Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84301) Lasersailing válasza cigam (#84298) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Szia

Sajnos nem tudok semmit, a Global IT elérhetetlen. Infó minimális jön. Szerverhez hozzáférés tiltva van. Szerintem nem is fognak infót kiadni, csak új szabályokat....
Közben win10 fórumon kaptam infókat az alapján fogok eljárni.
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

(#84302) zoltanz válasza swoody (#84299) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Abban kérhetnék segítséget, hogy adott egy intel celeron 4-es gép, 4gb rammal.

Szeretnék rá egy linux-ot, ami nem annyira erőforrás igényes, magyar és szinte csak netezésre lenne használva. "

Ha asztali gép, egy Geforce 8000-as vagy Radeon HD5000 videókártyáktól be tud segíteni böngészéskor Youtube videó, WebGL, kompozítálásban.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84303) CPT.Pirk válasza swoody (#84299) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy használt Androidos tabletet adj neki inkább, még azzal is jobban fog tudni netezni.

Volt ilyen gépem hasonló célra, de az évek alatt annyival nőtt a netezés cpu igénye, hogy nincs már értelme P4 kategóriás gépet erre beállítani. Neked is csak kínlódás lesz, meg neki is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84304) Staradder


Staradder
tag

Hello
Milyen távasztal programot használtok ami alap szinten ingyenes és mind a linux mind a win 10-re van működő verziója. Vagyis tudok linuxos gépről win-t elérni és fordítva.
Köszi

(#84305) CPT.Pirk válasza Staradder (#84304) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pl. TeamViewer.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84306) BoB válasza Staradder (#84304) üzenetére


BoB
veterán

Chrome remote desktop

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#84307) #68216320


#68216320
törölt tag

Van valami lehetőség arra, hogy Debian 11 Bullseye Stable ágon maradva fel tudjak tenni latest qbittorrent-nox csomagot?
A jelenlegi repoban 4.2.5 verzió van: [link]
De bookworm vagy sid alatt már 4.4.2: [link]

(#84308) urandom0 válasza #68216320 (#84307) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ez esetleg?

(#84309) #68216320 válasza urandom0 (#84308) üzenetére


#68216320
törölt tag

Koszonom, ez ranezesre tokeletes megoldasnak tunik.
Kiprobalom majd.

(#84310) fatpingvin válasza swoody (#84299) üzenetére


fatpingvin
őstag

"csak netezésre" időszerű lenne már végre elfelejteni ezeket az őskövület gépeket. az egyik legnagyobb erőforrásigényű felhasználási terület amit egy átlag júzer össze tud hozni.

ha valami low-end gémelésre, dokumentumszerkesztésre vagy programozni kéne arra azt mondom hogy oké vas, de webre hagyjuk.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84311) swoody


swoody
senior tag

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.

Szerintem talán egy Ati9600 van benne.

Egy teljes alapfehasználásra lenne, de felrakom majd rá és megnézem mennyire életképes ilyen-olyan feladatra.


Köszönöm szépen mégegyszer a segítséget. :R

(#84312) zoltanz válasza CPT.Pirk (#84221) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Alapvető felhasználásra is gyakran elégtelen sajnos. Előző cégnél 2 monitor kezelése sem ment vele, pedig már akkor sem új kártya volt a gépben. 2 monitor meg eléggé kell, ha mondjuk programozó vagy."

Nálam az féligmenddig rendben a nouveau -val. Annyi, hogy Debian-on csak tükrözve tudom használni a 2 monitort, de Buguntu-n megy külön a kettő eltérő felbontáson is.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84313) fatpingvin válasza zoltanz (#84312) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez valami anomália lesz, ha a driver és a xorg verzió passzol akkor a disztrónak nem szabadna számítania.

egyébként már a nouveau is tudja régóta a multimonitort, szval...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84314) zoltanz válasza fatpingvin (#84313) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Vannak x-akták. Pl a nforce lapra integrált Geforce 7100 Igp-vel, Window-on simán megy a böngészőkkel a WebGL, kompozítálás, Linux-on nem (textúra képhibák miatt nem láthtó rendesen), viszont OpenGL-esek működnek pl. Kodi (Xbmc) rendben.
glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: nouveau
OpenGL renderer string: NV63
OpenGL version string: 2.1 Mesa 20.3.5
OpenGL shading language version string: 1.20
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 2.0 Mesa 20.3.5
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 1.0.16
OpenGL ES profile extensions:

