Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72951) vadkörte válasza Laszlo733 (#72947) üzenetére


vadkörte
addikt

Hülye kérdés. Nem lehetséges, hogy a HUB-bal van problémája? Próbáltad HUB nélkül, közvetlenül?

Üdv. V. Körte

(#72952) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#72949) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arch alapon nem úgy működik a dmesg, ahogy látom, lehet erre mondta Kapitány, hogy sudo-val használd.

A másik parancsot kiadtad és utána dugtad be az eszközt? Mert nem nagyon látni nyomát ilyesminek. (ezeket a széthúzódó szövegeket legközelebb jelöld ki és használd rajtuk a Programkód gombot, jobban áttekinthető úgy)

Ja tényleg, HUB-od van, akkor ahogy azt vadkörte ft említette, ki kéne iktatni valóban! :K

[ Szerkesztve ]

(#72953) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#72952) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszi srácok!

Közben sikerült megoldanom...
Ezek kellettek és már megy szuperül...

blueman
bluez-firmware
bluez-hid2hci
bluez-utils 5.43
python2-pybluez
sbc
sudo systemctl enable bluetooth
sudo systemctl start bluetooth
sudo systemctl start dbus
sudo modprobe btusb

(#72954) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#72953) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Ezek nem voltak fenn ezek szerint? Gondolom akkor ez nem Manjaro, hanem Arch lehet.
De szerencsére megoldottad! :K

(#72955) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#72954) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Mindkettő van ;)

(#72956) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#72955) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a tobzódást az élvezetekben! :Y

(#72957) anorche1


anorche1
őstag

Sikerult a tartalek laptopomon (x220) kinyirni a grub -ot.

Hogyan tudom egy live usb -vel es chroot -tal megmenteni a rendszereket (win10 es manajro kde)?

/dev/sda7 -en van / es /dev/sda6 -on az EFI mappa. Tehat uefis telepites, nem legacy, es pont emiatt szivok vele.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72958) Rimuru válasza anorche1 (#72957) üzenetére


Rimuru
veterán

Lenyegeben ugyan ugy mint a nem uefi telepites eseten. :DDD (max pl extra takaritast lehet csinalni efibootmgr-el)
De attol is fugghet mit jelent a kinyirtad, ha csak nem lat boot eszkozt a bios eleg default boot-ot letrehoznod, erre gondolok (regi acer notim szerette elfelejteni a vendor specific dolgokat).

Vigyázat, csalok!

(#72959) anorche1 válasza Rimuru (#72958) üzenetére


anorche1
őstag

Az efis particiot hova kell csatolnom? /boot? vagy /boot/efi? meg magat a particiot kell csatolnom (/dev/sda6) vagy rajta az efi mappat (/dev/sda6/EFI)?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#72960) Rimuru válasza anorche1 (#72959) üzenetére


Rimuru
veterán

Ahogy most van. Jellemzo telepitesben /boot/efi ala csatolod, de neha elofodulhat hogy az esp egyben a boot particio is. Ha boot mappadban van grub,kernel,initramfs,microcode,stb + efi/EFI mappa akkor oda csatold.

meg magat a particiot kell csatolnom (/dev/sda6) vagy rajta az efi mappat (/dev/sda6/EFI)? - hogy csatolnad a sda6/efi mappat anelkul hogy valahova csatolnad az sda6-ot? ;) persze van --bind kapcsolo, de ha nem tudja az ember mi az akkor nem is kell neki. :)

Vigyázat, csalok!

(#72961) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Updatelni kellene a leírást az EFI résszel... Én szándékosan nem EFI-s telepítést csináltam magamnak, mert semmi előnyét nem láttam, csak hátrányát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72962) Rimuru válasza CPT.Pirk (#72961) üzenetére


Rimuru
veterán

Amugy is nem hibas a leirasod? ;]

Ha be van chrootolva ez mert lenne igaz? --boot-directory=/mnt/boot

Ezt meg javitsd pls. :)
Virtualbox gyorstalpaló - https://logout.hu/bejegyzes/rimuru/virtualbox_gyorstalpalo.html

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#72963) hódmaci válasza CPT.Pirk (#72908) üzenetére


hódmaci
senior tag

Igazából egy steam-es játékot szeretnék elindítani amit még anno Windowsra vettem meg.

