Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72201) CPT.Pirk válasza anorche1 (#72200) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amikor ezek cpu stall-ok voltak, mi ment a gépen? Futtatsz valamit realtime prioritással?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72202) peterattila


peterattila
aktív tag

Nvidia 435 driver, Linux Mint friss rendszer esetén ha cserélek GT730 kártyát GTX750Ti-re, akkor kell valami eszközölni a linuxon vagy ezzel a driverrel megy csont nélkül tovább gördülékenyen?

(#72203) anorche1 válasza CPT.Pirk (#72201) üzenetére


anorche1
őstag

Vlc. Es talan a qbittorent, de az nem biztos, mert a kovi rendszer inditaskor nem indult el. (csak akkor indul a rendszerrel, ha leallitaskor is futott, de az eroszakos kikapcsolas miatt nem tudom).

De leirom a teljes sztorit, hogy mit csinalt a geppel az elott, hogy ez a problema elojott:

Korabban is jeleztem, hogy van egy olyan problemam, hogy merevlemezre masolaskor a 80-90MB/s rol 3-4-5-6-ra lassul. Ilyenkor az olvasas is dog lassu, jegyzekek megnyitasakor mp -eket kell varni.
Ha a sync parancsot kiadom, akkor percekig tokol.
HDD sentinel szerint 100/100 a winyo, ext4 fajlrendszerrel. Fajlrendszer hiba keresest csinaltam, semmi talalt.
Mondom nem baj, lementem a tartalmat, es ujraparticionalom, hatha segit valamit. Illetve a tartalma mentesekor azt is teszteltem, hogy nem e odd helyen levo hdd cady szarakodik, ezert oda egy masik winyot tettem, es lementeskor es visszamasolaskor kulso hdd -kent hasznaltam.
Minden rendben ment, vissza masolaskor is tartotta a sebesseget.

Utana viszont tobbszor csak ugy megfagyott a gepem. 10-20 perc varakozas utan ujra elindult, mintha mi sem tortent volna.
Volt frissites ezutan, es ujrainditas is. De ennek ellenere este lefagyott, orak alatt sem jott helyre. De cserebe szerintem a procit vegig maxon terhelte, had melegedjen.

Most egy wine -os aida64 streszt tesztet elinditottam, de nem fagyott meg (csak akadt az eger. Az eger mozgas igazan mehetne realtime prioritassal)

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72204) cigam válasza anorche1 (#72200) üzenetére


cigam
félisten

Hát ezt bármi okozhatta. Nem tűnik specifikus hibának.
Figyeld hogy előfordul-e megint.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72205) ubyegon2 válasza peterattila (#72202) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elméletileg ugyanazon driver kell mindkét kártyahoz, nem lehet semmi gond. Itt le is tudod csekkolni.

van ám újabb is az előbbinél:

nvidia 440

(#72203) anorche1

Nemrég írtam neked ezt a parancsot, minden hasonló esetnél alkalmazhatod:

"A helyedben terminalban hagynám futni a journalctl -f parancsot, hátha esemény után kiír valamit, amivel lehet szűkíteni a kört."

A rendszermeghajtón van még elég hely? Arról nem sokat írsz, csak a HDD-ről, mi van a 850 Po 128GB SSD-vel? Szerintem ha nem is ezzel, de valami hardverrel lesz gond, ezért is hagyd futni állandóan a fenti terminal parancsot!

Most írod, hogy semmi titkosítás meg egyéb nincs a meghajtókon, de nemrég még LUKS-ról írtál....

[ Szerkesztve ]

(#72206) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok,

backup-restore témában (Debian Live CD-vel mókolnék) szeretnék e cikk alapján rájönni arra, hogy ki melyik megoldást szokta használni mentésre és visszaállításra: [link]

A dd-vel az a "gondom", hogy olvassa a nullákat is a forráson, holott őket átugorhatná. De ez a kisebbik. A nagyobbik: ha egy 120-as SSD-t bájtról bájtra be-dd-zek egy fájlba mint biztonsági mentést, azt hogyan teszem ki egy eltérő méretűre ? Akár kisebbre, akár nagyobbra ?

