letöltődött. Átnevezve a fájlt már rendben lefut a query-response. Illetve a cache-t kiürítve az eredeti fájlnévvel is lefut.

CPT.Pirk: Jaja, igaz, sorry.

[ Szerkesztve ]

(#84234) Wait4it


Wait4it
újonc

Az miert van hogy jelez a szofter center (az akalmazasbolt appja) hogy egy-ket app frissitheto es amikor ramegyek hibakat dob ki, mig terminalbol siman frissul utana termeszetesen mar nem jelez az app. Ezt tobb disztronal megfigyeltem.

A masik kerdesem, hogy annak valami technikai oka van hogy a legtobb disztro nem rolling? Mennyivel egyszerubb lenne ha mondjuk nem jonne ki ket evente 5 evig tamogatott LTS, hanem helyette rollingolna minden. Nekem annak tunik de lehet oka van amiert igy mukodik evek ota. Kivancsi vagyok.

(#84235) sh4d0w válasza Wait4it (#84234) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A) jó lenne tudni, milyen hibákat dob ki

B) nem mindig kell a legfrissebb csomag, amitől esetleg használhatatlanná válik egy vagy több dolog, esetleg dob egy hátast az OS (Arch userek erről nagyon sokat mesélhetnek)

https://www.coreinfinity.tech

(#84236) tonyrulez válasza sh4d0w (#84235) üzenetére


tonyrulez
őstag

Arch mondjuk egyedi állatfaj, ahol az userek naponta ötször futtatják a frissítést nehogy lemaradjanak :))
Fedora sokkal ésszerűbben csinálja, nem is nevezném rolling-nak, inkább hibridnek. Ugyanúgy megvan a félévenkénti release, de sokkal gyakrabban jönnek köztes frissítések mint mondjuk Ubuntu esetén, és mégis megoldják hogy ne ölje meg magát.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#84237) urandom0 válasza Wait4it (#84234) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ezek az appcenterek valahogy sosem sikerülnek igazán jól. Talán még a Discover a legbugmentesebb, amit láttam, de pl. a Gnome software center borzasztó. Ott már sokszor a listában való görgetésnél elakad valami.
A Manjaro saját félig appcenter-félig csomagkezelője, a pamac-gtk is tud érdekes dolgokat művelni, főleg AUR-os csomagoknál.
Az Elementary appcentere még, ami egész jól használható, de abban sajnos nem lehet beállítani, hogy automatikusan töltse le és telepítse a frissítéseket. Szól, hogy van frissítés, rányomsz, akkor megint megkeresi a frissítéseket, és ezután lehet a frissítések letöltésére kattintani.

(#84238) CPT.Pirk válasza tonyrulez (#84236) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Manjaro ami csak picit van lemaradva Arch-tól rolling téren, az még úgy sem borult meg, hogy lassan 2 éve konstans a testing ágon vagyok, ráadásul két gépen is. :)
Csinálom ezt azért mert játszok a gépen és szeretem, ha friss a mesa meg minden.

Wait4it: ha cég vagy és pl. szolgáltatást nyújtasz, akkor neked egy olyan oprendszer kell, amivel tervezhető az élet. A nem rolling, LTS kiadások pont erre valók. Van ahol ez miatt álltak át Debianról Ubuntu LTS-re, mert az naptári napra előre tervezhető. Azt hiszem a Google volt ez a cég.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84239) lev258 válasza Wait4it (#84234) üzenetére


lev258
veterán

Bár a rolling kiadások csomagjait is tesztelik, de könnyebben becsúszhat olyan probléma, ami céges környezetben megakasztja a munkát. Az LTS kiadás viszont megbízható, tervezhető. Arról nem is beszélve, hogy egyes szoftverek adott kernelhez, csomagokhoz (rendszerhez) készülnek. És bizonyos dolgokat jobb nem bolygatni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84240) KISDUCK


KISDUCK
addikt

Szeretnék egy steames játékot linuxon kipróbálni néhány achievment miatt és az lenne kérdésem hogy melyik rendszer lenne hozzá a legjobb választás? A rendszert egy használaton kivüli ssd-re tenném. A gép dell 7577: i5-7300hq, gtx 1060, 16gb ram.

