Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72401) ubyegon2 válasza májkimiki (#72397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, a National Super Computer Center superszámítógépén, a Tianhe-2A-n is az fut. Bár ez nem 100%-ig ugyanaz, de folytatása az állami Kylin OS-nek. Szerintem a supercomputeren....fene tudja melyik fut. Gondolom a Tianhe-1-en még az eredeti futott.

(#72402) Necronom


Necronom
senior tag

lck, Pano jajajaa igy mar ertek mindent
oszinten bevallom engem az ilyesmi sem windows sem google sem feszbuk ugyeben soha a budos eletben meg nem birt hatni
tudni akarjak a szokasaimat? kivel beszelek, mit irok, bill. rogzito prg van rajta? legyen, egeszsegukre
valogassanak abbol az 5-3-1 milliard emberbol vagy abbol a par szazezebol akik deepint hasznalnak
szeretem a kinait :) mind lanyban, mind kajaban - vegul is ugyanaz mindketto :D enni kell es kesz
ram akanak valamit erolteteni reklamok mutogatasaval? joszerivel bosszant, de ha nem kell nem veszem meg
tv adast nem nezunk mar tobb mint 10 eve, nezzuk amit szeretunk, lehet valogatni
de termesztesen megertem a fenttartasokat hiszen a szteket is szeretem deneveres legyen ;]

cigam latom nalad se problema a mindenfele OS ahogyan májkimikinel sem az
es koszonom a linket, van egy ilyen keszre csinalt fstabom meg smb.conf fileom azokat hasznalom
de pl kicsi tartok tole, hogy az ubuntu alapu OS-nel valamilyen, amig Debian alapunal valami mas lesz
tevedek?
ez a jelen fastabomban a mount, mostmeg Lubuntu van a kis szerveremen
/dev/disk/by-uuid/92EC7F45EC7F22A1 /mnt/HDDxxx auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
/dev/disk/by-uuid/2C34A7E134A7AC70 /mnt/HDDxxx auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

ugye en mar leirtam az ez iranyu igenyeimet miszerint a neve lehet barmi, egyetlen egy a lenyeg, hogy az igenyeimet kielegitse es mivel en nem az OS-t akarom hasznalni, hanem a szamgepet igy masodlagos a szerepe, annyi, hogy kell valami a szamgephez, hogy futtatni tudjam a photofiltre nevu kis kedvenc programom :DDD (szerencsere van nativ linuxos verzson belole, mint ahogy sokminden mas is)

nnna....idokozben keresem az lck altal mutatott videoban a letoltheto ISO-t de nem talalom...

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72403) cigam válasza Necronom (#72402) üzenetére


cigam
félisten

kicsi tartok tole, hogy az ubuntu alapu OS-nel valamilyen, amig Debian alapunal valami mas lesz
tevedek?

Tévedsz. Az fstab, az smb.conf,... mindenhol ugyanaz. Mindegyik Linuxot ugyanazokból a téglákból(csomagokból) építik, de ahogy a való életben sincs két egyforma ház, mindegyik máshogy néz ki. Az egyik emeletes, a másikhoz garázs is van, a harmadiknak meg csak a színe más. Ha pl. nem működik a bevált smb.conf fájlod az azért lehet, mert maga a szamba is fejlődik, bizonyos paramétereket már nem használnak, és újakat vezettek be. De az is lehet hogy jól működik a samba, de adott distróban alapból be van kapcsolva a tűzfal, és annak a konfigurációjában engedélyezni kell, hogy kijusson a hálózatodra. Szóval ahány ház annyi szokás.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72404) Necronom válasza cigam (#72403) üzenetére


Necronom
senior tag

ilyenkor orulok a tevedesemnek, am ismet csak koszonni tudom a helpet
igazabol 2 hetig tudnek kerdezni egyfolytaban, mert en ilyen "csakazertis" vagyok :) dehat nem akarok mar senkit sem felhuzni innen a topikbol, hiszen 2 napja mar csak velem foglalkoztok egyre tobben es bizonyara tele van a hocipotok :) no meg masoknak is kell teret hagyni...