(+ gondolom, összevissza fog zavarodni az OS, amikor restore után beindul, hogy ő 2x akkora, mint amekkora, vagy hogy kell ezt elképzelni ??) :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72207) cigam válasza Dißnäëß (#72206) üzenetére


cigam
félisten

CloneZilla
A fájlrendszer által nem használt területet nem menti, +választható tömörítés, titkosítás. Visszatöltésnél sem okoz gondot az eltérő méret. Ezt a program "házon belül" megoldja.
Amúgy sem okoz gondot, mivel a a partíciós táblában a már kiosztott partíció(k) méretét/típusát írják fel. Nem innen tudja a lemez, hogy fizikailag mekkora. Egy egyszerű partíció átméretezéssel később is hozzáigazíthatod az új (nagyobb) lemez méretéhez a partíció(ka)t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72208) Dißnäëß válasza cigam (#72207) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Mindkét választ nagyon köszi :)

1. tehát menne dd-vel is, ahogy elképzeltem, mondjuk lementeni a gyerek SSD-jét egy gzip-en átkergetett fájlba, majd később nagyobb SSD-re váltás esetén arra visszatolni az image-et szintén dd-vel, + resize és meg is volna.

(W10 van rajta, jómagam linuxon élek amúgy, de ilyenekkel még nem foglalkoztam részleteiben, de gondolom egy bájtról bájtra beolvasásnál és visszaírásnál nem kell, hogy stresszeljen a W10 ezen, max 1 reboot egy full restore után).

2. Clonezilla, már nézem is, kipróbálom mindjárt. (SSH-n keresztül is tud egyből másik host-ra menteni, vagy adjak alá egy NFS-t a linuxomról ?)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72209) cigam válasza Dißnäëß (#72208) üzenetére


cigam
félisten

1 igen
2 tud

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72210) Dißnäëß válasza cigam (#72209) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát ez kiváló. :C :R
Jövök egy sörrel :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72211) anorche1 válasza ubyegon2 (#72205) üzenetére


anorche1
őstag

Van az ssd -n hely, most jelenleg 24.5GB.
A luks -ot feladtam, tobb problemam is volt vele. Ezert a dell bepitett titkositasat hasznalom. De arrol a rendszernek tudomasa sincs.

A parancsot koszi, hagyom futni.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72212) ubyegon2 válasza anorche1 (#72211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyi hely bőven elég, hogy ne legyen lassulás. Mindenképpen valami hardveres gondra is érdemes gyanakodni.

Az előbbi hasznos parancs mellett viszont még állítsd be ebben a két hsz-ben írt journald.conf fájlt is, mivel leállás után az tud hasznos lenni majd.

# systemd - leállás vizsgálata

#journalctl time windows

(#72213) hódmaci válasza cigam (#72209) üzenetére


hódmaci
senior tag

Megtetszett ez a CloneZilla.
Megmondom őszintén mindig morogtam, hogy ha elrontok valamit akkor állandóan húzhatom újra a rendszert. szeretek kísérletezni Valamiért ez eszembe sem jutott. :U
Olyat is tud, hogy a pc-men több rendszer is található amik különböző fájlrendszeren vannak.
Ezt mint leklónozni egy hdd-re ssd-ről és későbbiekben visszaállítani?
Vagyis teljesen letükröz mindent? (partíció kiosztásokat, fájlrendszereket, stb.)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72214) cigam válasza hódmaci (#72213) üzenetére


cigam
félisten

Igen, lehet választani hogy csak egy adott partíciót, vagy az egész lemezt mentse/töltse vissza. Én elég régóta ezzel mentem a laptopomat is. Ha valamit elkefélek, csak 1 óra és újra ott a jól belakott rendszer. Nagyon kényelmes a használata. Mondjuk én le is dokumentálom mikor mit változtatok/telepítek, így pontosan tudom melyik mentésem mit tartalmaz a szűz rendszerhez képest.
Eddig egyetlen hátrányát találtam, hogy futó rendszer alól körülményes belekukkantani a mentésbe, ha pl. csak 1-2 fájlt kellene visszatölteni. Ezért is van egy másik mentés (most épp a DejaDup) ami fájl szinten helyezi biztonságba a fontos fájlokat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72215) Dißnäëß válasza cigam (#72214) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én a wifi configgal sz*tam egy 2016-os Dell Notin (Intel AC Wifi), na mondom ha ehhez semmi felület, ahol SSID-re ráteszem, megadom a kódot neki és csattan a LAN-omra, akkor uh. Egy wicd-curses ráfért volna. Amúgy ígéretesnek tűnt elsőre.

