Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72251) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#72250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

UEFI-nél akkor más az elérési út, ha a /boot-ba akarod rakni, ezt Te tudod jobban, de nem kell felcsatolni semmit, mivel azt említetted, hogy pendrive-ról bootolva indul a rendszer. Ebben az elindult rendszerben kell kiadni a grub-install parancsot. Itt nem live rendszer alól rakjuk fel a GRUB-ot. :N

Fentiek alapján rutinosan a pendrive-ra telepítette a rendszer a GRUB-ot, nem csoda, ha csak akkor indul, ha bedugod.

Sokszor csináltam már ezt, igaz legacy-n, mikor felraktam a meglévő rendszer mellé más disztrót, de a megszokott disztróm GRUB-ját akartam a későbbiekben is használni.

Ha mégis hülyeség, amiket írok, akkor a Win és UEFI miatt van, ezek nekem kínaiak, de szerintem működnie kéne annak, amit írtam.

[ Szerkesztve ]

(#72252) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#72251) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az már telepítve van. Az Op rendszer Arch. A pacman -S grub és már korábban a sudo update-grub parancs is kiadásra került, de változás nem történt. Az egyik ssd -n Win10 van és ennek az efi particiójára kellett volna tennie a telepítőnek a grub -ot. Amúgy emlékszem a telepítésre és biztos vagyok benne, hogy az Win10 efi particóját jelöltem ki az már más kérdés, ha esetleg nem oda rakta. Próbáltam mount -olni a Win10 particióját a sudo mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi paranccsal, de nem akarja felcsatolni.

(#72253) Csps


Csps
friss újonc

Sziasztok, ma vettem egy Acer Aspire 3-as laptopot.
Előre telepített Linux van rajta de nem tudom hogy kell bootolni a Linuxot, ebben szeretnék segítséget kérni!

(#72254) Laszlo733 válasza Csps (#72253) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia! Ha előre van telepítve, akkor csak bekapcsolod és mennie kell. Ha ez nem történik meg, akkor lehet, hogy a Biosban nincs engedélyezve.

(#72255) CPT.Pirk válasza Csps (#72253) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Véletlen nem FreeDos van rajta Linux helyett, amivel csak prompt-ot kapsz? Mi a jelenség? Meddig jutsz el a géppel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72256) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Arra valakinek van ötlete, hogy miért nem látja az Arch a Windows hálózatot?
A 140 és 150 script telepítve.
[link]
Az smb.conf -ban a workgroup átírva sajátra.

(#72257) leviske válasza Laszlo733 (#72256) üzenetére


leviske
veterán

A Windows-os gépek látják az Arch-ot? A Workgroup nevek teljesen azonosak a Windows hálózatéval?

(#72258) Csps válasza Laszlo733 (#72256) üzenetére


Csps
friss újonc

Ha bekapcsolom akkor az EFI Shell 2.70-es verziót adja be.

[ Szerkesztve ]

(#72259) ubyegon2 válasza Csps (#72253) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Leírtad, hogy vettél egy notebookot, super.

Ez a megnevezése az Aspire 3-nak, példának írom csak:

Acer Aspire 3 A315-54K-33NS NX.HEEEU.03X notebook

mindkét sor tökéletes az azonosításhoz:

A315-54K-33NS
NX.HEEEU.03X

(#72260) Laszlo733 válasza leviske (#72257) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Igen, a többi gép látja a Linuxot be is tudok lépni. Az Arch -on ha rámegyek a Hálózatokban azon belül a Shared Folders (SMB) -ben alapesetben a saját hálózatom nevének kellene lennie , de helyette csak egy felhasználónév-PC szerepel. A nevek teljesen azonosak. Gondolom, csak az smb.conf fájlban kell azt átírni. Korábban akkor is működött a windows hálózat elérése, ha a samba nem is volt telepítve.