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72405) májkimiki válasza Necronom (#72402) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha a Manjaro-Deepin-re keresel, abból most nincs még a Comunity-ben 19-es ISO. A SourceForge-on van még 17-es ISO. Abból most telepítve, iszonyatos nagyot kell frissíteni. nem is biztos, hogy lemegy hiba nélkűl. Szerintem várd meg míg kiadják belőle a 19-es point release-hez valót.

(#72406) májkimiki válasza Necronom (#72404) üzenetére


májkimiki
őstag

Tavasz van már, mindjárt nyár. A hócipőt már eltettük :DD . Meg nem is kérdezel hülyeségeket, egyáltalán.

(#72407) lck válasza Necronom (#72402) üzenetére


lck
senior tag

"..idokozben keresem az lck altal mutatott videoban a letoltheto ISO-t de nem talalom..."
Az egy decemberi beta alapján készített video volt, amit akkor le lehetett tölteni. ( a fiam tesztelte is akkoriban ) de nagyon bug-os volt. Így nem nagyon érdemes használni. Reméljük mihamarabb kijön a végleges 20-as, és aztán az be is kerül az Arch tárolókba is - ahogy szokott.
( Az általam linkelt Archdeepin - disztró oldalán nagyon ígérik hogy megjelenés után azonnal beintegrálják a rendszerbe. )

(#72408) Necronom válasza májkimiki (#72405) üzenetére


Necronom
senior tag

nem archosat keresek, hanem ezt
bar a Manjarot is sokan ajanlottak, mivel kezdobarat...de azt is kiprobaltam es most mindenre IS hajlando vagyok, hiszen #maradjotthon van

jahogy az is archos :)
akkor varok meg azzal

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72409) Necronom válasza májkimiki (#72406) üzenetére


Necronom
senior tag

na na naaa...csak ne add alam a lovat, hogy kerdezzek :D egyre tobb hulyeseg lesz benne
de ha mar biztaszt, akkor kerlek aruld el, hogy honnan tudok conkykat beszerezni a deepinre
(a pc-n egyelore tuti deepin marad, mint hasznalati eszkoz)
szeretnek egy szep nagy orat a jobb felso sarokba

es ami meg jol jonne ha lenne az az ethtool kis progicska, amivel fel tudom ebreszteni halozatrol a gepemet, de sajna a sudo apt-get install ethtool azt mondja, hogy nincsen ilyen

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72410) lck válasza Necronom (#72408) üzenetére


lck
senior tag

Az "Arch"-osnak számomra annyi előnye van, hogy abban a rendszer mindig friss marad, és én azt szeretem ( plusz az AUR-ban van Conky is :) ) Az alap deeepin programjai viszont nem mindig a legfrissebbek.
Valamint - amennyiben ez szempont - nincs benne "Áruház" ami ugye fokozottabban felveti a biztonsági kérdéseket.

[ Szerkesztve ]

(#72411) májkimiki válasza Necronom (#72409) üzenetére


májkimiki
őstag

No hát én a Deepin telepítés után egyből felraktam a Synaptic-ot a Deepin Store-ból. A Synaptic-ban van ethtool , a Deepin Store az valóban nem hozza.

Conky-ban nem tudok segíteni, nem használom.

Mostanában már nem kell az apt-get , elég az apt install is.

:P dikkkk, most látom, hogy senior tag lettem. Bakker öregszem. :DD .