A Lutrison "keresztül" mi a módja az elindításának?
Van esetleg valami kis videó ami alapján elindulhatok?
Profil, Game library-ban beléptem a steam-be. beállítottam a leírás alapján a steam fiókomat, na de innen hogyan tovább?

Vagy félre értek valamit?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72964) lev258 válasza hódmaci (#72963) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, ez megy közvetlenül Steam-ből Protonnal, Lutris nélkül is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72965) CPT.Pirk válasza hódmaci (#72963) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg, hogy a SteamPlay engedélyezve van-e a Steamben. Az az említett Proton. Ha az megvan, akkor install és mehet a játék. A Swine azt írják out-of-the box megy. [link]


*az "S" helyén Proton szöveg van, csak valami bug miat írta oda amíg fényképeztem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72966) hódmaci válasza CPT.Pirk (#72965) üzenetére


hódmaci
senior tag

Az az......................
Itt volt a hiba. :)

CPT.Pirk ; lev258 Köszönöm nektek.

Már csak arra a nyamvadt MS officera kell valami értelmes megoldást találnom.
Ez az egy program amit még nem tudtam értelmesen kiváltani egy pár wines játékon kívül
Bár már a játékok amik érdekelnek úgy néz ki megoldásra kerülnek.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72967) CPT.Pirk válasza hódmaci (#72966) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

LibreOffice? Valahogy az MSO egyre buzibb lett az évek alatt... Pedig a 2003-at még szerettem használni, az jó volt. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72968) hódmaci válasza CPT.Pirk (#72967) üzenetére


hódmaci
senior tag

Sajnos a libre. nem nyerő, és egyébb alternatíva sem.
Akárhogyan nézem ismerősöknek, munkatársaknak tulnyomó részben még mindig msoffice van.
Amenyiben megnyitok egy ilyen dokumentumot (pl excel) tuti valami másképpen jelenik meg vagy teljesen szétesve indul.

Vagyis marad a msoffice.
Tul. Képpen egész ügyesen kitalálta a nagy Windows. Tuti maradj nála :U

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72969) vadkörte válasza hódmaci (#72968) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha nincs szükség feltétlenül valamelyik MSO programra a LibreOffice jó választás lehet.
Sajnos az Access-re nem találtam én sem alternatívát. Illetve a LO Calc-nak az összetett többszörösen egymásba ágyazott függvényekkel megpakolt Excell munkafüzetekkel lehet baja.
Tud menteni MSO formátumba is.
Ha minden kötél szakad ott a Wine

Üdv. V. Körte

(#72970) growler válasza hódmaci (#72968) üzenetére


growler
őstag

Már készül a "titkos fegyver"! :) [link]

(#72971) hódmaci válasza growler (#72970) üzenetére


hódmaci
senior tag

Egyébkén az üzleti rész miatt nem nagyon értem a nagy MS hozzáállását.
Gondoljatok csak bele........................... egy újabb OP rendszeren futtathatná a szoftvereit természetesen méregdrágán ahogyan eddig.
Micsoda bevételi lehetőség lenne.
Na de lehet ebben az esetben meg bukna a Win10 :D ......... hmmm tuti kiszámolták ezt is

Addig is várunk.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72972) lev258 válasza growler (#72970) üzenetére


lev258
veterán

Ez így elég fura. Állítólag nem Wine, talán Virtualbox. Utóbbi eddig is egy lehetőség volt, másrészt nem ússza meg az ember a Windows licencet. Akkor meg igazából nem csinált semmit. Így inkább átverésnek tűnik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72973) growler válasza lev258 (#72972) üzenetére


growler
őstag

Ez még csak az első/beharangozó hír - várjuk meg mi lesz (ha ugyan lesz) belőle.
Számomra úgy tűnik hogy ez nem egy Microsoft közeli hivatalos projekt.

(#72974) vadkörte válasza lev258 (#72972) üzenetére


vadkörte
addikt

Az almás MSO-t - és az hivatalos - ismerve, én nem erőltetném...