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84315) lev258 válasza zoltanz (#84314) üzenetére


lev258
veterán

Simán lehet, hogy Linuxon a böngésző tiltja (vagy az adott kártyával tiltja).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84316) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Amit szeretnék:
- weboldalaimat tesztelni amikor készítem. Internetről is el lehessen érni /read only/, ne csak lan-ról.
Soha se csináltam ilyet. Kezdők kezdője vagyok.
Amit csináltam eddig:
-RPi4 8GB -re dobtam RPi OS 32bit full
-installáltam az Apache2 -t

Tudom, hogy ennek kellene engedélyt adni - var/www/html/ , és sok helyen olvasgattam, de mindenhol máshogy csinálják, de sehol se magyarázzák.
Van ahol usermod és chown -al csinálják, van ahol csak a chown -al. Hol www-data, hol pi -re esküsznek. Most melyiket, hogyan?

Name-based Virtual host -ot is be kellene állítanom, de azt se vágom hogyan. Arról is néztem rengeteg dolgot, de egyik se raspberry. Fogalmam sincs ugynaz-e, vagy mi az amit tetszőlegesen adok meg, mi az amit szabály köt, és milyen szabály..
-Az apache2-n , kell még valamit állítanom?

- php is kellene hozzá, de az még katyvaszabb mint az apache.

Tudnátok segíteni ezekben?

(#84317) CPT.Pirk válasza lanszelot (#84316) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy,

A Linux Haladóknak topic-ot [link] javaslom erre, mert ez bőven nem a kezdő szint.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84318) sh4d0w válasza lanszelot (#84316) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Hogy rpi a hardver, vagy sem, kevésbé lényeges, az apache konfig nemigen változik. A kérdés, hogy kell-e ilyen nehézsúlyú web szerver, vagy elég a lightosabb nginx?

És akkor a hardeningről még nem beszéltünk...

https://www.coreinfinity.tech

(#84319) lanszelot válasza sh4d0w (#84318) üzenetére


lanszelot
addikt

Hello,
A topik neve "kezdőknek" , én nagyon kezdő vagyok, ezt írtam is.
Ha átmegyek, egy szót se fogok érteni :B

var/www/html/ -nek sikerült engedélyt adni.
Kipróbáltam vagy 5 leírást, és az egyik bejött.
Ami érdekes, hogy 3 RPi-re volt, de csak az egyik volt valóban jó hozzá.
chown kellett hozzá csak.
Tehát vagy nem mindegy melyik rendszer, vagy a többi rosszul volt írva.
/mind után logout, login megvolt/
-ugyanígy dobtam fel a php-t is, hasraütés, és ez jó lesz.

Name-based Virtual host van még amit olvastam, nem tudom mást kell e még állítani

sh4d0w : azért kell, mert a VS Code live server ma nagyon megszívatott. Egy teljesen kész projekt ment fullosan a kukába, és kezdhetem elölről, mert a szerverre dobva semmi se működik. A live szerveren minden jó volt. Emiatt, mivel a szerverek nagyrészt apache, ezért nem érdekel más, nem dobok még egy hetet a kukába.

(#84320) sh4d0w válasza lanszelot (#84319) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Oké...

https://www.coreinfinity.tech

(#84321) CPT.Pirk válasza lanszelot (#84319) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amit szeretnél, az konkrétan előző munkahelyemen pár kolléga főállású melója volt, mint php fejlesztők. Ami ehhez kell, az nem hétköznapi tudás.

Egy céges gépen összeraktam egy belső hálós appache webszervert, de az se volt triviális. Nem kezdő téma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84322) lanszelot válasza CPT.Pirk (#84321) üzenetére


lanszelot
addikt

Azért egy céges az nagyon más.
Ott igen sok minden van.
Itt se email, se mysql, se semmi.
Html, css, js, json, php. Kész, ennyi kell.
Ezek már működnek is lan-ban.
Name based virtual hosting -ot kell még megfejtenem, és kész.
Csak azt nem tudom alap beállításokkal mennyire biztonságos, de semmi sem lesz rajta, és nem fog menni, csak ha bekapcsolom, így olyan amilyen. Én fogom csak használni.