[ Szerkesztve ]

(#72412) vadkörte válasza Necronom (#72408) üzenetére


vadkörte
addikt

A Manjaro az Arch vonalon felhasználóbarát. Tud produkálni érdekességeket. :DDD
A Debian alapúak valamennyire "kezdő"barátabbak, de az Arch-alapú fork-okk
Az MX-et találtam eddig a leg-hülyegyerekbarátabbnak.
Ennek ellenére nekem a Manjaro vált be. Sokáig XFCE-vel használtam (ezt bírta kihajtani az azóta jobblétre szenderült laptopom) ma KDE-vel, majdnem napi használatban. (Ha be tudnám röffenteni rajt a F@H cliens-t akkor a homeoffice-ban is azzal dolgoznék, van hozzá leírás, de belegabalyodtam, mint vasorrú bába a mágneses mezőbe. A wine-ban ellődörög az MSOffice (Access)) Teljesen beváltotta a hozzá fűzött reményeim.

Félre ne értsd, nem lebeszélni akarlak a Deepin-ről, csak a tapasztalataim írom le.
Amúgy az fstab Manjaro alatt is pontosan ugyanígy néz ki.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#72413) Necronom válasza lck (#72410) üzenetére


Necronom
senior tag

Az "Arch"-osnak számomra annyi előnye van, hogy abban a rendszer mindig friss marad, és én azt szeretem
Igen elhiszem, en ennek a ygokeres ellentettje vagyok, eyg permanans rendszerre vagyok, amit felrakok es 20 evig ottvan :)
Az aruhaz nem szempont, meg tudom talalni azt a keveset ami kellhet

májkimiki
no ennek a Synapticnak utananezek, koszonom szepen az infokat, ez sokat segithet :)

vadkörte
Félre ne értsd, nem lebeszélni akarlak a Deepin-ről, csak a tapasztalataim írom le.
dehogy ertem felre, es neked is koszonom az infokat, most minden hasznos szamomra, hiszen raeros idoszakok vannak, akarmit ki tudok probalni es szeretnem is kihasznalni ezeket a szabadidoket pont erre
Az hogy most a kinai Deepin tetszik az azert van, mert piszok baratsagos es ugye egyertelmuen ismeros kornyezetet ad, ez szvsz annyira sokat szamit, hogy szinte edesmind1 mi van a desktop alatt
csak terminalozaskor dobbenek ra, hogy nem win megy a vas alatt, amugy annyira konnyen tudtam vele azonosulni, hogy kattogtatni siman megy :D
hasznalom, jatszok rajta, videot vagok, kepeket szerkesztgetek, meg mindent amit a napi szinten kell
nekem megfelelo az ingyenes office csomagok is, hiszen azok a kis excel tablak amiket hasznalok azok semmmik, ilyen egyoldalas doksik :)
de ilyen a munkam

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72414) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Van egy low-end laptopom. 2x1GHz AMD Brazos C-70.
Enligtenment segítségével sikerült belőle kihoznom egy használható tempót.
Egy baj van, hogy vannak olyan komponensek, amik eléggé belassítják a működést: pl. a Gnome-ból ismert GTK file open/save dialog.
Szeretném ezeket teljesen kiírtani, és valami lightosabbal helyettesíteni.
Valakinek van ötlete, hogy pl. az említett file open dialógust mivel tudom helyettesíteni?
Az openbox tartalmaz ilyesmit?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#72415) anorche1


anorche1
őstag

Azt hiszem osx -en talalkozta milyen funkcioval, amire most nekem szuksegem lenne:
Dolphinban lehet valahogy egy jegyzek szinet atallitani? Vagy mas, szemlelteto modon megjelolni (nem atnevezessel vagy athelyezessel).
Jobb klikkel elojon egy lehetoseg, hogy Assign tags majd azon belul create new, de mar tobb ilyet is letrehoztam, es semmi valtozas. Illetve mindig csak a create new -ot dobja fel, a korabban letrehozotakat nem.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72416) peterattila


peterattila
aktív tag

Ki szeretném próbálni az ubuntu 19.10 kiadását, előkaptam a fiókból egy 120-as ssd-t és hajrá. A320m-k lap, Ryzen 1200 proci, uefi telepítés, csm tiltva. Telepítés kész, reboot. Innentől érdekes a dolog, jelszót nem fogadja el, monitor jobb felső sarkából újraindítás, leállítás sem működik. Ez valami új fícsőr vagy mi a bánat van?