(MSO Access-re tudtok valami használható(!) alternatívát, ami nem cseszi szét az adatbázist? Nem hiányzik több száz(ezer) rekord ismételt felvitele)

Üdv. V. Körte

(#72975) I02S3F válasza lev258 (#72972) üzenetére


I02S3F
őstag

"talán Virtualbox." +1

(#72976) #93794560


#93794560
törölt tag

Sziasztok!

Mivel Linux témában nem vagyok túl jártas, ezért felvilágosítást szeretnék kérni hozzáértőktől.
Mivel stabil, és biztonságos operációs rendszerre vágytam, ezért föltelepítettem a Linux Mint Cinnamon 19.3 rendszert. Minden tökéletesen működik, a Linux-os kértevőkről azonban semmit sem tudok, már ha vannak egyáltalán. Az lenne a kérdésem, hogy számolnom kell velük, vagy ezen a rendszeren ez nem túlzottan fordul elő?

Előre is köszi az infót!

(#72977) CPT.Pirk válasza #93794560 (#72976) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Technikailag létezik néhány, de annyira gyakoriak, hogy meg se tudok nevezni egyet. :)

Úgy általában a Linux / Unix rendszerek felépítése jelent egy jóval biztonságosabb alapot, mint amit sok éven keresztül képviselt a Microsoft.

Szóval nem különösebben van mitől tartanod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72978) vadkörte válasza #93794560 (#72976) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha megbízható helyről - pl. a disztribúció saját szoftveráruházából - származó programokat telepítesz, nem teszel fel mindenféle ismeretlen vackot (ha valami nem világos kérdezz, ha kell 100x feleslegesen, mint 1x ne és beleszaladj a fa***erdőbe) akkor elég minimális az esélyed arra, hogy beszipkázz valamit.
Persze az óvatosság nem hátrány linux-on sem.

Üdv. V. Körte

(#72979) #93794560 válasza CPT.Pirk (#72977) üzenetére


#93794560
törölt tag

CPT.Pirk
vadkörte

Köszönöm nektek!

(#72980) gregory91 válasza #93794560 (#72976) üzenetére


gregory91
senior tag

A vírusok közel 10-20%-a épül linuxra,de többségben az is úgy hogy a ismert böngészők bővítményeként kerül rá de ennyi.Pl.: a fájltitkosítók csak úgy működnének ha root jogosultként futtatják(ezt nevezik user-error jelenségnek).Windowsnál a legtöbb esetben észre sem veszed mi történt csak az után hogy már "megtörtént a baj",itt pedig kérni fogja valami a rootként futtatást egy olyan dolog, amit nem te kezdeményeztél.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72981) Rimuru válasza gregory91 (#72980) üzenetére


Rimuru
veterán

közel 10-20%-a épül linuxra - forras?
hogy a ismert böngészők bővítményeként kerül rá - forras?

a fájltitkosítók csak úgy működnének ha root jogosultként futtatják - mi akadalyozza meg abban hogy mindent titkositson amihez a usernek van write joga? a legertekesebb adatok ilyenek szoktak lenni. :)

itt pedig kérni fogja valami a rootként futtatást - windowson is keri vagy kihasznal valami hibat. Hiba pedig van boven linuxos kornyezetekben is. ;)

Vigyázat, csalok!

(#72982) gregory91 válasza Rimuru (#72981) üzenetére


gregory91
senior tag

Pedig logikus :Böngészők esetében ugyanazok a bővítményeket telepíthetjük fel hiába más a platform.Így ezáltal ha telepíthető pl egy flash player(sicc!) bővítmény, akkor más is telepíthető rájuk.
A töredéke pedig zsarolóvírus vagy valamilyen rootkit.

" mi akadalyozza meg abban hogy mindent titkositson amihez a usernek van write joga? "

Amíg a linuxban jelszót követel,addig a Windowsban csupán 1 kattintás.
Write joga meg addig van amíg nem használ mondjuk egy "sudo chmod -w parancsot.. :)

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72983) májkimiki válasza gregory91 (#72982) üzenetére


májkimiki
őstag

Tegyük fel a Wint úgy használod, hogy van egy admin fiókod jelszóval amit nem használsz. Mellette meg egy általános fiók másik jelszóval, amit használsz rendszeresen. Ez így már majdnem linuxos megközelítés.
Csak az ilyentől hidegrázást kapnak a windózerek.
Szerencsére van akit meg lehet győzni, annak könnyebben adható oda linux is.