(#72261) Csps válasza ubyegon2 (#72259) üzenetére


Csps
friss újonc

Acer Aspire 3 A-315-42G-R5YR

(#72262) Laszlo733 válasza Csps (#72258) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az a baj, hogy nagyon kevés információt adsz, így nem fogunk tudni segíteni. Valami konkrét kellene, hogy pl. mivel, milyen Op. rendszerrel adták el azt a gépet / melyik linux /.

(#72263) májkimiki válasza Csps (#72253) üzenetére


májkimiki
őstag

Azon 99.5%-ban EndlessOS van. Le kell túrni a francba, helyette egy Linux Mint Xfce vagy Mate ( nem tudom milyen hardver a Cinna lehet sok).
Ha el se tudod indítani, akkor haggyad. Valami Wines gépen csinálj egy linuxos telepítő médiát.

(#72264) Csps válasza Laszlo733 (#72262) üzenetére


Csps
friss újonc

Pontosan nem tudom.
A Radium.hu ról rendeltem, ott csak annyit írtak, hogy operációs rendszer: linux, hogy pontosan melyik verziója azt nem.

(#72265) lev258 válasza Csps (#72261) üzenetére


lev258
veterán

Korábban az Acer-nél hagyomány volt grafikus felület nélküli, semmire sem használható Linux változatot előretelepíteni laptopokra.
Szerezz vagy készíts egy telepítőt, és arról tegyél fel egy megfelelőt. Akár Windows-t, ha arra van szükséged.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72266) májkimiki válasza Csps (#72264) üzenetére


májkimiki
őstag

Egyébként ha igaz amit sejtek, akkor az egy OEM telepítés. Előkészítve neked, személyes adatokat, jelszót kell megadni. Aztán megy a rendszer. Ha nem tetszik, akkor azon már lehet dd-zni egy új telepítő Mintes usb-t.

(#72267) Necronom


Necronom
senior tag

Hali T Urak!
mar megint viccelodik velem valami
szeretnem, ha fokapcsolo megnyomasra kikapcsoljon a masinam
eddig mukodott, de nehany frissites ota nem akarja es ez fogad
Esetleg lenne valakinek olete erre? (termeszetesen az energiagazdalkodasi beallitasokon kivul)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72268) Csps válasza májkimiki (#72266) üzenetére


Csps
friss újonc

De hol kell megadni?

(#72269) ubyegon2 válasza Csps (#72264) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem véletlenül kérdeztem a pontos megnevezést! Linpus Linux van rajta, ami önmagában is elég rossz hír, de egyik nagykernél azt írják, hogy BOOT-UP LINUX, acer oldalon meg Linpus® Linux® Console mode van az újabb modelleken. A régebbieken Endless volt, az legalább grafikus volt, de amúgy....

Ennyit tudok hirtelen segíteni, hátha ez alapján valakinek lesz hasznosítható ötlete.

(#72270) májkimiki válasza ubyegon2 (#72269) üzenetére


májkimiki
őstag

A Linpus-t már egy ideje hanyagolják ( amúgy valami Fedora+ Cinnamon mix volt). Tudom néztem anno, annak idején.

(#72271) májkimiki válasza Csps (#72268) üzenetére


májkimiki
őstag

Szerintem ha elindítod utána kéne előjönnie. Csak simán start.
Egy fotó sokat segítene, vagy több is.

[ Szerkesztve ]

(#72272) lev258 válasza májkimiki (#72270) üzenetére


lev258
veterán

Nem, előtelepített rendszerként él is virul. Csak éppen konzolos változatban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72273) Dißnäëß válasza lev258 (#72247) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Sosem tudom eldönteni, hogy a kérdező legyen haladó, vagy aki válaszol majd ? :)
(Én nem tartom magam haladónak, bár 1-2 témában jónak gondolom magam, azért mondjuk ilyenben pont nem).