(#72417) moleculez


moleculez
veterán

Szóval kikapcsoltam a Kubuntus gépet, és mikor vissza akartam kapcsolni, se kép se hang, mintha nem lenne bent videokártya. Monitort átküldtem alaplapi csatira, felraktam 43 frissítést, VGA visszaraktam, minden működik szépen. Ez mind szép és jó, de mi történt? Miért nem ismerte fel, vagy miért felejtette el a VGA-t indítás után?

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72418) Sinkapeter válasza anorche1 (#72415) üzenetére


Sinkapeter
tag

Nekem feldobja a címkéket, amiket addig csináltam. Akkor törli, amikor az utolsó fájlról is leveszem. A nézetnél pedig be lehet állítani, hogy mutassa a címkéket.

(#72419) májkimiki válasza Necronom (#72413) üzenetére


májkimiki
őstag

Találtam egy egész tetszetős kiegészítőt a Deepin asztalhoz, nem tudom ismered-e.
Top Bar a neve és a szoftveráruházban van. Felül(default) egy szolid méretű panelt kapsz, amiben előre beállított indikátorok vannak.
Egész véletlen akadtam rá tegnap, amikor egy Pure Arch-ot Deepin-nel telepítettem, mivel a Manjaro-s az nagyon régi ISO.
Érdekes módon itt a Mutter az ablakkezelő nem a KWin, de minden ugyan az mint az eredetiben.
Top Bar nélkűl ugyan annyit fogyaszt a rendszer, mint a Deepin. Viszont a Top Bar még + 150-200 MB memóriát elkér. Így már 750-800 MB körűl fogyaszt.
Csak érdekesség képpen mondom.

(#72420) Necronom válasza májkimiki (#72419) üzenetére


Necronom
senior tag

nagyon koszonom, mindenkepp kiprobalom
az asztali pc-bol meg igy is fele se mint a win szoval gyerekjatek :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72421) Necronom


Necronom
senior tag

ujabb kerdesem szuletett :)
hogyan tudok felmountolni egy halozati driveot, hogy inditaskor mar ott legyen?

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72422) Necronom


Necronom
senior tag

lejart a szerk. bocsi
szoval probaltam a kikovetkeztetni a sima local drive mountbol, de nem jartam sikerrel, sajna meg mindig nem vagyok eleg ugyes
a megosztas sima smb, van user/pass is hozza
fix ip-n van a szerver, vagy van neve is, ha az jobb

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72423) I02S3F válasza Necronom (#72422) üzenetére


I02S3F
őstag

Kérlek ne vedd kötözködésnek. Szerintem az smb.conf tök átlátható szerintem! Bár én 2011 óta Linuxozok.

(#72424) Necronom válasza I02S3F (#72423) üzenetére


Necronom
senior tag

ezt most nem is ertem mire irtad....smb.conf?

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72425) I02S3F válasza Necronom (#72424) üzenetére


I02S3F
őstag

Korábban írtad, hogy megosztáshoz nem szeretnél sambát konfigurálni a beállító fáj segítségével, hanem grafikusan szeretnéd elintézni. Vagy valamit összekeverek?

(#72426) Necronom válasza I02S3F (#72425) üzenetére


Necronom
senior tag

igy mar ertem :) de azon mar tulvagyok ....
attol fuggetlen, hogy nem szeretem kezzel megirni, mert en ugy tartom, hogy aki ehhez nem akar erteni annak legyen mar mas lehetosege, pl jobb egergomb es megosztas
azert a mai vilgban ez egyszerubb es nem mindenki akar erteni bizonyos mercen belul az oprendszehez, amde ettol fuggetlen hasznalna, errol tegnap litaniakat irrtam ide - meggyszer sorry :P
es mindezt csak azert mert az oprendszer nem az a program, amit hasznalok, hanem a szamitogepem hasznalnam ..a oprendszer meg egy koztes dolog ami a gep es a hasznalni kivant program kozott van

csak pici keveredes azert volt mert a (#72422) -ben a mountolasrol szeretnek infokat szerezni nem a sambarol :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72427) I02S3F válasza Necronom (#72426) üzenetére


I02S3F
őstag

Igen! Későn kapcsoltam! Meg tudom érteni a szemléletedet!