Lehet majd nekifutok megint.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72216) cigam válasza Dißnäëß (#72215) üzenetére


cigam
félisten

Türelmes ember vagy, hogy WiFi-n keresztültolsz át GB-okat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72217) Dißnäëß válasza cigam (#72216) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tegnap tartósan 500-800 Mbit körül lógott a laptop a wifimen, ez nincs messze a kábeles Gigától, pláne úgy, hogy tömörített adatot tolna át (a kábelen lógó workstation gépemre).

250-es SSD, friss szűz mint a hó a W10 install, szerintem ez most nincs 20 Giga. (Nem néztem meg még, mennyi). Szóval elég üres a gép még.

Legális, aktivált W10, nem akarnám bukni egy hülye vírus, vagy hardver hiba miatt, így lementeném most a pucér gépet. Annyira sokat ilyen mennyiségnél nem buknék.

Persze attól függ, mivel csinálom a mentést. Clonezilla átugorja azt, ahol nincs tényleges adat, elvileg. Ha dd-znék, sajna az egész SSD-t be kéne olvasnia, illetve a fájlrendszerben üresnek jelzett blokkok nemnulla (hanem random szemét) tartalmát is felolvasná és tárolná az elkészülendő image fájlban, így ott legjobb tömörítés esetén is (számoljunk egy optimista 60%-al) át kéne tolni ezen a wifin úgy hasra ~140 Gigát.

De tekintettel az említett sebességekre, nem téma a wifi használata. A router ugyanis fent csücsül fejünk felett magasan, az előszobában :) szóval macera lenne még ideiglenesen is rádugni a laptopot (csak 1 méteres UTP-m van kéznél).

Szerk: na csak ránéztem. 423-536-867 között billeg a laptop a gyerek szobájában, attól függően, elállom-e az útját a router és őközte, illetve a telóm ugyanezen a wifin lóg-e vagy sem. Ha teló wifi ott (nekem a mobilnet ingyen amúgyis), akkor 867, az meg kellemes már.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72218) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#72217) üzenetére


Dißnäëß
veterán

MAC (AP Main) : 30:5A:3A....
Operation Mode : AP
WPHY Mode : 11a/n/ac
Channel Main : 36
AP Main Stations List
----------------------------------------
MAC PhyMode BW MCS SGI LDPC STBC TRate RSSI PSM Connect Time
................. VHT 80M 9 YES YES NO 867M -63 YES 00:28:22
................. VHT 80M 4 NO YES NO 351M -71 YES 00:27:42
................. VHT 80M 9 YES YES NO 867M -53 YES 00:27:00
................. VHT 80M 9 NO YES NO 390M -58 YES 00:26:29
................. HTMIX 40M 14 NO NO NO 243M -59 NO 00:02:49

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72219) savior


savior
őstag

Helló.
A Lutrist felraktam. Kikeresem a weboldalukon a játékot, install, majd kiírodik egy üzenet, hogy nincs program telepítve a linkhez. Tallózással kellene kikeresnem a progit, de nem tudom, hogy melyik könyvtárban keressem. Merre találom?

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#72220) lev258 válasza savior (#72219) üzenetére


lev258
veterán

Azt ugye tudod, hogy onnan nem fogsz játékot letölteni, csak a telepítéséhez hasznos script-et?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72221) savior válasza lev258 (#72220) üzenetére


savior
őstag

Persze, csak azt akarom, de a Firefox nem ajánlja fel hogy lutrisban induljon a script.

[ Szerkesztve ]

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#72222) lev258 válasza savior (#72221) üzenetére


lev258
veterán

Én csak próbaként ráböktem egy játékra a listából. Nemhogy a Lutris-t, semmilyen programot nem ajánlott. Meg tudtam nézni vagy letölteni.
De egyébként sikeres telepítés esetén ugyanúgy benne kellene lennie az alkalmazáslistában mint a LibreOffice-nak vagy éppen a Gimp-nek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72223) Slownz


Slownz
senior tag

Arch-Gnome alatt a hang/mikrofon újabban csak a bekapcsolást követően 3-4 percen belül válik elérhetővé, addig dummy input/output van. Mitől lehet ez? Log mutat valamit, ami erre utal?

https://pastebin.com/vc818a2d

(#72224) lev258 válasza Slownz (#72223) üzenetére


lev258
veterán

Nem értek az Arch-hoz, de láthatóan kínlódik.
"snd_hda_intel 0000:00:1f.3: No response from codec, resetting bus: last cmd=0x201f0500"
Egy idő után pedig a PulseAudio-t is újraindítja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72225) Pano


Pano
addikt

Üdv!