Mindenesetre köszi, megfogadom, az lesz :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72274) lev258 válasza Dißnäëß (#72273) üzenetére


lev258
veterán

Egyszer volt egy kísérlet, hogy határokat húzzunk és ennek megfelelően megújítsuk a jelenlegi állapotot. Amikor kútba esett, akkor adtam vissza a topikgazda jogaimat.
Én is próbáltam már a KVM-et, de inkább csak kíváncsiságból. De a te leírásodban komoly eszközként szerepel, erősen haladónak tűnő kérdésekkel, problémákkal (nem a kérdező vagy a válaszoló személye, hozzáértése a lényeg).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72275) ubyegon2 válasza májkimiki (#72270) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is így tudtam, azért is lepődtem meg, hogy az újabb kiadásoknál nem Endless van, hanem Linpus, mivel a Distrowatch szerint is leállt a projekt. De akkor az van, amit lev258 szaki írt.

terminalt lehet indítani:

Press "Alt+F2" key and then type "terminal" or “gnome-terminal”

(#72276) Dißnäëß válasza lev258 (#72274) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:K Én is voltam már topicgazda, úgy hagytam ott a fórumot a bolondok miatt, hogy töröltettem is a nick-em. Ez vagy a 3. regim itt, amúgy a ph indulása óta itt vagyok. Már az arcképpel sem törődök, meg közben átlépni is megtanultam dolgokon ... lehet öregszem :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72277) anorche1


anorche1
őstag

A 75os firefoxban ha a cimsorba kattintok egybol kijeloli a szoveget. Korabbi verzioknal nem, es ez nekem tetszett is. Valahol ezt vissza lehet allitani?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72278) Rimuru válasza anorche1 (#72277) üzenetére


Rimuru
veterán

Nezd meg ezt about:config oldalon:
browser.urlbar.clickSelectsAll

Vigyázat, csalok!

(#72279) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Aki Waylandet használ, a 75-ös Firefoxot kiadták teljes WebGL és VA-API támogatással. https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Firefox-75-Released

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72280) szucstom


szucstom
őstag

Szaktársak!

Visszakanyarodván kicsit a korábbi problémámhoz: ugye, VLC nem akart elindítani egy videót sem. Ez ugyan megszűnt, de még mindig furdalja az oldalam a kíváncsiság, hogy mi a ........ lehet az oka. vainfo szerint nem tudja inicializálni az intel drivert. Feltettem minden lehetséges verzióját az intelnek, ugyanaz a végeredmény. Vdpauinfo ugyan érzékeli az envidia drájvert, de a decoderek felsorolásánál minden opció - not supported - felirattal van.
Ugyanígy megpróbáltam az összes lehetséges verziót a dedikált kártyám esetében, még a hybrid drivert is, de semmi eredmény.

Valaki tud segíteni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#72281) anorche1 válasza Rimuru (#72278) üzenetére


anorche1
őstag

Ezt talaltam en is google kereses utan, de nincs ilyen bejegyzes.
Probaltam, hogy en boolean tipuskent letrehoztam, de sem true sem false erteken nem jo.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72282) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, service/daemon indítható 0-nál alacsonyabb nice értékkel?

(#72283) Necronom válasza Necronom (#72267) üzenetére


Necronom
senior tag

senki? :(

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72284) lev258 válasza Necronom (#72283) üzenetére


lev258
veterán

Általában az ember beállítja, hogy a kikapcsológombra mi történjen. Kérdezzen rá vagy pedig adott esemény. Ha jól értem, neked utóbbi volt és valamiért újabban az előbbit csinálja, pedig nem arra van állítva. Jól értem?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72285) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Adott a Manjarom, KDE-vel, egy Kensington Expert mouse Wired Trackball, meg BT-n keresztul egy Xiaomi XMSB02MW.

Utobbinal nem megy Chrome-ban (sem) a kozepso gomb lenyomasara az infinite scroll. (nem mukodik a funkcio). Hogy lehetne elocsalni/beallitani?

Koszi!

Udv. core2

(#72286) Rimuru válasza anorche1 (#72281) üzenetére


Rimuru
veterán

Kivettek volna? (74-ben meg benne van :DDD)

core2: infinite scroll = autoscroll? kep ezt linuxos chromium nem tudja

Vigyázat, csalok!