(#72984) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt ma írtam. :D Angol, röhejes.
[link]

(#72985) gregory91 válasza májkimiki (#72983) üzenetére


gregory91
senior tag

Majdnem,csak ahhoz át kéne jelentkezni,itt meg nem, de mikor kéri a jelszavad a linux, még van esély "visszavonulni".Windows esetében csupán 1 kattintásnyira vagy a "kíntól" (akár annyira sem).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72986) májkimiki válasza gregory91 (#72985) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem kell átjelentkezni! Bekéri az admin jogú felhasználó jelszavát a telepítés elkezdéséhez. Ha nem adod meg a jelszót, nem fog telepűlni semmi. Pl. egy e-mailben kapott titkosító vírúsos nyavaja sem. Amennyiben annak admin jog kell a futáshoz. Lévén a fiókod, amiben futtatnád az nem admin, hanem csak sima-általános fiók.

(#72987) Rimuru válasza gregory91 (#72982) üzenetére


Rimuru
veterán

Abban igazad van hogy egy plugin az kulon software sajat hibakkal ezert plusz egy tamadasi feluletet adhat de szerencsere ezek mar kihaltak (vagy dinoszauroszok mint pl az internet explorer is). Pl en kb 2012-ben lattam utoljara flash-t.

inuxban jelszót követel - az mivel jobb hogy a sajat jelszavad keri es nem az adminet? ugyan olyan konnyen megadod mint ahogy az Igen gombot megnyomod. A sudo az esetek 99 szazalekaban rosszul van hasznalva szerintem.

A write jog nem minden, csak egy pelda volt, fontosabb hogy milyen user/group-hoz tartozik. Amugy te csaladi kepeket hogy tarolod a gepeden? a te felhasznalodnak sehogy se tulajdona es csak read joga van (pl -------r--)? Milyen umask szabalyokat hasznalsz biztonsag novelesere? van exetuce jog a home particiodon belul? stb

Marikatol az irodaban elvarod azt hogy miutan megszerkeszti a dokumentumot kiadja pl a sudo chmod -w doku && sudo chown done:done doku parancsokat? Persze ha hozza kell nyulni akkor ad maganak ujra jogot ra. :))

Vigyázat, csalok!

(#72988) gregory91 válasza Rimuru (#72987) üzenetére


gregory91
senior tag

Elfelejtettem kijavítani hogy nem feltétlenül flash, írhattam volna egy firefoxos "xpi alkalmazást" is (pl atblokker" -direkt nem írom le szépen, szerintem még így is vasvillára kerülnék mert szóba hoztam).

Van eleve egy jfs fájlrendszerrel dúsított partícióm amiben "írni" is csak úgy enged hogy ha a fájlkezelőt rootként futtatom..Amúgy semmilyen dolgot nem tárolok a dokumentumaim között mert több rendszer van a "vas" alatt és a váltás miatt....

"Marikatol az irodaban elvarod azt hogy miutan megszerkeszti a dokumentumot kiadja pl a sudo chmod -w doku && sudo chown done:done doku parancsokat?"

Mint az elején írtam elég rootként futtatni a szerkesztőt és oda is szerkeszthetsz ahová nem tudsz írni:
És elég egy parancsikonnal elintézni:
pkexec libreoffice --write %u
Vagy kissé primitíven
sudo/gksudo libreoffice --write %u //terminálban fusson bepipálni

májkimiki : A vírus nem feltétlenül "települ",egy exe indítása is elég az egész folyamathoz(nem tud a run kulcsban létrehozni egy regisztrációs bejegyzést,neki nem probléma mert nem kell újraindulnia ahhoz hogy tönkretegye a többi adataidat).Gyakran van olyan hogy meg sem kérdez,csak teszi a dolgát.A Linux pedig igencsak érzékeny az ilyenekre.Még a rendszer alap szoftverei frissítésére is jelszót kér.

Úgy érzem mintha kicsit több az off, nincs topik eme probléma megbeszélésére?
Szívesen folytatnám de "úgy érzem"(szóismétlés, yeah) nem itt kéne.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72989) májkimiki válasza gregory91 (#72988) üzenetére


májkimiki
őstag

Na annak az exe indulásnak kellene jelszó. Szerintem is hagyjuk.