Lehet linux alatt esetleg olyasfajta futtatható scriptet írni, hogy konzol parancsokat hajtson végre sorban?
Pl: cd-vel navigáljon egy megadott könyvtárba, utána ott sudo paranccsal hajtson végre egy utasítást stb.

[ Szerkesztve ]

(#72226) lev258 válasza Pano (#72225) üzenetére


lev258
veterán

Ez a shell script (külön topikja is van). Viszont a sudo miatt egy jelszót is meg kell majd adni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72227) I02S3F válasza Pano (#72225) üzenetére


I02S3F
őstag

Igen!
Tudomásom szerint így:

#!/usr/bin/env bash
cd valami;
sudo valami;

De fixme!

(#72228) Pano válasza lev258 (#72226) üzenetére


Pano
addikt

+(#72227) I02S3F

Köszönöm! Így már legalább tudom minek nézzek utána! :)

(#72229) Rimuru válasza lev258 (#72226) üzenetére


Rimuru
veterán

Okosan(!) hasznalva a sudot nem biztos hogy kell jeszo keres. Persze nagyban fugg a use casetol. :)

I02S3F: Csak annyi hogy nem kell a ; a sorok vegere, alapbol egymas utan futnak le (de artani nem art ha ott van).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#72230) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, van egy applikáció: .NET 4.0 alatt megírt hibrid service - app. Windows esetén fut service-ként és ha simán indítod az exe-t, akkor appként (ez a konfig felülete).

A service kiválóan fut Linux alatt is (mono-service MyApp.exe), ezzel nincs gond. De a mono MyApp.exe parancsra ezt köpi ki:
Use mono-service to start service processes

Rá lehet valahogy venni, hogy futtassa application-ként? Meg van benne írva, hibridre készült, Windows alatt tökéletes is, de a Mono-t nem tudtam egyelőre rávenni.

(#72231) I02S3F válasza Rimuru (#72229) üzenetére


I02S3F
őstag

Én még így tanultam, de most tőled is tanultam:)

(#72232) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! A notiban kicseréltem a CDRoom helyére betett ssd -t egy nagyobbra és felraktam rá az Arch Vanilla -t. A fő lemez színtén egy ssd melyen win10 van. Mindkét rendszer jól el is indul, de csak akkor, ha a pendrive be van dugva a gépre / erről telepítettem az Arch -ot /.
Ha a pendrive eltávolításra kerül, akkor hibára fut a Grub. Hogyan tudnám ezt orvosolni? Mindkét lemezre Uefi -ben vannak telepítve az Op. rendszerek és GPT -k a lemezek.
Amikor az Archot telepítettem, akkor boot/efi -nek a Win dev/sda2 partícióját választottam 100MB / boot,esp

Welcome to GRUB!
error: no souch device: fe3f6fee-9a17-4833-b501-c4f2b5944966b
error: unknown filesystem.
Entering rescue mode . . .
grub rescue>

(#72233) st3v3np3t3r válasza Laszlo733 (#72232) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Szia... hiba volt belebabrálni a win10 bootjába... Én a helyedben a telepítés idejére kivettem volna a win10es ssd-t, majd bios boot menü-vel váltogatnám a bootot...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72234) mobilizmo válasza Laszlo733 (#72232) üzenetére


mobilizmo
addikt

BIOS-ba menj be a boot-ba és keresd meg a linux indítóját. Arról fog menni, abból indul a grub.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72235) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok, Ti mivel virtualizáltok és mennyire hatékonynak tartjátok ?

Debil 10 testing-en élek jó ideje, SSD-n virtualizálva QEMU/KVM módon, Virtual Machine Manager-el adminolva őket. Bevált, de a sebességgel nem vagyok elégedett (de ez lehet normális).

Általánosságban mekkora overhead-et jelent egy Hypervisor a guest vCPU-k és a fizikai magok között ?

Cégben VMWare-es nagyvállalati környezetben ezt olyan 5% köré saccoljuk. Nálam meg itthon nekem néha olyannak tűnik, mintha egy 50% lenne, eléggé nagyonlomha minden Linuxos VM-em (a W10 sem pattog mint állat).. hozzá kell tenni, grafikus felületekről beszélek, tehát amikor kipróbálok egy Live ISO-t, tökmindegy, mit, vagy készre telepítek egy XFCE-t, KDE-t, akármit, nem egy rakéta úgy sem, hogy 3-4 magot adok neki.