(#84323) Ueda


Ueda
senior tag

OMG ... ez hasznos lehet Linux alatt is : How to simulate 7zip "Add to archive..." from command line

Win : 7zg.exe -ad a a.7z files

Linux : wine 7zg.exe -ad a mappa.7z mappa

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#84324) fatpingvin válasza Ueda (#84323) üzenetére


fatpingvin
őstag

kezdőknek bort adni... ez hülyeségnek hangzik nekem, már csak azért is mert 7zip van natívan linuxra is.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84325) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Raspberry OS 32bit full kifagy a kikapcsolásnál "plymouth-poweroff.service" ez van a képernyő alján, és nem áll le.
Mi lehet a gond?

(#84326) K0zm0


K0zm0
aktív tag

A Mint-esek átveszik a Timeshift fejlesztését Tony George-tól a Timeshift atyjától.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84327) tordaitibi válasza K0zm0 (#84326) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hm, évek óta használom, szerintem olyan sokat nem kell rajta fejleszteni mert (nekem) tökéletes.

(#84328) growler válasza tordaitibi (#84327) üzenetére


growler
őstag

Kb.1.5-2 hete, Arch alapu rendszereken az "rsync" verziofrissitese
atmenetileg hazavagta a Timeshift uj visszaallitasi pont kesziteset.
Par napnak el kellett telnie mig egy Timeshift frissites megoldotta
a problemat.

(#84329) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84327) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor neked kell örülnöd leginkább! :D A fejlesztő a többi projektjével akar továbbiakban foglalkozni, a Mint egy ideje integrálja a rendszerébe, ezért veszi át, hogy ne tünjön el a balfenéken. Berakják az Xapps csoportba, de gondoskodnak arról is, hogy más asztali felületekkel is működjön. (gyorsba ennyit vettem le mobilon a linkelt cikkből)

K0zm0 komának thnx a jó hírért! :R Bár sose használom a TS-t....talán mert ez olyan rencer(LMC), ami nem lesz soha kampeca! ;]

[ Szerkesztve ]

(#84330) tordaitibi válasza growler (#84328) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Erre nem is gondoltam.
Egymásra támaszkodnak a szoftverek és ha valamelyik úgy frissül hogy nem pont 100% kompatibilis marad akkor megreccsen az egész folyamt.
És akkor láncreakciószerűen mindent aminek bármi köze van az adott upgrade-hez, azt mind frissíteni kell.
Ha jól gondolom.

Én még Ubuntu18.04-en vagyok, amíg nem lesz használhatatlan addig nem is akarok váltani mert atomstabil és az igényeimet teljességgel kielégíti.
Volt 1 éve egy próbálkozásom 20.04-re de ment vissza a régi.

(#84331) Ueda válasza tordaitibi (#84330) üzenetére


Ueda
senior tag

Ez a lényege az appimage -nak is, ne legyen semmi hiányzó (és/vagy változó) dolog benne, és akkor az működik szépen egybecsomagolva. Pl. az fzf -nél is le van írva, hogy

Pros : portable , no dependencies

azaz nem kell tartani attól, hogy egy másik részegység miatt probléma lépjen fel.

Az más kérdés, hogy a gyakorlatban ezt mennyire lehet megvalósítani, mert az appimage -nek is szüksége van egy bizonyos alaprendszerre (nagyon fapados disztrókon nem indulnak el), tehát az appimage sem tökéletesen független, de a tervezés szintjén ez volt a cél.

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#84332) ubyegon2 válasza tordaitibi (#84330) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyelőre szerencséd van, mert úgy látom a libc6 tűnik komolyabb függőségnek, az meg nem nagyon frissül, amíg a core rendszerelemek nem változnak, márpedig amíg fut a 18.04, addig nem fognak. Remélhetőleg, de ne pont erre vegyél mérget! :D

Illetve fentiek sem tutik, mert úgy látom Debian csomag is csak Bustertől van, akkor az Ubuntunál még nem is lehetett tárolós csomag a 18.04-ben. Mindenesetre ha a Mint csapat átvette fejlesztésre, akkor az jó kezekben van. De hogy mit csinálsz, ha már nagyon nem megy a 18.04....bár az még húzható azért egy ideig.... :)