(#72990) BoB válasza gregory91 (#72988) üzenetére


BoB
veterán

Szerinted komolyan azzal lehet növelni a biztonságot hogy a user root-ként futtat mindent? Na ne :U

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72991) gregory91 válasza BoB (#72990) üzenetére


gregory91
senior tag

Hol írtam ilyet? Te valamit rosszul értelmeztél...

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72992) BoB válasza gregory91 (#72991) üzenetére


BoB
veterán

"pkexec libreoffice --write %u"

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72993) Rimuru válasza gregory91 (#72988) üzenetére


Rimuru
veterán

xpi alkalmazást - Ez teljesen mas, ma ezt ugy talalhatod meg mint webextension api. Ahhoz hogy egy extensionnel kartekony kodott juttass user gepere konkretan bongeszo hibat kell kihasznalnod (remelem erzed hogy ez kb ugyan annyira veszelyes mint barmelyik weboldal).

Hol írtam ilyet?
itt:
fájlkezelőt rootként futtatom
rootként futtatni a szerkesztőt
pkexec libreoffice --write %u
sudo/gksudo libreoffice --write %u

Latom szeretsz veszelyesen elni, bobnak igaza van. :)

Vigyázat, csalok!

(#72994) gregory91 válasza Rimuru (#72993) üzenetére


gregory91
senior tag

A lényeg mellett persze elmentetek:
"Van eleve egy jfs fájlrendszerrel dúsított partícióm amiben "írni" is csak úgy enged hogy ha a fájlkezelőt rootként futtatom.Ha nincs rootom értelemszerűen legfeljebb "read only"-ban vagyok.Higgyétek el nekem, nem rendszerességgel futtatom.

Ha veszélyesen akarnék élni akkor ahhoz elég egy win is biztonsági mentés hiányában....

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72995) BoB válasza gregory91 (#72994) üzenetére


BoB
veterán

Én erre már nem fogok válaszolni, nincs ennyi felesleges időm.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72996) gregory91 válasza BoB (#72995) üzenetére


gregory91
senior tag

Úgy érzem nem voltam egyértelmű: Az elején leszögeztem hogy user-error bármit is rootként futtatni, de ha azt akarod hogy csak te tudd egy könyvtár tartalmát módosítani vagy akár olvasni(attól függ mit állítasz be átlagos hozzáférésként),ne maga a kártevő tegye a te hozzájárulásod nélkül, akkor neked "root jogokkal" kell indítani ezt azt.Természetesen ezt is mérlegelni kell.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#72997) peterattila


peterattila
aktív tag

Nem egészen értem az mpv alatti hw gyorsítást. Nekem rx460 (amd) kártyám van, kernelbe épített meghajtót használom. Ehhez az mpv.conf-ban ez van jelenleg:
vo=vdpau
hwdec=vdpau
hwdec-codecs=all

A kérdésem az, hogy kártyától (intel, nvidia, amd) függetlenül ezt kell használni vagy amd esetén más lenne jó, testhezállóbb?

(#72998) Sonja válasza peterattila (#72997) üzenetére


Sonja
veterán

Intélnél és AMD-nél vaapi kell, míg nVidia kártyánál nvdec (régebben vdpau) kell a hwdec után. Ezt használd AMD-nél:

vo=gpu
hwdec=vaapi

Szerk.: Ha problémát tapasztalsz, akkor a vo= után próbálkozhatsz a gpu-hq vagy opengl opciókkal is.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#72999) ubyegon2 válasza Sonja (#72998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez tapasztalat nálad? Azért kérdem, mert Te ezekbe eléggé otthon vagy, velem ellentétben.
Eddig úgy tudtam, hogy AMD esetén mindkettő jó, az Intel és az nVidia api-ja egyaránt.

Amúgy GUI-s mpv-nél auto-ra van default ez az érték állítva, ha jól emlékszem.

[ Szerkesztve ]

(#73000) Rimuru válasza Sonja (#72998) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem a probalkozni innen erdemes kiindulni.
--vo=help
--hwdec=help

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.