(#72428) Necronom válasza I02S3F (#72427) üzenetére


Necronom
senior tag

:R

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72429) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Adott egy működő 13 éves laptop (Intel T2310-es proci, 2 magos 1,4GHz órajellel, 1GB RAM, 120GB HDD, osztott memóriás grafikus kártya).
Gyárilag Win Vista volt rajta, de igazából azzal is szaggat.
Fénykép tárolásra és netezésre használnánk.
Az lenne a kérdés, hogy milyen linux verziót lehetne rátenni, ami nem gépigényes, könnyen windows szerű és felrakható erre az antik vasra.

(#72430) májkimiki válasza Tarokk79 (#72429) üzenetére


májkimiki
őstag

Legelőször annak kéne utána nézni, hogy memóriát tudsz-e benne bővíteni és SATA-s SSD-t tudsz-e bele szerelni. Bár a memória lenne a legfontosabb, a netezés miatt.
Pontos típust mondhatnál.

(#72431) Tarokk79 válasza májkimiki (#72430) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Nem az enyém lesz, és megkérdeztem. A HDD az SSD most.
A memória 2*512
A laptop: Toshiba Satellite L40-14H
Kösz

(#72432) májkimiki válasza Tarokk79 (#72431) üzenetére


májkimiki
őstag

Intel GMA X3100 grafikus vezérlő, 2GB-ig bővíthető a memória. Kellene 2x1 GB-os modul bele és ki is lenne maxolva. Könnyen szerelhető, van szerelő ablak a hátulján.
[link]
Linux Mint 19.3 Xfce mehetne rá, ha kibővítitek a memóriát.

(#72433) CPT.Pirk válasza Tarokk79 (#72431) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

1GB az manapság nem túl sok, főleg ha Facebookozni is szeretenétek azon a gépen.

Ettől függetlenül én mondjuk a Lubuntu 18.04.4-et javasolnám kipróbálni rajta: [link] (64 bites verziót) és náluk napokon belül kijön ennek az idei kiadása, így rögtön lehet rá frissíteni is. Vagy akár egyből a 20.04 béta iso-t is töltheted le a linkről...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72434) májkimiki válasza Tarokk79 (#72431) üzenetére


májkimiki
őstag

Telepíteni meg lehet próbálni így is, de mint Kapitány is mondja az 1GB memória az nagyon korlátos lessz. Később bővíthetitek nyugodtan.
Bármelyiket is választod, hagyni kell az automata telepítést. Gondolom a Vista úgy sem marad meg. Fog csinálni a telepítő automatikusan swapfile-t, amit memória bővítés után át lehet majd méretezni.

(#72435) vadkörte válasza Tarokk79 (#72431) üzenetére


vadkörte
addikt

Ez így elég vékony.
Én is javaslom a RAM mennyiség maximalizálását, de ettől függetlenül a lehetséges 2GB maximum is elég vérszegény. (tapasztalat)
Operációs rendszernek valami nagyon erőforrástakarékos rendszert javasolnék, pl. XFCE (vagy LXDE) ablakkezelő rendszerrel.
PL. Linux Mint XFCE, Xubuntu, Lubuntu, (Manjaro XFCE)
Adattárolásra nem javaslom egy 10 éves eszköz használatát, esetleg külső merevlemez(ek) bevonásával.

Üdv. V. Körte

(#72436) Tarokk79 válasza vadkörte (#72435) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszönöm a sok segítséget. Kipróbálom mi jön össze :).