(#84333) tordaitibi válasza ubyegon2 (#84332) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem ragaszkodok görcsösen őskövületekhez :) ha nem fog már normálisan futni vagy beszűkül a lehetőségek köre akkor simán váltok.
Azt konkrétan tudom hogy a 18-20 váltásnál wifi gondom lett, megjelenítésproblémák és kinézeti, esztétikai furcsaságok lettek, valamint a teljesképernyős játékokból visszajövet reboot lett mert az egész Asztal becsúszott a monitor bal felső sarokba negyed méretben.
Ezt a 18 is eljátssza néha de azt egyszerűen vissza tudtam állítani.
És mégegy, hajszállal de érezhetően lassabb volt az újabb, igaz elég gyatra volt a vasam.

Mire váltok addigra elképzelhető hogy ezek a problémák orvosolva lesznek, valamint már most sokkalta gyorsabb gépet használok.

(#84334) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jelentem, a most kiadott 101-es Firefoxban végre megjavították az RDD homokládát, újra lehet használni a VAAPI-t!

Csak kb. 3 hónapba telt. :(((

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#84335) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84329) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Nincs mit! Én használom, a kernelfrissítések előtt mindig lövök vele egy snapshotot a rendszerről, hátha borul a bili! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84336) tordaitibi válasza Ueda (#84331) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen ismerem a portable szoftvereket, 20 éve használok ilyeneket Win és most már Linux alatt is.
Bár mióta elkészült a portable oprendszerem, egyre inkább ezt favorizálom.

A telepített szoftverek óriási előnye hogy "tudnak" egymásról, átjáthatók, meghívhatják egymást adott feladat elvégzésekor.
Ezt meg lehet csinálni portable programokkal is de a társítások, az egymásra utalás sokkalta nehezebben kivitelezhető.

Valamint a mai agyament, a végletekig a biztonságra hajazó világban a szoftverek már hetente frissülnek és ez mind Winen mind Linuxon sokkalta egyszerűbb és automatizálhatóbb telepített megoldással mint a hordozható kivitelnél.

Mindezek ellenére mai napig használok egy portable gyújteményt de csak kimondottan kis, egyszerű célfeladatokra.

(#84337) sh4d0w válasza tordaitibi (#84336) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem csak a biztonság miatt frissülnek gyakran, hanem az agile fejlesztési módszertan miatt is. Komolyabb üzleti webalkalmazásokból naponta lehet akár tucatnyi, vagy még több release is.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#84338) urandom0 válasza tordaitibi (#84336) üzenetére


urandom0
aktív tag

Flatpaknál pl. tudnak egymásról a telepített szoftverek, a frissítés pedig annyi, hogy flatpak update :)

(#84339) májkimiki


májkimiki
őstag

Volt egy pár hete egy téma. Fedora-VBox-Timeshift mentési állapot átvitele fizikai vasra. (A téma felvető tag már inaktív).
Olyannyira sikeres lett a projekt, hogy átálltam Fedora-ra. :)) :DD

(#84340) tordaitibi válasza urandom0 (#84338) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezt jó tudni, köszi de a Flatpak nekem olyan os az os-be szerű megoldás, akkor legyen natívan telepítve x y szoftver mindenféle hercehurca nélkül. A Snap sem szimpi valahogy.
Ha választhatok akkor már inkább Appimage pedig mindháromnak az a lényege hogy a csomag tartalmazza a futtatáshoz szükséges környezetet és eléggé disztrófüggetlen, univerzális.
A Snap ha jól tudom erősen sandboxie jellegű ráadásul azaz elvileg a legbiztonságosabb.
Valahol olvastam hogy ennek ellenére előfordulhat hogy úgy kitör a homokozóból mint Kovács Pistike az ovi udvarán ha meglátja az anyukáját egy óriás pöttyös túrórudival.

[ Szerkesztve ]

(#84341) tordaitibi válasza májkimiki (#84339) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Vagy nem írtad meg vagy kimaradtam de ha nem közölted a menetét akkor adós vagy a procedúra leírásával.

(#84342) májkimiki válasza tordaitibi (#84341) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem írtam meg idő hiányában. :) Pótolom majd.