(#84241) CPT.Pirk válasza KISDUCK (#84240) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha Ubuntu fan vagy, akkor POP! OS
Ha nem, akkor pedig Manjaro.

*ha a játék nem natív Linuxos játék, akkor engedélyezni kell neki a protont (steamplay) a steam-ben először. Ha valami extra igénye van, akkor meg ott van a proton-experimental a steam-ben, meg a Proton-GE, külső forrásból. Infót a protondb-n találsz a játékokról proton alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84242) Wait4it válasza lev258 (#84239) üzenetére


Wait4it
újonc

Ja csak igy windows, mac, chrome os utan fura hogy ott ugye nem kell upgrade-elned hanem csak ota es jon az uj csomag. Mint mezei felhasznalo ez nekem egyszerubbnek tunik. Amugy mondod hogy becsuszhat bibi de arra valo az update ami johetne rollingba is azert nem ertem. Bar tudoom ne hasonlitsam Linuxot semmihez csak elgondolkodtam ezen.

(#84243) KISDUCK válasza CPT.Pirk (#84241) üzenetére


KISDUCK
addikt

Protonon már néztem, xcom 2 - játszható
Hát régen kipróbáltam kicsit az ubuntut, de nem kötöm az ebet a karóhoz, igazából az érdekel hogy a hardveremen melyik rendszerrel tudnám a legjobb teljesítmény mellett futtatni a játékot.

(#84244) KISDUCK válasza CPT.Pirk (#84241) üzenetére


KISDUCK
addikt

Manjaroból melyik ablakkezelővel ajánlott a játszás, kde mehet mellé?

(#84245) cigam válasza Wait4it (#84242) üzenetére


cigam
félisten

Ez Linux alatt is simán megoldható. pl ubuntun elég beépippantani ,hogy milyen gyakran keressen frissítés, és azt tegye is fel automatice

, nem beszélve az ubuntu livepatch szolgaáltatásásról, ami a kernelt javítja/frissíti anélkül, hogy újra kellene indítani a gépet.
Más rendszerek esetén rá kell keresni az unatended Install kulcsszóra és ott lesz a megoldás.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84246) Rimuru válasza Wait4it (#84242) üzenetére


Rimuru
veterán

Amugy pl az MS azt mondja a Windowsra hogy rolling pedig ott is fel eves kiadasi ciklus van. Idokozben persze jonnek frissitesek ugyan ugy ahogy egy nem rolling distron is kapsz frissiteseket, ezeknek csak a jellege valtozik.

Vigyázat, csalok!

(#84247) Wait4it válasza cigam (#84245) üzenetére


Wait4it
újonc

Nem csinaltam meg ilyet de upgrade soran megmaradnak az appjaim meg a menteseim?

[ Szerkesztve ]

(#84248) cigam válasza Wait4it (#84247) üzenetére


cigam
félisten

Természetesen. Az appokat frissíti, a mentésekhez nem nyúl.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#84249) CPT.Pirk válasza KISDUCK (#84243) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Xcom2 az natív Linuxos játék (ki is játszottam rajta), nem használja a protont. Ablakkezelő tök mindegy, én a KDE-t szeretem mert fullos.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84250) lev258 válasza Wait4it (#84242) üzenetére


lev258
veterán

"Ja csak igy windows, mac, chrome os utan fura hogy ott ugye nem kell upgrade-elned hanem csak ota es jon az uj csomag"
Linuxon LTS-nél pontosan ez van. Jönnek frissítések, javítások, de a fő komponensek nem cserélődnek (Windows-on se; az más kérdés, hogy rá akarják erőltetni az emberre a 10-ről 11-re váltást). A Chrome OS viszont tényleg rolling, legalábbis azt írják.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.