(#72437) májkimiki válasza Tarokk79 (#72436) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha Manjaro Xfce-t választod, az swap partíciót fog csinálni. Még akkor is nagyobbat, ha hibernálás nélküli swap-ot választassz, mint a mostani 1GB. Általában a memória 2x-esét veszi hibernálás nélküli swap-nak. Ott még memória bővítés után sem kell átszabni a swap partíciót, ha 2GB méretűt csinál. A swapfile-t könnyebb átszabni, mint a partíciókat átméretezni.

(#72438) st3v3np3t3r válasza CPT.Pirk (#72433) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

A kevés ram miatt nem lenne jobb inkább egy 32bites linux?

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72439) vadkörte válasza st3v3np3t3r (#72438) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem feltétlenül. Ismerni kellene, hogy a hw 32, vagy 64 bites-e. Ha 32 bites, akkor of corse, ha 64 bites, nyugodtan mehet rá a 64 bites rendszer.
A meghalt laptopom is max 2GB RAM-ot kezelt, de mivel az architektúra 64 bites volt, röhögve futtatta a 64 bites rendszereket.

Üdv. V. Körte

(#72440) májkimiki válasza st3v3np3t3r (#72438) üzenetére


májkimiki
őstag

Azzal nem spórolna annyit a memória címfoglalásból, a procija tudja a 64bit-et. Ha kimaxolja a memóriát, akkor is kifogja szinte teljesen használni, ha 32 bites ha 64 bites rendszert tesz fel. Előbbinél bukja a Chrome-ot, Viber-t meg még egy-két dolgot amiből már nincs 32bit-es kiadás.
Proci:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#72441) st3v3np3t3r válasza májkimiki (#72440) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

A procit én is néztem, hogy 64bites... Csak egy ötlet volt...
Mondjuk nekem 6GB ram van a laptopomban meg i7-620M proci,64bites Linux Mint17, alapban olyan 680-900MB között foglalja a fizikai memóriát mikor bejelentkezek.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72442) májkimiki válasza st3v3np3t3r (#72441) üzenetére


májkimiki
őstag

Az nem Xfce ugye?

(#72443) growler válasza st3v3np3t3r (#72441) üzenetére


growler
őstag

Mint 17 ??
Aktívak még a tárolói ? Tudsz frissíteni ?

(#72445) vadkörte válasza st3v3np3t3r (#72441) üzenetére


vadkörte
addikt

Visszakerestem az egyik utolsó releváns HSZ-om a "Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE" topikban.
A belakott XFCE rendszerem indulás után elvolt ~450-500MB RAM-mal. Ha csak LO-oltam, cirka 600-700MB-ból megállt, de még egy wine+FastStoneViewer-es előadás alatt sem fogyott több. Egy FF indulás után ez lett 900MB, aztán kifogyott a szuflából és ment a swap-olás...
Ezt leginkább a 2GB szűkössége miatt írtam.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#72446) ubyegon2 válasza vadkörte (#72439) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halkan jegyzem meg, hogy a 2GB pont duplája az 1GB-nak. ;] Ez csak azért érdekes, mert anno gyengébb gépekkel kezdve mindenütt azt olvastam, hogy 2GB memória a választóvonal, alatta 32bit, felette 64bit. Amíg van egyáltalán olyan Linux disztró, ami 32bites, én is ezt javasolnám, le kell mondani a 64bites programokról, ma már 4GB a minimum és 2GB az, amikor még éppen nyögvenyelősen, de lehet használni egy netezésre szánt gépet.

(#72441) st3v3np3t3r

A Cinnamon 4.0-tól már bőven félgiga alatt áll a memória indított rendszernél, ha már másért nem, csak ezért lecserélném. Plusz sokkal gyorsabb az ablakkezelése az Cinnamonnak.

[ Szerkesztve ]

(#72447) moleculez válasza ubyegon2 (#72446) üzenetére


moleculez
veterán

Emlékszel, mikor csatlakoztam ide alapból 1gb RAM volt a gépben? 6-700mb evett a Cinna + FF vagy LO. Most van benne 5gb, és azonos használat melett 1.5gb volt. (Most épp Kubuntu volt van, de az is 1.5-2 gb LO meg FF melett).