(#84343) #68216320


#68216320
törölt tag

Ismeretek esetleg olyan megoldást, amivel bluetooth füles akku szintjét ki lehetne jelezni folyamatosan? Androidon látszik a szint, de jelenleg a számítógépen használom és ott nem látom. Pedig szükséges volna látnom amikor kezd lemerülni.
(Arch, Gnome)

(#84344) Akee92


Akee92
tag

Sziasztok! Előrebocsátom, hogy a kezdőnél is kezdőbb vagyok Linux fronton. És az alábbi kérdéssel fordulnék hozzátok.
Adott egy 2016-ban vásárolt Asus K501UB típusú laptop Intel i5-6200U procival, 8GB rammal, Geforce 940M 2GB videókártyával (plusz ugye ott figyel benne az integrált megoldás is nyilván), 1TB HDD-vel, amin jelenleg egy Windows 10 Home terpeszkedik.
Egy ideje szemezek már a különböző Linux disztribúciókkal, hogy amennyiben váltanék, mire lenne érdemes átköltöznöm. :)
A kérdésem konkrétan arra irányul, hogy melyik rendszerrel lenne érdemes kezdenem abban az esetben, ha a felhasználási cél leginkább a tartalomfogyasztás (böngészés, torrent, Youtube, Twitch, Netflix, HBO MAX, meg majd Disney+), valamint alkalmanként szigorúan visszafogott casual szintű játék lenne (leginkább CS:GO, Team Fortress 2, Left 4 Dead 2, plusz kisebb és egyszerűbb grafikájú indie címek, valamint régi single player játékok az X360 érából vagy régebbről). Nyilván ez a gép már akkor sem volt egy gamer gép amikor anno megvettem, ez pedig manapság hatványozottan igaz, épp ezért nincsenek irreális elvárásaim ilyen téren. :D

Nézegettem YouTube-on, hogy Ubuntu fronton pl a Pop! OS egész kellemes választás lehet, vagy egy Zorin OS ami állítólag elég kíméletes az erőforrásokkal, meg ha már Ubuntu akkor a basic Ubuntu ami nagy támogatással bír, és a Linux Mint is elég népszerű, ha meg más vizekre evez az ember akkor a Manjarot emlegetik még sokszor ami Arch-based rendszer és pl gaming szempontból szintén jó választásnak mondják.

Egy szó mint száz egy olyan rendszer érdekelne kezdetnek ami mindennapos használat és tartalomfogyasztás szempontjából a lehető legfelhasználóbarátabb felülettel bír, gaming szempontjából pedig van rendes Nvidia illesztőprogram támogatás benne natívan (vagy akár könnyen letölthető és konfigurálható módon), valamint jól bánik az erőforrásokkal. :DD

Előre is köszönöm ha valaki végigolvasta ezt a kisregényt és megdob néhány jó tanáccsal! :R

[ Szerkesztve ]

(#84345) májkimiki válasza Akee92 (#84344) üzenetére


májkimiki
őstag

A PopOS! nVidia 22.04 LTS változata szerintem jó választás lesz neked.
[link]
Telepítésnél figyelni kell egy kicsit, nem használ Grub-ot. Direkt uefi boot-ot használ. Ha Win-el lesz egy lemezen (dualboot), akkor a noti boot választó menüjéből tudod indítani.

[ Szerkesztve ]

(#84346) Sonja válasza #68216320 (#84343) üzenetére


Sonja
veterán

Arch wiki

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84347) #68216320 válasza Sonja (#84346) üzenetére


#68216320
törölt tag

Igazsag szerint ezen tul vagyok, a service-ben allitottam at experimental-ra, de nem jelenik meg sehol. Nem tudom hol kellene latnom.

(#84348) sh4d0w válasza Akee92 (#84344) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nv+Linux - nem a legjobb kombináció...

https://www.coreinfinity.tech

(#84349) Staradder


Staradder
tag

Hello
Ha azt szeretném elérni hogy több csoport közül csak egy érjen el egy adott fájlt vagy mappát akkor az alábbi parancs jó?

*sudo chgrp diakok /srv/samba/tanulok

Ebben az esetben a diakok csoport tagjai érik csak el a tanulok mappát és senki más.

(#84350) fatpingvin válasza Staradder (#84349) üzenetére


fatpingvin
őstag

ha a permission 070 akkor igen.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.