(#72287) Sonja válasza Rimuru (#72286) üzenetére


Sonja
veterán

Google Chrome tudja, legalábbis nálam. :)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#72288) Neil Watts válasza Rimuru (#72286) üzenetére


Neil Watts
veterán

Igen, csak kisse mashol voltam fejben. :D
Nekem a Google-fele (zart komponenseket is tartalmazo) "normal" Chrome-om van, gondoltam az talan. Version 81.0.4044.92

Koszi!

U.i.: Je, a Firefox tudja...
Hat akkor varok turelemmel, hatha a Chrome-ba is bekerul egyszer. :D

(#72287) Sonja
A beallitasokban nem talaltam erre vonatkozo opciot. Hogy sikerult? :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#72289) Sonja válasza Neil Watts (#72288) üzenetére


Sonja
veterán

SmoothScroll kiegészítő. Azt hiszem ettől van.

(#72290) Rimuru: De, már tudom mitől van. Ki is kapcsoltam a picsbe. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#72290) Rimuru válasza Sonja (#72289) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem raktal fel egy kiegiszitot? (akar evekkel ezelott :DDD)

Vigyázat, csalok!

(#72291) Neil Watts válasza Sonja (#72289) üzenetére


Neil Watts
veterán

Muuuuuuuuukodik!
Koszi! :)

(#72292) Necronom válasza lev258 (#72284) üzenetére


Necronom
senior tag

Pontosan, kikapcsologomra feldobja a lehetosegeket, holott az van beallitva, hogy leallitas
ezidaig siman leallitotta

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72293) Rimuru válasza Necronom (#72292) üzenetére


Rimuru
veterán

systemd-s megoldast tudom, guisat nem.
/etc/systemd/logind.conf
powerkey-t tartalmazo sorok az erdekesek (foleg: HandlePowerKey)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#72294) Necronom válasza Rimuru (#72293) üzenetére


Necronom
senior tag

vegyem ki a #?

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72295) Necronom


Necronom
senior tag

nemsegitett :( ugyanugy feldobja a kikapcsolos menut

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72296) leviske


leviske
veterán

Az mennyire normális, hogy KDE alatt maxra vett hangerővel is alig volt hangja a fejesemnek, Gnome-ra váltva viszont 50%-ra véve a hangerőt is megtudok süketülni? És ez még over amplification nélkül. A DE ennyire megszabná az alsa/pulse működését, vagy az openSUSE csapat konfigurálta ennyire másképp a kettőt?

Mindenesetre hozzá kell tennem azért, hogy újratettem a gépet a DE váltás miatt (Tumbleweed azonban maradt).

(#72297) Rimuru válasza Necronom (#72295) üzenetére


Rimuru
veterán

Ujrainditottad a gepet? ez a beallitas csak utana lep ervenybe.

Vigyázat, csalok!

(#72298) Necronom válasza Rimuru (#72297) üzenetére


Necronom
senior tag

termesztesen :)
meg annyit vettem eszre, hogy edes 8, hogy mire allitok, vagy a systemd mire irom at semmi sem valtozik, megnyomom a kikapcsolot es feldobja a menut

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72299) Rimuru válasza Necronom (#72298) üzenetére


Rimuru
veterán

Akkor gondolom valami felulirja, ennyire mar nem ertek systemd-ul, regota nem hasznalom. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#72300) lev258 válasza Necronom (#72298) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, nem a systemd intézi, hanem a grafikus felület (vagy session). És valószínűleg nálad nem állítja át valójában, amikor az Energiagazdálkodásnál hozzányúlsz. Csak meg kellene találni, hol tárolja ezt a beállítást. Ubuntu-nál láttam, hogy gsettings-szel lehet babrálni. Mate alatt még nem sikerült meglelnem ennek megfelelőjét. Így aztán Lubuntu alatt sem tudom megmondani, mihez nyúlj.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.