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72448) Dißnäëß válasza Tarokk79 (#72436) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Szia, véletlen nézve be ide látom a "bajod". Hasonló kis laptopom volt, nemrég adtam el (picit erősebb CPU de nem számít igazából, ugyanígy DDR2, stb).

Egyetértek vadkörtével, RAM max-ra (ahogy csak lehet) és utána egy Xubuntu, Lubuntu. (Utóbbi szebb, annak ellenére, hogy nem eszik többet).

Facebook, youtube elég lassú lesz, de lehet még egyéb értelmes dolgokra is használni egy ilyen gépet.

1. DDR2-es SoDimm-el bővíthető

2. Ha van PC/laptop szerviz a környéken, vagy akihez van bejárásotok, próbáljatok bele 2x2G-t !! Sok DDR2-es gép van, ami amikor még kijött, a gyártó az elérhető RAM modulok mérete alapján adta meg az elérhető maximumot (vagy marketing okokból, hogy vedd az izmosabbat) és közben a gép chipset és CPU alapján támogat 2x annyit is lazán. Megnézném, ez a Toshiba megeszik-e 2db egyenként 2G-s modult (DDR2-533 vagy jobb) és ha igen, stabil velük, őket hagynám benne és felmentél 4G-re.

3. Xubuntu, Lubuntu 2G-vel is jó, nem kell félni a 2G-től, de azért arra ügyelni érdemes, hogy ne legyen nyitva egy Chrome alatt 20 csicsaeffekttel kitömött böngészőablak.

4. SSD maradhat, muszáj, kötelező, jó.

Ennyi, nincs azzal az öreg vassal semmi gond.

Esetleg egy laptoposhoz bevinném (persze nem tudom, nyitva vannak-e koronaszitu miatt), egyrészt jó eséllyel nonstop süvít szegény, miközben felfő a feje (CPU+GPU újrapaszta kötelező, ránézés nélkül is, a gyári paszta már darabokban omlik le kb, ha még nem volt újrapasztázva és fabatkát sem ér), így annyira visszafogni sem fogja magát az öreg vas, amikor dolog van + akkor itt már meg lehet nézetni az adott szervizzel, megy-e a 2x2G. Rápróbálnék, a 800 MHz FSB-s Core2-es laptopom anno nem tudott két modullal 4G fölé menni, az 1066-os FSB-s (anyám régi Core2-ese) meg 4G gyári dokumentált támogatás mellett lazán megevett 2x 4G-t. Szóval adni kell nekik egy esélyt, nagyon gyanús nekem, hogy chipset-ből ez is felmegy 4G-ig, rá kéne próbálni szervizben :)

(Újrapaszta 5k körül volt nekem pár éve, ma passz, de nem egy életveszély, nyilván most a laptop össz értékét nem kell nézni).


@többiek: duplamonitoros Debian XFCE-n vagyok, kitömve szenzorokkal (panel), ZFS (raid), 7 HDD, sok-sok mellékprogi, satöbbi, Ryzen 5 3600-on, NFS megosztás a tv-nek, stb. tehát nem a minimálkonfig az install utáni 1 percben. Becsukva ezt a sokablakos Opera böngészőt, 1.22G a foglalt memória. 2G szerintem sima ügy egy 64 bitnek, 1 már visítva (de nem fogja összekakálni magát ott sem, max elkezd swap-elni és idővel megeszi az SSD-t, swappiness-t állítva lehet trükközni, de nem végső megoldás), szóval 2G muszáj, 4G már bőségszaru. :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72449) cigam válasza Tarokk79 (#72429) üzenetére


cigam
félisten

Fura hogy senki nem ajánlotta a puppy-t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72450) Dißnäëß válasza cigam (#72449) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ez a Te oldalad ? (Bárhogy is, köszi a Jitsi-t). :R

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.