Az összes CPU feature aktiválva (Ryzen5 3600), vtx/vtd AMD megfelelői, swap-ok offon host-on is, guest-ekben is, RAM-ot adok nekik 4 Gigát, SSD alattuk a host-on, .. OK, hogy VGA nincs agyongyorsítva (host: GeForce710) de kicsit lomha a betöltés, az élet a guest-eken.

Ami még feltűnt, hogy mindeközben (töltés közben pl, boot, ilyesmi), se a host CPU nem megy púpon, se a guest CPU. Hanem csak úgy közepesen elvannak, mintha őrült futás helyett (amit várnék tőlük) csak úgy kényelmesen fagyizva sétálgatnának az utcán, "ráérünk" alapon.

Ez normális ? A vas nem rossz szerintem, a proci alatt azért van még jó maréknyi, ennél sokkal többe kerülő Xeon meg egyéb, szóval nem gondolom indokoltnak a lassúságot - vagy nem szoktam meg a dolgot, 1 hónapja játszok csak ezzel.

Esetleg parancssoros cpu teljesítmény mérő (1 szál, több szál) tudtok mondani ? Amolyan gyors valamit, ami megkergeti a CPU-t és akkor mérnék host-ra is egy nyerset, illetve mondjuk egy 4 vCPU-s VM-en is, aztán meglátjuk. Lehet a CPU-val agyonemulált VGA fogja, a grafikus környezet, ki tudja, csak hangosan agyalok.

(Nem szeretnék VMWare-re váltani, ragaszkodom a Debian host-hoz, de ahogy neten olvasom, mások elégedetten használják, Proxmox is pl. erre épül).

Lehet csak szoknom kell ...

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72236) Laszlo733 válasza st3v3np3t3r (#72233) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

@mobilizmo

Azt most is tudom, de sokkal elegánsabb lenne, ha rögtön a menü jönne fel és nem kellene nyomkodni a billentyűket.
Arra van megoldás? / eddig így működött /

(#72237) zoltanz


zoltanz
nagyúr

64 bites rendszeren, hogy tudom beállítani a Wine-t, hogy könnyen menjenek a 32, és a 64 bites programok is?
Tudom hogy a PlayOnLinux-on megoldható, de ott meg nem tudom, hogyan kell kapcsolódókkal futtatni valamit.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#72238) mobilizmo válasza Laszlo733 (#72236) üzenetére


mobilizmo
addikt

Ha az van az első helyre beállítva az alapértelmezett boot sorrendbe, akkor az így fog működni. Bár nekem Manjaro került fel 2.-ként a gépre a Windows mellé, de nálam is így van.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72239) Neil Watts válasza peterattila (#72202) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Kiveszed a regi kartyat, berakod az ujat, bootolsz es megy minden tovabb.

(#72205) ubyegon2

Ha azt onnan leszedi es felrakja, akkor abban sok orome nem lesz. Vagyis lesz. Az elso kernelfrissitesig.

Udv. core2

(#72240) ubyegon2 válasza Neil Watts (#72239) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak amiatt tettem be egy újabbat, mert első példának egy régebbit linkeltem. Nem is javasoltam, hogy rakja fel, főleg amíg a tárolóban is fenn lévő 435-ös jól működik! :K

(#72232) Laszlo733

Ha bebootolsz a pendrive-ról és kiadod ezt a parancsot, nem áll helyre a rend?

sudo grub-install /dev/sda

reboot

[ Szerkesztve ]

(#72241) Neil Watts válasza Dißnäëß (#72235) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Hasznalj VirtIO-t, s maris megjon a sebesseg. :)
(#72240) ubyegon2

Beirtam magamnak a szovegertes elegtelent. Viccet felreteve:

Sajnos sokakban el az, hogy VGA meg egyeb drivereket a gyarto oldalarol erdemes telepiteni. :(

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#72242) Dißnäëß válasza Neil Watts (#72241) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Minden VirtIO de azert megnezem megint + a W10 driverek es spice tippet koszi. :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72243) CPT.Pirk válasza zoltanz (#72237) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na ilyennel még sosem kellett szórakoznom 64 biten. Van valami ami nem megy?

Amúgy itt van infó ilyen dolgokról: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72244) ubyegon2 válasza Neil Watts (#72241) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos sokakban el az, hogy VGA meg egyeb drivereket a gyarto oldalarol erdemes telepiteni.

Ez két csoport esetében valid egyébként, a Winesek és a nem elég régi nVidia VGA-soknál pontosan ez is a helyzet. Utóbbi inkább LTS esetén valószínű, bár én rolling esetén is ezt követnám, de lehet talán ott is ez a helyzet.

Én könnyen magyarázok persze, mivel soha nem kellett Linux alá semmilyen gyártótól drivert leszednem. ;) Old Intel meg AMD hw-ek vannak.

(#72245) Dißnäëß válasza Neil Watts (#72241) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Csináltam egy érdekességet, miután mindent virtio-ra tettem, amit lehetett, bár a diszkkel amúgy sem volt gondom.

VM-en belül:
1. grep flags /proc/cpuinfo | uniq > cpuinfo_...... .txt
2. ls -hn cpuinfo*
-rw-r--r-- 1 1000 1000 581 Apr 7 14:36 cpuinfo_copyhost.txt
-rw-r--r-- 1 1000 1000 581 Apr 7 13:58 cpuinfo_EPYC.txt
-rw-r--r-- 1 1000 1000 237 Apr 7 14:32 cpuinfo_kvm64.txt
-rw-r--r-- 1 1000 1000 281 Apr 7 14:23 cpuinfo_OpteronG3.txt
-rw-r--r-- 1 1000 1000 220 Apr 7 14:27 cpuinfo_qemu64.txt

Szóval a méreteken látszik, mikor mennyi CPU flag-et tesz be a txt fájlokba a guest VM.

Ehhez képest amit a host mutat a fentebbi parancsra, egy 897 byte-os fájl, tehát a /proc/cpuinfo még a legjobb, host CPU jellemzőket másoló üzemmódban sem mutat annyi CPU flag-et guest-ben, mint amit a host tud. (Lehet nem is kell mindet, mert azok már nem érintenék a virtualizációt érdemben, de ebben nem vagyok biztos, tekintettel arra, hogy a különbség azért elég nagy).

Szóval a host-on raklap flag van, míg a KVM/QUEMU által a legjobb esetben is csak ezek sacc kétharmada van megmutatva VM-nek. Ez normális ? (Esetleg van kedvetek megnézni, Nálatok hogy néz ki?) :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72246) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#72245) üzenetére


Dißnäëß
veterán

VM-en a legjobb eredmény (host vagy EPYC, mindegy) :

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm rep_good nopl cpuid extd_apicid tsc_known_freq pni pclmulqdq ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand hypervisor lahf_lm cmp_legacy cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw topoext perfctr_core ssbd ibpb stibp vmmcall fsgsbase tsc_adjust bmi1 avx2 smep bmi2 rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 clzero wbnoinvd arat umip arch_capabilities

host:
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid aperfmperf pni pclmulqdq monitor ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt tce topoext perfctr_core perfctr_nb bpext perfctr_llc mwaitx cpb cat_l3 cdp_l3 hw_pstate sme ssbd mba sev ibpb stibp vmmcall fsgsbase bmi1 avx2 smep bmi2 cqm rdt_a rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves cqm_llc cqm_occup_llc cqm_mbm_total cqm_mbm_local clzero irperf xsaveerptr wbnoinvd arat npt lbrv svm_lock nrip_save tsc_scale vmcb_clean flushbyasid decodeassists pausefilter pfthreshold avic v_vmsave_vmload vgif umip rdpid overflow_recov succor smca

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72247) lev258 válasza Dißnäëß (#72245) üzenetére


lev258
veterán

Nem elüldözni akarlak, de a Haladó topikban talán gyorsabban haladnál. Sajnos a kezdő topik az utóbbi években egy "mindenegyben" hellyé vált, de hát ez van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72248) zoltanz válasza CPT.Pirk (#72243) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi.. Igen van több ilyen 32 bites is. Ezt próbáltam, de mokor átállítom furcsa üzeneteket ír, de működik.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#72249) CPT.Pirk válasza zoltanz (#72248) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van valami könnyen letölthető progi, amin mi is meg tudjuk nézni, hogy mi a gond?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72250) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#72240) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia!

Sajna ez nem jó, mert EFI a rendszer.
sudo grub-install /dev/sda

Valami ilyesmi kellene: grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi

Meg gondolom előtte live alól mountolni az sda2 -t

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.